Klíčové poznatky
- Geotermální sušení přináší až o 95 % nižší uhlíkovou intenzitu Scope 3 na kilogram sušené suroviny oproti lyofilizaci a o 88–93 % nižší oproti konvenčnímu horkovzdušnému sušení fosilními palivy – je tak nejúčinnější jednotlivou pákou na straně dodavatele pro potravinářské značky, které cílí na vědecky podložené snížení emisí.
- Kategorie 1 Scope 3 (nakoupené zboží a služby) tvoří u většiny potravinářských firem 70–80 % celkových emisí. V rámci této kategorie dominuje uhlíku vázanému v sušeném ovoci, bylinách a rostlinných surovinách energie posklizňového zpracování – konkrétně krok sušení.
- EU CSRD, CDP Climate a pokyny SBTi FLAG dnes vyžadují nebo důrazně doporučují zveřejňování emisí Scope 3 ze zpracování. Přechod na dodavatele s geotermálním sušením vám dá auditovatelné emisní faktory „od kolébky po bránu“, které obstojí při ověření třetí stranou.
- Jediné nákupní rozhodnutí nahradí roky postupných úspor. Výměna konvenčního dodavatele sušeného ovoce za geotermálně sušený ekvivalent může z vaší inventury Scope 3 odstranit 800–1 100 kg CO2e na metrickou tunu hotového výrobku.
- Vedlejší přínosy sahají za hranice uhlíku: nižší teploty sušení zachovají o 25–40 % více vitaminu C, odstraňují potřebu chemických konzervantů a umožňují nepřetržitou výrobu nezávislou na počasí, která stabilizuje dodavatelské řetězce.
Úvod
Pro každou potravinářskou značku, která to s dekarbonizací myslí vážně, je tato aritmetika nepříjemná. Emise Scope 3 – nepřímé emise napříč hodnotovým řetězcem – představují u průměrné společnosti vyrábějící balené potraviny 70–80 % celkové produkce skleníkových plynů. V rámci Scope 3 je kategorie 1 (nakoupené zboží a služby) téměř vždy největší jednotlivou položkou. A v rámci kategorie 1 nedominuje přeprava, obaly ani skladování – dominuje energie spotřebovaná při posklizňovém zpracování surových zemědělských surovin.
Geotermální sušení a snižování uhlíku ve Scope 3 jsou dnes pro nákupní a udržitelnostní týmy, které pořizují sušené ovoce, byliny, koření a rostlinné extrakty, neoddělitelná témata. Když samotný krok sušení tvoří 55–70 % uhlíkové stopy sušeného výrobku od kolébky po bránu, není volba metody sušení technickou poznámkou pod čarou – je to strategické rozhodnutí o snížení emisí, které dokáže s vaší firemní uhlíkovou inventurou pohnout víc než kterékoli jiné jednotlivé opatření v dodavatelském řetězci surovin.
Tento průvodce přináší data, regulatorní kontext a účetní metodiku, které manažeři ESG, vedoucí nákupu a udržitelnostní týmy značek potřebují k vyhodnocení, vyčíslení a vykázání přínosů přechodu na geotermálně sušené suroviny pro Scope 3.
Emise Scope 3 v potravinových dodavatelských řetězcích
Co kategorie 1 Scope 3 (nakoupené zboží) znamená pro nákupčí surovin
Standard GHG Protocol Corporate Value Chain (Scope 3) definuje kategorii 1 jako veškeré emise v předcházejících článcích řetězce spojené s výrobou zboží a služeb nakoupených vykazující společností. Pro potravinářskou značku to zahrnuje každý kilogram CO2e vázaný v zemědělském pěstování, posklizňovém zpracování a manipulaci před odesláním u každé šarže suroviny.
V praxi je kategorie 1 místem, kde se nákup surovin potkává s klimatickým účetnictvím. Když koupíte 20 metrických tun sušených meruněk, musí vaše inventura Scope 3 zachytit nejen emise ze zemědělství, ale celý energetický profil toho, jak byly meruňky usušeny, vytříděny a zabaleny. Právě u kroku sušení se čísla mezi dodavateli rozcházejí nejdramatičtěji.
