Hlavní body
- Turecko se stalo centrem velkoobchodu se sušeným mangem ne proto, že by mango pěstovalo, ale proto, že provozuje zpracovatelskou, certifikační a logistickou infrastrukturu, která mění surové tropické ovoce z Indie, Vietnamu, Thajska a Senegalu v B2B produkty připravené k exportu za konkurenceschopné ceny.
- Geotermální sušení při 40–55 °C zachovává v plátcích manga 70–85 % vitaminu C oproti 40–55 % při konvenčním horkovzdušném sušení při 70 °C a více, a dává tak prémiový produkt s měřitelně vyšší nutriční hodnotou.
- Realistické MOQ pro sušené mango ve velkém začíná na 500 kg u speciálních formátů (prášek, lyofilizované mango) a na 1 tuně u standardních plátků a kousků, s cenami FOB o 15–25 % nižšími než u západoevropských přepracovatelů.
- Model zpracování suroviny z více původů znamená, že turečtí dodavatelé mohou nabídnout mango z více původů — Alphonso z Indie, Cat Hoa Loc z Vietnamu, Nam Dok Mai z Thajska — vše zpracované v jediném provozu certifikovaném podle ISO 22000 + HACCP.
- Každá zásilka by měla být podložena analytickým certifikátem (CoA) ke konkrétní šarži, který pokrývá obsah cukru, vlhkost, aktivitu vody, zbytkový oxid siřičitý a soulad s MRL pesticidů pro cílový trh.
Úvod
Sušené mango ve velkém z Turecka zní na první poslech nelogicky. Turecko není zemí, kde se mango pěstuje. V produkčních statistikách FAO pro Mangifera indica se neobjevuje. Přesto rostoucí počet B2B odběratelů v Evropě, zemích GCC a východní Asii nakupuje sušené mango od tureckých zpracovatelů — a získává lepší ceny, kratší dodací lhůty a přísnější kontrolu kvality, než jakých dosahoval při přímém nákupu z tropických původů.
Vysvětlení spočívá v postavení Turecka jako centra zpracování suroviny z více původů. Tatáž infrastruktura, která z Turecka činí dominantní světovou sílu v sušených fících a meruňkách — technologie geotermálního sušení, potravinářské zpracovatelské provozy certifikované podle norem ISO 22000 a BRC a logistická síť optimalizovaná pro celní odbavení v EU, USA a na Blízkém východě — může být použita na jakékoli ovoce, včetně tropických druhů, které Turecko dováží jako surovinu.
Tento průvodce je určen manažerům nákupu, nákupčím surovin a majitelům privátních značek, kteří chtějí pochopit, jak turecký dodavatelský řetězec sušeného manga funguje, jaké jakostní třídy a formáty produktů jsou k dispozici a jak hodnotit MOQ, ceny a soulad s předpisy pro svůj konkrétní cílový trh. Pokud již sušené ovoce z Turecka nakupujete, jde o logické rozšíření vašeho stávajícího dodavatelského vztahu. Pokud s tureckým nákupem začínáte, přečtěte si nejprve našeho obsáhlého průvodce sušeným ovocem ve velkém s úplným přehledem kategorie.
Proč Turecko pro sušené mango? Model zpracování suroviny z více původů
Postavení Turecka jako centra zpracování sušeného ovoce
Turecko zpracovává a vyváží objemově více sušeného ovoce než kterákoli jiná země kromě Spojených států. A neomezuje se to na ovoce, které Turecko pěstuje doma. Během uplynulého desetiletí vybudovali turečtí zpracovatelé potravin model, v němž se surové nebo polozpracované ovoce dováží ze zemí původu, poté se zpracuje, roztřídí, zabalí a znovu vyveze pod tureckými výrobními certifikacemi.
Strukturální výhody, díky nimž tento model funguje:
- Zpracovatelská infrastruktura: Turecko má přes 400 licencovaných provozů na zpracování sušeného ovoce, z nichž mnohé pracují na úrovni certifikací BRC nebo IFS pro EU. Tyto provozy zajišťují mytí, krájení, sušení, detekci kovů, balení a označování pod jednou střechou.
- Geotermální energie: Turecko je čtvrtým největším uživatelem přímého využití geotermálního tepla na světě (po Číně, Spojených státech a Švédsku). Geotermální sušení snižuje náklady na energii o 60–70 % ve srovnání s alternativami na fosilní paliva, a přímo tak snižuje náklady na kilogram hotového výrobku. Prohlédněte si sortiment geotermálně sušeného ovoce, kde je tato technologie použita v celé produktové řadě.
- Soubor certifikací: Jediný turecký provoz může současně držet certifikace ISO 22000, HACCP, GMP, bio (EU/USDA/JAS), BRC, halal a košer — a s jedním dodavatelem tak splnit dovozní požadavky prakticky jakéhokoli cílového trhu.
- Logistická poloha: Istanbul leží na průsečíku námořních tras EU, GCC, SNS a východní Asie. Doba přepravy do Rotterdamu je 8–12 dní po moři, do Dubaje 5–7 dní, do Šanghaje 18–22 dní.
Nákup surového manga: Indie, Vietnam, Thajsko, Senegal
Turečtí zpracovatelé sušeného manga se nespoléhají na jediný původ. Dodavatelský řetězec surového manga obvykle zahrnuje více zdrojových zemí, vybíraných podle odrůdových vlastností, sezónní dostupnosti a cen:
Indie — největší světový producent manga (přibližně 21 milionů tun ročně). Mezi klíčové odrůdy pro sušení patří Alphonso (intenzivně aromatická, prémiový positioning), Totapuri (pevná dužina, vysoká výtěžnost při krájení) a Kesar (zlatá barva, vyvážená sladkost). Indické mango je k dispozici od března do července, s vrcholem nabídky v dubnu a květnu. Na Indii připadá většina surového manga dováženého do Turecka ke zpracování.
