Βασικά συμπεράσματα
- Η Τουρκία καλύπτει πάνω από το 80% των παγκόσμιων εξαγωγών αποξηραμένων σύκων, με την επαρχία Αϊδινίου να αντιστοιχεί μόνη της στο 70% περίπου της εθνικής παραγωγής — η προμήθεια απευθείας από την προέλευση αφαιρεί δύο έως τρεις μεσάζοντες από την αλυσίδα εφοδιασμού σας.
- Τα αποξηραμένα σύκα ταξινομούνται με σύστημα πέντε βαθμίδων (από την ποιότητα 1 έως την ποιότητα 5) με βάση το μέγεθος, το χρώμα, την κρυστάλλωση των σακχάρων και την ανοχή ελαττωμάτων — η κατανόηση αυτών των ποιοτήτων είναι απαραίτητη για να ταιριάξετε την ποιότητα του προϊόντος με την αγορά-στόχο σας.
- Η συμμόρφωση ως προς τις αφλατοξίνες είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος κατά την εισαγωγή: τα όρια της ΕΕ για τα αποξηραμένα σύκα είναι 6 µg/kg για τη B1 και 10 µg/kg συνολικά, ο FDA των ΗΠΑ εφαρμόζει επίπεδο δράσης 20 µg/kg και οι χώρες του GCC ακολουθούν τον Codex Alimentarius με 10 µg/kg συνολικά.
- Οι τιμές FOB Σμύρνη για αποξηραμένα σύκα χονδρικής κυμαίνονται από 3,20 έως 7,50 USD ανά κιλό, ανάλογα με την ποιότητα, το μέγεθος και την εποχή — με MOQ από 500 kg για τις τυπικές ποιότητες και από 100 kg για τα ειδικά προϊόντα.
- Κάθε αποστολή πρέπει να συνοδεύεται από Πιστοποιητικό Ανάλυσης (CoA) της συγκεκριμένης παρτίδας, φυτοϋγειονομικό πιστοποιητικό και αποτελέσματα ελέγχου αφλατοξινών από εργαστήριο διαπιστευμένο κατά ISO 17025 — τα έγγραφα αυτά είναι απαραίτητα για την πρόσβαση στις αγορές της ΕΕ, των ΗΠΑ και του GCC.
Εισαγωγή
Τα αποξηραμένα σύκα χονδρικής από την Τουρκία αποτελούν μία από τις πιο συγκεντρωμένες ευκαιρίες προμήθειας από μία και μόνη προέλευση στην παγκόσμια αγορά αποξηραμένων φρούτων. Η Τουρκία κυριαρχεί στην παγκόσμια παραγωγή και εξαγωγή αποξηραμένων σύκων με μερίδιο που ξεπερνά το 80%, θέση που κατέχει εδώ και δεκαετίες χάρη σε έναν συνδυασμό ιδανικών συνθηκών καλλιέργειας, εδραιωμένης υποδομής μεταποίησης και ώριμου εξαγωγικού οικοσυστήματος, το οποίο καλύπτει τα πάντα, από την αγορά στο χωράφι έως τις αποστολές FOB σε εμπορευματοκιβώτια.
Για τους υπεύθυνους προμηθειών B2B, τους αγοραστές συστατικών και τους ιδιοκτήτες brands ιδιωτικής ετικέτας, το πρακτικό ερώτημα δεν είναι αν θα προμηθευτούν αποξηραμένα σύκα από την Τουρκία — η δομή της αγοράς την καθιστά την αυτονόητη προέλευση — αλλά πώς θα κινηθούν ανάμεσα σε ποιότητες, απαιτήσεις συμμόρφωσης και δομές τιμολόγησης, ώστε να εξασφαλίσουν σταθερή προμήθεια στη σωστή προδιαγραφή.
Ο οδηγός αυτός καλύπτει ολόκληρη την αλυσίδα προμήθειας: τις περιοχές παραγωγής, το σύστημα ποιοτικής ταξινόμησης πέντε βαθμίδων, τη συμμόρφωση ως προς τις αφλατοξίνες και την ασφάλεια τροφίμων ανά αγορά προορισμού, τα οικονομικά της χονδρικής τιμολόγησης, τις επιλογές μεταποίησης και το σύνολο των εξαγωγικών εγγράφων που απαιτούνται για την πρόσβαση στις αγορές της ΕΕ, των ΗΠΑ και του GCC. Για μια ευρύτερη εικόνα της προμήθειας τουρκικών αποξηραμένων φρούτων πέρα από τα σύκα, δείτε τον οδηγό μας για την προμήθεια αποξηραμένων φρούτων χονδρικής.
Ο κλάδος αποξηραμένων σύκων της Τουρκίας — γιατί κυριαρχεί
Η κυριαρχία της Τουρκίας στα αποξηραμένα σύκα δεν είναι τυχαία. Είναι προϊόν της γεωγραφίας, της γενετικής των ποικιλιών, της τεχνογνωσίας μεταποίησης που συσσωρεύτηκε επί αιώνες και μιας σύγχρονης εξαγωγικής υποδομής συγκεντρωμένης γύρω από τα παράλια του Αιγαίου.
Επαρχία Αϊδινίου — η παγκόσμια πρωτεύουσα των αποξηραμένων σύκων
Η επαρχία Αϊδινίου, στη δυτική περιοχή του Αιγαίου, είναι η σημαντικότερη περιοχή παραγωγής αποξηραμένων σύκων στη Γη. Η επαρχία και οι γύρω περιφέρειές της — Germencik, Nazilli, Incirliova, Kocarli — παράγουν την πλειονότητα των τουρκικών αποξηραμένων σύκων, κυρίως την ποικιλία Sarilop (τύπου Σμύρνης), την οποία οι διεθνείς αγορές εκτιμούν για τη γλύκα της που θυμίζει μέλι, τη μαλακή υφή και το χρυσοκεχριμπαρένιο χρώμα της.
Τρεις παράγοντες κάνουν το Αϊδίνιο εξαιρετικό για την καλλιέργεια της συκιάς:
- Μικροκλίμα: Μεσογειακό κλίμα με ζεστά, ξηρά καλοκαίρια (μέγιστες 35-42 °C), ελάχιστες θερινές βροχοπτώσεις και 2.800-3.200 ώρες ηλιοφάνειας τον χρόνο. Ο συνδυασμός αυτός οδηγεί σε υψηλή συγκέντρωση σακχάρων στον καρπό (55-65% ολικά σάκχαρα) και επιτρέπει τη φυσική ξήρανση στον ήλιο πάνω στο δέντρο πριν από τη συγκομιδή.
