Keskeiset havainnot
- Geoterminen kuivaus tuottaa jopa 95 % pienemmän Scope 3 -hiili-intensiteetin kuivattua raaka-ainekiloa kohti pakastekuivaukseen verrattuna ja 88–93 % pienemmän tavanomaiseen fossiilisilla polttoaineilla toimivaan kuumailmakuivaukseen verrattuna – se on toimittajapuolen vaikuttavin yksittäinen keino elintarvikebrändeille, jotka tavoittelevat tieteeseen perustuvia päästövähennyksiä.
- Scope 3 -luokka 1 (ostetut tuotteet ja palvelut) kattaa 70–80 % kokonaispäästöistä useimmissa elintarvikeyrityksissä. Tämän luokan sisällä sadonkorjuun jälkeisen käsittelyn energia – nimenomaan kuivausvaihe – hallitsee kuivattujen hedelmien, yrttien ja kasviraaka-aineiden sitoutunutta hiiltä.
- EU:n CSRD, CDP Climate ja SBTi:n FLAG-ohjeistus edellyttävät nyt Scope 3 -käsittelypäästöjen raportointia tai kannustavat siihen voimakkaasti. Siirtyminen geotermisesti kuivaaviin toimittajiin antaa auditoitavat cradle-to-gate-päästökertoimet, jotka kestävät kolmannen osapuolen varmennuksen.
- Yksi hankintapäätös korvaa vuosien vähittäiset tehokkuusparannukset. Tavanomaisen kuivahedelmätoimittajan vaihtaminen geotermisesti kuivaavaan vastineeseen voi poistaa Scope 3 -inventaariostanne 800–1 100 kg CO2e valmiin tuotteen tonnia kohti.
- Rinnakkaishyödyt ulottuvat hiiltä pidemmälle: matalammat kuivauslämpötilat säilyttävät 25–40 % enemmän C-vitamiinia, poistavat kemiallisten säilöntäaineiden tarpeen ja mahdollistavat säästä riippumattoman, ympärivuorokautisen tuotannon, joka vakauttaa toimitusketjuja.
Johdanto
Jokaiselle hiilestä irtautumiseen vakavasti suhtautuvalle elintarvikebrändille laskutoimitus on epämukava. Scope 3 -päästöt – arvoketjun epäsuorat päästöt – muodostavat 70–80 % kasvihuonekaasujen kokonaispäästöistä keskimääräisessä pakattuja elintarvikkeita valmistavassa yrityksessä. Scope 3:n sisällä luokka 1 (ostetut tuotteet ja palvelut) on lähes aina suurin yksittäinen erä. Ja luokassa 1 hallitsevaa ei ole rahti, ei pakkaaminen eikä varastointi – vaan energia, joka kuluu maatalousraaka-aineiden sadonkorjuun jälkeiseen käsittelyyn.
Geoterminen kuivaus ja Scope 3 -hiilipäästöjen vähentäminen ovat nykyään erottamattomia keskusteluja hankinta- ja vastuullisuustiimeille, jotka hankkivat kuivattuja hedelmiä, yrttejä, mausteita ja kasviuutteita. Kun pelkkä kuivausvaihe vastaa 55–70 %:sta kuivatun tuotteen cradle-to-gate-hiilijalanjäljestä, kuivausmenetelmän valinta ei ole tekninen alaviite – se on strateginen päästövähennyspäätös, joka voi liikuttaa yrityksenne hiili-inventaariota enemmän kuin mikään muu yksittäinen toimi raaka-aineiden toimitusketjussa.
Tämä opas tarjoaa datan, sääntelykontekstin ja laskentamenetelmän, joita ESG-päälliköt, hankintavastaavat ja brändien vastuullisuustiimit tarvitsevat arvioidakseen, kvantifioidakseen ja raportoidakseen geotermisesti kuivattuihin raaka-aineisiin siirtymisen Scope 3 -hyödyt.
Scope 3 -päästöt elintarvikkeiden toimitusketjuissa
Mitä Scope 3 -luokka 1 (ostetut tuotteet) tarkoittaa raaka-aineostajille
GHG Protocol Corporate Value Chain (Scope 3) Standard määrittelee luokan 1 kaikiksi alkupään päästöiksi, jotka liittyvät raportoivan yrityksen ostamien tuotteiden ja palvelujen tuotantoon. Elintarvikebrändille tämä kattaa jokaisen CO2e-kilon, joka on sitoutunut jokaisen raaka-aine-erän viljelyyn, sadonkorjuun jälkeiseen käsittelyyn ja lähetystä edeltävään käsittelyyn.
Käytännössä luokka 1 on se kohta, jossa raaka-ainehankinta kohtaa ilmastolaskennan. Kun ostatte 20 tonnia kuivattuja aprikooseja, Scope 3 -inventaarionne on katettava viljelyn päästöjen lisäksi koko energiaprofiili siitä, miten aprikoosit kuivattiin, lajiteltiin ja pakattiin. Kuivausvaihe on se kohta, jossa luvut eroavat toimittajien välillä kaikkein jyrkimmin.
