Tärkeimmät havainnot
- Turkki toimittaa yli 80 % maailman kuivattujen viikunoiden viennistä, ja pelkästään Aydinin maakunnan osuus maan tuotannosta on noin 70 % – hankinta suoraan alkuperästä poistaa toimitusketjustanne kahdesta kolmeen välikättä.
- Kuivatut viikunat luokitellaan viisiportaisella järjestelmällä (luokasta 1 luokkaan 5) koon, värin, sokerin kiteytymisen ja sallittujen virheiden perusteella – näiden luokkien ymmärtäminen on välttämätöntä, jotta tuotteen laatu saadaan vastaamaan kohdemarkkinaanne.
- Aflatoksiinivaatimusten täyttäminen on suurin yksittäinen tuontiriski: EU:n rajat kuivatuille viikunoille ovat 6 µg/kg B1:lle ja 10 µg/kg kokonaismäärälle, Yhdysvaltain FDA soveltaa 20 µg/kg:n toimenpiderajaa, ja GCC-maat noudattavat Codex Alimentariusta 10 µg/kg:n kokonaisrajalla.
- Kuivattujen viikunoiden tukkuhinta FOB Izmir on 3,20–7,50 USD kilogrammalta laatuluokan, koon ja kauden mukaan – vähimmäistilausmäärät alkavat 500 kg:sta vakioluokissa ja 100 kg:sta erikoistuotteissa.
- Jokaisen lähetyksen tukena tulee olla eräkohtainen analyysitodistus (CoA), kasvinterveystodistus ja ISO 17025 -akkreditoidun laboratorion aflatoksiiniseulonnan tulokset – nämä asiakirjat ovat välttämättömiä EU:n, Yhdysvaltojen ja GCC-maiden markkinoille pääsyssä.
Johdanto
Turkista tukkuna hankittavat kuivatut viikunat ovat yksi maailman kuivahedelmämarkkinoiden keskittyneimmistä yhden alkuperän hankintamahdollisuuksista. Turkki hallitsee maailman kuivattujen viikunoiden tuotantoa ja vientiä yli 80 %:n osuudella, ja se on säilyttänyt asemansa vuosikymmeniä ihanteellisten kasvuolosuhteiden, vakiintuneen jalostusinfrastruktuurin ja kypsän vientiekosysteemin ansiosta, joka hoitaa kaiken tilalta tehtävistä hankinnoista kontitettuihin FOB-toimituksiin.
B2B-hankintapäälliköille, raaka-aineiden ostajille ja private label -merkkien omistajille käytännön kysymys ei ole, kannattaako kuivatut viikunat hankkia Turkista – markkinarakenne tekee siitä oletusalkuperän – vaan miten laatuluokissa, vaatimustenmukaisuusvaatimuksissa ja hinnoittelurakenteissa navigoidaan, jotta tasainen toimitus saadaan varmistettua oikealla spesifikaatiolla.
Tämä opas kattaa koko hankintaketjun: tuotantoalueet, viisiportaisen laatuluokitusjärjestelmän, aflatoksiini- ja elintarviketurvallisuusvaatimukset kohdemarkkinoittain, tukkuhinnoittelun talouden, jalostusvaihtoehdot sekä vientiasiakirjat, joita EU:n, Yhdysvaltojen ja GCC-maiden markkinoille pääsy edellyttää. Laajemman katsauksen turkkilaisten kuivattujen hedelmien hankintaan viikunoiden ulkopuolelta saatte kuivattujen hedelmien tukkuhankintaoppaastamme.
Turkin kuivattujen viikunoiden ala – miksi se hallitsee
Turkin valta-asema kuivatuissa viikunoissa ei ole sattumaa. Se on tulosta maantieteestä, lajikkeiden perimästä, vuosisatojen aikana kertyneestä jalostusosaamisesta ja Egeanmeren rannikolle keskittyneestä nykyaikaisesta vienti-infrastruktuurista.
Aydinin maakunta – kuivattujen viikunoiden maailmanpääkaupunki
Läntisellä Egeanmeren alueella sijaitseva Aydinin maakunta on maapallon tärkein yksittäinen kuivattujen viikunoiden tuotantoalue. Maakunta ja sen ympäröivät piirikunnat – Germencik, Nazilli, Incirliova, Kocarli – tuottavat valtaosan turkkilaisista kuivatuista viikunoista, pääasiassa Sarilop-lajiketta (Smyrna-tyyppi), jota kansainväliset markkinat arvostavat sen hunajaisen makeuden, pehmeän rakenteen ja kullanmeripihkaisen värin vuoksi.
Kolme tekijää tekee Aydinista poikkeuksellisen viikunanviljelyalueen:
- Mikroilmasto: Välimeren ilmasto, jossa kesät ovat kuumia ja kuivia (huippulämpötilat 35–42 °C), kesäsateet vähäisiä ja auringonpaistetunteja 2 800–3 200 vuodessa. Tämä yhdistelmä nostaa hedelmän sokeripitoisuuden korkeaksi (55–65 % kokonaissokereita) ja mahdollistaa luonnollisen aurinkokuivumisen puussa ennen sadonkorjuuta.
- Maaperän koostumus: Buyuk Menderes -joen laakson tulvamaat antavat sen mineraaliprofiilin, josta tunnusomainen Smyrna-viikunan maku syntyy – yhdistelmä, jota kilpailevat alkuperät Iranissa, Pohjois-Afrikassa ja Kaliforniassa eivät ole pystyneet toistamaan suuressa mittakaavassa.
