Основни изводи
- Турция осигурява над 80% от световния износ на сушени смокини, като само на провинция Айдън се падат приблизително 70% от националното производство — снабдяването директно от произхода премахва двама до трима посредници от вашата верига на доставки.
- Сушените смокини се класифицират по петстепенна система (от клас 1 до клас 5) въз основа на размер, цвят, захарна кристализация и допустими дефекти — разбирането на тези класове е от съществено значение, за да съобразите качеството на продукта с вашия целеви пазар.
- Съответствието по афлатоксини е най-големият риск при вноса: границите на ЕС за сушени смокини са 6 ug/kg за B1 и 10 ug/kg общо, FDA в САЩ прилага ниво за действие от 20 ug/kg, а страните от GCC следват Codex Alimentarius с 10 ug/kg общо.
- Цените FOB Измир за сушени смокини на едро варират от 3,20 до 7,50 USD за килограм в зависимост от класа, размера и сезона — с MOQ от 500 kg за стандартните класове и от 100 kg за специалните артикули.
- Всяка пратка трябва да бъде подкрепена със сертификат за анализ (CoA) за конкретната партида, фитосанитарен сертификат и резултати от скрининг за афлатоксини от лаборатория, акредитирана по ISO 17025 — тези документи са от съществено значение за достъпа до пазарите на ЕС, САЩ и GCC.
Въведение
Сушените смокини на едро от Турция представляват една от най-концентрираните възможности за снабдяване от един произход на световния пазар на сушени плодове. Турция доминира световното производство и износ на сушени смокини с дял над 80% — позиция, която държи от десетилетия благодарение на съчетанието от идеални условия за отглеждане, утвърдена преработвателна инфраструктура и зряла експортна екосистема, която поема всичко — от изкупуването от стопанствата до контейнерните пратки на условие FOB.
За B2B мениджърите по снабдяване, купувачите на съставки и собствениците на собствени марки практическият въпрос не е дали да се снабдяват със сушени смокини от Турция — структурата на пазара я прави произход по подразбиране — а как да се ориентират в качествените класове, изискванията за съответствие и ценовите структури, за да си осигурят постоянни доставки с правилната спецификация.
Това ръководство обхваща цялата верига на снабдяване: производствените райони, петстепенната система за класификация по качество, съответствието по афлатоксини и безопасност на храните според целевия пазар, икономиката на цените на едро, вариантите за преработка и пакета експортни документи, необходим за достъп до пазарите на ЕС, САЩ и GCC. За по-широк поглед върху снабдяването с турски сушени плодове отвъд смокините вижте нашето ръководство за снабдяване със сушени плодове на едро.
Турската индустрия за сушени смокини — защо доминира
Доминацията на Турция при сушените смокини не е случайна. Тя е плод на география, генетика на сортовете, натрупвано с векове преработвателно ноу-хау и модерна експортна инфраструктура, съсредоточена около егейското крайбрежие.
Провинция Айдън — световната столица на сушените смокини
Провинция Айдън, разположена в западната част на Егейския регион, е най-важният район за производство на сушени смокини на Земята. Провинцията и околните ѝ околии — Герменджик, Назилли, Инджирлиова, Кочарлъ — произвеждат по-голямата част от турските сушени смокини, предимно сорта Sarılop (тип Смирна), който международните пазари ценят заради медената сладост, меката текстура и златисто-кехлибарения цвят.
Три фактора правят Айдън изключителен за отглеждането на смокини:
- Микроклимат: Средиземноморски климат с горещи, сухи лета (пик 35-42 °C), минимални летни валежи и 2800-3200 слънчеви часа годишно. Това съчетание обуславя висока концентрация на захари в плода (55-65% общи захари) и позволява естествено сушене на слънце още на дървото преди прибирането.
- Състав на почвата: Алувиалните почви по долината на река Бююк Мендерес осигуряват минералния профил, който дава характерния вкус на смокинята тип Смирна — съчетание, което конкурентните произходи в Иран, Северна Африка и Калифорния не са възпроизвели в мащаб.
- Инфраструктура за опрашване: Смокините тип Смирна изискват капрификация — опрашване от смокиновата оса (Blastophaga psenes) от дървета каприфиги. Зрелите овощни системи на Айдън поддържат съотношението между каприфиги и смокини тип Смирна, необходимо за постоянни добиви — биологична инфраструктура, чието изграждане отнема десетилетия.