Edustava päästöerittely yhdelle tonnille tavanomaisesti kuivattua hedelmää EU-varastoon toimitettuna:
| Toimitusketjun vaihe | kg CO2e tonnia kohti | Osuus kokonaismäärästä |
|---|---|---|
| Tilan toiminnot (viljely, kastelu, sadonkorjuu) | 80–150 | 7–10 % |
| Sadonkorjuun jälkeinen kuivaus (maakaasu / nestekaasu) | 850–1 200 | 58–68 % |
| Lajittelu, luokittelu, pakkaus | 50–100 | 4–6 % |
| Sisämaakuljetus (alkuperämaa) | 20–55 | 2–3 % |
| Merirahti ja EU:n sisäinen logistiikka | 90–180 | 8–12 % |
| Varastointi ja kylmäketju | 40–80 | 3–5 % |
Kuivausrivi ei ole ainoastaan suurin – se on myös vaihtelevin. Geotermistä lämpöä käyttävä toimittaja raportoi samalle vaiheelle 20–60 kg CO2e. Tämä yhden rivin ero muokkaa koko tuotteen jalanjäljen.
Miksi käsittelymenetelmä merkitsee enemmän kuin kuljetus
Vastuullisessa hankinnassa elää sitkeä väärinkäsitys, että ruokakilometrit olisivat ensisijainen hiilipäästöjen ajuri. Data kertoo toista. Merirahti Turkista Rotterdamiin tuottaa noin 15–25 kg CO2e kuivatun tuotteen tonnia kohti. Kuivausvaihe fossiilisilla polttoaineilla toimivassa laitoksessa tuottaa 850–1 200 kg CO2e. Tämä tarkoittaa, että yhteen kuivahedelmäkonttiin sitoutunut käsittelyenergia ylittää kuljetuspäästöt 40–60-kertaisesti.
Scope 3 -vähennystiekarttoja rakentaville hankintatiimeille tämä tarkoittaa, että tuottavin toimenpide ei ole hankinnan siirtäminen lähemmäs tai konttien täyttöasteen optimointi – vaan kuivausprosessin energialähteen vaihtaminen.
Sääntelyn paine: EU:n CSRD, CDP, SBTi
Kolme sääntely- ja raportointikehystä lähentyy toisiaan niin, ettei Scope 3 -käsittelyenergiadata ole enää valinnaista:
EU:n CSRD (yritysten kestävyysraportointidirektiivi). Tilikaudesta 2025 alkaen suurten EU-yritysten ja EU:n ulkopuolisten yritysten, joilla on merkittävää liikevaihtoa EU:ssa, on raportoitava eurooppalaisten kestävyysraportointistandardien (ESRS) mukaisesti. ESRS E1 (ilmastonmuutos) edellyttää Scope 3 -luokan 1 tietojen esittämistä laskentamenetelmineen ja tietolähteineen. Arvioidut tai toimialan keskiarvoon perustuvat päästökertoimet hyväksytään, mutta ne merkitään; auditoitavista lähteistä (kuten geotermisen toimijan energiamittauksesta) peräisin oleva toimittajakohtainen data saa korkeamman datan laatupistemäärän.
CDP:n ilmastonmuutoskysely. CDP:n pisteytysmenetelmä rankaisee yhä enemmän yrityksiä, jotka eivät pysty erittelemään Scope 3 -päästöjään luokittain toimittajakohtaisella tai tuotetason datalla. Vuonna 2025 Climate-moduulissa vastaajia pyydetään nimenomaisesti tunnistamaan suurimmat Scope 3 -päästökeskittymänsä ja kuvaamaan vähennystoimet. Dokumentoitu siirtyminen fossiilisilla polttoaineilla kuivatuista raaka-aineista geotermisesti kuivattuihin on konkreettinen, auditoitava toimi, josta saa hyvät pisteet.
SBTi:n FLAG-ohjeistus (Forest, Land, and Agriculture). Elintarvike- ja maataloussektorilla tieteeseen perustuvia tavoitteita asettavien yritysten on nyt sisällytettävä FLAG-päästöt lyhyen aikavälin tavoitteisiinsa. FLAG-polku painottaa todellisia päästövähennyksiä hiilenpoiston sijasta, ja käsittelyenergian vaihdot ovat puolustettavimpia vähennyskeinoja, koska ne ovat mitattavia, pysyviä eivätkä alttiita kumoutumisriskille.