Reprezentativní rozpad emisí pro jednu metrickou tunu konvenčně sušeného ovoce dodaného do skladu v EU:
| Fáze dodavatelského řetězce | kg CO2e na tunu | Podíl na celku |
|---|---|---|
| Zemědělské operace (pěstování, zavlažování, sklizeň) | 80–150 | 7–10 % |
| Posklizňové sušení (zemní plyn / LPG) | 850–1 200 | 58–68 % |
| Třídění, kalibrace, balení | 50–100 | 4–6 % |
| Vnitrozemská přeprava (země původu) | 20–55 | 2–3 % |
| Námořní přeprava a vnitrozemská logistika v EU | 90–180 | 8–12 % |
| Skladování a chladicí řetězec | 40–80 | 3–5 % |
Řádek sušení není jen největší – je také nejproměnlivější. Dodavatel využívající geotermální teplo vykazuje u téhož kroku 20–60 kg CO2e. Tento rozdíl v jediné položce přetváří celou stopu výrobku.
Proč na metodě zpracování záleží víc než na přepravě
Přetrvávajícím omylem v udržitelném nákupu je představa, že hlavním zdrojem uhlíku jsou potravinové kilometry. Data vyprávějí jiný příběh. Námořní přeprava z Turecka do Rotterdamu vytváří přibližně 15–25 kg CO2e na metrickou tunu sušeného výrobku. Krok sušení v provozu na fosilní paliva vytváří 850–1 200 kg CO2e. To znamená, že energie zpracování vázaná v jediném kontejneru sušeného ovoce převyšuje emise z přepravy 40krát až 60krát.
Pro nákupní týmy, které sestavují plány snižování Scope 3, z toho plyne, že zásahem s nejvyšší návratností není přesun dodávek blíž ani optimalizace vytížení kontejnerů – je jím změna zdroje energie pro proces sušení.
Regulatorní tlak: EU CSRD, CDP, SBTi
Tři regulatorní a reportingové rámce se sbíhají a činí z dat o energii zpracování ve Scope 3 nutnost:
EU CSRD (směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti). Od účetního roku 2025 musí velké společnosti z EU a společnosti ze zemí mimo EU s významnými tržbami v EU podávat zprávy podle evropských standardů pro podávání zpráv o udržitelnosti (ESRS). ESRS E1 (Změna klimatu) vyžaduje zveřejnění kategorie 1 Scope 3 včetně metodiky výpočtu a zdrojů dat. Odhadované nebo oborově průměrné emisní faktory se akceptují, ale jsou označeny; data specifická pro dodavatele z auditovatelných zdrojů (například měření energie u geotermálního provozovatele) získávají vyšší hodnocení kvality dat.
Dotazník CDP Climate Change. Hodnoticí metodika CDP stále víc penalizuje společnosti, které nedokážou rozčlenit Scope 3 podle kategorií s daty specifickými pro dodavatele nebo na úrovni výrobku. V roce 2025 se modul Climate výslovně ptá respondentů na jejich největší ohniska emisí Scope 3 a na popis opatření ke snížení. Zdokumentovaný přechod ze surovin sušených fosilními palivy na geotermálně sušené je konkrétní, auditovatelné opatření, které je hodnoceno dobře.
Pokyny SBTi FLAG (lesy, půda a zemědělství). Společnosti, které si v potravinářském a zemědělském sektoru stanovují vědecky podložené cíle, musí nyní do svých krátkodobých cílů zahrnout emise FLAG. Trajektorie FLAG zdůrazňuje skutečné snižování emisí před odstraňováním uhlíku a změny zdroje energie zpracování patří k nejlépe obhajitelným pákám snižování, protože jsou měřitelné, trvalé a nehrozí u nich riziko zvratu.