Vietnam — odrůdy Cat Hoa Loc a Hoa Loc nabízejí osobitý sladkokyselý chuťový profil ceněný na východoasijských trzích. Vietnamská sklizeň manga probíhá od března do června, překrývá se s indickou nabídkou a umožňuje jak míchání, tak varianty z jediného původu.
Thajsko — Nam Dok Mai je referenční thajskou odrůdou pro sušení: protáhlý tvar, hladká zlatá dužina, minimum vlákniny. Thajské mango je z různých pěstitelských oblastí k dispozici celoročně, i když nejvyšší kvalita se expeduje od března do května.
Senegal — západoafrické mango (především odrůdy Kent a Keitt) poskytuje protisezónní dodavatelské okno (červen–září), které prodlužuje zpracovatelský rok. Senegalské mango mívá větší plody s nižším obsahem cukru, takže se hodí pro sušené produkty bez přidaného cukru, u nichž má být výsledná sladkost umírněná.
Brazílie — odrůdy Tommy Atkins a Palmer pokrývají okno říjen–leden a v kombinaci s asijskými a africkými původy umožňují celoroční zpracování.
Tento model více původů znamená, že turečtí zpracovatelé mohou provozovat své sušárny 8–10 měsíců v roce, místo aby byli omezeni jediným sklizňovým oknem, rozkládají fixní náklady na vyšší objem a dosahují konkurenceschopnější jednotkové ekonomiky.
Výhoda geotermálního zpracování u tropického ovoce
Mango je mimořádně citlivé na tepelnou degradaci. Charakteristické aromatické látky plodu — terpeny (myrcen, limonen), laktony a těkavé estery — se nad 60 °C začínají výrazně rozkládat. Ztráty vitaminu C (kyseliny askorbové) se prudce zrychlují nad 65 °C. Konvenční horkovzdušné sušení při 70–80 °C dává hotový výrobek, který si zachová cukr, ale ztratí velkou část jemného aroma a nutričního profilu.
Geotermální sušení při 40–55 °C leží v rozmezí pro mango optimálním: je dostatečně teplé, aby účinně odstranilo vlhkost (cílová aktivita vody pod 0,60 během 12–18 hodin u krájeného produktu), a dostatečně chladné, aby zachovalo těkavé látky, které definují prémiové sušené mango. Interní laboratorní data ze zpracovatelské sezóny 2025 ukazují:
- Zachování vitaminu C: 75–85 % při geotermálním sušení na 45 °C oproti 42–55 % při konvenčním horkovzdušném sušení na 72 °C.
- Celkový obsah fenolických látek: 80–90 % zachování při geotermálních teplotách oproti 55–65 % při konvenčních teplotách.
- Zachování barvy: přirozená zlatooranžová barva se udrží bez hnědnutí, k němuž dochází při vyšších teplotách sušení. Není potřeba žádná umělá úprava barvy.
- Aromatický profil: analýza GC-MS ukazuje o 60–70 % vyšší zachování klíčových těkavých terpenů ve srovnání s horkovzdušně sušeným produktem.
Podrobnější srovnání technologií sušení a jejich vlivu na zachování živin najdete v našem průvodci lyofilizovaným vs. geotermálně sušeným ovocem.
Typy produktů ze sušeného manga
Plátky manga (vláčné, bez přidaného cukru)
Nejběžnější B2B formát. Celé půlky manga se krájejí na tloušťku 5–8 mm a suší na obsah vlhkosti 14–18 %, čímž vzniká vláčný, přirozeně sladký produkt s trvanlivostí 12–18 měsíců při okolní teplotě. Varianty bez přidaného cukru spoléhají výhradně na přirozený obsah fruktózy a glukózy v plodu (obvykle 60–70 g celkových cukrů na 100 g sušeného produktu).
Plátky jsou základním formátem pro maloobchodní snacky, příměs do směsí ořechů a sušeného ovoce a gastronomii. Podle zamýšleného použití je lze krájet na proužky, půlměsíce nebo nepravidelné tvary.
Kousky a kostky manga
Krájené na kostky o rozměrech 8–12 mm nebo 15–20 mm, sušené na podobné specifikace vlhkosti jako plátky. Kousky a kostky se upřednostňují jako příměs do granoly a müsli, pro pekárenské aplikace a jako posyp na zmrzlinu. Jednotná velikost kostek je zásadní pro průmyslové výrobce potravin, kteří potřebují konzistentní hmotnost kusů pro automatické dávkovací systémy.
Mangový prášek
Sušené mango mleté na velikost částic 80–200 mesh, s obsahem vlhkosti sníženým pro stabilitu na 4–6 %. Mangový prášek slouží výrobcům smoothie a nápojů, formulátorům doplňků stravy, výrobcům aromat a výrobcům pekárenských směsí. Lze jej vyrábět z geotermálně sušené nebo lyofilizované suroviny, přičemž lyofilizovaná verze dosahuje 2–3× vyšší ceny u aplikací vyžadujících okamžitou rozpustnost.
Podrobné srovnání metod výroby ovocných prášků najdete v našem průvodci ovocný prášek vs. lyofilizované ovoce v recepturách.
Lyofilizované mangové chipsy
Celé plátky nebo kousky lyofilizované na vlhkost pod 3 %, které mají lehkou, křupavou texturu rozplývající se na jazyku. Lyofilizované mango je na kilogram 5–8× dražší než geotermálně sušený produkt, ale slouží odlišným aplikacím: příměsím do cereálií, které si musí udržet křupavost v mléce, prémiovým snackům, kde je křupavá textura prodejním argumentem, a farmaceutickým nebo nutraceutickým základům, kde náklady odůvodňuje maximální hustota živin.
