Keskeiset havainnot
- Pakastekuivaus säilyttää 90–95 % C-vitamiinista ja tuottaa rapean, huokoisen rakenteen, joka sopii erinomaisesti ravintolisäjauheisiin ja muroihin lisättäviin paloihin – mutta se maksaa kiloa kohti 3–5 kertaa enemmän kuin lämpökuivausmenetelmät.
- Geoterminen kuivaus 40–65 °C:ssa säilyttää 70–85 % C-vitamiinista (tavanomaisessa kuumailmakuivauksessa yli 70 °C:ssa 40–55 %), ja sen energiakustannus on 60–70 % pienempi kuin fossiilisilla polttoaineilla toimivissa vaihtoehdoissa.
- Scope 3 -hiiliraportoinnin kannalta geoterminen kuivaus tuottaa 0,02–0,05 kg CO₂e valmista tuotekiloa kohti, kun pakastekuivauksen (paljon sähköä kuluttava tyhjiösublimaatio) luku on 0,8–1,2 kg CO₂e.
- Kustannusero kapenee – turkkilaisen alkuperän hinnoittelulla geoterminen käsittely tuottaa kuivatun hedelmätuotteen, joka kilpailee pakastekuivatun kanssa ravinnetiheydessä mutta jonka perille toimitettu kustannus on 30–50 % pakastekuivatun kustannuksesta.
- Valitkaa pakastekuivattu, kun uudelleenkostutus on ratkaisevaa (pika-ateriat, smoothiesekoitukset). Valitkaa geotermisesti kuivattu naposteluun, leivontaan, pähkinä-hedelmäsekoituksiin ja vähittäismyyntivalmiisiin muotoihin, joissa sitkeä purutuntuma ja luontaisen sokerin tiivistyminen ovat toivottuja.
Johdanto
Pakastekuivattu ja geotermisesti kuivattu hedelmä ratkaisevat saman perusongelman – säilyvyyden pidentämisen ravintoarvo säilyttäen – mutta ne tekevät sen perusteellisesti erilaisilla fysikaalisilla prosesseilla, aivan eri hintatasoilla ja erilaisin lopputuotteen ominaisuuksin. B2B-raaka-aineostajille ja brändinomistajille valinta näiden kahden menetelmän välillä vaikuttaa suoraan tuotteen asemointiin, perille toimitettuun kustannukseen, hiilijalanjälkeen ja pakkausmerkintöihin.
Tämä opas tarjoaa dataan perustuvan vertailun hankintavastaaville, jotka arvioivat kuivattujen hedelmien hankintavaihtoehtoja. Siinä käsitellään kummankin menetelmän tieteellinen perusta, ravinteiden säilymisen suora vertailu, kustannusrakenne tukkumittakaavassa sekä päätöskehikko kuivausmenetelmän sovittamiseksi tuotesovellukseen.
Miten pakastekuivaus toimii
Prosessin yleiskuva
Pakastekuivaus (lyofilisointi) etenee kolmessa vaiheessa:
- Jäädytys: Hedelmä pikajäädytetään −40 °C:seen tai sen alle, jolloin kaikki vapaa vesi muuttuu jääkiteiksi.
- Primäärikuivaus (sublimaatio): Kammioon muodostetaan tyhjiö (tyypillisesti 0,01–0,1 mbar) ja tuodaan lempeää lämpöä. Jää sublimoituu suoraan kiinteästä höyryksi käymättä nestefaasin kautta, mikä säilyttää hedelmän solurakenteen.
- Sekundäärikuivaus (desorptio): Lämpötila nostetaan tyhjiössä 20–50 °C:seen jäljelle jääneen sitoutuneen veden poistamiseksi, jolloin kosteuspitoisuus laskee 1–4 %:iin.
Koko sykli kestää 24–48 tuntia erää kohti hedelmätyypin, viipaleen paksuuden ja kammion kapasiteetin mukaan.