Srovnání uhlíkové stopy metod sušení
Následující tabulka shrnuje data z posuzování životního cyklu z publikovaných studií a z energetických auditů vykázaných provozovateli, normalizovaná na jeden kilogram sušeného výrobku (výchozím bodem je čerstvé ovoce s vlhkostí přibližně 80 %, sušené na vlhkost 12–15 %).
| Metoda sušení | Zdroj energie | kWh na kg sušeného výrobku | kg CO2e na kg sušeného výrobku | Dostupnost | Hlavní omezení |
|---|---|---|---|---|---|
| Konvenční horkovzdušné | Zemní plyn / LPG | 2,0–3,5 | 0,85–1,20 | Celoročně | Vysoké emise, degradace živin |
| Lyofilizace | Elektřina ze sítě | 4,0–7,0 | 0,80–1,40 | Celoročně | Velmi vysoké náklady, energetická náročnost |
| Solární sušení (pod širým nebem) | Sluneční záření | 0 (přímé) | 0,01–0,03 | Sezónní / závislé na počasí | Riziko pro bezpečnost potravin, nestálá kvalita |
| Se solární podporou (hybridní) | Slunce + elektrická záloha | 0,8–1,5 | 0,15–0,35 | Částečně sezónní | Vyžaduje záložní energii, proměnlivý výkon |
| Geotermální sušení | Podzemní teplo | 0,05–0,15 (pouze čerpání) | 0,02–0,06 | 24/7/365 | Geograficky omezené |
Konvenční horkovzdušné sušení (fosilní paliva)
Konvenční tunelové a lískové sušárny spalují zemní plyn nebo LPG, aby vrstvou produktu hnaly vzduch o teplotě 65–90 °C. Tepelná účinnost těchto systémů se obvykle pohybuje v rozmezí 35–55 %, což znamená, že téměř polovina energie paliva se ztrácí jako odpadní teplo. Při emisním faktoru 56–62 kg CO2e na GJ u zemního plynu je uhlíková intenzita vysoká a v rámci paradigmatu fosilních paliv strukturálně nevyhnutelná. Postupná zlepšení účinnosti (rekuperace tepla, lepší izolace) mohou emise snížit o 10–20 %, ale základní chemie spalování stanovuje spodní hranici.
Lyofilizace (elektricky náročná)
Lyofilizace (sušení mrazem) využívá vakuovou sublimaci k odstranění vlhkosti při teplotách pod nulou. Buněčnou strukturu a živiny sice zachovává výjimečně dobře, ale energetické náklady jsou značné: kompresory, vývěvy a kondenzátorové desky spotřebují 4,0–7,0 kWh na kilogram odstraněné vody. Při typickém národním energetickém mixu (průměr EU: 0,25 kg CO2e na kWh, v sítích závislých na uhlí více) může lyofilizace uhlíkovou intenzitu konvenčního horkovzdušného sušení vyrovnat nebo překročit. Podrobnější srovnání najdete v článku lyofilizace vs. geotermální sušení.
Solární sušení (závislé na počasí)
Solární sušení pod širým nebem má zanedbatelný přímý energetický vstup a velmi nízkou uhlíkovou intenzitu. Funguje však pouze za denního světla a jasného počasí, vyžaduje velké otevřené plochy vystavené prachu a hmyzu a dává velmi nestálou úroveň vlhkosti. U výrobků exportní kvality, které mají splňovat předpisy EU o bezpečnosti potravin, samotné solární sušení jen zřídka dosahuje požadovaných standardů řízení aktivity vody, mikrobiologických limitů a sledovatelnosti šarží.
Geotermální sušení (obnovitelné, nepřetržité)
Geotermální sušení využívá podzemní horkou vodu nebo páru – na ústí vrtu obvykle o teplotě 65–110 °C –, která se potrubím vede přes výměníky tepla do uzavřených, hygienických sušicích komor. Elektřinu spotřebovávají pouze oběhová čerpadla a ventilátory, obvykle 0,05–0,15 kWh na kg sušeného výrobku. Protože je zdroj tepla obnovitelný a nepřetržitý, pracují geotermální sušárny 24 hodin denně, 365 dní v roce, nezávisle na počasí, ročním období i trzích s palivy.