Kuivausmenetelmien hiilijalanjälki vertailussa
Seuraavaan taulukkoon on koottu elinkaariarviointidataa julkaistuista tutkimuksista ja toimijoiden raportoimista energiakatselmuksista. Luvut on normalisoitu yhteen kiloon kuivattua tuotetta (lähtökohtana tuore hedelmä, jonka kosteus on noin 80 % ja joka kuivataan 12–15 %:n kosteuteen).
| Kuivausmenetelmä | Energialähde | kWh / kg kuivattua tuotetta | kg CO2e / kg kuivattua tuotetta | Saatavuus | Keskeinen rajoite |
|---|---|---|---|---|---|
| Tavanomainen kuumailma | Maakaasu / nestekaasu | 2,0–3,5 | 0,85–1,20 | Ympäri vuoden | Suuret päästöt, ravintoaineiden hajoaminen |
| Pakastekuivaus | Verkkosähkö | 4,0–7,0 | 0,80–1,40 | Ympäri vuoden | Erittäin korkea kustannus, energiaintensiivinen |
| Aurinkokuivaus (ulkoilmassa) | Auringonsäteily | 0 (suora) | 0,01–0,03 | Kausiluonteinen / säästä riippuvainen | Elintarviketurvallisuusriski, epätasainen laatu |
| Aurinkoavusteinen (hybridi) | Aurinko + sähköinen varajärjestelmä | 0,8–1,5 | 0,15–0,35 | Osittain kausiluonteinen | Vaatii varaenergiaa, vaihteleva tuotos |
| Geoterminen kuivaus | Maanalainen lämpö | 0,05–0,15 (vain pumppaus) | 0,02–0,06 | 24/7/365 | Maantieteellisesti rajattu |
Tavanomainen kuumailmakuivaus (fossiilinen polttoaine)
Tavanomaiset tunneli- ja tasokuivurit polttavat maakaasua tai nestekaasua ja puhaltavat 65–90 °C:n ilmaa tuotekerroksen läpi. Näiden järjestelmien lämpöhyötysuhde on tyypillisesti 35–55 %, eli lähes puolet polttoaine-energiasta menetetään poistolämpönä. Kun maakaasun päästökerroin on 56–62 kg CO2e/GJ, hiili-intensiteetti on korkea ja fossiilisten polttoaineiden paradigmassa rakenteellisesti väistämätön. Vähittäiset tehokkuusparannukset (lämmön talteenotto, eristyksen parantaminen) voivat pienentää päästöjä 10–20 %, mutta palamisen peruskemia asettaa alarajan.
Pakastekuivaus (sähköintensiivinen)
Pakastekuivaus (lyofilisointi) poistaa kosteuden tyhjiösublimaatiolla pakkaslämpötiloissa. Vaikka se säilyttää solurakenteen ja ravintoaineet poikkeuksellisen hyvin, energiakustannus on huomattava: kompressorit, tyhjiöpumput ja lauhdutinlevyt kuluttavat 4,0–7,0 kWh poistettua vesikiloa kohti. Tyypillisellä kansallisella sähköverkon tuotantojakaumalla (EU:n keskiarvo: 0,25 kg CO2e/kWh, hiilestä riippuvaisissa verkoissa enemmän) pakastekuivaus voi yltää tavanomaisen kuumailmakuivauksen hiili-intensiteettiin tai ylittää sen. Syvällisempi vertailu löytyy pakastekuivatun ja geotermisesti kuivatun vertailusta.
Aurinkokuivaus (säästä riippuvainen)
Ulkoilmassa tapahtuvan aurinkokuivauksen suora energiapanos on mitätön ja hiili-intensiteetti hyvin alhainen. Se toimii kuitenkin vain päivänvalossa ja selkeällä säällä, vaatii suuria avoimia pinta-aloja, jotka ovat alttiina pölylle ja hyönteisille, ja tuottaa hyvin epätasaisia kosteustasoja. Vientilaatuinen, EU:n elintarviketurvallisuussäädökset täyttävä tuote saavuttaa pelkällä aurinkokuivauksella harvoin vedenaktiivisuuden hallinnan, mikrobirajojen ja eräkohtaisen jäljitettävyyden vaatimukset.
Geoterminen kuivaus (uusiutuva, jatkuva)
Geoterminen kuivaus hyödyntää maanalaista kuumaa vettä tai höyryä – porausreiän suulla tyypillisesti 65–110 °C – joka johdetaan lämmönvaihtimien kautta suljettuihin, hygieenisiin kuivauskammioihin. Sähköä kuluu ainoastaan kiertopumppuihin ja puhaltimiin, tyypillisesti 0,05–0,15 kWh kuivattua tuotekiloa kohti. Koska lämmönlähde on uusiutuva ja jatkuva, geotermiset kuivurit toimivat 24 tuntia vuorokaudessa 365 päivänä vuodessa säästä, vuodenajasta ja polttoainemarkkinoista riippumatta.
