Keskeiset havainnot
- Turkista on tullut kuivatun mangon tukkukaupan keskus – ei siksi, että siellä kasvatettaisiin mangoja, vaan siksi, että maassa on jalostus-, sertifiointi- ja logistiikkainfrastruktuuri, joka muuntaa Intiasta, Vietnamista, Thaimaasta ja Senegalista tuodun trooppisen raakahedelmän vientivalmiiksi B2B-tuotteiksi kilpailukykyiseen hintaan.
- Geoterminen kuivaus 40–55 °C:ssa säilyttää mangoviipaleiden C-vitamiinista 70–85 %, kun perinteisessä kuumailmakuivauksessa yli 70 °C:ssa säilyy 40–55 %; tuloksena on premium-tuote, jonka ravintoarvo on mitattavasti korkeampi.
- Realistinen kuivatun mangon tukku-MOQ alkaa 500 kg:sta erikoismuodoissa (jauhe, pakastekuivattu) ja 1 tonnista vakioviipaleissa ja -paloissa, ja FOB-hinnat ovat 15–25 % Länsi-Euroopan jälleenjalostajia alemmat.
- Alkuperärajat ylittävä jalostusmalli tarkoittaa, että turkkilaiset toimittajat voivat tarjota mangon hankintaa useasta alkuperästä – Alphonsoa Intiasta, Cat Hoa Locia Vietnamista, Nam Dok Maita Thaimaasta – ja kaikki jalostetaan yhdessä ISO 22000- ja HACCP-sertifioidussa laitoksessa.
- Jokaisen lähetyksen tukena tulisi olla eräkohtainen analyysitodistus (CoA), joka kattaa sokeripitoisuuden, kosteuden, vedenaktiivisuuden, rikkidioksidijäämän ja torjunta-aineiden MRL-vaatimustenmukaisuuden kohdemarkkinalla.
Johdanto
Kuivatun mangon tukkuhankinta Turkista kuulostaa aluksi nurinkuriselta. Turkki ei ole mangonviljelymaa. Sitä ei löydy FAO:n tuotantotilastoista lajin Mangifera indica kohdalta. Silti yhä useampi B2B-ostaja Euroopassa, Persianlahden yhteistyöneuvoston (GCC) maissa ja Itä-Aasiassa hankkii kuivatun mangonsa turkkilaisilta jalostajilta – ja saa paremmat hinnat, lyhyemmät toimitusajat ja tiukemman laadunvalvonnan kuin ostaessaan suoraan trooppisista alkuperämaista.
Selitys on Turkin asemassa alkuperärajat ylittävänä jalostuskeskuksena. Sama infrastruktuuri, joka tekee Turkista maailman johtavan toimijan kuivatuissa viikunoissa ja aprikooseissa – geoterminen kuivausteknologia, ISO 22000- ja BRC-standardien mukaisesti sertifioidut elintarvikelaitokset sekä EU:n, Yhdysvaltojen ja Lähi-idän tulliselvitykseen optimoitu logistiikkaverkosto – soveltuu mihin tahansa hedelmään, myös trooppisiin lajeihin, joita Turkki tuo raaka-aineena.
Tämä opas on kirjoitettu hankintapäälliköille, raaka-aineostajille ja private label -brändien omistajille, jotka haluavat ymmärtää, miten turkkilainen kuivatun mangon toimitusketju toimii, mitä laatuluokkia ja tuotemuotoja on saatavilla ja miten MOQ:ta, hinnoittelua ja sääntelyvaatimusten täyttymistä arvioidaan juuri heidän kohdemarkkinallaan. Jos hankitte jo kuivattuja hedelmiä Turkista, tämä on luonteva jatke nykyiselle toimittajasuhteellenne. Jos turkkilainen hankinta on teille uutta, aloittakaa kattavasta kuivattujen hedelmien tukkuoppaastamme, jossa on koko tuoteryhmän yleiskatsaus.
Miksi Turkki kuivatulle mangolle? Alkuperärajat ylittävä jalostusmalli
Turkin asema kuivattujen hedelmien jalostuskeskuksena
Turkki jalostaa ja vie määrällisesti enemmän kuivattuja hedelmiä kuin mikään muu maa Yhdysvaltoja lukuun ottamatta. Tämä ei rajoitu hedelmiin, joita Turkki kasvattaa itse. Viimeisen vuosikymmenen aikana turkkilaiset elintarvikejalostajat ovat rakentaneet mallin, jossa raaka tai puolijalostettu hedelmä tuodaan alkuperämaista ja sen jälkeen jalostetaan, luokitellaan, pakataan ja viedään edelleen turkkilaisten valmistussertifiointien alla.
Rakenteelliset edut, joiden ansiosta malli toimii:
- Jalostusinfrastruktuuri: Turkissa on yli 400 luvanvaraista kuivattujen hedelmien jalostuslaitosta, joista monet toimivat EU:n BRC- tai IFS-sertifiointitasolla. Näissä laitoksissa pesu, viipalointi, kuivaus, metallinilmaisu, pakkaus ja merkinnät hoidetaan saman katon alla.
- Geoterminen energia: Turkki on maailman neljänneksi suurin geotermisen lämmön suorien sovellusten käyttäjä (Kiinan, Yhdysvaltojen ja Ruotsin jälkeen). Geoterminen kuivaus alentaa energiakustannuksia 60–70 % fossiilisilla polttoaineilla toimiviin vaihtoehtoihin verrattuna, mikä pienentää suoraan valmiin tuotteen kilohintaa. Tutustukaa geotermisesti kuivattujen hedelmien valikoimaan nähdäksenne, miten tätä teknologiaa sovelletaan koko tuotelinjassa.
- Sertifiointikokonaisuus: Yhdellä turkkilaisella laitoksella voi olla samanaikaisesti ISO 22000-, HACCP-, GMP-, luomu- (EU/USDA/JAS), BRC-, halal- ja kosher-sertifioinnit – jolloin käytännössä minkä tahansa kohdemarkkinan tuontivaatimukset täyttyvät yhden toimittajan kautta.
- Logistinen sijainti: Istanbul sijaitsee EU:n, GCC:n, IVY-maiden ja Itä-Aasian laivareittien risteyksessä. Kuljetusaika meritse Rotterdamiin on 8–12 päivää, Dubaihin 5–7 päivää ja Shanghaihin 18–22 päivää.
Raakamangon hankinta: Intia, Vietnam, Thaimaa, Senegal
Turkkilaiset kuivatun mangon jalostajat eivät nojaa yhteen alkuperään. Raakamangon toimitusketjussa on tyypillisesti useita lähdemaita, jotka valitaan lajikeominaisuuksien, kausisaatavuuden ja hinnan perusteella:
Intia – Maailman suurin mangontuottaja (noin 21 miljoonaa tonnia vuodessa). Kuivaukseen käytettäviä päälajikkeita ovat Alphonso (voimakkaan aromaattinen, premium-asemointi), Totapuri (kiinteä malto, korkea saanto viipaloinnissa) ja Kesar (kullankeltainen väri, tasapainoinen makeus). Intialaista mangoa on saatavilla maaliskuusta heinäkuuhun, ja tarjonta on huipussaan huhti–toukokuussa. Intian osuus Turkkiin jalostettavaksi tuodusta raakamangosta on suurin.