Data z posuzování životního cyklu (kg CO2e na kg sušeného výrobku)
Výše uvedené emisní faktory odpovídají hranicím od kolébky po bránu: od příjmu suroviny v sušárně až po zabalený, paletizovaný výrobek připravený k odeslání. Zahrnují emise z dodávek energie v předcházejících článcích (energetický mix u elektřiny, „od vrtu po hořák“ u plynu) a provozní emise (spalování, úniky chladiva u lyofilizace). Nezahrnují emise po bránu farmy, přepravu a konec životnosti, které jsou společné všem metodám.
| Emisní ukazatel | Konvenční | Lyofilizace | Solární | Geotermální |
|---|---|---|---|---|
| kg CO2e na kg sušeného výrobku | 0,85–1,20 | 0,80–1,40 | 0,01–0,03 | 0,02–0,06 |
| Snížení oproti konvenčnímu (%) | Výchozí stav | −14 % až +17 % | 97–99 % | 93–98 % |
| Snížení oproti lyofilizaci (%) | — | Výchozí stav | 97–99 % | 93–97 % |
Jak geotermální sušení dosahuje 95% snížení emisí
Fyzika: podzemní teplo o 65–85 °C, nulové spalování
Základní důvod, proč je geotermální sušení tak nízkouhlíkové, je prostý: neprobíhá žádné spalování. Nespaluje se žádné palivo. Tepelná energie existuje jako přírodní dar v podzemí – horká voda ohřívaná radioaktivním rozpadem a zbytkovým teplem planety, dostupná na ústí vrtu při teplotách přímo využitelných k sušení (65–85 °C v egejských geotermálních polích západního Turecka, ve vulkanických zónách více).
Geotermální sušárna nahrazuje celý řetězec spalování paliva (těžba, přeprava, skladování, spalování, čištění spalin) jedinou smyčkou od vrtu k výměníku tepla. Jediným vstupem, který produkuje uhlík, je elektřina pro oběhová čerpadla a ventilátory, obvykle 0,05–0,15 kWh na kg výrobku – zanedbatelné množství i v síti s vysokým podílem fosilních zdrojů.
Nejde o postupné zlepšení oproti sušení fosilními palivy. Je to kategorická změna: z tepelného procesu založeného na spalování na tepelný proces s geologickým zdrojem a nulovými emisemi v místě provozu.
Srovnání nákladů na energii
Kromě uhlíku vytváří energetická ekonomika geotermálního sušení strukturální nákladové výhody, které B2B odběratelům stabilizují ceny:
| Nákladový ukazatel | Konvenční (plyn) | Lyofilizace | Geotermální |
|---|---|---|---|
| Náklady na energii na kg sušeného výrobku (USD) | 0,08–0,18 | 0,35–0,70 | 0,01–0,03 |
| Citlivost na cenu paliva | Vysoká (index plynu) | Střední (síťový tarif) | Velmi nízká (fixní náklady na vrt) |
| Kapitálová náročnost | Nízká až střední | Velmi vysoká | Střední (vrt + výměník) |
| Vývoj provozních nákladů | Rostoucí (zpoplatnění uhlíku) | Stabilní až rostoucí | Stabilní až klesající |
Mezní palivové náklady geotermálního tepla jsou po vybudování infrastruktury vrtu v podstatě nulové. Geotermální provozovatelé tak mohou nabízet stabilní víceleté ceny FOB oddělené od světových energetických trhů – což je v době kolísavých cen plynu a rostoucích uhlíkových poplatků významná nákupní výhoda.
Provozní dostupnost: 24/7/365 vs. sezónní alternativy
Solární sušení pracuje 6–10 hodin denně a za deště, při oblačnosti a v mnoha regionech i v zimních měsících se zcela zastavuje. Geotermální teplo je k dispozici nepřetržitě, bez ohledu na denní dobu, počasí nebo roční období. To znamená 3–4krát vyšší roční propustnost na metr čtvereční sušicí plochy, stálejší kvalitu šarží a schopnost plnit velké B2B objednávky v předvídatelných termínech.
Pro nákupní týmy, které řídí zásoby just-in-time nebo sezónní uvádění výrobků na trh, odstraňuje spolehlivost geotermálního sušení celou kategorii rizik dodavatelského řetězce, která trápí alternativy závislé na počasí.