Elinkaariarviointidata (kg CO2e / kg kuivattua tuotetta)
Edellä esitetyt päästökertoimet noudattavat cradle-to-gate-rajausta: raaka-aineen vastaanotosta kuivauslaitoksella pakattuun, lavoitettuun ja lähetysvalmiiseen tuotteeseen. Ne sisältävät energiantoimituksen alkupään päästöt (sähkön tuotantojakauma, kaasulla lähteeltä polttimelle) ja käytönaikaiset päästöt (palaminen, pakastekuivauksen kylmäainevuodot). Niihin eivät sisälly tilan portille asti syntyvät päästöt, kuljetus eikä elinkaaren loppu, jotka ovat kaikille menetelmille yhteisiä.
| Päästömittari | Tavanomainen | Pakastekuivattu | Aurinko | Geoterminen |
|---|---|---|---|---|
| kg CO2e / kg kuivattua tuotetta | 0,85–1,20 | 0,80–1,40 | 0,01–0,03 | 0,02–0,06 |
| Vähennys tavanomaiseen verrattuna (%) | Vertailutaso | −14 % … +17 % | 97–99 % | 93–98 % |
| Vähennys pakastekuivattuun verrattuna (%) | — | Vertailutaso | 97–99 % | 93–97 % |
Miten geoterminen kuivaus saavuttaa 95 %:n päästövähennyksen
Fysiikka: maanalaista lämpöä 65–85 °C, ei lainkaan palamista
Perimmäinen syy geotermisen kuivauksen vähähiilisyyteen on yksinkertainen: palamista ei ole. Polttoainetta ei polteta. Lämpöenergia on olemassa maankuoren luontaisena varantona – radioaktiivisen hajoamisen ja planeetan jäännöslämmön lämmittämänä kuumana vetenä, joka on saatavilla porausreiän suulla kuivaukseen suoraan sopivissa lämpötiloissa (65–85 °C Länsi-Turkin Egeanmeren alueen geotermisillä kentillä, vulkaanisilla vyöhykkeillä enemmän).
Geoterminen kuivauslaitos korvaa koko polttoaineen polttoketjun (tuotanto, kuljetus, varastointi, poltto, savukaasujen käsittely) yhdellä kierrolla porausreiästä lämmönvaihtimeen. Ainoa hiilipäästöjä aiheuttava panos on kiertopumppujen ja ilmanvaihtopuhaltimien sähkö, tyypillisesti 0,05–0,15 kWh tuotekiloa kohti – vähäinen määrä jopa fossiilipainotteisessa sähköverkossa.
Kyse ei ole vähittäisestä parannuksesta fossiilisiin polttoaineisiin perustuvaan kuivaukseen verrattuna. Kyse on luokkamuutoksesta: palamiseen perustuvasta lämpöprosessista geologiseen lämmönlähteeseen perustuvaan prosessiin, jolla ei ole lainkaan paikan päällä syntyviä päästöjä.
Energiakustannusten vertailu
Hiilen lisäksi geotermisen kuivauksen energiatalous luo rakenteellisia kustannusetuja, jotka vakauttavat hinnoittelua B2B-ostajille:
| Kustannusmittari | Tavanomainen (kaasu) | Pakastekuivaus | Geoterminen |
|---|---|---|---|
| Energiakustannus / kg kuivattua tuotetta (USD) | 0,08–0,18 | 0,35–0,70 | 0,01–0,03 |
| Herkkyys polttoaineen hinnalle | Suuri (kaasuindeksi) | Keskisuuri (verkkotariffi) | Hyvin pieni (kiinteä kaivokustannus) |
| Pääomaintensiivisyys | Pieni–keskisuuri | Erittäin suuri | Keskisuuri (kaivo + lämmönvaihdin) |
| Käyttökustannusten kehitys | Nouseva (hiilen hinnoittelu) | Vakaa tai nouseva | Tasainen tai laskeva |
Geotermisen lämmön marginaalinen polttoainekustannus on käytännössä nolla, kun kaivoinfrastruktuuri on rakennettu. Geotermiset toimijat voivat siksi tarjota vakaata, monivuotista FOB-hinnoittelua, joka on irrotettu maailman energiamarkkinoista – merkittävä hankintaetu aikana, jolloin kaasun hinnat heiluvat ja hiilimaksut kasvavat.
Käyttöaste: 24/7/365 verrattuna kausiluonteisiin vaihtoehtoihin
Aurinkokuivaus toimii 6–10 tuntia päivässä ja pysähtyy monilla alueilla kokonaan sateen, pilvisyyden ja talvikuukausien ajaksi. Geotermistä lämpöä on saatavilla jatkuvasti vuorokaudenajasta, säästä ja vuodenajasta riippumatta. Tämä tarkoittaa 3–4 kertaa suurempaa vuotuista läpimenoa kuivauspinta-alan neliömetriä kohti, tasaisempaa erälaatua ja kykyä toimittaa suuret B2B-tilaukset ennustettavissa aikatauluissa.
Hankintatiimeille, jotka hallitsevat just-in-time-varastoja tai kausituotteiden lanseerauksia, geotermisen kuivauksen luotettavuus poistaa kokonaisen toimitusketjuriskien luokan, joka vaivaa säästä riippuvaisia vaihtoehtoja.