Kustannusrakenne ja energiankulutus
Pakastekuivaus on pääomavaltaista (teollisuuslaitteet maksavat 500 000–5 000 000 USD) ja energiavaltaista (sähkönkulutus 2,5–4,0 kWh poistettua vesikiloa kohti). Tukkumittakaavassa tämä tarkoittaa 3–8 USD/kg:n käsittelykustannusta raaka-ainekustannuksen päälle, mikä nostaa valmiin tuotteen hinnan 3–5-kertaiseksi lämpökuivattuihin vastineisiin verrattuna.
Tyypilliset käyttökohteet
Pakastekuivattu hedelmä on vakioratkaisu seuraavissa:
- Pika-ateriat ja retkiruoat (uudelleenkostutus 3–5 minuutissa)
- Smoothiejauheet ja funktionaaliset ravintolisät
- Muroihin ja granolaan lisättävät palat (säilyttävät rapeutensa maidossa)
- Premium-makeisten ja suklaan lisäpalat
- Farmaseuttisten ja nutraseuttisten ainesosien pohjat
Miten geoterminen kuivaus toimii
Prosessin yleiskuva
Geotermisessä kuivauksessa käytetään maanalaista lämpöenergiaa – geotermisistä kaivoista 40–90 °C:n lämpötilassa otettua kuumaa vettä tai höyryä – joka johdetaan lämmönvaihtimien kautta suljettuihin kuivauskammioihin. Hedelmät asetetaan kammioissa verkkoritilöille, ja 40–65 °C:n kiertävä lämmin ilma poistaa kosteuden 8–24 tunnin aikana hedelmätyypin ja tavoitekosteuden mukaan (tyypillisesti 12–18 % kuivatuille hedelmille, 6–10 % jauheille).
Prosessi on hellävaraisempi kuin tavanomainen kuumailmakuivaus (joka toimii 65–80 °C:ssa) ja huomattavasti hellävaraisempi kuin sumutuskuivaus (tuloilman lämpötila 150–200 °C). Tämä matalampi lämpötila-alue on pääsyy ravinteiden parempaan säilymiseen.
Energia- ja hiilijalanjälkietu
Koska geoterminen energia on uusiutuva, jatkuva lämmönlähde, jonka polttoaineen rajakustannus on lähes nolla, energiatalous on perustavasti erilainen kuin fossiilisilla polttoaineilla kuivattaessa:
- Energiakustannus: 0,005–0,02 USD lämpöenergian kWh-ekvivalenttia kohti (maakaasulla 0,08–0,15 USD).
- Hiilijalanjälki: 0,02–0,05 kg CO₂e valmista tuotekiloa kohti (tavanomaisessa kuivauksessa 0,3–0,5 kg, pakastekuivauksessa 0,8–1,2 kg).
- Käytettävyys: Geotermistä lämpöä on saatavilla 24/7/365 säästä riippumatta, toisin kuin aurinkokuivauksessa.
Ostajille, jotka raportoivat EU:n yritysten kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) tai CDP Climate -ohjelman mukaisesti, siirtyminen geotermisesti kuivattuihin raaka-aineisiin tuottaa dokumentoitavia Scope 3 -päästövähennyksiä. Lukekaa lisää geotermisen käsittelyn ESG-vaikutuksista.
Miksi Arovela valitsi geotermisen kuivauksen
Arovelan tuotantolaitos Sındırgıssa (Balıkesirin maakunta) sijaitsee suoraan yhden Turkin tuottoisimmista geotermisistä kentistä päällä. Kaivot tuottavat 65–85 °C:n vettä ympäri vuoden, ja se antaa lämpöenergian kaikkeen kuivaustoimintaan ilman fossiilisia polttoaineita. Koko teknologiaprofiili esitellään geotermisen kuivauksen B2B-oppaassamme.