Provoz společnosti Arovela – data z praxe
Arovela provozuje geotermálně poháněné sušicí a zpracovatelské provozy v okrese Sındırgı v provincii Balıkesir v Turecku – na jednom z nejbohatších nízkoentalpických geotermálních polí východního Středomoří. Data z našeho provozu za výrobní rok 2025 ukazují:
- Teplota sušení: 45–65 °C (podle produktu)
- Roční provozní hodiny: 8 400+ (96% dostupnost)
- Spotřeba elektřiny na čerpání a ventilaci: 0,08 kWh na kg sušeného výrobku
- Vypočtená uhlíková intenzita: 0,04 kg CO2e na kg sušeného výrobku (s použitím emisního faktoru turecké sítě pro rok 2024 ve výši 0,47 kg CO2e/kWh)
- Snížení oproti konvenčnímu sušení plynem: 96 %
- Snížení oproti lyofilizaci: 95–97 %
Tato data mají odběratelé k dispozici jako součást naší standardní produktové dokumentace a lze je poskytnout ve formátech kompatibilních s reportingem CSRD, dotazníky CDP a nástroji pro sledování cílů SBTi. Úplné technické specifikace najdete v průvodci technologií geotermálního sušení.
Začlenění geotermálně sušených surovin do reportingu ESG
Jak vypočítat snížení Scope 3 díky změně dodavatele
Výpočet se řídí metodou specifickou pro dodavatele podle GHG Protocol (preferovaná) nebo hybridní metodou:
Krok 1: Stanovte výchozí stav. Určete emisní faktor procesu sušení u vašeho současného dodavatele. Nejsou-li data specifická pro dodavatele k dispozici, použijte oborově průměrný emisní faktor pro danou kategorii výrobku a metodu zpracování (např. 0,95 kg CO2e/kg u meruněk sušených plynem).
Krok 2: Získejte data nového dodavatele. Vyžádejte si od geotermálního dodavatele emisní faktor od kolébky po bránu na kg výrobku. U společnosti Arovela činí 0,04 kg CO2e/kg a je doložen záznamy z měření energie a příslušným emisním faktorem sítě.
Krok 3: Vypočítejte snížení. Vynásobte rozdíl emisních faktorů ročním objemem nákupu:
Snížení Scope 3 (tuny CO2e) = (výchozí EF − nový EF) × roční objem (tuny)
Příklad: převedení 50 tun sušených meruněk od konvenčního dodavatele (0,95 kg CO2e/kg) do geotermálního provozu společnosti Arovela (0,04 kg CO2e/kg) dává: (0,95 − 0,04) × 50 = 45,5 tuny CO2e ročního snížení Scope 3.
Krok 4: Zdokumentujte metodiku. Zaznamenejte zdroj dat, hraniční podmínky a použité emisní faktory. Tato dokumentace je nutná pro ověření třetí stranou podle CSRD a pro hodnocení CDP.
Požadavky na dokumentaci pro auditory
Poskytovatelé ověření třetí stranou (podle CSRD s omezenou nebo přiměřenou jistotou) budou vyžadovat:
- Emisní faktor specifický pro dodavatele s metodikou výpočtu
- Doklady o zdroji energie (dokumentace geotermální koncese, zprávy z energetických auditů)
- Data z měření spotřeby elektřiny v sušárně
- Použitý emisní faktor sítě (zdroj a rok)
- Potvrzení, že hranice emisního faktoru odpovídá hranici vykazování (od kolébky po bránu, od brány k bráně nebo jiná)
Arovela poskytuje standardizovaný datový balíček Scope 3, který obsahuje vše výše uvedené ve formátu pro přímou integraci do platforem uhlíkového účetnictví (Persefoni, Watershed, Sphera, Plan A a další). Úplný seznam dostupné dokumentace najdete na stránce certifikace.
Dotazník CDP Climate – kam tato data patří
V dotazníku CDP Climate Change patří data o energii zpracování ve Scope 3 především do:
- C6.5: Emise Scope 3 podle kategorií (rozpad kategorie 1)
- C4.3b: Iniciativy ke snížení emisí Scope 3 a vyčíslené úspory
- C12.3: Spolupráce s hodnotovým řetězcem v otázkách souvisejících s klimatem
Zdokumentovaná změna dodavatele ze sušení fosilními palivy na geotermální sušení s vyčíslenými ročními úsporami CO2e dokládá hmatatelnou spolupráci s hodnotovým řetězcem – jeden z faktorů, které oddělují společnosti se skóre B od těch na seznamu A.
