Öne çıkan noktalar
- Jeotermal kurutma, kilogram kuru bileşen başına Kapsam 3 karbon yoğunluğunu dondurarak kurutmaya kıyasla %95'e varan oranda düşürür; konvansiyonel fosil yakıtlı sıcak hava kurutmaya kıyasla ise %88–93 daha düşüktür. Bu da onu, bilim temelli emisyon azaltımlarını hedefleyen gıda markaları için tedarikçi tarafındaki en yüksek etkili tek kaldıraç yapar.
- Kapsam 3 Kategori 1 (Satın Alınan Ürün ve Hizmetler), gıda şirketlerinin çoğunda toplam emisyonların %70–80'ini oluşturur. Bu kategori içinde hasat sonrası işleme enerjisi — özellikle kurutma adımı — kuru meyvenin, otların ve botanik bileşenlerin gömülü karbonuna hâkimdir.
- AB CSRD, CDP Climate ve SBTi FLAG kılavuzu artık Kapsam 3 işleme emisyonlarının açıklanmasını zorunlu kılıyor veya güçlü biçimde teşvik ediyor. Jeotermal kurutma yapan tedarikçilere geçmek size, bağımsız güvence denetiminden geçebilen, denetlenebilir ve beşikten kapıya emisyon faktörleri kazandırır.
- Tek bir tedarik kararı, yılların artımlı verimlilik kazanımlarının yerini alır. Konvansiyonel bir kuru meyve tedarikçisini jeotermal kurutulmuş eşdeğeriyle değiştirmek, Kapsam 3 envanterinizden ton bitmiş ürün başına 800–1.100 kg CO2e çıkarabilir.
- Yan faydalar karbonun ötesine geçer: daha düşük kurutma sıcaklıkları %25–40 daha fazla C vitamini korur, kimyasal koruyucu ihtiyacını ortadan kaldırır ve tedarik zincirlerini istikrara kavuşturan, hava koşullarından bağımsız 7/24 üretim sağlar.
Giriş
Karbonsuzlaşma konusunda ciddi olan herhangi bir gıda markası için aritmetik rahatsız edicidir. Kapsam 3 emisyonları — değer zinciri boyunca oluşan dolaylı emisyonlar — ortalama bir paketli gıda şirketinde toplam sera gazı çıktısının %70–80'ini temsil eder. Kapsam 3 içinde Kategori 1 (Satın Alınan Ürün ve Hizmetler) neredeyse her zaman en büyük tek kalemdir. Kategori 1 içinde ise baskın olan ne navlun, ne ambalaj, ne de depolamadır — ham tarımsal bileşenlerin hasat sonrası işlenmesi sırasında tüketilen enerjidir.
Jeotermal kurutma ile Kapsam 3 karbon azaltımı; kuru meyve, ot, baharat ve botanik ekstre tedarik eden satın alma ve sürdürülebilirlik ekipleri için artık birbirinden ayrılamaz iki konu. Yalnızca kurutma adımı, kuru bir ürünün beşikten kapıya karbon ayak izinin %55–70'ini oluşturuyorsa, kurutma yönteminin seçimi teknik bir dipnot değildir — kurumsal karbon envanterinizi bileşen tedarik zincirindeki başka herhangi bir tek eylemden daha fazla hareket ettirebilecek stratejik bir emisyon azaltım kararıdır.
Bu rehber; ESG yöneticilerinin, satın alma sorumlularının ve marka sürdürülebilirlik ekiplerinin jeotermal kurutulmuş bileşenlere geçişin Kapsam 3 faydalarını değerlendirmek, sayısallaştırmak ve raporlamak için ihtiyaç duyduğu verileri, mevzuat bağlamını ve muhasebe metodolojisini sunuyor.
Gıda tedarik zincirlerinde Kapsam 3 emisyonlarını anlamak
Kapsam 3 Kategori 1 (Satın Alınan Ürünler) bileşen alıcıları için ne anlama gelir
GHG Protocol Kurumsal Değer Zinciri (Kapsam 3) Standardı Kategori 1'i, raporlayan şirketin satın aldığı ürün ve hizmetlerin üretimiyle ilişkili tüm yukarı akış emisyonları olarak tanımlar. Bir gıda markası için bu; her bileşen partisinin tarımsal yetiştiriciliğinde, hasat sonrası işlenmesinde ve sevkiyat öncesi elleçlemesinde gömülü olan her kilogram CO2e'yi kapsar.
Pratikte Kategori 1, bileşen tedarikinin iklim muhasebesiyle buluştuğu yerdir. 20 ton kuru kayısı satın aldığınızda, Kapsam 3 envanteriniz yalnızca tarım emisyonlarını değil, o kayısıların nasıl kurutulduğuna, ayıklandığına ve paketlendiğine dair tam enerji profilini de yakalamalıdır. Tedarikçiler arasındaki rakamların en çarpıcı biçimde ayrıştığı yer kurutma adımıdır.
