Keskeiset havainnot
- Arovelan geotermisesti kuivatun hedelmän päästöt ovat 0,02–0,05 kg CO₂e valmista tuotekiloa kohti – 93–97 % vähemmän kuin tavanomaisessa fossiilisilla polttoaineilla tehtävässä kuivauksessa ja 95–97 % vähemmän kuin paljon sähköä kuluttavassa pakastekuivauksessa. Lähemmäs hiilineutraalia käsittelyä kuivahedelmäala ei ole kaupallisessa mittakaavassa päässyt.
- Hiilineutraalin kuivatun hedelmän geoterminen käsittely ei ole markkinoinnin tavoitetila vaan mitattava insinöörityön tulos. Sındırgın (Balıkesir) kaivoista saatava maanalainen lämpöenergia poistaa polton kokonaan kuivausvaiheesta ja samalla suurimman yksittäisen päästölähteen minkä tahansa kuivahedelmätuotteen elinkaaresta.
- B2B-ostajille, jotka raportoivat EU:n CSRD:n, CDP Climaten tai SBTi FLAGin mukaisesti, vaihto geotermisesti kuivaavaan toimittajaan tuo auditoitavan, toimittajakohtaisen päästökertoimen, joka kestää ulkopuolisen varmennuksen – ei kompensaatioita, ei vältettyjen päästöjen väitteitä, ei luovaa kirjanpitoa.
- Arovelan tuotteen jäännöshiili on peräisin kuljetuksesta, pakkauksista ja maatalouden tuotantopanoksista – ei käsittelyenergiasta. Erolla on merkitystä rehellisessä kestävyysviestinnässä ja kun vähennyspolkuja kartoitetaan koko arvoketjun laajuudelta.
- Kaupalliset oheishyödyt ulottuvat hiiltä pidemmälle: tasainen ympärivuotinen tuotanto, johon sää tai energiamarkkinat eivät vaikuta, parempi ravintoaineiden säilyminen matalissa kuivauslämpötiloissa ja brändikertomus, joka puhuttelee toimittajien kestävyyspisteytystä edellyttäviä vähittäiskauppiaita.
Johdanto
Maailman elintarviketeollisuus tuottaa vuosittain noin 13,7 miljardia tonnia hiilidioksidiekvivalenttipäästöjä – suunnilleen kolmanneksen kaikista ihmisen aiheuttamista kasvihuonekaasuista. Tässä maisemassa sadonkorjuun jälkeinen käsittely on hiljainen raskassarjalainen. Siitä ei saa näyttäviä kuvia. Se ei päädy otsikoihin. Silti siihen sitoutuu kuivahedelmäpussissa enemmän hiiltä kuin viljelyyn, kuljetukseen ja vähittäiskaupan kylmäsäilytykseen yhteensä.
Arovela on rakentanut koko tuotantomallinsa tämän hiilen poistamisen varaan. Ei sen vähentämisen varaan 10 prosentilla. Ei sen kompensoimisen varaan toisella pallonpuoliskolla toimivalta välittäjältä ostetuilla hyvityksillä. Vaan sen poistamisen – korvaamalla fossiilisten polttoaineiden poltto geotermisellä lämmöllä, joka otetaan suoraan maasta tuotantolaitoksen alta.
Hiilineutraalin kuivatun hedelmän geotermisessä käsittelyssä yhdistyvät geologia, insinöörityö ja harkittu kaupallinen valinta. Kun yritys sijaitsee yhden Länsi-Turkin tuottoisimmista geotermisistä kentistä päällä ja päättää johtaa lämmön elintarvikelaatuisiin kuivauskammioihin maakaasun polttamisen sijaan, hiililaskelma muuttuu perusteellisesti. Kuivausvaihe – joka tavanomaisessa laitoksessa tuottaa 55–70 % kuivatun tuotteen kaikista kehdosta portille -päästöistä – putoaa lähes nollaan.
Tämä artikkeli on täydellinen selvitys siitä, mitä tämä tarkoittaa. Tiedot. Menetelmä. Väitteen rajat. Jäljelle jäävät jäännöspäästöt. Sekä kaupalliset, sääntelyyn liittyvät ja brändiä koskevat seuraukset B2B-ostajille, jotka arvioivat kestävää kuivahedelmätuotantoa Scope 3 -inventaarioitaan varten.
Hiiliongelma tavanomaisessa kuivahedelmätuotannossa
Kuivattu hedelmä on ikivanha tuoteryhmä, jolla on moderni päästöongelma. Maailmanmarkkina, jonka arvo on yli 10 miljardia Yhdysvaltain dollaria ja joka kasvaa 5–6 % vuodessa, on ylivoimaisesti riippuvainen lämpöenergiasta, jolla tuoreet tuotteet muutetaan säilyviksi raaka-aineiksi. Ja valtaosassa maailman tuotantolaitoksista tuo lämpöenergia saadaan polttamalla hiilivetyjä.
Energiankulutus lämpökuivauksessa
Veden poistaminen hedelmästä vaatii luonnostaan paljon energiaa. Tuore hedelmä tulee kuivaimeen 75–85 %:n kosteuspitoisuudessa. Valmis tuote lähtee 12–18 %:n kosteudessa. Jokainen kilogramma kuivattua hedelmää edellyttää siis noin 3–5 kilogramman vesimäärän haihduttamista hyödykkeestä riippuen. Höyrystymislämpö – 2 260 kJ vesikilogrammaa kohti normaalissa ilmanpaineessa – asettaa termodynaamisen lattian, jota mikään tekninen innovaatio ei voi ohittaa.
Käytännössä todellinen energiankulutus on selvästi tämän teoreettisen minimin yläpuolella. Tavanomaiset tunneli- ja tasokuivaimet toimivat 35–55 %:n lämpöhyötysuhteella, eli lähes puolet tuotetusta lämmöstä menetetään poistoilmaan, säteilyyn ja heikkoon eristykseen. Tyypillinen maakaasulla lämmitettävä kuivauslaitos kuluttaa 2,0–3,5 kWh lämpöenergiaa kuivattua tuotekilogrammaa kohti. Mittakaavassa – laitoksessa, joka käsittelee 5 000 tonnia kuivattua hedelmää vuodessa – tämä merkitsee 10 000–17 500 MWh:n lämpöenergian tarvetta, mikä vastaa noin 500–700 eurooppalaisen kotitalouden vuotuista lämmitystä.
Riippuvuus fossiilisista polttoaineista elintarvikkeiden käsittelyssä
Kuivausalan riippuvuus fossiilisista polttoaineista on rakenteellista, ei satunnaista. Maakaasuinfrastruktuuri on vakiintunut ja luotettava, ja se on hinnoiteltu jokaiseen kustannusmalliin. Nestekaasu palvelee laitoksia, joilla ei ole putkiyhteyttä. Joillakin alueilla hiili ja polttoöljy ovat yhä käytössä kasvavasta sääntelypaineesta huolimatta. Tuloksena on ala, jossa pelkkä käsittelyvaihe tuottaa 850–1 200 kg CO₂e tavanomaisesti kuivattua hedelmätonnia kohti – ennen kuin tuotetta on pakattu, kuljetettu tai nostettu hyllyyn.
