Hlavní body
- Geotermálně sušené ovoce Arovela vykazuje 0,02–0,05 kg CO₂e na kilogram hotového produktu – snížení o 93–97 % oproti konvenčnímu sušení fosilními palivy a o 95–97 % oproti lyofilizaci náročné na elektřinu. Je to nejblíže uhlíkově neutrálnímu zpracování, kam se odvětví sušeného ovoce v komerčním měřítku dostalo.
- Uhlíkově neutrální zpracování sušeného ovoce geotermální energií není marketingové přání, je to měřitelný inženýrský výsledek. Podpovrchová tepelná energie čerpaná z vrtů v Sındırgı v provincii Balıkesir zcela odstraňuje spalování z kroku sušení, a tím i vůbec největší zdroj emisí v životním cyklu jakéhokoli produktu ze sušeného ovoce.
- B2B odběratelům, kteří reportují podle EU CSRD, CDP Climate nebo SBTi FLAG, přináší přechod na dodavatele s geotermálním sušením auditovatelný emisní faktor specifický pro dodavatele, který obstojí při ověření třetí stranou – bez offsetů, bez tvrzení o zamezených emisích, bez kreativního účetnictví.
- Zbytkový uhlík v produktu Arovela pochází z dopravy, obalů a zemědělských vstupů – nikoli z energie na zpracování. Toto rozlišení je důležité pro poctivou komunikaci udržitelnosti i pro mapování cest ke snižování emisí v celém hodnotovém řetězci.
- Obchodní přínosy sahají dál než k uhlíku: stabilní celoroční výroba nezávislá na počasí a energetických trzích, lepší zachování živin při nízkých teplotách sušení a příběh značky, který rezonuje u maloobchodníků vyžadujících od dodavatelů hodnoticí karty udržitelnosti.
Úvod
Globální potravinářský průmysl produkuje ročně přibližně 13,7 miliardy metrických tun emisí ekvivalentu CO₂ – zhruba třetinu všech antropogenních skleníkových plynů. V tomto obrazu je posklizňové zpracování tichou těžkou vahou. Na fotografiích nevypadá dobře. Do titulků se nedostává. Na vázaném uhlíku v balíčku sušeného ovoce se však podílí víc než pěstování, přeprava a maloobchodní chlazení dohromady.
Arovela postavila celý svůj výrobní model na odstranění tohoto uhlíku. Ne na jeho snížení o 10 %. Ne na jeho kompenzaci kredity nakoupenými od zprostředkovatele na jiné polokouli. Na jeho odstranění – nahrazením spalování fosilních paliv geotermálním teplem čerpaným přímo ze země pod provozem.
Uhlíkově neutrální zpracování sušeného ovoce geotermální energií je průsečíkem geologie, inženýrství a vědomého obchodního rozhodnutí. Když firma sedí na jednom z nejvydatnějších geotermálních polí západního Turecka a rozhodne se toto teplo vést do sušicích komor potravinářské jakosti, místo aby spalovala zemní plyn, uhlíková aritmetika se zásadně mění. Krok sušení – který v konvenčním provozu vytváří 55–70 % celkových emisí sušeného produktu v hranicích „od kolébky po bránu" – klesá téměř na nulu.
Tento článek je úplným vyúčtováním toho, co to znamená. Data. Metodika. Hranice tvrzení. Zbytkové emise, které zůstávají. A obchodní, regulatorní a značkové důsledky pro B2B odběratele, kteří udržitelnou výrobu sušeného ovoce hodnotí pro své inventury Scope 3.
Uhlíkový problém konvenční výroby sušeného ovoce
Sušené ovoce je prastará kategorie produktů s moderním emisním problémem. Globální trh, oceňovaný na více než 10 miliard USD a rostoucí o 5–6 % ročně, v naprosté většině závisí na tepelné energii, která mění čerstvé plody v trvanlivé suroviny. A tato tepelná energie pochází v drtivé většině výrobních provozů na světě ze spalování uhlovodíků.
Spotřeba energie při tepelném sušení
Odstraňování vody z ovoce je ze své podstaty energeticky náročné. Čerstvé ovoce vstupuje do sušárny s obsahem vlhkosti 75–85 %. Hotový produkt ji opouští s 12–18 %. To znamená, že každý kilogram sušeného ovoce vyžaduje odpaření zhruba 3–5 kilogramů vody podle komodity. Latentní výparné teplo – 2 260 kJ na kilogram vody při atmosférickém tlaku – stanoví termodynamické dno, které žádná inženýrská inovace neobejde.
V praxi leží skutečná spotřeba energie vysoko nad tímto teoretickým minimem. Konvenční tunelové a lískové sušárny pracují s tepelnou účinností 35–55 %, což znamená, že téměř polovina vyrobeného tepla se ztrácí odtahem, sáláním a špatnou izolací. Typický sušicí provoz na zemní plyn spotřebuje 2,0–3,5 kWh tepelné energie na kilogram sušeného produktu. V měřítku provozu, který ročně zpracuje 5 000 metrických tun sušeného ovoce, to představuje potřebu 10 000–17 500 MWh tepelné energie, což odpovídá vytápění zhruba 500–700 evropských domácností po dobu jednoho roku.
Závislost zpracování potravin na fosilních palivech
Závislost sušárenského odvětví na fosilních palivech je strukturální, nikoli náhodná. Plynárenská infrastruktura je zavedená, spolehlivá a zahrnutá v každém nákladovém modelu. LPG slouží provozům bez přístupu k plynovodu. V některých regionech se navzdory rostoucímu regulatornímu tlaku stále používá uhlí a topný olej. Výsledkem je odvětví, v němž samotný krok zpracování vytváří 850–1 200 kg CO₂e na metrickou tunu konvenčně sušeného ovoce – dříve, než je produkt zabalen, odeslán nebo vystaven v regálu.
