Miksi COA on ensimmäinen puolustuslinjanne
Analyysitodistus (Certificate of Analysis, COA) ei ole markkinointiasiakirja. Se on eräkohtainen analyysiraportti, jonka pätevä laboratorio laatii määriteltyjen menetelmäviitteiden mukaisesti ja joka vahvistaa, että tietyn erän materiaali täyttää – tai ei täytä – ostajan eritelmän. Jokaisen lääke- ja aromikasvien, eteeristen öljyjen tai kuivattujen hedelmien lähetyksen tulisi läpäistä COA-tarkastus ennen kuin se päätyy varastoonne tai tuotantolinjallenne.
Eritelmälomakkeen ja COA:n sekoittaminen keskenään on kasviraaka-aineiden hankinnan yleisin yksittäinen dokumentaatiovirhe. Eritelmälomake kuvaa, millainen tuotteen pitäisi olla: tyypillinen kosteusalue, vaikuttavan yhdisteen tavoitepitoisuus, värin kuvaus. Se on tuotetason asiakirja, ei erätason asiakirja. Todellinen analyyttinen COA on eräkohtainen – siinä ovat eränumero, valmistuspäivä, testauspäivä, laboratorion nimi, akkreditointinumero, analyytikon allekirjoitus sekä yksittäiset testitulokset ja niiden hyväksytty/hylätty-arvio sovittuun raja-arvoon nähden.
COA, jossa ei ole eränumeroa, ei ole COA. Se on mallipohja, joka on puettu näyttämään sellaiselta.
Tämän eron ymmärtäminen on tärkeää, koska FDA:n, EFSA:n ja kansallisten elintarviketurvallisuusviranomaisten valvontatoimissa mainitaan johdonmukaisesti ”puutteellinen dokumentaatio” ensimmäisenä lenkkinä ketjussa, joka johtaa takaisinvetoihin, tuonnin epäämisiin ja viranomaisten määräämiin sakkoihin. COA on todisteenne asianmukaisesta huolellisuudesta; jos se ei kestäisi viranomaisen asiakirjatarkastusta, se ei myöskään suojaa teitä.
Tunnistus- ja puhtaustestit
Ennen varsinaista kemiaa kasviraaka-aineen COA:n tulisi vahvistaa, että saapunut tavara todella on sitä, mitä tilattiin. Kasvitieteellinen tunnistus voidaan tehdä kolmella tarkkuustasolla:
Makroskooppinen ja aistinvarainen tarkastelu – väri, haju, rakenne, partikkelikoko – on nopeaa ja edullista, mutta taitava väärentäminen hämää sitä helposti. Se on välttämätön ensimmäinen tarkastus, ei riittävä.
Mikroskooppinen tutkimus (histologia, jauhemikroskopia) on klassinen farmakopeamenetelmä, ja se on edelleen pakollinen useimpien rohdosten Euroopan farmakopean (Ph. Eur.) monografioissa. Sillä voidaan erottaa Origanum vulgare heinällä tehdystä väärennöksestä ja havaita tärkkelyspohjaiset täyteaineet jauhetuissa yrteissä.
DNA-viivakoodaus (tyypillisesti ITS2- ja rbcL-geenialueet) on nykyään saatavilla ja kohtuuhintaista (30–80 dollaria näytteeltä). Se on lajin todentamisessa yksiselitteinen, ja sitä vaatii yhä useampi premium-ostaja ja USDA:n luomusertifioija. HPTLC (korkean erotuskyvyn ohutkerroskromatografia) tuottaa kemiallisen sormenjäljen, joka vahvistaa sekä identiteetin että vastaavuuden farmakopean vertailustandardeihin; se on ensisijainen menetelmä jauhetuille yrteille ja uutteille.
Vieraat aineet (varret, hyönteiset, maa-aines, muut kasvinosat) tulee ilmoittaa massaprosentteina, ja raja-arvot ovat tyypillisesti ≤ 1 % EU:n elintarvikelaadulle ja ≤ 2 % yleisille kauppalaaduille.