Vietnam – Cat Hoa Loc- ja Hoa Loc -lajikkeilla on omaleimainen makeanhapan makuprofiili, jota arvostetaan Itä-Aasian markkinoilla. Vietnamin mangosato kestää maaliskuusta kesäkuuhun, joten se osuu päällekkäin Intian tarjonnan kanssa ja mahdollistaa sekä sekoitukset että yhden alkuperän vaihtoehdot.
Thaimaa – Nam Dok Mai on kuivauksen thaimaalainen vertailulajike: pitkänomainen muoto, sileä kullankeltainen malto, hyvin vähän kuitua. Thaimaalaista mangoa on saatavilla ympäri vuoden eri viljelyalueilta, mutta parasta laatua toimitetaan maaliskuusta toukokuuhun.
Senegal – Länsiafrikkalainen mango (pääasiassa Kent- ja Keitt-lajikkeet) tarjoaa vastakausi-ikkunan (kesä–syyskuu), joka pidentää jalostusvuotta. Senegalilainen mango on yleensä suurihedelmäistä ja sen sokeripitoisuus on alhaisempi, joten se sopii ilman lisättyä sokeria valmistettuihin kuivattuihin tuotteisiin, joissa valmiin tuotteen makeuden on oltava maltillinen.
Brasilia – Tommy Atkins- ja Palmer-lajikkeet kattavat loka–tammikuun ikkunan, mikä mahdollistaa ympärivuotisen jalostuksen yhdessä aasialaisten ja afrikkalaisten alkuperien kanssa.
Tämä usean alkuperän malli tarkoittaa, että turkkilaiset jalostajat voivat käyttää kuivauslaitoksiaan 8–10 kuukautta vuodessa sen sijaan, että ne olisivat sidottuja yhteen sadonkorjuuikkunaan; kiinteät kustannukset jakautuvat suuremmalle läpimenolle ja yksikkökustannukset ovat kilpailukykyisemmät.
Geotermisen jalostuksen etu trooppisille hedelmille
Mango on erityisen herkkä lämmön aiheuttamalle hajoamiselle. Hedelmälle ominaiset makuyhdisteet – terpeenit (myrseeni, limoneeni), laktonit ja haihtuvat esterit – alkavat hajota merkittävästi yli 60 °C:ssa. C-vitamiinin (askorbiinihapon) hävikki kiihtyy jyrkästi yli 65 °C:ssa. Perinteinen kuumailmakuivaus 70–80 °C:ssa tuottaa valmiin tuotteen, jossa sokeri säilyy mutta suuri osa vivahteikkaasta aromista ja ravintoprofiilista katoaa.
Geoterminen kuivaus 40–55 °C:ssa osuu mangolle optimaaliselle alueelle: riittävän lämmin poistamaan kosteuden tehokkaasti (tavoitteena alle 0,60:n vedenaktiivisuus 12–18 tunnissa viipaloidulla tuotteella) ja riittävän viileä säilyttämään haihtuvat yhdisteet, jotka määrittelevät premium-luokan kuivatun mangon. Jalostuskauden 2025 sisäiset laboratoriotiedot osoittavat:
- C-vitamiinin säilyminen: 75–85 % geotermisessä kuivauksessa 45 °C:ssa vs. 42–55 % perinteisessä kuumailmakuivauksessa 72 °C:ssa.
- Fenolien kokonaispitoisuus: 80–90 % säilyy geotermisissä lämpötiloissa vs. 55–65 % perinteisissä lämpötiloissa.
- Värin säilyminen: Luonnollinen kullanoranssi väri säilyy ilman ruskistumista, jota korkeammissa kuivauslämpötiloissa esiintyy. Keinotekoista värikäsittelyä ei tarvita.
- Aromiprofiili: GC-MS-analyysin mukaan keskeiset haihtuvat terpeenit säilyvät 60–70 % paremmin kuin kuumailmakuivatussa tuotteessa.
Kuivausteknologioita ja niiden vaikutusta ravintoaineiden säilymiseen verrataan tarkemmin oppaassamme pakastekuivatuista ja geotermisesti kuivatuista hedelmistä.
Kuivatun mangon tuotetyypit
Mangoviipaleet (sitkeät, ei lisättyä sokeria)
Yleisin B2B-muoto. Kokonaiset mangon posket viipaloidaan 5–8 mm:n paksuuteen ja kuivataan 14–18 %:n kosteuteen, jolloin syntyy sitkeä, luonnostaan makea tuote, jonka säilyvyys huoneenlämmössä on 12–18 kuukautta. Ilman lisättyä sokeria valmistetut versiot perustuvat kokonaan hedelmän luontaiseen fruktoosi- ja glukoosipitoisuuteen (tyypillisesti 60–70 g kokonaissokereita 100 g:ssa kuivattua tuotetta).
Viipaleet ovat perusmuoto vähittäiskaupan välipaloihin, pähkinä-hedelmäsekoituksiin ja ammattikeittiöiden käyttöön. Ne voidaan leikata suikaleiksi, puolikuiksi tai epäsäännöllisiksi paloiksi käyttötarkoituksen mukaan.
Mangopalat ja -kuutiot
Kuutioidaan 8–12 mm:n tai 15–20 mm:n kokoon ja kuivataan samoihin kosteusarvoihin kuin viipaleet. Paloja ja kuutioita suositaan granolassa ja myslissä, leivonnassa ja jäätelön päällisissä. Tasainen kuutiokoko on ratkaiseva teollisille elintarvikevalmistajille, jotka tarvitsevat yhdenmukaisen kappalepainon automaattisiin annostelujärjestelmiin.
Mangojauhe
Kuivattu mango, joka jauhetaan 80–200 meshin hiukkaskokoon ja jonka kosteus alennetaan stabiiliuden vuoksi 4–6 %:iin. Mangojauhetta käyttävät smoothie- ja juomateollisuus, ravintolisien formuloijat, aromitalot ja leipomoesiseosten valmistajat. Sitä voidaan valmistaa geotermisesti kuivatusta tai pakastekuivatusta raaka-aineesta, ja pakastekuivatusta versiosta maksetaan 2–3-kertainen hinta käyttökohteissa, jotka vaativat välitöntä liukoisuutta.
Hedelmäjauheiden valmistusmenetelmiä verrataan yksityiskohtaisesti oppaassamme hedelmäjauheista ja pakastekuivatuista raaka-aineista formuloinnissa.
Pakastekuivatut mangolastut
Kokonaiset viipaleet tai palat pakastekuivataan alle 3 %:n kosteuteen, jolloin syntyy kevyt, rapea rakenne, joka sulaa kielellä. Pakastekuivattu mango on kilolta 5–8 kertaa kalliimpaa kuin geotermisesti kuivattu tuote, mutta sillä on omat käyttökohteensa: murolisäkkeet, joiden on pysyttävä rapeina maidossa, premium-välipalat, joissa rapea rakenne on myyntivaltti, sekä lääke- tai nutraseuttiset pohjat, joissa suurin mahdollinen ravintoainetiheys oikeuttaa kustannuksen.