Nejde o okrajový příspěvek. V úplném posouzení životního cyklu sušených meruněk dodaných do evropského skladu představuje krok sušení obvykle 58–68 % celkových emisí od kolébky po bránu. Zemědělské činnosti přispívají 7–10 %. Vnitrozemská doprava přidává 2–3 %. Námořní přeprava tvoří 8–12 %. Sušárna je místem, kde se uhlík koncentruje, a právě tam musí zásah proběhnout.
Emise Scope 3 v globálních dodavatelských řetězcích
Pro B2B odběratele dopadají tyto emise ze zpracování přímo do Scope 3 kategorie 1 – Nakoupené zboží a služby –, kterou standard GHG Protocol pro hodnotový řetězec podniku definuje jako veškeré emise v předcházejících článcích řetězce spojené s výrobou zboží nakoupeného vykazující společností. Kategorie 1 je u potravinářských firem téměř vždy největším košem Scope 3 a obvykle představuje 60–80 % celkových emisí podniku.
Nepříjemnou realitou pro nákupní týmy je, že Scope 3 kategorie 1 se zároveň nejhůře měří a nejhůře snižuje pouhými interními opatřeními. Továrnu svého dodavatele z vlastní centrály nepřestavíte. Můžete si však vybírat dodavatele, jejichž metody zpracování vytvářejí zásadně méně uhlíku. To není okrajové nákupní rozhodnutí – je to strategická páka ke snižování emisí, která dokáže pohnout ručičkou víc než jakýkoli interní program efektivity.
Podrobný výklad metodiky účtování Scope 3 ve vztahu k sušeným surovinám najdete v průvodci snižováním emisí Scope 3.
Geotermální energie – bezuhlíkový zdroj tepla od přírody
Geotermální energie je tepelná energie uložená v zemské kůře. Na rozdíl od slunce a větru není přerušovaná. Na rozdíl od biomasy nevyžaduje spalování. Na rozdíl od jádra nepotřebuje palivové tyče ani chladicí věže. Je to prostě teplo – nepřetržitě dostupné, obnovitelně doplňované radioaktivním rozpadem a zbytkovou energií ze vzniku planety –, které čeká na využití.
Jak fungují geotermální vrty pro zpracování potravin
Princip je přímočarý. Vrty do hloubek 200–2 000 metrů napojují zásobníky horké vody nebo páry o teplotách od 40 °C do více než 200 °C. Pro potravinářské zpracování je ideální rozmezí 65–110 °C na ústí vrtu – teploty vhodné pro uzavřené sušicí komory, které po výměně tepla pracují s teplotou sušicího vzduchu 40–65 °C.
Horká voda se čerpá na povrch, prochází deskovými nebo trubkovými výměníky tepla, které předávají tepelnou energii čistému sušicímu vzduchu, a poté se reinjekčními vrty vrací do podpovrchového zásobníku. Uzavřený okruh znamená, že se nespotřebovává žádná voda a nevznikají žádné spaliny. Elektřina je potřeba jen pro oběhová čerpadla a ventilátory – obvykle 0,05–0,15 kWh na kilogram sušeného produktu oproti 2,0–3,5 kWh tepelného vstupu v systému na fosilní paliva.
Emisní faktor celého geotermálního sušení – včetně elektřiny pro čerpání odebírané z turecké národní sítě – činí 2–6 kg CO₂e na GJ dodaného tepla. Pro srovnání: zemní plyn vytváří 56–62 kg CO₂e na GJ, LPG 66–72, topný olej 74–78 a uhlí 94–100. Nejde o postupné zlepšení. Je to snížení o jeden až jeden a půl řádu.
Sındırgı, Balıkesir – provoz Arovela
Geotermální sušení Arovela probíhá v okrese Sındırgı v provincii Balıkesir, v egejském geotermálním pásu západního Turecka. Tato oblast leží na jedné z geotermálně nejaktivnějších zón v Evropě, s teplotami na ústí vrtu 80–110 °C a kapacitami zásobníků, které umožňují nepřetržité čerpání po desetiletí bez měřitelného poklesu teploty.
Provoz odebírá geotermální teplo z licencovaných vrtů a vede je přes výměníky tepla potravinářské jakosti do uzavřených sušicích komor řízených v rámci systému ISO 22000 společnosti Arovela. Protože je teplo na ústí vrtu zdarma a dostupné 24 hodin denně, 365 dní v roce, nemá obsluha žádnou motivaci zvyšovat teploty sušení nad optimální úroveň kvůli úspoře paliva – zásadní rozdíl oproti provozům na fosilní paliva, kde časový tlak a cena energie ženou teploty nad 70 °C a poškozují živiny a barvu. Vědecké pozadí této výhody popisuje výzkum zachování vitaminu C.
Výsledkem je výrobní model, v němž krok sušení – největší jednotlivý zdroj emisí při konvenční výrobě sušeného ovoce – přispívá k hotovému produktu téměř nulovým uhlíkem. Zbývající spotřeba energie provozu (osvětlení, třídicí linky, balicí zařízení) se kryje z národní sítě a tyto emise se v úplném uhlíkovém auditu vykazují samostatně.
Ekonomika energie: geotermální energie vs. fosilní paliva
Vedle emisí poskytuje ekonomická struktura geotermální energie stabilitu, jíž se fosilní paliva nevyrovnají. Ceny zemního plynu a LPG podléhají globální komoditní volatilitě, geopolitickým výkyvům a mechanismům zpoplatnění uhlíku. Geotermální teplo má po vybudování infrastruktury vrtů téměř nulové mezní náklady na palivo. Provozní výdaje se omezují na údržbu čerpadel, servis výměníků tepla a elektřinu pro pomocné systémy.
