Keskeiset havainnot
- Turkki toimittaa noin 85–90 % maailman kuivattujen aprikoosien viennistä, ja yksin Malatyan maakunta vastaa yli 90 %:sta Turkin tuotannosta – se on siis tärkein yksittäinen hankinta-alkuperä jokaiselle kuivattuja aprikooseja ostavalle B2B-ostajalle.
- Malatyan kuivattuja aprikooseja on kahta päämuotoa: rikitetyt (kirkkaan oranssit, SO2-käsitellyt) vähittäiskaupan markkinoille ja luonnolliset/rikittämättömät (tummanruskeat) terveystietoisiin ja luomukanaviin – kummallakin on oma vaatimustenmukaisuus- ja hintaprofiilinsa.
- EU:n aflatoksiinirajat kuivatuille aprikooseille ovat 2 ug/kg B1:lle ja 4 ug/kg yhteensä, ja SO2:n enimmäisjäämä on 2 000 mg/kg – tiukimmat suurten tuontimarkkinoiden joukossa ja se vertailutaso, joka toimittajanne on täytettävä.
- Tukkuna myytävien kuivattujen aprikoosien FOB Mersin/Iskenderun -hinnat vaihtelevat välillä 3,50–8,00 Yhdysvaltain dollaria kilolta tyypin (rikitetty vai luonnollinen), kokoluokan ja sesongin mukaan – vähimmäistilausmäärät alkavat 500 kg:sta sekalavoilla ja 5 000 kg:sta täysillä konttilasteilla.
- Jokainen vientilähetys vaatii vähimmäisdokumentaationa analyysitodistuksen (CoA), kasvinterveystodistuksen ja kaasutustodistuksen – sekä luomusertifioinnin (EU/NOP/JAS), jos tuotetta markkinoidaan luomuna.
Johdanto
Malatyan kuivatut aprikoosit eivät ole pelkkä alueellinen tuote – ne ovat maailmanlaajuinen standardi. Kun hankintapäälliköt Euroopassa, Lähi-idässä tai Pohjois-Amerikassa kirjaavat ostotilaukseen ”kuivattuja aprikooseja”, tuote on ylivoimaisella todennäköisyydellä peräisin Malatyasta, Itä-Anatoliassa sijaitsevasta maakunnasta, joka on vuosisatojen kuluessa rakentanut koko maataloutensa aprikoosinviljelyn varaan.
Turkki vie vuosittain 120 000–160 000 tonnia kuivattuja aprikooseja, mikä vastaa 85–90 %:a maailmankaupan määrästä. Tästä tuotannosta Malatyan maakunnan ja sen lähiympäristön osuus on yli 90 %. Mikään muu kuivattujen hedelmien alkuperä maailmassa ei yllä vastaavaan maantieteelliseen keskittymiseen. B2B-ostajille keskittyminen luo sekä mahdollisuuden että riskin – mahdollisuuden, koska yhdeltä alueelta on saatavilla syvä valikoima toimitusvaihtoehtoja, luokitusjärjestelmiä ja jalostusvalmiuksia, ja riskin, koska hinnat heilahtelevat yhden sadon mukaan.
Tämä opas tarjoaa täydellisen hankintakehyksen Malatyan kuivattujen aprikoosien hankintaan tukkumittakaavassa: lajikkeiden ominaisuudet, tuotetyypit, laatuluokitus, säädösvaatimukset kohdemarkkinoittain, hinnoittelurakenteet, asiakirjavaatimukset ja näytteiden arviointimenetelmät. Laajemman taustan turkkilaisten kuivattujen hedelmien hankinnasta saatte kuivattujen hedelmien tukkuhankintaoppaastamme.
Malatyan alue – miksi maantieteellä on merkitystä
Ilmasto ja maasto
Malatya sijaitsee 900–1 200 metrin korkeudessa Itä-Anatolian ylängöllä, jossa mannerilmasto luo juuri ne rasitusolosuhteet, joita aprikoosipuut tarvitsevat optimaaliseen sokerinmuodostukseen. Keskeiset ilmastotekijät ovat:
- Lämpötilan ääriarvot: Ankarat talvet (-15…-25 °C) antavat lepokauteen tarvittavat kylmätunnit, ja kuumat, kuivat kesät (35–40 °C) tiivistävät hedelmän sokerit 50–65 %:n liukoisen kuiva-aineen kokonaispitoisuuteen.
- Alhainen ilmankosteus: Kesän suhteellinen kosteus on keskimäärin 25–35 %, mikä mahdollistaa luonnollisen aurinkokuivauksen puussa tai kuivausalustoilla ilman homeriskiä – ratkaiseva laatutekijä.