Tuotetyyppien vertailutaulukko
| Tuotetyyppi | Kosteus (%) | Vedenaktiivisuus (aw) | Säilyvyys (kuukautta) | Pääkäyttökohteet | Suhteellinen kustannusindeksi |
|---|---|---|---|---|---|
| Viipaleet (sitkeät) | 14–18 | 0,55–0,65 | 12–18 | Vähittäiskaupan välipalat, pähkinä-hedelmäsekoitukset, ammattikeittiöt | 1,0x (perustaso) |
| Palat / kuutiot | 14–18 | 0,55–0,65 | 12–18 | Granola, leipomo, jäätelön päälliset | 1,1–1,2x |
| Jauhe | 4–6 | 0,20–0,35 | 18–24 | Smoothiet, ravintolisät, aromit | 1,3–1,8x |
| Pakastekuivatut lastut | 1–3 | 0,10–0,20 | 24–36 | Murolisäkkeet, premium-välipalat | 5,0–8,0x |
| Osmoottinen + geoterminen | 16–20 | 0,55–0,65 | 12–18 | Makeiset, kevyesti makeutettu välipala | 0,9–1,1x |
Laatuluokat ja eritelmät
Väriluokitus (luonnollinen vs. käsitelty)
Kuivatun mangon väri on B2B-kaupan kiistanalaisimpia laatuparametreja, koska tuotetta tuntemattomat ostajat käyttävät sitä usein laadun mittarina. Todellisuus on vivahteikkaampi:
- Luonnollinen kullanoranssi: Saavutetaan huolellisella lämpötilan hallinnalla kuivauksen aikana (alle 55 °C) ja nopealla käsittelyllä kuorinnan jälkeen. Tämä on premium-luokka, joka kertoo vähäisestä hapettumisesta ja siitä, ettei keinotekoista käsittelyä ole käytetty. Geoterminen kuivaus tuottaa tämän värin luonnostaan.
- Vaaleankeltainen: Kertoo joko eri mangolajikkeesta (joidenkin lajikkeiden malto on luonnostaan vaaleampaa) tai hieman korkeammasta kuivauslämpötilasta, joka on aiheuttanut pintasokerien lievää karamellisoitumista.
- Tumma meripihka tai ruskea: Kertoo joko pitkittyneestä hapettumisesta (hidas käsittely kuorinnan ja kuivauksen välillä), korkeammista kuivauslämpötiloista tai rikittämättömästä luonnollisesta mangosta, jonka lajikkeen malto on luonnostaan tummempaa.
- Kirkkaan oranssi (käsitelty): Saavutetaan rikkidioksidikaasutuksella (SO2), joka toimii sekä säilöntäaineena että värin kiinnittäjänä. Tämä on yleistä perinteisessä jalostuksessa, mutta clean label -ostajat hylkäävät sen yhä useammin.
Sokeripitoisuus (ei lisättyä sokeria vs. kevyesti makeutettu)
Kuivattu mango sisältää luonnostaan 60–70 g sokeria 100 g:ssa valmista tuotetta (pääasiassa tuoreen hedelmän fruktoosia ja glukoosia, jotka konsentroituvat kuivauksessa). Tämä ei ole lisättyä sokeria – se on hedelmän omaa sokeria, ja useimpien markkinoiden merkintäsäännökset sallivat sen ilmoittamisen sellaisena.
B2B-markkinoilla on kolme sokeriluokkaa:
- Ei lisättyä sokeria (NAS): Vain hedelmän luontaiset sokerit. Tämä on nopeimmin kasvava segmentti, jota vauhdittaa clean label -kysyntä. Valmis tuote on rakenteeltaan kiinteä ja sitkeä ja maultaan tasapainoisen makeanhapokas.
- Kevyesti makeutettu: Osmoottinen esikäsittely sokeri- tai hedelmämehuliuoksella (tyypillisesti 10–20 % lisättyjä sokereita valmiin tuotteen painosta). Tuloksena on pehmeämpi, makeampi tuote, jota suositaan joillakin Aasian ja Lähi-idän markkinoilla.
- Infusoitu / sokeroitu: Sokeripitoisuus ylittää 75 g / 100 g. Tämä on makeistuote, ei luonnollinen kuivattu hedelmä, ja se tulisi erottaa selvästi hankintaeritelmissä. Se jää useimpien terveyspainotteisten B2B-hankintojen ulkopuolelle.
Kosteuden ja vedenaktiivisuuden tavoitearvot
Kosteuspitoisuus ja vedenaktiivisuus (aw) ovat säilyvyyden ja elintarviketurvallisuuden kaksi tärkeintä parametria:
- Kosteuspitoisuus määrää rakenteen. Sitkeille mangoviipaleille optimaalinen alue on 14–18 %. Alle 12 %:ssa tuotteesta tulee kova ja hauras. Yli 20 %:ssa tuote on liian pehmeä ja altis mikrobikasvulle.
- Vedenaktiivisuus määrää mikrobiologisen turvallisuuden. Kriittinen kynnys on aw 0,65 – tämän tason alapuolella useimmat homeet ja hiivat eivät pysty kasvamaan. Pitkän matkan kuljetuksissa ilman kylmäketjua tavoitteena on alle 0,60:n aw.
Molemmat parametrit tulisi määritellä ostotilauksissa ja todentaa analyysitodistuksesta. Analyysitodistuksen lukemisesta ja tulkinnasta kerrotaan laatutestauksen ja CoA:n oppaassamme.
Rikkidioksidi: käsitelty vs. käsittelemätön
Rikkidioksidia (SO2) käytetään kuivattujen hedelmien jalostuksessa säilöntäaineena ja värin säilyttäjänä. Kuivatussa mangossa SO2-käsittely ylläpitää kirkkaan oranssia väriä ja pidentää säilyvyyttä estämällä entsymaattista ruskistumista ja mikrobikasvua.
Sääntelyrajat vaihtelevat markkinoittain:
- EU: Enintään 1 000 mg/kg SO2:ta kuivatuissa hedelmissä (asetus EY 1333/2008). On ilmoitettava etiketissä merkinnällä E220 tai ”sisältää sulfiitteja”, jos pitoisuus ylittää 10 mg/kg.
- Yhdysvallat: FDA edellyttää sulfiittien ilmoittamista yli 10 ppm:n pitoisuuksissa. Kuivatuille hedelmille ei ole numeerista enimmäismäärää, mutta käytännön rajat vastaavat Codex Alimentariuksen 1 000 mg/kg:n tasoa.
- Luomu: SO2:ta ei sallita lainkaan EU:n luomu-, USDA NOP- ja JAS-standardeissa.
- GCC: GSO-standardit vastaavat Codexin rajoja. Halal-sertifiointielinten kannat SO2:een vaihtelevat – jotkin hyväksyvät sen valmistuksen apuaineena, toiset edellyttävät SO2-vapaata tuotetta.