- Σύσταση του εδάφους: Τα προσχωσιγενή εδάφη κατά μήκος της κοιλάδας του ποταμού Buyuk Menderes προσφέρουν το προφίλ μετάλλων που δίνει τη χαρακτηριστική γεύση του σύκου Σμύρνης — έναν συνδυασμό που οι ανταγωνιστικές προελεύσεις του Ιράν, της Βόρειας Αφρικής και της Καλιφόρνιας δεν έχουν αναπαραγάγει σε μεγάλη κλίμακα.
- Υποδομή επικονίασης: Τα σύκα τύπου Σμύρνης χρειάζονται ερινασμό — επικονίαση από τον ψήνα της συκιάς (Blastophaga psenes) που προέρχεται από αγριοσυκιές. Τα ώριμα συστήματα οπωρώνων του Αϊδινίου διατηρούν την αναλογία αγριοσυκιών προς συκιές Σμύρνης που απαιτείται για σταθερές αποδόσεις, μια βιολογική υποδομή που χρειάζεται δεκαετίες για να εγκατασταθεί.
Προύσα και Nazilli — δευτερεύουσες περιοχές παραγωγής
Παρότι κυριαρχεί το Αϊδίνιο, δύο δευτερεύουσες περιοχές συνεισφέρουν αξιόλογο όγκο:
Η επαρχία Προύσας (περιοχή του Μαρμαρά) παράγει σύκα Bursa Siyahi (μαύρα σύκα Προύσας) — μια ποικιλία με σκούρο φλοιό και χαρακτηριστικό γευστικό προφίλ που θυμίζει μαρμελάδα. Τα σύκα αυτά γίνονται όλο και πιο δημοφιλή στο ευρωπαϊκό εξειδικευμένο λιανεμπόριο και στα κανάλια βιολογικών προϊόντων. Τα σύκα Προύσας είναι συνήθως μεγαλύτερα από τα Sarilop του Αϊδινίου και πωλούνται με προσαύξηση τιμής σε εξειδικευμένες αγορές.
Η περιφέρεια Nazilli (τμήμα της επαρχίας Αϊδινίου, που όμως συχνά αναφέρεται χωριστά) είναι γνωστή για σύκα μικρότερου μεγέθους, κατάλληλα για βιομηχανική μεταποίηση — πάστα σύκου, μπάρες σύκου και γεμίσεις ζαχαροπλαστικής. Το προϊόν του Nazilli μπαίνει στην αγορά σε χαμηλότερα επίπεδα τιμών και εξυπηρετεί τους παρασκευαστές τροφίμων που δίνουν προτεραιότητα στο κόστος έναντι της εμφάνισης.
Ο παρακάτω πίνακας συνοψίζει τις βασικές διαφορές ανάμεσα στις δύο κύριες περιοχές παραγωγής σύκων της Τουρκίας.
| Παράγοντας | Επαρχία Αϊδινίου | Επαρχία Προύσας |
|---|---|---|
| Κύρια ποικιλία | Sarılop (τύπου Σμύρνης) | Bursa Siyahı (σκούρο σύκο) |
| Χρώμα | Ανοιχτό χρυσοκεχριμπαρένιο | Βαθύ μοβ-μαύρο |
| Γευστικό προφίλ | Γλυκό σαν μέλι, με νότες ξηρών καρπών | Πλούσιο, σαν μαρμελάδα, γήινο |
| Παγκόσμια φήμη | «Σύκο Αϊδινίου» — διεθνώς αναγνωρισμένο | Τοπικό premium προϊόν, εξειδικευμένη εξαγωγή |
| Περίοδος συγκομιδής | Αύγουστος – Σεπτέμβριος | Αύγουστος – μέσα Σεπτεμβρίου |
| Τυπική εξαγωγική ποιότητα | Ποιότητα 1-3 (χύμα, λιανική) | Ποιότητα 1-2 (γκουρμέ, εξειδικευμένα) |
| Ετήσια παραγωγή | ~80.000 τόνοι (νωπό βάρος) | ~12.000 τόνοι (νωπό βάρος) |
| Προσαύξηση τιμής FOB | Τιμή αναφοράς | +10-20% έναντι της αντίστοιχης ποιότητας Αϊδινίου |
| Καταλληλότερο για | Μαζική λιανική, βιομηχανία, δημητριακά | Γκουρμέ λιανική, ζαχαροπλαστική, δώρα |
| Διαθεσιμότητα βιολογικού | Αυξανόμενη (20%+ των νέων φυτεύσεων) | Περιορισμένη (κυρίως συμβατικό) |
Ημερολόγιο συγκομιδής και εποχική διαθεσιμότητα
Η κατανόηση του ημερολογίου συγκομιδής των τουρκικών αποξηραμένων σύκων είναι κρίσιμη για τον προγραμματισμό των προμηθειών:
| Περίοδος | Δραστηριότητα | Τι σημαίνει για τους αγοραστές |
|---|---|---|
| Ιούνιος–Ιούλιος | Ανάπτυξη του καρπού και συσσώρευση σακχάρων | Συνήθως γίνεται η διαπραγμάτευση των συμβάσεων πριν από τη σεζόν |
| Αύγουστος | Αρχίζει η κύρια συγκομιδή· τα σύκα πέφτουν φυσικά όταν ωριμάσουν | Διαθέσιμο το premium προϊόν της πρώτης συγκομιδής |
| Αύγουστος–Σεπτέμβριος | Ξήρανση στον ήλιο σε δίσκους μέσα στους οπωρώνες (3–5 ημέρες) | Η ποιότητα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον καιρό σε αυτό το διάστημα |
| Σεπτέμβριος–Οκτώβριος | Παραλαβή στο εργοστάσιο, διαλογή, μεταποίηση, υποκαπνισμός | Οι πρώτες αποστολές νέας εσοδείας διαθέσιμες στα τέλη Οκτωβρίου |
| Νοέμβριος–Μάρτιος | Κορύφωση της εξαγωγικής περιόδου | Η καλύτερη διαθεσιμότητα και οι καλύτερες τιμές για πλήρη φορτία εμπορευματοκιβωτίου |
| Απρίλιος–Ιούνιος | Τέλος της σεζόν· απόθεμα ψυχρής αποθήκευσης | Διαθεσιμότητα ανάλογα με το απόθεμα, πιθανές αυξήσεις τιμών |
Τα αποξηραμένα σύκα νέας εσοδείας (από τη συγκομιδή του τρέχοντος έτους) είναι διαθέσιμα από τα τέλη Οκτωβρίου. Οι αγοραστές που συμβάλλονται νωρίς (Ιούλιος–Αύγουστος) εξασφαλίζουν προτεραιότητα στην κατανομή και, συνήθως, καλύτερες τιμές. Οι προμήθειες στο τέλος της σεζόν (Απρίλιος–Ιούνιος) στηρίζονται σε απόθεμα ψυχρής αποθήκευσης, που μπορεί να φέρει προσαύξηση τιμής 5-10%.