- Korkeudesta johtuvat vuorokautiset lämpötilanvaihtelut: 15–20 °C:n erot päivän ja yön välillä hedelmien kypsymisaikana (kesä–heinäkuussa) kehittävät monivivahteisen makuprofiilin – karamellin, hunajan ja tanniinisia vivahteita – joka erottaa Malatyan aprikoosit matalammalla kasvavista kilpailijoista (Iran, Uzbekistan).
- Vulkaaninen maaperä: Alueen mineraalipitoinen, muinaisen tulivuoritoiminnan kerrostama maaperä antaa kalium-, kalsium- ja rautapitoisuuden, josta Malatyan aprikoosit saavat tunnusomaisen syvän värinsä ja mineraalitiheytensä.
Keskeiset lajikkeet
Malatyan kaupallista kuivattujen aprikoosien tuotantoa hallitsee kaksi lajiketta:
| Tekijä | Hacihaliloglu | Kabaasi |
|---|---|---|
| Osuus tuotannosta | ~65 % | ~25 % |
| Pääkäyttö | Kuivaus (perinteinen) | Kaksikäyttöinen (tuore ja kuivaus) |
| Hedelmän koko | Keskikokoinen (35–45 mm) | Suuri (45–60 mm) |
| Sokeripitoisuus | 60–65 % TSS (kuivattuna) | 55–60 % TSS (kuivattuna) |
| Väri (rikittämätön) | Syvä suklaanruskea | Keskiruskea |
| Väri (rikitetty) | Kirkas kullanoranssi | Vaaleanoranssi |
| Rakenne | Tiivis, sitkeä, nahkamainen | Pehmeämpi, mehevämpi |
| Makuprofiili | Voimakas karamelli, tiivistynyt | Miedompi, hedelmäinen, vähemmän monivivahteinen |
| Kuivaussuhde (tuore:kuivattu) | 4:1–5:1 | 3,5:1–4,5:1 |
| Vientihinnan lisä | Vertailutaso | +5–10 % vastaavassa luokassa |
| Soveltuu parhaiten | Vähittäispakkaukset, välipalakäyttö, teollisuus | Gourmet-vähittäiskauppa, täytetyt aprikoosituotteet |
Loput noin 10 % tuotannosta tulee pienemmistä lajikkeista, kuten Cataloglu, Soganci ja Hasanbey, jotka jalostetaan tyypillisesti tahnaksi, soseeksi tai alemman luokan teollisuustuotteeksi.
Satokalenteri
Kausisyklin ymmärtäminen on hankinnan suunnittelussa välttämätöntä:
| Ajanjakso | Toiminta | Merkitys ostajalle |
|---|---|---|
| Maalis–huhtikuu | Kukinta-aika; hallariski-ikkuna | Myöhäiset hallat voivat pienentää satoa 20–40 %, mikä laukaisee hintapiikkejä |
| Kesä–heinäkuu | Hedelmän kehitys ja sokerin kertyminen | Sesonkia edeltävät sopimukset neuvotellaan; satoarviot julkaistaan |
| Heinäkuun puolivälistä elokuun puoliväliin | Pääsato; käsinpoiminta | Työvoiman saatavuus vaikuttaa sadonkorjuun ajoitukseen |
| Elokuu | Aurinkokuivaus betonialustoilla (5–8 päivää) | Kuivauksen aikainen sää ratkaisee home- ja laatutulokset |
| Syys–lokakuu | Vastaanotto tehtaalle, lajittelu, käsittely | Ensimmäiset uuden sadon tarjoukset saatavilla syyskuun lopulla |
| Marras–maaliskuu | Viennin huippusesonki | Paras saatavuus; kilpailukykyisin hinnoittelu FCL-tilauksille |
| Huhti–kesäkuu | Sesongin ulkopuolinen aika; kylmävaraston varasto | Riippuu varastosta; mahdollinen 5–15 %:n hintalisä |
Tuotetyypit – rikitetty vai luonnollinen
Malatyan kuivattujen aprikoosien tärkein yksittäinen luokitus on ero rikitetyn ja luonnollisen (rikittämättömän) tuotteen välillä. Ne ovat käytännössä kaksi eri tuotetta, jotka palvelevat eri markkinoita.
Rikitetyt kuivatut aprikoosit
Rikitetyt aprikoosit käsitellään käsittelyn aikana rikkidioksidikaasulla (SO2), jotta kirkkaan oranssi väri säilyy ja entsymaattinen ruskistuminen estyy. Tämä on kaupallinen vakiotuote, joka hallitsee vähittäiskaupan kanavia maailmanlaajuisesti.
Käsittelymenetelmä: Tuoreet aprikoosit halkaistaan, kivet poistetaan ja hedelmät altistetaan SO2-kaasulle (tyypillisesti 2–4 tuntia kaasutuskammioissa) ennen aurinkokuivausta tai sen aikana. Rikki pysäyttää hapettumisen, säilyttää värin ja pidentää säilyvyyden 18–24 kuukauteen.