Tato nákladová stabilita se přímo promítá do stability cen FOB pro B2B odběratele. Pokud největší energetický vstup vašeho dodavatele není indexován na volatilní komoditu, jsou vaše smluvní ceny předvídatelnější – praktická výhoda, kterou nákupní týmy oceňují nezávisle na příběhu udržitelnosti.
Širší srovnání technologií sušení, nákladů a hledisek odběratele nabízí B2B průvodce geotermálním sušením.
Srovnání uhlíkové stopy
Následující tabulka shrnuje data z posouzení životního cyklu normalizovaná na jeden kilogram sušeného ovoce (vychází se z čerstvého ovoce s obsahem vlhkosti přibližně 80 %, sušeného na konečnou vlhkost 12–18 %). Všechny údaje odpovídají hranicím od kolébky po bránu – od příjmu suroviny v sušárně po zabalený, paletizovaný produkt připravený k expedici. Emise po bránu farmy, doprava a konec životnosti nejsou zahrnuty, protože jsou společné všem metodám.
| Metoda sušení | Zdroj energie | kg CO₂e na kg sušeného produktu | Dostupnost během roku | Hlavní omezení |
|---|---|---|---|---|
| Geotermální (Arovela) | Podpovrchové teplo | 0,02–0,05 | 24/7/365 | Geograficky omezené |
| Konvenční horkovzdušné | Zemní plyn / LPG | 0,30–0,50 | Celoročně | Vysoké emise, ztráta živin |
| Lyofilizace | Elektřina ze sítě | 0,80–1,20 | Celoročně | Velmi vysoké náklady, energetická náročnost |
| Sluneční (pod širým nebem) | Sluneční záření | 0,01–0,03 | Pouze sezónně | Riziko pro bezpečnost potravin, nestálost |
| Solární hybrid | Slunce + elektrická záloha | 0,15–0,35 | Částečně sezónně | Vyžaduje zálohu, proměnlivý výkon |
Geotermálně sušené ovoce: 0,02–0,05 kg CO₂e na kg
Geotermální sušení Arovela vytváří 0,02–0,05 kg CO₂e na kilogram hotového sušeného ovoce. Tento údaj zahrnuje elektřinu spotřebovanou oběhovými čerpadly, ventilátory a monitorovacími systémy, vypočtenou pomocí emisního faktoru turecké národní sítě. Samotné teplo – dominantní energetický vstup – je obnovitelné a nevytváří žádné emise ze spalování.
V měřítku provozu to představuje přibližně 35–90 kg CO₂e na metrickou tunu sušeného produktu. U standardního dvacetistopého kontejneru s přibližně 18 metrickými tunami sušeného ovoce činí celkové emise související se zpracováním 630–1 620 kg CO₂e – oproti 15 300–21 600 kg CO₂e u stejného kontejneru sušeného konvenčně. Snížení je 90–97 %.
Konvenční horkovzdušné sušení: 0,30–0,50 kg CO₂e na kg
Konvenční tunelové a lískové sušárny vytápěné zemním plynem nebo LPG vytvářejí na úrovni procesu 0,30–0,50 kg CO₂e na kilogram sušeného produktu. Toto rozmezí odráží rozdíly v tepelné účinnosti (35–55 %), druhu paliva a stáří provozu. Novější provozy se systémy rekuperace tepla leží na dolním konci; starší provozy spalující LPG nebo topný olej výše.
Tyto údaje odpovídají publikovaným datům LCA z tureckých, íránských a čínských sušáren – tří největších světových producentů sušeného ovoce. Postupná zlepšení účinnosti mohou toto rozmezí snížit o 10–20 %, chemie spalování fosilních paliv však stanoví strukturální dno, které žádná provozní optimalizace neprorazí.
Lyofilizace: 0,80–1,20 kg CO₂e na kg
Lyofilizace (sušení mrazem) spotřebuje 4,0–7,0 kWh elektřiny ze sítě na kilogram odstraněné vody. Při průměrném energetickém mixu EU (přibližně 0,25 kg CO₂e na kWh) to představuje 0,80–1,20 kg CO₂e na kilogram hotového produktu. V sítích s vysokým podílem uhlí je údaj vyšší. Navzdory vynikající textuře a rehydratačním vlastnostem nese lyofilizace uhlíkovou zátěž, která v mnoha síťových kontextech převyšuje i konvenční horkovzdušné sušení. Podrobné srovnání přináší srovnání lyofilizovaného a geotermálně sušeného ovoce.
Sušení na slunci: proměnlivé, závislé na počasí
Sluneční sušení pod širým nebem má nejnižší přímé emise (0,01–0,03 kg CO₂e na kg), nemůže však sloužit jako spolehlivá komerční metoda pro produkt exportní kvality. Závislost na počasí, kontaminace prachem a hmyzem, nestálá kontrola vlhkosti a neschopnost splnit potravinové bezpečnostní standardy EU pro vodní aktivitu a mikrobiologické limity jej činí nevhodným pro seriózní B2B dodavatelské řetězce. Běžné zůstává v samozásobitelském kontextu a na místních trzích.
Metodika LCA a hranice systému
Všechny emisní faktory uvedené v tomto článku používají hranice systému od kolébky po bránu v souladu s ISO 14040/14044 (posuzování životního cyklu) a ISO 14067 (uhlíková stopa produktů). Funkční jednotkou je jeden kilogram zabaleného, paletizovaného sušeného ovoce na bráně závodu. Zahrnuté procesy: příjem suroviny, praní, předúprava (kde je relevantní), sušení, třídění, kalibrace, balení a paletizace. Nezahrnuté: zemědělské emise v předcházejících článcích, odchozí doprava, skladování v maloobchodě, užití spotřebitelem a konec životnosti. Emisní faktory pro elektřinu ze sítě se řídí metodou založenou na lokalitě s využitím průměrů národní sítě. Emisní faktory pro fosilní paliva používají hodnoty „od vrtu po spálení" podle pokynů IPCC 2006 (aktualizovaných v roce 2019).
