Hlavní body
- Turecko zajišťuje přes 80 % světového vývozu sušených fíků a samotná provincie Aydın se na národní produkci podílí zhruba 70 % — nákup přímo u zdroje odstraní z vašeho dodavatelského řetězce dva až tři prostředníky.
- Sušené fíky se třídí v pětistupňovém systému (třída 1 až třída 5) podle velikosti, barvy, krystalizace cukru a tolerance vad — porozumění těmto třídám je nezbytné pro sladění kvality produktu s cílovým trhem.
- Soulad s limity aflatoxinů je největším dovozním rizikem: limity EU pro sušené fíky jsou 6 ug/kg pro B1 a 10 ug/kg celkem, americká FDA uplatňuje akční hladinu 20 ug/kg a země GCC se řídí Codexem Alimentarius s 10 ug/kg celkem.
- Ceny FOB Izmir u velkoobchodních sušených fíků se pohybují od 3,20 do 7,50 USD za kilogram podle třídy, velikosti a sezony — s MOQ od 500 kg u standardních tříd a od 100 kg u speciálních položek.
- Každá zásilka by měla být podložena certifikátem analýzy (CoA) ke konkrétní šarži, fytosanitárním osvědčením a výsledky screeningu aflatoxinů z laboratoře akreditované podle ISO 17025 — tyto dokumenty jsou pro přístup na trhy EU, USA a GCC nezbytné.
Úvod
Sušené fíky z Turecka ve velkém představují jednu z nejkoncentrovanějších příležitostí nákupu z jediného původu na světovém trhu se sušeným ovocem. Turecko dominuje světové produkci i vývozu sušených fíků s podílem přesahujícím 80 % a tuto pozici si drží desítky let díky kombinaci ideálních pěstebních podmínek, zavedené zpracovatelské infrastruktury a vyspělého exportního ekosystému, který zvládá vše od výkupu u pěstitelů po kontejnerové zásilky FOB.
Pro B2B manažery nákupu, nákupčí surovin a majitele privátních značek není praktickou otázkou, zda sušené fíky nakupovat z Turecka — struktura trhu z něj činí výchozí původ — ale jak se zorientovat v jakostních třídách, požadavcích na soulad s předpisy a cenových strukturách, aby si zajistili konzistentní dodávky ve správné specifikaci.
Tento průvodce pokrývá celý nákupní řetězec: produkční oblasti, pětistupňový systém jakostní klasifikace, soulad s limity aflatoxinů a bezpečností potravin podle cílového trhu, ekonomiku velkoobchodních cen, možnosti zpracování a sadu exportních dokumentů potřebných pro přístup na trhy EU, USA a GCC. Širší pohled na nákup tureckého sušeného ovoce nad rámec fíků nabízí náš průvodce velkoobchodním nákupem sušeného ovoce.
Turecký průmysl sušených fíků — proč dominuje
Dominance Turecka v sušených fících není náhodná. Je výsledkem geografie, genetiky odrůd, zpracovatelského know-how nashromážděného po staletí a moderní exportní infrastruktury soustředěné kolem egejského pobřeží.
Provincie Aydın — světové hlavní město sušených fíků
Provincie Aydın v západní egejské oblasti je nejvýznamnější oblastí produkce sušených fíků na Zemi. Provincie a její okolní okresy — Germencik, Nazilli, Incirliova, Kocarli — produkují většinu tureckých sušených fíků, převážně odrůdu Sarilop (smyrenský typ), kterou mezinárodní trhy oceňují pro medovou sladkost, měkkou texturu a zlatavě jantarovou barvu.
Aydın je pro pěstování fíků výjimečný ze tří důvodů:
- Mikroklima: středomořské klima s horkými, suchými léty (vrcholy 35–42 °C), minimem letních srážek a 2 800–3 200 hodinami slunečního svitu ročně. Tato kombinace vede k vysoké koncentraci cukru v plodech (55–65 % celkových cukrů) a umožňuje přirozené sušení na slunci přímo na stromě ještě před sklizní.
- Složení půdy: aluviální půdy v údolí řeky Buyuk Menderes dávají minerální profil, který vytváří charakteristickou chuť smyrenského fíku — kombinaci, kterou konkurenční původy v Íránu, severní Africe a Kalifornii ve velkém měřítku nenapodobily.