Οι ποιότητες των αποξηραμένων σύκων
Επισκόπηση του συστήματος ποιοτήτων
Τα τουρκικά αποξηραμένα σύκα ταξινομούνται σε πέντε εμπορικές ποιότητες με βάση φυσικές παραμέτρους ποιότητας που ορίζει το Τουρκικό Ινστιτούτο Προτύπων (TSE TS 541) και οι οποίες ευθυγραμμίζονται με το πρότυπο UNECE DDP-14 για τα αποξηραμένα σύκα. Το σύστημα ταξινόμησης αξιολογεί το μέγεθος, την ομοιομορφία χρώματος, την ακεραιότητα του φλοιού, την κρυστάλλωση των σακχάρων, την εσωτερική υφή και την ανοχή ελαττωμάτων.
| Ποιότητα | Βαθμίδα | Βασικά χαρακτηριστικά | Αγορά-στόχος |
|---|---|---|---|
| Ποιότητα 1 (Lux/AAA) | Premium | Ομοιόμορφο χρυσοκεχριμπαρένιο χρώμα, χωρίς ρωγμές, ελάχιστη επιφανειακή ζάχαρη, ακέραιος φλοιός | Premium λιανική, συσκευασίες δώρου, αγορά Ιαπωνίας/Κορέας |
| Ποιότητα 2 (AA) | Υψηλή | Επιτρέπεται ελαφρά διακύμανση χρώματος, μικρή επάνθιση ζάχαρης, περιστασιακές τριχοειδείς ρωγμές | Τυπική λιανική, βιολογικές σειρές, σούπερ μάρκετ της ΕΕ |
| Ποιότητα 3 (A) | Τυπική | Μέτρια διακύμανση χρώματος, ορατή κρυστάλλωση ζάχαρης, ορισμένα σχισίματα φλοιού | Μαζική εστίαση, συστατικό αρτοποιίας, μείγματα ξηρών καρπών |
| Ποιότητα 4 (B) | Βιομηχανική | Ανάμεικτο χρώμα, σημαντική επάνθιση ζάχαρης, ρωγμές ανεκτές έως 15% | Πάστα σύκου, πουρές, ενεργειακές μπάρες, γέμιση ζαχαροπλαστικής |
| Ποιότητα 5 (C) | Μεταποίησης | Ακανόνιστο σχήμα, έντονη κρυστάλλωση, υψηλή ανοχή ελαττωμάτων | Ζωοτροφές, βιομηχανική εκχύλιση, βιοαιθανόλη |
Οι ποιότητες 1 και 2 αντιστοιχούν περίπου στο 25-35% της συνολικής παραγωγής σε μια καλή χρονιά συγκομιδής. Ο κύριος όγκος των εμπορικών εξαγωγών βρίσκεται στις ποιότητες 2 και 3.
Ταξινόμηση μεγέθους
Το μέγεθος μετριέται με τον αριθμό αποξηραμένων σύκων ανά κιλό (τεμάχια/kg) και με τη διάμετρο του καρπού σε χιλιοστά. Τα μεγαλύτερα σύκα πωλούνται ακριβότερα:
| Ονομασία μεγέθους | Τεμάχια ανά kg | Διάμετρος κατά προσέγγιση | Διαφορά τιμής έναντι του τυπικού |
|---|---|---|---|
| Jumbo | 35–45 | 40 mm+ | +30–50% |
| Extra Large | 45–55 | 35–40 mm | +15–25% |
| Large | 55–70 | 30–35 mm | Βάση αναφοράς |
| Medium | 70–90 | 25–30 mm | -10–15% |
| Small | 90–120 | 20–25 mm | -20–30% |
| Industrial | 120+ | < 20 mm | -35–45% |
Οι Ιάπωνες και Κορεάτες αγοραστές ορίζουν συνήθως αποκλειστικά Jumbo ή Extra Large. Το ευρωπαϊκό λιανεμπόριο δέχεται το Large ως στάνταρ. Οι βορειοαμερικανοί παρασκευαστές μειγμάτων ξηρών καρπών και σνακ προτιμούν συχνά το Medium για συσκευασίες ελεγχόμενης μερίδας.
Πρότυπα χρώματος και εμφάνισης
Το χρώμα είναι πρωταρχικός παράγοντας ποιότητας στην προμήθεια αποξηραμένων σύκων:
- Χρυσοκεχριμπαρένιο (ποιότητα 1–2): Το πιο επιθυμητό χρώμα για τη λιανική. Επιτυγχάνεται με προσεκτικό χρονισμό της ξήρανσης στον ήλιο και ελάχιστη επεξεργασία. Τα πρότυπα TSE δεν επιτρέπουν καμία τεχνητή χρωματική επεξεργασία στα τουρκικά αποξηραμένα σύκα.
- Ανοιχτό καφέ (ποιότητα 2–3): Αποδεκτό για την τυπική λιανική. Υποδηλώνει ελαφρώς μεγαλύτερη έκθεση στον ήλιο ή μικρή διαφοροποίηση στον χειρισμό κατά την ξήρανση.
- Σκούρο καφέ (ποιότητα 3–4): Τυπικό για σύκα όψιμης συγκομιδής ή για προϊόν που εκτέθηκε για λίγο σε βροχή κατά τη φάση της ξήρανσης. Λειτουργικά ίδιο σε γεύση και θρεπτική αξία, αλλά πωλείται φθηνότερα στις αγορές όπου μετράει η εμφάνιση.
- Με κηλίδες/ανάμεικτο (ποιότητα 4–5): Ανομοιόμορφο χρώμα μέσα στην ίδια παρτίδα. Κατάλληλο μόνο για εφαρμογές μεταποίησης, όπου το σύκο θα τεμαχιστεί, θα πολτοποιηθεί ή θα γίνει πάστα.
Η επιφανειακή κρυστάλλωση ζάχαρης (λευκή σκόνη ή κρούστα στον φλοιό του σύκου) είναι φυσική και δεν υποδηλώνει αλλοίωση — είναι κρυσταλλωμένη φρουκτόζη που μεταναστεύει στην επιφάνεια. Ωστόσο, η έντονη κρυστάλλωση υποβαθμίζει το προϊόν από την κατηγορία λιανικής στην κατηγορία μαζικής εστίασης ή στη βιομηχανική.
Εσωτερική ποιότητα — υγρασία, σάκχαρα, υφή
Πέρα από την οπτική ταξινόμηση, οι παράμετροι εσωτερικής ποιότητας καθορίζουν τη διάρκεια ζωής, τη γεύση και την καταλληλότητα για μεταποίηση:
- Περιεκτικότητα σε υγρασία: Το εύρος-στόχος είναι 22-26% για αποξηραμένα σύκα ποιότητας λιανικής. Κάτω από 20% η υφή γίνεται σκληρή και μη ελκυστική. Πάνω από 28% ο κίνδυνος ανάπτυξης μούχλας αυξάνεται σημαντικά και τα είδη Aspergillus που παράγουν αφλατοξίνες γίνονται πηγή ανησυχίας.