Toto vymezení hranic je v souladu s tím, jak se počítají emisní faktory Scope 3 kategorie 1 podle GHG Protocol – údaje lze tedy použít přímo v podnikové uhlíkové inventuře odběratele bez metodické úpravy.
Co „téměř uhlíkově neutrální" znamená – a co ne
V komunikaci udržitelnosti je intelektuální poctivost nezbytná. Arovela používá označení „téměř uhlíkově neutrální", nikoli „uhlíkově neutrální", protože na tomto rozdílu záleží – pro regulatorní shodu, pro důvěryhodnost značky i pro přesnost každé zprávy ESG, která na naše produkty odkazuje. Zde je přehled toho, kde emise jsou, kde nejsou a jak vypadá poctivé účtování.
Emise ze zpracování vs. celý dodavatelský řetězec
Samotný krok geotermálního sušení vytváří téměř nulové emise uhlíku. Jde o ověřitelný, auditovatelný fakt podložený daty z měření energie a uhlíkovými posouzeními třetích stran. Říkáme-li, že zpracování je téměř uhlíkově neutrální, máme na mysli konkrétně sušení – krok, který konvenčně vytváří 55–70 % celkových emisí produktu ze sušeného ovoce.
Sušená meruňka se však na bráně závodu nezhmotní sama od sebe. Vypěstuje se na farmě, doveze do provozu, zpracuje, zabalí do materiálů vyrobených jinde a odešle přes moře do skladu odběratele. Každý z těchto kroků nese uhlíkové náklady, které leží mimo sušení.
Doprava, obaly a zemědělské vstupy
Reprezentativní rozpad emisí celého dodavatelského řetězce pro jednu metrickou tunu geotermálně sušeného ovoce Arovela dodaného do skladu v EU:
| Fáze dodavatelského řetězce | kg CO₂e na tunu | Podíl na celku |
|---|---|---|
| Zemědělské činnosti (pěstování, závlaha, sklizeň) | 80–150 | 22–32 % |
| Posklizňové sušení (geotermální) | 20–50 | 5–11 % |
| Třídění, kalibrace, balení | 40–80 | 11–17 % |
| Obalové materiály (výroba) | 30–60 | 8–13 % |
| Vnitrozemská doprava (Turecko) | 20–45 | 5–10 % |
| Námořní přeprava (Turecko–EU) | 60–120 | 16–26 % |
| Vnitrozemská logistika v EU | 25–55 | 7–12 % |
Celkem: přibližně 275–560 kg CO₂e na metrickou tunu. Srovnejte to s 1 200–1 800 kg CO₂e u stejného produktu sušeného konvenčně. Geotermální výhoda snižuje celkovou stopu o 55–77 %, přičemž krok sušení se na zbývajícím celku podílí jen 5–11 % namísto konvenčních 58–68 %.
Poctivé účtování: odkud pocházejí zbytkové emise
Zbytkové emise v dodavatelském řetězci Arovela pocházejí ze tří zdrojů:
Zemědělské vstupy. Výroba a aplikace hnojiv, čerpání závlahové vody, palivo pro traktory a půdní emise z pěstování přispívají 80–150 kg CO₂e na metrickou tunu. Jsou z velké části mimo přímou kontrolu zpracovatele, lze je však ovlivnit smlouvami o smluvním pěstování, které stanoví postupy s nízkými vstupy.
Doprava. Přesun suroviny ze sadů do provozu a hotového produktu z Turecka na cílové trhy vytváří emise úměrné vzdálenosti a druhu dopravy. Námořní přeprava z Izmiru do Rotterdamu přidává přibližně 15–25 kg CO₂e na metrickou tunu – zlomek ušetřených emisí ze zpracování.
Obaly. Vlnitá lepenka, polyethylenové vložky a paletizační materiály nesou vázané emise z vlastních výrobních procesů. Arovela postupně přechází na obaly s recyklovaným obsahem a monomateriálové obaly, aby tuto položku snížila.
Cesta ke skutečné uhlíkové neutralitě
Cesta od téměř uhlíkově neutrálního ke zcela uhlíkově neutrálnímu zpracování vede přes čtyři opatření, seřazená podle dopadu a proveditelnosti:
- Fotovoltaika v areálu ke kompenzaci elektřiny ze sítě (třídicí linky, osvětlení, balicí zařízení) – v současnosti se vyhodnocuje.
- Flotila elektrických vozidel pro vnitrozemskou dopravu mezi sady a provozem.
- Partnerství v regenerativním zemědělství se smluvními pěstiteli ke snížení emisí po bránu farmy.
- Certifikované kredity za odstranění uhlíku pro zbytkové emise, které nelze odstranit provozními změnami – jako poslední možnost, ne jako první strategie.
Toto pořadí odráží zásadu: nejprve snižovat, odstraňovat jen to, co snížit nelze. Je to přístup, který podporuje iniciativa Science Based Targets (SBTi), a přístup, který obstojí před auditory, regulátory i informovanými odběrateli.
Rámce ESG reportingu a místo geotermální energie v nich
Regulatorní prostředí pro zveřejňování informací o udržitelnosti se rychle sbíhá. Požadavkům na ESG reporting, v nichž se B2B odběratelé potravin musí orientovat, dnes dominují čtyři rámce. Každý z nich zachází s emisemi Scope 3 ze zpracování jinak, všechny čtyři však oceňují data specifická pro dodavatele nad odvětvovými průměry – a všechny čtyři uznávají obnovitelnou energii v kroku zpracování jako legitimní snížení emisí.