- Opylovací infrastruktura: fíky smyrenského typu vyžadují kaprifikaci — opylení vosičkou fíkovou (Blastophaga psenes) z planých fíkovníků (kaprifíků). Vzrostlé sady v Aydınu udržují poměr kaprifíků ke smyrenským fíkovníkům potřebný pro konzistentní výnosy, tedy biologickou infrastrukturu, jejíž vybudování trvá desítky let.
Bursa a Nazilli — vedlejší produkční oblasti
Aydın sice dominuje, ale významný objem dodávají i dvě vedlejší oblasti:
Provincie Bursa (oblast Marmara) produkuje fíky Bursa Siyahi (černý fík z Bursy) — odrůdu s tmavou slupkou a výrazně džemovým chuťovým profilem. Tyto fíky jsou stále oblíbenější v evropském specializovaném maloobchodě a v bio kanálech. Fíky z Bursy jsou obvykle větší než Sarilop z Aydınu a na specializovaných trzích dosahují prémiové ceny.
Okres Nazilli (součást provincie Aydın, často však uváděný samostatně) je známý fíky menších tříd vhodnými pro průmyslové zpracování — fíkovou pastu, fíkové tyčinky a cukrářské náplně. Produkt z Nazilli vstupuje na trh v nižších cenových hladinách a slouží výrobcům potravin, kteří upřednostňují náklady před vzhledem.
Následující tabulka shrnuje hlavní rozdíly mezi dvěma hlavními tureckými oblastmi produkce fíků.
| Faktor | Provincie Aydın | Provincie Bursa |
|---|---|---|
| Hlavní odrůda | Sarılop (smyrenský typ) | Bursa Siyahı (tmavý fík) |
| Barva | Světle zlatavě jantarová | Sytě fialovočerná |
| Chuťový profil | Medově sladký, oříškový | Plný, džemový, zemitý |
| Světová pověst | „Fík z Aydınu“ — mezinárodně uznávaný | Regionální prémiový produkt, specializovaný vývoz |
| Sklizňové okno | Srpen – září | Srpen – polovina září |
| Typická exportní třída | Třída 1–3 (velkoobjemový maloobchod) | Třída 1–2 (gurmánský a specializovaný segment) |
| Roční produkce | ~80 000 tun (čerstvá hmotnost) | ~12 000 tun (čerstvá hmotnost) |
| Cenová prémie FOB | Referenční ceny | +10–20 % oproti ekvivalentní třídě z Aydınu |
| Nejvhodnější pro | Masový maloobchod, průmysl, cereálie | Gurmánský maloobchod, cukrovinky, dárková balení |
| Dostupnost v bio kvalitě | Roste (20 %+ nových výsadeb) | Omezená (převážně konvenční) |
Sklizňový kalendář a sezonní dostupnost
Znalost kalendáře sklizně tureckých sušených fíků je pro plánování nákupu zásadní:
| Období | Činnost | Dopad pro kupující |
|---|---|---|
| Červen–červenec | Vývoj plodů a ukládání cukru | Obvykle se sjednávají předsezonní kontrakty |
| Srpen | Začíná hlavní sklizeň; zralé fíky přirozeně opadávají | K dispozici je prémiový produkt z první sklizně |
| Srpen–září | Sušení na slunci na lískách v sadech (3–5 dní) | Kvalita silně závisí na počasí v tomto období |
| Září–říjen | Příjem do závodů, třídění, zpracování, fumigace | První zásilky nové sklizně jsou k dispozici koncem října |
| Listopad–březen | Vrchol exportní sezony | Nejlepší dostupnost a ceny pro celokontejnerové zásilky |
| Duben–červen | Závěr sezony; zásoby z chladíren | Dostupnost podle zásob, možné zvýšení cen |
Sušené fíky nové sklizně (z aktuálního sklizňového roku) jsou k dispozici od konce října. Kupující, kteří uzavírají kontrakty brzy (červenec–srpen), si zajistí přednostní příděl a obvykle lepší ceny. Nákup na konci sezony (duben–červen) se opírá o zásoby z chladíren, které mohou nést cenovou prémii 5–10 %.