- Ολικά σάκχαρα: 55-65% (κυρίως φρουκτόζη και γλυκόζη). Η υψηλότερη περιεκτικότητα σε σάκχαρα συνδέεται με γλυκύτερη γεύση, αλλά επιταχύνει και την κρυστάλλωση της ζάχαρης κατά την αποθήκευση.
- Ενεργότητα νερού (Aw): Πρέπει να παραμένει κάτω από 0,65 για μικροβιολογική σταθερότητα. Είναι κρίσιμη παράμετρος για αποστολές μεγάλης διάρκειας προς μακρινές αγορές.
- Υφή: Τα σύκα ποιότητας λιανικής πρέπει να είναι μαλακά και εύπλαστα, όχι σκληρά ή δερματώδη. Η υφή είναι συνάρτηση της υγρασίας, της ισορροπίας σακχάρων και της μεθόδου ξήρανσης — τα σύκα γεωθερμικής ξήρανσης, που επεξεργάζονται στους 40-55 °C, διατηρούν συνήθως πιο μαλακή υφή από το προϊόν συμβατικής ξήρανσης σε τούνελ, που επεξεργάζεται στους 65-80 °C.
Έλεγχοι ποιότητας και συμμόρφωση
Όρια αφλατοξινών — η κρίσιμη παράμετρος
Η μόλυνση με αφλατοξίνες είναι το ζήτημα ποιότητας και συμμόρφωσης με τις σοβαρότερες συνέπειες στο εμπόριο αποξηραμένων σύκων. Οι αφλατοξίνες είναι τοξικοί μεταβολίτες που παράγονται από τους μύκητες Aspergillus flavus και Aspergillus parasiticus, οι οποίοι μπορούν να αποικίσουν τα σύκα κατά τη φάση της υπαίθριας ξήρανσης, ιδίως σε χρονιές με απρόσμενες βροχές στα τέλη του καλοκαιριού.
Τα κανονιστικά όρια διαφέρουν σημαντικά ανά αγορά προορισμού:
| Παράμετρος | ΕΕ (καν. (ΕΕ) 2023/915) | ΗΠΑ (επίπεδο δράσης FDA) | GCC (GSO/Codex) | Ιαπωνία | Codex Alimentarius |
|---|---|---|---|---|---|
| Αφλατοξίνη B1 | 6 µg/kg (έτοιμα προς κατανάλωση) | Δεν υπάρχει χωριστό όριο για τη B1 | 5 µg/kg | 10 µg/kg | 10 µg/kg |
| Ολικές αφλατοξίνες (B1+B2+G1+G2) | 10 µg/kg (έτοιμα προς κατανάλωση) | 20 µg/kg | 10 µg/kg | 10 µg/kg | 15 µg/kg |
| Πρωτόκολλο δειγματοληψίας | Κανονισμός 401/2006 της Επιτροπής | FDA Compliance Program 7307.001 | GSO 1016 | Κοινοποίηση MHLW | CAC/GL 50 |
| Μέθοδος δοκιμής | HPLC ή LC-MS/MS | HPLC, ELISA (προέλεγχος) | HPLC | HPLC | HPLC ή ανοσοσυγγένεια |
| Ποσοστό απορρίψεων στα σύνορα (σύκα, 2024-2025) | 3-5% των φορτίων | < 1% | 1-2% | < 1% | Δ/Υ |
Η ΕΕ εφαρμόζει τα αυστηρότερα όρια παγκοσμίως. Ο κανονισμός (ΕΕ) 2023/915 της Επιτροπής ορίζει μέγιστα επίπεδα για τους επιμολυντές στα τρόφιμα, με ειδικές διατάξεις για τα αποξηραμένα σύκα στο παράρτημα I, τμήμα 1. Τα τουρκικά σύκα που προορίζονται για την ΕΕ υπόκεινται σε εντατικοποιημένους συνοριακούς ελέγχους μέσω του συστήματος RASFF (Σύστημα Έγκαιρης Προειδοποίησης για τα Τρόφιμα και τις Ζωοτροφές).
Πρακτική συμβουλή για τις προμήθειες: να απαιτείτε πάντα έλεγχο αφλατοξινών πριν από την αποστολή από εργαστήριο διαπιστευμένο κατά ISO 17025, με μεθοδολογία HPLC ή LC-MS/MS (όχι μόνο προέλεγχο ELISA). Ζητήστε το πλήρες χρωματογράφημα και όχι μόνο το αποτέλεσμα «εντός/εκτός ορίων». Για έναν πλήρη οδηγό ανάγνωσης των εργαστηριακών πιστοποιητικών, δείτε τον οδηγό μας για την ανάγνωση του CoA.
Έλεγχος υπολειμμάτων φυτοφαρμάκων (MRL)
Οι τουρκικοί συκεώνες είναι κατά κύριο λόγο ξηρικοί, με ελάχιστη εφαρμογή φυτοφαρμάκων — τα σύκα είναι μία από τις κατηγορίες αποξηραμένων φρούτων με τα χαμηλότερα υπολείμματα φυτοφαρμάκων. Ωστόσο, οι αγοραστές πρέπει και πάλι να απαιτούν πολυυπολειμματικό έλεγχο (συνήθως 400+ ενώσεις με LC-MS/MS και GC-MS/MS), ώστε να ικανοποιούνται οι κανονισμοί MRL της αγοράς προορισμού:
- ΕΕ: Ο κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 396/2005 ορίζει MRL για κάθε συνδυασμό φυτοφαρμάκου-προϊόντος. Το προκαθορισμένο MRL είναι 0,01 mg/kg όπου δεν έχει οριστεί ειδικό όριο.
- ΗΠΑ: Ανοχές της EPA βάσει του 40 CFR Part 180. Γενικά πιο ελαστικές από τα όρια της ΕΕ για τις περισσότερες ενώσεις.
- Βιολογική πιστοποίηση: Μηδενικά υπολείμματα συνθετικών φυτοφαρμάκων. Τα βιολογικά αποξηραμένα σύκα από το Αϊδίνιο πωλούνται με προσαύξηση 20-40%, αλλά έχουν σχεδόν μηδενικό κίνδυνο απόρριψης για λόγους MRL.
Μικροβιολογικά πρότυπα
Οι τυπικές μικροβιολογικές παράμετροι για τα αποξηραμένα σύκα περιλαμβάνουν:
- Ολική μικροβιακή χλωρίδα (TPC): Συνήθως κάτω από 10.000 CFU/g για την ποιότητα λιανικής, κάτω από 100.000 CFU/g για τη βιομηχανική.
- Ζύμες και μύκητες: Κάτω από 1.000 CFU/g για τη λιανική, κάτω από 10.000 CFU/g για τη βιομηχανική.
- Salmonella: Απουσία σε 25 g. Αδιαπραγμάτευτο για όλες τις αγορές.