Srovnávací tabulka typů produktů
| Typ produktu | Vlhkost (%) | Aktivita vody (aw) | Trvanlivost (měsíce) | Hlavní použití | Relativní cenový index |
|---|---|---|---|---|---|
| Plátky (vláčné) | 14–18 | 0,55–0,65 | 12–18 | Maloobchodní snacky, směsi, gastronomie | 1,0× (základ) |
| Kousky / kostky | 14–18 | 0,55–0,65 | 12–18 | Granola, pekárenství, posyp na zmrzlinu | 1,1–1,2× |
| Prášek | 4–6 | 0,20–0,35 | 18–24 | Smoothie, doplňky stravy, aromatizace | 1,3–1,8× |
| Lyofilizované chipsy | 1–3 | 0,10–0,20 | 24–36 | Příměs do cereálií, prémiové snacky | 5,0–8,0× |
| Osmotické + geotermální | 16–20 | 0,55–0,65 | 12–18 | Cukrovinky, lehce slazený snack | 0,9–1,1× |
Jakostní třídy a specifikace
Třídění podle barvy (přírodní vs. ošetřené)
Barva sušeného manga je jedním z nejspornějších jakostních parametrů v B2B obchodu, protože ji odběratelé, kteří produkt neznají, často používají jako zástupný ukazatel kvality. Skutečnost je složitější:
- Přirozená zlatooranžová: dosahuje se jí pečlivým řízením teploty během sušení (pod 55 °C) a rychlým zpracováním po oloupání. Jde o prémiovou třídu, která svědčí o minimální oxidaci a žádném umělém ošetření. Geotermální sušení dává tuto barvu přirozeně.
- Světle žlutá: svědčí buď o jiné odrůdě manga (některé kultivary mají přirozeně světlejší dužinu), nebo o mírně vyšší teplotě sušení, která způsobila lehkou karamelizaci povrchových cukrů.
- Tmavě jantarová až hnědá: svědčí buď o delší oxidaci (pomalé zpracování mezi loupáním a sušením), o vyšších teplotách sušení, nebo o použití nesířeného přírodního manga z odrůd s přirozeně tmavší dužinou.
- Jasně oranžová (ošetřená): dosahuje se jí fumigací oxidem siřičitým (SO2), který působí jako konzervant i fixátor barvy. V konvenčním zpracování je to běžné, ale odběratelé dbající na clean label to stále častěji odmítají.
Obsah cukru (bez přidaného cukru vs. lehce slazené)
Sušené mango přirozeně obsahuje 60–70 g cukru na 100 g hotového výrobku (především fruktózu a glukózu z čerstvého plodu, zakoncentrované sušením). Nejde o přidaný cukr — je to vlastní ovocný cukr a předpisy o označování na většině trhů umožňují jej tak deklarovat.
Na B2B trhu existují tři kategorie podle cukru:
- Bez přidaného cukru (NAS): pouze přirozené cukry plodu. Jde o nejrychleji rostoucí segment, tažený poptávkou po clean label. Hotový výrobek má pevnou, vláčnou texturu a vyváženou sladkokyselou chuť.
- Lehce slazené: osmotické předošetření roztokem cukru nebo ovocné šťávy (obvykle 10–20 % přidaných cukrů z hmotnosti hotového výrobku). Vzniká měkčí, sladší produkt, upřednostňovaný na některých asijských a blízkovýchodních trzích.
- Proslazené / kandované: obsah cukru přesahuje 75 g na 100 g. Jde o cukrovinku, ne o přírodní sušené ovoce, a v nákupních specifikacích by měla být jasně odlišena. Je mimo rámec většiny B2B nákupu zaměřeného na zdraví.
Cílové hodnoty vlhkosti a aktivity vody
Obsah vlhkosti a aktivita vody (aw) jsou dva nejkritičtější parametry pro skladovací stabilitu a bezpečnost potravin:
- Obsah vlhkosti určuje texturu. U vláčných plátků manga je optimální rozmezí 14–18 %. Pod 12 % je produkt tvrdý a křehký. Nad 20 % je produkt příliš měkký a náchylný k mikrobiálnímu růstu.
- Aktivita vody určuje mikrobiální bezpečnost. Kritickým prahem je aw 0,65 — pod touto úrovní většina plísní a kvasinek nemůže růst. Pro přepravu na dlouhé vzdálenosti bez chladicího řetězce cilte na aw pod 0,60.
Oba parametry by měly být uvedeny v objednávkách a ověřeny v CoA. Jak CoA číst a interpretovat, se dozvíte v našem průvodci zkouškami kvality a CoA.
Oxid siřičitý: ošetřené vs. neošetřené
Oxid siřičitý (SO2) se při zpracování sušeného ovoce používá jako konzervant a látka zachovávající barvu. U sušeného manga udržuje ošetření SO2 jasně oranžovou barvu a prodlužuje trvanlivost tím, že inhibuje enzymatické hnědnutí a mikrobiální růst.
Regulatorní limity se liší podle trhu:
- EU: nejvýše 1 000 mg/kg SO2 v sušeném ovoci (nařízení ES 1333/2008). Nad 10 mg/kg musí být deklarován na etiketě jako E220 nebo „obsahuje siřičitany“.
- USA: FDA vyžaduje deklaraci siřičitanů nad 10 ppm. Pro sušené ovoce není stanoveno číselné maximum, ale praktické limity odpovídají Codexu Alimentarius, tedy 1 000 mg/kg.
- Bio: podle norem EU pro ekologickou produkci, USDA NOP a JAS není povolen žádný SO2.
- GCC: normy GSO odpovídají limitům Codexu. Certifikační orgány halal mají k SO2 různé postoje — některé jej přijímají jako pomocnou látku při zpracování, jiné vyžadují produkt bez SO2.
Tržní trend směřuje výrazně k nesířenému sušenému mangu, tažen spotřebitelskou poptávkou po clean label a schopností geotermálního sušení dosáhnout atraktivní barvy bez chemického ošetření. Standardní výroba sušeného manga u Arovely je bez SO2.
