Proč je CoA vaší první obrannou linií
Certifikát analýzy (CoA) není marketingový dokument. Je to analytický protokol vztažený ke konkrétní šarži, který vydává kvalifikovaná laboratoř podle definovaných metodických odkazů a který potvrzuje, že materiál v dané šarži splňuje – nebo nesplňuje – specifikaci odběratele. Každá zásilka léčivých a aromatických rostlin, éterických olejů nebo sušeného ovoce by měla projít kontrolou CoA dříve, než vstoupí do vašeho skladu nebo na výrobní linku.
Záměna specifikačního listu a CoA je vůbec nejčastější dokumentační chybou při nákupu rostlinných surovin. Specifikační list popisuje, jaký by produkt měl být: typické rozmezí vlhkosti, cílový podíl účinné látky, popis barvy. Je to dokument na úrovni produktu, nikoli na úrovni šarže. Skutečný analytický CoA je vázán na šarži – nese číslo šarže, datum výroby, datum zkoušky, název laboratoře, číslo akreditace, podpis analytika a jednotlivé výsledky zkoušek s vyhodnocením vyhověl/nevyhověl vůči dohodnutému limitu.
CoA bez čísla šarže není CoA. Je to šablona, která se jako certifikát jen tváří.
Pochopit tento rozdíl je důležité, protože úřad FDA, EFSA i národní orgány pro bezpečnost potravin při vymáhání předpisů soustavně uvádějí „nedostatečnou dokumentaci“ jako první článek řetězce, který vede ke stahování výrobků z trhu, odmítnutí dovozu a regulatorním pokutám. CoA je váš důkaz náležité péče; pokud by neobstál při dokumentové kontrole u regulátora, neochrání vás.
Zkoušky totožnosti a čistoty
Ještě před jakoukoli chemií by měl CoA rostlinných surovin potvrdit, že to, co dorazilo, je skutečně to, co bylo objednáno. Zkoušení botanické totožnosti lze provádět ve třech úrovních důkladnosti:
Makroskopické a organoleptické hodnocení – barva, vůně, textura, velikost částic – je rychlé a levné, ale důmyslné falšování ho snadno obejde. Je to nezbytná první kontrola, nikoli kontrola dostačující.
Mikroskopické vyšetření (histologie, mikroskopie prášku) je klasická lékopisná metoda a v monografiích Evropského lékopisu (Ph. Eur.) zůstává pro většinu rostlinných drog povinné. Dokáže odlišit Origanum vulgare od příměsi trav a odhalit škrobová plniva v práškových bylinách.
DNA barcoding (obvykle genové oblasti ITS2 a rbcL) je dnes dostupný i cenově (30–80 USD za vzorek). Pro ověření druhu je jednoznačný a vyžaduje ho stále více prémiových odběratelů i certifikačních orgánů pro USDA Organic. HPTLC (vysokoúčinná tenkovrstvá chromatografie) poskytuje chemický otisk, který potvrzuje jak totožnost, tak shodu s lékopisnými referenčními standardy; u práškových bylin a extraktů je to metoda první volby.
Cizí příměsi (stonky, hmyz, zemina, cizí části rostlin) by měly být uvedeny jako hmotnostní procento, přičemž limity se obvykle stanovují na ≤1 % pro potravinářskou kvalitu v EU a ≤2 % pro běžné obchodní jakosti.
Vlhkost (ztráta sušením, LoD) a aktivita vody (Aw) jsou zásadní pro skladovou stabilitu. Většina sušených bylin vyžaduje LoD ≤12 % a Aw ≤0,65, aby se během přepravy zabránilo množení plísní. Éterické oleje nesou jiné riziko: obsah vody nad 0,1 % v citrusovém oleji může v emulzních aplikacích vyvolat tvorbu prstence a mikrobiální růst.