Markkinatrendi kulkee vahvasti kohti rikittämätöntä kuivattua mangoa, mitä ajavat kuluttajien clean label -kysyntä ja geotermisen kuivauksen kyky tuottaa houkutteleva väri ilman kemiallista käsittelyä. Arovelan kuivatun mangon vakiotuotanto on SO2-vapaata.
Laatuluokkataulukko
| Luokka | Väri | Sokerikäsittely | SO2 | Kosteus (%) | Virhetoleranssi | Tyypillinen käyttö |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Premium NAS | Luonnollinen kullanoranssi | Ei lisättyä sokeria | Ei lainkaan (0 ppm) | 14–16 | Alle 2 % painosta | Premium-vähittäiskauppa, luomu, terveysruoka |
| Vakio-NAS | Kullankeltaisesta vaaleaan meripihkaan | Ei lisättyä sokeria | Ei lainkaan (0 ppm) | 14–18 | Alle 5 % painosta | Vakiovähittäiskauppa, pähkinä-hedelmäsekoitukset, granola |
| Kevyesti makeutettu | Kirkkaan oranssi | 10–20 % lisättyä sokeria | Valinnainen (alle 500 ppm) | 16–20 | Alle 5 % painosta | Aasian vähittäiskauppa, makeislisäkkeet |
| Perinteinen käsitelty | Kirkkaan oranssi | Vaihtelee | 500–1 000 ppm | 14–18 | Alle 8 % painosta | Ammattikeittiöt, leipomo, hintavetoinen hankinta |
| Teollisuus- / jauhelaatu | Vaihtelee | Vaihtelee | Vaihtelee | 4–6 (jauhe), 14–18 (palat) | Alle 10 % painosta | Jauheen valmistus, aromit, leipomoesiseokset |
Jalostusmenetelmät
Geoterminen kuivaus (mangolle 40–55 °C)
Geoterminen kuivaus on Arovelan Sındırgın (Balıkesir) laitoksen keskeinen jalostusmenetelmä. Mangon osalta prosessi etenee seuraavasti:
- Raaka-aineen vastaanotto ja tarkastus: Tuontimangosta (tuore tai IQF-puolivalmiste) tarkastetaan kypsyys, virheet ja alkuperäinen Brix-lukema (tavoite: 14–18 °Brix tuoreelle, IQF:lle mukautettuna).
- Pesu ja desinfiointi: Pesu klooratulla vedellä (50–100 ppm vapaata klooria) ja sen jälkeen huuhtelu juomakelpoisella vedellä.
- Kuorinta ja viipalointi: Käsin tai puoliautomaattisesti tehtävä kuorinta. Viipalointi 5–8 mm:n paksuuteen kalibroiduilla teräleikkureilla.
- Esikäsittely (valinnainen): Sitruunahappokasto (0,5–1,0 %:n liuos) entsymaattisen ruskistumisen estämiseksi. Askorbiinihappokasto C-vitamiinitäydennystä varten. Vakioprosessissa ei käytetä SO2-käsittelyä.
- Lastaus ja kuivaus: Viipaloitu mango asetellaan yhteen kerrokseen verkkopohjaisille kuivausritilöille (suurin kuormitustiheys: 8–10 kg/m2). Ritilät lastataan geotermisiin kuivauskammioihin, joiden lämpötila on 45–50 °C, suhteellinen kosteus 20–30 % ja joissa on jatkuva hidas ilmankierto.
- Kuivauksen kesto: 14–18 tuntia, jotta 6 mm:n vakioviipaleet saavuttavat 15–16 %:n kosteuspitoisuuden. Paksummat viipaleet tai kokonaiset posket vaativat 20–24 tuntia.
- Jäähdytys ja tasaannutus: Kuivattu tuote jäähdytetään huoneenlämpöön ja pidetään sen jälkeen tasaannutussäiliöissä 24–48 tuntia, jotta kosteus jakautuu tasaisesti ennen pakkaamista.
- Metallinilmaisu ja pakkaus: Jokainen tuotantoerä kulkee metallinilmaisimen läpi (herkkyys: rautametallit 1,5 mm, ei-rautametallit 2,0 mm, ruostumaton teräs 2,5 mm). Bulkkimuodot pakataan suojakaasuun (typpihuuhtelu).
Geotermisen energian lähde on maanalainen, 65–80 °C:n kuuma vesi Sındırgın geotermisen kentän kaivoista; se johdetaan putkilämmönvaihtimien läpi lämpimän kuivausilman tuottamiseksi. Ei palamista, ei hiilipohjaista polttoainetta eikä muita päästöjä kuin vesihöyryä. Koko tekninen kuvaus löytyy geotermisen kuivauksen B2B-oppaastamme.
Osmoottinen kuivaus + geoterminen viimeistely
Osmoottinen kuivaus on kaksivaiheinen prosessi, jossa mangoviipaleet upotetaan ensin väkevään sokeri- tai hedelmämehuliuokseen (40–65 °Brix) 2–6 tunniksi. Osmoottinen paine poistaa 30–50 % vapaasta vedestä ennen kuin tuote siirtyy geotermiseen kuivauskammioon.
Edut:
- Lyhyempi kuivausaika: 8–12 tuntia ei-osmoottisen tuotteen 14–18 tunnin sijaan.
- Pehmeämpi rakenne: Sokerin imeytyminen tuottaa pehmeämmän, taipuisamman valmiin tuotteen.
- Parempi värin säilyminen: Sokerimatriisi suojaa pigmenttejä kuivauksen aikana.
Haitat:
- Lisätty sokeri: Tuote on merkittävä lisättyä sokeria sisältäväksi, mikä sulkee sen pois ei lisättyä sokeria -asemoinnista.
- Korkeampi sokeripitoisuus: 70–80 g kokonaissokereita 100 g:ssa vs. 60–70 g NAS-tuotteessa.
- Ylimääräinen prosessivaihe: Lisää kokonaisprosessiaikaan 4–8 tuntia osmoottinen upotus ja valutus mukaan lukien.
Tätä menetelmää suositaan kevyesti makeutetuissa mangotuotteissa, jotka on suunnattu Lähi-idän ja Kaakkois-Aasian markkinoille, joilla kuluttajat odottavat pehmeämpää ja makeampaa kuivattua hedelmää.
Pakastekuivaus
Pakastekuivaus (lyofilisointi) tuottaa perustavasti erilaisen tuotteen: rapean, huokoisen ja erittäin vähäkosteuksisen (1–3 %). Prosessissa mangoviipaleet jäädytetään -40 °C:seen, minkä jälkeen jää poistetaan tyhjiösublimaatiolla suoraan vesihöyrynä ilman nestefaasia.
Mangossa pakastekuivaus säilyttää 90–95 % C-vitamiinista ja käytännössä kaikki haihtuvat aromiyhdisteet, joten tuloksena on ravintoainetiheydeltään ja makunsa aitoudelta paras saatavilla oleva kuivatun mangon muoto. Vastapainona on kustannus: pakastekuivaus on valmiin tuotteen kiloa kohden 5–8 kertaa kalliimpaa kuin geoterminen kuivaus lyofilisointilaitteiston pääomakustannusten (500 000–5 000 000 USD yksikköä kohden) ja suuren sähkönkulutuksen (2,5–4,0 kWh poistettua vesikiloa kohden) vuoksi.