Kosteus (kuivaushäviö, LoD) ja vesiaktiivisuus (Aw) ovat säilyvyyden kannalta ratkaisevia. Useimmilta kuivatuilta yrteiltä edellytetään LoD ≤ 12 % ja Aw ≤ 0,65, jotta home ei pääse lisääntymään kuljetuksen aikana. Eteerisissä öljyissä riski on toinen: yli 0,1 %:n vesipitoisuus sitrusöljyssä voi aiheuttaa rengasmuodostusta ja mikrobikasvua emulsiosovelluksissa.
Raskasmetallien raja-arvot
Raskasmetallikontaminaatio – lyijy (Pb), kadmium (Cd), arseeni (As), elohopea (Hg) – on yksi kasviraaka-aineiden hankinnan seurauksiltaan merkittävimmistä laatuparametreista ja samalla yksi niistä, jotka vaihtelevat eniten sääntelykehyksestä toiseen.
| Metalli | Euroopan farmakopea (rohdokset) | USP <232> (ravintolisät) | Kalifornian Prop 65 (päivittäinen kynnysarvo) |
|---|---|---|---|
| Lyijy | 5 mg/kg | saanti 10 µg/vrk | 0,5 µg/vrk |
| Kadmium | 1 mg/kg | saanti 4,1 µg/vrk | 4,1 µg/vrk |
| Arseeni (epäorgaaninen) | 2 mg/kg | saanti 10 µg/vrk | 10 µg/vrk |
| Elohopea | 0,1 mg/kg | saanti 15 µg/vrk | 0,3 µg/vrk (metyylielohopea) |
Huomatkaa, että USP:n raja-arvot ovat saantiperusteisia, eivät pitoisuusperusteisia – niihin on sovellettava annosmuunnosta. Yrtti, jota käytetään 500 mg annosta kohti ja jonka lyijypitoisuudeksi on mitattu 8 mg/kg, antaa 4 µg lyijyä annosta kohti. Tämä on USP:n rajojen sisällä, mutta Kaliforniassa se edellyttäisi Prop 65 -varoitusmerkintää (> 0,5 µg/vrk) jo vähäisessäkin päivittäisessä käytössä.
Eteerisille öljyille lyijyn raja-arvot ovat tiukemmat, koska öljyjä käytetään usein iholle tiheään tai aromiaineina väkevinä pitoisuuksina. Sekä EU:n hajusteteollisuuden IFRA-standardi että JECFA:n aromiainekomiteat soveltavat tyypillisiin käyttömääriin perustuvia saantilaskelmia.
Kuivatuissa hedelmissä ja siemenissä kadmiumin kertyminen juurikasveihin (lakritsinjuuri, sikuri) ja lehtiyrtteihin (nokkonen, pinaatin sukuiset kasvit) voi olla rakenteellisesti koholla maanpäällisiin osiin verrattuna; alkuperämaaperän testaus ja toimittajatason todentaminen ICP-MS-analyysilla on näissä tuoteryhmissä järkevää.
Yhdysvaltain markkinoille valmiita ravintolisiä formuloivien brändien tulisi aina laatia ennen lanseerausta kumulatiivinen raskasmetallialtistuksen malli kaikista kasviraaka-aineista eikä vain tarkistaa kutakin ainesosaa erikseen.
Torjunta-ainejäämien testaus
Kasviraaka-aineiden torjunta-ainerajoja säätelee EU:ssa asetus (EY) N:o 396/2005 ja sen säännöllisesti päivitettävät liitteet. Oletusarvoinen MRL (jäämien enimmäismäärä), kun viljelykasville ei ole asetettu erityistä rajaa, on 0,01 mg/kg – käytännössä nollatoleranssin kynnys, johon päästään vain puhtaalla viljelyllä tai sertifioidulla luomutuotannolla.