Jakostní třídy sušených fíků
Přehled systému tříd
Turecké sušené fíky se zařazují do pěti obchodních tříd podle fyzikálních parametrů kvality, které definuje Turecký normalizační institut (TSE TS 541) a které jsou sladěny s normou EHK OSN DDP-14 pro sušené fíky. Systém třídění hodnotí velikost, barevnou vyrovnanost, neporušenost slupky, krystalizaci cukru, vnitřní texturu a toleranci vad.
| Třída | Úroveň kvality | Hlavní znaky | Cílový trh |
|---|---|---|---|
| Třída 1 (Lux/AAA) | Prémiová | Jednotná zlatavě jantarová barva, bez prasklin, minimum cukru na povrchu, neporušená slupka | Prémiový maloobchod, dárková balení, japonský/korejský trh |
| Třída 2 (AA) | Vysoká | Povolena mírná barevná odchylka, drobný cukrový povlak, ojedinělé vlasové praskliny | Standardní maloobchod, bio řady, supermarkety v EU |
| Třída 3 (A) | Standardní | Střední barevná odchylka, viditelná krystalizace cukru, místy porušená slupka | Gastronomie, pekárenská surovina, směsi ořechů a sušeného ovoce |
| Třída 4 (B) | Průmyslová | Smíšená barva, výrazný cukrový povlak, praskliny tolerovány do 15 % | Fíková pasta, pyré, energetické tyčinky, cukrářské náplně |
| Třída 5 (C) | Ke zpracování | Nepravidelný tvar, silná krystalizace, vysoká tolerance vad | Krmivo, průmyslová extrakce, bioethanol |
Třída 1 a třída 2 tvoří v dobrém sklizňovém roce přibližně 25–35 % celkové produkce. Hlavní část komerčního exportního objemu připadá na třídy 2 a 3.
Velikostní třídění
Velikost se měří počtem sušených fíků na kilogram (ks/kg) a průměrem plodu v milimetrech. Větší fíky dosahují vyšších cen:
| Označení velikosti | Počet na kg | Přibližný průměr | Cenová prémie oproti standardu |
|---|---|---|---|
| Jumbo | 35–45 | 40 mm+ | +30–50 % |
| Extra Large | 45–55 | 35–40 mm | +15–25 % |
| Large | 55–70 | 30–35 mm | Základ |
| Medium | 70–90 | 25–30 mm | -10–15 % |
| Small | 90–120 | 20–25 mm | -20–30 % |
| Industrial | 120+ | < 20 mm | -35–45 % |
Japonští a korejští kupující obvykle specifikují výhradně velikosti Jumbo nebo Extra Large. Evropský maloobchod přijímá jako standard velikost Large. Severoameričtí výrobci směsí a snacků často dávají přednost velikosti Medium kvůli balením s kontrolovanou porcí.
Standardy barvy a vzhledu
Barva je při nákupu sušených fíků hlavním faktorem kvality:
- Zlatavě jantarová (třída 1–2): nejžádanější barva pro maloobchod. Dosahuje se jí pečlivým načasováním sušení na slunci a minimálním zpracováním. Podle norem TSE není u tureckých sušených fíků povolena žádná umělá úprava barvy.
- Světle hnědá (třída 2–3): přijatelná pro standardní maloobchod. Svědčí o mírně delším pobytu na slunci nebo drobných odchylkách v manipulaci při sušení.
- Tmavě hnědá (třída 3–4): typická pro fíky z pozdní sklizně nebo pro produkt, který byl ve fázi sušení krátce vystaven dešti. Chutí a výživovou hodnotou je funkčně totožná, ale na trzích řízených vzhledem dosahuje nižších cen.
- Skvrnitá/smíšená (třída 4–5): nejednotná barva v rámci šarže. Hodí se pouze pro zpracování, při němž se fík krájí, mixuje na pyré nebo zpracovává na pastu.
Krystalizace cukru na povrchu (bílý prášek nebo krusta na slupce fíku) je přirozená a neznamená zkázu — jde o zkrystalizovanou fruktózu migrující na povrch. Silná krystalizace však produkt přeřazuje z maloobchodní do gastronomické nebo průmyslové klasifikace.
Vnitřní kvalita — vlhkost, obsah cukru, textura
Vedle vizuálního třídění určují trvanlivost, chuť a vhodnost ke zpracování vnitřní parametry kvality:
- Obsah vlhkosti: cílové rozmezí je u sušených fíků maloobchodní kvality 22–26 %. Pod 20 % je textura tvrdá a nevábná. Nad 28 % výrazně roste riziko růstu plísní a problémem se stávají druhy rodu Aspergillus produkující aflatoxiny.
- Celkové cukry: 55–65 % (převážně fruktóza a glukóza). Vyšší obsah cukru souvisí se sladší chutí, ale také urychluje krystalizaci cukru při skladování.
- Aktivita vody (Aw): kvůli mikrobiologické stabilitě musí zůstat pod 0,65. Jde o kritický parametr u zásilek s dlouhou přepravou na vzdálené trhy.