- Pölytysinfrastruktuuri: Smyrna-tyypin viikunat tarvitsevat kaprifikaation – viikunapistiäisen (Blastophaga psenes) suorittaman pölytyksen villiviikunapuista. Aydinin vakiintuneissa hedelmätarhajärjestelmissä ylläpidetään tasaisten satojen edellyttämää villiviikunoiden ja Smyrna-viikunoiden suhdetta; tämän biologisen infrastruktuurin rakentaminen kestää vuosikymmeniä.
Bursa ja Nazilli – toissijaiset tuotantoalueet
Vaikka Aydin hallitsee, kaksi toissijaista aluetta tuottaa merkittäviä määriä:
Bursan maakunta (Marmaran alue) tuottaa Bursa Siyahi (musta Bursa) -viikunoita – tummakuorista lajiketta, jonka makuprofiili on selvästi hillomainen. Nämä viikunat kasvattavat suosiotaan Euroopan erikoiskaupassa ja luomukanavissa. Bursan viikunat ovat tyypillisesti suurempia kuin Aydinin Sarilop, ja niistä maksetaan lisähintaa niche-markkinoilla.
Nazillin piirikunta (osa Aydinin maakuntaa, mutta mainitaan usein erikseen) tunnetaan pienemmän kokoluokan viikunoista, jotka soveltuvat teolliseen jalostukseen – viikunatahnaan, viikunapatukoihin ja makeisten täytteisiin. Nazillin tuote tulee markkinoille alemmilla hintatasoilla ja palvelee elintarvikevalmistajia, joille kustannus on ulkonäköä tärkeämpi.
Seuraavassa taulukossa on yhteenveto Turkin kahden tärkeimmän viikunantuotantoalueen keskeisistä eroista.
| Tekijä | Aydınin maakunta | Bursan maakunta |
|---|---|---|
| Päälajike | Sarılop (Smyrna-tyyppi) | Bursa Siyahı (tumma viikuna) |
| Väri | Vaalea kullanmeripihka | Syvä purppuranmusta |
| Makuprofiili | Hunajaisen makea, pähkinäinen | Täyteläinen, hillomainen, maanläheinen |
| Maailmanlaajuinen maine | ”Aydınin viikuna” – kansainvälisesti tunnustettu | Alueellinen premium, niche-vienti |
| Sadonkorjuuikkuna | Elokuu – syyskuu | Elokuu – syyskuun puoliväli |
| Tyypillinen vientiluokka | Luokat 1–3 (vähittäiskaupan tukkuerät) | Luokat 1–2 (gourmet, erikoistuotteet) |
| Vuosituotanto | ~80 000 tonnia (tuorepaino) | ~12 000 tonnia (tuorepaino) |
| FOB-hintalisä | Vertailuhinnoittelu | +10–20 % Aydınin vastaavaan luokkaan nähden |
| Sopii parhaiten | Massavähittäiskauppa, teollisuus, murot | Gourmet-vähittäiskauppa, makeiset, lahjapakkaukset |
| Luomun saatavuus | Kasvava (yli 20 % uusista istutuksista) | Rajallinen (pääosin tavanomainen) |
Satokalenteri ja kausittainen saatavuus
Turkin kuivattujen viikunoiden satokalenterin ymmärtäminen on hankinnan suunnittelussa ratkaisevaa:
| Ajanjakso | Toiminta | Merkitys ostajalle |
|---|---|---|
| Kesä–heinäkuu | Hedelmän kehitys ja sokerin kertyminen | Kautta edeltävät sopimukset neuvotellaan tyypillisesti |
| Elokuu | Pääsato alkaa; viikunat putoavat kypsinä luonnostaan | Ensimmäisen sadon premium-tuotetta saatavilla |
| Elo–syyskuu | Aurinkokuivaus tarjottimilla hedelmätarhoissa (3–5 päivää) | Laatu riippuu vahvasti tämän jakson säästä |
| Syys–lokakuu | Vastaanotto tehtaalle, lajittelu, jalostus, kaasutus | Ensimmäiset uuden sadon lähetykset saatavilla lokakuun lopulla |
| Marras–maaliskuu | Vientikauden huippu | Paras saatavuus ja hinnoittelu täysille konttilasteille |
| Huhti–kesäkuu | Kauden loppu; kylmävarastoitu tavara | Varastosta riippuva saatavuus, mahdolliset hinnannousut |
Uuden sadon kuivattuja viikunoita (kuluvan satovuoden tuotetta) on saatavilla lokakuun lopusta alkaen. Ostajat, jotka tekevät sopimuksen ajoissa (heinä–elokuu), varmistavat etusijan jaossa ja tyypillisesti paremman hinnan. Kauden lopun hankinta (huhti–kesäkuu) nojaa kylmävarastoituun tavaraan, jossa voi olla 5–10 %:n hintalisä.
