Klíčové poznatky
- Turecko zajišťuje přibližně 85-90 % světového vývozu sušených meruněk a jen na provincii Malatya připadá přes 90 % turecké produkce – pro každého B2B odběratele sušených meruněk je to tedy vůbec nejdůležitější země a oblast původu.
- Sušené meruňky z Malatye existují ve dvou základních podobách: sířené (jasně oranžové, ošetřené SO2) pro maloobchodní trhy a přírodní/nesířené (tmavě hnědé) pro kanály zdravé výživy a bio – každá má vlastní profil z hlediska souladu s předpisy i ceny.
- Limity EU pro aflatoxiny v sušených meruňkách jsou 2 ug/kg pro B1 a 4 ug/kg celkem, maximální limit reziduí SO2 je 2 000 mg/kg – jde o nejpřísnější hodnoty mezi hlavními dovozními trhy a o měřítko, které váš dodavatel musí splnit.
- Ceny FOB Mersin/Iskenderun za sušené meruňky ve velkém se pohybují od 3,50 do 8,00 USD za kilogram podle typu (sířené vs. přírodní), velikostní třídy a sezóny – MOQ začíná na 500 kg u smíšených palet a na 5 000 kg u celokontejnerových zásilek.
- Každá exportní zásilka vyžaduje jako minimální dokumentaci certifikát analýzy (CoA), fytosanitární osvědčení a osvědčení o fumigaci – a k tomu bio certifikaci (EU/NOP/JAS), pokud se deklaruje bio status.
Úvod
Sušené meruňky z Malatye nejsou jen regionální produkt – jsou světovým standardem. Když manažeři nákupu v Evropě, na Blízkém východě nebo v Severní Americe uvedou v objednávce „sušené meruňky“, s drtivou pravděpodobností zboží pochází z Malatye, provincie ve východní Anatolii, která na pěstování meruněk během staletí postavila celé své zemědělské hospodářství.
Turecko ročně vyveze 120 000 až 160 000 tun sušených meruněk, což představuje 85-90 % objemu světového obchodu. Z této produkce připadá přes 90 % na provincii Malatya a její bezprostřední okolí. Žádný jiný původ sušeného ovoce na Zemi takové míry geografické koncentrace nedosahuje. Pro B2B odběratele tato koncentrace znamená příležitost i riziko – příležitost v hloubce nabídky, systémů třídění a zpracovatelských kapacit dostupných v jediném regionu a riziko v podobě cenové volatility vázané na jedinou sklizeň.
Tento průvodce přináší úplný nákupní rámec pro nákup sušených meruněk z Malatye ve velkoobchodním měřítku: vlastnosti kultivarů, typy produktu, třídění kvality, soulad s předpisy podle cílového trhu, cenové struktury, požadavky na dokumentaci a metodiku hodnocení vzorků. Širší kontext nákupu tureckého sušeného ovoce najdete v našem průvodci velkoobchodním nákupem sušeného ovoce.
Oblast Malatya – proč záleží na geografii
Podnebí a terén
Malatya leží v nadmořské výšce 900-1 200 metrů na východoanatolské náhorní plošině, kde kontinentální klima vytváří právě ten typ stresu, který meruňkové stromy potřebují k optimální tvorbě cukrů. Klíčové klimatické faktory jsou:
- Teplotní extrémy: Kruté zimy (-15 až -25 °C) poskytují počet chladných hodin nutný pro dormanci, zatímco horká a suchá léta (35-40 °C) koncentrují cukry v plodech na 50-65 % celkové rozpustné sušiny.
- Nízká vlhkost: Letní relativní vlhkost činí v průměru 25-35 %, což umožňuje přirozené sušení na slunci na stromě nebo na sušicích plochách bez rizika plísní – to je zásadní faktor kvality.
- Rozdíly denních a nočních teplot dané nadmořskou výškou: Rozdíly 15-20 °C mezi dnem a nocí během zrání plodů (červen-červenec) rozvíjejí komplexní chuťový profil – karamelové, medové a tříslovinové tóny –, který odlišuje meruňky z Malatye od konkurence z nižších poloh (Írán, Uzbekistán).