- Textura: fíky maloobchodní kvality mají být měkké a poddajné, nikoli tvrdé nebo kožovité. Textura je funkcí vlhkosti, rovnováhy cukrů a způsobu sušení — geotermálně sušené fíky zpracované při 40–55 °C si obvykle zachovávají měkčí texturu než konvenční produkt sušený v tunelu při 65–80 °C.
Zkoušky kvality a soulad s předpisy
Limity aflatoxinů — kritický parametr
Kontaminace aflatoxiny je v obchodě se sušenými fíky nejzávažnějším problémem kvality a souladu s předpisy. Aflatoxiny jsou toxické metabolity plísní Aspergillus flavus a Aspergillus parasiticus, které mohou fíky osídlit během sušení pod širým nebem, zejména v letech s nečekanými dešti na konci léta.
Regulatorní limity se podle cílového trhu výrazně liší:
| Parametr | EU (nař. (EU) 2023/915) | USA (akční hladina FDA) | GCC (GSO/Codex) | Japonsko | Codex Alimentarius |
|---|---|---|---|---|---|
| Aflatoxin B1 | 6 ug/kg (k přímé spotřebě) | Bez samostatného limitu pro B1 | 5 ug/kg | 10 ug/kg | 10 ug/kg |
| Celkové aflatoxiny (B1+B2+G1+G2) | 10 ug/kg (k přímé spotřebě) | 20 ug/kg | 10 ug/kg | 10 ug/kg | 15 ug/kg |
| Protokol odběru vzorků | Nařízení Komise 401/2006 | FDA Compliance Program 7307.001 | GSO 1016 | Oznámení MHLW | CAC/GL 50 |
| Zkušební metoda | HPLC nebo LC-MS/MS | HPLC, ELISA (screening) | HPLC | HPLC | HPLC nebo imunoafinitní metoda |
| Míra odmítnutí na hranicích (fíky, 2024-2025) | 3–5 % zásilek | < 1 % | 1–2 % | < 1 % | N/A |
EU uplatňuje nejpřísnější limity na světě. Nařízení Komise (EU) 2023/915 stanoví maximální limity kontaminujících látek v potravinách se zvláštními ustanoveními pro sušené fíky v příloze I oddílu 1. Turecké fíky určené do EU podléhají zesíleným hraničním kontrolám prostřednictvím systému RASFF (systém rychlého varování pro potraviny a krmiva).
Praktická rada pro nákup: vždy vyžadujte zkoušku aflatoxinů před expedicí z laboratoře akreditované podle ISO 17025 metodou HPLC nebo LC-MS/MS (nikoli pouze screening ELISA). Vyžádejte si úplný chromatogram, nejen výsledek vyhovuje/nevyhovuje. Úplný návod ke čtení laboratorních certifikátů najdete v našem průvodci čtením CoA.
Zkoušky reziduí pesticidů (MRL)
Turecké fíkové sady jsou převážně závislé na dešťových srážkách a pesticidy se v nich aplikují minimálně — fíky patří ke kategoriím sušeného ovoce s nejnižšími rezidui pesticidů. Kupující by přesto měli vyžadovat multireziduální screening (obvykle 400+ sloučenin metodami LC-MS/MS a GC-MS/MS), aby vyhověli předpisům o MRL na cílovém trhu:
- EU: nařízení (ES) č. 396/2005 definuje MRL pro každou kombinaci pesticidu a komodity. Tam, kde není stanoven zvláštní limit, je výchozí MRL 0,01 mg/kg.
- USA: tolerance EPA podle 40 CFR Part 180. U většiny sloučenin jsou obecně benevolentnější než limity EU.
- Ekologická certifikace: nulová rezidua syntetických pesticidů. Bio sušené fíky z Aydınu dosahují prémie 20–40 %, ale riziko odmítnutí kvůli MRL je u nich téměř nulové.
Mikrobiologické standardy
Ke standardním mikrobiologickým parametrům sušených fíků patří:
- Celkový počet mikroorganismů (TPC): obvykle pod 10 000 CFU/g u maloobchodní kvality, pod 100 000 CFU/g u průmyslové.
- Kvasinky a plísně: pod 1 000 CFU/g u maloobchodní, pod 10 000 CFU/g u průmyslové kvality.
- Salmonella: nepřítomna ve 25 g. Bez výjimky pro všechny trhy.
- E. coli: pod 10 CFU/g.
- Koliformní bakterie: pod 100 CFU/g.