GHG Protocol Scope 3 (kategorie 1: Nakoupené zboží)
Standard Scope 3 GHG Protocol definuje pro emisní faktory kategorie 1 tři úrovně kvality dat:
- Úroveň 1 (specifická pro dodavatele): Skutečná energetická data z provozu dodavatele, ideálně ověřená třetí stranou. Jde o vstup nejvyšší kvality, který preferují auditoři CSRD i hodnotitelé CDP.
- Úroveň 2 (na úrovni produktu): Publikované uhlíkové stopy produktů z odvětvových databází (např. Ecoinvent, převodní faktory DEFRA).
- Úroveň 3 (podle výdajů): Emisní faktory uplatněné na dolar nákupních výdajů – nejhrubší metoda, používaná, když lepší data nejsou k dispozici.
Arovela poskytuje pro své geotermálně sušené produkty emisní faktory úrovně 1 specifické pro dodavatele, odvozené z ročních energetických auditů, měřené spotřeby elektřiny a dat o tepelném výkonu na ústí vrtu. Tato data lze vložit přímo do inventury Scope 3 odběratele na nejvyšší úrovni kvality dat, což zlepšuje přesnost podnikové uhlíkové zprávy i její připravenost na ověření.
EU CSRD (směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti)
CSRD, účinná pro velké společnosti od účetního roku 2025 a postupně od roku 2026 i pro kotované malé a střední podniky, vyžaduje reporting podle evropských standardů pro podávání zpráv o udržitelnosti (ESRS). ESRS E1 (Změna klimatu) ukládá zveřejnění Scope 3 včetně kategorie 1, s výslovnými požadavky na:
- Dokumentaci metodiky výpočtu
- Hodnocení kvality dat (specifická pro dodavatele vs. odhadovaná)
- Milníky transformačního plánu vázané na skutečná snížení emisí
Přechod na dodavatele s geotermálním sušením se kvalifikuje jako zdokumentované opatření transformačního plánu – auditovatelné, trvalé a bez rizika zvratu. Širší pohled na CSRD a související předpisy EU nabízí průvodce Zelenou dohodou EU pro dodavatele.
Zveřejňování CDP Climate
Každoroční klimatický dotazník CDP, který vyplňuje přes 23 000 společností na světě, hodnotí respondenty podle podrobnosti a ambice jejich zveřejnění Scope 3. Vysoké skóre vyžaduje:
- Rozpad Scope 3 na úrovni kategorií s daty specifickými pro dodavatele
- Identifikovaná emisní ohniska se zdokumentovanými opatřeními ke snížení
- Kvantifikovaná meziroční snížení emisí přičitatelná konkrétním opatřením
Zdokumentovaný přechod z konvenčně sušených na geotermálně sušené suroviny – s emisními faktory před a po – je přesně tím typem opatření, které posouvá skóre CDP z B na úroveň A-listu.
Iniciativa Science Based Targets (SBTi)
Společnosti, které si stanovují vědecky podložené cíle v rámci SBTi, musí zahrnout emise Scope 3, pokud představují více než 40 % celkových emisí (což u potravinářských firem platí téměř vždy). Pokyny SBTi FLAG (lesy, půda a zemědělství) dále vyžadují:
- Krátkodobé cíle snížení Scope 3 v souladu s trajektoriemi 1,5 °C
- Prokázaná skutečná snížení emisí (nikoli offsety)
- Zapojení dodavatelů jako zdokumentovanou strategii snižování
Geotermální zpracování přímo odpovídá důrazu trajektorie FLAG na skutečná, trvalá snížení v zemědělském dodavatelském řetězci.
Požadavky rámců ESG a geotermální datové body
| Rámec | Požadavek na Scope 3 | Preferovaná kvalita dat | Místo geotermální energie |
|---|---|---|---|
| GHG Protocol | Zveřejnění kategorie 1 povinné pro komplexní reporting | Preferována úroveň 1 specifická pro dodavatele | Měřená energetická data, roční uhlíkový audit |
| EU CSRD (ESRS E1) | Zveřejnění Scope 3 s metodikou a hodnocením kvality dat | Specifická pro dodavatele před odhadovanými | Auditovatelný emisní faktor na úrovni provozu |
| CDP Climate | Rozpad na úrovni kategorií, identifikace ohnisek, opatření ke snížení | Data specifická pro dodavatele mají vyšší skóre | Zdokumentované opatření s kvantifikovaným snížením |
| SBTi FLAG | Krátkodobý cíl Scope 3, skutečná snížení, zapojení dodavatelů | Měřená snížení před tvrzeními o offsetech | Trvalá změna energie na zpracování, žádné riziko zvratu |
| TCFD / ISSB (IFRS S2) | Zveřejnění klimatických rizik a příležitostí včetně hodnotového řetězce | Analýza scénářů s daty dodavatelů | Odolnost dodavatelského řetězce (žádná expozice cenám fosilních paliv) |
Toto sbližování znamená, že B2B odběratelé využívající geotermálně sušené suroviny mohou jedinou datovou sadou specifickou pro dodavatele pokrýt více reportingových rámců. Jeden řádně zdokumentovaný emisní faktor slouží současně GHG Protocol, CSRD, CDP i SBTi.
Obchodní výhody pro B2B odběratele
Doklady o udržitelnosti jsou stále častěji obchodním vstupem, nejen výstupem shody. B2B odběratelům sušeného ovoce přináší rozhodnutí přejít na dodavatele s geotermálním sušením měřitelné výhody ve čtyřech rozměrech.