Pakastekuivattu mango on perusteltu murolisäkkeissä (pysyy rapeana maidossa), lääkepohjissa ja huippuluokan premium-välipalalinjoissa, joissa hintapiste kantaa kustannusrakenteen.
Perinteinen kuumailmakuivaus
Perinteiset kuumailmatunnelikuivurit toimivat 65–80 °C:ssa, ja ne ovat maailmanlaajuisesti hallitseva kuivatun mangon kuivausmenetelmä. Ne ovat nopeampia (8–12 tuntia viipaloidulle tuotteelle) ja vaativat pienemmän pääomainvestoinnin kuin geotermiset tai pakastekuivausjärjestelmät.
Haitat on dokumentoitu hyvin:
- Ravintoaineiden hajoaminen: C-vitamiinin säilyminen putoaa 40–55 %:iin 72 °C:ssa. Fenolien kokonaispitoisuus laskee 35–45 %.
- Maun heikkeneminen: Korkeat lämpötilat haihduttavat mangon aromin määrittävät terpeenit ja esterit. Valmis tuote on makea mutta maultaan yksiulotteinen.
- Värin tummuminen: Maillard-ruskistuminen yli 65 °C:n lämpötiloissa tuottaa tummemman tuotteen, ellei käytetä SO2:ta.
- Energiakustannus: Toimii fossiilisilla polttoaineilla tai verkkosähköllä, ja energiakustannus kiloa kohden on 60–70 % korkeampi kuin geotermisessä kuivauksessa.
- Hiilijalanjälki: 0,8–1,2 kg CO2e valmiin tuotteen kiloa kohden vs. 0,02–0,05 kg CO2e geotermisesti kuivatulla tuotteella.
Perinteinen kuivaus on edelleen hintavetoisen hankinnan perustaso, mutta laatu- ja kestävyysero geotermiseen kuivaukseen nähden on merkittävä ja mitattavissa.
MOQ, hinnoittelu ja pakkaus
MOQ ja hintarakenne
| Tuotemuoto | MOQ (kg) | Ohjeellinen FOB-hinta (USD/kg) | Pakkausvaihtoehdot | Toimitusaika |
|---|---|---|---|---|
| Mangoviipaleet NAS (bulkki) | 1 000 | 7,50–10,50 | 10 kg:n laatikko, 5 kg:n tyhjiöpussi | 3–4 viikkoa |
| Mangoviipaleet NAS (vähittäismyyntivalmis) | 500 (+ 3 000 kpl) | 9,00–13,00 | Doypack-pussi 100–250 g, flow pack | 5–7 viikkoa |
| Mangopalat / -kuutiot (bulkki) | 1 000 | 8,00–11,00 | 10 kg:n laatikko | 3–4 viikkoa |
| Mangojauhe (bulkki) | 500 | 12,00–18,00 | 25 kg:n voimapaperisäkki, 10 kg PE-vuorattu | 4–5 viikkoa |
| Pakastekuivatut mangolastut (bulkki) | 250 | 45,00–65,00 | 5 kg:n alumiinipussi, typpihuuhtelu | 4–6 viikkoa |
| Osmoottinen + geoterminen (bulkki) | 1 000 | 6,50–9,00 | 10 kg:n laatikko | 3–4 viikkoa |
Hinnat ovat ohjeellisia ja riippuvat raakamangon alkuperästä, lajikkeesta, tilausmäärästä ja valuuttakurssien vaihtelusta. Alphonso-alkuperäisestä mangosta maksetaan 20–30 %:n lisähinta Totapuriin tai tavalliseen intialaiseen mangoon verrattuna. Luomusertifiointi lisää perushintaan 15–25 %. Kaikki hinnat ovat FOB turkkilainen satama (tyypillisesti Izmir tai Mersin).
Määräalennuksia sovelletaan: yli 5 tonnin tilaukset saavat tyypillisesti 5–8 %:n alennuksen; yli 20 tonnin tilaukset (täysi kontti) 10–15 %:n alennuksen.
Bulkkimuodot
Kuivatun mangon B2B-vakiobulkkipakkaukset:
- 10 kg:n aaltopahvilaatikko, jossa on PE-sisäpussi – oletusmuoto elintarvikevalmistajille ja uudelleenpakkaajille.
- 5 kg:n tyhjiöpussi ulkolaatikossa – pienempiä eriä käsittelevien jalostajien ja laatutietoisten ostajien suosima, kun erää kohden halutaan avata vähemmän tuotetta.
- 25 kg:n voimapaperisäkki, jossa on PE-sisäpussi – jauhetuotteiden vakio.
- Suursäkki (500 kg tai 1 000 kg) – saatavilla suurten volyymien teollisille ostajille (makeiset, leipomoesiseokset).
Kaikissa bulkkimuodoissa ulkopakkaukseen on merkitty eränumero, valmistuspäivä, parasta ennen -päivä, nettopaino ja säilytysohjeet. Kasvinterveysasiakirjat kulkevat jokaisen lähetyksen mukana, ja eräkohtainen analyysitodistus on saatavilla pyynnöstä. Tukkupakkaamisen ja tilaamisen parhaista käytännöistä kerrotaan B2B-näytetilausoppaassamme.
Vähittäismyyntivalmis private label
Arovela tarjoaa täyden private label -palvelun kuivatuille mangotuotteille:
- Pakkaussuunnittelu: Oma suunnittelutiimi tai työskentely ostajan toimittaman aineiston pohjalta.
- Muotovaihtoehdot: Doypack (seisova pussi) 50 g:n, 100 g:n, 150 g:n ja 250 g:n kokoina; flow pack kerta-annoksiin; jäykkä rasia kalvokannella premium-asemointiin.
- Private labelin MOQ: 3 000–10 000 kappaletta nimikettä kohden (muodon mukaan). Ensimmäisessä vähimmäistilauksessa yhdistetään tyypillisesti 2–3 nimikettä sekalavan tai LCL-lähetyksen täyttämiseksi.
- Aikataulu: 55–70 päivää hyväksytystä painoaineistosta ensimmäiseen lähetykseen, sisältäen pakkausmateriaalien hankinnan, tuotannon ja laatuvapautuksen.
Kausisaatavuus ja toimitusajat
Koska Turkki tuo raakamangoa useasta alkuperästä, joiden satokaudet ovat porrastuneet, kuivattua mangoa on saatavilla turkkilaisilta jalostajilta ympäri vuoden. Raaka-aineen hinta ja saatavuus kuitenkin vaihtelevat:
- Huippusaatavuus (alhaisin raaka-ainekustannus): huhti–heinäkuu (Intian ja Vietnamin sato) ja kesä–syyskuu (Senegalin sato).
- Huippukauden ulkopuolella (korkeampi raaka-ainekustannus): marras–helmikuu, jolloin saatavilla on vain Brasilian tarjontaa ja kylmävarastoitua IQF-mangoa.