Od fumigace methylbromidem se podle Montrealského protokolu upustilo. K moderním alternativám patří ošetření fosfinem a skladování v řízené atmosféře (vysoký obsah CO2, nízký obsah O2). U prémiového maloobchodního produktu se stále častěji používá tepelné ošetření (pasterace při teplotě 74 °C v jádře po dobu 15 sekund).
Požadavky na certifikát analýzy (CoA)
Každou komerční zásilku sušených fíků by měl doprovázet CoA ke konkrétní šarži, který pokrývá přinejmenším: panel aflatoxinů (B1, B2, G1, G2, celkem), obsah vlhkosti, aktivitu vody, multireziduální screening pesticidů, mikrobiologický panel, těžké kovy (Pb, Cd, As, Hg) a organoleptické hodnocení. CoA musí uvádět číslo šarže, datum výroby, datum zkoušky, číslo akreditace laboratoře a podpis analytika. Jak tyto dokumenty hodnotit, se dozvíte v našem průvodci čtením CoA.
Velkoobchodní ceny a MOQ
Cenová rozmezí podle třídy a velikosti
Velkoobchodní ceny sušených fíků určuje třída, velikost, sezona a objem objednávky. Následující tabulka uvádí orientační ceny FOB Izmir pro sklizňovou sezonu 2025-2026:
| Třída | Velikost | FOB Izmir (USD/kg) | MOQ | Typický profil kupujícího |
|---|---|---|---|---|
| Třída 1 (Lux) | Jumbo (35–45/kg) | 6,50–7,50 | 500 kg | Japonští maloobchodníci, výrobci dárkových balení |
| Třída 1 (Lux) | Extra Large (45–55/kg) | 5,80–6,80 | 500 kg | Prémiový maloobchod v EU, specializované prodejny |
| Třída 2 (AA) | Large (55–70/kg) | 4,50–5,50 | 500 kg | Standardní maloobchod v EU/USA, bio kanály |
| Třída 2 (AA) | Medium (70–90/kg) | 3,80–4,60 | 500 kg | Výrobci směsí a snacků |
| Třída 3 (A) | Směs (70–90/kg) | 3,20–4,00 | 1 000 kg | Gastronomie, pekárny, přísada do cereálií |
| Třída 4 (B) | Industrial (90+/kg) | 2,40–3,20 | 1 000 kg | Výrobci fíkové pasty, pyré a energetických tyčinek |
| Bio (třída 2+) | Large–Medium | 5,50–7,80 | 250 kg | Bio maloobchod, značky zdravé výživy |
Ceny během sezony kolísají o 10–20 %. Ceny na začátku sezony (říjen–prosinec) jsou obvykle o 5–10 % nižší než v jejím vrcholu (březen–květen), kdy se uplatňují přirážky za skladování v chladírnách.
Struktura cen FOB Izmir
Standardní exportní cenovou bází tureckých sušených fíků je FOB Izmir (přístav Alsancak) nebo FOB Mersin pro produkci z jihovýchodu. Cena FOB zahrnuje:
- náklady na surovinu (výkup u pěstitelů)
- zpracování (přebírání, třídění, praní, optimalizace sušení)
- zkoušky kvality (aflatoxiny, pesticidy, mikrobiologie)
- balení (podle specifikace kupujícího)
- vnitrozemskou přepravu do přístavu
- vývozní odbavení a nakládku
CIF (náklady, pojištění, přepravné) přidává 0,15–0,35 USD/kg pro středomořské přístavy EU, 0,30–0,55 USD/kg pro východní pobřeží USA a 0,10–0,20 USD/kg pro přístavy GCC. Podrobný rozbor obchodních doložek najdete v našem průvodci Incoterms.
Možnosti balení
- Velkoobjemové: kartony 5 kg a 10 kg, tkané PP pytle 25 kg. Standard pro nákupčí surovin a přebalovací provozy.
- Připravené pro maloobchod: spotřebitelská balení 200 g, 400 g a 1 kg v uzavíratelných sáčcích doypack, flow-packu nebo vaničkách s víkem. MOQ: 3 000–10 000 kusů na položku (SKU).
- Privátní značka: kompletní brandingový servis včetně návrhu obalu, regulatorního textu etikety podle cílového trhu a tiskové výroby. Dodací lhůta: 55–70 dní od schváleného zadání.
Prohlédněte si všechny velkoobchodní možnosti nebo si vyžádejte nabídku na míru.