- E. coli: Κάτω από 10 CFU/g.
- Κολοβακτηριοειδή: Κάτω από 100 CFU/g.
Ο υποκαπνισμός με βρωμιούχο μεθύλιο έχει καταργηθεί σταδιακά βάσει του Πρωτοκόλλου του Μόντρεαλ. Οι σύγχρονες εναλλακτικές περιλαμβάνουν την επεξεργασία με φωσφίνη και την αποθήκευση σε ελεγχόμενη ατμόσφαιρα (υψηλό CO2, χαμηλό O2). Η θερμική επεξεργασία (παστερίωση σε θερμοκρασία πυρήνα 74 °C για 15 δευτερόλεπτα) χρησιμοποιείται όλο και περισσότερο για το premium προϊόν λιανικής.
Απαιτήσεις για το Πιστοποιητικό Ανάλυσης (CoA)
Κάθε εμπορική αποστολή αποξηραμένων σύκων πρέπει να συνοδεύεται από CoA της συγκεκριμένης παρτίδας που να καλύπτει, κατ' ελάχιστον: πλήρη έλεγχο αφλατοξινών (B1, B2, G1, G2, ολικές), περιεκτικότητα σε υγρασία, ενεργότητα νερού, πολυυπολειμματικό έλεγχο φυτοφαρμάκων, μικροβιολογικό έλεγχο, βαρέα μέταλλα (Pb, Cd, As, Hg) και οργανοληπτική αξιολόγηση. Το CoA πρέπει να αναφέρει τον αριθμό παρτίδας, την ημερομηνία παραγωγής, την ημερομηνία δοκιμής, τον αριθμό διαπίστευσης του εργαστηρίου και την υπογραφή του αναλυτή. Μάθετε πώς να αξιολογείτε αυτά τα έγγραφα στον οδηγό μας για την ανάγνωση του CoA.
Τιμές χονδρικής και MOQ
Εύρη τιμών ανά ποιότητα και μέγεθος
Η χονδρική τιμή των αποξηραμένων σύκων καθορίζεται από την ποιότητα, το μέγεθος, την εποχή και τον όγκο της παραγγελίας. Ο παρακάτω πίνακας αποτυπώνει ενδεικτικές τιμές FOB Σμύρνη για την περίοδο εσοδείας 2025-2026:
| Ποιότητα | Μέγεθος | FOB Σμύρνη (USD/kg) | MOQ | Τυπικό προφίλ αγοραστή |
|---|---|---|---|---|
| Ποιότητα 1 (Lux) | Jumbo (35–45/kg) | 6,50–7,50 | 500 kg | Ιάπωνες λιανέμποροι, παρασκευαστές κουτιών δώρου |
| Ποιότητα 1 (Lux) | Extra Large (45–55/kg) | 5,80–6,80 | 500 kg | Premium λιανική της ΕΕ, εξειδικευμένα καταστήματα |
| Ποιότητα 2 (AA) | Large (55–70/kg) | 4,50–5,50 | 500 kg | Τυπική λιανική ΕΕ/ΗΠΑ, κανάλια βιολογικών |
| Ποιότητα 2 (AA) | Medium (70–90/kg) | 3,80–4,60 | 500 kg | Μείγματα ξηρών καρπών, παρασκευαστές σνακ |
| Ποιότητα 3 (A) | Ανάμεικτο (70–90/kg) | 3,20–4,00 | 1.000 kg | Μαζική εστίαση, αρτοποιία, προσθήκη σε δημητριακά |
| Ποιότητα 4 (B) | Industrial (90+/kg) | 2,40–3,20 | 1.000 kg | Παρασκευαστές πάστας σύκου, πουρέ, ενεργειακών μπαρών |
| Βιολογικό (ποιότητα 2+) | Large–Medium | 5,50–7,80 | 250 kg | Βιολογική λιανική, brands υγιεινής διατροφής |
Οι τιμές κυμαίνονται κατά 10-20% στη διάρκεια της σεζόν. Οι τιμές στην αρχή της σεζόν (Οκτώβριος-Δεκέμβριος) είναι συνήθως 5-10% χαμηλότερες από εκείνες της αιχμής (Μάρτιος-Μάιος), όταν ισχύουν οι προσαυξήσεις ψυχρής αποθήκευσης.
Δομή τιμολόγησης FOB Σμύρνη
Η συνήθης βάση εξαγωγικής τιμολόγησης για τα τουρκικά αποξηραμένα σύκα είναι FOB Σμύρνη (λιμάνι Alsancak) ή FOB Μερσίνη για την παραγωγή των νοτιοανατολικών περιοχών. Η τιμή FOB περιλαμβάνει:
- Κόστος πρώτης ύλης (αγορά στο χωράφι)
- Μεταποίηση (διαλογή, ταξινόμηση, πλύσιμο, βελτιστοποίηση ξήρανσης)
- Ελέγχους ποιότητας (αφλατοξίνες, φυτοφάρμακα, μικροβιολογικά)
- Συσκευασία (σύμφωνα με την προδιαγραφή του αγοραστή)
- Εσωτερική μεταφορά έως το λιμάνι
- Εξαγωγικό εκτελωνισμό και φόρτωση
Το CIF (κόστος, ασφάλιση, ναύλος) προσθέτει 0,15-0,35 USD/kg για τα μεσογειακά λιμάνια της ΕΕ, 0,30-0,55 USD/kg για την ανατολική ακτή των ΗΠΑ και 0,10-0,20 USD/kg για τα λιμάνια του GCC. Για αναλυτική παρουσίαση των εμπορικών όρων, δείτε τον οδηγό μας για τα Incoterms.
Επιλογές συσκευασίας
- Χύμα: Χαρτοκιβώτια 5 kg και 10 kg, υφαντοί σάκοι PP 25 kg. Το στάνταρ για αγοραστές συστατικών και επιχειρήσεις ανασυσκευασίας.
- Έτοιμα για τη λιανική: Καταναλωτικές συσκευασίες 200 g, 400 g και 1 kg σε επανασφραγιζόμενα σακουλάκια doypack, flow pack ή δισκάκια clamshell. MOQ: 3.000-10.000 τεμάχια ανά κωδικό.
- Ιδιωτική ετικέτα: Πλήρης υπηρεσία branding, που περιλαμβάνει σχεδιασμό συσκευασίας, κείμενο ετικέτας σύμφωνα με τους κανονισμούς της αγοράς προορισμού και παραγωγή εκτύπωσης. Χρόνος παράδοσης: 55-70 ημέρες από την έγκριση του brief.
Δείτε όλες τις επιλογές χονδρικής ή ζητήστε εξατομικευμένη προσφορά.