Käytännön ero monijäämäseulonnan ja kohdennetun analyysin välillä on ostajille merkittävä. LC-MS/MS- ja GC-MS/MS-menetelmillä tehtävä monijäämäseulonta voi kattaa yli 500 yhdistettä yhdellä ajolla (kustannus: 150–250 € näytteeltä). Kohdennettu analyysi testaa etukäteen sovitun, rajatun luettelon (kustannus: 30–80 € näytteeltä). Uuden toimittajan ensimmäisessä hyväksynnässä monijäämäseulonta on oikea investointi; luotetun toimittajan jatkuvassa rutiinitestauksessa kustannustehokkaita ovat kohdennetut paneelit, jotka kattavat kyseisen viljelykasvin suuririskisimmät jäämät.
Miksi turkkilaisten yrttien torjunta-aineprofiili on usein vahva: Merkittävä osa Turkin lääke- ja aromikasvien viljelystä tapahtuu syrjäisillä ylänköalueilla (Egeanmeren alue, Marmara, Itä-Anatolia), joilla vähäpanoksinen viljely on normi pikemminkin talouden ja perinteen kuin sertifiointivaatimuksen vuoksi. Geoterminen kuivaus – jota käytetään laajalti esimerkiksi Denizlin ja Afyonin alueilla – käsittelee materiaalin hallituissa lämpötiloissa ilman kaasutusta, toisin kuin jotkin tavanomaiset suurten volyymien varastokuivausjärjestelmät, joissa saatetaan käyttää metyylibromidia tai fosfiinia. Tuloksena on, että turkkilaisten yrttien EU-monijäämäseulonnat antavat rutiininomaisesti koko paneelissa määritysrajan (LOQ) alittavia tuloksia jopa sertifioimattomalle materiaalille. Riippumaton vahvistus akkreditoidun laboratorion tuloksilla, ei toimittajan väitteillä, vaaditaan silti aina.
Ostajille, jotka tarvitsevat Yhdysvaltain NOP-luomusertifioinnin, USDA:n Pesticide Data Program on viitetietokanta sen selvittämiseen, mitä jäämiä tavanomaisissa hyödykekasveissa on odotettavissa. Se auttaa priorisoimaan luomutoimitusketjunne testauspaneelin.
Mikrobiologiset raja-arvot
Kasviraaka-aineet ovat pellolta kerättyä biologista materiaalia. Mikrobikontaminaatio on odotettavissa; kysymys on siitä, ylittääkö se aiottuun käyttöön soveltuvat rajat. Elintarvike- ja ravintolisälaatuisten kasviraaka-aineiden keskeisiä testiparametreja ja tyypillisiä raja-arvoja ovat:
| Parametri | Tyypillinen raja (yrtti/mauste, elintarvikelaatu) | Tyypillinen raja (lääke-/ravintolisälaatu) |
|---|---|---|
| Aerobisten mikrobien kokonaismäärä (TAPC) | ≤10⁵ CFU/g | ≤10⁴ CFU/g |
| Hiivat ja homeet yhteensä | ≤10⁴ CFU/g | ≤10² CFU/g |
| Enterobacteriaceae | ≤10³ CFU/g | ≤10¹ CFU/g |
| E. coli | ≤100 CFU/g | Ei todettu/25 g |
| Salmonella spp. | Ei todettu/25 g | Ei todettu/25 g |
| Staphylococcus aureus | ≤100 CFU/g | ≤10 CFU/g |
Mikrobiologisten hylkäysten juurisyyt kasviraaka-aineiden toimitusketjuissa ovat ennustettavia: riittämätön kuivaus (yli 12 %:n LoD luo homeelle kasvualustan), ristikontaminaatio sadonkorjuun jälkeisessä käsittelyssä (raaka- ja käsitellyn materiaalin yhteiset laitteet), kondensaatio kuljetuksen aikana (lämpötilapoikkeamista johtuvat kosteustapahtumat) ja epäasianmukainen varastointi (varastot, joiden ilmankosteutta ei hallita).