- Tuotannon toimitusaika: 3–5 viikkoa vahvistetusta ostotilauksesta vakiobulkkimuodoille. 5–7 viikkoa private labelille. Luomusertifioidulle tuotteelle lisätään 2–3 viikkoa erillään pidettävän jalostuksen vaatimusten vuoksi.
Ostajien, jotka hakevat kilpailukykyisintä vuosihinnoittelua, kannattaa harkita termiinisopimuksia, jotka lukitaan huhti–heinäkuun raaka-ainehintoihin ja joiden lähetykset aikataulutetaan koko vuodelle.
Sääntelyvaatimusten noudattaminen
EU: torjunta-aineiden MRL-arvot, vierasaineiden enimmäismäärät, merkinnät
Kuivatun mangon tuontia EU:hun Turkista (tai mistä tahansa kolmannesta maasta) säätelee useita toisiinsa kytkeytyviä asetuksia:
Torjunta-ainejäämien enimmäismäärät (MRL): Asetuksessa (EY) N:o 396/2005 vahvistetaan torjunta-ainejäämien MRL-arvot kuivatuissa hedelmissä. Mangossa keskeisiä analyyttejä ovat karbendatsiimi, klorpyrifossi (jonka käyttö on nykyään kielletty EU:ssa mutta jota käytetään yhä joissakin alkuperämaissa) ja ditiokarbamaatit. Lähetystä edeltävä testaus EU:n MRL-tietokantaa vasten on välttämätöntä, erityisesti intialaisperäisen raaka-aineen kohdalla, jossa torjunta-aineiden käyttötavat voivat poiketa EU:ssa hyväksytyistä aineista.
Vierasaineiden enimmäismäärät: Asetus (EU) 2023/915, joka korvasi asetuksen (EY) N:o 1881/2006, kattaa aflatoksiinit, okratoksiini A:n, lyijyn, kadmiumin ja muut vierasaineet. Vaikka aflatoksiiniriski on mangossa pienempi kuin pähkinöissä tai viikunoissa, testauksen tulisi silti kuulua vakioanalyysitodistukseen.
Elintarvikkeiden merkinnät: Asetus (EU) N:o 1169/2011 edellyttää kaikkien ainesosien, allergeenien, ravintoarvotietojen, eränumeron, parasta ennen -päivän ja alkuperämaan ilmoittamista. Turkissa intialaisesta raaka-aineesta jalostetun kuivatun mangon etiketissä on ilmoitettava jalostusmaa (Turkki) ja mangon alkuperä, jos sen pois jättäminen olisi harhaanjohtavaa.
Sulfiitti-ilmoitus: Jos SO2-pitoisuus ylittää 10 mg/kg, se on ilmoitettava allergeenina. Tämä on jälleen yksi kaupallinen syy käyttää SO2-vapaata tuotantoa.
Kattava yleiskatsaus EU-markkinoille pääsyn vaatimuksista löytyy EU-markkinoille pääsyn sääntelyoppaastamme.
Yhdysvallat: FDA FSMA, trooppisten hedelmien tuontivaatimukset
FSMA (Food Safety Modernization Act): Kaikkien laitosten, jotka valmistavat, jalostavat tai varastoivat elintarvikkeita Yhdysvalloissa kulutettavaksi, on rekisteröidyttävä FDA:lle ja noudatettava ihmisravinnoksi tarkoitettujen elintarvikkeiden ennaltaehkäiseviä valvontatoimia (21 CFR Part 117). Turkkilaisilla viejillä on oltava voimassa oleva FDA-rekisteröinti ja kirjallinen elintarviketurvallisuussuunnitelma.
Foreign Supplier Verification Program (FSVP): Yhdysvaltalainen maahantuoja vastaa sen todentamisesta, että ulkomaiset toimittajat täyttävät FDA:n vaatimukset. Tähän kuuluvat vaara-analyysi, toimittajan suorituskyvyn arviointi ja korjaavien toimenpiteiden menettelyt. Turkkilaiset toimittajat, joilla on ISO 22000- ja HACCP-sertifiointi, täyttävät FSVP-vaatimukset tyypillisesti vähäisellä lisädokumentaatiolla.
Trooppisten hedelmien tuontivaatimukset: Kuivattuun mangoon ei sovelleta USDA APHIS:n kasvinterveysvaatimuksia (ne koskevat ensisijaisesti tuoreita hedelmiä). FDA voi kuitenkin pidättää lähetyksiä, joissa torjunta-ainejäämät ylittävät Yhdysvaltojen toleranssit (40 CFR Part 180) tai joiden jalostusolosuhteet ovat olleet epähygieeniset.
Merkinnät: FDA 21 CFR Part 101. Alkuperämaa on ilmoitettava. ”Dried mango” tai ”dried mango slices” ovat hyväksyttäviä elintarvikkeen vakionimiä. Sokeri-ilmoituksissa on erotettava kokonaissokerit ja lisätyt sokerit päivitetyn Nutrition Facts -taulukon vaatimusten mukaisesti.
GCC: halal, GSO-standardit
Persianlahden yhteistyöneuvoston markkina (Saudi-Arabia, Arabiemiirikunnat, Qatar, Kuwait, Bahrain, Oman) edellyttää:
Halal-sertifiointi: Pakollinen elintarviketuonnissa. Sertifiointielimen on oltava tuontimaan viranomaisen tunnustama (esim. SFDA Saudi-Arabiassa, ESMA Arabiemiirikunnissa). Kuivattu mango on itsessään luonnostaan halal, mutta jalostuslaitoksen on oltava halal-sertifioitu, mikä tarkoittaa, ettei samoilla linjoilla jalosteta muita kuin halal-tuotteita tai että halal- ja ei-halal-tuotannon välillä noudatetaan dokumentoituja puhdistusmenettelyjä.
GSO-standardit: GSO 2333 kattaa kuivattujen hedelmien laatuvaatimukset. GSO 150 kattaa elintarvikkeiden merkinnät. Arabiankieliset merkinnät ovat pakollisia vähittäismyyntituotteissa. Valmistuspäivän, viimeisen käyttöpäivän ja eränumeron on oltava selvästi näkyvissä.
SFDA-rekisteröinti (Saudi-Arabia): Kaikkien Saudi-Arabiaan vievien elintarvikelaitosten on rekisteröidyttävä SFDA:n sähköiselle alustalle. Tuoterekisteröinti ja tuontiluvat vaaditaan ennen ensimmäistä lähetystä.
Yksityiskohtaiset GCC-viennin vaatimukset löytyvät Arabiemiirikuntia ja GCC-maita käsittelevästä vientioppaastamme.
Itä-Aasia: Japanin MHLW, Korean MFDS
Japani (MHLW – terveys-, työ- ja hyvinvointiministeriö): Tuontielintarvikkeet tarkastetaan elintarvikehygienialain nojalla. Kuivatun mangon keskeisiä vaatimuksia ovat torjunta-ainejäämien testaus Japanin ”positiivilistaa” vasten (jossa on MRL-arvot yli 800 aineelle), lisäaineiden vaatimustenmukaisuus (Japanin hyväksyttyjen lisäaineiden luettelo poikkeaa EU:n ja Yhdysvaltojen luetteloista) ja säteilytarkastus tiettyjen alkuperien osalta.