Kuivattujen viikunoiden laatuluokat selitettyinä
Luokitusjärjestelmän yleiskatsaus
Turkkilaiset kuivatut viikunat jaetaan viiteen kaupalliseen luokkaan fyysisten laatuparametrien perusteella, jotka Turkin standardointilaitos on määritellyt (TSE TS 541) ja jotka on sovitettu kuivattuja viikunoita koskevaan UNECE-standardiin DDP-14. Luokitusjärjestelmässä arvioidaan koko, värin tasaisuus, kuoren eheys, sokerin kiteytyminen, sisäinen rakenne ja sallitut virheet.
| Luokka | Laatutaso | Keskeiset ominaisuudet | Kohdemarkkina |
|---|---|---|---|
| Luokka 1 (Lux/AAA) | Premium | Tasainen kullanmeripihka, ei halkeamia, hyvin vähän pintasokeria, ehjä kuori | Premium-vähittäiskauppa, lahjapakkaukset, Japanin ja Korean markkinat |
| Luokka 2 (AA) | Korkea | Lievä värivaihtelu sallittu, vähäinen sokerihärmä, satunnaisia hiushalkeamia | Tavanomainen vähittäiskauppa, luomusarjat, EU:n supermarketit |
| Luokka 3 (A) | Vakio | Kohtalainen värivaihtelu, näkyvä sokerin kiteytyminen, joitakin kuoren rikkoutumia | Ammattikeittiöt, leipomoraaka-aine, pähkinä-hedelmäsekoitukset |
| Luokka 4 (B) | Teollinen | Sekalainen väri, huomattava sokerihärmä, halkeamia sallitaan enintään 15 % | Viikunatahna, sose, energiapatukat, makeisten täyte |
| Luokka 5 (C) | Jalostus | Epäsäännöllinen muoto, voimakas kiteytyminen, suuri virhetoleranssi | Eläinrehu, teollinen uutto, bioetanoli |
Luokat 1 ja 2 muodostavat hyvänä satovuonna noin 25–35 % kokonaistuotannosta. Valtaosa kaupallisesta vientimäärästä sijoittuu luokkiin 2 ja 3.
Kokoluokitukset
Koko mitataan kuivattujen viikunoiden lukumääränä kilogrammaa kohti (kpl/kg) ja hedelmän halkaisijana millimetreinä. Suuremmista viikunoista maksetaan korkeampaa hintaa:
| Kokomerkintä | Kappaletta kilossa | Likimääräinen halkaisija | Hintalisä vakioon nähden |
|---|---|---|---|
| Jumbo | 35–45 | yli 40 mm | +30–50 % |
| Extra Large | 45–55 | 35–40 mm | +15–25 % |
| Large | 55–70 | 30–35 mm | Perustaso |
| Medium | 70–90 | 25–30 mm | -10–15 % |
| Small | 90–120 | 20–25 mm | -20–30 % |
| Teollinen | yli 120 | < 20 mm | -35–45 % |
Japanilaiset ja korealaiset ostajat määrittelevät tyypillisesti yksinomaan Jumbo- tai Extra Large -koon. Euroopan vähittäiskauppa hyväksyy Large-koon vakioksi. Pohjoisamerikkalaiset pähkinä-hedelmäsekoitusten ja välipalojen valmistajat suosivat usein Medium-kokoa annoskokoa hallitseviin pakkauksiin.
Värin ja ulkonäön standardit
Väri on kuivattujen viikunoiden hankinnassa ensisijainen laatutekijä:
- Kullanmeripihka (luokat 1–2): vähittäiskaupan halutuin väri. Saavutetaan aurinkokuivauksen huolellisella ajoituksella ja mahdollisimman vähäisellä käsittelyllä. TSE-standardien mukaan turkkilaisille kuivatuille viikunoille ei sallita keinotekoista värikäsittelyä.
- Vaaleanruskea (luokat 2–3): hyväksyttävä tavanomaiseen vähittäiskauppaan. Kertoo hieman pidemmästä auringolle altistumisesta tai vähäisestä käsittelyn vaihtelusta kuivauksen aikana.
- Tummanruskea (luokat 3–4): tyypillinen myöhäisen sadon viikunoille tai tuotteelle, joka on altistunut lyhyesti sateelle kuivausvaiheessa. Maultaan ja ravintoarvoltaan käytännössä samanlainen, mutta hinta on alempi ulkonäköön perustuvilla markkinoilla.
- Kirjava/sekalainen (luokat 4–5): epätasainen väri erän sisällä. Soveltuu vain jalostuskäyttöön, jossa viikuna pilkotaan, soseutetaan tai jalostetaan tahnaksi.
Pinnan sokerikiteytymä (valkoinen jauhe tai kuori viikunan pinnalla) on luonnollista eikä kerro pilaantumisesta – se on pintaan siirtynyttä kiteytynyttä fruktoosia. Voimakas kiteytyminen kuitenkin alentaa tuotteen luokituksen vähittäiskaupasta ammattikeittiö- tai teollisuusluokkaan.
Sisäinen laatu – kosteus, sokeripitoisuus, rakenne
Silmämääräisen luokittelun lisäksi sisäiset laatuparametrit määräävät säilyvyyden, maun ja soveltuvuuden jalostukseen:
- Kosteuspitoisuus: tavoiteväli on 22–26 % vähittäiskauppalaatuisille kuivatuille viikunoille. Alle 20 %:ssa rakenne muuttuu kovaksi ja epämiellyttäväksi. Yli 28 %:ssa homeen kasvun riski kasvaa merkittävästi, ja aflatoksiineja tuottavista Aspergillus-lajeista tulee ongelma.
- Kokonaissokerit: 55–65 % (pääasiassa fruktoosia ja glukoosia). Korkeampi sokeripitoisuus tarkoittaa makeampaa makua, mutta se myös nopeuttaa sokerin kiteytymistä varastoinnin aikana.