Tabulka jakostních tříd
| Třída | Barva | Úprava cukrem | SO2 | Vlhkost (%) | Tolerance vad | Obvyklé použití |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Prémiová NAS | Přirozená zlatooranžová | Bez přidaného cukru | Žádný (0 ppm) | 14–16 | Pod 2 % hmotnosti | Prémiový maloobchod, bio, zdravá výživa |
| Standardní NAS | Zlatá až světle jantarová | Bez přidaného cukru | Žádný (0 ppm) | 14–18 | Pod 5 % hmotnosti | Standardní maloobchod, směsi, granola |
| Lehce slazená | Jasně oranžová | 10–20 % přidaného cukru | Volitelně (pod 500 ppm) | 16–20 | Pod 5 % hmotnosti | Asijský maloobchod, příměs do cukrovinek |
| Konvenční ošetřená | Jasně oranžová | Proměnlivá | 500–1 000 ppm | 14–18 | Pod 8 % hmotnosti | Gastronomie, pekárenství, nákup řízený cenou |
| Průmyslová / prášková třída | Proměnlivá | Proměnlivá | Proměnlivý | 4–6 (prášek), 14–18 (kusy) | Pod 10 % hmotnosti | Výroba prášku, aromatizace, pekárenské směsi |
Metody zpracování
Geotermální sušení (40–55 °C u manga)
Geotermální sušení je základní metodou zpracování v provozu Arovely v Sındırgı (Balıkesir). Konkrétně u manga probíhá proces takto:
- Příjem a kontrola suroviny: dovezené mango (čerstvé nebo polozpracované IQF) se kontroluje z hlediska zralosti, vad a počáteční hodnoty Brix (cíl: 14–18 °Brix u čerstvého, upraveno pro IQF).
- Mytí a sanitace: mytí chlorovanou vodou (50–100 ppm volného chloru) následované oplachem pitnou vodou.
- Loupání a krájení: ruční nebo poloautomatické loupání. Krájení na tloušťku 5–8 mm pomocí kalibrovaných nožových kráječů.
- Předošetření (volitelné): ponoření do kyseliny citronové (roztok 0,5–1,0 %) k inhibici enzymatického hnědnutí. Ponoření do kyseliny askorbové pro obohacení vitaminem C. Ve standardním procesu žádné ošetření SO2.
- Nakládání a sušení: nakrájené mango se rozloží v jedné vrstvě na síťová sušicí síta (maximální hustota naložení: 8–10 kg/m2). Síta se zakládají do geotermálních sušicích komor nastavených na 45–50 °C s relativní vlhkostí 20–30 % a nepřetržitou cirkulací vzduchu o nízké rychlosti.
- Doba sušení: 14–18 hodin u standardních plátků o tloušťce 6 mm k dosažení obsahu vlhkosti 15–16 %. Silnější plátky nebo celé půlky vyžadují 20–24 hodin.
- Chlazení a kondicionování: usušený produkt se ochladí na okolní teplotu a poté se před balením ponechá 24–48 hodin v kondicionačních zásobnících, aby se vyrovnalo rozložení vlhkosti.
- Detekce kovů a balení: každá výrobní šarže prochází detektorem kovů (citlivost: železné kovy 1,5 mm, neželezné kovy 2,0 mm, nerezová ocel 2,5 mm). U velkoobjemových formátů balení v modifikované atmosféře (proplach dusíkem).
Zdrojem geotermální energie je podzemní horká voda o teplotě 65–80 °C z vrtů v geotermálním poli Sındırgı, vedená trubkovými výměníky tepla, v nichž vzniká teplý sušicí vzduch. Nedochází k žádnému spalování, nepoužívá se uhlíkaté palivo a kromě vodní páry nevznikají žádné emise. Úplný technický rozbor najdete v našem B2B průvodci geotermálním sušením.
Osmotická dehydratace + geotermální dosušení
Osmotická dehydratace je dvoustupňový proces, při němž se plátky manga nejprve na 2–6 hodin ponoří do koncentrovaného roztoku cukru nebo ovocné šťávy (40–65 °Brix). Osmotickým tlakem se tak odstraní 30–50 % volné vody dříve, než produkt vstoupí do geotermální sušicí komory.
Výhody:
- Kratší doba sušení: 8–12 hodin místo 14–18 hodin u produktu bez osmotické úpravy.
- Měkčí textura: příjem cukru dává měkčí, poddajnější hotový výrobek.
- Lepší zachování barvy: cukerná matrice chrání pigmenty během sušení.
Nevýhody:
- Přidaný cukr: produkt musí být označen jako obsahující přidaný cukr, což jej vylučuje z positioningu bez přidaného cukru.
- Vyšší obsah cukru: 70–80 g celkových cukrů na 100 g oproti 60–70 g u produktu NAS.
- Další procesní krok: prodlužuje celkovou dobu procesu o 4–8 hodin včetně osmotického ponoření a okapání.
Tato metoda se upřednostňuje u lehce slazených mangových produktů určených pro trhy Blízkého východu a jihovýchodní Asie, kde spotřebitel očekává měkčí a sladší sušené ovoce.
Lyofilizace
Lyofilizace (sušení mrazem) dává zásadně odlišný produkt: křupavý, porézní a s mimořádně nízkou vlhkostí (1–3 %). Proces spočívá ve zmrazení plátků manga na -40 °C a následné vakuové sublimaci, při níž se led odstraňuje přímo jako vodní pára, aniž by prošel kapalnou fází.
U manga zachovává lyofilizace 90–95 % vitaminu C a prakticky všechny těkavé aromatické látky, takže vzniká nutričně nejhustší a chuťově nejvěrnější dostupný formát sušeného manga. Daní je cena: lyofilizace je na kilogram hotového výrobku 5–8× dražší než geotermální sušení kvůli investičním nákladům na lyofilizační zařízení (500 000–5 000 000 USD na jednotku) a vysoké spotřebě elektřiny (2,5–4,0 kWh na kg odstraněné vody).