Limity těžkých kovů
Kontaminace těžkými kovy – olovem (Pb), kadmiem (Cd), arsenem (As) a rtutí (Hg) – patří při nákupu rostlinných surovin k parametrům kvality s nejzávažnějšími důsledky a zároveň k těm, které se mezi regulatorními rámci liší nejvíce.
| Kov | Evropský lékopis (rostlinné drogy) | USP <232> (doplňky stravy) | California Prop 65 (denní práh) |
|---|---|---|---|
| Olovo | 5 mg/kg | příjem 10 µg/den | 0,5 µg/den |
| Kadmium | 1 mg/kg | příjem 4,1 µg/den | 4,1 µg/den |
| Arsen (anorganický) | 2 mg/kg | příjem 10 µg/den | 10 µg/den |
| Rtuť | 0,1 mg/kg | příjem 15 µg/den | 0,3 µg/den (methylrtuť) |
Pozor na to, že limity USP vycházejí z příjmu, nikoli z koncentrace – je nutné provést přepočet na dávku. Bylina užívaná v dávce 500 mg na porci, u níž bylo naměřeno 8 mg/kg olova, dává 4 µg olova na porci, což je v mezích USP, ale v Kalifornii by i při minimálním denním užívání vyžadovalo varovné označení podle Prop 65 (>0,5 µg/den).
U éterických olejů jsou limity olova přísnější, protože oleje se často a opakovaně aplikují na kůži nebo se v koncentrované podobě používají k aromatizaci. Standard IFRA parfémářského průmyslu v EU i výbory JECFA pro aromatické látky uplatňují výpočty příjmu založené na typických úrovních použití.
U sušeného ovoce a semen může být akumulace kadmia v kořenových plodinách (kořen lékořice, čekanka) a listových bylinách (kopřiva, rostliny z čeledi špenátu) strukturálně vyšší než nad zemí; u těchto kategorií je rozumné testovat půdu v místě původu a ověřovat dodavatele analýzou ICP-MS.
Značky, které formulují hotové doplňky stravy pro americký trh, by si před uvedením na trh měly vždy sestavit model kumulativní expozice těžkým kovům napříč všemi rostlinnými složkami, nikoli jen kontrolovat každou složku samostatně.
Testování reziduí pesticidů
Limity pesticidů pro rostlinné suroviny v EU upravuje nařízení (ES) č. 396/2005 a jeho pravidelně aktualizované přílohy. Výchozí MRL (maximální limit reziduí) tam, kde pro danou plodinu není stanoven zvláštní limit, činí 0,01 mg/kg – fakticky jde o práh nulové tolerance, jehož lze dosáhnout pouze čistým pěstováním nebo certifikovaným ekologickým zemědělstvím.
Praktický rozdíl mezi multireziduálním screeningem a cílenou analýzou je pro odběratele podstatný. Multireziduální screening metodami LC-MS/MS a GC-MS/MS dokáže v jednom běhu pokrýt 500+ látek (cena: 150–250 € za vzorek). Cílená analýza testuje předem dohodnutý seznam (cena: 30–80 € za vzorek). Při první kvalifikaci dodavatele je správnou investicí multireziduální screening; při průběžném rutinním testování osvědčeného dodavatele jsou nákladově efektivní cílené panely pokrývající nejrizikovější rezidua pro daný typ plodiny.
Proč turecké byliny často vykazují silný pesticidní profil: Značná část tureckého pěstování léčivých a aromatických bylin probíhá v odlehlých horských oblastech (Egejský region, Marmara, východní Anatolie), kde je nízkovstupové hospodaření normou danou ekonomikou a tradicí, nikoli certifikačním požadavkem. Geotermální sušení – hojně využívané v oblastech, jako jsou Denizli a Afyon – zpracovává materiál při řízených teplotách bez fumigace, na rozdíl od některých konvenčních velkoobjemových skladových systémů sušení, které mohou používat methylbromid nebo fosfin. Výsledkem je, že multireziduální screeningy tureckých bylin prováděné v EU běžně vracejí výsledky pod LOQ (mezí stanovitelnosti) v celém panelu, a to i u necertifikovaného materiálu. Vždy je nutné nezávislé potvrzení daty z akreditované laboratoře, nikoli tvrzeními dodavatele.
Pro odběratele, kteří vyžadují americkou ekologickou certifikaci NOP, je referenční databází USDA Pesticide Data Program; pomáhá určit, jaká rezidua lze očekávat u konvenčních komoditních plodin, a tím stanovit priority testovacího panelu pro váš ekologický dodavatelský řetězec.