AB'deki bir depoya teslim edilen bir ton konvansiyonel kurutulmuş meyve için temsili emisyon dağılımı:
| Tedarik zinciri aşaması | kg CO2e / ton | Toplamdaki payı |
|---|---|---|
| Çiftlik operasyonları (yetiştirme, sulama, hasat) | 80–150 | %7–10 |
| Hasat sonrası kurutma (doğal gaz / LPG) | 850–1.200 | %58–68 |
| Ayıklama, boylama, paketleme | 50–100 | %4–6 |
| Kara taşımacılığı (menşe ülke) | 20–55 | %2–3 |
| Deniz taşımacılığı ve AB içi lojistik | 90–180 | %8–12 |
| Depolama ve soğuk zincir | 40–80 | %3–5 |
Kurutma satırı yalnızca en büyüğü değil — aynı zamanda en değişkenidir. Jeotermal ısı kullanan bir tedarikçi aynı adım için 20–60 kg CO2e bildirir. Bu tek kalemdeki fark, ürünün tüm ayak izini yeniden şekillendirir.
İşleme yönteminin taşımadan neden daha önemli olduğu
Sürdürülebilir tedarikte inatçı bir yanılgı, gıda millerinin başlıca karbon etkeni olduğudur. Veriler başka bir hikâye anlatıyor. Türkiye'den Rotterdam'a deniz taşımacılığı, ton kuru ürün başına yaklaşık 15–25 kg CO2e üretir. Fosil yakıtlı bir tesisteki kurutma adımı ise 850–1.200 kg CO2e üretir. Yani tek bir konteyner kuru meyvede gömülü işleme enerjisi, taşıma emisyonlarını 40 ila 60 kat aşar.
Kapsam 3 azaltım yol haritaları kuran satın alma ekipleri için bu, en yüksek getirili müdahalenin tedariki yakına taşımak veya konteyner doluluk oranlarını iyileştirmek olmadığı anlamına gelir — kurutma sürecinin enerji kaynağını değiştirmektir.
Mevzuat baskısı: AB CSRD, CDP, SBTi
Üç mevzuat ve açıklama çerçevesi, Kapsam 3 işleme enerjisi verisini isteğe bağlı olmaktan çıkarmak üzere yakınsıyor:
AB CSRD (Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Direktifi). 2025 mali yılından itibaren büyük AB şirketleri ve AB'de kayda değer geliri olan AB dışı şirketler, Avrupa Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları (ESRS) kapsamında raporlama yapmak zorunda. ESRS E1 (İklim Değişikliği), hesaplama metodolojisi ve veri kaynakları dâhil olmak üzere Kapsam 3 Kategori 1 açıklamasını gerektirir. Tahmini veya sektör ortalaması emisyon faktörleri kabul edilir ancak işaretlenir; denetlenebilir kaynaklardan gelen tedarikçiye özgü veriler (örneğin bir jeotermal işletmecinin enerji sayaç kayıtları) daha yüksek bir veri kalitesi puanı alır.
CDP İklim Değişikliği Anketi. CDP'nin puanlama metodolojisi, Kapsam 3'ü tedarikçiye özgü veya ürün düzeyinde veriyle kategori bazında ayrıştıramayan şirketleri giderek daha fazla cezalandırıyor. 2025'te İklim modülü, katılımcılardan en büyük Kapsam 3 sıcak noktalarını belirlemelerini ve azaltım eylemlerini tarif etmelerini açıkça istiyor. Fosil yakıtlıdan jeotermal kurutulmuş bileşenlere belgelenmiş bir geçiş, iyi puan alan somut ve denetlenebilir bir eylemdir.
SBTi FLAG (Orman, Arazi ve Tarım) Kılavuzu. Gıda ve tarım sektöründe bilim temelli hedef belirleyen şirketler artık FLAG emisyonlarını kısa vadeli hedeflerine dâhil etmek zorunda. FLAG patikası, karbon uzaklaştırma yerine gerçek emisyon azaltımlarını öne çıkarır; işleme enerjisi değişimleri de ölçülebilir, kalıcı ve geri dönüş riskine tabi olmadıkları için en savunulabilir azaltım kaldıraçları arasındadır.