Kyse ei ole marginaalisesta osuudesta. Eurooppalaiseen varastoon toimitettujen kuivattujen aprikoosien täydessä elinkaariarvioinnissa kuivausvaihe edustaa tavallisesti 58–68 % kaikista kehdosta portille -päästöistä. Maatilan toiminnot tuottavat 7–10 %. Maakuljetus lisää 2–3 %. Merirahdin osuus on 8–12 %. Kuivain on paikka, johon hiili keskittyy, ja siellä toimenpiteen on tapahduttava.
Scope 3 -päästöt globaaleissa toimitusketjuissa
B2B-ostajalle nämä käsittelypäästöt osuvat suoraan Scope 3:n luokkaan 1 – ostetut tavarat ja palvelut – jonka GHG Protocolin arvoketjustandardi määrittelee kaikiksi tuotantoketjun alkupään päästöiksi, jotka liittyvät raportoivan yrityksen ostamien tavaroiden tuotantoon. Luokka 1 on elintarvikeyrityksissä lähes aina suurin Scope 3 -erä, tavallisesti 60–80 % yrityksen kokonaispäästöistä.
Hankintatiimien kannalta epämukava tosiasia on, että Scope 3:n luokka 1 on myös vaikein mitata ja vaikein vähentää pelkin sisäisin toimin. Toimittajan tehdasta ei voi suunnitella uudelleen omasta pääkonttorista käsin. Sen sijaan voitte valita toimittajia, joiden käsittelymenetelmät tuottavat perustavasti vähemmän hiiltä. Se ei ole marginaalinen hankintapäätös – se on strateginen päästövähennysvipu, joka voi vaikuttaa enemmän kuin mikään sisäinen tehostamisohjelma.
Yksityiskohtaisen läpikäynnin Scope 3 -laskentamenetelmästä kuivattujen raaka-aineiden osalta saatte Scope 3 -hiilivähennysoppaasta.
Geoterminen energia – luonnon hiilivapaa lämmönlähde
Geoterminen energia on maankuoreen varastoitunutta lämpöenergiaa. Toisin kuin aurinko- ja tuulivoima, se ei ole katkonaista. Toisin kuin biomassa, se ei vaadi polttamista. Toisin kuin ydinvoima, se ei vaadi polttoainesauvoja tai jäähdytystorneja. Se on yksinkertaisesti lämpöä – jatkuvasti saatavilla, radioaktiivisen hajoamisen ja planeetan muodostumisesta jääneen energian uusintamaa – joka odottaa hyödyntämistä.
Miten geotermiset kaivot toimivat elintarvikkeiden käsittelyssä
Periaate on suoraviivainen. 200–2 000 metrin syvyyteen poratut kaivot hyödyntävät kuuman veden tai höyryn esiintymiä, joiden lämpötila vaihtelee 40 °C:sta yli 200 °C:seen. Elintarvikkeiden käsittelyssä ihanteellinen alue on 65–110 °C kaivon suulla – lämpötilat, jotka sopivat suljettuihin kuivauskammioihin, joissa kuivausilman lämpötila on lämmönvaihdon jälkeen 40–65 °C.
Kuuma vesi pumpataan pintaan, johdetaan levy- tai putkilämmönvaihtimien läpi, jotka siirtävät lämpöenergian puhtaaseen kuivausilmaan, ja palautetaan sitten maanalaiseen esiintymään palautuskaivojen kautta. Suljetun kierron ansiosta vettä ei kulu eikä palamistuotteita synny. Sähköä tarvitaan vain kiertopumppuihin ja tuuletuspuhaltimiin – tavallisesti 0,05–0,15 kWh kuivattua tuotekilogrammaa kohti, kun fossiilisia polttoaineita käyttävässä järjestelmässä lämpöpanos on 2,0–3,5 kWh.
Koko geotermisen kuivaustoiminnan päästökerroin – mukaan lukien Turkin kansallisesta verkosta otettu pumppaussähkö – on 2–6 kg CO₂e toimitettua lämmön gigajoulea kohti. Vertailun vuoksi: maakaasu tuottaa 56–62 kg CO₂e/GJ, nestekaasu 66–72, polttoöljy 74–78 ja hiili 94–100. Kyse ei ole asteittaisesta parannuksesta. Se on yhden–puolentoista kertaluokan vähennys.
Sındırgı, Balıkesir – Arovelan tuotantolaitos
Arovelan geoterminen kuivaustoiminta sijaitsee Sındırgın piirikunnassa Balıkesirin maakunnassa, Länsi-Turkin Egeanmeren geotermisellä vyöhykkeellä. Alue on yksi Euroopan geotermisesti aktiivisimmista, kaivon suun lämpötilat ovat 80–110 °C, ja esiintymien kapasiteetti on kestänyt jatkuvaa hyödyntämistä vuosikymmeniä ilman mitattavaa lämpötilan laskua.
Laitos ottaa geotermisen lämmön luvanvaraisista kaivoista ja johtaa sen elintarvikelaatuisten lämmönvaihtimien kautta suljettuihin kuivauskammioihin, joita hallitaan Arovelan ISO 22000 -järjestelmän puitteissa. Koska lämpö on kaivon suulla ilmaista ja saatavilla 24 tuntia vuorokaudessa 365 päivänä vuodessa, käyttäjällä ei ole kannustinta nostaa kuivauslämpötiloja optimitason yläpuolelle polttoaineen säästämiseksi – ratkaiseva ero fossiilisia polttoaineita käyttäviin laitoksiin, joissa aikapaine ja energiakustannus nostavat lämpötilat yli 70 °C:n ja heikentävät ravintoaineita ja väriä. Tämän säilymisedun taustalla olevaan tieteeseen voitte tutustua C-vitamiinin säilymistä koskevassa tutkimuskatsauksessa.
Tuloksena on tuotantomalli, jossa kuivausvaihe – tavanomaisen kuivahedelmävalmistuksen suurin yksittäinen päästölähde – tuo valmiiseen tuotteeseen lähes nolla hiiltä. Laitoksen muu energiankulutus (valaistus, lajittelulinjat, pakkauslaitteet) otetaan kansallisesta verkosta, ja nämä päästöt lasketaan erikseen täydessä hiiliauditoinnissa.
Energiatalous: geoterminen vastaan fossiilinen polttoaine
Päästöjen lisäksi geotermisen energian taloudellinen rakenne tuo vakautta, johon fossiiliset polttoaineet eivät yllä. Maakaasun ja nestekaasun hinnat ovat alttiita maailmanlaajuiselle hyödykemarkkinoiden heilunnalle, geopoliittisille häiriöille ja hiilen hinnoittelumekanismeille. Geotermisen lämmön polttoaineen rajakustannus on lähes nolla, kun kaivoinfrastruktuuri on rakennettu. Käyttökulut rajoittuvat pumppujen kunnossapitoon, lämmönvaihtimien huoltoon ja apujärjestelmien sähköön.