Mikrobiologické limity
Rostlinné suroviny jsou biologické materiály sbírané na poli. Mikrobiální kontaminace se očekává; otázkou je, zda překračuje limity přiměřené zamýšlenému použití. Mezi relevantní zkušební parametry a typické limity pro rostlinné suroviny v potravinářské kvalitě a v kvalitě pro doplňky stravy patří:
| Parametr | Typický limit (bylina/koření, potravinářská kvalita) | Typický limit (farmacie/doplňky stravy) |
|---|---|---|
| Celkový počet aerobních mikroorganismů (TAPC) | ≤10⁵ CFU/g | ≤10⁴ CFU/g |
| Kvasinky a plísně celkem | ≤10⁴ CFU/g | ≤10² CFU/g |
| Enterobacteriaceae | ≤10³ CFU/g | ≤10¹ CFU/g |
| E. coli | ≤100 CFU/g | Nepřítomna/25g |
| Salmonella spp. | Nepřítomna/25g | Nepřítomna/25g |
| Staphylococcus aureus | ≤100 CFU/g | ≤10 CFU/g |
Základní příčiny mikrobiálních selhání v dodavatelských řetězcích rostlinných surovin jsou předvídatelné: nedostatečné sušení (LoD nad 12 % vytváří substrát pro plísně), křížová kontaminace při posklizňové manipulaci (sdílené zařízení pro surový a zpracovaný materiál), kondenzace během přepravy (vlhkostní události při teplotních výkyvech) a nevhodné skladování (sklady bez řízené vlhkosti).
Certifikace provozu dodavatele podle ISO 22000 / FSSC 22000 je zárukou na úrovni systému, že je zavedena analýza nebezpečí a kritické kontrolní body – nenahrazuje však testování jednotlivých šarží. I certifikovaný provoz může vyrobit kontaminovanou šarži, pokud selže kritický kontrolní bod (například závěrečné ověření vlhkosti před pytlováním). Vyžadujte obojí: certifikaci provozu jako podmínku kvalifikace dodavatele a mikrobiologii každé šarže v CoA u každé zásilky.
Testování pravosti a falšování
Falšování je motivováno obchodně: nahradit drahé levným a zachovat přitom věrohodnost. Metody jeho odhalování se zdokonalují souběžně s falšujícími látkami.
Éterické oleje: GC-MS a chirální GC – Chromatografický profil GC-MS pravého oleje je chemickým otiskem. Záleží na hlavních složkách i na stopových markerech; mnoho případů falšování lze odhalit pouze v poměrech stopových látek. Analýza enantiomerního poměru (chirální GC) je zásadní u olejů s převahou terpenů: přírodní linalool je převážně (R)-enantiomer, syntetický linalool je racemický. Levandulový olej s >50 % (S)-linaloolu je buď falšován syntetickým materiálem, nebo smíchán s linaloolem nerostlinného původu. Podrobný výklad GC-MS najdete v průvodci chemotypy a čistotou éterických olejů.
Rostlinné prášky: HPTLC a DNA barcoding – HPTLC vytváří viditelnou dráhu chemického otisku, kterou lze porovnat s referenčním standardem z oficiálního lékopisu. V Ph. Eur. je to u většiny monografií rostlinných drog povinné a FDA tuto metodu přijímá jako metodu totožnosti podle 21 CFR Part 111 pro doplňky stravy. DNA barcoding je doplňkový: HPTLC odhaluje chemické složení, DNA barcoding potvrzuje druh.
Běžné falšující látky, na které je třeba upozornit:
- Éterické oleje: ředicí nosiče (triethylcitrát, isopropylmyristát, rostlinné nosné oleje), levnější oleje z příbuzných druhů (lavandin prodávaný jako levandule, majoránka prodávaná jako oregano)
- Šafrán: okvětní lístky světlice, barevné falšování tartrazinem nebo žlutí SY; zkouška barvicí síly podle ISO 3632 (absorbance při 440 nm)
- Římský kmín: mletá semena trav, stonky nebo levnější frakce koření; zkouška mikroskopií a HPTLC
- Kurkuma: přídavek chromanu olovnatého nebo metanilové žluti (v neformálních dodavatelských řetězcích stále hlášeno); zkouška metodami ICP-MS a HPTLC
Certifikáty třetích stran vs. interní certifikáty
Interní CoA vydaný vlastní laboratoří dodavatele není rovnocenný CoA třetí strany z akreditované nezávislé laboratoře. Není to výrok o poctivosti – je to výrok o strukturální nezávislosti. Interní laboratoř dodavatele pracuje pod obchodním tlakem na schvalování zásilek; nezávislá akreditovaná laboratoř takovou motivaci nemá.