Kurutma yöntemlerinin karbon ayak izi karşılaştırması
Aşağıdaki tablo, yayımlanmış çalışmalardan ve işletmecilerin bildirdiği enerji denetimlerinden derlenen yaşam döngüsü değerlendirmesi verilerini bir kilogram kuru ürüne normalize ederek sunar (yaklaşık %80 nemli taze meyveden başlayarak %12–15 neme kurutulmuş).
| Kurutma yöntemi | Enerji kaynağı | kWh / kg kuru ürün | kg CO2e / kg kuru ürün | Erişilebilirlik | Başlıca kısıt |
|---|---|---|---|---|---|
| Konvansiyonel sıcak hava | Doğal gaz / LPG | 2,0–3,5 | 0,85–1,20 | Yıl boyu | Yüksek emisyon, besin bozunması |
| Dondurarak kurutma | Şebeke elektriği | 4,0–7,0 | 0,80–1,40 | Yıl boyu | Çok yüksek maliyet, enerji yoğun |
| Güneşte kurutma (açık havada) | Güneş ışınımı | 0 (doğrudan) | 0,01–0,03 | Mevsimlik / hava koşullarına bağlı | Gıda güvenliği riski, tutarsız kalite |
| Güneş destekli (hibrit) | Güneş + elektrikli yedek | 0,8–1,5 | 0,15–0,35 | Kısmen mevsimlik | Yedek enerji gerektirir, değişken çıktı |
| Jeotermal kurutma | Yeraltı ısıl enerjisi | 0,05–0,15 (yalnızca pompalama) | 0,02–0,06 | 7/24/365 | Coğrafi olarak sınırlı |
Konvansiyonel sıcak hava kurutma (fosil yakıt)
Konvansiyonel tünel ve tepsi kurutucular, havayı 65–90 derece C'de ürün yatağından geçirmek için doğal gaz veya LPG yakar. Bu sistemlerin ısıl verimi tipik olarak %35–55 aralığındadır; yani yakıt enerjisinin neredeyse yarısı baca ısısı olarak kaybedilir. Doğal gaz için GJ başına 56–62 kg CO2e emisyon faktöründe karbon yoğunluğu yüksektir ve fosil yakıt paradigması içinde yapısal olarak kaçınılmazdır. Artımlı verimlilik iyileştirmeleri (ısı geri kazanımı, yalıtım yenileme) emisyonları %10–20 azaltabilir, ancak temel yanma kimyası bir taban belirler.
Dondurarak kurutma (elektrik yoğun)
Dondurarak kurutma (liyofilizasyon), sıfırın altındaki sıcaklıklarda vakumla süblimleşme yoluyla nemi uzaklaştırır. Hücre yapısını ve besinleri olağanüstü iyi korumakla birlikte enerji maliyeti kayda değerdir: kompresörler, vakum pompaları ve kondenser plakaları uzaklaştırılan kilogram su başına 4,0–7,0 kWh tüketir. Tipik bir ulusal şebeke karışımında (AB ortalaması: kWh başına 0,25 kg CO2e, kömüre bağımlı şebekelerde daha yüksek) dondurarak kurutma, konvansiyonel sıcak hava kurutmanın karbon yoğunluğuna erişebilir veya onu aşabilir. Daha derin bir karşılaştırma için dondurarak kurutma ile jeotermal karşılaştırmasına bakın.
Güneşte kurutma (hava koşullarına bağlı)
Açık havada güneşte kurutmanın doğrudan enerji girdisi ihmal edilebilir düzeydedir ve karbon yoğunluğu çok düşüktür. Ancak yalnızca açık havalarda ve gün ışığı saatlerinde çalışır, toza ve böceklere açık geniş açık alanlar gerektirir ve son derece tutarsız nem düzeyleri üretir. AB gıda güvenliği mevzuatını karşılayan ihracat kalitesinde ürün için tek başına güneşte kurutma; su aktivitesi kontrolü, mikrobiyolojik limitler ve parti izlenebilirliği açısından gerekli standartları nadiren karşılar.
Jeotermal kurutma (yenilenebilir, sürekli)
Jeotermal kurutma, yeraltındaki sıcak suyu veya buharı — tipik olarak kuyu başında 65–110 derece C — ısı değiştiriciler üzerinden kapalı ve hijyenik kurutma kabinlerine iletir. Tek elektrik tüketimi sirkülasyon pompaları ve fanlar içindir; tipik olarak kg kuru ürün başına 0,05–0,15 kWh. Isı kaynağı yenilenebilir ve sürekli olduğu için jeotermal kurutucular; hava koşullarından, mevsimden veya yakıt piyasalarından bağımsız olarak günün 24 saati, yılın 365 günü çalışır.