Tämä kustannusvakaus näkyy suoraan FOB-hintojen vakautena B2B-ostajille. Kun toimittajanne suurin energiapanos ei ole sidottu heilahtelevaan hyödykkeeseen, sopimushinnoittelustanne tulee ennustettavampaa – käytännön etu, jota hankintatiimit arvostavat kestävyyskertomuksesta riippumatta.
Kuivausteknologioiden, kustannusten ja ostajan näkökohtien laajempi vertailu on geotermisen kuivauksen B2B-oppaassa.
Hiilijalanjälkien vertailu
Seuraavaan taulukkoon on koottu elinkaariarvioinnin tiedot yhtä kuivattua hedelmätuotekilogrammaa kohti normalisoituina (lähtökohtana tuore hedelmä noin 80 %:n kosteudessa, kuivattuna 12–18 %:n loppukosteuteen). Kaikki luvut noudattavat kehdosta portille -rajausta – raaka-aineen vastaanotosta kuivauslaitoksessa pakattuun, lavoitettuun ja lähetysvalmiiseen tuotteeseen. Maatilan portin päästöt, kuljetus ja käytöstä poisto on jätetty pois, koska ne ovat kaikille menetelmille yhteisiä.
| Kuivausmenetelmä | Energianlähde | kg CO₂e kuivattua tuotekiloa kohti | Vuotuinen saatavuus | Keskeinen rajoite |
|---|---|---|---|---|
| Geoterminen (Arovela) | Maanalainen lämpö | 0,02–0,05 | 24/7/365 | Maantieteellisesti rajattu |
| Tavanomainen kuumailma | Maakaasu / nestekaasu | 0,30–0,50 | Ympäri vuoden | Korkeat päästöt, ravintoainehävikki |
| Pakastekuivaus | Verkkosähkö | 0,80–1,20 | Ympäri vuoden | Erittäin korkea kustannus, energiaintensiivinen |
| Aurinko (ulkoilma) | Auringonsäteily | 0,01–0,03 | Vain kausittain | Elintarviketurvallisuusriski, epätasainen |
| Aurinkohybridi | Aurinko + sähkövarmistus | 0,15–0,35 | Osittain kausittainen | Vaatii varajärjestelmän, vaihteleva tuotos |
Geotermisesti kuivattu hedelmä: 0,02–0,05 kg CO₂e/kg
Arovelan geoterminen kuivausprosessi tuottaa 0,02–0,05 kg CO₂e valmista kuivattua hedelmäkilogrammaa kohti. Luku sisältää kiertopumppujen, tuuletuspuhaltimien ja valvontajärjestelmien kuluttaman sähkön, laskettuna Turkin kansallisen verkon päästökertoimella. Itse lämpö – hallitseva energiapanos – on uusiutuvaa eikä tuota palamispäästöjä.
Laitoksen mittakaavassa tämä vastaa noin 35–90 kg CO₂e kuivattua tuotetonnia kohti. Tavanomaisessa 20 jalan kontissa, johon mahtuu noin 18 tonnia kuivattua hedelmää, käsittelyyn liittyvät kokonaispäästöt ovat 630–1 620 kg CO₂e – kun saman kontin tavanomaisesti kuivattuna vastaava luku on 15 300–21 600 kg CO₂e. Vähennys on 90–97 %.
Tavanomainen kuumailma: 0,30–0,50 kg CO₂e/kg
Maakaasulla tai nestekaasulla lämmitettävät tavanomaiset tunneli- ja tasokuivaimet tuottavat prosessitasolla 0,30–0,50 kg CO₂e kuivattua tuotekilogrammaa kohti. Vaihteluväli kuvastaa lämpöhyötysuhteen (35–55 %), polttoainetyypin ja laitoksen iän vaihtelua. Uudemmat, lämmöntalteenotolla varustetut laitokset ovat alapäässä; vanhemmat nestekaasua tai polttoöljyä polttavat laitokset korkeammalla.
Luvut ovat linjassa turkkilaisista, iranilaisista ja kiinalaisista kuivaustoiminnoista – maailman kolmesta suurimmasta kuivahedelmätuottajasta – julkaistujen LCA-tietojen kanssa. Asteittaiset tehokkuusparannukset voivat leikata vaihteluvälistä 10–20 %, mutta fossiilisten polttoaineiden palamiskemia asettaa rakenteellisen lattian, jota mikään toiminnan optimointi ei pysty läpäisemään.
Pakastekuivattu: 0,80–1,20 kg CO₂e/kg
Pakastekuivaus (lyofilisointi) kuluttaa 4,0–7,0 kWh verkkosähköä poistettua vesikilogrammaa kohti. EU:n keskimääräisellä sähköntuotantorakenteella (noin 0,25 kg CO₂e/kWh) tämä vastaa 0,80–1,20 kg CO₂e valmista tuotekilogrammaa kohti. Hiilivaltaisissa verkoissa luku nousee korkeammaksi. Paremmasta rakenteestaan ja rehydratoitumisominaisuuksistaan huolimatta pakastekuivaukseen liittyy hiilikuorma, joka monissa verkoissa ylittää jopa tavanomaisen kuumailmakuivauksen. Yksityiskohtainen vertailu on artikkelissa pakastekuivattu vai geotermisesti kuivattu.
Aurinkokuivattu: vaihteleva, säästä riippuvainen
Ulkoilmassa tapahtuva aurinkokuivaus tuottaa alhaisimmat suorat päästöt (0,01–0,03 kg CO₂e/kg), mutta se ei kelpaa luotettavaksi kaupalliseksi menetelmäksi vientilaatuiselle tuotteelle. Sääriippuvuus, pöly- ja hyönteiskontaminaatio, epätasainen kosteuden hallinta ja kyvyttömyys täyttää EU:n elintarviketurvallisuusstandardeja vedenaktiivisuuden ja mikrobiologisten raja-arvojen osalta tekevät siitä sopimattoman vakavasti otettaviin B2B-toimitusketjuihin. Se on yhä yleinen omavaraistaloudessa ja paikallismarkkinoilla.