- Vesiaktiivisuus (Aw): on pysyttävä alle 0,65:n mikrobiologisen stabiiliuden vuoksi. Tämä on kriittinen parametri pitkän kuljetusajan lähetyksissä kaukaisille markkinoille.
- Rakenne: vähittäiskauppalaatuisten viikunoiden tulee olla pehmeitä ja taipuisia, ei kovia tai nahkamaisia. Rakenne riippuu kosteudesta, sokeritasapainosta ja kuivausmenetelmästä – 40–55 °C:ssa käsitellyt geotermisesti kuivatut viikunat säilyttävät tyypillisesti pehmeämmän rakenteen kuin tavanomainen, 65–80 °C:ssa tunnelikuivattu tuote.
Laatutestaus ja vaatimustenmukaisuus
Aflatoksiinirajat – kriittinen parametri
Aflatoksiinikontaminaatio on kuivattujen viikunoiden kaupan seurauksiltaan merkittävin yksittäinen laatu- ja vaatimustenmukaisuuskysymys. Aflatoksiinit ovat Aspergillus flavus- ja Aspergillus parasiticus -sienten tuottamia myrkyllisiä aineenvaihduntatuotteita. Sienet voivat asettua viikunoihin ulkoilmassa tapahtuvan kuivausvaiheen aikana, erityisesti vuosina, jolloin loppukesällä sataa odottamatta.
Sääntelyrajat vaihtelevat merkittävästi kohdemarkkinan mukaan:
| Parametri | EU (as. (EU) 2023/915) | Yhdysvallat (FDA:n toimenpideraja) | GCC (GSO/Codex) | Japani | Codex Alimentarius |
|---|---|---|---|---|---|
| Aflatoksiini B1 | 6 µg/kg (sellaisenaan syötävä) | Ei erillistä B1-rajaa | 5 µg/kg | 10 µg/kg | 10 µg/kg |
| Aflatoksiinit yhteensä (B1+B2+G1+G2) | 10 µg/kg (sellaisenaan syötävä) | 20 µg/kg | 10 µg/kg | 10 µg/kg | 15 µg/kg |
| Näytteenottomenettely | Komission asetus 401/2006 | FDA Compliance Program 7307.001 | GSO 1016 | MHLW:n ilmoitus | CAC/GL 50 |
| Testimenetelmä | HPLC tai LC-MS/MS | HPLC, ELISA (seulonta) | HPLC | HPLC | HPLC tai immunoaffiniteetti |
| Rajahylkäysten osuus (viikunat, 2024–2025) | 3–5 % lähetyksistä | < 1 % | 1–2 % | < 1 % | – |
EU soveltaa maailman tiukimpia rajoja. Komission asetuksessa (EU) 2023/915 vahvistetaan elintarvikkeissa olevien vierasaineiden enimmäismäärät, ja sen liitteen I jaksossa 1 on kuivattuja viikunoita koskevia erityissäännöksiä. EU:hun tarkoitetuille turkkilaisille viikunoille tehdään tehostettuja rajatarkastuksia RASFF-järjestelmän (elintarvikkeita ja rehuja koskeva nopea hälytysjärjestelmä) kautta.
Käytännön hankintaneuvo: vaatikaa aina ennen lähetystä tehtävä aflatoksiinitestaus ISO 17025 -akkreditoidulta laboratoriolta HPLC- tai LC-MS/MS-menetelmällä (ei pelkkää ELISA-seulontaa). Pyytäkää koko kromatogrammi, ei pelkkää hyväksytty/hylätty-tulosta. Täydellisen oppaan laboratoriotodistusten lukemiseen löydätte analyysitodistuksen lukuoppaastamme.
Torjunta-ainejäämien (MRL) testaus
Turkin viikunatarhat ovat pääosin sadeveden varassa, ja torjunta-aineita käytetään niissä hyvin vähän – viikunat kuuluvat kuivattujen hedelmien vähiten torjunta-ainejäämiä sisältäviin tuoteryhmiin. Ostajan tulee silti vaatia monijäämäseulonta (tyypillisesti yli 400 yhdistettä LC-MS/MS- ja GC-MS/MS-menetelmillä) kohdemarkkinan MRL-säännösten täyttämiseksi:
- EU: asetuksessa (EY) N:o 396/2005 määritellään MRL-arvot kullekin torjunta-aineen ja tuotteen yhdistelmälle. Oletusarvoinen MRL on 0,01 mg/kg, jos erityistä rajaa ei ole asetettu.
- Yhdysvallat: EPA:n toleranssit säädöksen 40 CFR Part 180 mukaisesti. Useimpien yhdisteiden osalta yleensä sallivampia kuin EU:n rajat.
- Luomusertifiointi: ei lainkaan synteettisten torjunta-aineiden jäämiä. Aydinin luomuviikunoista maksetaan 20–40 %:n lisähintaa, mutta niiden hylkäämisriski MRL-perusteella on lähes olematon.
Mikrobiologiset standardit
Kuivattujen viikunoiden tavanomaisia mikrobiologisia parametreja ovat:
- Kokonaispesäkeluku (TPC): tyypillisesti alle 10 000 CFU/g vähittäiskauppalaadussa, alle 100 000 CFU/g teollisuuslaadussa.
- Hiivat ja homeet: alle 1 000 CFU/g vähittäiskauppalaadussa, alle 10 000 CFU/g teollisuuslaadussa.
- Salmonella: ei todettavissa 25 g:ssa. Ehdoton vaatimus kaikilla markkinoilla.
- E. coli: alle 10 CFU/g.