Бурса и Назилли — второстепенни производствени райони
Макар Айдън да доминира, два второстепенни района допринасят със значим обем:
Провинция Бурса (Мраморноморски регион) произвежда смокини Bursa Siyahı (Черна Бурса) — тъмнокор сорт с подчертано сладкоподобен вкусов профил. Тези смокини стават все по-популярни в европейската специализирана търговия на дребно и в биологичните канали. Смокините от Бурса обикновено са по-едри от Sarılop от Айдън и постигат по-висока цена на нишовите пазари.
Околия Назилли (част от провинция Айдън, но често посочвана отделно) е известна със смокини от по-дребни класове, подходящи за промишлена преработка — смокинова паста, смокинови барчета и пълнежи за сладкарски изделия. Продуктът от Назилли излиза на пазара на по-ниски ценови нива и обслужва производителите на храни, които поставят цената пред външния вид.
Следващата таблица обобщава основните разлики между двата главни района за производство на смокини в Турция.
| Фактор | Провинция Айдън | Провинция Бурса |
|---|---|---|
| Основен сорт | Sarılop (тип Смирна) | Bursa Siyahı (тъмна смокиня) |
| Цвят | Светъл златисто-кехлибарен | Наситен пурпурно-черен |
| Вкусов профил | Меденосладък, с ядков нюанс | Богат, сладкоподобен, землист |
| Световна репутация | „Смокиня от Айдън“ — международно призната | Регионален премиум продукт, нишов износ |
| Период на прибиране | Август – септември | Август – средата на септември |
| Типичен експортен клас | Клас 1-3 (търговия на дребно в големи обеми) | Клас 1-2 (гурме, специализирани магазини) |
| Годишно производство | ~80 000 тона (свежо тегло) | ~12 000 тона (свежо тегло) |
| Ценова премия FOB | Референтни цени | +10-20% над еквивалентния клас от Айдън |
| Най-подходящи за | Масова търговия на дребно, промишленост, зърнени закуски | Гурме търговия на дребно, сладкарство, подаръци |
| Биологично предлагане | Растящо (над 20% от новите насаждения) | Ограничено (предимно конвенционално) |
Календар на реколтата и сезонна наличност
Познаването на календара на реколтата на турските сушени смокини е от решаващо значение за планирането на снабдяването:
| Период | Дейност | Значение за купувачите |
|---|---|---|
| Юни–юли | Развитие на плода и натрупване на захари | Обикновено се договарят предсезонните договори |
| Август | Започва основната реколта; смокините падат естествено, когато узреят | Налице е премиум продукт от първата реколта |
| Август–септември | Сушене на слънце върху тави в градините (3–5 дни) | Качеството зависи силно от времето през този период |
| Септември–октомври | Приемане във фабриката, сортиране, преработка, фумигация | Първите пратки от новата реколта са налични в края на октомври |
| Ноември–март | Пиков експортен сезон | Най-добра наличност и цени за пълни контейнери |
| Април–юни | Край на сезона; наличности от хладилно съхранение | Наличност в зависимост от запасите, възможни повишения на цените |
Сушените смокини от новата реколта (от текущата реколтна година) са налични от края на октомври. Купувачите, които сключват договори рано (юли–август), си осигуряват приоритетно разпределение и обикновено по-добри цени. Снабдяването в края на сезона (април–юни) разчита на хладилно съхранявани наличности, които могат да носят ценова премия от 5-10%.
Качествените класове на сушените смокини — обяснени
Преглед на системата от класове
Турските сушени смокини се класифицират в пет търговски класа въз основа на физичните параметри за качество, определени от Турския институт по стандартизация (TSE TS 541) и съгласувани със стандарта на ИКЕ на ООН DDP-14 за сушени смокини. Системата за класификация оценява размера, еднородността на цвета, целостта на кожицата, захарната кристализация, вътрешната текстура и допустимите дефекти.
