עיקרי הדברים
- טורקיה מספקת יותר מ-80% מהיצוא העולמי של תאנים מיובשות, ומחוז איידין לבדו אחראי לכ-70% מהתפוקה הארצית — רכש ישיר מהמקור מסיר שניים עד שלושה מתווכים משרשרת האספקה שלכם.
- תאנים מיובשות מדורגות בשיטה של חמש רמות (מדרגה 1 ועד דרגה 5) לפי גודל, צבע, התגבשות סוכר וסבולת לפגמים — הבנת הדרגות האלה חיונית להתאמת איכות המוצר לשוק היעד שלכם.
- עמידה בדרישות האפלטוקסין היא סיכון היבוא הגדול ביותר: גבולות האיחוד האירופי לתאנים מיובשות הם 6 ug/kg ל-B1 ו-10 ug/kg בסך הכול, ה-FDA האמריקאי מחיל רמת פעולה של 20 ug/kg, ומדינות ה-GCC פועלות לפי Codex Alimentarius עם 10 ug/kg בסך הכול.
- מחירי FOB Izmir לתאנים מיובשות בסיטונאות נעים מ-USD 3.20 ועד 7.50 לקילוגרם, בהתאם לדרגה, לגודל ולעונה — עם MOQ שמתחיל ב-500 kg לדרגות סטנדרטיות וב-100 kg לפריטים מיוחדים.
- כל משלוח צריך להיות מגובה בתעודת אנליזה (CoA) ספציפית לאצווה, בתעודה פיטוסניטרית ובתוצאות סריקת אפלטוקסין ממעבדה מוסמכת ISO 17025 — מסמכים אלה חיוניים לגישה לשוקי האיחוד האירופי, ארצות הברית וה-GCC.
מבוא
תאנים מיובשות בסיטונאות מטורקיה הן אחת מהזדמנויות הרכש המרוכזות ביותר ממקור יחיד בשוק העולמי של הפירות היבשים. טורקיה שולטת בייצור וביצוא העולמיים של תאנים מיובשות עם נתח העולה על 80%, מעמד שהיא מחזיקה בו זה עשרות שנים בזכות שילוב של תנאי גידול אידיאליים, תשתית עיבוד מבוססת ומערך יצוא בשל המטפל בכל שלב — מרכש בשער המשק ועד משלוחי FOB במכולות.
עבור מנהלי רכש ב-B2B, קוני חומרי גלם ובעלי מותגים פרטיים, השאלה המעשית אינה אם לרכוש תאנים מיובשות מטורקיה — מבנה השוק הופך אותה למקור ברירת המחדל — אלא כיצד לנווט בין דרגות האיכות, דרישות הציות ומבני המחירים כדי להבטיח אספקה עקבית במפרט הנכון.
מדריך זה מכסה את שרשרת הרכש המלאה: אזורי הייצור, שיטת סיווג האיכות בחמש דרגות, עמידה בדרישות האפלטוקסין ובטיחות המזון לפי שוק היעד, כלכלת המחירים הסיטונאיים, אפשרויות העיבוד ומערך מסמכי היצוא הנדרש לגישה לשוקי האיחוד האירופי, ארצות הברית וה-GCC. למבט רחב יותר על רכש פירות יבשים מטורקיה מעבר לתאנים, ראו את המדריך לרכש סיטונאי של פירות יבשים שלנו.
ענף התאנים המיובשות של טורקיה — מדוע הוא שולט
השליטה של טורקיה בתאנים מיובשות אינה מקרית. היא תוצר של גיאוגרפיה, של הגנטיקה של הזנים, של ידע בעיבוד שהצטבר במשך מאות שנים ושל תשתית יצוא מודרנית המרוכזת סביב החוף האגאי.
מחוז איידין — הבירה העולמית של התאנים המיובשות
מחוז איידין, השוכן במערב האזור האגאי, הוא אזור הייצור החשוב ביותר של תאנים מיובשות על פני כדור הארץ. המחוז והנפות שסביבו — Germencik, Nazilli, Incirliova ו-Kocarli — מייצרים את רוב התאנים המיובשות של טורקיה, בעיקר מהזן Sarilop (מטיפוס סמירנה), שהשווקים הבינלאומיים מעריכים בזכות מתיקותו הדבשית, המרקם הרך והצבע הזהוב-ענברי.
שלושה גורמים הופכים את איידין ליוצאת דופן בגידול תאנים:
- מיקרו-אקלים: אקלים ים-תיכוני עם קיץ חם ויבש (שיא של 35-42 מעלות צלזיוס), מיעוט גשמי קיץ ו-2,800-3,200 שעות שמש בשנה. השילוב הזה מביא לריכוז סוכר גבוה בפרי (55-65% סך הסוכרים) ומאפשר ייבוש טבעי בשמש על העץ לפני הקטיף.
- הרכב הקרקע: קרקעות סחף לאורך עמק הנהר Buyuk Menderes מספקות את הפרופיל המינרלי שיוצר את הטעם האופייני של תאנת סמירנה — שילוב שמקורות מתחרים באיראן, בצפון אפריקה ובקליפורניה לא הצליחו לשחזר בהיקף גדול.