Arovelan laitos – todellista dataa
Arovelalla on geotermisellä energialla toimivat kuivaus- ja jalostuslaitokset Sındırgın piirikunnassa Balıkesirin maakunnassa Turkissa – yhdellä itäisen Välimeren rikkaimmista matalan entalpian geotermisistä kentistä. Laitoksemme tiedot tuotantovuodelta 2025:
- Kuivauslämpötila: 45–65 °C (tuotteesta riippuen)
- Vuotuiset käyttötunnit: yli 8 400 (96 %:n käyttöaste)
- Pumppauksen ja ilmanvaihdon sähkönkulutus: 0,08 kWh kuivattua tuotekiloa kohti
- Laskettu hiili-intensiteetti: 0,04 kg CO2e kuivattua tuotekiloa kohti (Turkin vuoden 2024 sähköverkon päästökertoimella 0,47 kg CO2e/kWh)
- Vähennys tavanomaiseen kaasukuivaukseen verrattuna: 96 %
- Vähennys pakastekuivaukseen verrattuna: 95–97 %
Nämä tiedot ovat ostajien saatavilla osana vakiomuotoista tuotedokumentaatiotamme, ja ne voidaan toimittaa CSRD-raportointiin, CDP-kyselyihin ja SBTi-tavoitteiden seurantatyökaluihin sopivissa muodoissa. Täydet tekniset tiedot löytyvät geotermisen kuivausteknologian oppaasta.
Geotermisesti kuivattujen raaka-aineiden liittäminen ESG-raportointiin
Näin lasketaan toimittajan vaihdosta syntyvä Scope 3 -vähennys
Laskenta noudattaa GHG Protocolin toimittajakohtaista menetelmää (ensisijainen) tai hybridimenetelmää:
Vaihe 1: Määrittäkää vertailutaso. Selvittäkää nykyisen toimittajanne kuivausprosessin päästökerroin. Jos toimittajakohtaista dataa ei ole saatavilla, käyttäkää tuoteryhmän ja käsittelymenetelmän toimialakeskiarvoa (esim. 0,95 kg CO2e/kg kaasulla kuivatuille aprikooseille).
Vaihe 2: Hankkikaa uuden toimittajan data. Pyytäkää geotermiseltä toimittajalta cradle-to-gate-päästökerroin tuotekiloa kohti. Arovelalla se on 0,04 kg CO2e/kg, ja se on dokumentoitu energiamittaustiedoilla ja sovellettavalla sähköverkon päästökertoimella.
Vaihe 3: Laskekaa vähennys. Kertokaa päästökertoimien erotus vuotuisella ostomäärällä:
Scope 3 -vähennys (tonnia CO2e) = (vertailutason päästökerroin − uusi päästökerroin) x vuotuinen määrä (tonnia)
Esimerkki: Kun 50 tonnia kuivattuja aprikooseja siirretään tavanomaiselta toimittajalta (0,95 kg CO2e/kg) Arovelan geotermiseen tuotantoon (0,04 kg CO2e/kg), tulos on: (0,95 − 0,04) x 50 = 45,5 tonnia CO2e vuotuista Scope 3 -vähennystä.
Vaihe 4: Dokumentoikaa menetelmä. Kirjatkaa tietolähde, rajausehdot ja käytetyt päästökertoimet. Tätä dokumentaatiota tarvitaan CSRD:n mukaiseen kolmannen osapuolen varmennukseen ja CDP-pisteytykseen.
Dokumentaatiovaatimukset tarkastajille
Kolmannen osapuolen varmentajat (CSRD:n rajoitetun tai kohtuullisen varmuuden toimeksiannoissa) edellyttävät:
- Toimittajakohtaista päästökerrointa laskentamenetelmineen
- Näyttöä energialähteestä (geotermisen käyttöoikeuden asiakirjat, energiakatselmusraportit)
- Mittausdataa kuivauslaitoksen sähkönkulutuksesta
- Sovellettua sähköverkon päästökerrointa (lähde ja vuosi)
- Vahvistusta siitä, että päästökertoimen rajaus vastaa raportoinnin rajausta (cradle-to-gate, gate-to-gate tai muu)
Arovela toimittaa vakiomuotoisen Scope 3 -datapaketin, joka sisältää kaiken edellä mainitun muodossa, joka voidaan viedä suoraan hiililaskenta-alustoille (Persefoni, Watershed, Sphera, Plan A ja muut). Täydellinen luettelo saatavilla olevasta dokumentaatiosta löytyy sertifikaatit-sivultamme.
CDP:n ilmastokysely – mihin tämä data sijoittuu
CDP:n ilmastonmuutoskyselyssä Scope 3 -käsittelyenergiadata sijoittuu ensisijaisesti kohtiin:
- C6.5: Scope 3 -päästöt luokittain (luokan 1 erittely)
- C4.3b: Scope 3 -päästövähennysaloitteet ja kvantifioidut säästöt
- C12.3: Arvoketjun sitouttaminen ilmastoon liittyvissä kysymyksissä
Dokumentoitu toimittajan vaihto fossiilisista polttoaineista geotermiseen kuivaukseen kvantifioituine vuotuisine CO2e-säästöineen osoittaa konkreettista arvoketjun sitouttamista – yksi tekijöistä, jotka erottavat B-pisteet saavat yritykset A-listan suoriutujista.