| Клас | Качествено ниво | Основни характеристики | Целеви пазар |
|---|---|---|---|
| Клас 1 (Lux/AAA) | Премиум | Еднороден златисто-кехлибарен цвят, без пукнатини, минимална повърхностна захар, цяла кожица | Премиум търговия на дребно, подаръчни опаковки, японски/корейски пазар |
| Клас 2 (AA) | Високо | Допуска се леко вариране на цвета, слаб захарен налеп, единични тънки пукнатини | Стандартна търговия на дребно, биологични линии, супермаркети в ЕС |
| Клас 3 (A) | Стандартно | Умерено вариране на цвета, видима захарна кристализация, известни разкъсвания на кожицата | Обществено хранене, съставка за хлебни изделия, смеси от ядки и плодове |
| Клас 4 (B) | Промишлено | Смесен цвят, значителен захарен налеп, допускат се пукнатини до 15% | Смокинова паста, пюре, енергийни барчета, пълнежи за сладкарски изделия |
| Клас 5 (C) | За преработка | Неправилна форма, силна кристализация, висок толеранс за дефекти | Фураж, промишлена екстракция, биоетанол |
Клас 1 и клас 2 съставляват приблизително 25-35% от общото производство в добра реколтна година. Основната част от търговския експортен обем е в клас 2 и клас 3.
Класификация по размер
Размерът се измерва чрез броя сушени смокини в килограм (брой/kg) и чрез диаметъра на плода в милиметри. По-едрите смокини постигат по-високи цени:
| Означение на размера | Брой в kg | Приблизителен диаметър | Ценова премия спрямо стандартния |
|---|---|---|---|
| Jumbo | 35–45 | 40 mm+ | +30–50% |
| Extra Large | 45–55 | 35–40 mm | +15–25% |
| Large | 55–70 | 30–35 mm | Базово ниво |
| Medium | 70–90 | 25–30 mm | -10–15% |
| Small | 90–120 | 20–25 mm | -20–30% |
| Industrial | 120+ | < 20 mm | -35–45% |
Японските и корейските купувачи обикновено посочват изключително Jumbo или Extra Large. Европейската търговия на дребно приема Large като стандарт. Северноамериканските производители на смеси от ядки и плодове и на снаксове често предпочитат Medium за опаковки с контролирани порции.
Стандарти за цвят и външен вид
Цветът е основен фактор за качеството при снабдяването със сушени смокини:
- Златисто-кехлибарен (клас 1–2): Най-желаният цвят за търговията на дребно. Постига се чрез внимателно избрано време на сушене на слънце и минимална преработка. Съгласно стандартите на TSE при турските сушени смокини не се допуска изкуствено третиране на цвета.
- Светлокафяв (клас 2–3): Приемлив за стандартната търговия на дребно. Показва малко по-дълго излагане на слънце или незначителни разлики в боравенето по време на сушенето.
- Тъмнокафяв (клас 3–4): Типичен за смокини от късна реколта или за продукт, който е бил изложен за кратко на дъжд по време на сушенето. Функционално идентичен по вкус и хранителна стойност, но постига по-ниски цени на пазарите, водени от външния вид.
- Петнист/смесен (клас 4–5): Непостоянен цвят в рамките на партидата. Подходящ само за преработка, при която смокинята ще бъде нарязана, превърната в пюре или в паста.
Повърхностната захарна кристализация (бял прах или коричка върху кожицата на смокинята) е естествена и не е признак за разваляне — това е кристализирала фруктоза, която мигрира към повърхността. Силната кристализация обаче понижава продукта от клас за търговия на дребно до клас за обществено хранене или промишлен клас.
Вътрешно качество — влага, захарно съдържание, текстура
Освен визуалното класифициране, параметрите на вътрешното качество определят срока на годност, вкуса и пригодността за преработка:
- Съдържание на влага: Целевият диапазон е 22-26% за сушени смокини с качество за търговия на дребно. Под 20% текстурата става твърда и непривлекателна. Над 28% рискът от развитие на плесени нараства значително и видовете Aspergillus, които образуват афлатоксини, се превръщат в повод за безпокойство.
- Общи захари: 55-65% (предимно фруктоза и глюкоза). По-високото захарно съдържание е свързано с по-сладък вкус, но и ускорява захарната кристализация при съхранение.
- Водна активност (Aw): Трябва да остане под 0,65 за микробиологична стабилност. Това е критичен параметър за пратките с дълъг транзит до далечни пазари.