Toimittajan laitoksen ISO 22000 / FSSC 22000 -sertifiointi on järjestelmätason varmistus siitä, että vaarojen analysointi ja kriittiset hallintapisteet ovat käytössä – mutta se ei korvaa eräkohtaista testausta. Sertifioitu laitos voi silti tuottaa kontaminoituneen erän, jos kriittinen hallintapiste (kuten lopullinen kosteuden todentaminen ennen säkitystä) pettää. Vaatikaa molemmat: laitoksen sertifiointi toimittajan hyväksynnän ehtona ja eräkohtainen mikrobiologia jokaisen lähetyksen COA:ssa.
Aitous- ja väärennöstestaus
Väärentämisellä on kaupallinen motiivi: kallis korvataan halvalla niin, että uskottavuus säilyy. Sen havaitsemiseen käytetyt menetelmät ovat kehittyneet rinnan väärennösaineiden kanssa.
Eteeriset öljyt: GC-MS ja kiraalinen GC – Aidon öljyn GC-MS-kromatografinen profiili on kemiallinen sormenjälki. Sekä pääkomponentit että hivenmerkkiaineet ovat merkityksellisiä; monet väärennökset voidaan havaita vain hivenyhdisteiden suhteista. Enantiomeerisuhteen analyysi (kiraalinen GC) on ratkaiseva terpeenivaltaisissa öljyissä: luonnollinen linalooli on pääosin (R)-enantiomeeria, synteettinen linalooli on raseeminen. Laventeliöljy, jossa on > 50 % (S)-linaloolia, on joko väärennetty synteettisellä materiaalilla tai sekoitettu muuhun kuin kasviperäiseen linalooliin. GC-MS-tulosten yksityiskohtainen tulkinta löytyy eteeristen öljyjen kemotyyppi- ja puhtausoppaasta.
Kasvijauheet: HPTLC ja DNA-viivakoodaus – HPTLC tuottaa näkyvän kemiallisen sormenjälkikaistan, jota voidaan verrata virallisen farmakopean vertailustandardiin. Tämä on pakollista EU:n Ph. Eur. -farmakopeassa useimmissa rohdosmonografioissa, ja FDA hyväksyy sen tunnistusmenetelmäksi ravintolisiä koskevan säännöksen 21 CFR Part 111 nojalla. DNA-viivakoodaus täydentää sitä: HPTLC paljastaa kemiallisen koostumuksen, DNA-viivakoodaus vahvistaa lajin.
Yleisiä väärennösaineita, joihin kannattaa kiinnittää huomiota:
- Eteeriset öljyt: laimentavat kantaja-aineet (trietyylisitraatti, isopropyylimyristaatti, kasviperäiset kantajaöljyt) ja halvemmat lähisukuisten lajien öljyt (lavandiini myytynä laventelina, meirami myytynä oreganona)
- Sahrami: värisaflorin terälehdet, värin väärentäminen tartratsiinilla tai paraoranssilla; testataan ISO 3632 -standardin mukaisella värjäysvoimalla (absorbanssi 440 nm:ssä)
- Juustokumina: jauhettu heinänsiemen, varret tai halvemmat maustejakeet; testataan mikroskopialla ja HPTLC:llä
- Kurkuma: lyijykromaatin tai metaniilikeltaisen lisäys (raportoidaan edelleen epävirallisissa toimitusketjuissa); testataan ICP-MS:llä ja HPTLC:llä
Kolmannen osapuolen ja toimittajan omat todistukset
Toimittajan oman laboratorion laatima COA ei vastaa akkreditoidun riippumattoman laboratorion laatimaa kolmannen osapuolen COA:ta. Tämä ei ole kannanotto rehellisyyteen – se on kannanotto rakenteelliseen riippumattomuuteen. Toimittajan oma laboratorio toimii kaupallisen paineen alla hyväksyäkseen lähetyksiä; riippumattomalla akkreditoidulla laboratoriolla tällaista kannustinta ei ole.