Yaşam döngüsü değerlendirmesi verileri (kg CO2e / kg kuru ürün)
Yukarıdaki emisyon faktörleri beşikten kapıya sınırlarını yansıtır: kurutma tesisindeki hammadde kabulünden sevkiyata hazır, paketlenmiş ve paletlenmiş ürüne kadar. Yukarı akış enerji tedarik emisyonlarını (elektrik için şebeke karışımı, gaz için kuyudan brülöre) ve operasyonel emisyonları (yanma, dondurarak kurutmada soğutucu akışkan kaçağı) içerir. Tüm yöntemlerde ortak olan çiftlik kapısı emisyonlarını, taşımayı ve ömür sonunu hariç tutar.
| Emisyon ölçütü | Konvansiyonel | Dondurarak kurutulmuş | Güneş | Jeotermal |
|---|---|---|---|---|
| kg CO2e / kg kuru ürün | 0,85–1,20 | 0,80–1,40 | 0,01–0,03 | 0,02–0,06 |
| Konvansiyonele göre azalma (%) | Referans | -%14 ile +%17 | %97–99 | %93–98 |
| Dondurarak kurutmaya göre azalma (%) | — | Referans | %97–99 | %93–97 |
Jeotermal kurutma %95 emisyon azaltımına nasıl ulaşıyor
Fizik: 65–85 derece C yeraltı ısısı, sıfır yanma
Jeotermal kurutmanın bu denli düşük karbonlu olmasının temel nedeni basittir: yanma yoktur. Hiç yakıt yakılmaz. Isıl enerji yeraltında doğal bir bağış olarak zaten mevcuttur — radyoaktif bozunma ve gezegenin artık ısısıyla ısıtılmış, kuyu başında doğrudan kurutmaya elverişli sıcaklıklarda erişilebilen sıcak su (Batı Türkiye'nin Ege jeotermal sahalarında 65–85 derece C, volkanik bölgelerde daha yüksek).
Bir jeotermal kurutma tesisi, tüm yakıt yanma zincirinin (çıkarma, taşıma, depolama, yakma, baca gazı arıtma) yerine tek bir kuyudan ısı değiştiriciye çevrim koyar. Karbon salan tek girdi, sirkülasyon pompaları ile havalandırma fanlarını çalıştıran elektriktir; bu da tipik olarak kg ürün başına 0,05–0,15 kWh çeker — fosil ağırlıklı bir şebekede bile önemsiz bir miktar.
Bu, fosil yakıtlı kurutmaya göre artımlı bir iyileştirme değildir. Kategorik bir değişimdir: yanmaya dayalı bir ısıl süreçten, saha içi emisyonu sıfır olan jeolojik kaynaklı bir ısıl sürece geçiş.
Enerji maliyeti karşılaştırması
Karbonun ötesinde, jeotermal kurutmanın enerji ekonomisi B2B alıcılar için fiyatları istikrara kavuşturan yapısal maliyet avantajları yaratır:
| Maliyet ölçütü | Konvansiyonel (gaz) | Dondurarak kurutma | Jeotermal |
|---|---|---|---|
| kg kuru ürün başına enerji maliyeti (USD) | 0,08–0,18 | 0,35–0,70 | 0,01–0,03 |
| Yakıt fiyatına duyarlılık | Yüksek (gaz endeksi) | Orta (şebeke tarifesi) | Çok düşük (sabit kuyu maliyeti) |
| Sermaye yoğunluğu | Düşük-orta | Çok yüksek | Orta (kuyu + değiştirici) |
| İşletme maliyeti eğilimi | Yükselen (karbon fiyatlandırması) | Sabitten yükselene | Yatay veya düşen |
Kuyu altyapısı bir kez kurulduktan sonra jeotermal ısının marjinal yakıt maliyeti esasen sıfırdır. Bu, jeotermal işletmecilerin küresel enerji piyasalarından bağımsız, istikrarlı ve çok yıllı FOB fiyatları sunabilmesi anlamına gelir — oynak gaz fiyatları ve tırmanan karbon harçları çağında kayda değer bir satın alma avantajı.
Operasyonel çalışma süresi: 7/24/365 ile mevsimlik alternatifler
Güneşte kurutma günde 6–10 saat çalışır ve birçok bölgede yağmurda, bulutlu havada ve kış aylarında tamamen durur. Jeotermal ısı ise günün saatinden, hava koşullarından ve mevsimden bağımsız olarak sürekli erişilebilirdir. Bu, kurutma alanının metrekaresi başına 3–4 kat daha yüksek yıllık işlem hacmine, parti kalitesinde daha yüksek tutarlılığa ve büyük B2B siparişlerini öngörülebilir takvimlerle karşılayabilme yeteneğine dönüşür.
Tam zamanında stok yöneten veya mevsimlik ürün lansmanları planlayan satın alma ekipleri için jeotermal kurutmanın güvenilirliği, hava koşullarına bağlı alternatiflerin başına bela olan bir tedarik zinciri riski kategorisini ortadan kaldırır.