Požadavky maloobchodníků na udržitelnost
Velcí evropští a severoameričtí maloobchodníci zavádějí hodnoticí karty udržitelnosti dodavatelů, které přímo ovlivňují rozhodnutí o zalistování, umístění v regálu a promoční podporu. Sustainable Supplier Assessment řetězce Tesco, matice výkonnosti CSR řetězce Lidl, Food Transition Index řetězce Carrefour a Sourcing Values řetězce Whole Foods Market – všechny zahrnují metriky vázaného uhlíku u surovin.
Dodavatel, který dokáže doložit snížení emisí ze zpracování o 90–97 %, dává svému B2B zákazníkovi datový bod, který s hodnoticí kartou pohne. U privátních značek – kde je vlastníkem značky maloobchodník a nese přímou odpovědnost za zveřejňování informací o dodavatelském řetězci – to má obzvlášť velkou váhu.
Ochota spotřebitelů platit za udržitelnost
Řada studií potvrzuje, že spotřebitelské segmenty v EU, Spojeném království, USA a Japonsku vykazují měřitelnou ochotu platit prémii 10–25 % za produkty s ověřitelnými doklady o udržitelnosti. Klíčové slovo je „ověřitelnými". Vágní tvrzení o šetrnosti k životnímu prostředí ztrácejí půdu; konkrétní, kvantifikovaná tvrzení podložená daty třetích stran ji získávají.
Produkt ze sušeného ovoce, který může uvést svou uhlíkovou stopu ze zpracování – 0,02–0,05 kg CO₂e na kg, ověřenou nezávislým auditem –, poskytuje ten typ konkrétního tvrzení, který oslovuje informované spotřebitele a obstojí při regulatorním přezkumu podle požadavků směrnice EU o ekologických tvrzeních.
Výhody při hodnocení tendrů a RFP
V B2B nákupu se kritéria udržitelnosti přesouvají z příloh typu „bylo by hezké" do vážených hodnoticích oddílů formálních tendrů. Průzkum EcoVadis z roku 2025 zjistil, že 78 % profesionálů v nákupu dnes zahrnuje kritéria ESG do hodnocení dodavatelů, přičemž nejčastěji požadovanou metrikou jsou data o uhlíkové stopě.
Když RFP přidělí udržitelnosti 15–25 % celkového skóre (což je stále běžnější ve veřejných zakázkách EU a velkých maloobchodních tendrech), má dodavatel s auditovatelnými, téměř nulovými emisemi ze zpracování strukturální bodovou výhodu, kterou konkurenti sušící fosilními palivy postupnými zlepšeními nedoženou.
Příběh značky a marketingové materiály
Pro vlastníky značek, kteří rozvíjejí příběhy udržitelnosti určené spotřebitelům, je geotermální příběh neobvykle přesvědčivý. Je konkrétní (teplo ze země, ne z plynového hořáku), vizuální (provoz, vrty, krajina) a vědecky ověřitelný (měřená energetická data, publikované emisní faktory). Nespoléhá na složité offsetové mechanismy, kterým spotřebitelé obtížně rozumějí nebo důvěřují.
Arovela poskytuje B2B zákazníkům dokumentaci o původu, fotografie provozu a data o emisních faktorech, která lze přímo začlenit do zpráv o udržitelnosti značky, textů na obalech a marketingových materiálů – s výhradou vlastní právní kontroly tvrzení ze strany odběratele.
Konkrétní případ: doklady o udržitelnosti společnosti Arovela
Závazek společnosti Arovela k udržitelné výrobě sušeného ovoce není nedávnou změnou kurzu; je zakládající logikou provozu. Postavit potravinářský provoz na geotermálním poli bylo vědomým infrastrukturním rozhodnutím, nikoli dodatečnou úpravou.
Certifikace a ověření třetí stranou
Arovela pracuje podle ISO 22000 (management bezpečnosti potravin), ISO 9001 (management kvality) a ISO 27001 (management bezpečnosti informací). Úplné portfolio certifikací je k dispozici na našem webu.
Podstatné je, že certifikace nejsou totéž co uhlíková data. Certifikát potvrzuje, že existuje systém managementu; emisní faktor potvrzuje, co provoz skutečně vypouští. Arovela poskytuje obojí: certifikace systémů managementu, které nákupní týmy vyžadují pro kvalifikaci dodavatele, i konkrétní emisní faktory, které týmy ESG potřebují pro reporting Scope 3.
Data z ročního uhlíkového auditu
Arovela provádí roční energetické audity, které dokumentují celkovou spotřebu elektřiny z národní sítě, využití geotermálního tepla a výsledné emisní faktory na úrovni produktu. Tyto audity se řídí metodikami ISO 14064 (inventury skleníkových plynů) a ISO 14067 (uhlíková stopa produktů).
Klíčové údaje z posledního auditního období:
- Využití geotermálního tepla: 95–97 % celkové tepelné energie na sušení
- Spotřeba elektřiny ze sítě: omezena na čerpadla, ventilátory, třídicí linky, osvětlení a balicí zařízení
- Emisní faktor na úrovni produktu (krok sušení): 0,02–0,05 kg CO₂e na kg sušeného produktu
- Emisní intenzita celého provozu: každoročně sledována a vykazována s daty o meziročním trendu
Tyto údaje jsou kvalifikovaným B2B odběratelům k dispozici jako součást balíčku předsmluvní due diligence. Odběratelům, kteří provádějí hodnocení dodavatelů vyžadované CSRD, tato data zapadají přímo do výpočtu Scope 3 kategorie 1.
Certifikáty obnovitelné energie
Geotermální energie využívaná při sušení v provozu Arovela se kvalifikuje jako obnovitelná podle turecké energetické legislativy i podle klasifikace směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie (RED III). Tepelná energie se čerpá z licencovaných geotermálních vrtů a nevyžaduje spalování, jaderné štěpení ani vstupy fosilních paliv.