- תשתית האבקה: תאנים מטיפוס סמירנה מחייבות קפריפיקציה — האבקה בידי צרעת התאנה (Blastophaga psenes) מעצי תאנת בר (caprifig). מערכות המטעים הוותיקות של איידין שומרות על היחס בין עצי תאנת הבר לעצי הסמירנה הנדרש לתנובה עקבית — תשתית ביולוגית שנדרשים עשרות שנים כדי לבסס.
בורסה ונזילי — אזורי ייצור משניים
אף שאיידין שולטת, שני אזורים משניים תורמים נפח משמעותי:
מחוז בורסה (אזור מרמרה) מייצר תאנים מהזן Bursa Siyahi (בורסה השחורה) — זן כהה קליפה בעל פרופיל טעם ריבתי מובהק. תאנים אלה צוברות פופולריות בקמעונאות המתמחה ובערוצים האורגניים באירופה. תאני בורסה בדרך כלל גדולות יותר מה-Sarilop של איידין ונמכרות בפרמיה בשוקי נישה.
נפת נזילי (חלק ממחוז איידין, אך לעתים קרובות מוזכרת בנפרד) ידועה בתאנים בדרגות קטנות יותר המתאימות לעיבוד תעשייתי — ממרח תאנים, חטיפי תאנים ומילויים לממתקים. התוצרת של נזילי נכנסת לשוק ברמות מחיר נמוכות יותר ומשרתת יצרני מזון שמעדיפים עלות על פני מראה חיצוני.
הטבלה הבאה מסכמת את ההבדלים המרכזיים בין שני אזורי גידול התאנים העיקריים של טורקיה.
| גורם | מחוז Aydın | מחוז בורסה |
|---|---|---|
| הזן העיקרי | Sarılop (טיפוס סמירנה) | Bursa Siyahı (תאנה כהה) |
| צבע | זהוב-ענברי בהיר | סגול-שחור עמוק |
| פרופיל הטעם | מתוק כדבש, אגוזי | עשיר, ריבתי, אדמתי |
| מוניטין עולמי | "תאנת Aydın" — מוכרת בעולם כולו | פרימיום אזורי, יצוא נישה |
| חלון הקטיף | אוגוסט – ספטמבר | אוגוסט – אמצע ספטמבר |
| דרגת יצוא טיפוסית | דרגה 1-3 (קמעונאות בנפחים גדולים) | דרגה 1-2 (גורמה, מוצרים מיוחדים) |
| תפוקה שנתית | ~80,000 טונות (משקל טרי) | ~12,000 טונות (משקל טרי) |
| פרמיית מחיר FOB | מחיר הייחוס | +10-20% מעל הדרגה המקבילה מ-Aydın |
| מתאים ביותר ל- | קמעונאות המונית, תעשייה, דגני בוקר | קמעונאות גורמה, ממתקים, מתנות |
| זמינות אורגנית | בצמיחה (20%+ מהנטיעות החדשות) | מוגבלת (בעיקר קונבנציונלי) |
לוח הקטיף והזמינות העונתית
הבנת לוח הקטיף של התאנים המיובשות בטורקיה קריטית לתכנון הרכש:
| תקופה | פעילות | המשמעות לקונים |
|---|---|---|
| יוני–יולי | התפתחות הפרי והצטברות סוכר | בדרך כלל נסגרים חוזים טרום-עונתיים |
| אוגוסט | תחילת הקטיף העיקרי; התאנים נושרות באופן טבעי כשהן בשלות | זמין מוצר פרימיום מהקטיף הראשון |
| אוגוסט–ספטמבר | ייבוש בשמש על מגשים במטעים (3–5 ימים) | האיכות תלויה מאוד במזג האוויר בחלון הזה |
| ספטמבר–אוקטובר | קליטה במפעל, מיון, עיבוד, חיטוי בגז | המשלוחים הראשונים מהיבול החדש זמינים בסוף אוקטובר |
| נובמבר–מרץ | שיא עונת היצוא | הזמינות והמחירים הטובים ביותר למכולות מלאות |
| אפריל–יוני | סוף העונה; מלאי מאחסון בקירור | זמינות תלוית מלאי, עליות מחיר אפשריות |
תאנים מיובשות מהיבול החדש (משנת הקטיף הנוכחית) זמינות מסוף אוקטובר. קונים שסוגרים חוזה מוקדם (יולי–אוגוסט) מבטיחים לעצמם הקצאה בעדיפות ובדרך כלל מחירים טובים יותר. רכש בסוף העונה (אפריל–יוני) נשען על מלאי שאוחסן בקירור, שעשוי לשאת פרמיית מחיר של 5-10%.