Arovela'nın tesisi — gerçek saha verileri
Arovela; Doğu Akdeniz'in en zengin düşük entalpili jeotermal sahalarından birinde, Türkiye'nin Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesinde jeotermal enerjiyle çalışan kurutma ve işleme tesisleri işletiyor. 2025 üretim yılına ait tesis verilerimiz şunları gösteriyor:
- Kurutma sıcaklığı: 45–65 derece C (ürüne bağlı)
- Yıllık çalışma saati: 8.400+ (%96 çalışma süresi)
- Pompalama ve havalandırma için elektrik tüketimi: kg kuru ürün başına 0,08 kWh
- Hesaplanan karbon yoğunluğu: kg kuru ürün başına 0,04 kg CO2e (Türkiye'nin 2024 şebeke emisyon faktörü 0,47 kg CO2e/kWh kullanılarak)
- Konvansiyonel gazlı kurutmaya göre azalma: %96
- Dondurarak kurutmaya göre azalma: %95–97
Bu veriler standart ürün dokümantasyonumuzun bir parçası olarak alıcılara sunulur ve CSRD raporlaması, CDP anketleri ile SBTi hedef izleme araçlarıyla uyumlu biçimlerde sağlanabilir. Tam teknik spesifikasyonlar için jeotermal kurutma teknolojisi rehberine bakın.
Jeotermal kurutulmuş bileşenlerin ESG raporlamasına entegrasyonu
Tedarikçi değişiminden doğan Kapsam 3 azaltımı nasıl hesaplanır
Hesaplama, GHG Protocol'ün tedarikçiye özgü yöntemini (tercih edilen) veya hibrit yöntemi izler:
Adım 1: Referans değeri belirleyin. Mevcut tedarikçinizin kurutma sürecinin emisyon faktörünü saptayın. Tedarikçiye özgü veri yoksa, ürün kategorisi ve işleme yöntemi için sektör ortalaması emisyon faktörünü kullanın (örn. gazla kurutulmuş kayısı için 0,95 kg CO2e/kg).
Adım 2: Yeni tedarikçinin verisini alın. Jeotermal tedarikçinin kg ürün başına beşikten kapıya emisyon faktörünü talep edin. Arovela'da bu değer 0,04 kg CO2e/kg'dır ve enerji sayaç kayıtları ile geçerli şebeke emisyon faktörüyle belgelenmiştir.
Adım 3: Azaltımı hesaplayın. Emisyon faktörleri arasındaki farkı yıllık satın alma hacmiyle çarpın:
Kapsam 3 azaltımı (ton CO2e) = (referans EF - yeni EF) x yıllık hacim (ton)
Örnek: 50 ton kuru kayısıyı konvansiyonel bir tedarikçiden (0,95 kg CO2e/kg) Arovela'nın jeotermal operasyonuna (0,04 kg CO2e/kg) kaydırmak şunu verir: (0,95 - 0,04) x 50 = yıllık 45,5 ton CO2e Kapsam 3 azaltımı.
Adım 4: Metodolojiyi belgeleyin. Veri kaynağını, sınır koşullarını ve kullanılan emisyon faktörlerini kayda geçirin. Bu dokümantasyon, CSRD kapsamındaki bağımsız güvence denetimi ve CDP puanlaması için zorunludur.
Denetçiler için dokümantasyon gereklilikleri
Bağımsız güvence sağlayıcıları (CSRD kapsamında sınırlı veya makul güvence için) şunları talep edecektir:
- Hesaplama metodolojisiyle birlikte tedarikçiye özgü emisyon faktörü
- Enerji kaynağının kanıtı (jeotermal işletme ruhsatı dokümantasyonu, enerji denetim raporları)
- Kurutma tesisindeki elektrik tüketimine ilişkin sayaç verileri
- Uygulanan şebeke emisyon faktörü (kaynağı ve yılı)
- Emisyon faktörü sınırının raporlama sınırıyla eşleştiğinin teyidi (beşikten kapıya, kapıdan kapıya veya diğer)
Arovela, yukarıdakilerin tümünü içeren ve karbon muhasebesi platformlarına (Persefoni, Watershed, Sphera, Plan A ve diğerleri) doğrudan entegre edilebilecek biçimde hazırlanmış standartlaştırılmış bir Kapsam 3 veri paketi sağlar. Mevcut dokümantasyonun tam listesi için sertifikalar sayfamızı ziyaret edin.
CDP Climate anketi — bu veri nereye oturur
CDP İklim Değişikliği anketinde Kapsam 3 işleme enerjisi verisi öncelikle şuralara oturur:
- C6.5: Kategori bazında Kapsam 3 emisyonları (Kategori 1 dökümü)
- C4.3b: Kapsam 3 emisyon azaltım girişimleri ve sayısallaştırılmış tasarruflar
- C12.3: İklimle ilgili konularda değer zinciriyle etkileşim
Fosil yakıtlıdan jeotermal kurutmaya belgelenmiş bir tedarikçi değişimi, sayısallaştırılmış yıllık CO2e tasarruflarıyla birlikte somut bir değer zinciri etkileşimi ortaya koyar — B puanlı şirketleri A listesi performansçılarından ayıran etkenlerden biri.