ISO/IEC 17025 on laboratorioiden pätevyyttä koskeva kansainvälinen standardi. Akkreditoidulla laboratoriolla on kansallisen akkreditointielimen (UKAS Isossa-Britanniassa, DAkkS Saksassa, TÜRKAK Turkissa, A2LA Yhdysvalloissa) myöntämä, pätevyysalueeseen sidottu akkreditointi. Akkreditointinumeron, myöntäneen elimen ja asiaankuuluvan pätevyysalueen (katetut menetelmät) tulee näkyä COA:n ylätunnisteessa. Jos ne puuttuvat, todistus ei osoita akkreditoitua toimintaa.
Merkittäviä kansainvälisesti tunnustettuja kolmannen osapuolen laboratorioita kasviraaka-aineiden testaukseen:
- Eurofins (maailmanlaajuinen, vahva kattavuus EU:ssa ja Yhdysvalloissa)
- SGS (maailmanlaajuinen, vahva kattavuus Aasiassa ja kehittyvillä markkinoilla)
- Bureau Veritas (maailmanlaajuinen, vahva elintarvike- ja lääkealalla)
- Intertek (maailmanlaajuinen, vahva kosmetiikka- ja teollisuusalalla)
- Phytolab / PhytoVista (kasviraaka-aineisiin erikoistunut, EU)
- NSF International (ravintolisiin erikoistunut, Yhdysvallat)
Tyypilliset testikohtaiset kustannukset: raskasmetallipaneeli (ICP-MS, 4 alkuainetta) 80–150 dollaria; torjunta-aineiden monijäämäseulonta 150–250 dollaria; täydellinen mikrobiologinen paneeli 80–150 dollaria; eteerisen öljyn GC-MS-profiili 100–200 dollaria. Toimittajan hyväksynnän täysi erätestaus maksaa tyypillisesti 400–700 dollaria. Kustannus on häviävän pieni takaisinvetoon verrattuna.
Varoitusmerkit toimittajan dokumentaatiossa
Dokumentaation virhetyyppien tunnistaminen on yhtä tärkeää kuin sen tietäminen, miltä hyvä COA näyttää.
Vanhentuneet todistukset – COA on eräkohtainen eikä siksi ”vanhene”, mutta jos toimittaja lähettää teille 18 kuukautta sitten päivätyn todistuksen ”nykyisestä” lähetyksestä, hän esittää vanhaa tietoa ajantasaisena. Vaatikaa, että todistus on päivätty enintään 6 kuukautta ennen lähetystä kuivien yrttien osalta (hyvin säilyvät tuotteet) ja enintään 3 kuukautta ennen lähetystä eteeristen öljyjen ja arvokkaiden uutteiden osalta.
Päiväämätön todistus tai lukukelvoton laboratorion nimi – Asianmukaiset akkreditoidut laboratoriot painavat täydellisen toiminimensä, osoitteensa ja akkreditointinumeronsa jokaiseen raporttiin. Todistus, jossa on yleisluontoinen rivi ”laboratoriomme sertifioima” ilman laboratorion nimeä, on arvoton.
Puuttuva testiparametrisarake – COA:ssa tulee esittää parametrin nimi, testimenetelmän viite, tulos (yksiköineen), eritelmän raja-arvo ja hyväksytty/hylätty-tila. COA:ta, jossa on vain ”hyväksytty”-sarake ilman menetelmäviitteitä ja numeerisia tuloksia, ei voida todentaa.