Keskeiset spesifikaatiot:
- SO2-jäämätaso: 1 000–2 000 mg/kg (EU:n suurin sallittu: 2 000 mg/kg)
- Kosteuspitoisuus: 18–24 % (tavoite 20–22 % optimaalisen rakenteen saavuttamiseksi)
- Väri: Kirkkaan oranssista kullanoranssiin (mitataan värikartoilla)
- Säilyvyys: 18–24 kuukautta huoneenlämmössä
Kohdemarkkinat: Vähittäiskaupan välipalat, leipomoraaka-aine, murojen lisäke, makeiset, ammattikeittiöt.
Luonnolliset (rikittämättömät) kuivatut aprikoosit
Luonnollisia kuivattuja aprikooseja ei käsitellä rikillä, joten kuivauksen aikainen luonnollinen Maillard-ruskistuminen tuottaa tummanruskean tai suklaanvärisen tuotteen. Tämä ryhmä on kasvanut nopeasti – 15–20 % vuodessa – clean label- ja luomukysynnän vetämänä.
Käsittelymenetelmä: Tuoreet aprikoosit kuivataan auringossa kokonaisina tai puolitettuina ilman mitään kemiallista käsittelyä. Luonnollinen hapettuminen tuottaa tunnusomaisen tumman värin ja tiivistyneen, karamellivoittoisen maun.
Keskeiset spesifikaatiot:
- SO2-jäämätaso: alle 10 mg/kg (käytännössä nolla; oltava alle 10 mg/kg, jotta EU:ssa voidaan käyttää merkintää ”ei lisättyjä sulfiitteja”)
- Kosteuspitoisuus: 15–20 % (tyypillisesti kuivempi kuin rikitetty)
- Väri: Tummanruskeasta suklaanruskeaan (luonnollinen vaihtelu hyväksytään)
- Säilyvyys: 12–18 kuukautta (lyhyempi kuin rikitetyllä, koska säilöntäainetta ei ole)
Kohdemarkkinat: Luomuvähittäiskauppa, luontaistuotekaupat, lastenruokien ainesosat, clean label -tuotteet, premium-makeiset.
Luomu vai tavanomainen
Sekä rikitettyjä että luonnollisia aprikooseja on saatavilla luomusertifioituina. Viennin kannalta merkitykselliset luomustandardit ovat seuraavat:
| Sertifiointi | Soveltamisala | Keskeiset vaatimukset |
|---|---|---|
| EU-luomu (EC 2018/848) | Euroopan unioni | Ei synteettisiä torjunta-aineita, luonnonmukainen maanhoito vähintään 3 vuotta, vuosittainen tarkastus |
| USDA NOP | Yhdysvallat | Vastaa EU:n vaatimuksia, lisäksi prosessidokumentaatiota |
| JAS | Japani | Vaatii erillisen sertifioinnin; EU/NOP-sertifiointia ei tunnusteta automaattisesti |
| Naturland / Bio Suisse | Saksa / Sveitsi | EU:n perustasoa tiukempi; lisäksi sosiaalisia kriteerejä |
Luomulaatuisista kuivatuista aprikooseista maksetaan 30–60 %:n lisähinta vastaaviin tavanomaisiin luokkiin verrattuna. Luomukanaviin pyrkiville ostajille luomusertifiointiopas kuivattujen hedelmien viejille kuvaa vaatimustenmukaisuuden reitit yksityiskohtaisesti.
Laatuluokat ja kokoluokitukset
Kokoluokitusjärjestelmä
Malatyan kuivatut aprikoosit luokitellaan ensisijaisesti kappalemäärän mukaan kiloa kohti – järjestelmä, joka korreloi suoraan hedelmän koon kanssa. Pienempi kappalemäärä tarkoittaa suurempia yksittäisiä hedelmiä ja korkeampaa hintaa.