- Vulkanická půda: Půdy regionu bohaté na minerály, uložené dávnou sopečnou činností, dodávají draslík, vápník a železo, které meruňkám z Malatye dávají charakteristickou sytou barvu a minerální hutnost.
Hlavní kultivary
V komerční produkci sušených meruněk v Malatyi dominují dva kultivary:
| Faktor | Hacihaliloglu | Kabaasi |
|---|---|---|
| Podíl na produkci | ~65 % | ~25 % |
| Hlavní použití | Sušení (tradiční) | Dvojí využití (čerstvé i k sušení) |
| Velikost plodu | Střední (35-45 mm) | Velký (45-60 mm) |
| Obsah cukru | 60-65 % TSS (sušené) | 55-60 % TSS (sušené) |
| Barva (nesířené) | Sytě čokoládově hnědá | Středně hnědá |
| Barva (sířené) | Jasně zlatooranžová | Světle oranžová |
| Textura | Hutná, žvýkavá, kožovitá | Měkčí, dužnatější |
| Chuťový profil | Intenzivní karamel, koncentrovaný | Jemnější, ovocný, méně komplexní |
| Poměr sušení (čerstvé:sušené) | 4:1 až 5:1 | 3,5:1 až 4,5:1 |
| Exportní prémie | Referenční úroveň | +5-10 % při srovnatelné třídě |
| Nejvhodnější pro | Maloobchodní balení, snacky, průmysl | Gurmánský maloobchod, plněné meruňky |
Zbývajících ~10 % produkce pochází z méně rozšířených kultivarů, mimo jiné Cataloglu, Soganci a Hasanbey, které se obvykle zpracovávají na pastu, pyré nebo průmyslové zboží nižší třídy.
Kalendář sklizně
Pro plánování nákupu je nezbytné rozumět sezónnímu cyklu:
| Období | Činnost | Dopad na odběratele |
|---|---|---|
| Březen-duben | Období květu; okno rizika mrazů | Pozdní mrazy mohou snížit úrodu o 20-40 % a vyvolat cenové skoky |
| Červen-červenec | Vývoj plodů a hromadění cukrů | Vyjednávají se předsezónní kontrakty; zveřejňují se odhady velikosti úrody |
| Polovina července až polovina srpna | Hlavní sklizeň; ruční sběr | Dostupnost pracovních sil ovlivňuje načasování sklizně |
| Srpen | Sušení na slunci na betonových plochách (5-8 dní) | Počasí během sušení rozhoduje o plísních a kvalitě |
| Září-říjen | Příjem do závodů, třídění, zpracování | První nabídky z nové úrody jsou k dispozici koncem září |
| Listopad-březen | Hlavní exportní sezóna | Nejlepší dostupnost; nejvýhodnější ceny pro objednávky FCL |
| Duben-červen | Mimo sezónu; zásoby z chladíren | Závisí na zásobách; možná cenová prémie 5-15 % |
Typy produktu – sířené vs. přírodní
Vůbec nejdůležitějším rozlišením u sušených meruněk z Malatye je rozdíl mezi sířeným a přírodním (nesířeným) zbožím. Fakticky jde o dva různé produkty pro různé trhy.
Sířené sušené meruňky
Sířené meruňky se při zpracování ošetřují plynným oxidem siřičitým (SO2), aby si uchovaly jasně oranžovou barvu a nedošlo k enzymatickému hnědnutí. Je to standardní komerční produkt, který celosvětově dominuje maloobchodním kanálům.
Způsob zpracování: Čerstvé meruňky se rozpůlí, vypeckují a před sušením na slunci nebo během něj se vystaví plynnému SO2 (obvykle 2-4 hodiny v sířicích komorách). Síra zastaví oxidaci, zachová barvu a prodlouží trvanlivost na 18-24 měsíců.