CSRD çifte önemlilik — önemli konu olarak işleme enerjisi
CSRD'nin çifte önemlilik değerlendirmesi kapsamında bileşen işleme enerjisi, gıda şirketleri için her iki boyutta da büyük olasılıkla önemlidir:
- Etki önemliliği: Kurutma süreci, sera gazı emisyonları yoluyla iklim değişikliği üzerinde kayda değer bir fiilî etki yaratır.
- Finansal önemlilik: Yükselen karbon fiyatlandırması (AB ETS genişlemesi, SKDM), yatırımcı ESG eleme kriterleri ve perakendeci sürdürülebilirlik gereklilikleri, yüksek karbonlu tedarik zincirlerinden doğan finansal risk yaratır.
İşleme enerjisi önemli bir konu olarak değerlendirildiğinde ESRS E1, geçiş planının, hedeflerin ve alınan aksiyonların açıklanmasını gerektirir. Jeotermal tedarik stratejisi, ölçülebilir ve zamana bağlı aksiyonlarla bu gerekliliği doğrudan karşılar.
Güvenilir bir sürdürülebilirlik anlatısı kurmak
Hangi beyanları YAPABİLİRSİNİZ (veriyle)
Jeotermal kurutulmuş bileşen tedarik ediyor ve destekleyici dokümantasyona sahipseniz aşağıdaki beyanlar savunulabilir:
- "%100 yenilenebilir jeotermal enerjiyle kurutulmuştur" (tesis, kurutma süreci için fosil yakıtlı yedek olmaksızın çalışıyorsa)
- "Konvansiyonel kurutmaya kıyasla %X daha düşük işleme karbon ayak izi" (kaynak gösterilen emisyon faktörleri ve hesaplama metodolojisiyle)
- "Tedarikçi seçimi yoluyla Kapsam 3 Kategori 1 emisyonları Y ton CO2e azaltılmıştır" (denetlenebilir dokümantasyonla)
- "Sertifikalı yenilenebilir kaynaktan işleme enerjisi" (jeotermal işletme ruhsatı ve enerji denetimi dokümantasyonuyla)
Bunlar fiziksel ölçüm verileriyle desteklenen süreç beyanlarıdır — hem AB Yeşil Beyanlar Direktifi taslakları hem de mevcut Haksız Ticari Uygulamalar Direktifi (UCPD) içtihadı kapsamında en güçlü çevresel beyan kategorisi.
Hangi beyanlardan KAÇINMALISINIZ (yeşil aklama riski)
- "Karbon nötr" veya "net sıfır" ürün beyanları — ürünün tüm yaşam döngüsü (çiftlikten ömür sonuna) değerlendirilmedikçe ve kalıntı emisyonlar tanınmış bir standart (PAS 2060, ISO 14068) kapsamında denkleştirilmedikçe. Yalnızca kurutma adımındaki azaltımlar, ürünün tamamına ilişkin karbon nötr beyanlarını haklı çıkarmaz.
- "Sıfır emisyon" — jeotermal kurutma yine de pompalama için şebeke elektriği tüketir. Yoğunluk çok düşüktür ama kelimenin tam anlamıyla sıfır değildir.
- Niteleme yapılmadan "sürdürülebilir" — AB Yeşil Beyanlar Direktifi, spesifik ve doğrulanabilir kanıt sunmayan genel sürdürülebilirlik beyanlarını büyük olasılıkla yasaklayacak.
- Metodolojisiz karşılaştırmalı beyanlar — "%95 daha az karbon" ifadesinin savunulabilir olması için referans değere, sınıra ve veri kaynağına ihtiyaç vardır. Muğlak karşılaştırmalardan kaçının.
En güvenli yol: spesifik, sayısallaştırılmış ve sınırları belirli beyanlar yapmak ve metodolojiyi her zaman kaynak göstermek. Bu beyanları daha geniş ESG hedefleriyle hizalamaya dair rehberlik için jeotermal ESG rehberine bakın.
Örnek vaka: konvansiyonelden jeotermal kurutulmuş kayısıya geçiş
Kuruyemiş karışımı ürün hattı için yılda 200 ton kuru kayısı satın alan bir Avrupalı atıştırmalık markasını düşünün. Mevcut tedarikçi, Türkiye'nin Malatya bölgesinde doğal gazlı tünel kurutucular kullanıyor.
Referans Kapsam 3 (yalnızca kurutma adımı): 200 ton x 0,95 kg CO2e/kg = yılda 190 ton CO2e
Jeotermal kurutulmuşa geçişten sonra (Arovela, Sındırgı): 200 ton x 0,04 kg CO2e/kg = yılda 8 ton CO2e
Yıllık Kapsam 3 azaltımı: 182 ton CO2e (kurutma adımı emisyon kaleminde %96 azalma)
Ürün düzeyinde tam etki: Kurutma, ürünün beşikten kapıya toplam ayak izinin %62'sini temsil ediyorsa, ürünün genel karbon yoğunluğu yaklaşık %59 düşer.