| Luokan nimitys | Kappaletta/kg | Hedelmän likimääräinen halkaisija | Markkina-asemointi |
|---|---|---|---|
| Jumbo / Royal | 60–80 | 45–55 mm | Premium-vähittäiskauppa, lahjatuotteet |
| Koko 1 (suuri) | 80–100 | 40–48 mm | Vakiovähittäiskauppa, viennin A-luokka |
| Koko 2 (keskikokoinen) | 100–120 | 35–42 mm | Edullinen vähittäiskauppa, ammattikeittiöt |
| Koko 3 (vakio) | 120–140 | 30–38 mm | Teollisuus, leipomot, lisäkkeet |
| Koko 4 (pieni) | 140–160 | 28–33 mm | Jalostus, tahna, sose |
| Teollisuusluokka | 160+ | Vaihteleva | Tahna, tiiviste, rehu |
Virhetoleranssit
Kuivattujen aprikoosien laadunvalvonnassa arvioidaan useita virheluokkia. Seuraavat toleranssit vastaavat tavanomaisia vientiluokan odotuksia:
| Virhetyyppi | Premium-luokka | Vakiovienti | Teollisuus |
|---|---|---|---|
| Hyönteisvioitus | enint. 1 % | enint. 3 % | enint. 8 % |
| Home (näkyvä) | 0 % | enint. 1 % | enint. 3 % |
| Mekaaninen vaurio | enint. 3 % | enint. 5 % | enint. 10 % |
| Värivirhe (spesifikaatiosta poikkeava väri) | enint. 2 % | enint. 5 % | enint. 15 % |
| Vieraat aineet | 0 % | enint. 0,5 % | enint. 1 % |
| Rikkoutuneet/palaset | enint. 2 % | enint. 5 % | enint. 15 % |
Kosteuspitoisuuden standardit
Kosteuspitoisuus vaikuttaa suoraan sekä tuotteen laatuun että elintarviketurvallisuuteen. Korkeampi kosteus merkitsee pehmeämpää rakennetta mutta lisää mikrobiologista riskiä.
| Kosteusalue | Käyttökohde | Huomautukset |
|---|---|---|
| 15–18 % | Pitkän matkan vienti, kuumat ilmastot | Pienempi homeriski; kiinteämpi rakenne |
| 18–22 % | Vakiovienti, lauhkeat markkinat | Rakenteen ja turvallisuuden optimaalinen tasapaino |
| 22–25 % | Pehmeä premium-vähittäiskauppatuote | Vaatii kylmäketjun; lyhyempi säilyvyys |
| Yli 25 % | Ei suositella vientiin | Suuri home- ja käymisriski |
Kuivattujen hedelmien laatuluokkien terminologiaan voi perehtyä syvemmin viikunoiden, aprikoosien ja rusinoiden laatuluokkaoppaassamme.
Vaatimustenmukaisuus ja säädösvaatimukset
Elintarviketurvallisuuden vaatimusten täyttämisestä ei kuivattujen aprikoosien kaupassa tingitä. Aflatoksiinikontaminaatio ja rikkidioksidin jäämätasot ovat kaksi ensisijaista sääntelyestettä.
EU-markkinoiden vaatimukset
Euroopan unioni soveltaa kuivattuihin aprikooseihin suurten tuontimarkkinoiden tiukimpia aflatoksiinirajoja:
| Parametri | EU:n raja-arvo | Testausstandardi |
|---|---|---|
| Aflatoksiini B1 | 2 ug/kg | Komission asetus (EU) 2023/915 |
| Aflatoksiinit yhteensä (B1+B2+G1+G2) | 4 ug/kg | Komission asetus (EU) 2023/915 |
| Rikkidioksidi (SO2) | enint. 2 000 mg/kg | Asetus (EY) 1333/2008 |
| Okratoksiini A | 2 ug/kg | Komission asetus (EU) 2023/915 |
| Lyijy | 1,0 mg/kg | Komission asetus (EU) 2023/915 |
Turkkiin kohdistuu EU:hun tuotavien kuivattujen aprikoosien osalta tehostettu rajavalvonta – noin 20 % lähetyksistä tarkastetaan fyysisesti ja niistä otetaan näytteet rajatarkastusasemilla. Siksi lähetystä edeltävä testaus on välttämätöntä, ei valinnaista.
Yhdysvaltain FDA:n vaatimukset
| Parametri | Yhdysvaltain raja-arvo | Huomautukset |
|---|---|---|
| Aflatoksiinit yhteensä | 20 ug/kg (toimenpideraja) | EU:ta väljempi |
| SO2 | Ilmoitettava, jos yli 10 mg/kg | Allergeenimerkintävaatimus |
| Torjunta-ainejäämät | Sovelletaan EPA:n toleransseja | Jäämien enimmäismäärät poikkeavat EU:sta joidenkin tehoaineiden osalta |
| FSMA-vaatimustenmukaisuus | FSVP vaaditaan | Foreign Supplier Verification Program (ulkomaisten toimittajien todentamisohjelma) |
GCC-markkinoiden vaatimukset
| Parametri | GCC:n raja-arvo | Viite |
|---|---|---|
| Aflatoksiinit yhteensä | 10 ug/kg | GSO-standardit / Codex Alimentarius |
| SO2 | 2 000 mg/kg | Codexin mukainen |
| Kosteus | Enint. 25 % | GSO 255 |
| Halal-sertifiointi | Vaaditaan | ESMA:n/SFDA:n akkreditoima elin |
Kattava erittely mykotoksiinirajoista eri markkinoilla löytyy aflatoksiini- ja mykotoksiinirajojen oppaastamme.