Lyofilizované mango má opodstatnění u příměsí do cereálií (udrží křupavost v mléce), farmaceutických základů a ultraprémiových snackových řad, kde cenová hladina nákladovou strukturu unese.
Konvenční horkovzdušné sušení
Konvenční horkovzdušné tunelové sušárny pracují při 65–80 °C a jsou celosvětově dominantní metodou sušení manga. Jsou rychlejší (8–12 hodin u krájeného produktu) a vyžadují nižší investice než geotermální nebo lyofilizační systémy.
Nevýhody jsou dobře zdokumentovány:
- Degradace živin: zachování vitaminu C klesá při 72 °C na 40–55 %. Celkový obsah fenolických látek klesá o 35–45 %.
- Ztráta chuti: vysoké teploty vyhánějí těkavé terpeny a estery, které definují aroma manga. Hotový výrobek je sladký, ale chuťově jednorozměrný.
- Tmavnutí barvy: Maillardovo hnědnutí při teplotách nad 65 °C dává tmavší produkt, pokud se nepoužije SO2.
- Náklady na energii: pohon fosilními palivy nebo elektřinou ze sítě, s o 60–70 % vyššími náklady na energii na kilogram oproti geotermálnímu sušení.
- Uhlíková stopa: 0,8–1,2 kg CO2e na kg hotového výrobku oproti 0,02–0,05 kg CO2e u geotermálně sušeného produktu.
Konvenční sušení zůstává základem pro nákup řízený cenou, ale rozdíl v kvalitě a udržitelnosti oproti geotermálnímu sušení je významný a měřitelný.
MOQ, ceny a balení
MOQ a struktura cen
| Formát produktu | MOQ (kg) | Orientační cena FOB (USD/kg) | Možnosti balení | Dodací lhůta |
|---|---|---|---|---|
| Plátky manga NAS (velkoobjemové) | 1 000 | 7,50–10,50 | Karton 10 kg, vakuový sáček 5 kg | 3–4 týdny |
| Plátky manga NAS (maloobchodní balení) | 500 (+ 3 000 kusů) | 9,00–13,00 | Doypack 100–250 g, flow pack | 5–7 týdnů |
| Kousky / kostky manga (velkoobjemové) | 1 000 | 8,00–11,00 | Karton 10 kg | 3–4 týdny |
| Mangový prášek (velkoobjemový) | 500 | 12,00–18,00 | Kraftový pytel 25 kg, 10 kg s PE vložkou | 4–5 týdnů |
| Lyofilizované mangové chipsy (velkoobjemové) | 250 | 45,00–65,00 | Hliníkový sáček 5 kg, proplach dusíkem | 4–6 týdnů |
| Osmotické + geotermální (velkoobjemové) | 1 000 | 6,50–9,00 | Karton 10 kg | 3–4 týdny |
Ceny jsou orientační a závisejí na původu surového manga, odrůdě, objemu objednávky a kolísání měn. Mango původu Alphonso dosahuje prémie 20–30 % oproti Totapuri nebo běžnému indickému mangu. Bio certifikace přidává k základní ceně 15–25 %. Všechny ceny jsou FOB turecký přístav (obvykle Izmir nebo Mersin).
Uplatňují se množstevní slevy: objednávky nad 5 tun obvykle získávají slevu 5–8 %; nad 20 tun (plný kontejner) slevu 10–15 %.
Velkoobjemové formáty
Standardní velkoobjemové balení B2B sušeného manga:
- Karton z vlnité lepenky 10 kg s vnitřní PE vložkou — výchozí formát pro výrobce potravin a odběratele, kteří zboží přebalují.
- Vakuově uzavřený sáček 5 kg ve vnějším kartonu — upřednostňovaný menšími zpracovateli a odběrateli citlivými na kvalitu, kteří chtějí otevírat méně produktu na jednu dávku.
- Kraftový pytel 25 kg s PE vložkou — standard pro práškové produkty.
- Big bag (500 kg nebo 1 000 kg) — k dispozici pro velkoobjemové průmyslové odběratele (cukrovinky, pekárenské směsi).
Všechny velkoobjemové formáty nesou na vnějším obalu číslo šarže, datum výroby, datum minimální trvanlivosti, čistou hmotnost a pokyny ke skladování. S každou zásilkou se odesílá fytosanitární dokumentace a CoA ke konkrétní šarži je k dispozici na vyžádání. Přehled velkoobchodního balení a osvědčených postupů objednávání najdete v našem průvodci B2B vzorkovými objednávkami.
Maloobchodní balení pod privátní značkou
Arovela nabízí u produktů ze sušeného manga kompletní službu privátní značky:
- Návrh obalu: vlastní designový tým nebo práce s grafikou dodanou odběratelem.
- Možnosti formátu: doypack (stojací sáček) o hmotnosti 50 g, 100 g, 150 g a 250 g; flow pack pro jednu porci; pevná vanička s fóliovým víčkem pro prémiový positioning.
- MOQ pro privátní značku: 3 000–10 000 kusů na položku (podle formátu). Minimální první objednávka obvykle kombinuje 2–3 položky, aby se naplnila smíšená paleta nebo zásilka LCL.
- Časový plán: 55–70 dní od schválené grafiky po první expedici, včetně pořízení obalů, výroby a uvolnění kvality.
Sezónní dostupnost a dodací lhůty
Protože Turecko dováží surové mango z více původů s posunutými sklizňovými sezónami, je sušené mango od tureckých zpracovatelů k dispozici celoročně. Ceny a dostupnost suroviny však kolísají:
- Vrchol dostupnosti (nejnižší cena suroviny): duben–červenec (indická a vietnamská sklizeň) a červen–září (senegalská sklizeň).