Klíčové specifikace:
- Úroveň reziduí SO2: 1 000-2 000 mg/kg (maximum povolené v EU: 2 000 mg/kg)
- Obsah vlhkosti: 18-24 % (cílově 20-22 % pro optimální texturu)
- Barva: Jasně oranžová až zlatooranžová (měřeno podle barevných vzorníků)
- Trvanlivost: 18-24 měsíců při pokojové teplotě
Cílové trhy: Maloobchodní snacky, pekařská surovina, přísada do cereálií, cukrovinky, gastronomie.
Přírodní (nesířené) sušené meruňky
Přírodní sušené meruňky se sírou neošetřují, a přirozeným Maillardovým hnědnutím při sušení tak vzniká tmavě hnědý až čokoládově zbarvený produkt. Tato kategorie rychle roste – o 15-20 % ročně –, a to díky poptávce po clean-label a bio produktech.
Způsob zpracování: Čerstvé meruňky se suší na slunci celé nebo půlené bez jakéhokoli chemického ošetření. Přirozená oxidace vytváří charakteristickou tmavou barvu a koncentrovanou chuť s výrazným karamelem.
Klíčové specifikace:
- Úroveň reziduí SO2: pod 10 mg/kg (fakticky nula; pro označení „bez přidaných siřičitanů“ v EU musí být pod 10 mg/kg)
- Obsah vlhkosti: 15-20 % (obvykle sušší než sířené)
- Barva: Tmavě hnědá až čokoládová (přirozená variabilita se akceptuje)
- Trvanlivost: 12-18 měsíců (kratší než u sířených, protože chybí konzervant)
Cílové trhy: Bio maloobchod, zdravá výživa, suroviny pro dětskou výživu, clean-label produkty, prémiové cukrovinky.
Bio vs. konvenční
Sířené i přírodní meruňky jsou dostupné s bio certifikací. Pro vývoz jsou relevantní tyto bio standardy:
| Certifikace | Působnost | Hlavní požadavky |
|---|---|---|
| EU Organic (EC 2018/848) | Evropská unie | Žádné syntetické pesticidy, ekologické hospodaření na půdě 3+ roky, každoroční kontrola |
| USDA NOP | Spojené státy | Rovnocenné s EU, s dodatečnou procesní dokumentací |
| JAS | Japonsko | Vyžaduje se samostatná certifikace; z EU/NOP se automaticky neuznává |
| Naturland / Bio Suisse | Německo / Švýcarsko | Přísnější než základ EU; dodatečná sociální kritéria |
Bio sušené meruňky dosahují prémie 30-60 % oproti srovnatelným konvenčním třídám. Odběratelé vstupující do bio kanálů najdou podrobné cesty k souladu v našem průvodci bio certifikací pro vývozce sušeného ovoce.
Jakostní třídy a velikostní klasifikace
Systém velikostního třídění
Sušené meruňky z Malatye se třídí především podle počtu kusů na kilogram – tento systém přímo odpovídá velikosti plodů. Nižší počet kusů znamená větší jednotlivé plody a vyšší cenu.
| Označení třídy | Kusů na kg | Přibližný průměr plodu | Tržní positioning |
|---|---|---|---|
| Jumbo / Royal | 60-80 | 45-55 mm | Prémiový maloobchod, dárkový sortiment |
| Velikost 1 (velké) | 80-100 | 40-48 mm | Standardní maloobchod, exportní třída A |
| Velikost 2 (střední) | 100-120 | 35-42 mm | Cenově dostupný maloobchod, gastronomie |
| Velikost 3 (standardní) | 120-140 | 30-38 mm | Průmysl, pekárenství, přísady |
| Velikost 4 (malé) | 140-160 | 28-33 mm | Zpracování, pasta, pyré |
| Průmyslové | 160+ | Proměnlivý | Pasta, koncentrát, krmivo |
Tolerance vad
Kontrola kvality sušených meruněk hodnotí několik kategorií vad. Následující tolerance odpovídají očekáváním u standardní exportní třídy:
| Typ vady | Prémiová třída | Standardní export | Průmyslové |
|---|---|---|---|
| Poškození hmyzem | max. 1 % | max. 3 % | max. 8 % |
| Plíseň (viditelná) | 0 % | max. 1 % | max. 3 % |
| Mechanické poškození | max. 3 % | max. 5 % | max. 10 % |
| Barevné odchylky (barva mimo specifikaci) | max. 2 % | max. 5 % | max. 15 % |
| Cizí příměsi | 0 % | max. 0,5 % | max. 1 % |
| Zlomky/úlomky | max. 2 % | max. 5 % | max. 15 % |
Standardy obsahu vlhkosti
Obsah vlhkosti přímo ovlivňuje kvalitu produktu i bezpečnost potravin. Vyšší vlhkost znamená měkčí texturu, ale zvyšuje mikrobiologické riziko.