- Koliformit: alle 100 CFU/g.
Kaasutus metyylibromidilla on lopetettu asteittain Montrealin pöytäkirjan nojalla. Nykyaikaisia vaihtoehtoja ovat fosfiinikäsittely ja varastointi säädetyssä ilmakehässä (korkea CO2, matala O2). Lämpökäsittelyä (pastörointi 74 °C:n sisälämpötilassa 15 sekunnin ajan) käytetään yhä useammin premium-luokan vähittäiskauppatuotteissa.
Analyysitodistusta (CoA) koskevat vaatimukset
Jokaisen kaupallisen kuivattujen viikunoiden lähetyksen mukana tulee olla eräkohtainen analyysitodistus, joka kattaa vähintään seuraavat: aflatoksiinipaneeli (B1, B2, G1, G2, yhteensä), kosteuspitoisuus, vesiaktiivisuus, torjunta-aineiden monijäämäseulonta, mikrobiologinen paneeli, raskasmetallit (Pb, Cd, As, Hg) ja aistinvarainen arviointi. Analyysitodistuksessa on mainittava eränumero, valmistuspäivä, testauspäivä, laboratorion akkreditointinumero ja analyytikon allekirjoitus. Näiden asiakirjojen arviointia käsitellään analyysitodistuksen lukuoppaassamme.
Tukkuhinnoittelu ja vähimmäistilausmäärä
Hintavälit laatuluokan ja koon mukaan
Kuivattujen viikunoiden tukkuhinnoitteluun vaikuttavat laatuluokka, koko, kausi ja tilausmäärä. Seuraava taulukko kuvaa suuntaa-antavia FOB Izmir -hintoja satokaudelle 2025–2026:
| Luokka | Koko | FOB Izmir (USD/kg) | MOQ | Tyypillinen ostajaprofiili |
|---|---|---|---|---|
| Luokka 1 (Lux) | Jumbo (35–45/kg) | 6,50–7,50 | 500 kg | Japanilaiset vähittäiskauppiaat, lahjapakkausten valmistajat |
| Luokka 1 (Lux) | Extra Large (45–55/kg) | 5,80–6,80 | 500 kg | EU:n premium-vähittäiskauppa, erikoisliikkeet |
| Luokka 2 (AA) | Large (55–70/kg) | 4,50–5,50 | 500 kg | EU:n ja Yhdysvaltojen tavanomainen vähittäiskauppa, luomukanavat |
| Luokka 2 (AA) | Medium (70–90/kg) | 3,80–4,60 | 500 kg | Pähkinä-hedelmäsekoitusten ja välipalojen valmistajat |
| Luokka 3 (A) | Sekakoko (70–90/kg) | 3,20–4,00 | 1 000 kg | Ammattikeittiöt, leipomot, murojen lisäke |
| Luokka 4 (B) | Teollinen (yli 90/kg) | 2,40–3,20 | 1 000 kg | Viikunatahnan, soseen ja energiapatukoiden valmistajat |
| Luomu (luokka 2+) | Large–Medium | 5,50–7,80 | 250 kg | Luomuvähittäiskauppa, terveysruokamerkit |
Hinnat vaihtelevat kauden aikana 10–20 %. Alkukauden (loka–joulukuu) hinnat ovat tyypillisesti 5–10 % alle huippukauden (maalis–toukokuu) hintojen, jolloin sovelletaan kylmävarastoinnin lisähintoja.
FOB Izmir -hinnoittelurakenne
Turkkilaisten kuivattujen viikunoiden tavanomainen vientihinnoittelun perusta on FOB Izmir (Alsancakin satama) tai kaakkoisen tuotannon osalta FOB Mersin. FOB-hinta sisältää:
- raaka-ainekustannuksen (hankinta tilalta)
- jalostuksen (lajittelu, luokittelu, pesu, kuivauksen optimointi)
- laatutestauksen (aflatoksiini, torjunta-aineet, mikrobiologia)
- pakkauksen (ostajan spesifikaation mukaan)
- sisämaan kuljetuksen satamaan
- vientiselvityksen ja lastauksen
CIF (kulut, vakuutus ja rahti) lisää 0,15–0,35 USD/kg EU:n Välimeren satamiin, 0,30–0,55 USD/kg Yhdysvaltojen itärannikolle ja 0,10–0,20 USD/kg GCC-maiden satamiin. Toimituslausekkeiden yksityiskohtaisen erittelyn löydätte Incoterms-oppaastamme.
Pakkausvaihtoehdot
- Tukkupakkaus: 5 kg:n ja 10 kg:n pahvilaatikot, 25 kg:n kudotut PP-säkit. Vakio raaka-aineiden ostajille ja uudelleenpakkaajille.
- Vähittäismyyntivalmis: 200 g:n, 400 g:n ja 1 kg:n kuluttajapakkaukset uudelleensuljettavissa doypack-pusseissa, flow pack -kääreissä tai simpukkarasioissa. MOQ: 3 000–10 000 kappaletta nimikettä (SKU) kohti.
- Private label: täysi brändäyspalvelu, johon kuuluvat pakkaussuunnittelu, kohdemarkkinan mukaiset säädösten edellyttämät etikettitekstit ja painatus. Toimitusaika: 55–70 päivää hyväksytystä toimeksiannosta.
Katsokaa kaikki tukkumyynnin vaihtoehdot tai pyytäkää räätälöity tarjous.