Arovelalla on käytössä kuusi geotermistä kuivauskammiota Balikesirin maakunnan Sindirgin altaassa, jossa luonnostaan lämmennyt pohjavesi on kaivon suulla 98°C. Tämä lämpö siirretään puhtaaseen, suodatettuun ilmaan, joka kiertää kuivauskammioissa hallitusti 40–65°C:ssa – selvästi alle sen 70–90°C:n kynnyksen, jossa C-vitamiinin ja polyfenolien nopea hajoaminen alkaa. Laitos käsittelee yli 300 tonnia tuoretta hedelmää kaudessa, ja jokainen erä jäljitetään eränumerolla pellolta konttiin. Akkreditoitujen ISO 17025 -laboratorioiden tekemä kolmannen osapuolen laboratorioanalyysi on saatavilla pyynnöstä ravinteiden säilymisen, aflatoksiinivaatimusten täyttymisen ja mikrobiologisen turvallisuuden todentamiseksi. Scope 3 -hiiliraportointiin keskittyville ostajille geoterminen kuivaus vähentää energiaan liittyviä päästöjä noin 80 % fossiilisilla polttoaineilla toimivaan tavanomaiseen kuivaukseen verrattuna.
Suora vertailu
Luvut
| Parametri | Pakastekuivattu | Geotermisesti kuivattu (40–65 °C) | Tavanomainen kuumailma (70 °C+) |
|---|---|---|---|
| C-vitamiinin säilyminen | 90–95 % | 70–85 % | 40–55 % |
| A-vitamiinin säilyminen | 85–90 % | 75–85 % | 55–65 % |
| Polyfenolien säilyminen | 85–95 % | 70–80 % | 50–60 % |
| Lopullinen kosteuspitoisuus | 1–4 % | 12–18 % | 12–18 % |
| Rakenne | Rapea, huokoinen, hauras | Sitkeä, taipuisa, tiivis | Sitkeä, joskus nahkamainen |
| Uudelleenkostutusaika | 3–5 minuuttia | 15–30 minuuttia | 20–40 minuuttia |
| Säilyvyys (suljettuna) | 24–36 kuukautta | 18–24 kuukautta | 12–18 kuukautta |
| Käsittelykustannus/kg | 3–8 USD | 0,5–1,5 USD | 1–2,5 USD |
| Hiilijalanjälki (kg CO₂e/kg) | 0,8–1,2 | 0,02–0,05 | 0,3–0,5 |
| Erän sykliaika | 24–48 tuntia | 8–24 tuntia | 6–18 tuntia |
Lähteet: Arovelan sisäiset laboratoriotiedot (vuoden 2025 sato, Malatyan aprikoosi ja Aydınin viikuna), julkaistu kirjallisuus ravinteiden säilymisestä hedelmien pakastekuivauksessa (Journal of Food Engineering, 2024), IEA:n geotermisen energian tilastot.
Rakenne ja uudelleenkostutus
Pakastekuivatun hedelmän rakenne on perustavasti erilainen – kevyt, rapea ja huokoinen, koska sublimaatio säilyttää alkuperäisen solurakenteen avoimena matriisina. Siksi se sopii erinomaisesti käyttökohteisiin, joissa rapeus on tärkeää (murojen lisukkeet) tai joissa tarvitaan nopeaa uudelleenkostutusta (pika-ateriat, smoothiejauheet).
Geotermisesti kuivattu hedelmä on sitkeää, taipuisaa ja sokeriltaan tiivistynyttä – ominaisuuksia, jotka tekevät siitä paremman naposteluun, pähkinä-hedelmäsekoituksiin, leivonnan lisäpaloiksi ja vähittäismyyntivalmiisiin muotoihin. Tiiviimpi rakenne tarkoittaa myös parempaa murtumisenkestoa pakkaamisen ja kuljetuksen aikana, mikä vähentää hävikkiä toimitusketjussa.
Säilyvyys ja varastointivaatimukset
Molemmat menetelmät antavat pitkän säilyvyyden, mutta mekanismit eroavat. Pakastekuivatun tuotteen erittäin alhainen kosteus (1–4 %) estää mikrobikasvun lähes kokonaan – mutta tekee tuotteesta samalla hygroskooppisen. Altistuminen ympäristön ilmankosteudelle heikentää rakennetta ja säilyvyyttä nopeasti. Pakkauksessa on oltava hapenpoistajat ja kosteussulkukalvot.