| Rozmezí vlhkosti | Použití | Poznámky |
|---|---|---|
| 15-18 % | Vývoz na dlouhé vzdálenosti, horké podnebí | Nižší riziko plísní; pevnější textura |
| 18-22 % | Standardní vývoz, trhy mírného pásma | Optimální rovnováha textury a bezpečnosti |
| 22-25 % | Měkké prémiové zboží pro maloobchod | Vyžaduje chladicí řetězec; kratší trvanlivost |
| Nad 25 % | Pro vývoz se nedoporučuje | Vysoké riziko plísní a kvašení |
Chcete-li terminologii jakostních tříd u sušeného ovoce porozumět do hloubky, přečtěte si našeho průvodce jakostními třídami fíků, meruněk a rozinek.
Soulad s předpisy a regulatorní požadavky
O souladu s požadavky na bezpečnost potravin se v obchodu se sušenými meruňkami nevyjednává. Dvěma hlavními regulatorními překážkami jsou kontaminace aflatoxiny a úroveň reziduí oxidu siřičitého.
Požadavky trhu EU
Evropská unie uplatňuje na sušené meruňky nejpřísnější limity aflatoxinů ze všech hlavních dovozních trhů:
| Parametr | Limit EU | Zkušební norma |
|---|---|---|
| Aflatoxin B1 | 2 ug/kg | Nařízení Komise (EU) 2023/915 |
| Aflatoxiny celkem (B1+B2+G1+G2) | 4 ug/kg | Nařízení Komise (EU) 2023/915 |
| Oxid siřičitý (SO2) | max. 2 000 mg/kg | Nařízení (ES) 1333/2008 |
| Ochratoxin A | 2 ug/kg | Nařízení Komise (EU) 2023/915 |
| Olovo | 1,0 mg/kg | Nařízení Komise (EU) 2023/915 |
Na sušené meruňky z Turecka vstupující do EU se vztahují zesílené hraniční kontroly – přibližně 20 % zásilek se na stanovištích hraniční kontroly fyzicky kontroluje a vzorkuje. Testování před odesláním je proto nezbytností, nikoli volbou.
Požadavky americké FDA
| Parametr | Limit USA | Poznámky |
|---|---|---|
| Aflatoxiny celkem | 20 ug/kg (akční úroveň) | Méně přísné než v EU |
| SO2 | Nad 10 mg/kg se musí deklarovat | Požadavek na označování alergenů |
| Rezidua pesticidů | Platí tolerance EPA | MRL se u některých účinných látek liší od EU |
| Soulad s FSMA | Vyžaduje se FSVP | Foreign Supplier Verification Program |
Požadavky trhu GCC
| Parametr | Limit GCC | Odkaz |
|---|---|---|
| Aflatoxiny celkem | 10 ug/kg | Normy GSO / Codex Alimentarius |
| SO2 | 2 000 mg/kg | V souladu s Codexem |
| Vlhkost | Max. 25 % | GSO 255 |
| Halal certifikace | Vyžaduje se | Orgán akreditovaný ESMA/SFDA |
Úplný rozpis limitů mykotoxinů na jednotlivých trzích najdete v našem průvodci limity aflatoxinů a mykotoxinů.