- Текстура: Смокините с качество за търговия на дребно трябва да бъдат меки и еластични, а не твърди или жилави. Текстурата зависи от влагата, баланса на захарите и метода на сушене — геотермално сушените смокини, обработени при 40-55 °C, обикновено запазват по-мека текстура от конвенционалния продукт, сушен в тунел при 65-80 °C.
Изпитване на качеството и съответствие
Граници за афлатоксини — критичният параметър
Замърсяването с афлатоксини е въпросът с най-тежки последици за качеството и съответствието в търговията със сушени смокини. Афлатоксините са токсични метаболити, образувани от гъбите Aspergillus flavus и Aspergillus parasiticus, които могат да колонизират смокините по време на сушенето на открито, особено в години с неочаквани валежи в края на лятото.
Регулаторните граници се различават значително според целевия пазар:
| Параметър | ЕС (Регл. (ЕС) 2023/915) | САЩ (ниво за действие на FDA) | GCC (GSO/Codex) | Япония | Codex Alimentarius |
|---|---|---|---|---|---|
| Афлатоксин B1 | 6 ug/kg (готови за консумация) | Няма отделна граница за B1 | 5 ug/kg | 10 ug/kg | 10 ug/kg |
| Общо афлатоксини (B1+B2+G1+G2) | 10 ug/kg (готови за консумация) | 20 ug/kg | 10 ug/kg | 10 ug/kg | 15 ug/kg |
| Протокол за вземане на проби | Регл. 401/2006 на Комисията | FDA Compliance Program 7307.001 | GSO 1016 | Уведомление на MHLW | CAC/GL 50 |
| Метод на изпитване | HPLC или LC-MS/MS | HPLC, ELISA (скрининг) | HPLC | HPLC | HPLC или имуноафинитетен |
| Дял на отказите на границата (смокини, 2024-2025) | 3-5% от пратките | < 1% | 1-2% | < 1% | Н/П |
ЕС прилага най-строгите граници в света. Регламент (ЕС) 2023/915 на Комисията определя максимално допустимите количества на замърсители в храните, със специални разпоредби за сушените смокини в приложение I, раздел 1. Турските смокини, предназначени за ЕС, преминават засилени гранични проверки чрез системата RASFF (Система за бързо предупреждение за храни и фуражи).
Практически съвет за снабдяването: винаги изисквайте изпитване за афлатоксини преди изпращане от лаборатория, акредитирана по ISO 17025, по методика HPLC или LC-MS/MS (а не само скрининг с ELISA). Поискайте пълната хроматограма, а не само резултата „отговаря/не отговаря“. За пълно ръководство за четене на лабораторни сертификати вижте нашето ръководство за четене на CoA.
Изпитване за остатъци от пестициди (MRL)
Турските смокинови градини се отглеждат предимно без напояване и с минимално прилагане на пестициди — смокините са една от категориите сушени плодове с най-ниски остатъци от пестициди. Въпреки това купувачите следва да изискват многокомпонентен скрининг (обикновено над 400 съединения чрез LC-MS/MS и GC-MS/MS), за да изпълнят разпоредбите за MRL на целевия пазар:
- ЕС: Регламент (ЕО) № 396/2005 определя MRL за всяка комбинация пестицид–продукт. MRL по подразбиране е 0,01 mg/kg, когато не е определена конкретна граница.
- САЩ: Толеранси на EPA съгласно 40 CFR Part 180. По правило по-либерални от границите на ЕС за повечето съединения.
- Биологично сертифициране: Нула остатъци от синтетични пестициди. Биологичните сушени смокини от Айдън постигат премия от 20-40%, но при тях рискът от отказ на основание MRL е близък до нула.
Микробиологични стандарти
Стандартните микробиологични параметри за сушени смокини включват:
- Общ брой микроорганизми (TPC): Обикновено под 10 000 CFU/g за качество за търговия на дребно, под 100 000 CFU/g за промишлено качество.
- Дрожди и плесени: Под 1000 CFU/g за търговия на дребно, под 10 000 CFU/g за промишлено качество.
- Salmonella: Отсъствие в 25 g. Не подлежи на договаряне за всички пазари.
- E. coli: Под 10 CFU/g.
- Колиформи: Под 100 CFU/g.