דרגות האיכות של תאנים מיובשות — הסבר
סקירת שיטת הדרגות
תאנים מיובשות מטורקיה מסווגות לחמש דרגות מסחריות לפי פרמטרים של איכות פיזית שהגדיר מכון התקנים הטורקי (TSE TS 541), בהתאמה לתקן UNECE DDP-14 לתאנים מיובשות. שיטת הדירוג מעריכה גודל, אחידות צבע, שלמות הקליפה, התגבשות סוכר, מרקם פנימי וסבולת לפגמים.
| דרגה | רמת איכות | מאפיינים עיקריים | שוק היעד |
|---|---|---|---|
| דרגה 1 (Lux/AAA) | פרימיום | זהוב-ענברי אחיד, ללא סדקים, מעט מאוד סוכר על פני השטח, קליפה שלמה | קמעונאות פרימיום, אריזות מתנה, השוק היפני והקוריאני |
| דרגה 2 (AA) | גבוהה | מותרת שונות קלה בצבע, פריחת סוכר מועטה, סדקים נימיים מזדמנים | קמעונאות רגילה, קווים אורגניים, סופרמרקטים באיחוד האירופי |
| דרגה 3 (A) | סטנדרטית | שונות בינונית בצבע, התגבשות סוכר נראית לעין, מעט קרעים בקליפה | שירותי מזון, חומר גלם למאפיות, תערובות חטיפים |
| דרגה 4 (B) | תעשייתית | צבע מעורב, פריחת סוכר ניכרת, סדקים נסבלים עד 15% | ממרח תאנים, מחית, חטיפי אנרגיה, מילוי לממתקים |
| דרגה 5 (C) | לעיבוד | צורה לא סדירה, התגבשות כבדה, סבולת גבוהה לפגמים | מזון לבעלי חיים, מיצוי תעשייתי, ביו-אתנול |
דרגה 1 ודרגה 2 מהוות כ-25-35% מהתפוקה הכוללת בשנת קטיף טובה. עיקר נפח היצוא המסחרי נמצא בדרגה 2 ובדרגה 3.
סיווגי גודל
הגודל נמדד במספר התאנים המיובשות לקילוגרם (יחידות/kg) ובקוטר הפרי במילימטרים. תאנים גדולות יותר נמכרות במחירים גבוהים יותר:
| כינוי הגודל | יחידות ל-kg | קוטר משוער | פרמיית מחיר מול הסטנדרט |
|---|---|---|---|
| Jumbo | 35–45 | 40 mm+ | +30–50% |
| Extra Large | 45–55 | 35–40 mm | +15–25% |
| Large | 55–70 | 30–35 mm | בסיס |
| Medium | 70–90 | 25–30 mm | -10–15% |
| Small | 90–120 | 20–25 mm | -20–30% |
| תעשייתי | 120+ | < 20 mm | -35–45% |
קונים יפנים וקוריאנים מציינים במפרט בדרך כלל Jumbo או Extra Large בלבד. הקמעונאות האירופית מקבלת את Large כסטנדרט. יצרני תערובות חטיפים ונשנושים בצפון אמריקה מעדיפים לעתים קרובות Medium לאריזות במנות מבוקרות.
תקני צבע ומראה
הצבע הוא גורם איכות ראשי ברכש תאנים מיובשות:
- זהוב-ענברי (דרגה 1–2): הצבע המבוקש ביותר לקמעונאות. מושג בעיתוי קפדני של הייבוש בשמש ובעיבוד מינימלי. לפי תקני TSE אסור כל טיפול צבע מלאכותי בתאנים מיובשות מטורקיה.
- חום בהיר (דרגה 2–3): קביל לקמעונאות רגילה. מעיד על חשיפה מעט ארוכה יותר לשמש או על שונות קלה בטיפול במהלך הייבוש.
- חום כהה (דרגה 3–4): אופייני לתאנים מקטיף מאוחר או למוצר שנחשף לזמן קצר לגשם בשלב הייבוש. זהה מבחינה תפקודית בטעם ובערך התזונתי, אך נמכר במחירים נמוכים יותר בשווקים שבהם המראה קובע.
- מנומר/מעורב (דרגה 4–5): צבע לא עקבי בתוך האצווה. מתאים רק ליישומי עיבוד שבהם התאנה תיקצץ, תירסק למחית או תהפוך לממרח.
התגבשות סוכר על פני השטח (אבקה לבנה או קרום על קליפת התאנה) היא טבעית ואינה מעידה על קלקול — זהו פרוקטוז מגובש הנודד אל פני השטח. עם זאת, התגבשות כבדה מורידה את סיווג המוצר מקמעונאות לשירותי מזון או לתעשייה.
איכות פנימית — לחות, תכולת סוכר, מרקם
מעבר לדירוג החזותי, פרמטרים של איכות פנימית קובעים את חיי המדף, את הטעם ואת ההתאמה לעיבוד:
- תכולת לחות: טווח היעד הוא 22-26% לתאנים מיובשות בדרגת קמעונאות. מתחת ל-20% המרקם נעשה קשה ולא מושך. מעל 28% הסיכון להתפתחות עובש גדל במידה ניכרת, ומיני Aspergillus מייצרי אפלטוקסין הופכים לגורם מדאיג.
- סך הסוכרים: 55-65% (בעיקר פרוקטוז וגלוקוז). תכולת סוכר גבוהה יותר קשורה לטעם מתוק יותר, אך גם מאיצה את התגבשות הסוכר באחסון.
- פעילות מים (Aw): חייבת להישאר מתחת ל-0.65 לצורך יציבות מיקרוביולוגית. זהו פרמטר קריטי במשלוחים ארוכי מעבר לשווקים רחוקים.