Väärälle eränumerolle annettu todistus – Kyse on joko hallinnollisesta virheestä tai tahallisesta ristiriidasta. Verratkaa COA:n eränumeroa lähetysasiakirjojen ja fyysisen pakkauksen eränumeroon ennen vastaanoton hyväksymistä. Käyttäkää näytetilausten parhaiden käytäntöjen viitekehystä tämän todentamisvaiheen vakiinnuttamiseksi vastaanottotarkastuksen toimintaohjeeseenne (SOP).
Puuttuva akkreditointinumero – Katso edellä ISO/IEC 17025. Jos laboratoriota ei voida tunnistaa eikä se ole akkreditoitu, COA:lla ei ole painoarvoa.
Epäuskottavan yhdenmukaiset tulokset – Tulokset, jotka osuvat useissa erissä aina täsmälleen eritelmän keskialueelle (esim. kosteus aina 9,8 %, kun raja on 12 %), viittaavat kopiointiin eivätkä aitoon eräkohtaiseen testaukseen.
COA, jossa viitataan eri tuotenimeen tai eritelmään – Toisinaan toimittaja käyttää uudelleen samankaltaisen tuotteen COA:ta. Varmistakaa, että COA:n tuotenimi, kasvilaji, kasvinosa ja eritelmän raja-arvot vastaavat ostotilaustanne täsmälleen.
COA-vaatimuksen kirjaaminen tarjouspyyntöön
Laatuvaatimusten sisällyttäminen tarjouspyyntöön (RFQ, Request for Quotation) ehkäisee tilauksen jälkeisiä kiistoja. Tässä on mallimuotoilu, jota voitte mukauttaa:
”Toimittaja toimittaa jokaisen lähetyksen mukana ISO/IEC 17025 -akkreditoidun kolmannen osapuolen laboratorion laatiman analyysitodistuksen (COA). COA:n on oltava eräkohtainen ja päivätty enintään [60/90] päivää ennen lähetyspäivää, ja sen on sisällettävä vähintään: kasvitieteellinen tunnistus (HPTLC tai DNA-viivakoodaus), kosteus/vesiaktiivisuus, aerobisten mikrobien kokonaismäärä, hiivat ja homeet yhteensä, Salmonella spp. (ei todettu/25 g), E. coli, raskasmetallit (Pb, Cd, As, Hg ICP-MS-menetelmällä) sekä torjunta-aineiden monijäämäseulonta LC-MS/MS- ja GC-MS/MS-menetelmillä vähintään 400 yhdisteestä. COA:ssa on oltava laboratorion täydellinen nimi, osoite, akkreditointielin ja pätevyysalueen akkreditointinumero. Jos vaatimukset täyttävää COA:ta ei toimiteta [5] arkipäivän kuluessa lähetysilmoituksesta, Ostajalla on oikeus kieltäytyä vastaanotosta Toimittajan kustannuksella.”
Lähetyksissä, joihin sovelletaan riskin lähtöpaikassa siirtävää Incoterms-ehtoa (EXW, FCA, FOB), COA:n vaatiminen ennen riskin siirtymistä on erityisen tärkeää – ette voi tarkastaa tavaraa ennen kuin se saapuu, joten dokumentaation on kuljettava rahdin edellä.
Jos lopputuotteellanne on halal- ja kosher-sertifiointi, lisätkää samaan lausekkeeseen asiaankuuluvat sertifiointiasiakirjoja koskevat vaatimukset: hyväksytyn sertifiointielimen myöntämä voimassa oleva halal-sertifikaatti ja kosher-sertifikaatti eräkohtaisella vahvistuksella.