Oznámení RASFF – poučení z nedávných výstrah
Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva EU (RASFF) pravidelně upozorňuje na turecké sušené meruňky kvůli překročení limitů aflatoxinů. K obvyklým vzorcům patří:
- Zásilky od menších zpracovatelů bez odpovídajícího screeningu před vývozem
- Zásoby z konce sezóny, které byly při sušení více vystaveny vlhkosti
- Zásilky ze smíšených šarží, v nichž nebyly kontaminované dílčí šarže odděleny
Strategie zmírnění rizika: spolupracujte výhradně s vývozci, kteří provádějí screening aflatoxinů šarži po šarži v laboratořích akreditovaných podle ISO 17025, a to před odesláním, a vyžádejte si CoA s podrobnostmi plánu vzorkování. Metodiku výkladu najdete v našem průvodci čtením certifikátů analýzy.
Cenová struktura
Cenová rozpětí FOB (sezóna 2025-2026)
Ceny sušených meruněk z Malatye se výrazně liší podle typu produktu, velikostní třídy a načasování objednávky. Následující tabulka uvádí orientační ceny FOB Mersin nebo FOB Iskenderun:
| Typ produktu | Velikostní třída | Cenové rozpětí FOB (USD/kg) | Obvyklé MOQ |
|---|---|---|---|
| Sířené, konvenční | Jumbo (60-80 ks/kg) | 6,50 - 8,00 | 1 000 kg |
| Sířené, konvenční | Velikost 1 (80-100 ks/kg) | 5,50 - 7,00 | 500 kg |
| Sířené, konvenční | Velikost 2 (100-120 ks/kg) | 4,50 - 5,80 | 500 kg |
| Sířené, konvenční | Velikost 3 (120-140 ks/kg) | 3,80 - 5,00 | 1 000 kg |
| Sířené, konvenční | Průmyslové (160+ ks/kg) | 3,50 - 4,50 | 5 000 kg |
| Přírodní, konvenční | Velikost 1 (80-100 ks/kg) | 5,00 - 6,50 | 500 kg |
| Přírodní, konvenční | Velikost 2 (100-120 ks/kg) | 4,20 - 5,50 | 500 kg |
| Přírodní, bio | Velikost 1 (80-100 ks/kg) | 7,50 - 9,50 | 300 kg |
| Přírodní, bio | Velikost 2 (100-120 ks/kg) | 6,50 - 8,50 | 300 kg |
| Sířené, bio | Velikost 1 (80-100 ks/kg) | 7,00 - 9,00 | 300 kg |
Úrovně MOQ a ekonomika objednávky
| Objem objednávky | Obvyklá struktura | Cenová výhoda |
|---|---|---|
| 300-500 kg | Smíšená paleta, zásilka LCL | Základní ceny |
| 1 000-5 000 kg | Vyhrazené palety, LCL nebo sběrná služba | Množstevní sleva 3-5 % |
| 5 000-10 000 kg | Polovina kontejneru (20ft) | Množstevní sleva 5-8 % |
| 10 000-20 000 kg | Celokontejnerová zásilka (20ft FCL) | Množstevní sleva 8-12 % |
| 20 000+ kg | Celokontejnerová zásilka (40ft FCL) | Množstevní sleva 10-15 %; vyhrazené zpracování |
Sezónní cenové faktory
Ceny sušených meruněk sledují předvídatelný sezónní vzorec, přičemž volatilitu určuje velikost a kvalita úrody:
- Září-listopad (nová úroda): Ceny se stanovují podle výsledku sklizně; období intenzivního vyjednávání
- Prosinec-březen (hlavní export): Nejstabilnější ceny; nejvyšší dostupnost
- Duben-červen (mimo sezónu): Ceny rostou o 5-15 %, jak se sčítají náklady na chladírenské skladování
- Červenec-srpen (před sklizní): Spekulativní ceny podle prognóz úrody; nejvyšší volatilita
Mrazy v období květu v březnu-dubnu mohou úrodu snížit o 20-50 % a během několika týdnů vyvolat zvýšení cen o 30-80 %. Odběratelům se doporučuje zajistit si roční kontrakty s mechanismy úpravy ceny a nespoléhat se jen na spotové nákupy.