LCA-menetelmä ja rajaukset
Kaikki tässä artikkelissa mainitut päästökertoimet käyttävät kehdosta portille -järjestelmärajausta, joka on standardien ISO 14040/14044 (elinkaariarviointi) ja ISO 14067 (tuotteiden hiilijalanjälki) mukainen. Toiminnallinen yksikkö on yksi kilogramma pakattua, lavoitettua kuivattua hedelmää tehtaan portilla. Mukana olevat prosessit: raaka-aineen vastaanotto, pesu, esikäsittely (soveltuvin osin), kuivaus, lajittelu, luokittelu, pakkaaminen ja lavoitus. Pois jätetyt: tuotantoketjun alkupään maatalouspäästöt, lähtevä kuljetus, varastointi vähittäiskaupassa, kuluttajakäyttö ja käytöstä poisto. Verkkosähkön päästökertoimet noudattavat sijaintiperusteista menetelmää kansallisten verkkokeskiarvojen pohjalta. Fossiilisten polttoaineiden päästökertoimissa käytetään IPCC:n vuoden 2006 ohjeiden (päivitetty 2019) mukaisia lähteeltä polttoon -arvoja.
Tämä rajaus on yhdenmukainen sen kanssa, miten Scope 3:n luokan 1 päästökertoimet lasketaan GHG Protocolin mukaan – eli lukuja voidaan käyttää suoraan ostajan yritystason hiili-inventaariossa ilman menetelmällisiä oikaisuja.
Mitä ”lähes hiilineutraali” tarkoittaa – ja mitä ei
Älyllinen rehellisyys on kestävyysviestinnässä välttämätöntä. Arovela käyttää ilmausta ”lähes hiilineutraali” eikä ”hiilineutraali”, koska erolla on merkitystä – säädösten noudattamisen, brändin uskottavuuden ja jokaisen tuotteisiimme viittaavan ESG-raportin tarkkuuden kannalta. Seuraavassa kerrotaan, missä päästöt ovat, missä niitä ei ole ja miltä rehellinen laskenta näyttää.
Käsittelypäästöt vastaan koko toimitusketju
Itse geoterminen kuivausvaihe tuottaa lähes nolla hiilipäästöä. Tämä on todennettava, auditoitava tosiasia, jota tukevat energianmittaustiedot ja ulkopuoliset hiiliarvioinnit. Kun sanomme käsittelyn olevan lähes hiilineutraalia, tarkoitamme nimenomaan kuivaustoimintaa – vaihetta, joka tavanomaisesti tuottaa 55–70 % kuivahedelmätuotteen kokonaispäästöistä.
Kuivattu aprikoosi ei kuitenkaan ilmesty tyhjästä tehtaan portille. Se kasvatetaan tilalla, kuljetetaan laitokseen, käsitellään, pakataan muualla valmistettuihin materiaaleihin ja laivataan merten yli ostajan varastoon. Jokaiseen näistä vaiheista liittyy hiilikustannus, joka on kuivaustoiminnan ulkopuolella.
Kuljetus, pakkaukset ja maatalouden tuotantopanokset
Edustava koko toimitusketjun päästöerittely yhdelle tonnille Arovelan geotermisesti kuivattua hedelmää EU:n varastoon toimitettuna:
| Toimitusketjun vaihe | kg CO₂e tonnia kohti | Osuus kokonaismäärästä |
|---|---|---|
| Maatilan toiminnot (viljely, kastelu, sadonkorjuu) | 80–150 | 22–32 % |
| Sadonkorjuun jälkeinen kuivaus (geoterminen) | 20–50 | 5–11 % |
| Lajittelu, luokittelu, pakkaaminen | 40–80 | 11–17 % |
| Pakkausmateriaalit (valmistus) | 30–60 | 8–13 % |
| Maakuljetus (Turkki) | 20–45 | 5–10 % |
| Merirahti (Turkista EU:hun) | 60–120 | 16–26 % |
| EU:n sisäinen logistiikka | 25–55 | 7–12 % |
Yhteensä: noin 275–560 kg CO₂e tonnia kohti. Vertailukohtana on 1 200–1 800 kg CO₂e samalle tuotteelle tavanomaisesti kuivattuna. Geoterminen etu pienentää kokonaisjalanjälkeä 55–77 %, ja kuivausvaiheen osuus jäljelle jäävästä kokonaismäärästä on vain 5–11 % tavanomaisen 58–68 %:n sijaan.
Rehellinen laskenta: mistä jäännöspäästöt tulevat
Arovelan toimitusketjun jäännöspäästöt tulevat kolmesta lähteestä:
Maatalouden tuotantopanokset. Lannoitteiden valmistus ja levitys, kastelun pumppaus, traktorien polttoaine ja viljelyn maaperäpäästöt tuottavat 80–150 kg CO₂e tonnia kohti. Ne ovat suurelta osin käsittelijän suoran hallinnan ulkopuolella, mutta niihin voidaan vaikuttaa sopimusviljelysopimuksilla, joissa määritellään vähäpanoksiset käytännöt.
Kuljetus. Raaka-aineen siirtäminen hedelmätarhoista laitokseen ja valmiin tuotteen siirtäminen Turkista kohdemarkkinoille tuottaa päästöjä suhteessa etäisyyteen ja kuljetusmuotoon. Merirahti Izmiristä Rotterdamiin lisää noin 15–25 kg CO₂e tonnia kohti – murto-osan säästetyistä käsittelypäästöistä.
Pakkaukset. Aaltopahviin, polyeteenisisäpusseihin ja lavoitusmateriaaleihin sisältyy niiden omien valmistusprosessien päästöjä. Arovela siirtyy asteittain kierrätysmateriaalia sisältäviin ja yksimateriaalisiin pakkauksiin tämän erän pienentämiseksi.
Polku todelliseen hiilineutraaliuteen
Polku lähes hiilineutraalista täysin hiilineutraaliin käsittelyyn kulkee neljän toimenpiteen kautta, jotka on asetettu järjestykseen vaikutuksen ja toteutettavuuden mukaan:
- Laitoksen oma aurinkosähkö verkkosähkön korvaamiseksi (lajittelulinjat, valaistus, pakkauslaitteet) – parhaillaan arvioitavana.
- Sähköajoneuvokalusto maakuljetuksiin hedelmätarhojen ja laitoksen välillä.
- Uudistavan viljelyn kumppanuudet sopimusviljelijöiden kanssa maatilan portin päästöjen vähentämiseksi.
- Sertifioidut hiilenpoistohyvitykset jäännöspäästöille, joita ei voida poistaa toiminnan muutoksilla – viimeisenä keinona, ei ensimmäisenä strategiana.
Järjestys kuvastaa periaatetta: vähennetään ensin, poistetaan vain se, mitä ei voida vähentää. Tätä lähestymistapaa Science Based Targets -aloite (SBTi) tukee, ja se on lähestymistapa, joka kestää tilintarkastajien, sääntelijöiden ja asiantuntevien ostajien tarkastelun.
ESG-raportointikehykset ja geotermisen energian paikka niissä
Kestävyystietojen julkistamista koskeva sääntely-ympäristö yhdenmukaistuu nopeasti. Neljä kehystä hallitsee nyt niitä ESG-raportointivaatimuksia, joiden parissa B2B-elintarvikeostajien on toimittava. Kukin käsittelee Scope 3:n käsittelypäästöjä eri tavoin, mutta kaikki neljä palkitsevat toimittajakohtaisista tiedoista toimialakeskiarvojen sijaan – ja kaikki neljä tunnustavat käsittelyvaiheen uusiutuvan energian oikeutetuksi päästövähennykseksi.