ISO/IEC 17025 je mezinárodní norma pro způsobilost laboratoří. Akreditovaná laboratoř je držitelem akreditace s vymezeným rozsahem od národního akreditačního orgánu (UKAS ve Spojeném království, DAkkS v Německu, TÜRKAK v Turecku, A2LA v USA). Číslo akreditace, vydávající orgán a příslušný rozsah (pokryté metody) by měly být uvedeny v záhlaví CoA. Pokud tam nejsou, certifikát akreditovaný výkon nedokládá.
Hlavní mezinárodně uznávané laboratoře třetích stran pro testování rostlinných surovin:
- Eurofins (globální, silné pokrytí EU a USA)
- SGS (globální, silné pokrytí Asie a rozvíjejících se trhů)
- Bureau Veritas (globální, silné pokrytí potravin a farmacie)
- Intertek (globální, silné pokrytí kosmetiky a průmyslu)
- Phytolab / PhytoVista (specialista na rostlinné suroviny, EU)
- NSF International (specialista na doplňky stravy, USA)
Typické náklady na zkoušku: panel těžkých kovů (ICP-MS, 4 prvky) 80–150 USD; multireziduální screening pesticidů 150–250 USD; kompletní mikrobiologický panel 80–150 USD; profil éterického oleje GC-MS 100–200 USD. Úplné testování šarže při kvalifikaci dodavatele obvykle vyjde na 400–700 USD. Ve srovnání se stažením výrobku z trhu je to zanedbatelná částka.
Varovné signály v dokumentaci dodavatele
Rozpoznat způsoby, jimiž dokumentace selhává, je stejně důležité jako vědět, jak vypadá dobrý CoA.
Prošlé certifikáty – CoA je vázán na šarži, a proto „nevyprší“, ale pokud vám dodavatel k „aktuální“ zásilce pošle certifikát datovaný před 18 měsíci, vydává stará data za aktuální. Požadujte, aby byl certifikát u suchých bylin (skladově stabilních produktů) datován nejvýše 6 měsíců před odesláním; u éterických olejů a vysoce hodnotných extraktů nejvýše 3 měsíce.
Chybějící datum nebo nečitelný název laboratoře – Legitimní akreditované laboratoře tisknou na každý protokol svůj úplný obchodní název, adresu a číslo akreditace. Certifikát s obecnou větou „certifikováno naší laboratoří“ a bez názvu laboratoře je bezcenný.
Chybějící sloupec zkušebních parametrů – CoA by měl uvádět: název parametru, odkaz na zkušební metodu, výsledek (s jednotkami), specifikační limit a stav vyhověl/nevyhověl. CoA, který ukazuje pouze sloupec „vyhověl“ bez odkazů na metody a číselných výsledků, nelze ověřit.
Certifikát vystavený na nesprávné číslo šarže – Jde buď o administrativní chybu, nebo o záměrný nesoulad. Před převzetím porovnejte číslo šarže v CoA s číslem šarže v přepravních dokladech a na fyzickém obalu. Tento ověřovací krok zaveďte do svého SOP pro příjem zboží pomocí rámce osvědčených postupů pro vzorkové objednávky.
Chybějící číslo akreditace – Viz výše k ISO/IEC 17025. Pokud laboratoř není identifikovatelná a akreditovaná, nemá CoA žádnou váhu.
Nevěrohodně jednotné výsledky – Výsledky, které u více šarží vždy trefí přesně střed specifikace (např. vlhkost vždy 9,8 % při limitu 12 %), naznačují kopírování, nikoli skutečné testování každé šarže.
CoA odkazující na jiný název produktu nebo specifikaci – Dodavatel někdy znovu použije CoA od podobného produktu. Ověřte, že název produktu, botanický druh, část rostliny a specifikační limity v CoA přesně odpovídají vaší objednávce.