Bu tek tedarikçi kararı, çoğu gıda şirketinin bir yıl içinde verimlilik programlarıyla tüm tedarik zincirinde elde ettiğinden daha fazla Kapsam 3 azaltımı sağlar. Denetlenebilirdir, kalıcıdır ve denkleştirme satın almayı gerektirmez.
Sürdürülebilirlik avantajının son tüketiciye pazarlanması
Perakende tüketicisiyle iletişim kuran markalar için jeotermal kurutma hikâyesi, tipik sürdürülebilirlik mesajlarına göre çeşitli avantajlar sunar:
- Soyut veya finansal değil, somut ve fizikseldir (tüketiciler "yer altı sıcak suyuyla kurutuldu" ifadesini "doğrulanmış karbon kredileri"nden daha sezgisel biçimde anlar).
- Menşede doğrulanabilirdir — fabrika ziyaretleri, enerji denetim belgeleri ve jeotermal işletme ruhsatı kayıtları şeffaf bir kanıt zinciri sunar.
- Diğer ürün nitelikleriyle doğal biçimde eşleşir: daha iyi tat, daha iyi renk, daha iyi besin korunumu ve temiz etiket konumlandırması.
En etkili tüketici mesajı, kurutma yöntemini elle tutulur ürün faydalarına (tat, besin değeri, doğallık) bağlar ve karbon azaltımından bir yan fayda olarak söz eder — tersi değil. Kaliteyle başlayın, sürdürülebilirlikle kanıtlayın.
Karbonun ötesinde — jeotermal işlemenin yan faydaları
Daha iyi besin korunumu (daha düşük sıcaklık)
Jeotermal kurutma 45–65 derece C'de çalışır — konvansiyonel sıcak hava kurutucuların 70–90 derece C aralığının epey altında. Bu sıcaklık farkının besin korunumu açısından ölçülebilir sonuçları vardır:
- C vitamini korunumu: %70–85 (jeotermal) / %28–45 (konvansiyonel sıcak hava)
- Karotenoid korunumu (kayısı, şeftali): %75–88 / %40–60
- Polifenol korunumu (orman meyveleri, nar): %80–90 / %50–65
- Uçucu yağ korunumu (otlar): %85–92 / %55–70
Ürünlerini besin yoğunluğu veya fonksiyonel gıda beyanları üzerinden konumlandıran markalar için bu besin avantajı; doğrudan etiket beyanlarına, pazarlama farklılaşmasına ve prim fiyat gerekçesine dönüşür. Eksiksiz bir analiz için dondurarak kurutma ile jeotermal karşılaştırmasına bakın.
Daha temiz etiket (kimyasal koruyucuya gerek yok)
Jeotermal kurutmanın kontrollü, düşük sıcaklıklı ve kapalı ortamlı süreci; istikrarlı biçimde düşük su aktivitesine (0,55–0,65 aw) ve düşük mikrobiyolojik sayıma sahip bir ürün ortaya çıkarır. Bu, konvansiyonel kuru meyvedeki en yaygın kimyasal koruyucu olan kükürt dioksit (SO2) işlemine olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve markaların ürünlerini "sülfit eklenmemiştir" veya "koruyucu içermez" olarak pazarlamasına imkân tanır.
Temiz etiket konumlandırmasının perakendede %15–30 fiyat primi getirdiği pazarlarda bu, sürdürülebilirlik faydasının yanı sıra kayda değer bir ticari avantajdır.
Tedarik zinciri dayanıklılığı (hava koşullarına bağlı değil)
Yağmurda, bulutlu havada ve kış aylarında duran güneşte kurutmanın aksine jeotermal kurutma sürekli ve öngörülebilir biçimde çalışır. Bu dayanıklılığın B2B alıcılar için üç pratik sonucu vardır:
- Yoğun talep dönemlerinde bile tutarlı teslim süreleri ve sevkiyat takvimleri
- Partiler arasında istikrarlı ürün kalitesi (kurutma koşullarında hava kaynaklı değişkenlik yok)
- Daha düşük stok tamponu ihtiyacı (güvenilir tedarik, daha az emniyet stoku demektir)
Karmaşık ve çok bileşenli tedarik zincirlerini yöneten markalar için jeotermal bir tedarikçinin operasyonel öngörülebilirliği, satın alma riskini sürdürülebilirlik anlatısının ötesinde bir biçimde azaltır. Mevcut SKU'lar ve spesifikasyonlar için Arovela'nın jeotermal kurutulmuş meyve yelpazesini ve sürdürülebilir tarım ürünlerini inceleyin.