Фумигацията с метилбромид е поетапно прекратена съгласно Монреалския протокол. Съвременните алтернативи включват третиране с фосфин и съхранение в контролирана атмосфера (високо съдържание на CO2, ниско на O2). Топлинната обработка (пастьоризация при температура в сърцевината 74 °C в продължение на 15 секунди) се използва все по-често за премиум продукти за търговия на дребно.
Изисквания към сертификата за анализ (CoA)
Всяка търговска пратка сушени смокини следва да бъде придружена от CoA за конкретната партида, който обхваща най-малко: панел за афлатоксини (B1, B2, G1, G2, общо), съдържание на влага, водна активност, многокомпонентен скрининг за пестициди, микробиологичен панел, тежки метали (Pb, Cd, As, Hg) и органолептична оценка. В CoA трябва да са посочени номерът на партидата, датата на производство, датата на изпитването, номерът на акредитацията на лабораторията и подписът на аналитика. Научете как да оценявате тези документи в нашето ръководство за четене на CoA.
Цени на едро и MOQ
Ценови диапазони по клас и размер
Цените на едро на сушените смокини се определят от класа, размера, сезона и обема на поръчката. Следващата таблица отразява ориентировъчни цени FOB Измир за реколтния сезон 2025-2026:
| Клас | Размер | FOB Измир (USD/kg) | MOQ | Типичен профил на купувача |
|---|---|---|---|---|
| Клас 1 (Lux) | Jumbo (35–45/kg) | 6,50–7,50 | 500 kg | Японски търговци на дребно, производители на подаръчни кутии |
| Клас 1 (Lux) | Extra Large (45–55/kg) | 5,80–6,80 | 500 kg | Премиум търговия на дребно в ЕС, специализирани магазини |
| Клас 2 (AA) | Large (55–70/kg) | 4,50–5,50 | 500 kg | Стандартна търговия на дребно в ЕС/САЩ, биологични канали |
| Клас 2 (AA) | Medium (70–90/kg) | 3,80–4,60 | 500 kg | Производители на смеси от ядки и плодове и на снаксове |
| Клас 3 (A) | Смесен (70–90/kg) | 3,20–4,00 | 1000 kg | Обществено хранене, хлебопроизводство, влагане в зърнени закуски |
| Клас 4 (B) | Industrial (90+/kg) | 2,40–3,20 | 1000 kg | Производители на смокинова паста, пюре, енергийни барчета |
| Биологични (клас 2+) | Large–Medium | 5,50–7,80 | 250 kg | Биологична търговия на дребно, марки здравословни храни |
Цените се колебаят с 10-20% през сезона. Цените в началото на сезона (октомври-декември) обикновено са с 5-10% под тези в пиковия сезон (март-май), когато се прилагат премии за хладилно съхранение.
Структура на цената FOB Измир
Стандартната база за експортните цени на турските сушени смокини е FOB Измир (пристанище Алсанджак) или FOB Мерсин за югоизточното производство. Цената FOB включва:
- Цена на суровината (изкупуване от стопанствата)
- Преработка (сортиране, класифициране, измиване, оптимизиране на сушенето)
- Изпитване на качеството (афлатоксини, пестициди, микробиология)
- Опаковка (съгласно спецификацията на купувача)
- Вътрешен транспорт до пристанището
- Експортно оформяне и товарене
CIF (стойност, застраховка, навло) добавя 0,15-0,35 USD/kg за средиземноморските пристанища на ЕС, 0,30-0,55 USD/kg за Източното крайбрежие на САЩ и 0,10-0,20 USD/kg за пристанищата на GCC. За подробна разбивка на търговските условия вижте нашето ръководство за Incoterms.
Варианти за опаковане
- В насипно състояние: Кашони от 5 kg и 10 kg, тъкани PP чували от 25 kg. Стандарт за купувачите на съставки и за преопаковане.
- Готови за търговия на дребно: Потребителски опаковки от 200 g, 400 g и 1 kg в повторно затварящи се пликове тип „дой пак“, флоупак или тарелки тип „мида“. MOQ: 3000-10 000 броя на артикул (SKU).
- Собствена марка: Пълна услуга по брандиране, включваща дизайн на опаковката, регулаторен текст на етикета за съответния целеви пазар и печат. Срок за изпълнение: 55-70 дни от одобреното задание.
Вижте всички варианти за търговия на едро или поискайте индивидуална оферта.