- מרקם: תאנים בדרגת קמעונאות צריכות להיות רכות וגמישות, לא קשות או עוריות. המרקם הוא פונקציה של הלחות, של מאזן הסוכר ושל שיטת הייבוש — תאנים בייבוש גיאותרמי המעובדות ב-40-55 מעלות צלזיוס שומרות בדרך כלל על מרקם רך יותר ממוצר שיובש במנהרה קונבנציונלית ב-65-80 מעלות צלזיוס.
בדיקות איכות וציות
גבולות האפלטוקסין — הפרמטר הקריטי
זיהום באפלטוקסין הוא סוגיית האיכות והציות בעלת ההשלכות הכבדות ביותר בסחר בתאנים מיובשות. אפלטוקסינים הם מטבוליטים רעילים שמייצרות הפטריות Aspergillus flavus ו-Aspergillus parasiticus, העלולות להתיישב בתאנים בשלב הייבוש באוויר הפתוח, בייחוד בשנים שבהן יורד גשם בלתי צפוי בסוף הקיץ.
הגבולות הרגולטוריים משתנים במידה ניכרת לפי שוק היעד:
| פרמטר | האיחוד האירופי (Reg. (EU) 2023/915) | ארצות הברית (רמת הפעולה של ה-FDA) | GCC (GSO/Codex) | יפן | Codex Alimentarius |
|---|---|---|---|---|---|
| אפלטוקסין B1 | 6 ug/kg (מוכן לאכילה) | אין גבול נפרד ל-B1 | 5 ug/kg | 10 ug/kg | 10 ug/kg |
| סך האפלטוקסינים (B1+B2+G1+G2) | 10 ug/kg (מוכן לאכילה) | 20 ug/kg | 10 ug/kg | 10 ug/kg | 15 ug/kg |
| נוהל הדגימה | Commission Reg. 401/2006 | FDA Compliance Program 7307.001 | GSO 1016 | הודעת MHLW | CAC/GL 50 |
| שיטת הבדיקה | HPLC או LC-MS/MS | HPLC, ELISA (סריקה) | HPLC | HPLC | HPLC או אימונואפיניות |
| שיעור הדחיות בגבול (תאנים, 2024-2025) | 3-5% מהמשלוחים | < 1% | 1-2% | < 1% | לא רלוונטי |
האיחוד האירופי מחיל את הגבולות המחמירים ביותר בעולם. תקנת הנציבות (EU) 2023/915 קובעת רמות מרביות למזהמים במזון, עם הוראות ספציפיות לתאנים מיובשות בנספח I, סעיף 1. תאנים מטורקיה המיועדות לאיחוד עוברות ביקורות גבול מוגברות באמצעות מערכת RASFF (מערכת ההתרעה המהירה למזון ולמזון לבעלי חיים).
עצה מעשית לרכש: דרשו תמיד בדיקת אפלטוקסין לפני המשלוח במעבדה מוסמכת ISO 17025 בשיטת HPLC או LC-MS/MS (ולא רק סריקת ELISA). בקשו את הכרומטוגרמה המלאה, ולא רק את תוצאת העובר/נכשל. למדריך מלא לקריאת תעודות מעבדה, ראו את המדריך לקריאת CoA שלנו.
בדיקת שאריות חומרי הדברה (MRL)
מטעי התאנים בטורקיה הם ברובם מטעי בעל, עם יישום מינימלי של חומרי הדברה — התאנים הן אחת מקטגוריות הפירות היבשים עם שאריות חומרי ההדברה הנמוכות ביותר. עם זאת, קונים צריכים בכל זאת לדרוש סריקה רב-שאריתית (בדרך כלל 400+ תרכובות ב-LC-MS/MS וב-GC-MS/MS) כדי לעמוד בתקנות ה-MRL של שוק היעד:
- האיחוד האירופי: תקנה (EC) No 396/2005 מגדירה MRL לכל צירוף של חומר הדברה ומוצר. ברירת המחדל של ה-MRL היא 0.01 mg/kg כאשר לא נקבע גבול ספציפי.
- ארצות הברית: סבולות ה-EPA לפי 40 CFR Part 180. בדרך כלל מתירניות יותר מגבולות האיחוד לרוב התרכובות.
- הסמכה אורגנית: אפס שאריות של חומרי הדברה סינתטיים. תאנים מיובשות אורגניות מאיידין נמכרות בפרמיה של 20-40%, אך סיכון הדחייה שלהן על רקע MRL קרוב לאפס.
תקנים מיקרוביולוגיים
הפרמטרים המיקרוביולוגיים הסטנדרטיים לתאנים מיובשות כוללים:
- ספירה כללית (TPC): בדרך כלל מתחת ל-10,000 CFU/g לדרגת קמעונאות, מתחת ל-100,000 CFU/g לדרגה תעשייתית.
- שמרים ועובשים: מתחת ל-1,000 CFU/g לקמעונאות, מתחת ל-10,000 CFU/g לתעשייה.
- Salmonella: היעדר ב-25 g. ללא פשרות בכל השווקים.
- E. coli: מתחת ל-10 CFU/g.
- קוליפורמים: מתחת ל-100 CFU/g.