Zpracování a produkty s přidanou hodnotou
Přírodní versus sířené fíky
Na rozdíl od meruněk se sušené fíky zpracovávají téměř výhradně bez ošetření oxidem siřičitým (SO2). Přirozený proces sušení — sušení na slunci na stromě a následné dosoušení na lískách — zachovává zlatavě jantarovou až světle hnědou barvu bez chemického zásahu.
Sířené fíky existují ve velmi malých objemech a v mezinárodním obchodě nejsou standardem. Kupující by měli vědět, že turecký sušený fík označený jako „přírodní“ nebo „nesířený“ jednoduše popisuje standardní produkt, nikoli prémiovou variantu. Limity reziduí SO2 (EU: 50 mg/kg u sušených fíků, kde SO2 není deklarován jako složka) jsou u standardních tureckých fíků problémem jen zřídka.
Geotermálně sušené fíky — výhoda ve výživových látkách
Konvenční tunelové sušení při 65–80 °C proces urychluje, ale rozkládá látky citlivé na teplo. Geotermální sušení při 40–55 °C s využitím tepelné energie z podzemí přináší měřitelné kvalitativní výhody:
- o 30–45 % vyšší zachování polyfenolů oproti konvenčnímu sušení horkým vzduchem (interní laboratorní data, sklizeň 2025).
- Měkčí, poddajnější textura díky šetrnějšímu odvodu vlhkosti — preferovaná kupujícími z prémiového maloobchodu.
- Nižší náklady na energii (snížení o 60–70 %), což se promítá do přibližně o 8–12 % nižších cen FOB při ekvivalentní třídě.
- Nižší uhlíková stopa — důležité pro kupující, kteří reportují podle rámců CSRD, CDP nebo Science-Based Targets.
Prohlédněte si náš sortiment geotermálně sušeného ovoce a přečtěte si podrobné srovnání lyofilizace a geotermálního sušení s analýzou zachování živin u jednotlivých metod sušení založenou na datech.
Jak způsob sušení ovlivňuje kvalitu fíků? Následující tabulka porovnává tři přístupy.
| Parametr | Sušení na otevřeném slunci | Tunel/pás (70-80°C) | Geotermální (40-55°C) |
|---|---|---|---|
| Doba sušení | 5–8 dní | 12–18 hodin | 36–60 hodin |
| Zachování vitaminu C | 30–40 % | 40–55 % | 70–85 % |
| Zachování barvy | Proměnlivé (závisí na počasí) | Dobré (řízené) | Vynikající (nízká oxidace) |
| Riziko kontaminace | Vysoké (hmyz, prach, ptáci) | Nízké (uzavřený systém) | Velmi nízké (uzavřený systém, filtrace) |
| Zdroj energie | Slunce (zdarma) | Zemní plyn / elektřina | Geotermální (obnovitelný) |
| Uhlíková stopa | Nejnižší (bez vstupu energie) | Nejvyšší (fosilní paliva) | Velmi nízká (obnovitelné teplo) |
| Výsledná textura | Tuhá, kožovitá | Jednotná, někdy křehká | Měkká, vláčná, přirozená |
| Riziko aflatoxinů | Vyšší (kolísání vlhkosti) | Nižší (řízená vlhkost) | Nejnižší (nepřetržité monitorování) |
| Náklady na kg (zpracování) | $0,05–0,10 | $0,30–0,50 | $0,15–0,25 |
| Nejvhodnější pro | Průmyslovou třídu, místní trh | Exportní standard, střední segment | Prémiový export, bio, clean label |
Fíková pasta, fíkový prášek a snacky z fíků
Fíkové produkty s přidanou hodnotou jsou rostoucím segmentem exportního trhu:
- Fíková pasta: vyrábí se z fíků třídy 4–5 a používá se jako přírodní sladidlo v pekárenství (fíkové rolky, cereální tyčinky), cukrovinkách a dětské výživě. Prodává se ve vědrech 5–20 kg nebo v sudech 200 kg. Ceny FOB: 2,80–4,50 USD/kg.
- Fíkový prášek: sušený rozprašováním nebo mletý z dehydratovaných fíků. Používá se ve směsích na smoothie, proteinových tyčinkách a recepturách funkčních potravin. Kvůli stabilitě při skladování vyžaduje chladicí řetězec nebo balení v dusíkové atmosféře.
- Snacky z fíků: plněné fíky (vlašskými ořechy, mandlemi nebo čokoládou), fíkové energetické kuličky a tyčinky z fíků a ořechů. Připraveno pro privátní značku s MOQ od 5 000 kusů.