- Mimo sezónu (vyšší cena suroviny): listopad–únor, kdy je k dispozici pouze brazilská nabídka a mango IQF z chladíren.
- Výrobní dodací lhůta: 3–5 týdnů od potvrzené objednávky u standardních velkoobjemových formátů. 5–7 týdnů u privátní značky. U produktu s bio certifikací připočtěte 2–3 týdny kvůli požadavkům na oddělené zpracování.
Odběratelé, kteří hledají nejvýhodnější roční ceny, by měli zvážit termínové kontrakty vázané na ceny suroviny z období duben–červenec, s plánovanými dodávkami v průběhu roku.
Soulad s předpisy
EU: MRL pesticidů, limity kontaminantů, označování
Dovoz sušeného manga z Turecka (nebo jakékoli třetí země) do EU se řídí několika vzájemně provázanými nařízeními:
Maximální limity reziduí pesticidů (MRL): nařízení (ES) č. 396/2005 stanoví MRL pro rezidua pesticidů v sušeném ovoci. U manga patří mezi klíčové analyty karbendazim, chlorpyrifos (jehož použití je v EU nyní zakázáno, ale v některých zemích původu se stále používá) a dithiokarbamáty. Zkoušky před odesláním vůči databázi MRL EU jsou nezbytné, zejména u suroviny indického původu, kde se způsoby používání pesticidů mohou lišit od látek schválených v EU.
Limity kontaminantů: nařízení (EU) 2023/915, které nahradilo nařízení (ES) č. 1881/2006, pokrývá aflatoxiny, ochratoxin A, olovo, kadmium a další kontaminanty. Ačkoli je riziko aflatoxinu u manga nižší než u skořápkových plodů nebo fíků, zkoušky by přesto měly být součástí standardního CoA.
Označování potravin: nařízení (EU) č. 1169/2011 vyžaduje uvedení všech složek, alergenů, výživových údajů, čísla šarže, data minimální trvanlivosti a země původu. U sušeného manga zpracovaného v Turecku z indické suroviny musí etiketa uvádět zemi zpracování (Turecko) a původ manga, pokud by jeho neuvedení bylo zavádějící.
Deklarace siřičitanů: je-li SO2 nad 10 mg/kg, musí být deklarován jako alergen. To je další obchodní důvod pro výrobu bez SO2.
Úplný přehled požadavků pro vstup na trh EU najdete v našem regulatorním průvodci vstupem na trh EU.
USA: FDA FSMA, požadavky na dovoz tropického ovoce
FSMA (Food Safety Modernization Act): všechny provozy, které vyrábějí, zpracovávají nebo skladují potraviny určené ke spotřebě v USA, musí být registrovány u FDA a splňovat preventivní kontroly pro potraviny určené k lidské spotřebě (21 CFR Part 117). Turečtí vývozci musí mít platnou registraci FDA a písemný plán bezpečnosti potravin.
Program ověřování zahraničních dodavatelů (FSVP): dovozce v USA odpovídá za ověření, že zahraniční dodavatelé splňují normy FDA. To zahrnuje analýzu nebezpečí, hodnocení výkonnosti dodavatele a postupy nápravných opatření. Turečtí dodavatelé s certifikací ISO 22000 a HACCP obvykle splňují požadavky FSVP s minimální dodatečnou dokumentací.
Požadavky na dovoz tropického ovoce: sušené mango nepodléhá fytosanitárním požadavkům USDA APHIS (ty se vztahují především na čerstvé ovoce). FDA však může zadržet zásilky s rezidui pesticidů nad tolerancemi USA (40 CFR Part 180) nebo s nehygienickými podmínkami při zpracování.
Označování: FDA 21 CFR Part 101. Musí být uvedena země původu. „Dried mango“ nebo „dried mango slices“ jsou přijatelné standardní názvy potraviny. Údaje o cukru musí podle aktualizovaných požadavků na tabulku Nutrition Facts rozlišovat celkové cukry a přidané cukry.
GCC: halal, normy GSO
Trh Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu (Saúdská Arábie, SAE, Katar, Kuvajt, Bahrajn, Omán) vyžaduje:
Certifikace halal: povinná pro dovoz potravin. Certifikační orgán musí být uznán úřadem dovážející země (např. SFDA v Saúdské Arábii, ESMA v SAE). Sušené mango samo je ze své podstaty halal, ale zpracovatelský provoz musí mít certifikaci halal, což znamená, že se na stejných linkách nezpracovávají žádné produkty, které halal nejsou, nebo že jsou mezi výrobou halal a jinou výrobou zavedeny zdokumentované čisticí protokoly.
Normy GSO: GSO 2333 upravuje požadavky na kvalitu sušeného ovoce. GSO 150 upravuje označování potravin. U maloobchodních výrobků je povinné označení v arabštině. Datum výroby, datum spotřeby a číslo šarže musí být zřetelně uvedeny.
Registrace SFDA (Saúdská Arábie): všechny potravinářské podniky vyvážející do Saúdské Arábie se musí zaregistrovat na elektronické platformě SFDA. Před první zásilkou je vyžadována registrace produktu a dovozní povolení.
Podrobné požadavky na export do GCC najdete v našem průvodci exportem do SAE a GCC.
Východní Asie: japonské MHLW, korejské MFDS
Japonsko (MHLW — Ministerstvo zdravotnictví, práce a sociálních věcí): dovážené potraviny podléhají kontrole podle zákona o hygieně potravin. Mezi klíčové požadavky na sušené mango patří zkoušky reziduí pesticidů vůči japonskému „pozitivnímu seznamu“ (který obsahuje MRL pro více než 800 látek), soulad s předpisy o přídatných látkách (japonský seznam schválených přídatných látek se liší od seznamů EU a USA) a u některých původů radiační kontrola.