החיטוי במתיל ברומיד הופסק בהדרגה במסגרת פרוטוקול מונטריאול. החלופות המודרניות כוללות טיפול בפוספין ואחסון באטמוספרה מבוקרת (CO2 גבוה, O2 נמוך). טיפול בחום (פסטור בטמפרטורת ליבה של 74 מעלות צלזיוס למשך 15 שניות) נמצא בשימוש גובר במוצרי קמעונאות פרימיום.
דרישות תעודת האנליזה (CoA)
כל משלוח מסחרי של תאנים מיובשות צריך להיות מלווה ב-CoA ספציפי לאצווה, הכולל לכל הפחות: פאנל אפלטוקסינים (B1, B2, G1, G2, סך הכול), תכולת לחות, פעילות מים, סריקה רב-שאריתית של חומרי הדברה, פאנל מיקרוביולוגי, מתכות כבדות (Pb, Cd, As, Hg) והערכה אורגנולפטית. ה-CoA חייב לציין את מספר האצווה, תאריך הייצור, תאריך הבדיקה, מספר ההסמכה של המעבדה וחתימת האנליסט. למדו כיצד להעריך מסמכים אלה במדריך לקריאת CoA שלנו.
מחירים סיטונאיים ו-MOQ
טווחי מחירים לפי דרגה וגודל
המחיר הסיטונאי של תאנים מיובשות נקבע לפי הדרגה, הגודל, העונה ונפח ההזמנה. הטבלה הבאה משקפת מחירי FOB Izmir משוערים לעונת היבול 2025-2026:
| דרגה | גודל | FOB Izmir (USD/kg) | MOQ | פרופיל קונה טיפוסי |
|---|---|---|---|---|
| דרגה 1 (Lux) | Jumbo (35–45/kg) | 6.50–7.50 | 500 kg | קמעונאים יפנים, יצרני מארזי מתנה |
| דרגה 1 (Lux) | Extra Large (45–55/kg) | 5.80–6.80 | 500 kg | קמעונאות פרימיום באיחוד האירופי, חנויות מתמחות |
| דרגה 2 (AA) | Large (55–70/kg) | 4.50–5.50 | 500 kg | קמעונאות רגילה באיחוד האירופי ובארצות הברית, ערוצים אורגניים |
| דרגה 2 (AA) | Medium (70–90/kg) | 3.80–4.60 | 500 kg | תערובות חטיפים, יצרני נשנושים |
| דרגה 3 (A) | מעורב (70–90/kg) | 3.20–4.00 | 1,000 kg | שירותי מזון, מאפיות, תוספת לדגני בוקר |
| דרגה 4 (B) | תעשייתי (90+/kg) | 2.40–3.20 | 1,000 kg | יצרני ממרח תאנים, מחית וחטיפי אנרגיה |
| אורגני (דרגה 2+) | Large–Medium | 5.50–7.80 | 250 kg | קמעונאות אורגנית, מותגי מזון בריאות |
המחירים משתנים ב-10-20% לאורך העונה. מחירי תחילת העונה (אוקטובר-דצמבר) נמוכים בדרך כלל ב-5-10% ממחירי שיא העונה (מרץ-מאי), שבהם חלות פרמיות על אחסון בקירור.
מבנה מחיר FOB Izmir
בסיס התמחור הסטנדרטי ליצוא תאנים מיובשות מטורקיה הוא FOB Izmir (נמל Alsancak) או FOB Mersin לתוצרת מדרום-מזרח המדינה. מחיר FOB כולל:
- עלות חומר הגלם (רכש בשער המשק)
- עיבוד (מיון, דירוג, שטיפה, אופטימיזציה של הייבוש)
- בדיקות איכות (אפלטוקסין, חומרי הדברה, מיקרוביולוגיה)
- אריזה (לפי מפרט הקונה)
- הובלה יבשתית לנמל
- שחרור ליצוא והעמסה
CIF (עלות, ביטוח והובלה) מוסיף USD 0.15-0.35/kg לנמלי הים התיכון של האיחוד האירופי, USD 0.30-0.55/kg לחוף המזרחי של ארצות הברית ו-USD 0.10-0.20/kg לנמלי ה-GCC. לפירוט מלא של תנאי הסחר, ראו את מדריך ה-Incoterms שלנו.
אפשרויות אריזה
- בתפזורת: קרטונים של 5 kg ו-10 kg, שקי PP ארוגים של 25 kg. הסטנדרט לקוני חומרי גלם ולפעילות אריזה מחדש.
- מוכן לקמעונאות: אריזות לצרכן של 200 g, 400 g ו-1 kg בשקיות דוי-פאק נסגרות, בעטיפות flow-wrap או במגשי clamshell. MOQ: 3,000-10,000 יחידות לכל מק״ט.
- מותג פרטי: שירות מיתוג מלא, כולל עיצוב האריזה, נוסח תווית רגולטורי לפי שוק היעד והפקת הדפוס. זמן אספקה: 55-70 ימים מאישור הבריף.
עיינו בכל אפשרויות הסיטונאות או בקשו הצעת מחיר מותאמת.