Geotermisesti kuivattu tuote, jonka kosteus on 12–18 %, vaatii tavanomaisen viileän ja kuivan varastoinnin (< 25 °C, < 60 % RH), ja sen säilyvyys on 18–24 kuukautta ilman erikoispakkausta. Vesiaktiivisuus (Aw) tulee pitää alle 0,65:n homeen kasvun estämiseksi.
| Parametri | Pakastekuivattu | Geotermisesti kuivattu (40–65°C) | Tavanomainen kuumailma (70–90°C) |
|---|---|---|---|
| Säilyvyys suljettuna | 24–36 kuukautta | 12–18 kuukautta | 10–14 kuukautta |
| Säilyvyys avattuna | 1–2 viikkoa | 4–6 viikkoa | 4–6 viikkoa |
| Varastointilämpötila | Alle 25°C | Alle 25°C | Alle 25°C |
| Kosteusraja | < 30 % RH | < 65 % RH | < 65 % RH |
| Pakkausvaatimus | Typpihuuhtelu + hapenpoistaja + alumiinisulku | Tavallinen kosteussulkukalvo | Tavallinen kosteussulkukalvo |
| Uudelleenkostutusaika | 2–5 minuuttia (täysi) | Ei tarkoitettu uudelleenkostutukseen | Ei tarkoitettu uudelleenkostutukseen |
| Värin säilyminen 12 kk:n jälkeen | 90–95 % | 80–85 % | 60–70 % |
Kilohinta tukkumittakaavassa
Hintaero on merkittävä ja johdonmukainen:
| Tuote | Pakastekuivattu FOB (USD/kg) | Geotermisesti kuivattu FOB (USD/kg) | Suhde |
|---|---|---|---|
| Aprikoosiviipaleet | 18–28 | 4,20–7,50 | 3,5–4× |
| Viikunapalat | 15–25 | 3,50–6,80 | 3,5–4× |
| Mansikkaviipaleet | 22–35 | Ei saatavilla (ei turkkilaista alkuperää) | — |
| Mangopalat | 20–32 | 6,00–9,00 | 3–3,5× |
| Marjasekoitus | 25–40 | Ei saatavilla (kausituote) | — |
Kuivattujen hedelmien täysi hinta- ja MOQ-erittely löytyy kuivattujen hedelmien tukkuhankintaoppaastamme.
Hiilijalanjälki – vaikutukset Scope 3 -päästöihin
Hiilipäästöistään raportoiville brändeille ja vähittäiskauppiaille kuivausmenetelmä on olennainen tekijä Scope 3 -laskelmissa (ostetut tavarat ja palvelut):
- Siirtyminen pakastekuivatuista geotermisesti kuivattuihin aprikooseihin vähentää käsittelyn päästöjä noin 95 % kiloa kohti.
- Siirtyminen tavanomaisesta kuumailmakuivauksesta geotermiseen vähentää käsittelyn päästöjä noin 85–90 % kiloa kohti.
Nämä eivät ole marginaalisia parannuksia – ne ovat kertaluokan vähennyksiä, joiden varaan voidaan rakentaa uskottava kestävyysviesti.
Mikä menetelmä sopii tuotelinjaanne?
Seuraavan matriisin avulla voitte sovittaa tuoteryhmänne ja optimaalisen kuivausmenetelmän toisiinsa.
| Tuotesovellus | Suositeltu menetelmä | Miksi | Tyypillinen MOQ |
|---|---|---|---|
| Ravintolisäjauhe (kapselit) | Pakastekuivattu | Suurin ravinnetiheys, hieno jauhatus | 500 kg |
| Murojen ja granolan lisäpalat | Geotermisesti kuivattu | Kustannustehokas, luonnollinen rakenne | 1 000 kg |
| Pähkinä-hedelmä- ja välipalasekoitukset | Geotermisesti kuivattu | Sitkeä rakenne toivottu, pienempi kustannus | 500 kg |
| Smoothie- ja mehujauhe | Pakastekuivattu | Välitön liukoisuus, eloisa väri | 250 kg |
| Leivonta ja makeiset | Geotermisesti kuivattu | Kosteuden yhteensopivuus, kustannus | 1 000 kg |
| Vauvanruoka ja äidinmaidonkorvike | Pakastekuivattu | Korkein turvallisuus, ei lisäaineita | 250 kg |
| Pika-ateriat ja kenttämuonat (MRE) | Pakastekuivattu | Nopea uudelleenkostutus, keveys | 500 kg |
| Vähittäiskaupan hedelmälastut | Molemmat käyvät | Pakastekuivattu = rapea, geoterminen = sitkeä | 500 kg |
| Jäätelön ja jogurtin lisuke | Pakastekuivattu | Rapeus säilyy kosteudessa | 250 kg |
| Premium-lemmikkiruoka | Geotermisesti kuivattu | Kustannustehokas, ravinteiltaan riittävä | 1 000 kg |
Ravintolisä- ja funktionaalisten elintarvikkeiden brändit
Valitkaa pakastekuivattu, kun:
- tarvitsette jauhe- tai raemuodon kapseleihin, tabletteihin tai annospusseihin
- nopea uudelleenkostutus on tuotteen ominaisuus (pikasmoothiesekoitukset)
- erittäin alhainen kosteus on tarpeen säilyviin resepteihin, joissa on herkkiä vaikuttavia yhdisteitä
- premium-asemointi oikeuttaa 3–5-kertaisen lisähinnan.