Dvojí významnost podle CSRD – energie zpracování jako významné téma
Při posouzení dvojí významnosti podle CSRD je energie zpracování surovin pro potravinářské společnosti pravděpodobně významná v obou rozměrech:
- Významnost dopadu: Proces sušení má prostřednictvím emisí skleníkových plynů významný skutečný dopad na změnu klimatu.
- Finanční významnost: Rostoucí zpoplatnění uhlíku (rozšíření EU ETS, CBAM), ESG screening investorů a udržitelnostní požadavky maloobchodních řetězců vytvářejí finanční riziko plynoucí z dodavatelských řetězců s vysokou uhlíkovou stopou.
Je-li energie zpracování vyhodnocena jako významné téma, vyžaduje ESRS E1 zveřejnění plánu transformace, cílů a přijatých opatření. Strategie geotermálního nákupu tento požadavek přímo naplňuje měřitelnými, časově vymezenými opatřeními.
Budování věrohodného příběhu udržitelnosti
Která tvrzení uvádět MŮŽETE (s daty)
Pokud nakupujete geotermálně sušené suroviny a máte podpůrnou dokumentaci, jsou obhajitelná tato tvrzení:
- „Sušeno se 100% využitím obnovitelné geotermální energie“ (pokud provoz pracuje bez záložního zdroje na fosilní paliva pro proces sušení)
- „O X % nižší uhlíková stopa zpracování ve srovnání s konvenčním sušením“ (s uvedenými emisními faktory a metodikou výpočtu)
- „Emise kategorie 1 Scope 3 sníženy o Y tun CO2e díky výběru dodavatele“ (s auditovatelnou dokumentací)
- „Energie zpracování z certifikovaného obnovitelného zdroje“ (s dokumentací geotermální koncese a energetického auditu)
Jde o procesní tvrzení podložená daty z fyzického měření – nejsilnější kategorii environmentálních tvrzení jak podle návrhů směrnice EU o ekologických tvrzeních (Green Claims), tak podle stávající judikatury ke směrnici o nekalých obchodních praktikách (UCPD).
Kterým tvrzením se VYHNOUT (riziko greenwashingu)
- Tvrzení „uhlíkově neutrální“ nebo „net zero“ u výrobku – ledaže byl posouzen celý životní cyklus výrobku (od farmy po konec životnosti) a zbytkové emise byly kompenzovány podle uznávaného standardu (PAS 2060, ISO 14068). Samotné snížení v kroku sušení neopravňuje k tvrzení o uhlíkové neutralitě celého výrobku.
- „Nulové emise“ – geotermální sušení stále spotřebovává elektřinu ze sítě na čerpání. Intenzita je velmi nízká, ale není doslova nulová.
- „Udržitelné“ bez upřesnění – směrnice EU o ekologických tvrzeních pravděpodobně zakáže obecná tvrzení o udržitelnosti bez konkrétního, ověřitelného doložení.
- Srovnávací tvrzení bez metodiky – „o 95 % méně uhlíku“ potřebuje výchozí stav, hranici a zdroj dat, aby bylo obhajitelné. Vyhněte se vágním srovnáním.
Nejbezpečnější cesta: uvádějte konkrétní, vyčíslená, ohraničená tvrzení a vždy citujte metodiku. Jak tato tvrzení sladit s širšími cíli ESG, popisuje průvodce geotermální energií a ESG.
Příklad z praxe: přechod z konvenčně na geotermálně sušené meruňky
Představte si evropskou značku snacků, která ročně nakupuje 200 metrických tun sušených meruněk pro svou řadu ořechovo-ovocných směsí. Současný dodavatel používá tunelové sušárny na zemní plyn v oblasti Malatya v Turecku.
Výchozí Scope 3 (pouze krok sušení): 200 tun × 0,95 kg CO2e/kg = 190 tun CO2e/rok
Po přechodu na geotermální sušení (Arovela, Sındırgı): 200 tun × 0,04 kg CO2e/kg = 8 tun CO2e/rok
Roční snížení Scope 3: 182 tun CO2e (96% snížení v emisní položce kroku sušení)
Celkový dopad na úrovni výrobku: Pokud sušení představuje 62 % celkové stopy výrobku od kolébky po bránu, klesne celková uhlíková intenzita výrobku přibližně o 59 %.