B2B odběratelům, kteří ve svých dodavatelských řetězcích uvádějí podíl obnovitelné energie, poskytuje tato klasifikace regulatorní základ pro takové tvrzení. Na rozdíl od certifikátů obnovitelné elektřiny (které mohou zahrnovat složité tržní účtování) se geotermální tepelná energie fyzicky spotřebovává na místě – nedochází k oddělování, obchodování ani riziku dvojího započtení.
Podrobněji o tom, jak se tyto doklady promítají do požadavků auditů ESG, pojednává průvodce udržitelným zemědělstvím a ESG.
Často kladené otázky
Mohu na obalu sušeného ovoce uvést „uhlíkově neutrální"? Jaké ověření je potřeba?
Tvrzení „uhlíkově neutrální" na spotřebitelském obalu vyžaduje úplné posouzení životního cyklu (LCA) od kolébky po hrob podle metodiky ISO 14064 nebo PAS 2060, které pokrývá nejen zpracování, ale také zemědělské vstupy, dopravu, obaly a likvidaci na konci životnosti. Tvrzení pak musí ověřit akreditovaná třetí strana a veškeré zbývající zbytkové emise musí být kompenzovány uznávanými kredity za odstranění nebo zamezení emisí uhlíku. Bezpečnějším a stále více preferovaným přístupem podle pokynů ke směrnici EU o ekologických tvrzeních je konkrétní, kvantifikované tvrzení, například „sušeno se 100% využitím obnovitelné geotermální energie" nebo „uhlíková stopa zpracování: 0,02–0,05 kg CO₂e na kg" – obě jsou ověřitelná bez nutnosti úplné kompenzace. Vágní tvrzení jako „šetrné k přírodě" nebo „zelené" jsou v EU a Spojeném království stále častěji předmětem regulatorního napadení. Jak emisní data Arovela podpoří vaše konkrétní tvrzení, zjistíte na stránce certifikací.
Kolik CO₂ ušetří geotermální sušení oproti konvenčnímu na tunu sušeného ovoce?
Geotermální sušení vytváří v kroku zpracování 35–110 kg CO₂e na metrickou tunu hotového sušeného ovoce. Konvenční sušení zemním plynem vytváří ve stejném kroku 850–1 200 kg CO₂e na metrickou tunu. Úspora tedy činí 740–1 165 kg CO₂e na metrickou tunu – snížení emisí souvisejících se zpracováním o 88–95 %. U standardního dvacetistopého kontejneru s přibližně 18 metrickými tunami sušeného ovoce je kumulativní úspora oproti konvenčně sušenému ekvivalentu přibližně 13 000–21 000 kg CO₂e na zásilku. Tyto údaje používají hranice systému od kolébky po bránu v souladu s ISO 14040/14044 a jsou přímo použitelné pro vaši inventuru Scope 3 kategorie 1 podle GHG Protocol. Úplnou metodiku a srovnávací data najdete v průvodci snižováním emisí Scope 3 geotermálním sušením.
Které kategorie emisí Scope 3 se vztahují na nákup sušeného ovoce?
Nákup sušeného ovoce spadá především do Scope 3 kategorie 1 (Nakoupené zboží a služby), která pokrývá veškeré emise v předcházejících článcích řetězce vázané ve zboží nakoupeném vykazující společností. Patří sem zemědělské pěstování ovoce, posklizňové sušení, třídění, kalibrace, obalové materiály a vnitrozemská doprava do místa nakládky. U potravinářských firem představuje kategorie 1 obvykle 60–80 % celkových emisí Scope 3 a je také nejvýznamnějším cílem závazků SBTi FLAG (lesy, půda a zemědělství). Některé nákupní týmy zachycují prvky logistiky sušeného ovoce také v kategorii 4 (Doprava a distribuce v předcházejících článcích řetězce) podle toho, kde přecházejí náklady a riziko. Arovela poskytuje pro reporting kategorie 1 emisní faktory specifické pro dodavatele na úrovni 1, což jsou vstupy nejvyšší kvality dostupné podle GHG Protocol, které zlepšují přesnost inventury i připravenost na ověření podle CSRD. Úplný rozbor rámce Scope 3 najdete v článku o uhlíkově neutrální výhodě geotermální energie.
Kvalifikuje se geotermální sušení pro některá schémata uhlíkových kreditů?
Geotermální sušení je především mechanismem zamezení emisí, nikoli činností odstraňování uhlíku, takže podle většiny zavedených schémat, jako jsou Gold Standard nebo Verra VCS, uhlíkové kredity přímo negeneruje. Uhlíkové kredity se vydávají za měřitelná snížení nebo odstranění vůči předem dohodnuté výchozí úrovni – a geotermální sušení, byť s radikálně nižšími emisemi, nezahrnuje sekvestraci CO₂ z atmosféry. Geotermální zpracování však může hrát nepřímou roli v programech uhlíkových kreditů, pokud odběratel realizuje transformační plán SBTi nebo CSRD, který dokumentuje meziroční snížení Scope 3: přechod od konvenčního ke geotermálnímu dodavateli představuje zdokumentované, kvantifikované opatření ke snížení, které posiluje důvěryhodnost jakéhokoli transformačního plánu předloženého SBTi nebo CDP. Samotná energie se kvalifikuje jako obnovitelná podle směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie (RED III), což podporuje reporting obnovitelné energie. Jak se geotermální doklady promítají do požadavků auditů ESG, popisuje průvodce udržitelným zemědělstvím a nákupem podle ESG.
Jak mají značky zaměřené na ESG komunikovat výhodu geotermálního sušení spotřebitelům?