RASFF-ilmoitukset – viimeaikaisten hälytysten opetukset
EU:n elintarvikkeita ja rehuja koskeva nopea hälytysjärjestelmä (RASFF) nostaa turkkilaisia kuivattuja aprikooseja säännöllisesti esiin aflatoksiinirikkomusten vuoksi. Yleisiä toistuvia piirteitä ovat:
- Lähetykset pienemmiltä jalostajilta, joilla ei ole riittävää vientiä edeltävää seulontaa
- Loppusesongin varasto, joka on altistunut kuivauksen aikana suuremmalle kosteudelle
- Sekaerälähetykset, joissa kontaminoituneita osaeriä ei ole erotettu
Riskinhallintastrategia: työskennelkää yksinomaan sellaisten viejien kanssa, jotka tekevät eräkohtaisen aflatoksiiniseulonnan ISO 17025 -akkreditoiduissa laboratorioissa ennen lähetystä, ja pyytäkää analyysitodistus näytteenottosuunnitelman tietoineen. Tulkintamenetelmät on kuvattu analyysitodistusten lukuoppaassamme.
Hinnoittelurakenne
FOB-hintahaarukat (sesonki 2025–2026)
Malatyan kuivattujen aprikoosien hinnoittelu vaihtelee merkittävästi tuotetyypin, kokoluokan ja tilausajankohdan mukaan. Seuraava taulukko esittää suuntaa antavat FOB Mersin- tai FOB Iskenderun -hinnat:
| Tuotetyyppi | Kokoluokka | FOB-hintahaarukka (USD/kg) | Tyypillinen vähimmäistilaus |
|---|---|---|---|
| Rikitetty, tavanomainen | Jumbo (60–80 kpl/kg) | 6,50–8,00 | 1 000 kg |
| Rikitetty, tavanomainen | Koko 1 (80–100 kpl/kg) | 5,50–7,00 | 500 kg |
| Rikitetty, tavanomainen | Koko 2 (100–120 kpl/kg) | 4,50–5,80 | 500 kg |
| Rikitetty, tavanomainen | Koko 3 (120–140 kpl/kg) | 3,80–5,00 | 1 000 kg |
| Rikitetty, tavanomainen | Teollisuusluokka (160+ kpl/kg) | 3,50–4,50 | 5 000 kg |
| Luonnollinen, tavanomainen | Koko 1 (80–100 kpl/kg) | 5,00–6,50 | 500 kg |
| Luonnollinen, tavanomainen | Koko 2 (100–120 kpl/kg) | 4,20–5,50 | 500 kg |
| Luonnollinen, luomu | Koko 1 (80–100 kpl/kg) | 7,50–9,50 | 300 kg |
| Luonnollinen, luomu | Koko 2 (100–120 kpl/kg) | 6,50–8,50 | 300 kg |
| Rikitetty, luomu | Koko 1 (80–100 kpl/kg) | 7,00–9,00 | 300 kg |
Vähimmäistilausportaat ja tilauksen talous
| Tilausmäärä | Tyypillinen rakenne | Hintaetu |
|---|---|---|
| 300–500 kg | Sekalava, LCL-lähetys | Perushinnoittelu |
| 1 000–5 000 kg | Omat lavat, LCL tai yhteiskuljetus | 3–5 %:n määräalennus |
| 5 000–10 000 kg | Puolikas kontti (20 jalkaa) | 5–8 %:n määräalennus |
| 10 000–20 000 kg | Täysi konttilasti (20 jalan FCL) | 8–12 %:n määräalennus |
| 20 000+ kg | Täysi konttilasti (40 jalan FCL) | 10–15 %:n määräalennus; oma käsittelyerä |
Kausittaiset hintatekijät
Kuivattujen aprikoosien hinnat noudattavat ennustettavaa kausikaavaa, ja heilahtelua aiheuttavat sadon koko ja laatu:
- Syys–marraskuu (uusi sato): Hinnat asettuvat sadon tuloksen perusteella; vilkas neuvottelujakso
- Joulu–maaliskuu (viennin huippu): Vakain hinnoittelu; paras saatavuus
- Huhti–kesäkuu (sesongin ulkopuolella): Hinnat nousevat 5–15 %, kun kylmävarastoinnin kustannukset kertyvät
- Heinä–elokuu (ennen satoa): Satoennusteisiin perustuva spekulatiivinen hinnoittelu; suurin heilahtelu
Hallat maalis–huhtikuun kukinta-aikana voivat pienentää satoa 20–50 %, mikä laukaisee 30–80 %:n hinnannousun muutamassa viikossa. Ostajia kehotetaan varmistamaan vuosisopimukset hinnantarkistusmekanismein sen sijaan, että he nojaisivat yksinomaan spot-ostoihin.