Jalostus ja lisäarvotuotteet
Luonnolliset vai rikitetyt viikunat
Toisin kuin aprikoosit, kuivatut viikunat käsitellään lähes yksinomaan ilman rikkidioksidia (SO2). Luonnollinen kuivausprosessi – aurinkokuivuminen puussa ja sen jälkeen kuivaus tarjottimilla – säilyttää kullanmeripihkaisesta vaaleanruskeaan vaihtelevan värin ilman kemiallista käsittelyä.
Rikitettyjä viikunoita on olemassa hyvin pieninä määrinä, eivätkä ne ole kansainvälisessä kaupassa vakiotuote. Ostajan on hyvä tietää, että turkkilainen kuivattu viikuna, jossa on merkintä ”luonnollinen” tai ”rikittämätön”, kuvaa yksinkertaisesti vakiotuotetta, ei premium-muunnelmaa. SO2-jäämärajat (EU: 50 mg/kg kuivatuille viikunoille, kun SO2:ta ei ilmoiteta ainesosana) ovat tavallisissa turkkilaisissa viikunoissa harvoin ongelma.
Geotermisesti kuivatut viikunat – ravinne-etu
Tavanomainen tunnelikuivaus 65–80 °C:ssa nopeuttaa prosessia mutta hajottaa lämpöherkkiä yhdisteitä. Geoterminen kuivaus 40–55 °C:ssa maanalaista lämpöenergiaa hyödyntäen tuottaa mitattavia laatuetuja:
- 30–45 % parempi polyfenolien säilyminen tavanomaiseen kuumailmakuivaukseen verrattuna (sisäinen laboratoriodata, vuoden 2025 sato).
- Pehmeämpi ja taipuisampi rakenne hellävaraisemman kosteudenpoiston ansiosta – premium-vähittäiskaupan ostajien suosima.
- Alhaisempi energiakustannus (60–70 %:n vähennys), mikä tarkoittaa noin 8–12 % alempaa FOB-hintaa vastaavassa luokassa.
- Pienempi hiilijalanjälki – merkityksellinen ostajille, jotka raportoivat CSRD-, CDP- tai Science Based Targets -kehysten mukaisesti.
Tutustukaa geotermisesti kuivattujen hedelmien valikoimaamme ja lukekaa yksityiskohtainen pakastekuivatun ja geotermisesti kuivatun vertailu, jossa ravinteiden säilymistä eri kuivausmenetelmissä analysoidaan datan pohjalta.
Miten kuivausmenetelmä vaikuttaa viikunan laatuun? Alla olevassa taulukossa verrataan kolmea menetelmää.
| Parametri | Avoin aurinkokuivaus | Tunneli/kuljetin (70–80 °C) | Geoterminen (40–55 °C) |
|---|---|---|---|
| Kuivausaika | 5–8 päivää | 12–18 tuntia | 36–60 tuntia |
| C-vitamiinin säilyminen | 30–40 % | 40–55 % | 70–85 % |
| Värin säilyminen | Vaihteleva (säästä riippuva) | Hyvä (hallittu) | Erinomainen (vähäinen hapettuminen) |
| Kontaminaatioriski | Korkea (hyönteiset, pöly, linnut) | Matala (suljettu) | Hyvin matala (suljettu, suodatettu) |
| Energianlähde | Aurinko (ilmainen) | Maakaasu / sähkö | Geoterminen (uusiutuva) |
| Hiilijalanjälki | Pienin (ei energiapanosta) | Suurin (fossiilinen polttoaine) | Hyvin pieni (uusiutuva lämpö) |
| Rakenne lopputuotteessa | Kiinteä, nahkamainen | Tasainen, toisinaan hauras | Pehmeä, sitkeä, luonnollinen |
| Aflatoksiiniriski | Korkeampi (kosteuden vaihtelu) | Matalampi (hallittu kosteus) | Matalin (jatkuva seuranta) |
| Kustannus kiloa kohti (jalostus) | 0,05–0,10 $ | 0,30–0,50 $ | 0,15–0,25 $ |
| Sopii parhaiten | Teollisuuslaatu, paikalliset markkinat | Vientistandardi, keskitaso | Premium-vienti, luomu, clean label |
Viikunatahna, viikunajauhe ja viikunapohjaiset välipalat
Lisäarvoa tuottavat viikunatuotteet ovat vientimarkkinoiden kasvava segmentti:
- Viikunatahna: valmistetaan luokkien 4–5 viikunoista; käytetään luonnollisena makeuttajana leipomotuotteissa (viikunarullat, muropatukat), makeisissa ja lastenruoissa. Myydään 5–20 kg:n ämpäreissä tai 200 kg:n tynnyreissä. FOB-hinta: 2,80–4,50 USD/kg.
- Viikunajauhe: sumutuskuivattu tai jauhettu kuivatuista viikunoista. Käytetään smoothie-sekoituksissa, proteiinipatukoissa ja funktionaalisissa elintarvikkeissa. Säilyvyys edellyttää kylmäketjua tai typpihuuhdeltua pakkausta.
- Viikunapohjaiset välipalat: täytetyt viikunat (saksanpähkinöillä, manteleilla tai suklaalla), viikunaenergiapallot sekä viikuna-pähkinäpatukat. Valmiita private label -käyttöön, MOQ alkaen 5 000 kappaleesta.
Vientiasiakirjat kohdemarkkinoittain
EU:n vaatimukset
Turkkilaisten kuivattujen viikunoiden tuonti EU:hun edellyttää seuraavia asiakirjoja:
- Kauppalasku ja pakkausluettelo, joissa on eränumerot, netto- ja bruttopainot sekä HS-koodi (0804.20.90 kuivatuille viikunoille).