GHG Protocol Scope 3 (luokka 1: ostetut tavarat)
GHG Protocolin Scope 3 -standardi määrittelee luokan 1 päästökertoimille kolme tiedonlaatutasoa:
- Taso 1 (toimittajakohtainen): Todelliset energiatiedot toimittajan laitoksesta, mieluiten ulkopuolisen varmentamina. Tämä on laadukkain lähtötieto ja se, jota CSRD-tarkastajat ja CDP-pisteyttäjät suosivat.
- Taso 2 (tuotetaso): Toimialatietokannoista julkaistut tuotteiden hiilijalanjäljet (esim. Ecoinvent, DEFRAn muuntokertoimet).
- Taso 3 (kulutusperusteinen): Päästökertoimet, joita sovelletaan hankintoihin käytettyä dollaria kohti – karkein menetelmä, jota käytetään, kun parempaa tietoa ei ole saatavilla.
Arovela toimittaa geotermisesti kuivatuille tuotteilleen tason 1 toimittajakohtaiset päästökertoimet, jotka on johdettu vuotuisista energia-auditoinneista, mitatusta sähkönkulutuksesta ja kaivon suun lämpötehotiedoista. Tiedot voidaan syöttää suoraan ostajan Scope 3 -inventaarioon korkeimmalla tiedonlaatutasolla, mikä parantaa sekä yrityksen hiiliraportin tarkkuutta että sen varmennusvalmiutta.
EU:n CSRD (yritysten kestävyysraportointidirektiivi)
CSRD, jota sovelletaan suuriin yrityksiin tilikaudesta 2025 alkaen ja joka laajenee listattuihin pk-yrityksiin vuodesta 2026, edellyttää raportointia eurooppalaisten kestävyysraportointistandardien (ESRS) mukaisesti. ESRS E1 (ilmastonmuutos) velvoittaa julkistamaan Scope 3 -päästöt luokka 1 mukaan lukien, ja nimenomaisia vaatimuksia ovat:
- Laskentamenetelmän dokumentointi
- Tiedon laadun luokittelu (toimittajakohtainen vai arvioitu)
- Siirtymäsuunnitelman välitavoitteet, jotka on sidottu todellisiin päästövähennyksiin
Vaihto geotermisesti kuivaavaan toimittajaan kelpaa dokumentoiduksi siirtymäsuunnitelman toimenpiteeksi – auditoitavaksi, pysyväksi ja ilman peruuntumisriskiä. Laajemman kuvan CSRD:stä ja siihen liittyvistä EU-säädöksistä saatte EU:n vihreän kehityksen ohjelman toimittajaoppaasta.
CDP Climate -raportointi
CDP:n vuotuinen ilmastokysely, johon vastaa yli 23 000 yritystä maailmanlaajuisesti, pisteyttää vastaajat Scope 3 -tietojen tarkkuuden ja kunnianhimon perusteella. Korkeat pisteet edellyttävät:
- Luokkatason Scope 3 -erittelyjä toimittajakohtaisin tiedoin
- Tunnistettuja päästöjen keskittymiä ja dokumentoituja vähennystoimia
- Määrällisesti osoitettuja vuosittaisia päästövähennyksiä, jotka voidaan kohdistaa tiettyihin toimenpiteisiin
Dokumentoitu vaihto tavanomaisesti kuivatuista geotermisesti kuivattuihin raaka-aineisiin – ennen ja jälkeen -päästökertoimineen – on juuri sellainen toimenpide, joka siirtää CDP-pisteet B-tasolta A-listan tuntumaan.
Science Based Targets -aloite (SBTi)
SBTi-kehyksen mukaisia tieteeseen perustuvia tavoitteita asettavien yritysten on sisällytettävä Scope 3 -päästöt, jos ne edustavat yli 40 % kokonaispäästöistä (mitä ne elintarvikeyrityksissä lähes aina tekevät). SBTi:n FLAG-ohjeistus (Forest, Land and Agriculture) edellyttää lisäksi:
- Lähiajan Scope 3 -vähennystavoitteita, jotka ovat linjassa 1,5 °C:n polkujen kanssa
- Osoitettuja todellisia päästövähennyksiä (ei kompensaatioita)
- Toimittajayhteistyötä dokumentoituna vähennysstrategiana
Geoterminen käsittely vastaa suoraan FLAG-polun painotukseen todellisista, pysyvistä vähennyksistä maatalouden toimitusketjussa.
ESG-kehysten vaatimukset ja geotermiset tietopisteet
| Kehys | Scope 3 -vaatimus | Tiedon laatua koskeva mieltymys | Miten geoterminen sopii |
|---|---|---|---|
| GHG Protocol | Luokan 1 julkistaminen pakollista kattavassa raportoinnissa | Tason 1 toimittajakohtainen tieto ensisijainen | Mitatut energiatiedot, vuotuinen hiiliauditointi |
| EU:n CSRD (ESRS E1) | Scope 3 -tiedot menetelmineen ja tiedon laadun luokitteluineen | Toimittajakohtainen ennen arvioitua | Auditoitava laitostason päästökerroin |
| CDP Climate | Luokkatason erittely, keskittymien tunnistaminen, vähennystoimet | Toimittajakohtainen tieto tuo paremmat pisteet | Dokumentoitu toimenpide määrällisine vähennyksineen |
| SBTi FLAG | Lähiajan Scope 3 -tavoite, todelliset vähennykset, toimittajayhteistyö | Mitatut vähennykset ennen kompensaatioväitteitä | Pysyvä käsittelyenergian vaihto, ei peruuntumisriskiä |
| TCFD / ISSB (IFRS S2) | Ilmastoriskien ja -mahdollisuuksien julkistaminen arvoketju mukaan lukien | Skenaarioanalyysi toimittajatiedoin | Toimitusketjun kestävyys (ei altistusta fossiilisten polttoaineiden hinnoille) |
Tämä yhdenmukaistuminen tarkoittaa, että geotermisesti kuivattuja raaka-aineita käyttävät B2B-ostajat voivat vastata useisiin raportointikehyksiin yhdellä toimittajakohtaisella tietoaineistolla. Yksi asianmukaisesti dokumentoitu päästökerroin palvelee samanaikaisesti GHG Protocolia, CSRD:tä, CDP:tä ja SBTi:tä.
Kaupalliset edut B2B-ostajille
Kestävyysnäytöt ovat yhä useammin kaupallinen lähtötieto, eivät pelkkä vaatimustenmukaisuuden tuotos. Kuivattuja hedelmiä hankkiville B2B-ostajille päätös vaihtaa geotermisesti kuivaavaan toimittajaan tuo mitattavia etuja neljällä ulottuvuudella.