CSRD:n kaksoisolennaisuus – käsittelyenergia olennaisena aiheena
CSRD:n kaksoisolennaisuusarvioinnissa raaka-aineiden käsittelyenergia on elintarvikeyrityksille todennäköisesti olennainen molemmilla ulottuvuuksilla:
- Vaikutusten olennaisuus: Kuivausprosessilla on kasvihuonekaasupäästöjen kautta merkittävä todellinen vaikutus ilmastonmuutokseen.
- Taloudellinen olennaisuus: Hiilen hinnan nousu (EU:n päästökaupan laajeneminen, CBAM), sijoittajien ESG-seulonta ja vähittäiskaupan vastuullisuusvaatimukset luovat runsashiilisille toimitusketjuille taloudellista riskiä.
Kun käsittelyenergia arvioidaan olennaiseksi aiheeksi, ESRS E1 edellyttää siirtymäsuunnitelman, tavoitteiden ja toteutettujen toimien esittämistä. Geoterminen hankintastrategia vastaa tähän vaatimukseen suoraan mitattavilla, aikaan sidotuilla toimilla.
Uskottavan vastuullisuusviestin rakentaminen
Mitä väittämiä VOITTE esittää (datan kanssa)
Kun hankitte geotermisesti kuivattuja raaka-aineita ja teillä on niitä tukeva dokumentaatio, seuraavat väittämät ovat puolustettavissa:
- ”Kuivattu 100-prosenttisesti uusiutuvalla geotermisellä energialla” (jos laitoksen kuivausprosessi toimii ilman fossiilista varapolttoainetta)
- ”X % pienempi käsittelyn hiilijalanjälki tavanomaiseen kuivaukseen verrattuna” (viitattujen päästökertoimien ja laskentamenetelmän kanssa)
- ”Scope 3 -luokan 1 päästöjä vähennetty Y tonnia CO2e toimittajavalinnalla” (auditoitavan dokumentaation kanssa)
- ”Käsittelyenergia sertifioidusta uusiutuvasta lähteestä” (geotermisen käyttöoikeuden ja energiakatselmuksen asiakirjojen kanssa)
Nämä ovat prosessiväittämiä, joita tukee fyysinen mittausdata – ympäristöväittämien vahvin luokka sekä EU:n viherväittämädirektiiviehdotusten että sopimattomia kaupallisia menettelyjä koskevan direktiivin (UCPD) nykyisen oikeuskäytännön näkökulmasta.
Mitä väittämiä tulee VÄLTTÄÄ (viherpesun riski)
- ”Hiilineutraali”- tai ”nettonolla”-tuoteväittämät – ellei tuotteen koko elinkaarta (tilalta elinkaaren loppuun) ole arvioitu ja jäännöspäästöjä kompensoitu tunnustetun standardin (PAS 2060, ISO 14068) mukaisesti. Pelkät kuivausvaiheen vähennykset eivät oikeuta koko tuotetta koskeviin hiilineutraaliusväittämiin.
- ”Päästötön” – geoterminen kuivaus kuluttaa silti verkkosähköä pumppaukseen. Intensiteetti on hyvin alhainen, mutta se ei ole kirjaimellisesti nolla.
- ”Kestävä” ilman tarkennusta – EU:n viherväittämädirektiivi todennäköisesti kieltää yleisluontoiset kestävyysväittämät ilman täsmällistä, todennettavaa näyttöä.
- Vertailevat väittämät ilman menetelmää – ”95 % vähemmän hiiltä” tarvitsee vertailutason, rajauksen ja tietolähteen ollakseen puolustettavissa. Välttäkää epämääräisiä vertailuja.
Turvallisin tie: esittäkää täsmällisiä, kvantifioituja ja rajattuja väittämiä ja viitatkaa aina menetelmään. Ohjeita näiden väittämien sovittamiseen laajempiin ESG-tavoitteisiin löytyy geotermisen ESG-oppaasta.
Esimerkkitapaus: siirtyminen tavanomaisista geotermisesti kuivattuihin aprikooseihin
Tarkastellaan eurooppalaista välipalabrändiä, joka ostaa vuosittain 200 tonnia kuivattuja aprikooseja trail mix -tuotelinjaansa. Nykyinen toimittaja käyttää maakaasulla toimivia tunnelikuivureita Turkin Malatyan alueella.
Scope 3 -vertailutaso (vain kuivausvaihe): 200 tonnia x 0,95 kg CO2e/kg = 190 tonnia CO2e/vuosi
Geotermisesti kuivattuun siirtymisen jälkeen (Arovela, Sındırgı): 200 tonnia x 0,04 kg CO2e/kg = 8 tonnia CO2e/vuosi
Vuotuinen Scope 3 -vähennys: 182 tonnia CO2e (96 %:n vähennys kuivausvaiheen päästörivillä)
Koko tuotetason vaikutus: Jos kuivaus muodostaa 62 % tuotteen cradle-to-gate-kokonaisjalanjäljestä, tuotteen kokonaishiili-intensiteetti laskee noin 59 %.