- Turkin maatalousministeriön myöntämä kasvinterveystodistus.
- Analyysitodistus, joka kattaa aflatoksiinin (pakollinen), torjunta-ainejäämät ja mikrobiologiset parametrit.
- EUR.1-tavaratodistus tai toimittajan ilmoitus etuuskohtelua varten EU:n ja Turkin tulliliiton nojalla (kuivatut viikunat tulevat EU:hun tulliliiton nojalla 0 %:n tullilla, mikä on merkittävä kustannusetu EU:n ulkopuolisiin alkuperiin nähden).
- Terveystodistus kasviperäisille tuotteille.
- Luomusertifikaatti (tarvittaessa) EU:n tunnustamalta valvontaelimeltä.
Aflatoksiinirajoista säädetään komission asetuksessa (EU) 2023/915, ja näytteenottomenettelyt määräytyvät komission asetuksen (EY) N:o 401/2006 mukaan. Turkista peräisin oleviin kuivattuihin viikunoihin sovelletaan tehostettua rajavalvontaa komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2019/1793 nojalla, mikä tarkoittaa, että saapumispaikassa otetaan näytteitä suuremmasta osuudesta lähetyksiä. Koko vaatimustenmukaisuuskehys käydään läpi EU-markkinoille pääsyn sääntelyoppaassamme.
Yhdysvaltain FDA:n vaatimukset
Yhdysvaltoihin suuntautuvat lähetykset edellyttävät:
- Ennakkoilmoitus (Prior Notice) tuotavasta elintarvikelähetyksestä FDA:n PNSI-järjestelmän kautta (merirahdissa vähintään 15 päivää ennen saapumista).
- Ulkomaisten toimittajien todentamisohjelman (FSVP) asiakirjat, joita yhdysvaltalainen maahantuoja (importer of record) ylläpitää FSMA-vaatimusten mukaisesti.
- FDA:n laitosrekisteröinti – turkkilaisen viejän laitoksen on oltava rekisteröity FDA:ssa (uusitaan joka toinen vuosi parillisina vuosina).
- Ravintoarvomerkintä (Nutrition Facts) säädöksen 21 CFR Part 101 mukaisessa muodossa vähittäismyyntipakatulle tuotteelle.
- Aflatoksiinivaatimusten täyttäminen – FDA:n toimenpideraja on 20 µg/kg aflatoksiineja yhteensä. Vaikka raja on EU:ta löysempi, FDA pidättää viikunalähetyksiä ilman fyysistä tarkastusta (DWPE) toimittajan historian perusteella.
GCC-maiden ja halal-vaatimukset
Persianlahden yhteistyöneuvoston markkinat edellyttävät:
- Halal-sertifikaatti tuontimaan tunnustamalta sertifiointielimeltä (Arabiemiirikuntien ESMA, Saudi-Arabian SFDA jne.). Hyväksyttyjen sertifioijien maakohtainen luettelo on Arabiemiirikuntien/GCC-maiden vientioppaassamme.
- GSO-vaatimustenmukaisuus – arabiankieliset merkinnät, valmistus- ja viimeinen käyttöpäivä, alkuperäilmoitus.
- SFDA-tuoterekisteröinti Saudi-Arabiaa varten (pakollinen vuodesta 2020 kaikelle elintarviketuonnille).
- Terveystodistus ja CoA aflatoksiinituloksineen (GSO-raja: 10 µg/kg yhteensä).
- Säilyvyysaikailmoitus valmistuspäivästä (ei lähetyspäivästä) laskettuna.
Tutustukaa sertifikaatit-sivuumme, jossa on täydellinen luettelo vaatimustenmukaisuuden osoituksista, joita Arovela ylläpitää EU:n, Yhdysvaltojen ja GCC-maiden kehyksissä.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Turkista tukkuna ostettavien kuivattujen viikunoiden vähimmäistilausmäärä?
Kaupallisen laadun kuivattujen viikunoiden (luokat 2–3) tavanomainen vähimmäistilausmäärä on 500–1 000 kg toimittajasta ja kokospesifikaatiosta riippuen. Kuivatuissa luomuviikunoissa määrä alkaa tyypillisesti 250 kg:sta rajallisen tarjonnan vuoksi. Erikoiskokojen (Jumbo-luokka) tai private label -tilausten vähimmäistilausmäärä voidaan neuvotella tapauskohtaisesti. Täydet 20 tonnin konttilastit (FCL) antavat parhaan kilohinnan.
Miten aflatoksiinivaatimusten täyttyminen varmistetaan ennen lähetystä?
Pyytäkää ennen lähetystä tehtävä testaus Turkissa toimivalta ISO 17025 -akkreditoidulta laboratoriolta (SGS, Bureau Veritas, Eurofins tai TurkAk-akkreditoidut paikalliset laboratoriot) HPLC- tai LC-MS/MS-menetelmällä. Pyytäkää täydellinen analyysiraportti kromatogrammeineen, ei pelkkää hyväksytty/hylätty-lausuntoa. Testatkaa kokoomanäyte, joka on otettu erän useista kohdista komission asetuksen (EY) N:o 401/2006 näytteenottomenettelyn mukaisesti. Hylätkää toimittaja, joka kieltäytyy kolmannen osapuolen testauksesta tai tarjoaa vain ELISA-seulontaa ilman varmistavaa HPLC-analyysia.