Kauppaehdot ja hinnoittelurakenteet on selitetty yksityiskohtaisesti luonnontuotteiden B2B-kaupan Incoterms-oppaassamme.
Vientiasiakirjat
Malatyan kuivattujen aprikoosien täydellinen vientiasiakirjapaketti sisältää seuraavat:
Pakolliset asiakirjat
| Asiakirja | Myöntävä taho | Tarkoitus |
|---|---|---|
| Analyysitodistus (CoA) | ISO 17025 -akkreditoitu laboratorio | Vahvistaa aflatoksiini-, SO2-, kosteus- ja mikrobiologiset spesifikaatiot |
| Kasvinterveystodistus | Turkin maatalousministeriö | Vahvistaa tuholaisvapauden; vaaditaan kaikilla tuontimarkkinoilla |
| Kaasutustodistus | Luvan saanut kaasutusyritys | Vahvistaa käsittelyn varastotuholaisia vastaan |
| Alkuperätodistus | Turkin kauppakamari | Vaaditaan etuustullikohteluun (EU:n ja Turkin tulliliitto) |
| Kauppalasku | Viejä | Erittelee tuotteen, hinnoittelun, Incoterms-ehdot ja maksuehdot |
| Pakkausluettelo | Viejä | Laatikkomäärät, netto-/bruttopainot, eränumerot |
| Konossementti / lentorahtikirja | Rahdinkuljettaja / huolitsija | Kuljetusasiakirja |
Markkinakohtaiset lisäasiakirjat
| Asiakirja | Vaaditaan | Huomautukset |
|---|---|---|
| Terveystodistus | GCC, jotkin Aasian markkinat | Myöntää Turkin maakunnallinen terveysvirasto |
| Halal-sertifikaatti | GCC, Malesia, Indonesia | Oltava ESMA:n/SFDA:n/JAKIM:n akkreditoimalta elimeltä |
| Luomusertifikaatti (transaktiotodistus) | Kaikki markkinat, jos tuotetta markkinoidaan luomuna | Eräkohtainen; myöntää akkreditoitu sertifioija |
| Radioaktiivisuustodistus | Japani, Etelä-Korea | Tšernobylin jälkeiseltä ajalta periytyvä vaatimus turkkilaisille tuotteille |
| EUR.1-tavaratodistus | EU | Etuustulli tulliliiton nojalla |
Laboratoriotestaus – mitä pyytää
Kun arvioitte toimittajan analyysitodistusta, varmistakaa, että vähintään seuraavat parametrit on testattu:
- Aflatoksiinit B1, B2, G1, G2 (erikseen ja yhteensä)
- Rikkidioksidin (SO2) jäämä
- Kosteuspitoisuus
- Mikrobiologinen paneeli (kokonaispesäkeluku, hiivat/homeet, E. coli, Salmonella)
- Okratoksiini A
- Torjunta-ainejäämien seulonta (monijäämämenetelmä)
- Raskasmetallit (vähintään lyijy ja kadmium)
Laboratoriolla on oltava ISO 17025 -akkreditointi, jonka pätevyysalueeseen kyseiset parametrit kuuluvat. Yleisesti käytettyjä turkkilaisia laboratorioita ovat Eurofins Istanbul, SGS Turkey, Bureau Veritas Turkey ja Intertek.
Näytteiden arviointi
Ennen toimittajaan sitoutumista tai tuotantotilauksen tekemistä näytteiden arviointi on välttämätöntä. Seuraava järjestelmällinen lähestymistapa kattaa visuaalisen, aistinvaraisen ja analyyttisen arvioinnin.