Jak zapsat požadavek na CoA do poptávky (RFQ)
Když požadavky na kvalitu začleníte přímo do RFQ (žádosti o cenovou nabídku), předejdete sporům po objednání. Zde je vzorová formulace, kterou si můžete upravit:
„Dodavatel poskytne s každou zásilkou certifikát analýzy vydaný laboratoří třetí strany akreditovanou podle ISO/IEC 17025. CoA musí být vázán na šarži, datován nejvýše [60/90] dnů před datem odeslání a musí obsahovat minimálně: botanickou totožnost (HPTLC nebo DNA barcoding), vlhkost/aktivitu vody, celkový počet aerobních mikroorganismů, kvasinky a plísně celkem, Salmonella spp. (nepřítomna/25g), E. coli, těžké kovy (Pb, Cd, As, Hg metodou ICP-MS) a multireziduální screening pesticidů metodami LC-MS/MS a GC-MS/MS pokrývající minimálně 400 látek. V CoA musí být uveden úplný název laboratoře, adresa, akreditační orgán a číslo rozsahu akreditace. Neposkytnutí vyhovujícího CoA do [5] pracovních dnů od oznámení o odeslání opravňuje Kupujícího odmítnout převzetí na náklady Dodavatele.“
U zásilek, na něž se vztahuje doložka Incoterms, podle níž riziko přechází v místě původu (EXW, FCA, FOB), je zvlášť důležité požadovat předložení CoA před přechodem rizika – zboží nemůžete zkontrolovat, dokud nedorazí, takže dokumentace musí cestovat před nákladem.
Pokud váš konečný výrobek nese certifikaci halal a košer, doplňte do téže klauzule požadavky na příslušné certifikační dokumenty: platný certifikát halal od schváleného certifikačního orgánu a certifikát košer s potvrzením pro konkrétní šarži.
Testování kvality jako konkurenční zpravodajství
Posledním argumentem pro důsledné posuzování CoA není soulad s předpisy – jsou jím obchodní informace. Odběratel, který datům v CoA dobře rozumí, dokáže rozpoznat:
- dodavatele, jejichž pesticidní profily trvale překonávají trh (což svědčí o investici do čistého pěstování, nikoli o štěstí)
- vliv původu na profily těžkých kovů (určité typy půd předvídatelně dávají zvýšené kadmium nebo arsen; tato znalost umožňuje proaktivní nákup z méně rizikových oblastí)
- vzorce sezonních výkyvů mikrobiologické kvality (načasování sklizně, výkyvy počasí), které by se měly promítnout do cenového vyjednávání
- konzistenci pravého chemotypu u éterických olejů oproti šaržím, které mezi chemotypy kolísají (což ukazuje na míchání, nikoli na destilaci z jediného původu)
Značky a výrobci, kteří investují do infrastruktury ověřování kvality – do vztahů s akreditovanými laboratořemi, interní kompetence v oblasti QC a systematického posuzování CoA –, nakupují trvale lepší materiál při nižších celkových nákladech (méně selhání, méně stahování z trhu, méně pojistných událostí) než ti, kdo dokumentaci berou jako formální odškrtávání políček.
Váš dodavatel léčivých a aromatických rostlin by měl přísné požadavky na CoA uvítat. Ti, kdo se jim brání, vám sdělují něco důležitého.
Testování kvality není režie. Je to vrstva znalostí, díky níž je každé nákupní rozhodnutí obhajitelné.
Často kladené otázky
Jaký je rozdíl mezi specifikačním listem a CoA?
Specifikační list je dokument na úrovni produktu a popisuje, jaký by produkt měl být. CoA je vázán na konkrétní šarži: nese číslo šarže, datum výroby a zkoušky, název laboratoře, číslo akreditace, podpis analytika a jednotlivé výsledky s vyhodnocením vyhověl/nevyhověl. CoA bez čísla šarže není CoA.
Jak starý smí být CoA v okamžiku odeslání?
U suchých bylin jako skladově stabilních produktů požadujte certifikát datovaný nejvýše 6 měsíců před odesláním, u éterických olejů a vysoce hodnotných extraktů nejvýše 3 měsíce. Certifikát starý 18 měsíců předložený k „aktuální“ zásilce vydává stará data za aktuální.
Stačí interní CoA dodavatele, nebo je nutná laboratoř třetí strany?
Interní CoA není rovnocenný certifikátu z nezávislé laboratoře akreditované podle ISO/IEC 17025, protože interní laboratoř pracuje pod obchodním tlakem na schvalování zásilek. Číslo akreditace, vydávající orgán a rozsah akreditace by měly být uvedeny v záhlaví CoA.
Kolik stojí úplné otestování šarže při kvalifikaci dodavatele?
Panel těžkých kovů vyjde na 80–150 USD, multireziduální screening pesticidů na 150–250 USD, kompletní mikrobiologie na 80–150 USD a profil éterického oleje GC-MS na 100–200 USD. Úplné testování šarže při kvalifikaci dodavatele obvykle stojí 400–700 USD.