Korea (MFDS – elintarvike- ja lääketurvallisuusministeriö): Tuontielintarvikkeista on tehtävä ennakkoon tuonti-ilmoitus. Torjunta-aineiden MRL-arvot noudattavat Korean positiivilistajärjestelmää (PLS), jossa oletusarvo on 0,01 mg/kg kaikille aineille, joille ei ole vahvistettu MRL-arvoa – selvästi tiukempi kuin EU:n tai Yhdysvaltojen oletusarvot. Lähetystä edeltävä testaus Korean PLS:ää vasten on välttämätöntä, erityisesti monijäämäanalyysin osalta.
Sekä Japani että Korea edellyttävät korean-/japaninkielisiä merkintöjä vähittäismyyntituotteissa. B2B-bulkkituonnissa voidaan käyttää englanninkielisiä merkintöjä ja paikallisen maahantuojan kiinnittämää lisäetikettiä. Markkinakohtaista ohjeistusta on Etelä-Korean ja Japanin hankintaoppaassamme.
Toimitusketjun logistiikka
Raaka-aineen hankinnan aikataulu
Kuivatun mangon toimitusketju alkuperästä valmiiseen tuotteeseen noudattaa seuraavaa aikataulua:
- Raakamangon sadonkorjuu alkuperämaassa (kuukausi 0): Tuore mango korjataan, lajitellaan ja joko lähetetään tuoreena (välitöntä jalostusta varten) tai jalostetaan alkuperämaassa IQF-puolivalmisteeksi (yksittäin pikapakastettu).
- Tuoreen mangon kuljetus Turkkiin (viikot 1–2): Lentorahti pienille premium-erille (3–5 päivää). Jäähdytetty merirahti bulkkimäärille (10–18 päivää alkuperästä riippuen).
- IQF-mangon kuljetus Turkkiin (viikot 2–4): Merirahti pakastekontissa (reefer) Intiasta, Vietnamista tai Thaimaasta Mersinin tai Izmirin satamaan. Kuljetusaika 12–22 päivää.
- Tulliselvitys ja siirto laitokseen (viikot 3–5): Turkin tulliselvitys, kasvinterveystarkastus ja kuljetus jalostuslaitokseen.
- Jalostus (viikot 4–6): Sulatus (jos IQF), pesu, viipalointi, kuivaus, tasaannutus, laatutestaus ja pakkaus. Jalostuksen kokonaisaika on 3–5 päivää tuotantoerää kohden.
- Laatuvapautus ja vientiasiakirjat (viikot 5–7): Analyysitodistuksen laatiminen, kasvinterveystodistuksen myöntäminen, vientitulliselvitys.
Kokonaisaika alkuperämaan sadonkorjuusta FOB turkkilaiseen satamaan: 5–7 viikkoa tuoreelle mangolle, 4–6 viikkoa IQF-mangolle. Tähän lisätään merikuljetusaika ostajan määräsatamaan.
Jalostusikkuna
Usean alkuperän hankinnan ansiosta kuivatun mangon jalostusikkuna turkkilaisissa laitoksissa kattaa suurimman osan vuodesta:
- Maalis–heinäkuu: Intialainen ja vietnamilainen tuore ja IQF-mango (suurin volyymi, parhaat hinnat).
- Kesä–syyskuu: Senegalilainen mango (Kent- ja Keitt-lajikkeet).
- Loka–tammikuu: Brasilialainen mango (Tommy Atkins, Palmer).
- Ympäri vuoden: IQF-mango kylmävarastosta (saatavilla mistä tahansa alkuperästä, säilytetään -18 °C:ssa enintään 12 kuukautta).
Käytännön merkitys ostajille: kuivattua mangoa voi tilata ja toimittaa ympäri vuoden, mutta huhti–heinäkuun ikkunassa tehdyt termiinisopimukset lukitsevat kilpailukykyisimmät raaka-ainehinnat.
FOB-hinnoittelu ja Incoterms-ehdot
Turkista tehtävissä kuivatun mangon B2B-vakiokaupoissa käytetään FOB (Free on Board) -Incoterms-ehtoa, mikä tarkoittaa, että myyjän vastuu päättyy, kun tavara on lastattu alukseen turkkilaisessa lähtösatamassa. Ostaja vastaa siitä eteenpäin rahdista, vakuutuksesta ja määrämaan tulliselvityksen kustannuksista.
Muut pyynnöstä saatavilla olevat Incoterms-ehdot:
- CIF (Cost, Insurance, Freight): Myyjä järjestää ja maksaa rahdin ja vakuutuksen ostajan määräsatamaan. Yksinkertaistaa prosessia ostajille, joilla ei ole omaa huolitsijaa.
- DDP (Delivered Duty Paid): Myyjä hoitaa kaiken, myös määrämaan tulliselvityksen ja toimituksen. Korkein yksikkökustannus mutta ei lainkaan logistiikkataakkaa ostajalle.
- EXW (Ex Works): Ostaja järjestää noudon myyjän laitokselta. Alhaisin kustannus myyjälle mutta suurin logistiikkavastuu ostajalle.
Kattava erittely siitä, miten Incoterms-ehdot vaikuttavat perille toimitettuun kokonaiskustannukseen, löytyy luonnontuotteiden B2B-kaupan Incoterms-oppaastamme.
Kylmäketjuvaatimukset
Kuivattu mango, jonka kosteuspitoisuus on 14–18 % ja vedenaktiivisuus alle 0,60, ei vaadi kylmäketjukuljetusta. Tavallinen kuivakonttikuljetus ympäristön lämpötilassa (alle 25 °C) riittää huoneenlämmössä säilyvälle tuotteelle.
Poikkeukset, jotka vaativat lämpötilan hallintaa:
- Pakastekuivattu mango: Vaikka pakastekuivattu tuote säilyy huoneenlämmössä, se on herkkä kosteuden imeytymiselle. Trooppisiin kohteisiin lähetettäessä tulisi käyttää kuivatusainepusseja ja tiivistä suojapakkausta. Monsuunikauden lähetyksiin Etelä- ja Kaakkois-Aasiaan suositellaan reefer-konttia.
- IQF-puolivalmistemango (saapuva raaka-aine): On pidettävä -18 °C:ssa koko kuljetuksen ajan. Jokainen kylmäketjun katkos aiheuttaa osittaisen sulamisen, uudelleenjäätymisen ja rakenteen heikkenemisen riskin.
- Korkean kosteuden tuote (yli 20 %:n kosteus): Jos ostaja määrittelee pehmeämmän, kosteamman kuivatun mangon, kylmäketju tai MAP (suojakaasupakkaus) voi olla tarpeen homekasvun estämiseksi pitkän kuljetuksen aikana.
Tavalliset kuivatut mangoviipaleet ja -palat, joiden kosteus on 14–16 %, kulkevat turvallisesti jäähdyttämättömissä konteissa kaikkialle maailmaan, mikä alentaa rahtikustannuksia merkittävästi pakastettuihin tai jäähdytettyihin tuotteisiin verrattuna.