Μεταποίηση και προϊόντα προστιθέμενης αξίας
Φυσικά και θειωμένα σύκα
Σε αντίθεση με τα βερίκοκα, τα αποξηραμένα σύκα επεξεργάζονται σχεδόν αποκλειστικά χωρίς διοξείδιο του θείου (SO2). Η φυσική διαδικασία ξήρανσης — ξήρανση στον ήλιο πάνω στο δέντρο και στη συνέχεια σε δίσκους — διατηρεί το χρυσοκεχριμπαρένιο έως ανοιχτό καφέ χρώμα χωρίς χημική παρέμβαση.
Θειωμένα σύκα υπάρχουν σε πολύ μικρούς όγκους και δεν αποτελούν στάνταρ στο διεθνές εμπόριο. Οι αγοραστές πρέπει να γνωρίζουν ότι κάθε τουρκικό αποξηραμένο σύκο με την ένδειξη «φυσικό» ή «χωρίς θείωση» απλώς περιγράφει το στάνταρ προϊόν, όχι μια premium εκδοχή. Τα όρια υπολειμμάτων SO2 (ΕΕ: 50 mg/kg για τα αποξηραμένα σύκα όταν το SO2 δεν δηλώνεται ως συστατικό) σπάνια αποτελούν ζήτημα για τα τυπικά τουρκικά σύκα.
Σύκα γεωθερμικής ξήρανσης — πλεονέκτημα στα θρεπτικά συστατικά
Η συμβατική ξήρανση σε τούνελ στους 65-80 °C επιταχύνει τη διαδικασία, αλλά υποβαθμίζει τις θερμοευαίσθητες ενώσεις. Η γεωθερμική ξήρανση στους 40-55 °C, με αξιοποίηση της υπόγειας θερμικής ενέργειας, προσφέρει μετρήσιμα πλεονεκτήματα ποιότητας:
- 30-45% υψηλότερη διατήρηση πολυφαινολών σε σύγκριση με τη συμβατική ξήρανση με θερμό αέρα (εσωτερικά εργαστηριακά δεδομένα, εσοδεία 2025).
- Πιο μαλακή, πιο εύπλαστη υφή, χάρη στην ηπιότερη απομάκρυνση της υγρασίας — την προτιμούν οι αγοραστές premium λιανικής.
- Χαμηλότερο ενεργειακό κόστος (μείωση 60-70%), που μεταφράζεται σε περίπου 8-12% χαμηλότερη τιμή FOB στην ίδια ποιότητα.
- Μειωμένο αποτύπωμα άνθρακα — σημαντικό για τους αγοραστές που υποβάλλουν εκθέσεις στο πλαίσιο των CSRD, CDP ή Science-Based Targets.
Δείτε τη σειρά μας με φρούτα γεωθερμικής ξήρανσης και διαβάστε την αναλυτική σύγκριση λυοφιλίωσης και γεωθερμικής ξήρανσης για μια ανάλυση βασισμένη σε δεδομένα σχετικά με τη διατήρηση των θρεπτικών συστατικών ανά μέθοδο ξήρανσης.
Πώς επηρεάζει η μέθοδος ξήρανσης την ποιότητα του σύκου; Ο παρακάτω πίνακας συγκρίνει τρεις προσεγγίσεις.
| Παράμετρος | Υπαίθρια ξήρανση στον ήλιο | Τούνελ/ταινία (70-80°C) | Γεωθερμική (40-55°C) |
|---|---|---|---|
| Χρόνος ξήρανσης | 5-8 ημέρες | 12-18 ώρες | 36-60 ώρες |
| Διατήρηση βιταμίνης C | 30-40% | 40-55% | 70-85% |
| Διατήρηση χρώματος | Μεταβλητή (ανάλογα με τον καιρό) | Καλή (ελεγχόμενη) | Άριστη (χαμηλή οξείδωση) |
| Κίνδυνος επιμόλυνσης | Υψηλός (έντομα, σκόνη, πουλιά) | Χαμηλός (κλειστό σύστημα) | Πολύ χαμηλός (κλειστό σύστημα με φίλτρα) |
| Πηγή ενέργειας | Ηλιακή (δωρεάν) | Φυσικό αέριο / ηλεκτρισμός | Γεωθερμία (ανανεώσιμη) |
| Αποτύπωμα άνθρακα | Το χαμηλότερο (χωρίς εισροή ενέργειας) | Το υψηλότερο (ορυκτά καύσιμα) | Πολύ χαμηλό (ανανεώσιμη θερμότητα) |
| Αποτέλεσμα στην υφή | Σφιχτή, δερματώδης | Ομοιόμορφη, ενίοτε εύθρυπτη | Μαλακή, μαστιχωτή, φυσική |
| Κίνδυνος αφλατοξινών | Υψηλότερος (διακύμανση υγρασίας) | Χαμηλότερος (ελεγχόμενη υγρασία) | Ο χαμηλότερος (συνεχής παρακολούθηση) |
| Κόστος ανά kg (επεξεργασία) | 0,05-0,10 $ | 0,30-0,50 $ | 0,15-0,25 $ |
| Καταλληλότερη για | Βιομηχανική ποιότητα, τοπική αγορά | Εξαγωγικό στάνταρ, μεσαία κατηγορία | Premium εξαγωγή, βιολογικά, καθαρή ετικέτα |
Πάστα σύκου, σκόνη σύκου και σνακ με βάση το σύκο
Τα προϊόντα σύκου προστιθέμενης αξίας είναι ένα αναπτυσσόμενο τμήμα της εξαγωγικής αγοράς:
- Πάστα σύκου: Παρασκευάζεται από σύκα ποιότητας 4-5 και χρησιμοποιείται ως φυσικό γλυκαντικό στην αρτοποιία (ρολά σύκου, μπάρες δημητριακών), στη ζαχαροπλαστική και στις βρεφικές τροφές. Πωλείται σε δοχεία 5-20 kg ή σε βαρέλια 200 kg. Τιμή FOB: 2,80-4,50 USD/kg.
- Σκόνη σύκου: Ξηραμένη με ψεκασμό ή αλεσμένη από αφυδατωμένα σύκα. Χρησιμοποιείται σε μείγματα για smoothies, μπάρες πρωτεΐνης και συνθέσεις λειτουργικών τροφίμων. Απαιτεί ψυχρή αλυσίδα ή συσκευασία με έγχυση αζώτου για σταθερότητα στο ράφι.
- Σνακ με βάση το σύκο: Γεμιστά σύκα (με καρύδια, αμύγδαλα ή σοκολάτα), ενεργειακές μπάλες σύκου και μπάρες σύκου με ξηρούς καρπούς. Έτοιμα για ιδιωτική ετικέτα, με MOQ από 5.000 τεμάχια.
Έγγραφα εξαγωγής ανά αγορά προορισμού
Απαιτήσεις της ΕΕ
Οι εισαγωγές τουρκικών αποξηραμένων σύκων στην ΕΕ απαιτούν το ακόλουθο σύνολο εγγράφων:
- Εμπορικό τιμολόγιο και κατάλογο συσκευασίας (packing list) με αριθμούς παρτίδας, καθαρά/μεικτά βάρη και κωδικό HS (0804.20.90 για τα αποξηραμένα σύκα).