Exportní dokumentace pro cílové trhy
Požadavky EU
Dovoz tureckých sušených fíků do EU vyžaduje následující sadu dokumentů:
- Obchodní fakturu a balicí list s čísly šarží, čistou/hrubou hmotností a kódem HS (0804.20.90 pro sušené fíky).
- Fytosanitární osvědčení vydané tureckým ministerstvem zemědělství.
- Certifikát analýzy pokrývající aflatoxiny (povinně), rezidua pesticidů a mikrobiologické parametry.
- Průvodní osvědčení EUR.1 nebo prohlášení dodavatele pro preferenční celní zacházení v rámci celní unie EU–Turecko (sušené fíky vstupují do EU v rámci celní unie s 0% clem, což je významná nákladová výhoda oproti dodavatelům s původem mimo EU).
- Zdravotní osvědčení pro produkty rostlinného původu.
- Bio certifikát (pokud se uplatní) od kontrolního subjektu uznaného EU.
Limity aflatoxinů upravuje nařízení Komise (EU) 2023/915, postupy odběru vzorků nařízení Komise (ES) č. 401/2006. Sušené fíky z Turecka podléhají zesíleným hraničním kontrolám podle prováděcího nařízení Komise (EU) 2019/1793, což znamená, že se v místě vstupu odebírají vzorky z vyššího procenta zásilek. Úplný rámec souladu s předpisy najdete v našem regulatorním průvodci vstupem na trh EU.
Požadavky americké FDA
Zásilky do USA vyžadují:
- Předběžné oznámení dovážené potravinové zásilky prostřednictvím systému PNSI úřadu FDA (u námořní přepravy nejméně 15 dní před příjezdem).
- Dokumentaci programu ověřování zahraničních dodavatelů (FSVP), kterou podle požadavků FSMA vede americký dovozce uvedený v záznamech.
- Registraci provozu u FDA — provoz tureckého vývozce musí být registrován u FDA (obnovuje se jednou za dva roky v sudých letech).
- Tabulku výživových údajů (Nutrition Facts) ve formátu podle 21 CFR Part 101 u produktu v maloobchodním balení.
- Soulad s limity aflatoxinů — akční hladina FDA je 20 ug/kg celkových aflatoxinů. Přestože je méně přísná než v EU, k zadržení zásilek fíků bez fyzické prohlídky (DWPE) ze strany FDA na základě historie dodavatele dochází.
Požadavky GCC a halal
Trhy Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu vyžadují:
- Halal certifikát od certifikačního orgánu uznaného dovážející zemí (ESMA v SAE, saúdská SFDA atd.). Seznam akceptovaných certifikačních orgánů podle zemí najdete v našem průvodci vývozem do SAE/GCC.
- Shodu s GSO — označení v arabštině, data výroby a spotřeby, prohlášení o původu.
- Registraci produktu u SFDA pro Saúdskou Arábii (od roku 2020 povinná pro veškerý dovoz potravin).
- Zdravotní osvědčení a CoA s výsledky aflatoxinů (limit GSO: 10 ug/kg celkem).
- Prohlášení o době použitelnosti počítané od data výroby (nikoli od data expedice).
Úplný seznam dokladů o souladu, které Arovela udržuje napříč rámci EU, USA a GCC, najdete na naší stránce certifikací.
Často kladené otázky
Jaké je minimální objednací množství u velkoobchodních sušených fíků z Turecka?
Standardní MOQ u sušených fíků komerční kvality (třída 2–3) je 500 kg až 1 000 kg podle dodavatele a velikostní specifikace. Bio sušené fíky kvůli omezené nabídce obvykle začínají na 250 kg. U speciálních velikostí (třída Jumbo) nebo objednávek pod privátní značkou lze MOQ sjednat individuálně. Nejlepší ekonomiku na kilogram poskytují celokontejnerové zásilky (FCL) o 20 tunách.
Jak před expedicí ověřím soulad s limity aflatoxinů?
Vyžádejte si zkoušku před expedicí z laboratoře v Turecku akreditované podle ISO 17025 (SGS, Bureau Veritas, Eurofins nebo místní laboratoře s akreditací TurkAk) metodou HPLC nebo LC-MS/MS. Požadujte úplný analytický protokol včetně chromatogramu, nejen konstatování vyhovuje/nevyhovuje. Zkoušejte směsný vzorek odebraný z více míst šarže podle protokolu odběru vzorků v nařízení Komise (ES) č. 401/2006. Odmítněte každého dodavatele, který odmítá zkoušky třetí stranou nebo nabízí pouze screening ELISA bez potvrzení metodou HPLC.