עיבוד ומוצרים בעלי ערך מוסף
תאנים טבעיות מול תאנים מגופרות
בשונה ממשמשים, תאנים מיובשות מעובדות כמעט אך ורק ללא טיפול בגופרית דו-חמצנית (SO2). תהליך הייבוש הטבעי — ייבוש בשמש על העץ ולאחריו ייבוש על מגשים — שומר על הצבע, מזהוב-ענברי ועד חום בהיר, ללא התערבות כימית.
תאנים מגופרות קיימות בנפחים קטנים מאוד ואינן סטנדרט בסחר הבינלאומי. קונים צריכים לדעת שכל תאנה מיובשת מטורקיה המסומנת "טבעית" או "לא מגופרת" פשוט מתארת את המוצר הסטנדרטי, ולא גרסת פרימיום. גבולות שאריות ה-SO2 (האיחוד האירופי: 50 mg/kg לתאנים מיובשות כאשר SO2 אינו מוצהר כרכיב) הם לעתים רחוקות עניין מדאיג בתאנים טורקיות סטנדרטיות.
תאנים בייבוש גיאותרמי — יתרון תזונתי
ייבוש קונבנציונלי במנהרה ב-65-80 מעלות צלזיוס מאיץ את התהליך אך פוגע בתרכובות רגישות לחום. ייבוש גיאותרמי ב-40-55 מעלות צלזיוס, באמצעות אנרגיה תרמית תת-קרקעית, מניב יתרונות איכות מדידים:
- שימור פוליפנולים גבוה ב-30-45% בהשוואה לייבוש קונבנציונלי באוויר חם (נתוני מעבדה פנימיים, יבול 2025).
- מרקם רך וגמיש יותר בזכות הרחקת לחות עדינה יותר — מועדף על קוני קמעונאות פרימיום.
- עלות אנרגיה נמוכה יותר (הפחתה של 60-70%), המיתרגמת למחיר FOB נמוך בכ-8-12% בדרגה מקבילה.
- טביעת רגל פחמנית מופחתת — רלוונטי לקונים המדווחים במסגרות CSRD, CDP או Science-Based Targets.
עיינו במגוון הפירות בייבוש גיאותרמי שלנו וקראו את ההשוואה המפורטת בין ייבוש בהקפאה לייבוש גיאותרמי לניתוח מבוסס נתונים של שימור רכיבי התזונה בשיטות הייבוש השונות.
כיצד שיטת הייבוש משפיעה על איכות התאנה? הטבלה שלהלן משווה שלוש גישות.
| פרמטר | ייבוש בשמש בשטח פתוח | מנהרה/מסוע (70-80°C) | גיאותרמי (40-55°C) |
|---|---|---|---|
| זמן הייבוש | 5-8 ימים | 12-18 שעות | 36-60 שעות |
| שימור ויטמין C | 30-40% | 40-55% | 70-85% |
| שימור הצבע | משתנה (תלוי במזג האוויר) | טוב (מבוקר) | מצוין (חמצון נמוך) |
| סיכון זיהום | גבוה (חרקים, אבק, ציפורים) | נמוך (סגור) | נמוך מאוד (סגור, מסונן) |
| מקור האנרגיה | שמש (ללא עלות) | גז טבעי / חשמל | גיאותרמי (מתחדש) |
| טביעת רגל פחמנית | הנמוכה ביותר (ללא תשומת אנרגיה) | הגבוהה ביותר (דלק מאובנים) | נמוכה מאוד (חום מתחדש) |
| המרקם המתקבל | מוצק, עורי | אחיד, לעתים שביר | רך, לעיס, טבעי |
| סיכון אפלטוקסין | גבוה יותר (תנודות לחות) | נמוך יותר (לחות מבוקרת) | הנמוך ביותר (ניטור רציף) |
| עלות ל-kg (עיבוד) | $0.05-0.10 | $0.30-0.50 | $0.15-0.25 |
| מתאים ביותר ל- | דרגה תעשייתית, שוק מקומי | סטנדרט יצוא, רמת ביניים | יצוא פרימיום, אורגני, תווית נקייה |
ממרח תאנים, אבקת תאנים וחטיפים על בסיס תאנים
מוצרי תאנים בעלי ערך מוסף הם פלח צומח בשוק היצוא:
- ממרח תאנים: מיוצר מתאנים בדרגה 4-5, ומשמש כממתיק טבעי במאפים (גלילות תאנים, חטיפי דגנים), בממתקים ובמזון לתינוקות. נמכר בדליים של 5-20 kg או בחביות של 200 kg. מחיר FOB: USD 2.80-4.50/kg.
- אבקת תאנים: מיובשת בריסוס או טחונה מתאנים מיובשות. משמשת בתערובות לשייקים, בחטיפי חלבון ובפורמולציות של מזון פונקציונלי. מחייבת שרשרת קירור או אריזה בשטיפת חנקן ליציבות מדף.
- חטיפים על בסיס תאנים: תאנים ממולאות (באגוזי מלך, בשקדים או בשוקולד), כדורי אנרגיה מתאנים וחטיפי תאנים ואגוזים. מוכנים למותג פרטי עם MOQ מ-5,000 יחידות.
תיעוד יצוא לשוקי היעד
דרישות האיחוד האירופי
יבוא תאנים מיובשות מטורקיה לאיחוד האירופי מחייב את מערך המסמכים הבא:
- חשבונית מסחרית ורשימת אריזה עם מספרי אצוות, משקלי נטו/ברוטו וקוד HS (0804.20.90 לתאנים מיובשות).