- Φυτοϋγειονομικό πιστοποιητικό που εκδίδει το τουρκικό Υπουργείο Γεωργίας.
- Πιστοποιητικό Ανάλυσης που καλύπτει αφλατοξίνες (υποχρεωτικά), υπολείμματα φυτοφαρμάκων και μικροβιολογικές παραμέτρους.
- Πιστοποιητικό κυκλοφορίας EUR.1 ή δήλωση προμηθευτή για προτιμησιακή δασμολογική μεταχείριση βάσει της τελωνειακής ένωσης ΕΕ-Τουρκίας (τα αποξηραμένα σύκα εισέρχονται στην ΕΕ με δασμό 0% βάσει της τελωνειακής ένωσης, σημαντικό πλεονέκτημα κόστους έναντι των προμηθευτών από άλλες προελεύσεις εκτός ΕΕ).
- Υγειονομικό πιστοποιητικό για προϊόντα φυτικής προέλευσης.
- Βιολογικό πιστοποιητικό (κατά περίπτωση) από φορέα ελέγχου αναγνωρισμένο από την ΕΕ.
Τα όρια αφλατοξινών διέπονται από τον κανονισμό (ΕΕ) 2023/915 της Επιτροπής, με διαδικασίες δειγματοληψίας κατά τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 401/2006 της Επιτροπής. Τα αποξηραμένα σύκα από την Τουρκία υπόκεινται σε αυξημένους συνοριακούς ελέγχους βάσει του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) 2019/1793 της Επιτροπής, πράγμα που σημαίνει ότι υψηλότερο ποσοστό φορτίων υποβάλλεται σε δειγματοληψία στο σημείο εισόδου. Δείτε τον οδηγό μας για το κανονιστικό πλαίσιο εισόδου στην αγορά της ΕΕ για το πλήρες πλαίσιο συμμόρφωσης.
Απαιτήσεις του FDA των ΗΠΑ
Οι αποστολές με προορισμό τις ΗΠΑ απαιτούν:
- Προηγούμενη γνωστοποίηση (prior notice) της εισαγόμενης αποστολής τροφίμων μέσω του συστήματος PNSI του FDA (τουλάχιστον 15 ημέρες πριν από την άφιξη για θαλάσσια μεταφορά).
- Τεκμηρίωση του προγράμματος επαλήθευσης ξένων προμηθευτών (FSVP), την οποία τηρεί ο εισαγωγέας που έχει καταχωριστεί στις ΗΠΑ, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του FSMA.
- Εγγραφή της εγκατάστασης στον FDA — η εγκατάσταση του Τούρκου εξαγωγέα πρέπει να είναι εγγεγραμμένη στον FDA (με ανανέωση ανά διετία, στα ζυγά έτη).
- Πίνακα διατροφικής δήλωσης (Nutrition Facts) στη μορφή του 21 CFR Part 101 για το προϊόν σε συσκευασία λιανικής.
- Συμμόρφωση ως προς τις αφλατοξίνες — επίπεδο δράσης του FDA 20 µg/kg ολικών αφλατοξινών. Παρότι λιγότερο αυστηρό από της ΕΕ, η δέσμευση χωρίς φυσικό έλεγχο (DWPE) αποστολών σύκων από τον FDA πράγματι εφαρμόζεται, με βάση το ιστορικό του προμηθευτή.
Απαιτήσεις του GCC και halal
Οι αγορές του Συμβουλίου Συνεργασίας του Κόλπου απαιτούν:
- Πιστοποιητικό halal από φορέα πιστοποίησης αναγνωρισμένο από τη χώρα εισαγωγής (ESMA των ΗΑΕ, SFDA της Σαουδικής Αραβίας κ.λπ.). Δείτε τον οδηγό μας για τις εξαγωγές στα ΗΑΕ/GCC για τον κατάλογο των αποδεκτών φορέων ανά χώρα.
- Συμμόρφωση με τα πρότυπα GSO — επισήμανση στα αραβικά, ημερομηνίες παραγωγής και λήξης, δήλωση καταγωγής.
- Καταχώριση του προϊόντος στον SFDA για τη Σαουδική Αραβία (υποχρεωτική από το 2020 για όλες τις εισαγωγές τροφίμων).
- Υγειονομικό πιστοποιητικό και CoA με αποτελέσματα αφλατοξινών (όριο GSO: 10 µg/kg συνολικά).
- Δήλωση διάρκειας ζωής υπολογισμένη από την ημερομηνία παραγωγής (όχι από την ημερομηνία αποστολής).
Δείτε τη σελίδα με τις πιστοποιήσεις μας για τον πλήρη κατάλογο των διαπιστευτηρίων συμμόρφωσης που διατηρεί η Arovela στα πλαίσια της ΕΕ, των ΗΠΑ και του GCC.
Συχνές ερωτήσεις
Ποια είναι η ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας για αποξηραμένα σύκα χονδρικής από την Τουρκία;
Η συνήθης MOQ για αποξηραμένα σύκα εμπορικής ποιότητας (ποιότητα 2-3) είναι 500 kg έως 1.000 kg, ανάλογα με τον προμηθευτή και την προδιαγραφή μεγέθους. Τα βιολογικά αποξηραμένα σύκα ξεκινούν συνήθως από 250 kg, λόγω της περιορισμένης προσφοράς. Για ειδικά μεγέθη (κατηγορία Jumbo) ή παραγγελίες ιδιωτικής ετικέτας, η MOQ μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο διαπραγμάτευσης κατά περίπτωση. Τα πλήρη φορτία εμπορευματοκιβωτίου (FCL) των 20 τόνων προσφέρουν το καλύτερο κόστος ανά κιλό.
Πώς επαληθεύω τη συμμόρφωση ως προς τις αφλατοξίνες πριν από την αποστολή;
Ζητήστε έλεγχο πριν από την αποστολή από εργαστήριο διαπιστευμένο κατά ISO 17025 στην Τουρκία (SGS, Bureau Veritas, Eurofins ή τοπικά εργαστήρια διαπιστευμένα από τον TurkAk) με μεθοδολογία HPLC ή LC-MS/MS. Ζητήστε την πλήρη αναλυτική έκθεση μαζί με το χρωματογράφημα, όχι απλώς μια δήλωση «εντός/εκτός ορίων». Ελέγξτε σύνθετο δείγμα που έχει ληφθεί από πολλά σημεία της παρτίδας, σύμφωνα με το πρωτόκολλο δειγματοληψίας του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 401/2006 της Επιτροπής. Απορρίψτε κάθε προμηθευτή που αρνείται τον έλεγχο από τρίτο μέρος ή προσφέρει μόνο προέλεγχο ELISA χωρίς επιβεβαιωτική HPLC.
Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα αποξηραμένα σύκα Αϊδινίου και Προύσας;
Το Αϊδίνιο παράγει κυρίως σύκα Sarilop (τύπου Σμύρνης) — χρυσοκεχριμπαρένια, γλυκά σαν μέλι και με μαλακή υφή. Αυτά αντιστοιχούν στη συντριπτική πλειονότητα των τουρκικών εξαγωγών αποξηραμένων σύκων και αποτελούν το παγκόσμιο στάνταρ. Η Προύσα παράγει σύκα Siyahi (μαύρα σύκα Προύσας) — με σκουρότερο φλοιό και πιο σύνθετο γευστικό προφίλ, που θυμίζει μαρμελάδα. Τα σύκα Προύσας είναι εξειδικευμένο προϊόν με μικρότερο εξαγωγικό όγκο και προσαύξηση τιμής 10-20% σε εξειδικευμένες ευρωπαϊκές αγορές. Οι περισσότεροι αγοραστές B2B προμηθεύονται Sarilop Αϊδινίου, εκτός αν στοχεύουν ειδικά στο τμήμα των σκούρων σύκων.
Εισέρχονται τα τουρκικά αποξηραμένα σύκα στην ΕΕ χωρίς δασμό;
Ναι. Βάσει της τελωνειακής ένωσης ΕΕ-Τουρκίας, τα αποξηραμένα σύκα (κωδικός HS 0804.20.90) εισέρχονται στην ΕΕ με προτιμησιακό δασμολογικό συντελεστή 0%, όταν συνοδεύονται από πιστοποιητικό κυκλοφορίας EUR.1 ή δήλωση καταγωγής του προμηθευτή. Πρόκειται για σημαντικό πλεονέκτημα κόστους σε σύγκριση με τις ανταγωνιστικές προελεύσεις (Ιράν, Βόρεια Αφρική), που επιβαρύνονται με τους συνήθεις δασμούς MFN ύψους 5-8%.
Διατίθενται τουρκικά αποξηραμένα σύκα χωρίς θείωση ή χωρίς πρόσθετα;
Ναι. Παρότι τα θειωμένα σύκα (επεξεργασμένα με SO₂ για τη διατήρηση του χρώματος) παραμένουν συνηθισμένα στις ανοιχτόχρωμες ποικιλίες Sarılop, η ζήτηση για σύκα χωρίς πρόσθετα αυξάνεται γρήγορα. Τα σύκα γεωθερμικής ξήρανσης της Arovela επεξεργάζονται χωρίς SO₂, τεχνητά συντηρητικά ή οποιαδήποτε χημικά πρόσθετα — καλύπτοντας τις απαιτήσεις καθαρής ετικέτας για τις αγορές της ΕΕ, των ΗΠΑ και του GCC. Η γεωθερμική ξήρανση διατηρεί το φυσικό χρώμα και τη γεύση μέσω της επεξεργασίας σε χαμηλή θερμοκρασία (40-55°C) και όχι μέσω χημικής επεξεργασίας.
Τι είναι ο ερινασμός και επηρεάζει την ποιότητα των αποξηραμένων σύκων;
Ο ερινασμός είναι η φυσική διαδικασία επικονίασης που χαρακτηρίζει τα σύκα τύπου Σμύρνης (μεταξύ των οποίων η τουρκική ποικιλία Sarılop), κατά την οποία μια εξειδικευμένη σφήκα (Blastophaga psenes) μεταφέρει γύρη από τις αγριοσυκιές. Η επικονίαση αυτή είναι απαραίτητη — χωρίς αυτήν, τα σύκα Σμύρνης δεν σχηματίζουν σπόρους ούτε αποκτούν την πλήρη γλυκύτητά τους. Τα σωστά ερινασμένα σύκα έχουν πλουσιότερη γεύση, υψηλότερη περιεκτικότητα σε σάκχαρα (65-70° Brix μετά την ξήρανση) και καλύτερη υφή από τα σύκα κοινού τύπου, που δεν χρειάζονται επικονίαση. Όλα τα αποξηραμένα σύκα Aydın ποιότητας 1 και 2 είναι ερινασμένα.
Τι διάρκεια ζωής να περιμένω για τα αποξηραμένα σύκα χονδρικής;
Τα σωστά επεξεργασμένα και συσκευασμένα αποξηραμένα σύκα (υγρασία 22-26%, ενεργότητα νερού κάτω από 0,65, αποθήκευση στους 5-15 °C) έχουν εμπορική διάρκεια ζωής 12-18 μηνών από την ημερομηνία παραγωγής. Η συσκευασία με έγχυση αζώτου επεκτείνει τη διάρκεια ζωής στους 18-24 μήνες. Η ψυχρή αποθήκευση στους 0-4 °C μπορεί να παρατείνει περαιτέρω τη χρήσιμη ζωή για τους βιομηχανικούς αγοραστές, αν και η εμφάνιση ποιότητας λιανικής μπορεί να υποβαθμιστεί μετά τους 18 μήνες, λόγω της προοδευτικής κρυστάλλωσης της ζάχαρης.
Προμηθευτείτε τουρκικά αποξηραμένα σύκα με την Arovela
Τα διαρθρωτικά πλεονεκτήματα της Τουρκίας στην παραγωγή αποξηραμένων σύκων — ιδανικό κλίμα, εδραιωμένη βάση ποικιλιών Σμύρνης, πρόσβαση στην ΕΕ με μηδενικό δασμό και υποδομή μεταποίησης που εκτείνεται από την παραδοσιακή ξήρανση στον ήλιο έως τη γεωθερμική τεχνολογία — την καθιστούν την αυτονόητη προέλευση για τους σοβαρούς αγοραστές B2B. Το κλειδί για μια επιτυχημένη προμήθεια είναι να ταιριάξετε την ποιότητα, την προδιαγραφή μεγέθους και τις απαιτήσεις συμμόρφωσής σας με τις δυνατότητες του κατάλληλου προμηθευτή.
Δείτε τη σειρά μας με φρούτα γεωθερμικής ξήρανσης, εξερευνήστε όλες τις επιλογές χονδρικής B2B ή ζητήστε προσφορά με τις ποιότητες, τους όγκους και την αγορά προορισμού που σας ενδιαφέρουν. Παρέχουμε υποστήριξη τεκμηρίωσης — φυτοϋγειονομικό πιστοποιητικό και πιστοποιητικό καταγωγής, με CoA κατόπιν αιτήματος — προσαρμοσμένη στο κανονιστικό σας περιβάλλον. Πιστοποιήσεις πέρα από τις ISO 22000, ISO 9001 και ISO 27001 που διαθέτουμε, όπως halal ή βιολογική, μπορούν να αποκτηθούν κατόπιν αιτήματος.