Podrobný výklad obchodních podmínek a cenových struktur najdete v našem průvodci Incoterms pro B2B obchod s přírodními produkty.
Exportní dokumentace
Úplný balíček exportní dokumentace k sušeným meruňkám z Malatye zahrnuje:
Povinné dokumenty
| Dokument | Vydávající orgán | Účel |
|---|---|---|
| Certifikát analýzy (CoA) | Laboratoř akreditovaná podle ISO 17025 | Potvrzuje specifikace aflatoxinů, SO2, vlhkosti a mikrobiologie |
| Fytosanitární osvědčení | Turecké ministerstvo zemědělství | Potvrzuje nepřítomnost škůdců; vyžadují je všechny dovozní trhy |
| Osvědčení o fumigaci | Licencovaná fumigační společnost | Potvrzuje ošetření proti skladištním škůdcům |
| Osvědčení o původu | Turecká obchodní komora | Vyžaduje se pro preferenční celní sazby (celní unie EU-Turecko) |
| Obchodní faktura | Vývozce | Uvádí produkt, ceny, Incoterms, platební podmínky |
| Balicí list | Vývozce | Počty kartonů, čisté/hrubé hmotnosti, čísla šarží |
| Konosament / letecký nákladní list | Dopravce / zasílatel | Přepravní doklad |
Dodatečné dokumenty podle trhu
| Dokument | Pro koho se vyžaduje | Poznámky |
|---|---|---|
| Zdravotní osvědčení | GCC, některé asijské trhy | Vydává turecké provinční ředitelství zdravotnictví |
| Halal certifikát | GCC, Malajsie, Indonésie | Musí být od orgánu akreditovaného ESMA/SFDA/JAKIM |
| Bio certifikát (transakční certifikát) | Všechny trhy, pokud se deklaruje bio | Vázaný na šarži; vydává akreditovaný certifikátor |
| Osvědčení o radioaktivitě | Japonsko, Jižní Korea | Přetrvávající požadavek na turecké produkty z doby po Černobylu |
| Průvodní osvědčení EUR.1 | EU | Preferenční celní sazba v rámci celní unie |
Laboratorní testování – co požadovat
Při hodnocení CoA dodavatele si ověřte, že se testují minimálně tyto parametry:
- Aflatoxiny B1, B2, G1, G2 (jednotlivě i celkem)
- Rezidua oxidu siřičitého (SO2)
- Obsah vlhkosti
- Mikrobiologický panel (celkový počet mikroorganismů, kvasinky/plísně, E. coli, Salmonella)
- Ochratoxin A
- Screening reziduí pesticidů (multireziduální metoda)
- Těžké kovy (minimálně olovo a kadmium)
Laboratoř musí mít akreditaci ISO 17025 s příslušnými parametry v rozsahu akreditace. K běžně využívaným tureckým laboratořím patří Eurofins Istanbul, SGS Turkey, Bureau Veritas Turkey a Intertek.
Jak hodnotit vzorky
Než se zavážete dodavateli nebo zadáte výrobní objednávku, je hodnocení vzorků nezbytné. Následující systematický postup pokrývá vizuální, senzorické i analytické posouzení.