Преработка и продукти с добавена стойност
Натурални и сулфитирани смокини
За разлика от кайсиите, сушените смокини се преработват почти изключително без третиране със серен диоксид (SO2). Естественият процес на сушене — сушене на слънце на дървото, последвано от сушене върху тави — запазва цвета от златисто-кехлибарен до светлокафяв без химична намеса.
Сулфитирани смокини съществуват в много малки обеми и не са стандарт в международната търговия. Купувачите трябва да знаят, че всяка турска сушена смокиня, етикетирана като „натурална“ или „несулфитирана“, просто описва стандартния продукт, а не премиум вариант. Границите за остатъци от SO2 (ЕС: 50 mg/kg за сушени смокини, когато SO2 не е деклариран като съставка) рядко са повод за безпокойство при стандартните турски смокини.
Геотермално сушени смокини — предимство по хранителни вещества
Конвенционалното сушене в тунел при 65-80 °C ускорява процеса, но разгражда чувствителните към топлина съединения. Геотермалното сушене при 40-55 °C с използване на подземна топлинна енергия дава измерими предимства в качеството:
- С 30-45% по-високо запазване на полифенолите в сравнение с конвенционалното сушене с горещ въздух (вътрешни лабораторни данни, реколта 2025).
- По-мека, по-еластична текстура благодарение на по-щадящото отнемане на влагата — предпочитана от купувачите за премиум търговия на дребно.
- По-ниски разходи за енергия (намаление с 60-70%), което означава приблизително 8-12% по-ниски цени FOB при еквивалентен клас.
- Намален въглероден отпечатък — от значение за купувачите, които се отчитат по рамките CSRD, CDP или Science-Based Targets.
Разгледайте нашата гама геотермално сушени плодове и прочетете подробното сравнение между лиофилизирани и геотермално сушени плодове за основан на данни анализ на запазването на хранителните вещества при различните методи на сушене.
Как методът на сушене влияе върху качеството на смокините? Таблицата по-долу сравнява три подхода.
| Параметър | Сушене на открито на слънце | Тунел/конвейер (70-80°C) | Геотермално (40-55°C) |
|---|---|---|---|
| Време за сушене | 5-8 дни | 12-18 часа | 36-60 часа |
| Запазване на витамин C | 30-40% | 40-55% | 70-85% |
| Запазване на цвета | Променливо (зависи от времето) | Добро (контролирано) | Отлично (ниско окисление) |
| Риск от замърсяване | Висок (насекоми, прах, птици) | Нисък (затворена система) | Много нисък (затворена система, с филтрация) |
| Източник на енергия | Слънчева (безплатна) | Природен газ / електричество | Геотермална (възобновяема) |
| Въглероден отпечатък | Най-нисък (без влагане на енергия) | Най-висок (изкопаеми горива) | Много нисък (възобновяема топлина) |
| Резултат за текстурата | Твърда, жилава | Еднородна, понякога трошлива | Мека, сочна при дъвчене, естествена |
| Риск от афлатоксини | По-висок (колебания на влагата) | По-нисък (контролирана влажност) | Най-нисък (непрекъснат мониторинг) |
| Разход на kg (преработка) | $0,05-0,10 | $0,30-0,50 | $0,15-0,25 |
| Най-подходящо за | Промишлен клас, местен пазар | Експортен стандарт, среден клас | Премиум износ, биологични продукти, „чист етикет“ |
Смокинова паста, смокиново брашно и снаксове на основата на смокини
Смокиновите продукти с добавена стойност са растящ сегмент на експортния пазар:
- Смокинова паста: Произвежда се от смокини клас 4-5 и се използва като натурален подсладител в хлебните изделия (смокинови рулца, зърнени барчета), сладкарството и детските храни. Продава се в кофи от 5-20 kg или варели от 200 kg. Цени FOB: 2,80-4,50 USD/kg.
- Смокинов прах: Получен чрез разпръсквателно сушене или смилане на дехидратирани смокини. Използва се в смеси за смути, протеинови барчета и формулации на функционални храни. Изисква хладилна верига или опаковка, продухана с азот, за стабилност при съхранение.
- Снаксове на основата на смокини: Пълнени смокини (с орехи, бадеми или шоколад), енергийни топчета от смокини и барчета от смокини и ядки. Готови за собствена марка с MOQ от 5000 броя.