Mikä on Aydinin ja Bursan kuivattujen viikunoiden ero?
Aydin tuottaa pääasiassa Sarilop-viikunoita (Smyrna-tyyppi) – kullanmeripihkaisia, hunajaisen makeita ja pehmeärakenteisia. Ne muodostavat valtaosan Turkin kuivattujen viikunoiden viennistä ja ovat maailmanlaajuinen standardi. Bursa tuottaa Siyahi (musta Bursa) -viikunoita – tummempikuorisia, hillomaisempia ja makuprofiililtaan monivivahteisempia. Bursan viikunat ovat erikoistuote, jonka vientimäärä on pienempi ja josta maksetaan 10–20 %:n lisähintaa Euroopan niche-markkinoilla. Useimmat B2B-ostajat hankkivat Aydinin Sarilop-viikunoita, elleivät ne tavoittele nimenomaan tummien viikunoiden segmenttiä.
Tulevatko turkkilaiset kuivatut viikunat EU:hun tullitta?
Kyllä. EU:n ja Turkin tulliliiton nojalla kuivatut viikunat (HS-koodi 0804.20.90) tulevat EU:hun 0 %:n etuustullilla, kun niiden mukana on EUR.1-tavaratodistus tai toimittajan alkuperäilmoitus. Tämä on merkittävä kustannusetu kilpaileviin alkuperiin (Iran, Pohjois-Afrikka) verrattuna, joihin sovelletaan tavanomaisia 5–8 %:n MFN-tulleja.
Onko turkkilaisia kuivattuja viikunoita saatavilla rikittämättöminä tai lisäaineettomina?
Kyllä. Vaikka rikitetyt viikunat (käsitelty SO₂:lla värin säilyttämiseksi) ovat edelleen yleisiä vaaleissa Sarılop-lajikkeissa, lisäaineettomien viikunoiden kysyntä kasvaa nopeasti. Arovelan geotermisesti kuivatut viikunat käsitellään ilman SO₂:ta, keinotekoisia säilöntäaineita tai mitään kemiallisia lisäaineita – ne täyttävät clean label -vaatimukset EU:n, Yhdysvaltojen ja GCC-maiden markkinoilla. Geoterminen kuivaus säilyttää luonnollisen värin ja maun matalan lämpötilan käsittelyllä (40–55 °C) kemiallisen käsittelyn sijaan.
Mitä kaprifikaatio on, ja vaikuttaako se kuivattujen viikunoiden laatuun?
Kaprifikaatio on Smyrna-tyypin viikunoille (mukaan lukien Turkin Sarılop-lajike) ominainen luonnollinen pölytysprosessi, jossa erikoistunut pistiäinen (Blastophaga psenes) siirtää siitepölyä villiviikunapuista. Tämä pölytys on välttämätön – ilman sitä Smyrna-viikunat eivät kehitä siemeniä eivätkä saavuta täyttä makeuttaan. Asianmukaisesti kaprifioiduissa viikunoissa on täyteläisempi maku, korkeampi sokeripitoisuus (65–70° Brix kuivattuna) ja parempi rakenne kuin tavallisen tyypin viikunoissa, jotka eivät tarvitse pölytystä. Kaikki luokkien 1 ja 2 Aydınin kuivatut viikunat ovat kaprifioituja.
Millaista säilyvyysaikaa tukkuna ostetuilta kuivatuilta viikunoilta voi odottaa?
Asianmukaisesti käsiteltyjen ja pakattujen kuivattujen viikunoiden (kosteus 22–26 %, vesiaktiivisuus alle 0,65, varastointi 5–15 °C:ssa) kaupallinen säilyvyysaika on 12–18 kuukautta valmistuspäivästä. Typpihuuhdeltu pakkaus pidentää säilyvyysajan 18–24 kuukauteen. Kylmävarastointi 0–4 °C:ssa voi pidentää käyttöikää edelleen teollisuusostajille, joskin vähittäiskauppalaadun ulkonäkö voi heiketä 18 kuukauden jälkeen sokerin etenevän kiteytymisen vuoksi.
Hankkikaa turkkilaiset kuivatut viikunat Arovelalta
Turkin rakenteelliset edut kuivattujen viikunoiden tuotannossa – ihanteellinen ilmasto, vakiintunut Smyrna-lajikepohja, tulliton pääsy EU:hun ja jalostusinfrastruktuuri, joka ulottuu käsityömäisestä aurinkokuivauksesta geotermiseen teknologiaan – tekevät siitä oletusalkuperän vakavasti otettaville B2B-ostajille. Onnistuneen hankinnan avain on sovittaa laatuluokka, kokospesifikaatio ja vaatimustenmukaisuusvaatimukset oikean toimittajan kykyihin.
Selatkaa geotermisesti kuivattujen hedelmien valikoimaamme, tutustukaa kaikkiin B2B-tukkumyynnin vaihtoehtoihin tai pyytäkää tarjous ja kertokaa tavoittelemanne laatuluokat, määrät ja kohdemarkkina. Tarjoamme sääntely-ympäristöönne räätälöityä asiakirjatukea – kasvinterveystodistuksen ja alkuperätodistuksen sekä analyysitodistuksen pyynnöstä. ISO 22000-, ISO 9001- ja ISO 27001 -sertifikaattiemme lisäksi muita sertifikaatteja, kuten halal tai luomu, voidaan hankkia pyynnöstä.