SSS
Jeotermal kurutulmuş bileşenlere geçmek şirketimin Kapsam 3 emisyonlarını ne kadar azaltabilir? Azaltım, mevcut tedarikçinizin kurutma yöntemine ve satın alma hacminize bağlıdır. Kuru meyve ve ot kategorilerinin çoğunda, konvansiyonel fosil yakıtla kurutan bir tedarikçiyi jeotermal kurutan bir tedarikçiyle değiştirmek kurutma adımı emisyonlarını %88–96 azaltır. Kurutma, ürünün beşikten kapıya ayak izinin %55–68'ini temsil ediyorsa, ürün düzeyindeki toplam Kapsam 3 azaltımı tipik olarak %50–65'tir. Yıllık 200 tonluk bir alımda bu, Kapsam 3 envanterinizden çıkarılan 150–190 ton CO2e'ye karşılık gelebilir.
Arovela, Kapsam 3 raporlaması ve CSRD uyumu için hangi dokümantasyonu sağlıyor? Arovela şunları içeren standartlaştırılmış bir Kapsam 3 veri paketi sağlar: ürüne özgü emisyon faktörü (kg CO2e / kg), hesaplama metodolojisi ve sınır koşulları, jeotermal işletme ruhsatı dokümantasyonu, yıllık enerji denetim raporları, elektrik sayaç verileri ve kullanılan şebeke emisyon faktörü. Bu paket, karbon muhasebesi platformlarına doğrudan entegrasyon için biçimlendirilmiştir ve CSRD sınırlı güvence kapsamındaki bağımsız güvence dokümantasyon gerekliliklerini karşılar.
Jeotermal kurutulmuş ürün, konvansiyonel kurutulmuştan daha mı pahalı? Jeotermal kurutulmuş ürünün FOB fiyatı tipik olarak konvansiyonel eşdeğerleriyle karşılaştırılabilir düzeyde veya marjinal olarak daha yüksektir — jeotermal ısıdan gelen enerji maliyeti tasarrufu, altyapı amortismanını büyük ölçüde dengeler. Ancak Kapsam 3 azaltımının değerini (kaçınılan karbon kredisi alımları, iyileşen CDP puanları, perakendeci sürdürülebilirlik uyumu) hesaba kattığınızda toplam sahip olma maliyeti çoğu zaman daha düşüktür. Fiyat istikrarı avantajı da kayda değerdir: jeotermal işletmeciler gaz fiyatı oynaklığından yalıtılmıştır, dolayısıyla çok yıllı sözleşmeler daha az fiyat artışı riski taşır.
Jeotermal kurutulmuş bileşenlerle üretilmiş ürünlerde "karbon nötr" beyanı yapabilir miyim? Hayır — yalnızca kurutma adımına dayanarak yapamazsınız. PAS 2060 veya ISO 14068 kapsamındaki ürün düzeyinde karbon nötr beyanı; yetiştiriciliği, işlemeyi, taşımayı, ambalajı, perakendeyi ve ömür sonunu kapsayan tam bir yaşam döngüsü değerlendirmesinin yanı sıra kalıntı emisyonların denkleştirilmesini gerektirir. Jeotermal kurutma, işleme emisyonu kalemini çarpıcı biçimde azaltır ancak diğer yaşam döngüsü aşamalarındaki emisyonları ortadan kaldırmaz. Savunulabilir beyan, ürünün tamamına ilişkin karbon nötrlük değil, sayısallaştırılmış bir işleme emisyonu azaltımıdır.
Jeotermal kurutma nerede mevcut ve ölçeklenebilir mi? Gıda ürünleri için ticari ölçekte jeotermal kurutma, erişilebilir düşük entalpili jeotermal kaynakların bulunduğu bölgelerde yoğunlaşmıştır. Türkiye'nin Ege havzası (özellikle Balıkesir ve Aydın illerindeki Sındırgı, Germencik ve Salavatlı sahaları), jeotermal gıda kurutmasının küresel ölçekteki baskın kümesidir. İzlanda, Yeni Zelanda, Kenya ve İtalya'nın bazı bölgeleri de kurutma uygulamalarına elverişli jeotermal kaynaklara sahiptir. Mevcut jeotermal sahalar içinde ölçeklenmek kolaydır — Sındırgı sahasındaki kuyu kapasitesi, bugünkü kullanımın epey ötesinde bir genişlemeyi destekler. Eksiksiz bir genel bakış için toptan kuru meyve rehberine bakın.
Kapsam 3 emisyonlarınızı azaltın
CSRD bildiriminiz, CDP yanıtınız veya SBTi hedef patikanız bileşen tedarik zincirinizdeki ölçülebilir Kapsam 3 azaltımlarına bağlıysa, jeotermal kurutulmuş tedarik erişilebilir en yüksek tek eylem etkisini sunar. Arovela'nın jeotermal kurutulmuş meyve yelpazesine göz atın, sertifikalarımızı ve Kapsam 3 veri paketlerimizi inceleyin veya ürün kategorileriniz için tedarikçiye özgü emisyon faktörlerini almak üzere teklif isteyin.