- תעודה פיטוסניטרית שמנפיק משרד החקלאות הטורקי.
- תעודת אנליזה המכסה אפלטוקסין (חובה), שאריות חומרי הדברה ופרמטרים מיקרוביולוגיים.
- תעודת תנועה EUR.1 או הצהרת ספק לקבלת יחס מכס מועדף במסגרת איחוד המכס בין האיחוד האירופי לטורקיה (תאנים מיובשות נכנסות לאיחוד במכס של 0% במסגרת איחוד המכס — יתרון עלות משמעותי מול ספקים ממקורות שמחוץ לאיחוד).
- תעודת בריאות למוצרים ממקור צמחי.
- תעודה אורגנית (אם רלוונטי) מגוף בקרה המוכר באיחוד האירופי.
גבולות האפלטוקסין מוסדרים בתקנת הנציבות (EU) 2023/915, עם נוהלי דגימה לפי תקנת הנציבות (EC) No 401/2006. תאנים מיובשות מטורקיה כפופות לבקרות גבול מוגברות לפי תקנת היישום של הנציבות (EU) 2019/1793, כלומר אחוז גבוה יותר מהמשלוחים נדגם בנקודת הכניסה. עיינו במדריך הרגולטורי לכניסה לשוק האיחוד שלנו למסגרת הציות המלאה.
דרישות ה-FDA בארצות הברית
משלוחים המיועדים לארצות הברית מחייבים:
- הודעה מוקדמת על משלוח מזון מיובא דרך מערכת PNSI של ה-FDA (לפחות 15 יום לפני ההגעה בהובלה ימית).
- תיעוד תוכנית אימות ספקים זרים (FSVP) שמחזיק היבואן הרשום בארצות הברית, לפי דרישות FSMA.
- רישום מתקן ב-FDA — המתקן של היצואן הטורקי חייב להיות רשום ב-FDA (עם חידוש אחת לשנתיים, בשנים זוגיות).
- לוח Nutrition Facts במתכונת 21 CFR Part 101 למוצר באריזה קמעונאית.
- עמידה בדרישות האפלטוקסין — רמת הפעולה של ה-FDA היא 20 ug/kg לסך האפלטוקסינים. אף שהיא מחמירה פחות מזו של האיחוד האירופי, עיכוב ללא בדיקה פיזית (DWPE) של משלוחי תאנים מצד ה-FDA אכן מתרחש, על בסיס ההיסטוריה של הספק.
דרישות ה-GCC ודרישות החלאל
שוקי מועצת שיתוף הפעולה של המפרץ מחייבים:
- תעודת חלאל מגוף מסמיך המוכר במדינת היבוא (ESMA באיחוד האמירויות, SFDA בערב הסעודית וכדומה). ראו את מדריך היצוא שלנו לאיחוד האמירויות ול-GCC לרשימת הגופים המסמיכים המקובלים לפי מדינה.
- התאמה ל-GSO — תיווי בערבית, תאריכי ייצור ותפוגה, הצהרת מקור.
- רישום מוצר ב-SFDA לערב הסעודית (חובה מאז 2020 לכל יבוא המזון).
- תעודת בריאות ו-CoA עם תוצאות אפלטוקסין (גבול ה-GSO: 10 ug/kg בסך הכול).
- הצהרת חיי מדף המחושבת מתאריך הייצור (ולא מתאריך המשלוח).
עיינו בעמוד ההסמכות שלנו לרשימה המלאה של אישורי הציות ש-Arovela מחזיקה במסגרות האיחוד האירופי, ארצות הברית וה-GCC.
שאלות נפוצות
מהי כמות ההזמנה המינימלית לתאנים מיובשות בסיטונאות מטורקיה?
ה-MOQ הסטנדרטי לתאנים מיובשות בדרגה מסחרית (דרגה 2-3) הוא 500 kg עד 1,000 kg, בהתאם לספק ולמפרט הגודל. תאנים מיובשות אורגניות מתחילות בדרך כלל ב-250 kg בשל היצע מוגבל. בגדלים מיוחדים (דרגת Jumbo) או בהזמנות מותג פרטי, אפשר לסכם את ה-MOQ לגופו של כל מקרה. מכולות מלאות (FCL) של 20 טונות נותנות את הכלכליות הטובה ביותר לקילוגרם.
כיצד מאמתים עמידה בדרישות האפלטוקסין לפני המשלוח?
בקשו בדיקה לפני המשלוח במעבדה מוסמכת ISO 17025 בטורקיה (SGS, Bureau Veritas, Eurofins או מעבדות מקומיות בהסמכת TurkAk) בשיטת HPLC או LC-MS/MS. בקשו את הדוח האנליטי המלא, כולל הכרומטוגרמה, ולא רק הצהרת עובר/נכשל. בדקו דגימה מורכבת שנלקחה מכמה נקודות באצווה, לפי נוהל הדגימה של תקנת הנציבות (EC) No 401/2006. דחו כל ספק שמסרב לבדיקת צד שלישי או שמציע רק סריקת ELISA ללא HPLC מאשש.