Експортна документация за целевите пазари
Изисквания на ЕС
Вносът на турски сушени смокини в ЕС изисква следния пакет документи:
- Търговска фактура и опаковъчен лист с номера на партидите, нето/бруто тегла и код по ХС (0804.20.90 за сушени смокини).
- Фитосанитарен сертификат, издаден от турското Министерство на земеделието.
- Сертификат за анализ, обхващащ афлатоксини (задължително), остатъци от пестициди и микробиологични параметри.
- Сертификат за движение EUR.1 или декларация на доставчика за преференциално тарифно третиране в рамките на Митническия съюз ЕС–Турция (сушените смокини влизат в ЕС с 0% мито по Митническия съюз — значително разходно предимство пред доставчиците с произход извън ЕС).
- Здравен сертификат за продукти от растителен произход.
- Биологичен сертификат (ако е приложимо) от признат от ЕС контролен орган.
Границите за афлатоксини се уреждат от Регламент (ЕС) 2023/915 на Комисията, а процедурите за вземане на проби — от Регламент (ЕО) № 401/2006 на Комисията. Сушените смокини от Турция подлежат на засилен граничен контрол съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1793 на Комисията, което означава, че по-висок процент от пратките се подлагат на вземане на проби на входния пункт. Вижте нашето регулаторно ръководство за навлизане на пазара на ЕС за пълната рамка за съответствие.
Изисквания на FDA в САЩ
Пратките за САЩ изискват:
- Предварително уведомление за внасяната пратка храни чрез системата PNSI на FDA (най-малко 15 дни преди пристигането при морски превоз).
- Документация по Програмата за проверка на чуждестранни доставчици (FSVP), поддържана от официалния вносител в САЩ, съгласно изискванията на FSMA.
- Регистрация на обекта във FDA — обектът на турския износител трябва да бъде регистриран във FDA (подновява се на всеки две години в четните години).
- Панел Nutrition Facts във формата по 21 CFR Part 101 за продукт в потребителска опаковка.
- Съответствие по афлатоксини — ниво за действие на FDA от 20 ug/kg общо афлатоксини. Макар да е по-малко строго от това на ЕС, задържането от FDA без физическа проверка (DWPE) на пратки смокини наистина се случва въз основа на историята на доставчика.
Изисквания на GCC и халал
Пазарите на Съвета за сътрудничество в Персийския залив изискват:
- Халал сертификат от сертифициращ орган, признат от страната вносител (UAE ESMA, Saudi SFDA и др.). Вижте нашето ръководство за износ за ОАЕ/GCC за списъка на приеманите сертифициращи органи по държави.
- Съответствие с GSO — етикетиране на арабски език, дати на производство и на изтичане на срока на годност, декларация за произход.
- Регистрация на продукта в SFDA за Саудитска Арабия (задължителна от 2020 г. за целия внос на храни).
- Здравен сертификат и CoA с резултати за афлатоксини (граница на GSO: 10 ug/kg общо).
- Декларация за срока на годност, изчислен от датата на производство (а не от датата на изпращане).
Вижте нашата страница Сертификати за пълния списък на документите за съответствие, които Arovela поддържа по рамките на ЕС, САЩ и GCC.
Често задавани въпроси
Какво е минималното количество за поръчка на сушени смокини на едро от Турция?
Стандартният MOQ за сушени смокини с търговско качество (клас 2-3) е от 500 kg до 1000 kg в зависимост от доставчика и спецификацията за размера. Биологичните сушени смокини обикновено започват от 250 kg поради ограниченото предлагане. За специални размери (клас Jumbo) или поръчки под собствена марка MOQ може да се договаря за всеки отделен случай. Пълните контейнери (FCL) от 20 тона осигуряват най-добрата икономика на килограм.
Как да проверя съответствието по афлатоксини преди изпращане?
Поискайте изпитване преди изпращане от лаборатория в Турция, акредитирана по ISO 17025 (SGS, Bureau Veritas, Eurofins или местни лаборатории с акредитация от TurkAk), по методика HPLC или LC-MS/MS. Изискайте пълния аналитичен доклад, включително хроматограмата, а не само заключение „отговаря/не отговаря“. Изпитайте съставна проба, взета от множество точки в партидата, съгласно протокола за вземане на проби от Регламент (ЕО) № 401/2006 на Комисията. Отхвърлете всеки доставчик, който отказва изпитване от трета страна или предлага само скрининг с ELISA без потвърдителна HPLC.