Korea (MFDS — Ministerstvo pro bezpečnost potravin a léčiv): dovážené potraviny vyžadují předchozí dovozní prohlášení. MRL pesticidů se řídí korejským systémem pozitivního seznamu (PLS), který pro jakoukoli látku bez stanoveného MRL používá výchozí hodnotu 0,01 mg/kg — výrazně přísnější než výchozí hodnoty EU nebo USA. Zkoušky před odesláním vůči korejskému PLS jsou nezbytné, zejména u multireziduální analýzy.
Japonsko i Korea vyžadují u maloobchodních výrobků označení v korejštině/japonštině. Velkoobjemový B2B dovoz může používat anglické označení s doplňkovou etiketou, kterou nalepí místní dovozce. Pokyny pro jednotlivé trhy najdete v našem průvodci nákupem pro Jižní Koreu a Japonsko.
Logistika dodavatelského řetězce
Časová osa nákupu suroviny
Dodavatelský řetězec sušeného manga od původu po hotový výrobek sleduje tuto časovou osu:
- Sklizeň surového manga v zemi původu (měsíc 0): čerstvé mango se sklidí, roztřídí a buď se odešle čerstvé (k okamžitému zpracování), nebo se v zemi původu zpracuje na polotovar IQF (jednotlivě rychle zmrazený).
- Přeprava čerstvého manga do Turecka (týden 1–2): letecká přeprava u malých prémiových šarží (3–5 dní). Chlazená námořní přeprava u velkých objemů (10–18 dní podle původu).
- Přeprava manga IQF do Turecka (týden 2–4): námořní přeprava v mrazicím kontejneru (reefer) z Indie, Vietnamu nebo Thajska do přístavu Mersin nebo Izmir. Doba přepravy 12–22 dní.
- Celní odbavení a převoz do provozu (týden 3–5): turecké celní odbavení, fytosanitární kontrola a přeprava do zpracovatelského provozu.
- Zpracování (týden 4–6): rozmrazení (u IQF), mytí, krájení, sušení, kondicionování, zkoušky kvality a balení. Celková doba zpracování je 3–5 dní na výrobní dávku.
- Uvolnění kvality a exportní dokumentace (týden 5–7): vystavení CoA, vydání fytosanitárního osvědčení, vývozní celní odbavení.
Celková doba od sklizně v zemi původu po FOB turecký přístav: 5–7 týdnů u čerstvého manga, 4–6 týdnů u manga IQF. Připočtěte dobu námořní přepravy do cílového přístavu odběratele.
Zpracovatelské okno
Díky nákupu z více původů pokrývá zpracovatelské okno sušeného manga v tureckých provozech většinu roku:
- Březen–červenec: indické a vietnamské čerstvé mango a mango IQF (vrcholný objem, nejlepší ceny).
- Červen–září: senegalské mango (odrůdy Kent, Keitt).
- Říjen–leden: brazilské mango (Tommy Atkins, Palmer).
- Celoročně: mango IQF z chladíren (dostupné z jakéhokoli původu, skladované při -18 °C až 12 měsíců).
Praktický důsledek pro odběratele: sušené mango lze objednávat a expedovat celoročně, ale termínové kontrakty uzavřené v období duben–červenec zajistí nejvýhodnější ceny suroviny.
Ceny FOB a Incoterms
Standardní B2B transakce se sušeným mangem z Turecka používají doložku Incoterms FOB (Free on Board), což znamená, že odpovědnost prodávajícího končí naložením zboží na loď v tureckém přístavu původu. Od tohoto okamžiku nese kupující náklady na přepravné, pojištění a celní odbavení v místě určení.
Další doložky Incoterms dostupné na vyžádání:
- CIF (Cost, Insurance, Freight): prodávající zajišťuje a hradí přepravné a pojištění do cílového přístavu kupujícího. Zjednodušuje proces pro odběratele, kteří nemají vlastního speditéra.
- DDP (Delivered Duty Paid): prodávající zajišťuje vše včetně celního odbavení v místě určení a doručení. Nejvyšší náklady na jednotku, ale nulová logistická zátěž pro kupujícího.
- EXW (Ex Works): kupující zajišťuje vyzvednutí z provozu prodávajícího. Nejnižší náklady prodávajícího, ale nejvyšší logistická odpovědnost kupujícího.
Podrobný rozbor toho, jak Incoterms ovlivňují vaše celkové náklady po dodání, najdete v našem průvodci Incoterms pro B2B přírodní produkty.
Požadavky na chladicí řetězec
Sušené mango s obsahem vlhkosti 14–18 % a aktivitou vody pod 0,60 nevyžaduje přepravu v chladicím řetězci. Pro trvanlivý produkt postačuje standardní přeprava v suchém kontejneru při okolní teplotě (pod 25 °C).
Výjimky, které vyžadují řízenou teplotu:
- Lyofilizované mango: ačkoli je trvanlivé, lyofilizovaný produkt je citlivý na pohlcování vlhkosti. Zásilky do tropických destinací by měly používat vysoušedla a uzavřené bariérové obaly. U zásilek do jižní a jihovýchodní Asie v monzunovém období se doporučuje kontejner reefer.
- Polozpracované mango IQF (vstupní surovina): musí být po celou dobu přepravy udržováno při -18 °C. Jakékoli přerušení chladicího řetězce znamená riziko částečného rozmrazení, opětovného zmrazení a zhoršení textury.
- Produkt s vysokou vlhkostí (nad 20 % vlhkosti): pokud odběratel specifikuje měkčí sušené mango s vyšší vlhkostí, může být k zabránění růstu plísní při delší přepravě nutný chladicí řetězec nebo MAP (balení v modifikované atmosféře).
Standardní plátky a kousky sušeného manga s vlhkostí 14–16 % se bezpečně přepravují v kontejnerech bez chlazení po celém světě, což výrazně snižuje náklady na přepravu ve srovnání s mraženými nebo chlazenými produkty.