Jaký je rozdíl mezi sušenými fíky z Aydınu a z Bursy?
Aydın produkuje převážně fíky Sarilop (smyrenský typ) — zlatavě jantarové, medově sladké a s měkkou texturou. Tvoří naprostou většinu tureckého vývozu sušených fíků a jsou světovým standardem. Bursa produkuje fíky Siyahi (černý fík z Bursy) — s tmavší slupkou a džemovějším, komplexnějším chuťovým profilem. Fíky z Bursy jsou specialitou s menším objemem vývozu a cenovou prémií 10–20 % na specializovaných evropských trzích. Většina B2B kupujících nakupuje Sarilop z Aydınu, pokud necílí přímo na segment tmavých fíků.
Vstupují turecké sušené fíky do EU bez cla?
Ano. V rámci celní unie EU–Turecko vstupují sušené fíky (kód HS 0804.20.90) do EU s preferenční celní sazbou 0 %, jsou-li doprovázeny průvodním osvědčením EUR.1 nebo prohlášením dodavatele o původu. Jde o významnou nákladovou výhodu oproti konkurenčním původům (Írán, severní Afrika), na které se vztahují standardní celní sazby podle doložky nejvyšších výhod ve výši 5–8 %.
Jsou turecké sušené fíky dostupné v nesířené podobě nebo bez přídatných látek?
Ano. Zatímco sířené fíky (ošetřené SO₂ kvůli zachování barvy) zůstávají u světlých odrůd Sarılop běžné, poptávka po fících bez přídatných látek rychle roste. Geotermálně sušené fíky Arovela se zpracovávají bez SO₂, umělých konzervantů a jakýchkoli chemických přídatných látek — splňují tak požadavky „clean label“ pro trhy EU, USA a GCC. Geotermální sušení zachovává přirozenou barvu a chuť nízkoteplotním zpracováním (40–55 °C), nikoli chemickým ošetřením.
Co je kaprifikace a ovlivňuje kvalitu sušených fíků?
Kaprifikace je přirozený proces opylení specifický pro fíky smyrenského typu (včetně turecké odrůdy Sarılop), při němž specializovaná vosička (Blastophaga psenes) přenáší pyl z planých fíkovníků (kaprifíků). Toto opylení je nezbytné — bez něj smyrenské fíky nevytvoří semena a nedosáhnou plné sladkosti. Správně kaprifikované fíky mají plnější chuť, vyšší obsah cukru (65–70° Brix po usušení) a lepší texturu než fíky obecného typu, které opylení nevyžadují. Všechny sušené fíky třídy 1 a třídy 2 z Aydınu jsou kaprifikované.
Jakou trvanlivost mohu u velkoobchodních sušených fíků očekávat?
Správně zpracované a zabalené sušené fíky (vlhkost 22–26 %, aktivita vody pod 0,65, skladování při 5–15 °C) mají komerční trvanlivost 12–18 měsíců od data výroby. Balení v dusíkové atmosféře prodlužuje trvanlivost na 18–24 měsíců. Skladování v chladu při 0–4 °C může použitelnost pro průmyslové odběratele dále prodloužit, vzhled maloobchodní kvality se však po 18 měsících může zhoršit kvůli postupující krystalizaci cukru.
Nakupujte turecké sušené fíky s Arovelou
Strukturální výhody Turecka v produkci sušených fíků — ideální klima, zavedená základna smyrenských odrůd, bezcelní přístup do EU a zpracovatelská infrastruktura sahající od tradičního sušení na slunci po geotermální technologii — z něj činí výchozí původ pro seriózní B2B kupující. Klíčem k úspěšnému nákupu je sladit vaši jakostní třídu, velikostní specifikaci a požadavky na soulad s předpisy se schopnostmi správného dodavatele.
Prohlédněte si náš sortiment geotermálně sušeného ovoce, projděte si všechny možnosti B2B velkoobchodu nebo si vyžádejte nabídku s uvedením cílových tříd, objemů a cílového trhu. Poskytujeme podporu s dokumentací — fytosanitární osvědčení a osvědčení o původu, CoA na vyžádání — přizpůsobenou vašemu regulatornímu prostředí. Certifikace nad rámec našich ISO 22000, ISO 9001 a ISO 27001, například halal nebo bio, lze získat na vyžádání.