Laatutestaus kilpailutietona
Viimeinen peruste huolelliselle COA-tarkastukselle ei ole vaatimustenmukaisuus – se on liiketoimintatieto. Ostaja, joka ymmärtää COA-tiedot hyvin, pystyy tunnistamaan:
- toimittajat, joiden torjunta-aineprofiilit ovat johdonmukaisesti markkinoita parempia (mikä kertoo panostuksesta puhtaaseen viljelyyn, ei onnesta)
- alkuperän vaikutukset raskasmetalliprofiileihin (tietyt maaperätyypit tuottavat ennustettavasti kohonneita kadmium- tai arseenipitoisuuksia; tämän tietäminen mahdollistaa ennakoivan hankinnan pienemmän riskin alueilta)
- mikrobiologisen laadun kausivaihtelut (sadonkorjuun ajoitus, sääilmiöt), joiden tulisi näkyä hintaneuvotteluissa
- eteeristen öljyjen aidon kemotyypin tasaisuuden verrattuna eriin, jotka ajelehtivat kemotyypistä toiseen (mikä viittaa sekoittamiseen eikä yhden alkuperän tislaukseen)
Brändit ja valmistajat, jotka investoivat laadunvarmistuksen infrastruktuuriin – suhteisiin akkreditoituihin laboratorioihin, sisäiseen laadunvalvontaosaamiseen ja järjestelmälliseen COA-tarkastukseen – hankkivat johdonmukaisesti parempaa materiaalia pienemmin kokonaiskustannuksin (vähemmän hylkäyksiä, vähemmän takaisinvetoja, vähemmän vakuutuskorvausvaatimuksia) kuin ne, jotka pitävät dokumentaatiota pelkkänä rastitusharjoituksena.
Lääke- ja aromikasvien toimittajanne pitäisi suhtautua tiukkoihin COA-vaatimuksiin myönteisesti. Ne, jotka vastustavat niitä, kertovat teille jotakin tärkeää.
Laatutestaus ei ole yleiskustannus. Se on tietokerros, joka tekee jokaisesta hankintapäätöksestä puolustettavan.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä ero on eritelmälomakkeella ja COA:lla?
Eritelmälomake on tuotetason asiakirja, joka kuvaa, millainen tuotteen pitäisi olla: tyypillinen kosteusalue, vaikuttavan yhdisteen tavoitepitoisuus ja värin kuvaus. COA on eräkohtainen analyysiraportti, jossa ovat eränumero, valmistus- ja testauspäivä, laboratorion nimi, akkreditointinumero, analyytikon allekirjoitus sekä yksittäiset tulokset ja niiden hyväksytty/hylätty-arvio. Jos asiakirjassa ei ole eränumeroa, se ei ole COA.
Kuinka tuore COA:n pitää olla?
Kuivien, hyvin säilyvien yrttien osalta todistuksen tulisi olla päivätty enintään 6 kuukautta ennen lähetystä ja eteeristen öljyjen sekä arvokkaiden uutteiden osalta enintään 3 kuukautta ennen lähetystä. Tarjouspyynnön mallilausekkeessa voidaan lisäksi vaatia, että COA on päivätty enintään 60 tai 90 päivää ennen lähetyspäivää.
Riittääkö toimittajan oman laboratorion COA?
Toimittajan oman laboratorion COA ei vastaa ISO/IEC 17025 -akkreditoidun riippumattoman laboratorion todistusta, koska oma laboratorio toimii kaupallisen paineen alla hyväksyäkseen lähetyksiä. Akkreditointinumeron, myöntäneen elimen ja pätevyysalueen tulee näkyä COA:n ylätunnisteessa. Samoin toimittajan laitoksen ISO 22000 -sertifiointi on järjestelmätason varmistus, joka ei korvaa eräkohtaista testausta.
Paljonko toimittajan hyväksynnän täysi erätestaus maksaa?
Tyypillisesti 400–700 dollaria. Summa koostuu raskasmetallipaneelista (80–150 dollaria), torjunta-aineiden monijäämäseulonnasta (150–250 dollaria), täydellisestä mikrobiologisesta paneelista (80–150 dollaria) ja eteeristen öljyjen kohdalla GC-MS-profiilista (100–200 dollaria). Kustannus on häviävän pieni takaisinvetoon verrattuna.