Vähittäiskauppiaiden kestävyysvaatimukset
Suuret eurooppalaiset ja pohjoisamerikkalaiset vähittäiskauppiaat ottavat käyttöön toimittajien kestävyyspisteytyksiä, jotka vaikuttavat suoraan listauspäätöksiin, hyllysijoitteluun ja kampanjatukeen. Tescon Sustainable Supplier Assessment, Lidlin CSR-suorituskykymatriisi, Carrefourin Food Transition Index ja Whole Foods Marketin Sourcing Values sisältävät kaikki raaka-aineisiin sitoutuneen hiilen mittareita.
Toimittaja, joka pystyy dokumentoimaan käsittelypäästöjen 90–97 %:n vähennyksen, antaa B2B-asiakkaalleen tietopisteen, joka liikuttaa pisteytystä. Private label -brändeille – joissa vähittäiskauppias on brändinomistaja ja kantaa suoran vastuun toimitusketjun tietojen julkistamisesta – tämä on erityisen vaikuttavaa.
Kuluttajien halukkuus maksaa kestävyydestä
Useat tutkimukset vahvistavat, että kuluttajasegmentit EU:ssa, Isossa-Britanniassa, Yhdysvalloissa ja Japanissa osoittavat mitattavaa halukkuutta maksaa 10–25 %:n lisähintaa tuotteista, joilla on todennettavat kestävyysnäytöt. Ratkaiseva sana on ”todennettavat”. Epämääräiset väitteet ympäristöystävällisyydestä menettävät tehoaan; täsmälliset, määrälliset väitteet, joiden tukena on ulkopuolista tietoa, saavat sitä lisää.
Kuivahedelmätuote, joka voi ilmoittaa käsittelynsä hiilijalanjäljen – 0,02–0,05 kg CO₂e/kg, riippumattoman auditoinnin varmentamana – tarjoaa juuri sellaisen täsmällisen väitteen, joka puhuttelee asiantuntevia kuluttajia ja läpäisee EU:n viherväitedirektiivin vaatimusten mukaisen sääntelytarkastelun.
Edut tarjouskilpailujen ja tarjouspyyntöjen pisteytyksessä
B2B-hankinnoissa kestävyyskriteerit siirtyvät ”olisi mukava olla” -liitteistä muodollisten tarjouskilpailujen painotettuihin pisteytysosioihin. EcoVadisin vuoden 2025 kyselyn mukaan 78 % hankinnan ammattilaisista sisällyttää nykyään ESG-kriteerit toimittaja-arviointeihin, ja hiilijalanjälkitieto on useimmin pyydetty mittari.
Kun tarjouspyynnössä 15–25 % kokonaispisteistä osoitetaan kestävyydelle (mikä on yhä yleisempää EU:n julkisissa hankinnoissa ja suurissa vähittäiskaupan tarjouskilpailuissa), toimittajalla, jonka käsittelypäästöt ovat auditoitavasti lähes nolla, on rakenteellinen pisteytysetu, jota fossiilisilla polttoaineilla kuivaavat kilpailijat eivät pysty saavuttamaan asteittaisilla parannuksilla.
Brändikertomus ja markkinointimateriaali
Brändinomistajille, jotka kehittävät kuluttajille suunnattuja kestävyyskertomuksia, geoterminen tarina on poikkeuksellisen vakuuttava. Se on konkreettinen (lämpö tulee maasta, ei kaasupolttimesta), visuaalinen (laitos, kaivot, maisema) ja tieteellisesti todennettava (mitatut energiatiedot, julkaistut päästökertoimet). Se ei nojaa monimutkaisiin kompensaatiomekanismeihin, joita kuluttajien on vaikea ymmärtää tai joihin heidän on vaikea luottaa.
Arovela toimittaa B2B-asiakkaille hankinta-asiakirjat, laitoskuvat ja päästökerrointiedot, jotka voidaan sisällyttää suoraan brändin kestävyysraportteihin, pakkausteksteihin ja markkinointimateriaaleihin – edellyttäen, että ostaja tarkastuttaa väitteet omalla juridisella asiantuntijallaan.
Esimerkkitapaus: Arovelan kestävyysnäytöt
Arovelan sitoutuminen kestävään kuivahedelmätuotantoon ei ole tuore suunnanmuutos; se on toiminnan perustava logiikka. Elintarvikkeiden käsittelylaitoksen rakentaminen geotermiselle kentälle oli harkittu infrastruktuuripäätös, ei jälkiasennus.
Sertifikaatit ja ulkopuolinen varmennus
Arovela toimii ISO 22000 (elintarviketurvallisuuden hallinta)-, ISO 9001 (laadunhallinta)- ja ISO 27001 (tietoturvan hallinta) -standardien mukaisesti. Koko sertifikaattivalikoima on nähtävillä verkkosivustollamme.
On olennaista, että sertifikaatit eivät ole sama asia kuin hiilitiedot. Sertifikaatti vahvistaa, että hallintajärjestelmä on olemassa; päästökerroin vahvistaa, mitä laitos todella päästää. Arovela toimittaa molemmat: hallintajärjestelmäsertifikaatit, joita hankintatiimit edellyttävät toimittajan hyväksynnässä, ja täsmälliset päästökertoimet, joita ESG-tiimit edellyttävät Scope 3 -raportoinnissa.
Vuotuisen hiiliauditoinnin tiedot
Arovela tekee vuosittain energia-auditoinnit, joissa dokumentoidaan kansallisesta verkosta otetun sähkön kokonaiskulutus, geotermisen lämmön käyttö ja näistä johdetut tuotetason päästökertoimet. Auditoinnit noudattavat ISO 14064 (kasvihuonekaasuinventaariot)- ja ISO 14067 (tuotteiden hiilijalanjälki) -menetelmiä.
Viimeisimmän auditointijakson keskeiset luvut:
- Geotermisen lämmön käyttö: 95–97 % kuivauksen kokonaislämpöenergiasta
- Verkkosähkön kulutus: rajoittuu pumppuihin, puhaltimiin, lajittelulinjoihin, valaistukseen ja pakkauslaitteisiin
- Tuotetason päästökerroin (kuivausvaihe): 0,02–0,05 kg CO₂e kuivattua tuotekiloa kohti
- Koko laitoksen päästöintensiteetti: seurataan ja raportoidaan vuosittain vuosien välisine kehitystietoineen
Nämä luvut ovat pätevien B2B-ostajien saatavilla osana sopimusta edeltävää due diligence -aineistoa. CSRD:n edellyttämiä toimittaja-arviointeja tekeville ostajille tiedot sopivat suoraan Scope 3:n luokan 1 laskentaan.
Uusiutuvan energian todistukset
Arovelan kuivaustoiminnassa käytettävä geoterminen energia luokitellaan uusiutuvaksi sekä Turkin energialainsäädännön että EU:n uusiutuvan energian direktiivin (RED III) mukaan. Lämpöenergia otetaan luvanvaraisista geotermisistä kaivoista, eikä se vaadi polttoa, ydinfissiota tai fossiilisia polttoaineita.