Toto jediné rozhodnutí o dodavateli přináší větší snížení Scope 3, než jakého většina potravinářských firem dosáhne za daný rok v celém svém dodavatelském řetězci prostřednictvím programů zvyšování účinnosti. Je auditovatelné, trvalé a nevyžaduje nákup kompenzací.
Jak výhodu udržitelnosti komunikovat koncovým spotřebitelům
Značkám, které komunikují s maloobchodními spotřebiteli, nabízí příběh geotermálního sušení oproti běžným sdělením o udržitelnosti několik výhod:
- Je konkrétní a fyzický, nikoli abstraktní nebo finanční (spotřebitelé rozumějí sdělení „sušeno horkou podzemní vodou“ intuitivněji než „ověřené uhlíkové kredity“).
- Je ověřitelný v místě původu – návštěvy závodu, dokumenty energetického auditu a záznamy o geotermální koncesi tvoří transparentní řetězec důkazů.
- Přirozeně se pojí s dalšími vlastnostmi výrobku: lepší chutí, lepší barvou, lepším zachováním živin a pozicováním s čistou etiketou.
Nejúčinnější spotřebitelská komunikace spojuje metodu sušení s hmatatelnými přínosy výrobku (chuť, výživa, přirozenost) a snížení uhlíku zmiňuje jako vedlejší přínos – nikoli naopak. Začněte kvalitou, doložte udržitelností.
Za hranice uhlíku – vedlejší přínosy geotermálního zpracování
Lepší zachování živin (nižší teplota)
Geotermální sušení probíhá při 45–65 °C – výrazně pod rozmezím 70–90 °C u konvenčních horkovzdušných sušáren. Tento teplotní rozdíl má měřitelné důsledky pro zachování živin:
- Zachování vitaminu C: 70–85 % (geotermální) vs. 28–45 % (konvenční horkovzdušné)
- Zachování karotenoidů (meruňky, broskve): 75–88 % vs. 40–60 %
- Zachování polyfenolů (bobuloviny, granátové jablko): 80–90 % vs. 50–65 %
- Zachování těkavých složek éterických olejů (byliny): 85–92 % vs. 55–70 %
Značkám, které své výrobky staví na nutriční hustotě nebo na tvrzeních o funkčních potravinách, se tato výhoda přímo promítá do tvrzení na etiketě, marketingového odlišení a zdůvodnění prémiové ceny. Úplnou analýzu najdete ve srovnání lyofilizace a geotermálního sušení.
Čistší etiketa (bez potřeby chemických konzervantů)
Řízený nízkoteplotní proces geotermálního sušení v uzavřeném prostředí dává výrobek s trvale nízkou aktivitou vody (0,55–0,65 aw) a nízkými počty mikroorganismů. Odpadá tak potřeba ošetření oxidem siřičitým (SO2) – nejběžnějším chemickým konzervantem v konvenčně sušeném ovoci – a značky mohou výrobky nabízet jako „bez přidaných siřičitanů“ nebo „bez konzervantů“.
Na trzích, kde pozicování s čistou etiketou přináší 15–30% maloobchodní cenovou prémii, je to vedle přínosu pro udržitelnost i podstatná obchodní výhoda.
Odolnost dodavatelského řetězce (nezávislost na počasí)
Na rozdíl od solárního sušení, které se za deště, při oblačnosti a v zimních měsících zastavuje, pracuje geotermální sušení nepřetržitě a předvídatelně. Tato odolnost má pro B2B odběratele tři praktické důsledky:
- Stálé dodací lhůty a harmonogramy dodávek, a to i v obdobích špičkové poptávky
- Stabilní kvalita výrobku napříč šaržemi (žádné kolísání podmínek sušení vlivem počasí)
- Nižší nároky na pojistné zásoby (spolehlivé dodávky znamenají menší bezpečnostní zásobu)
Značkám, které řídí složité dodavatelské řetězce s mnoha surovinami, snižuje provozní předvídatelnost geotermálního dodavatele nákupní riziko způsoby, které přesahují příběh udržitelnosti. Dostupné SKU a specifikace najdete v sortimentu geotermálně sušeného ovoce a mezi produkty udržitelného zemědělství společnosti Arovela.