Välipala- ja vähittäiskauppabrändit
Valitkaa geotermisesti kuivattu, kun:
- tuote nautitaan sellaisenaan (naposteltavat, pähkinä-hedelmäsekoitukset, energiapalat)
- sitkeä rakenne ja luontainen makeus ovat toivottuja
- yksikkökustannuksen on osuttava vähittäishintapisteisiin (alle 5 USD / 150 g:n pussi)
- kestävyys- tai ESG-viesti on osa brändin asemointia
- tarvitsette private label -valmiuden 3 000–10 000 kappaleen MOQ:lla.
Koko geotermisesti kuivattu välipalavalikoima löytyy lisäaineettomista luonnollisista välipaloistamme.
Hybridihankinnan strategiat
Moni B2B-ostaja käyttää molempia menetelmiä samassa tuotelinjassa:
- Murobrändi: Pakastekuivatut mansikkapalat rapeuteen ja geotermisesti kuivatut aprikoosipalat purutuntumaan samassa nimikkeessä.
- Pähkinä-hedelmäsekoitusten brändi: Geotermisesti kuivattu pohja (viikunat, aprikoosit, rusinat) ja pakastekuivattu korostus (vadelma, mustikka) värin ja rapeuden kontrastiksi.
- Ravintolisäbrändi: Pakastekuivattu hedelmäjauhe kapseleihin ja geotermisesti kuivatut hedelmälastut lisäarvoa tuovana välipalalinjan laajennuksena.
Usein kysytyt kysymykset
Onko pakastekuivattu hedelmä terveellisempää kuin geotermisesti kuivattu?
Pakastekuivattu säilyttää hieman enemmän lämpöherkkiä vitamiineja (C-vitamiinista 90–95 % vs. 70–85 %), mutta molemmat menetelmät säilyttävät valtaosan kivennäisaineista, kuidusta ja polyfenoleista. Ravitsemuksellinen ero on mitattavissa laboratoriossa, mutta harvoin niin merkittävä, että se ohjaisi kuluttajien ostopäätöksiä. Kustannus, rakenne ja soveltuvuus käyttökohteeseen ovat B2B-ostajille olennaisempia valintakriteerejä.
Voiko geotermisesti kuivattua hedelmää käyttää jauheena?
Kyllä, mutta se edellyttää erillistä jauhatusvaihetta kuivauksen jälkeen. Koska geotermisesti kuivatussa tuotteessa on enemmän jäännöskosteutta (12–18 % vs. 1–4 % pakastekuivatussa), syntyvä jauhe on tiiviimpää ja huonommin juoksevaa. Se toimii hyvin tahnapohjaisissa sovelluksissa, smoothiepohjissa ja leivontaseoksissa, mutta sopii huonommin kapselitäyttöön tai annospusseihin, jotka vaativat erittäin hienoa, vapaasti juoksevaa jauhetta.
Mikä on geotermisesti kuivattujen hedelmien vähimmäistilausmäärä?