Kontrolní seznam vizuální kontroly
| Parametr | Co sledovat | Varovné signály |
|---|---|---|
| Barevná jednotnost | Stálý odstín v celém vzorku | Extrémní rozdíly naznačují smíšené šarže |
| Stav povrchu | Čistý, bez krystalizace, nelepivý | Bílé krystalky cukru = riziko kvašení |
| Přítomnost hmyzu | Žádný živý ani mrtvý hmyz, žádný trus | Jakýkoli výskyt = odmítnout |
| Plíseň | Žádná viditelná plíseň, žádný zatuchlý pach | Jakákoli viditelná plíseň = odmítnout celou šarži |
| Cizí příměsi | Žádné pecky, stopky, listy ani jiné nečistoty | Jakákoli cizí příměs = selhání kontroly kvality |
| Velikostní jednotnost | Kusy v rozmezí deklarované třídy | Více než 10 % mimo specifikaci = problém s tříděním |
Senzorické hodnocení
- Vůně: Čistá, sladká, karamelová (přírodní) nebo po čerstvém ovoci (sířené); bez zatuchlých, zkvašených či chemických pachů
- Textura: Žvýkavá, ale ne tvrdá; nelepivá a ne gumová; bez zrnitosti
- Chuť: Sladká s vyváženou kyselostí; bez hořkosti, kovových tónů a zkvašené příchuti
- Dochuť: Čistá; bez přetrvávající chemické nebo sirné chuti (u sířeného zboží je jemný sirný tón přijatelný)
Protokol laboratorního testování při hodnocení vzorků
Pro prvotní kvalifikaci dodavatele si na hodnoceném vzorku vyžádejte tyto zkoušky:
- Úplný panel aflatoxinů – potvrzuje, že šarže splňuje limity vašeho cílového trhu
- Rezidua SO2 – ověřují soulad s deklarovaným typem produktu
- Obsah vlhkosti – potvrzuje specifikaci a reálnost trvanlivosti
- Vodní aktivita (aw) – pro mikrobiologickou stabilitu by měla být pod 0,65
- Mikrobiologický screening – celkový počet mikroorganismů, kvasinky/plísně, koliformní bakterie
- Senzorický panel – máte-li vlastní senzorické kapacity, porovnejte vzorek s uchovávanými standardy
Vyžádejte si vzorek o hmotnosti minimálně 1 kg ze skutečné výrobní šarže (nikoli předem vybraný předváděcí vzorek). Seriózní vývozci poskytnou vzorky ze stejné šarže, která bude expedována, označené číslem šarže.
Spolupráce se společností Arovela
Arovela nakupuje přímo od zavedených zpracovatelů v Malatyi s plnou sledovatelností od sadu po kontejner. Naše dodávky sušených meruněk zahrnují:
- Sířené i přírodní (nesířené) meruňky ve všech komerčních velikostních třídách
- Standardně konvenční zboží; certifikované bio (EU, NOP, JAS) lze zajistit na vyžádání
- Balení pod privátní značkou i velkoobchodní exportní konfigurace
- Testování před odesláním v laboratořích akreditovaných podle ISO 17025 na vyžádání
- Úplné balíčky dokumentace pro trhy EU, USA, GCC a Asie
Ať potřebujete zkušební objednávku 500 kg, nebo roční smluvní objemy v měřítku celých kontejnerů, náš tým zajišťuje transparentní ceny, kvalitu dohledatelnou po šaržích a pohotovou komunikaci po celou dobu nákupního procesu.
Prohlédněte si naši kompletní řadu sušeného ovoce nebo kontaktujte náš exportní tým a vyžádejte si vzorky a ceny podle svých konkrétních požadavků.
Často kladené otázky
Jaké je minimální objednací množství sušených meruněk z Malatye?
Minimální objednací množství se liší podle typu produktu a dodavatele. U standardních sířených sušených meruněk vyžaduje většina vývozců z Malatye minimálně 500 kg na velikostní třídu. Bio produkty mohou mít kvůli prémiovým cenám nižší MOQ, a to 300 kg. Celokontejnerové objednávky (18 000-20 000 kg ve 20ft kontejneru) nabízejí nejlepší cenovou ekonomiku s množstevními slevami 8-15 % oproti paletovým objednávkám. Zkušební objednávky 100-300 kg jsou u některých dodavatelů možné, obvykle však nesou přirážku 10-20 % a expedují se jako LCL (kusová zásilka, méně než celý kontejner).
Jak se liší ceny sířených a nesířených sušených meruněk?