B2B-ostajille, jotka ilmoittavat toimitusketjujensa uusiutuvan energian osuuden, tämä luokittelu antaa väitteelle sääntelyperustan. Toisin kuin uusiutuvan sähkön todistuksissa (joihin voi liittyä monimutkaista markkinaperusteista laskentaa), geoterminen lämpöenergia kulutetaan fyysisesti paikan päällä – ei erillistä todistuskauppaa, ei kaupankäyntiä eikä kaksoislaskennan riskiä.
Tarkemmin siihen, miten nämä näytöt vastaavat ESG-auditointien vaatimuksia, voitte perehtyä kestävän maatalouden ja ESG:n oppaassa.
Usein kysytyt kysymykset
Voinko käyttää kuivahedelmäpakkauksessa väitettä ”hiilineutraali”? Millainen varmennus tarvitaan?
Väite ”hiilineutraali” kuluttajapakkauksessa edellyttää täyttä kehdosta hautaan -elinkaariarviointia (LCA) ISO 14064- tai PAS 2060 -menetelmän mukaan niin, että se kattaa käsittelyn lisäksi maatalouden tuotantopanokset, kuljetuksen, pakkaukset ja käytöstä poiston. Väitteen on tämän jälkeen oltava akkreditoidun kolmannen osapuolen varmentama, ja jäljelle jäävät jäännöspäästöt on kompensoitava tunnustetuilla hiilenpoisto- tai päästöjen välttämishyvityksillä. Turvallisempi ja EU:n viherväitedirektiivin ohjeistuksen mukaan yhä suositumpi tapa on täsmällinen, määrällinen väite, kuten ”kuivattu 100-prosenttisesti uusiutuvalla geotermisellä energialla” tai ”käsittelyn hiilijalanjälki: 0,02–0,05 kg CO₂e/kg” – molemmat ovat todennettavissa ilman täyttä kompensointia. Epämääräiset väitteet, kuten ”ympäristöystävällinen” tai ”vihreä”, joutuvat EU:ssa ja Isossa-Britanniassa yhä useammin sääntelijöiden kyseenalaistamiksi. Siitä, miten Arovelan päästötiedot tukevat juuri teidän väitteitänne, saatte tietoa sertifikaattisivulta.
Kuinka paljon CO₂:ta geoterminen kuivaus säästää tavanomaiseen kuivaukseen verrattuna kuivattua hedelmätonnia kohti?
Geoterminen kuivaus tuottaa käsittelyvaiheessa 35–110 kg CO₂e valmista kuivattua hedelmätonnia kohti. Tavanomainen maakaasulla lämmitettävä kuivaus tuottaa samassa vaiheessa 850–1 200 kg CO₂e tonnia kohti. Säästö on siis 740–1 165 kg CO₂e tonnia kohti – 88–95 %:n vähennys käsittelyyn liittyvissä päästöissä. Tavanomaisessa 20 jalan kontissa, johon mahtuu noin 18 tonnia kuivattua hedelmää, kertynyt säästö tavanomaisesti kuivattuun vastineeseen verrattuna on noin 13 000–21 000 kg CO₂e lähetystä kohti. Luvuissa käytetään standardien ISO 14040/14044 mukaista kehdosta portille -järjestelmärajausta, ja ne ovat suoraan sovellettavissa GHG Protocolin mukaiseen Scope 3:n luokan 1 inventaarioonne. Koko menetelmä ja vertailutiedot ovat geotermisen kuivauksen Scope 3 -hiilivähennysoppaassa.
Mitkä Scope 3 -päästöluokat koskevat kuivattujen hedelmien hankintaa?
Kuivattujen hedelmien hankinta kuuluu ensisijaisesti Scope 3:n luokkaan 1 (ostetut tavarat ja palvelut), joka kattaa kaikki raportoivan yrityksen ostamiin tavaroihin sitoutuneet tuotantoketjun alkupään päästöt. Tähän sisältyvät hedelmän viljely, sadonkorjuun jälkeinen kuivausprosessi, lajittelu, luokittelu, pakkausmateriaalit ja maakuljetus lähetyspaikalle. Elintarvikeyrityksissä luokka 1 edustaa tavallisesti 60–80 % kaikista Scope 3 -päästöistä, ja se on myös olennaisin kohde SBTi FLAG (Forest, Land and Agriculture) -sitoumuksissa. Jotkin hankintatiimit kirjaavat osia kuivattujen hedelmien logistiikasta myös luokkaan 4 (tuotantoketjun alkupään kuljetus ja jakelu) sen mukaan, missä kustannus ja riski siirtyvät. Arovela toimittaa luokan 1 raportointiin toimittajakohtaiset päästökertoimet tasolla 1; ne ovat laadukkaimmat GHG Protocolin mukaan saatavilla olevat lähtötiedot ja parantavat sekä inventaarion tarkkuutta että CSRD-varmennusvalmiutta. Koko Scope 3 -kehyksen erittely on artikkelissa hiilineutraalin kuivatun hedelmän geotermisestä edusta.
Kelpaako geoterminen kuivaus johonkin hiilihyvitysjärjestelmään?
Geoterminen kuivaus on ensisijaisesti päästöjen välttämisen mekanismi eikä hiilenpoistotoimi, joten se ei suoraan tuota hiilihyvityksiä useimmissa vakiintuneissa järjestelmissä, kuten Gold Standardissa tai Verra VCS:ssä. Hiilihyvityksiä myönnetään mitattavista vähennyksistä tai poistoista suhteessa ennalta sovittuun perustasoon – eikä geoterminen kuivaus, vaikka sen päästöt ovat radikaalisti pienemmät, sido CO₂:ta ilmakehästä. Geoterminen käsittely voi kuitenkin olla hiilihyvitysohjelmissa välillisessä roolissa, jos ostaja toteuttaa SBTi:n tai CSRD:n mukaista siirtymäsuunnitelmaa, jossa dokumentoidaan vuosittaiset Scope 3 -vähennykset: vaihto tavanomaisesta toimittajasta geotermiseen on dokumentoitu, määrällinen vähennystoimi, joka vahvistaa minkä tahansa SBTi:lle tai CDP:lle toimitetun siirtymäsuunnitelman uskottavuutta. Itse energia luokitellaan uusiutuvaksi EU:n uusiutuvan energian direktiivin (RED III) mukaan, mikä tukee uusiutuvan energian raportointia. Siitä, miten geotermiset näytöt vastaavat ESG-auditointien vaatimuksia, kerrotaan kestävän maatalouden ja ESG-hankinnan oppaassa.
Miten ESG-painotteisten brändien kannattaa viestiä geotermisen kuivauksen edusta kuluttajille?