מה ההבדל בין תאנים מיובשות מאיידין לתאנים מיובשות מבורסה?
איידין מייצרת בעיקר תאנים מהזן Sarilop (טיפוס סמירנה) — זהובות-ענבריות, מתוקות כדבש ורכות מרקם. הן מהוות את רובו המכריע של יצוא התאנים המיובשות מטורקיה והן הסטנדרט העולמי. בורסה מייצרת תאנים מהזן Siyahi (בורסה השחורה) — כהות קליפה יותר, עם פרופיל טעם ריבתי ומורכב יותר. תאני בורסה הן מוצר מיוחד עם נפח יצוא קטן יותר ופרמיית מחיר של 10-20% בשוקי נישה באירופה. רוב קוני ה-B2B רוכשים Sarilop מאיידין, אלא אם הם מכוונים במיוחד לפלח התאנים הכהות.
האם תאנים מיובשות מטורקיה נכנסות לאיחוד האירופי בפטור ממכס?
כן. במסגרת איחוד המכס בין האיחוד האירופי לטורקיה, תאנים מיובשות (קוד HS 0804.20.90) נכנסות לאיחוד בשיעור מכס מועדף של 0% כשהן מלוות בתעודת תנועה EUR.1 או בהצהרת מקור של הספק. זהו יתרון עלות משמעותי בהשוואה למקורות מתחרים (איראן, צפון אפריקה), שעליהם חלים שיעורי מכס MFN רגילים של 5-8%.
האם תאנים מיובשות מטורקיה זמינות בגרסה לא מגופרת או ללא תוספים?
כן. אף שתאנים מגופרות (שטופלו ב-SO₂ לשימור הצבע) נותרו נפוצות בזני Sarılop הבהירים, הביקוש לתאנים ללא תוספים גדל במהירות. התאנים בייבוש גיאותרמי של Arovela מעובדות ללא SO₂, ללא חומרים משמרים מלאכותיים וללא כל תוסף כימי — ועומדות בדרישות התווית הנקייה של שוקי האיחוד האירופי, ארצות הברית וה-GCC. הייבוש הגיאותרמי שומר על הצבע והטעם הטבעיים באמצעות עיבוד בטמפרטורה נמוכה (40-55°C) ולא באמצעות טיפול כימי.
מהי קפריפיקציה, והאם היא משפיעה על איכות התאנה המיובשת?
קפריפיקציה היא תהליך ההאבקה הטבעי הייחודי לתאנים מטיפוס סמירנה (ובהן הזן הטורקי Sarılop), שבו צרעה מתמחה (Blastophaga psenes) מעבירה אבקה מעצי תאנת בר. ההאבקה הזאת חיונית — בלעדיה תאני סמירנה אינן מפתחות זרעים ואינן מגיעות למתיקות מלאה. לתאנים שעברו קפריפיקציה כהלכה יש טעם עשיר יותר, תכולת סוכר גבוהה יותר (65-70° Brix לאחר הייבוש) ומרקם טוב יותר מאשר לתאנים מהטיפוס הרגיל, שאינן זקוקות להאבקה. כל התאנים המיובשות מ-Aydın בדרגה 1 ובדרגה 2 עברו קפריפיקציה.
לאילו חיי מדף אפשר לצפות בתאנים מיובשות בסיטונאות?
לתאנים מיובשות שעובדו ונארזו כהלכה (לחות 22-26%, פעילות מים מתחת ל-0.65, אחסון ב-5-15 מעלות צלזיוס) יש חיי מדף מסחריים של 12-18 חודשים מתאריך הייצור. אריזה בשטיפת חנקן מאריכה את חיי המדף ל-18-24 חודשים. אחסון בקירור ב-0-4 מעלות צלזיוס יכול להאריך עוד את משך השימוש לקונים תעשייתיים, אם כי המראה בדרגת קמעונאות עלול להידרדר אחרי 18 חודשים בשל התגבשות סוכר הדרגתית.
רכשו תאנים מיובשות מטורקיה עם Arovela
היתרונות המבניים של טורקיה בייצור תאנים מיובשות — אקלים אידיאלי, בסיס מבוסס של זני סמירנה, גישה לאיחוד האירופי במכס אפס ותשתית עיבוד הנעה מייבוש מסורתי בשמש ועד טכנולוגיה גיאותרמית — הופכים אותה למקור הרכש המתבקש לקוני B2B רציניים. המפתח לרכש מוצלח הוא התאמת דרגת האיכות, מפרט הגודל ודרישות הציות שלכם ליכולת הספק הנכונה.
עיינו במגוון הפירות בייבוש גיאותרמי שלנו, בדקו את כל אפשרויות הסיטונאות ל-B2B, או בקשו הצעת מחיר עם הדרגות, הנפחים ושוק היעד שלכם. אנו מספקים תמיכה בתיעוד — תעודה פיטוסניטרית ותעודת מקור, ו-CoA לפי בקשה — בהתאמה לסביבה הרגולטורית שלכם. הסמכות שמעבר ל-ISO 22000, ISO 9001 ו-ISO 27001 שלנו, כגון חלאל או אורגני, ניתן להשיג לפי בקשה.