Tämä yksi toimittajapäätös tuottaa suuremman Scope 3 -vähennyksen kuin useimmat elintarvikeyritykset saavuttavat tehokkuusohjelmilla koko toimitusketjussaan yhden vuoden aikana. Se on auditoitava, pysyvä eikä vaadi kompensaatioiden ostamista.
Vastuullisuusedun markkinointi loppukuluttajille
Vähittäiskaupan kuluttajille viestiville brändeille geotermisen kuivauksen tarina tarjoaa useita etuja tyypilliseen vastuullisuusviestintään verrattuna:
- Se on konkreettinen ja fyysinen, ei abstrakti tai taloudellinen (kuluttajat ymmärtävät ”kuivattu maanalaisella kuumalla vedellä” intuitiivisemmin kuin ”todennetut hiilikrediitit”).
- Se on todennettavissa alkuperässä – tehdasvierailut, energiakatselmusasiakirjat ja geotermisen käyttöoikeuden asiakirjat muodostavat läpinäkyvän näyttöketjun.
- Se yhdistyy luontevasti tuotteen muihin ominaisuuksiin: parempi maku, parempi väri, parempi ravintoaineiden säilyvyys ja clean label -asemointi.
Tehokkain kuluttajaviestintä kytkee kuivausmenetelmän käsin kosketeltaviin tuote-etuihin (maku, ravitsemus, luonnollisuus) ja mainitsee hiilivähennyksen rinnakkaishyötynä – ei toisin päin. Johtakaa laadulla, perustelkaa vastuullisuudella.
Hiiltä pidemmälle – geotermisen käsittelyn rinnakkaishyödyt
Parempi ravintoaineiden säilyvyys (matalampi lämpötila)
Geoterminen kuivaus toimii 45–65 °C:ssa – selvästi tavanomaisten kuumailmakuivurien 70–90 °C:n alueen alapuolella. Tällä lämpötilaerolla on mitattavia seurauksia ravintoaineiden säilymiselle:
- C-vitamiinin säilyvyys: 70–85 % (geoterminen) vs. 28–45 % (tavanomainen kuumailma)
- Karotenoidien säilyvyys (aprikoosit, persikka): 75–88 % vs. 40–60 %
- Polyfenolien säilyvyys (marjat, granaattiomena): 80–90 % vs. 50–65 %
- Eteeristen öljyjen haihtuvien yhdisteiden säilyvyys (yrtit): 85–92 % vs. 55–70 %
Brändeille, jotka asemoivat tuotteensa ravintoainetiheyden tai funktionaalisten elintarvikkeiden väittämien varaan, tämä ravintoaine-etu muuttuu suoraan pakkausväittämiksi, markkinoinnin erottautumiseksi ja premium-hinnoittelun perusteluksi. Täydellinen analyysi löytyy pakastekuivatun ja geotermisesti kuivatun vertailusta.
Puhtaampi ainesosaluettelo (kemiallisia säilöntäaineita ei tarvita)
Geotermisen kuivauksen hallittu, matalan lämpötilan suljettu prosessi tuottaa tuotteen, jonka vedenaktiivisuus on tasaisen alhainen (0,55–0,65 aw) ja mikrobimäärät pieniä. Tämä poistaa tarpeen rikkidioksidikäsittelylle (SO2) – tavanomaisesti kuivattujen hedelmien yleisimmälle kemialliselle säilöntäaineelle – ja antaa brändeille mahdollisuuden markkinoida tuotteita merkinnöillä ”ei lisättyjä sulfiitteja” tai ”säilöntäaineeton”.
Markkinoilla, joilla clean label -asemointi tuo 15–30 %:n lisähinnan vähittäiskaupassa, tämä on vastuullisuushyödyn lisäksi olennainen kaupallinen etu.
Toimitusketjun häiriönsietokyky (ei riipu säästä)
Toisin kuin aurinkokuivaus, joka pysähtyy sateen, pilvisyyden ja talvikuukausien ajaksi, geoterminen kuivaus toimii jatkuvasti ja ennustettavasti. Tällä häiriönsietokyvyllä on B2B-ostajille kolme käytännön seurausta:
- Tasaiset toimitusajat ja toimitusaikataulut myös kysyntähuippujen aikana
- Vakaa tuotelaatu erästä toiseen (ei säästä johtuvaa vaihtelua kuivausolosuhteissa)
- Pienempi puskurivaraston tarve (luotettava toimitus tarkoittaa pienempää varmuusvarastoa)
Brändeille, jotka hallitsevat monimutkaisia, useista raaka-aineista koostuvia toimitusketjuja, geotermisen toimittajan toiminnallinen ennustettavuus pienentää hankintariskiä tavoilla, jotka ulottuvat vastuullisuusviestiä pidemmälle. Tutustukaa Arovelan geotermisesti kuivattujen hedelmien valikoimaan ja kestävän maatalouden tuotteisiin nähdäksenne saatavilla olevat nimikkeet ja spesifikaatiot.