Tehokkain kuluttajaviestintä on täsmällistä ja todennettavaa, ei epämääräistä ja tavoitteellista. Väitteitä, jotka toimivat hyvin kuluttajatutkimuksissa ja ovat puolustettavissa EU:n viherväitedirektiivin nojalla, ovat esimerkiksi: ”Kuivattu 100-prosenttisesti uusiutuvalla geotermisellä energialla Turkin maanalaisista kuumista lähteistä”, ”Käsittelyn hiilijalanjälki riippumattomasti varmennettu, alle 0,05 kg CO₂e/kg” ja ”Tuotannossa ei käytetä fossiilisia polttoaineita”. Visuaalinen tarinankerronta – laitos, geotermiset kaivot, Länsi-Turkin maisema – on erityisen vaikuttavaa, koska se tekee uusiutuvan energian abstraktista käsitteestä käsin kosketeltavan. Brändit, jotka käyttävät numeerista väitettä (esim. ”90 % pienemmät hiilipäästöt kuivausvaiheessa tavanomaiseen verrattuna”), menestyvät A/B-testeissä johdonmukaisesti paremmin kuin brändit, jotka käyttävät pelkkää laadullista kestävyyskieltä. Arovela toimittaa B2B-asiakkaille hankinta-asiakirjat, laitostiedot ja päästökerroinluvut, jotka voidaan sisällyttää suoraan brändin kestävyysraportteihin ja pakkausteksteihin. Ohjeita kestävyysväitteistä laajemman ESG-strategian yhteydessä on EU:n vihreän kehityksen ohjelman toimittajaoppaassa luonnontuotteille.
Onko geotermisesti kuivattu hedelmä aidosti hiilineutraalia?
Itse kuivausprosessi on lähes hiilineutraali ja tuottaa vain 0,02–0,05 kg CO₂e kuivattua tuotekilogrammaa kohti – lähes kokonaan pumppujen ja puhaltimien verkkosähköstä, ei lämmönlähteestä. Tuotteen koko elinkaareen kuuluvat kuitenkin maatalouden tuotantopanokset, kuljetus ja pakkaukset, jotka tuottavat lisäpäästöjä. Arovela käyttää ilmausta ”lähes hiilineutraali” kuvatakseen käsittelyvaihetta täsmällisesti ja toimittaa koko toimitusketjun päästötiedot ostajille, jotka tarvitsevat kehdosta portille- tai kehdosta hautaan -lukuja Scope 3 -raportointiinsa.
Miten geoterminen kuivaus vertautuu hiilikompensaatioiden ostamiseen?
Ne ovat perustavasti eri asioita. Geoterminen kuivaus on fyysistä päästöjen välttämistä – hiiltä ei synny lainkaan, koska fossiilista polttoainetta ei polteta. Hiilikompensaatiot ovat rahoitusvälineitä, joilla rahoitetaan päästövähennyksiä tai -poistoja muualla jo syntyneiden päästöjen korvaamiseksi. Sekä SBTi että EU:n CSRD asettavat todelliset päästövähennykset kompensaatiomekanismien edelle. Ostajille, jotka rakentavat uskottavia hiilestä irtautumisen polkuja, toimittajatason päästöjen välttäminen geotermisellä käsittelyllä on laadukkaampi toimenpide kuin kompensaatioiden ostaminen fossiilisia polttoaineita käyttävän toimittajan päästöjen kattamiseksi.
Voinko käyttää Arovelan päästötietoja yritykseni Scope 3 -raportissa?
Kyllä. Arovela toimittaa ISO 14067 -menetelmällä lasketut toimittajakohtaiset päästökertoimet, jotka soveltuvat GHG Protocolin Scope 3 -standardin mukaiseen tason 1 (toimittajakohtaiseen) raportointiin. Tietoja voidaan käyttää suoraan luokan 1 (ostetut tavarat ja palvelut) inventaariossanne, ja ne on suunniteltu kestämään CSRD:n ulkopuolinen varmennus ja CDP:n todentamisprosessit. Päästökertoimet päivitetään vuosittain laitoksen energia-auditoinnin jälkeen.
Vaikuttaako geoterminen kuivaus tuotteen makuun tai laatuun?
Geoterminen kuivaus toimii 40–65 °C:ssa – merkittävästi matalammassa lämpötilassa kuin tavanomainen kuumailmakuivaus 70–90 °C:ssa. Tämä matalampi lämpötila-alue säilyttää 70–85 % C-vitamiinista, pitää luonnollisen värin ja aromiyhdisteet ja poistaa pintakovettumisen ja Maillard-ruskistumisen, jotka vaivaavat korkean lämpötilan prosesseja. Aistinvaraisten raatien arvioinneissa geotermisesti kuivattu hedelmä saa värin, aromin ja rakenteen osalta johdonmukaisesti paremmat pisteet kuin saman satoerän tavanomaisesti kuivatut vastineet. Yksityiskohtaiset tutkimustiedot ovat artikkelissa C-vitamiinin säilymisen tiede.
Mikä on geotermisesti kuivatun hedelmän vähimmäistilausmäärä?
Kaupalliset keskustelut alkavat yhdestä 20 jalan kontista (noin 18 tonnia). Hyväksyntää varten on saatavilla 1–5 kg:n näytemääriä täydellä analyysitodistuksella ja hiilijalanjälkiasiakirjoilla. Vähittäiskaupan private label -pakkauksissa nimikekohtainen MOQ alkaa 5 000–10 000 yksiköstä muodon mukaan. Koko tuoteryhmän valikoima on geotermisesti kuivattujen hedelmien tuotesivulla.
Kumppaniksi kestävä toimittaja
Siirtyminen vähähiilisiin toimitusketjuihin ei enää ole valinnaista säännellyillä markkinoilla toimiville elintarvikebrändeille. EU:n CSRD, CDP Climate, SBTi FLAG ja vähittäiskauppiaiden kestävyyspisteytykset yhdenmukaistuvat niin, että toimittajatason päästötiedoista tulee hankintavaatimus – ei kestävyystiimin tavoitetila.
Arovelan geotermisesti kuivatun hedelmän käsittelypäästöt ovat 93–97 % pienemmät kuin tavanomaisilla vaihtoehdoilla, ja tukena ovat auditoitavat energiatiedot, ISO-standardien mukainen hiililaskenta ja vuotuinen ulkopuolinen varmennus. B2B-ostajille, jotka tarvitsevat todellisia päästövähennyksiä – eivät kompensaatioita, arvioita tai tavoitetiloja – tämä on kuivahedelmäryhmän vaikuttavin yksittäinen hankintapäätös.
Pyytäkää tarjous, niin saatte ajankohtaisen hinnoittelun, MOQ-tiedot, tuote-eritelmät ja toimittajakohtaiset päästökerrointiedot, joita ESG-tiiminne tarvitsee Scope 3 -raportointiin. Kertokaa tiedustelussa kestävyysraportointinne vaatimukset, niin räätälöimme asiakirjakokonaisuuden niiden mukaan.