Často kladené otázky
O kolik může přechod na geotermálně sušené suroviny snížit emise Scope 3 mé společnosti?
Snížení závisí na metodě sušení vašeho současného dodavatele a na objemu nákupu. U většiny kategorií sušeného ovoce a bylin snižuje nahrazení konvenčního dodavatele sušícího fosilními palivy dodavatelem s geotermálním sušením emise kroku sušení o 88–96 %. Pokud sušení představuje 55–68 % stopy výrobku od kolébky po bránu, činí celkové snížení Scope 3 na úrovni výrobku obvykle 50–65 %. Při ročním nákupu 200 tun to může znamenat 150–190 tun CO2e odstraněných z vaší inventury Scope 3.
Jakou dokumentaci Arovela poskytuje pro reporting Scope 3 a soulad s CSRD?
Arovela poskytuje standardizovaný datový balíček Scope 3, který zahrnuje: emisní faktor specifický pro výrobek (kg CO2e na kg), metodiku výpočtu a hraniční podmínky, dokumentaci geotermální koncese, roční zprávy z energetických auditů, data z měření elektřiny a použitý emisní faktor sítě. Balíček je formátován pro přímou integraci do platforem uhlíkového účetnictví a splňuje požadavky na dokumentaci pro ověření třetí stranou podle CSRD s omezenou jistotou.
Je geotermálně sušený výrobek dražší než konvenčně sušený?
Cena FOB geotermálně sušeného výrobku je obvykle srovnatelná s konvenčními ekvivalenty nebo nepatrně vyšší – úspory nákladů na energii díky geotermálnímu teplu z velké části vyrovnávají odpisy infrastruktury. Když však započítáte hodnotu snížení Scope 3 (ušetřené nákupy uhlíkových kreditů, lepší skóre CDP, soulad s udržitelnostními požadavky maloobchodních řetězců), bývají celkové náklady vlastnictví často nižší. Významná je i výhoda cenové stability: geotermální provozovatelé jsou chráněni před kolísáním cen plynu, takže víceleté kontrakty nesou menší riziko zdražování.
Mohu u výrobků z geotermálně sušených surovin uvádět „uhlíkově neutrální“?
Ne – nikoli jen na základě kroku sušení. Tvrzení o uhlíkové neutralitě na úrovni výrobku podle PAS 2060 nebo ISO 14068 vyžaduje úplné posouzení životního cyklu zahrnující pěstování, zpracování, přepravu, balení, maloobchod a konec životnosti a k tomu kompenzaci veškerých zbytkových emisí. Geotermální sušení dramaticky snižuje emisní položku zpracování, ale emise z ostatních fází životního cyklu neodstraňuje. Obhajitelným tvrzením je vyčíslené snížení emisí ze zpracování, nikoli uhlíková neutralita celého výrobku.
Kde je geotermální sušení dostupné a lze je škálovat?
Geotermální sušení potravin v komerčním měřítku se soustřeďuje v regionech s dostupnými nízkoentalpickými geotermálními zdroji. Egejská pánev v Turecku (zejména pole Sındırgı, Germencik a Salavat v provinciích Balıkesir a Aydın) je dominantním světovým klastrem geotermálního sušení potravin. Geotermální zdroje vhodné pro sušení mají také Island, Nový Zéland, Keňa a části Itálie. Škálování v rámci stávajících geotermálních polí je přímočaré – kapacita vrtů v poli Sındırgı umožňuje významné rozšíření nad současné využití. Úplný přehled najdete v průvodci velkoobchodním nákupem sušeného ovoce.
Snižte své emise Scope 3
Pokud vaše podání podle CSRD, odpověď pro CDP nebo trajektorie cílů SBTi závisí na měřitelném snížení Scope 3 v dodavatelském řetězci surovin, přináší geotermálně sušené zdroje největší dostupný dopad jediného opatření. Prohlédněte si sortiment geotermálně sušeného ovoce společnosti Arovela, projděte si naše certifikace a datové balíčky Scope 3 nebo si vyžádejte nabídku a získejte emisní faktory specifické pro dodavatele pro své kategorie výrobků.