Kestävyys ja hiilijalanjälki
Ympäristöperusteet kuivatun mangon hankkimiselle turkkilaisen geotermisen jalostuksen kautta ovat mitattavissa:
Energialähde: Geoterminen lämpö on uusiutuva, jatkuva energialähde, josta ei synny palamispäästöjä. Geotermisen kuivauksen hiili-intensiteetti on 0,02–0,05 kg CO2e valmiin tuotteen kiloa kohden, kun perinteisessä fossiilisilla polttoaineilla toimivassa kuivauksessa se on 0,8–1,2 kg CO2e.
Scope 3 -raportointi: Ostajille, jotka raportoivat EU:n yritysten kestävyysraportointidirektiivin (CSRD), Carbon Disclosure Projectin (CDP) tai Science Based Targets -aloitteen (SBTi) mukaisesti, geoterminen jalostusreitti tarjoaa dokumentoituja, auditoitavia päästövähennyksiä ostettujen tavaroiden ja palvelujen luokassa (Scope 3, luokka 1). Lisätietoa aiheesta: Scope 3 -hiilipäästöjen vähentäminen geotermisellä kuivauksella.
Vedenkäyttö: Geoterminen kuivaus käyttää huomattavasti vähemmän prosessivettä kuin osmoottinen kuivaus tai sokerisiirappiesikäsittelyyn perustuvat menetelmät. Pesuvesi ja kuivausprosessin lauhde käsitellään ja kierrätetään.
Pakkaus: Arovela tarjoaa vakiona FSC-sertifioidut aaltopahvilaatikot ja kierrätettävät PE-sisäpussit. Kompostoituvia pakkausvaihtoehtoja (PLA-pohjaiset pussit) on saatavilla vähittäismyyntivalmiisiin muotoihin kohtuullisella lisähinnalla.
Ostajille, jotka haluavat ymmärtää, miten turkkilainen hankinta sopii yhteen luonnollisten välipalojen tukkukaupan trendien ja clean label -kysynnän kanssa, kestävyysnäytöt ovat kaupan hyllyllä yksi kaupallinen erottautumistekijä lisää.
Usein kysytyt kysymykset
Voiko Turkki tuottaa kuivattua mangoa, vaikka siellä ei kasvateta mangoja?
Kyllä. Turkin kuivatun mangon teollisuus toimii alkuperärajat ylittävällä jalostusmallilla: raakamango tuodaan trooppisista alkuperämaista (Intia, Vietnam, Thaimaa, Senegal, Brasilia) ja jalostetaan turkkilaisissa laitoksissa geotermisellä kuivausteknologialla. Turkin tuoma lisäarvo ei ole viljely vaan jalostus, laadunvalvonta, sertifiointi ja vientilogistiikka. Alankomaat käyttää samaa mallia kahvissa ja kaakaossa – Alankomaissa ei kasvateta kahvipapuja, mutta se on Euroopan suurin kahvin jälleenviejä jalostus- ja logistiikkainfrastruktuurinsa ansiosta.
Mikä on kuivatun mangon vähimmäistilausmäärä tukkuna Turkista?
MOQ alkaa 500 kg:sta erikoismuodoissa (jauhe, pakastekuivattu) ja 1 000 kg:sta vakioviipaleissa ja -paloissa. Vähittäismyyntivalmiiden private label -tilausten vähimmäismäärä on 3 000–10 000 kappaletta nimikettä kohden. Laadun arviointia varten on saatavilla 5–25 kg:n näytetilauksia ennen tuotantomääriin sitoutumista.
Miten geotermisesti kuivatun mangon hinta vertautuu aurinkokuivattuun tai perinteisesti kuumailmakuivattuun mangoon?
Geotermisesti kuivatun mangon FOB-hinta on tyypillisesti 8–15 % alempi kuin samasta laitoksesta tulevan, laadultaan vastaavan perinteisesti kuumailmakuivatun tuotteen, koska geoterminen energia maksaa 60–70 % vähemmän kuin fossiilinen polttoaine. Alkuperämaiden aurinkokuivattuun mangoon verrattuna turkkilainen geotermisesti kuivattu tuote on kilolta hieman kalliimpi, mutta se tarjoaa selvästi tasaisemman laadun, pienemmät virheprosentit, täydellisen sääntelydokumentaation ja sertifioinnit (ISO 22000, HACCP, luomu, halal), joita alkuperämaiden pienten jalostajien aurinkokuivattu tuote harvoin tarjoaa.
Mitä sertifiointeja turkkilaiselta kuivatun mangon toimittajalta voi odottaa?
Vähintään: ISO 22000 (elintarviketurvallisuuden hallinta), HACCP ja GMP. EU:n vähittäiskauppaan: BRC tai IFS. Luomumarkkinoille: EU:n luomu-, USDA NOP- tai JAS-sertifiointi (Japani). GCC-markkinoille: tunnustetun elimen myöntämä halal-sertifiointi. Yhdysvaltojen tuontiin: FDA:n laitosrekisteröinti ja FSVP-vaatimusten mukainen dokumentaatio. Jotkut ostajat voivat pyytää myös kosher-sertifiointia. Arovelan ylläpitämät standardit näette koko sertifikaattivalikoimastamme.
Sopiiko Turkista tuleva kuivattu mango luomu- ja clean label -tuotteisiin?
Kyllä, edellyttäen että raakamango hankitaan sertifioiduista luomualkuperistä ja jalostetaan erillään pidettävien luomumenettelyjen mukaisesti sertifioidussa laitoksessa. Arovelalla on ISO 22000-, ISO 9001- ja ISO 27001 -sertifioinnit, ja se voi pyynnöstä hankkia raaka-aineen sertifioiduista luomualkuperistä. Clean label -vaatimukset (ei lisättyä sokeria, ei SO2:ta, ei keinotekoisia lisäaineita) täyttyvät geotermisen kuivauksen vakioprosessissa ilman lisäkustannuksia tai prosessimuutoksia.
Hankkikaa kuivattu mango Turkista
Turkin alkuperärajat ylittävä jalostusmalli tarjoaa sen, mihin suora hankinta trooppisista alkuperämaista ei useinkaan pysty: tasaiset laatuluokat, täyden sertifiointikokonaisuuden, ravintoaineet säilyttävän ja hiilijalanjälkeä pienentävän geotermisen jalostuksen sekä vientiasiakirjat, joilla EU:n, Yhdysvaltojen, GCC-maiden ja Itä-Aasian tullit läpäistään ilman viivytyksiä tai hylkäyksiä.
Tarvitsittepa bulkkina kuivattuja mangoviipaleita elintarvikevalmistukseen, jauhetta ravintolisien formulointiin, pakastekuivattuja lastuja premium-vähittäiskauppaan tai kokonaan brändätyn private label -linjan, infrastruktuuri skaalautuu näytetilauksesta täysiin konttimääriin yhden toimittajasuhteen puitteissa.
Selatkaa geotermisesti kuivattujen hedelmien valikoimaa, tutustukaa sertifikaatteihimme tai pyytäkää tarjous ja kertokaa tavoittelemanne tuotemuoto, määrä, kohdemarkkina ja mahdolliset erityiset sertifiointivaatimukset.