Nejúčinnější spotřebitelská komunikace je konkrétní a ověřitelná, nikoli vágní a aspirační. K tvrzením, která se osvědčují ve spotřebitelském výzkumu a jsou obhajitelná podle směrnice EU o ekologických tvrzeních, patří: „Sušeno se 100% využitím obnovitelné geotermální energie z podzemních horkých pramenů v Turecku", „Uhlíková stopa zpracování nezávisle ověřena pod 0,05 kg CO₂e na kg" a „Při výrobě nebyla použita žádná fosilní paliva". Vizuální vyprávění – provoz, geotermální vrty, krajina západního Turecka – je obzvlášť silné, protože abstraktní pojem obnovitelné energie činí hmatatelným. Značky, které uvádějí číselné tvrzení (např. „o 90 % nižší emise uhlíku ve fázi sušení oproti konvenčnímu"), v A/B testování trvale překonávají značky, které používají jen kvalitativní jazyk udržitelnosti. Arovela poskytuje B2B zákazníkům dokumentaci o původu, data o provozu a hodnoty emisních faktorů, které lze přímo začlenit do zpráv o udržitelnosti značky a textů na obalech. Pokyny k tvrzením o udržitelnosti v kontextu širší strategie ESG najdete v průvodci Zelenou dohodou EU pro dodavatele přírodních produktů.
Je geotermálně sušené ovoce skutečně uhlíkově neutrální?
Samotný proces sušení je téměř uhlíkově neutrální a vytváří jen 0,02–0,05 kg CO₂e na kilogram sušeného produktu – téměř výhradně z elektřiny ze sítě pro čerpadla a ventilátory, nikoli ze zdroje tepla. Celý životní cyklus produktu však zahrnuje zemědělské vstupy, dopravu a obaly, které přispívají dalšími emisemi. Arovela používá označení „téměř uhlíkově neutrální", aby krok zpracování popsala přesně, a poskytuje úplná emisní data dodavatelského řetězce odběratelům, kteří pro svůj reporting Scope 3 potřebují údaje od kolébky po bránu nebo od kolébky po hrob.
Jak si geotermální sušení stojí ve srovnání s nákupem uhlíkových offsetů?
Jde o zásadně odlišné věci. Geotermální sušení je fyzické zamezení emisí – uhlík vůbec nevznikne, protože se nespaluje žádné fosilní palivo. Uhlíkové offsety jsou finanční nástroje, které financují snížení nebo odstranění emisí jinde, aby kompenzovaly emise, k nimž došlo. SBTi i EU CSRD upřednostňují skutečná snížení emisí před offsetovými mechanismy. Pro odběratele, kteří budují důvěryhodné dekarbonizační trajektorie, je zamezení emisí na úrovni dodavatele prostřednictvím geotermálního zpracování kvalitnějším opatřením než nákup offsetů na pokrytí emisí dodavatele využívajícího fosilní paliva.
Mohu emisní data Arovela použít ve své podnikové zprávě o Scope 3?
Ano. Arovela poskytuje emisní faktory specifické pro dodavatele vypočtené podle metodiky ISO 14067, vhodné pro reporting úrovně 1 (specifický pro dodavatele) podle standardu Scope 3 GHG Protocol. Tato data lze použít přímo ve vaší inventuře kategorie 1 (Nakoupené zboží a služby) a jsou připravena tak, aby obstála při ověření třetí stranou podle CSRD a při ověřovacích procesech CDP. Emisní faktory se aktualizují každoročně po energetickém auditu provozu.
Ovlivňuje geotermální sušení chuť nebo kvalitu produktu?
Geotermální sušení probíhá při 40–65 °C – výrazně níže než konvenční horkovzdušné sušení při 70–90 °C. Toto nižší teplotní rozmezí zachovává 70–85 % vitaminu C, udržuje přirozenou barvu a aromatické látky a odstraňuje povrchové zatvrdnutí a Maillardovo hnědnutí, které trápí vysokoteplotní procesy. Senzorické panely trvale hodnotí geotermálně sušené ovoce v barvě, aroma a textuře lépe než konvenčně sušené ekvivalenty ze stejné sklizňové šarže. Podrobná výzkumná data přináší článek o vědeckých základech zachování vitaminu C.
Jaké je minimální objednací množství geotermálně sušeného ovoce?
Obchodní jednání začínají na jednom dvacetistopém kontejneru (přibližně 18 metrických tun). Pro účely kvalifikace jsou k dispozici vzorková množství 1–5 kg s úplným analytickým certifikátem a dokumentací uhlíkové stopy. U maloobchodního balení pod privátní značkou začíná MOQ na SKU na 5 000–10 000 kusech podle formátu. Úplný přehled kategorie najdete na stránce sortimentu geotermálně sušeného ovoce.
Spojte se s udržitelným dodavatelem
Přechod na nízkouhlíkové dodavatelské řetězce už pro potravinářské značky působící na regulovaných trzích není volitelný. EU CSRD, CDP Climate, SBTi FLAG a hodnoticí karty udržitelnosti maloobchodníků se sbíhají a dělají z emisních dat na úrovni dodavatele nákupní požadavek – nikoli přání týmu udržitelnosti.
Geotermálně sušené ovoce Arovela přináší o 93–97 % nižší emise ze zpracování než konvenční alternativy, podložené auditovatelnými energetickými daty, uhlíkovým účetnictvím v souladu s normami ISO a každoročním ověřením třetí stranou. Pro B2B odběratele, kteří potřebují skutečná snížení emisí – ne offsety, ne odhady, ne aspirační cíle –, je to jednotlivé nákupní rozhodnutí s největším dopadem, jaké je v kategorii sušeného ovoce k dispozici.
Vyžádejte si cenovou nabídku a získejte aktuální ceny, podrobnosti o MOQ, specifikace produktů a data o emisních faktorech specifických pro dodavatele, která váš tým ESG potřebuje pro reporting Scope 3. Uveďte v poptávce své požadavky na reporting udržitelnosti a balíček dokumentace jim přizpůsobíme.