Каква е разликата между сушените смокини от Айдън и от Бурса?
Айдън произвежда предимно смокини Sarılop (тип Смирна) — златисто-кехлибарени, меденосладки и с мека текстура. На тях се пада огромната част от турския износ на сушени смокини и те са световният стандарт. Бурса произвежда смокини Siyahı (Черна Бурса) — с по-тъмна кожица и по-сладкоподобен, комплексен вкусов профил. Смокините от Бурса са специален продукт с по-малък експортен обем и ценова премия от 10-20% на нишовите европейски пазари. Повечето B2B купувачи се снабдяват със Sarılop от Айдън, освен ако не се насочват конкретно към сегмента на тъмните смокини.
Влизат ли турските сушени смокини в ЕС без мито?
Да. В рамките на Митническия съюз ЕС–Турция сушените смокини (код по ХС 0804.20.90) влизат в ЕС с преференциална тарифна ставка от 0%, когато са придружени от сертификат за движение EUR.1 или от декларация на доставчика за произход. Това е значително разходно предимство в сравнение с конкурентните произходи (Иран, Северна Африка), за които се прилагат стандартните ставки на митото за най-облагодетелствана нация от 5-8%.
Предлагат ли се турските сушени смокини в несулфитирана форма или без добавки?
Да. Макар сулфитираните смокини (третирани с SO₂ за запазване на цвета) да остават разпространени при светлите сортове Sarılop, търсенето на смокини без добавки расте бързо. Геотермално сушените смокини на Arovela се обработват без SO₂, изкуствени консерванти или каквито и да било химични добавки — и отговарят на изискванията за „чист етикет“ на пазарите на ЕС, САЩ и GCC. Геотермалното сушене запазва естествения цвят и вкус чрез нискотемпературна обработка (40-55°C), а не чрез химично третиране.
Какво е капрификация и влияе ли тя върху качеството на сушените смокини?
Капрификацията е естественият процес на опрашване, специфичен за смокините тип Смирна (включително турския сорт Sarılop), при който специализирана оса (Blastophaga psenes) пренася полен от дивите дървета каприфиги. Това опрашване е задължително — без него смокините тип Смирна не образуват семена и не достигат пълна сладост. Правилно каприфицираните смокини имат по-богат вкус, по-високо захарно съдържание (65-70° Brix в сушено състояние) и по-добра текстура от смокините от обикновен тип, които не изискват опрашване. Всички сушени смокини от Айдън клас 1 и клас 2 са каприфицирани.
Какъв срок на годност мога да очаквам за сушени смокини на едро?
Правилно преработените и опаковани сушени смокини (влага 22-26%, водна активност под 0,65, съхранявани при 5-15 °C) имат търговски срок на годност 12-18 месеца от датата на производство. Опаковката, продухана с азот, удължава срока на годност до 18-24 месеца. Хладилното съхранение при 0-4 °C може допълнително да удължи използваемия срок за промишлените купувачи, макар че външният вид с качество за търговия на дребно може да се влоши след 18 месеца поради прогресиращата захарна кристализация.
Снабдявайте се с турски сушени смокини с Arovela
Структурните предимства на Турция в производството на сушени смокини — идеален климат, утвърдена база от сортове тип Смирна, достъп до ЕС с нулево мито и преработвателна инфраструктура, която обхваща всичко от занаятчийското сушене на слънце до геотермалната технология — я правят произход по подразбиране за сериозните B2B купувачи. Ключът към успешното снабдяване е да съобразите своя качествен клас, спецификация за размера и изисквания за съответствие с подходящите възможности на доставчика.
Разгледайте нашата гама геотермално сушени плодове, запознайте се с всички B2B варианти за търговия на едро или поискайте оферта, като посочите целевите класове, обеми и пазар. Предоставяме съдействие с документацията — фитосанитарен сертификат и сертификат за произход, както и CoA при поискване — съобразено с вашата регулаторна среда. Сертификати извън нашите ISO 22000, ISO 9001 и ISO 27001, като халал или биологичен, могат да бъдат получени при поискване.