Visuaalisen tarkastuksen tarkistuslista
| Parametri | Mitä etsiä | Varoitusmerkit |
|---|---|---|
| Värin tasaisuus | Yhtenäinen sävy koko näytteessä | Äärimmäinen vaihtelu viittaa sekaeriin |
| Pinnan kunto | Puhdas, ei kiteytymistä, ei tahmeutta | Valkoiset sokerikiteet = käymisriski |
| Hyönteiset | Ei eläviä tai kuolleita hyönteisiä, ei ulosteita | Mikä tahansa havainto = hylkäys |
| Home | Ei näkyvää hometta, ei tunkkaista hajua | Mikä tahansa näkyvä home = koko erän hylkäys |
| Vieraat aineet | Ei kiviä, kantoja, lehtiä tai muuta roskaa | Mikä tahansa vieras aine = laadunvalvonnan pettäminen |
| Koon tasaisuus | Kappaleet ilmoitetun luokan rajoissa | Yli 10 % spesifikaation ulkopuolella = luokitusongelma |
Aistinvarainen arviointi
- Tuoksu: Puhdas, makea, karamellinen (luonnollinen) tai tuoreen hedelmäinen (rikitetty); ei tunkkaisia, käyneitä tai kemiallisia sivuhajuja
- Rakenne: Sitkeä mutta ei kova; ei tahmea eikä kumimainen; ei hiekkaisuutta
- Maku: Makea ja tasapainoisen hapokas; ei kitkeryyttä, ei metallisia vivahteita, ei käynyttä makua
- Jälkimaku: Puhdas; ei viipyvää kemiallista tai rikin makua (rikitetyssä tuotteessa mieto rikin vivahde on hyväksyttävä)
Laboratoriotestausprotokolla näytteiden arviointiin
Pyytäkää toimittajan ensihyväksyntää varten arviointinäytteestä seuraavat testit:
- Täysi aflatoksiinipaneeli – vahvistaa, että erä täyttää kohdemarkkinanne raja-arvot
- SO2-jäämä – todentaa ilmoitetun tuotetyypin mukaisuuden
- Kosteuspitoisuus – vahvistaa spesifikaation ja säilyvyyden toteutumisen
- Vesiaktiivisuus (aw) – tulisi olla alle 0,65 mikrobiologisen stabiiliuden vuoksi
- Mikrobiologinen seulonta – kokonaispesäkeluku, hiivat/homeet, koliformit
- Aistinvarainen paneeli – jos teillä on sisäinen aistinvaraisen arvioinnin valmius, verratkaa säilytettyihin vertailunäytteisiin
Pyytäkää vähintään 1 kg:n näyte todellisesta tuotantoerästä (ei ennalta valikoitua esittelynäytettä). Hyvämaineiset viejät toimittavat näytteet samasta, eränumerolla tunnistetusta erästä, joka lähetetään.
Yhteistyö Arovelan kanssa
Arovela hankkii tuotteet suoraan vakiintuneilta malatyalaisilta jalostajilta, ja jäljitettävyys ulottuu hedelmätarhasta konttiin. Kuivattujen aprikoosien toimituksemme kattavat:
- Rikitetyt ja luonnolliset (rikittämättömät) kaikissa kaupallisissa kokoluokissa
- Vakiona tavanomainen; sertifioitu luomu (EU, NOP, JAS) voidaan järjestää pyynnöstä
- Private label -pakkaukset ja irtotavaran vientikokoonpanot
- Lähetystä edeltävä testaus ISO 17025 -akkreditoiduissa laboratorioissa pyynnöstä
- Täydelliset asiakirjapaketit EU:n, Yhdysvaltain, GCC-maiden ja Aasian markkinoille
Tarvitsittepa 500 kg:n koetilauksen tai vuosisopimusmäärät täysien konttien mittakaavassa, tiimimme tarjoaa läpinäkyvän hinnoittelun, eräkohtaisesti jäljitettävän laadun ja nopean viestinnän koko hankintaprosessin ajan.
Tutustukaa koko kuivattujen hedelmien tuotevalikoimaamme tai ottakaa yhteyttä vientitiimiimme ja pyytäkää näytteet ja hinnat omiin tarpeisiinne.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Malatyan kuivattujen aprikoosien vähimmäistilausmäärä?
Vähimmäistilausmäärät vaihtelevat tuotetyypin ja toimittajan mukaan. Tavallisten rikitettyjen kuivattujen aprikoosien osalta useimmat malatyalaiset viejät edellyttävät vähintään 500 kg:aa kokoluokkaa kohti. Luomutuotteiden vähimmäistilaus voi premium-hinnoittelun vuoksi olla alempi, 300 kg. Täyden konttilastin tilaukset (18 000–20 000 kg 20 jalan kontissa) tarjoavat parhaan hintatalouden: määräalennus on 8–15 % lavatilauksiin verrattuna. Joiltakin toimittajilta on mahdollista saada 100–300 kg:n koetilauksia, mutta niissä on tyypillisesti 10–20 %:n lisähinta ja ne toimitetaan LCL-lähetyksenä (kappaletavarana, alle konttilastin).
Miten rikitettyjen ja rikittämättömien kuivattujen aprikoosien hinnoittelu eroaa?
Rikitetyillä (kirkkaan oransseilla) kuivatuilla aprikooseilla käydään tyypillisesti kauppaa 10–20 % korkeammalla hinnalla kuin vastaavan kokoluokan luonnollisella (tummanruskealla) tuotteella. Tämä voi tuntua nurinkuriselta, koska luonnollinen tuote ei vaadi kemiallista käsittelyä, mutta hintaero heijastaa saannon taloutta – rikitetty tuote pidättää enemmän kosteutta ja tuottaa siksi samasta tuorehedelmämäärästä suuremman valmiin painon. Luonnollisista luomuaprikooseista maksetaan kuitenkin markkinoiden korkeimmat kokonaishinnat, tyypillisesti 50–80 % yli tavanomaisen rikitetyn tuotteen, luontaistuote- ja clean label -kanavien vahvan kysynnän vetämänä.