Udržitelnost a uhlíková stopa
Environmentální argument pro nákup sušeného manga prostřednictvím tureckého geotermálního zpracování lze vyčíslit:
Zdroj energie: geotermální teplo je obnovitelný, nepřetržitý zdroj energie s nulovými emisemi ze spalování. Uhlíková náročnost geotermálního sušení je 0,02–0,05 kg CO2e na kg hotového výrobku ve srovnání s 0,8–1,2 kg CO2e u konvenčního sušení fosilními palivy.
Vykazování Scope 3: odběratelům, kteří vykazují podle směrnice EU o podávání zpráv podniků o udržitelnosti (CSRD), v rámci Carbon Disclosure Project (CDP) nebo iniciativy Science Based Targets (SBTi), poskytuje geotermální cesta zpracování doložená, auditovatelná snížení emisí v kategorii nakoupeného zboží a služeb (Scope 3, kategorie 1). Přečtěte si více o snižování emisí Scope 3 pomocí geotermálního sušení.
Spotřeba vody: geotermální sušení spotřebuje výrazně méně procesní vody než metody osmotické dehydratace nebo předošetření cukerným sirupem. Mycí voda a kondenzát ze sušicího procesu se upravují a recyklují.
Balení: Arovela standardně nabízí kartony z vlnité lepenky s certifikací FSC a recyklovatelné vnitřní PE vložky. Kompostovatelné obaly (sáčky na bázi PLA) jsou k dispozici pro maloobchodní formáty za mírný příplatek.
Odběratelům, kteří chtějí pochopit, jak turecký nákup zapadá do trendů velkoobchodu s přírodními snacky a poptávky po clean label, poskytují parametry udržitelnosti další obchodní odlišení v regálu.
Často kladené otázky
Může Turecko vyrábět sušené mango, když mango nepěstuje?
Ano. Turecké odvětví sušeného manga funguje na modelu zpracování suroviny z více původů: surové mango se dováží z tropických původů (Indie, Vietnam, Thajsko, Senegal, Brazílie) a zpracovává se v tureckých provozech technologií geotermálního sušení. Hodnotou, kterou Turecko přidává, není pěstování, ale zpracování, kontrola kvality, certifikace a exportní logistika. Jde o stejný model, jaký používá Nizozemsko u kávy a kakaa — Nizozemsko kávová zrna nepěstuje, ale díky své zpracovatelské a logistické infrastruktuře je největším evropským reexportérem kávy.
Jaké je minimální objednací množství sušeného manga ve velkém z Turecka?
MOQ začíná na 500 kg u speciálních formátů (prášek, lyofilizované mango) a na 1 000 kg u standardních plátků a kousků. Objednávky maloobchodního balení pod privátní značkou mají minimum 3 000–10 000 kusů na položku. Vzorkové objednávky o hmotnosti 5–25 kg jsou k dispozici pro vyhodnocení kvality před závazkem k výrobním objemům.
Jak si geotermálně sušené mango stojí cenově proti mangu sušenému na slunci nebo konvenčně horkým vzduchem?
Geotermálně sušené mango má cenu FOB obvykle o 8–15 % nižší než konvenčně horkovzdušně sušený produkt srovnatelné kvality ze stejného provozu, protože geotermální energie stojí o 60–70 % méně než fosilní palivo. Ve srovnání s mangem sušeným na slunci ze zemí původu je turecký geotermálně sušený produkt na kilogram o něco dražší, ale přináší výrazně vyšší konzistenci kvality, nižší podíl vad, úplnou regulatorní dokumentaci a certifikace (ISO 22000, HACCP, bio, halal), které produkt sušený na slunci od malých zpracovatelů v zemi původu poskytuje jen zřídka.
Jaké certifikace mám od tureckého dodavatele sušeného manga očekávat?
Minimálně: ISO 22000 (řízení bezpečnosti potravin), HACCP a GMP. Pro maloobchod v EU: BRC nebo IFS. Pro bio trhy: certifikaci EU pro ekologickou produkci, USDA NOP nebo JAS (Japonsko). Pro trhy GCC: certifikaci halal od uznaného orgánu. Pro dovoz do USA: registraci provozu u FDA a dokumentaci v souladu s FSVP. Někteří odběratelé mohou požadovat také certifikaci košer. Prohlédněte si naše úplné portfolio certifikací s normami, které Arovela udržuje.
Je sušené mango z Turecka vhodné pro bio produkty a produkty clean label?
Ano, za předpokladu, že surové mango pochází z certifikovaných bio původů a je zpracováno podle oddělených bio protokolů v certifikovaném provozu. Arovela je certifikována podle ISO 22000, ISO 9001 a ISO 27001 a na vyžádání může nakupovat z certifikovaných bio původů. Požadavky clean label (bez přidaného cukru, bez SO2, bez umělých přídatných látek) splňuje standardní proces geotermálního sušení bez jakýchkoli dodatečných nákladů nebo úprav procesu.
Nakupujte sušené mango z Turecka
Turecký model zpracování suroviny z více původů přináší to, co přímý nákup z tropických původů často nedokáže: konzistentní jakostní třídy, úplný soubor certifikací, geotermální zpracování, které zachovává živiny a snižuje uhlíkovou stopu, a exportní dokumentaci, která projde celním řízením v EU, USA, GCC a východní Asii bez zpoždění a odmítnutí.
Ať už potřebujete velkoobjemové plátky sušeného manga pro výrobu potravin, prášek pro receptury doplňků stravy, lyofilizované chipsy pro prémiový maloobchod, nebo kompletní řadu pod privátní značkou, existuje infrastruktura umožňující růst od vzorkové objednávky po objemy plných kontejnerů v rámci jediného dodavatelského vztahu.
Prohlédněte si sortiment geotermálně sušeného ovoce, projděte si naše certifikace nebo si vyžádejte nabídku s uvedením cílového formátu produktu, objemu, cílového trhu a případných specifických požadavků na certifikaci.