MOQ alkaa 100 kg:sta erikoistuotteissa (kuivatut kirsikat, mulperit) ja 500 kg:sta vakiotuotteissa (viikunat, aprikoosit, rusinat). Vähittäismyyntivalmiissa private label -pakkauksissa MOQ on tyypillisesti 3 000–10 000 kappaletta nimikettä kohti. Täysi MOQ-taulukko on tukkuhankintaoppaassamme.
Miten ravinteiden säilymistä koskevat väitteet todennetaan?
Pyytäkää akkreditoidulta kolmannen osapuolen laboratoriolta (ei toimittajan omalta laboratoriolta) analyysitodistus (CoA), joka sisältää C-vitamiinin, A-vitamiinin ja polyfenolien kokonaispitoisuuden. Verratkaa tuloksia USDA FoodData Central -tietokannassa julkaistuihin tuoreen hedelmän arvoihin säilymisprosentin laskemiseksi. CoA:n lukuoppaamme selittää, miten näitä asiakirjoja tulkitaan.
Tarjoaako Arovela sekä pakastekuivattuja että geotermisesti kuivattuja tuotteita?
Arovela on erikoistunut geotermisesti kuivattuihin hedelmiin ja kasviraaka-aineisiin ja hyödyntää Sındırgın geotermistä laitostaan kustannus- ja kestävyysetujen saavuttamiseksi. Ostajille, jotka tarvitsevat geotermisesti kuivatun rinnalle pakastekuivattua tuotetta, voimme koordinoida jaetun hankinnan kumppaniverkostomme kautta.
Mitä sertifikaatteja geotermisesti kuivatuille hedelmille on saatavilla?
Arovelalla on ISO 22000-, ISO 9001- ja ISO 27001 -sertifikaatit, jotka kattavat elintarviketurvallisuuden, laadun ja tietoturvallisuuden hallinnan. Lisätietoja on koko sertifikaattivalikoimassamme.
Voiko geotermisesti kuivattu hedelmä täyttää EU:n ”C-vitamiinin lähde” -väitteen ehdot?
Kyllä. Geoterminen kuivaus 40–65°C:ssa säilyttää 70–85 % C-vitamiinista – riittävästi, jotta geotermisesti kuivatut aprikoosit ja ruusunmarjat täyttävät EU:n ”C-vitamiinin lähde” -väitteen ehdot (≥ 15 % päivittäisen saannin vertailuarvosta 100 g:ssa). Tavanomainen kuumailmakuivaus tuhoaa tyypillisesti liikaa C-vitamiinia tämän kynnyksen saavuttamiseksi. Hedelmäkohtaiset tiedot löytyvät täydestä tieteellisestä analyysista.
Mikä on pakastekuivatun ja geotermisesti kuivatun hedelmän hintaero tukkumittakaavassa?
FOB Turkki -hinnoin geotermisesti kuivattu hedelmä maksaa tyypillisesti 40–60 % vähemmän kuin pakastekuivattu vastine. Esimerkiksi pakastekuivatut aprikoosilastut maksavat 18–25 USD/kg, kun taas geotermisesti kuivatut aprikoosipalat maksavat 6–9 USD/kg. Ero kapenee premium-sovelluksissa, joissa pakastekuivauksen ainutlaatuinen rakenne oikeuttaa kustannuksen. Tuotekohtaiset hinnat ovat edellä olevassa kustannusvertailutaulukossa.
Hankkikaa seuraava eränne
Tarvitsittepa pakastekuivatun rapeaa rakennetta ja erittäin alhaista kosteutta tai geotermisesti kuivatun sitkeää tiiviyttä ja kustannusetua, oikea valinta riippuu tuotesovelluksestanne ja kohdekuluttajastanne. Useimmissa B2B-välipala-, leipomo- ja vähittäismyyntivalmiissa sovelluksissa geotermisesti kuivattu hedelmä tarjoaa paremman talouden ja kestävyystarinan, joka puhuttelee ESG-tietoisia ostajia.
Tutustukaa geotermisesti kuivattujen hedelmien valikoimaamme, lukekaa koko geotermisen kuivausteknologian opas tai pyytäkää tarjous ja kertokaa tavoitetuotteenne, määränne ja kohdemarkkinanne.