Millaista aflatoksiinitestausta toimittajalta tulisi vaatia?
Vaatikaa vähintään erilliset tulokset aflatoksiineille B1, B2, G1 ja G2 sekä aflatoksiinien kokonaismäärän laskelma, testattuna ISO 17025 -akkreditoidussa laboratoriossa HPLC- tai LC-MS/MS-menetelmällä. Testi on tehtävä näytteestä, joka on otettu komission asetuksen (EY) 401/2006 näytteenottoprotokollan mukaisesti – tämä tarkoittaa kokoomanäytteenottoa useista kohdista erää, ei yksittäistä kertanäytettä. EU:hun tarkoitettujen lähetysten osalta toimittajanne tulisi testata sääntelyn enimmäismäärää alempaan rajaan (tavoite alle 1,5 ug/kg B1:lle ja 3 ug/kg yhteensä), jotta erän vaihtelua vastaan saadaan turvamarginaali.
Mikä on kuivattujen aprikoosien säilyvyys ja miten ne tulisi varastoida?
Rikitettyjen kuivattujen aprikoosien säilyvyys on 18–24 kuukautta, kun ne varastoidaan alle 20 °C:n lämpötilassa ja alle 65 %:n suhteellisessa kosteudessa. Luonnollisen (rikittämättömän) tuotteen säilyvyys on samoissa olosuhteissa lyhyempi, 12–18 kuukautta. Yli 12 kuukauden pidennettyyn varastointiin suositellaan kylmävarastointia 2–8 °C:ssa. Kaikki kuivatut aprikoosit tulisi varastoida suojassa suoralta auringonvalolta, voimakkailta hajuilta ja kosteuden lähteiltä. Pakkauksen on oltava ehjä – avaamisen jälkeen tuote on altis kosteuden imeytymiselle ja hyönteisten saastunnalle. Tyhjiöpakkaus tai typpihuuhdeltu pakkaus pidentää säilyvyyttä 3–6 kuukaudella tavallisiin polypropeenisäkkeihin verrattuna.
Miten voin varmistaa, että toimittajani luomusertifiointi on aito?
Malatyan kuivattujen aprikoosien aito luomusertifiointi edellyttää todentamista kolmella tasolla. Varmistakaa ensin, että toimittajalla on voimassa oleva luomusertifikaatti, jonka on myöntänyt COKB-akkreditoitu sertifiointielin (EU:ta varten) tai USDA:n akkreditoima sertifioija (NOP:ta varten). Sertifikaatissa tulisi mainita kuivatut aprikoosit soveltamisalaan kuuluvana tuotteena ja siinä tulisi näkyä kuluvan vuoden voimassaolo. Pyytäkää toiseksi lähetystänne koskeva transaktiotodistus (Transaction Certificate, TC) – tämä erätason asiakirja vahvistaa, että ostamanne määrä on käsitelty luomuvalvonnan alaisena. Todentakaa kolmanneksi sertifioijan akkreditointitilanne EU:n OFIS-tietokannasta (EU-luomu) tai USDA:n organic integrity -tietokannasta. Suhtautukaa varauksella toimittajiin, jotka eivät pysty toimittamaan transaktiotodistusta tai joiden sertifikaatissa mainittua sertifiointielintä ette pysty todentamaan itsenäisesti.
Mitä maksuehtoja Malatyan kuivattujen aprikoosien kaupassa tyypillisesti käytetään?
Turkin kuivattujen aprikoosien viennin tavanomaiset maksuehdot noudattavat porrastettua rakennetta ostajan ja toimittajan suhteen kypsyyden mukaan. Uusilta ostajilta toimittajat edellyttävät tyypillisesti 30–50 %:n ennakkomaksua (T/T) ja loppuosan konossementin kopiota vastaan tai tavaran saapuessa. Vakiintuneissa suhteissa (tyypillisesti 3–5 onnistuneen lähetyksen jälkeen) voidaan päästä 30–60 päivän maksuaikaan tai avistaremburssiin (L/C at sight). Täysi avoimen laskun ehto (60–90 päivää) on varattu suurivolyymisille, pitkäaikaisille ostajille, joilla on vahva luottoprofiili. Remburssi on ensimmäisessä kaupassa edelleen suosituin väline, koska se suojaa molempia osapuolia – ostaja saa varmuuden asiakirjojen vaatimustenmukaisuudesta ennen maksun vapautumista, ja myyjällä on pankin takaama maksuvakuus.