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka paljon siirtyminen geotermisesti kuivattuihin raaka-aineisiin voi pienentää yritykseni Scope 3 -päästöjä?
Vähennys riippuu nykyisen toimittajanne kuivausmenetelmästä ja ostomäärästänne. Useimmissa kuivahedelmä- ja yrttiryhmissä tavanomaisen, fossiilisilla polttoaineilla kuivaavan toimittajan korvaaminen geotermisesti kuivaavalla pienentää kuivausvaiheen päästöjä 88–96 %. Jos kuivaus muodostaa 55–68 % tuotteen cradle-to-gate-jalanjäljestä, tuotetason Scope 3 -kokonaisvähennys on tyypillisesti 50–65 %. 200 tonnin vuosiostolla tämä voi tarkoittaa 150–190 tonnin CO2e-poistumaa Scope 3 -inventaariostanne.
Mitä dokumentaatiota Arovela toimittaa Scope 3 -raportointia ja CSRD-vaatimustenmukaisuutta varten?
Arovela toimittaa vakiomuotoisen Scope 3 -datapaketin, joka sisältää tuotekohtaisen päästökertoimen (kg CO2e/kg), laskentamenetelmän ja rajausehdot, geotermisen käyttöoikeuden asiakirjat, vuotuiset energiakatselmusraportit, sähkön mittausdatan ja käytetyn sähköverkon päästökertoimen. Paketti on muotoiltu vietäväksi suoraan hiililaskenta-alustoille, ja se täyttää CSRD:n rajoitetun varmuuden mukaisen kolmannen osapuolen varmennuksen dokumentaatiovaatimukset.
Onko geotermisesti kuivattu tuote kalliimpaa kuin tavanomaisesti kuivattu?
Geotermisesti kuivatun tuotteen FOB-hinta on tyypillisesti samaa tasoa tai hieman korkeampi kuin tavanomaisten vastineiden – geotermisen lämmön energiakustannussäästöt kattavat suurelta osin infrastruktuurin poistot. Kun mukaan lasketaan Scope 3 -vähennyksen arvo (vältetyt hiilikrediittiostot, paremmat CDP-pisteet, vähittäiskaupan vastuullisuusvaatimusten täyttyminen), kokonaiskustannukset ovat kuitenkin usein pienemmät. Myös hintavakauden etu on merkittävä: geotermiset toimijat ovat suojassa kaasun hinnan heilunnalta, joten monivuotisiin sopimuksiin liittyy pienempi hinnannousuriski.
Voinko käyttää väittämää ”hiilineutraali” tuotteissa, joissa on geotermisesti kuivattuja raaka-aineita?
Ette – ette pelkän kuivausvaiheen perusteella. Tuotetason hiilineutraaliusväittämä PAS 2060:n tai ISO 14068:n mukaisesti edellyttää täyttä elinkaariarviointia, joka kattaa viljelyn, käsittelyn, kuljetuksen, pakkaamisen, vähittäiskaupan ja elinkaaren lopun, sekä kaikkien jäännöspäästöjen kompensointia. Geoterminen kuivaus pienentää käsittelyn päästöriviä dramaattisesti, mutta ei poista elinkaaren muiden vaiheiden päästöjä. Puolustettavissa oleva väittämä on kvantifioitu käsittelypäästöjen vähennys, ei koko tuotteen hiilineutraalius.
Missä geotermistä kuivausta on saatavilla, ja skaalautuuko se?
Elintarvikkeiden kaupallisen mittakaavan geoterminen kuivaus keskittyy alueille, joilla on helposti hyödynnettäviä matalan entalpian geotermisiä resursseja. Turkin Egeanmeren allas (erityisesti Sındırgın, Germencikin ja Salavatin kentät Balıkesirin ja Aydınin maakunnissa) on elintarvikkeiden geotermisen kuivauksen hallitseva maailmanlaajuinen keskittymä. Myös Islannissa, Uudessa-Seelannissa, Keniassa ja osissa Italiaa on kuivaussovelluksiin sopivia geotermisiä resursseja. Skaalaaminen olemassa olevien geotermisten kenttien sisällä on suoraviivaista – Sındırgın kentän kaivokapasiteetti tukee merkittävää laajennusta nykyisen käytön yli. Kattava yleiskuva löytyy kuivattujen hedelmien tukkuoppaasta.
Pienentäkää Scope 3 -päästöjänne
Jos CSRD-raporttinne, CDP-vastauksenne tai SBTi-tavoitepolkunne riippuu mitattavista Scope 3 -vähennyksistä raaka-aineiden toimitusketjussa, geotermisesti kuivattu hankinta tuottaa suurimman yksittäisellä toimella saavutettavan vaikutuksen. Selatkaa Arovelan geotermisesti kuivattujen hedelmien valikoimaa, tutustukaa sertifikaatteihimme ja Scope 3 -datapaketteihin tai pyytäkää tarjous saadaksenne toimittajakohtaiset päästökertoimet tuoteryhmillenne.