Sířené (jasně oranžové) sušené meruňky se obvykle obchodují s prémií 10-20 % oproti přírodnímu (tmavě hnědému) zboží srovnatelné velikostní třídy. Může to působit nelogicky, protože přírodní zboží nevyžaduje žádné chemické ošetření, ale cenový rozdíl odráží ekonomiku výtěžnosti – sířené zboží si udrží více vlhkosti, a ze stejného množství čerstvého ovoce tak vznikne vyšší hmotnost hotového výrobku. Vůbec nejvyšších cen na trhu však dosahují přírodní bio meruňky, obvykle o 50-80 % nad konvenčním sířeným zbožím, a to díky silné poptávce z kanálů zdravé výživy a clean-label.
Jaké testování aflatoxinů mám od dodavatele vyžadovat?
Vyžadujte minimálně jednotlivé výsledky pro aflatoxiny B1, B2, G1 a G2 a výpočet celkových aflatoxinů, a to z laboratoře akreditované podle ISO 17025 s použitím metody HPLC nebo LC-MS/MS. Zkouška musí být provedena na vzorku odebraném podle vzorkovacího protokolu nařízení Komise (ES) 401/2006 – to znamená souhrnný vzorek z více míst v šarži, nikoli jeden namátkový vzorek. U zásilek určených do EU by měl váš dodavatel testovat na limit pod regulatorním maximem (cílově pod 1,5 ug/kg pro B1 a 3 ug/kg celkem), aby vznikla bezpečnostní rezerva pro variabilitu šarže.
Jakou trvanlivost mají sušené meruňky a jak je skladovat?
Sířené sušené meruňky mají trvanlivost 18-24 měsíců při skladování za teplot pod 20 °C a relativní vlhkosti pod 65 %. Přírodní (nesířené) zboží má za stejných podmínek kratší trvanlivost, 12-18 měsíců. Pro delší skladování nad 12 měsíců se doporučuje chladírenské skladování při 2-8 °C. Všechny sušené meruňky je třeba skladovat mimo přímé sluneční světlo, silné pachy a zdroje vlhkosti. Obal by měl být neporušený – po otevření je zboží náchylné k pohlcování vlhkosti a napadení hmyzem. Vakuové balení nebo balení s proplachem dusíkem prodlužuje trvanlivost o 3-6 měsíců oproti standardním polypropylenovým pytlům.
Jak ověřím, že je bio certifikace mého dodavatele pravá?
Pravá bio certifikace sušených meruněk z Malatye vyžaduje ověření na třech úrovních. Zaprvé si potvrďte, že dodavatel má platný bio certifikát vydaný certifikačním orgánem akreditovaným COKB (pro EU) nebo certifikátorem akreditovaným USDA (pro NOP). Certifikát by měl uvádět sušené meruňky jako produkt v rozsahu a vykazovat platnost pro aktuální rok. Zadruhé si vyžádejte transakční certifikát (TC) ke své konkrétní zásilce – tento doklad na úrovni šarže potvrzuje, že množství, které kupujete, bylo zpracováno pod bio kontrolou. Zatřetí ověřte stav akreditace certifikátora v databázi EU OFIS (pro EU bio) nebo v databázi USDA Organic Integrity. Buďte obezřetní u dodavatelů, kteří nedokážou TC předložit nebo jejichž certifikát uvádí certifikační orgán, který nemůžete nezávisle ověřit.
Jaké platební podmínky se v obchodu se sušenými meruňkami z Malatye obvykle používají?
Standardní platební podmínky ve vývozu tureckých sušených meruněk mají stupňovitou strukturu podle vyzrálosti vztahu mezi odběratelem a dodavatelem. U nových odběratelů dodavatelé obvykle požadují zálohu 30-50 % (T/T) a doplatek proti kopii konosamentu nebo při příjezdu zboží. Zavedené vztahy (obvykle po 3-5 úspěšných zásilkách) mohou získat splatnost 30-60 dní nebo akreditiv (L/C) na viděnou. Plně otevřený účet (60-90 dní) je vyhrazen dlouholetým odběratelům s vysokými objemy a silným úvěrovým profilem. Akreditivy zůstávají preferovaným nástrojem pro první obchod, protože chrání obě strany – odběratel má před uvolněním platby jistotu souladu dokumentace a prodávající má platební záruku podloženou bankou.
