עיקרי הדברים
- טורקיה מספקת כ-85-90% מיצוא המשמשים המיובשים העולמי, ומחוז מלטיה (Malatya) לבדו אחראי ליותר מ-90% מהייצור הטורקי — ולכן זהו מקור הרכש החשוב ביותר לכל קונה B2B של משמשים מיובשים.
- משמשים מיובשים ממלטיה מגיעים בשתי צורות עיקריות: מגופרים (כתום בהיר, בטיפול SO2) לשוקי הקמעונאות, וטבעיים/לא מגופרים (חום כהה) לערוצים של צרכנים מודעי בריאות ולערוצים האורגניים — ולכל אחת מהן פרופיל נפרד של עמידה בדרישות ושל תמחור.
- גבולות האפלטוקסין של האיחוד האירופי למשמשים מיובשים הם 2 ug/kg ל-B1 ו-4 ug/kg בסך הכול, ורמת השאריות המרבית של SO2 היא 2,000 mg/kg — המחמירים ביותר בשוקי היבוא הגדולים, ואמת המידה שהספק שלכם חייב לעמוד בה.
- מחירי FOB Mersin/Iskenderun למשמשים מיובשים בסיטונאות נעים בין 3.50 ל-8.00 USD לקילוגרם, בהתאם לסוג (מגופר מול טבעי), לדרגת הגודל ולעונה — וה-MOQ מתחיל ב-500 kg למשטחים מעורבים וב-5,000 kg למטעני מכולה מלאה.
- כל משלוח יצוא מחייב תעודת אנליזה (CoA), תעודה פיטוסניטרית ותעודת חיטוי בגז (פומיגציה) כתיעוד מינימלי — ובנוסף הסמכה אורגנית (EU/NOP/JAS) אם נטען למעמד אורגני.
מבוא
משמשים מיובשים ממלטיה אינם רק מוצר אזורי — הם התקן העולמי. כאשר מנהלי רכש ברחבי אירופה, המזרח התיכון או צפון אמריקה מציינים "משמשים מיובשים" בהזמנת רכש, ההסתברות המכרעת היא שמקור המוצר במלטיה, מחוז במזרח אנטוליה שבנה את כל כלכלתו החקלאית סביב גידול המשמש לאורך מאות שנים.
טורקיה מייצאת בין 120,000 ל-160,000 טונות של משמשים מיובשים בשנה, שהם 85-90% מהיקף הסחר העולמי. מתוך התפוקה הזו, מחוז מלטיה וסביבתו הקרובה תורמים יותר מ-90%. שום מקור אחר של פירות יבשים על פני כדור הארץ אינו משתווה לרמת הריכוז הגיאוגרפי הזו. עבור קוני B2B, הריכוז הזה יוצר גם הזדמנות וגם סיכון — הזדמנות בעומק של אפשרויות האספקה, מערכות הדירוג ויכולות העיבוד הזמינות מאזור אחד, וסיכון בדמות תנודתיות מחירים הקשורה ליבול אחד.
מדריך זה מספק את מסגרת הרכש המלאה לרכישת משמשים מיובשים ממלטיה בהיקף סיטונאי: מאפייני הזנים, סוגי המוצרים, דירוג האיכות, העמידה ברגולציה לפי שוק היעד, מבני התמחור, דרישות התיעוד ומתודולוגיית הערכת הדוגמאות. להקשר רחב יותר על רכש פירות יבשים מטורקיה, ראו את מדריך הרכש שלנו לפירות יבשים בסיטונאות.
אזור מלטיה — מדוע הגיאוגרפיה חשובה
אקלים ופני השטח
מלטיה שוכנת בגובה של 900-1,200 מטרים ברמת מזרח אנטוליה, שבה תנאי האקלים היבשתי יוצרים את דפוסי העקה הספציפיים שעצי המשמש זקוקים להם לפיתוח סוכר מיטבי. גורמי האקלים המרכזיים הם:
- טמפרטורות קיצוניות: חורפים קשים (-15 עד -25 מעלות צלזיוס) מספקים את שעות הקור הדרושות לתרדמה, ואילו קיצים חמים ויבשים (35-40 מעלות צלזיוס) מרכזים את הסוכרים בפרי ל-50-65% מוצקים מסיסים כוללים.
- לחות נמוכה: הלחות היחסית בקיץ עומדת בממוצע על 25-35%, והיא מאפשרת ייבוש טבעי בשמש על העץ או על משטחי ייבוש ללא סיכון לעובש — גורם איכות קריטי.
- הפרשי טמפרטורה יומיים הנובעים מהגובה: הפרשים של 15-20 מעלות צלזיוס בין היום ללילה בתקופת הבשלת הפרי (יוני-יולי) מפתחים את פרופיל הטעם המורכב — תווים של קרמל, דבש וטאנינים — המבדיל את משמשי מלטיה מהמתחרים הגדלים בגובה נמוך יותר (איראן, אוזבקיסטן).
- קרקע וולקנית: הקרקעות העשירות במינרלים של האזור, שהורבדו בפעילות וולקנית קדומה, מספקות את תכולת האשלגן, הסידן והברזל שמעניקה למשמשי מלטיה את צבעם העמוק האופייני ואת הצפיפות המינרלית שלהם.
הזנים העיקריים
שני זנים שולטים בייצור המסחרי של משמשים מיובשים במלטיה:
| גורם | Hacihaliloglu | Kabaasi |
|---|---|---|
| נתח מהייצור | ~65% | ~25% |
| שימוש עיקרי | ייבוש (מסורתי) | דו-תכליתי (טרי וייבוש) |
| גודל הפרי | בינוני (35-45 mm) | גדול (45-60 mm) |
| תכולת סוכר | 60-65% TSS (מיובש) | 55-60% TSS (מיובש) |
| צבע (לא מגופר) | חום שוקולד עמוק | חום בינוני |
| צבע (מגופר) | כתום-זהוב בהיר | כתום בהיר |
| מרקם | דחוס, לעיס, עורי | רך יותר, בשרני יותר |
| פרופיל טעם | קרמל עז, מרוכז | עדין יותר, פירותי, פחות מורכב |
| יחס ייבוש (טרי:מיובש) | 4:1 עד 5:1 | 3.5:1 עד 4.5:1 |
| פרמיית יצוא | אמת המידה | +5-10% לדרגה שוות ערך |
| מתאים במיוחד ל | אריזות קמעונאיות, נשנוש, תעשייה | קמעונאות גורמה, מוצרי משמש ממולא |
יתרת הייצור, כ-10%, מגיעה מזנים משניים, ובהם Cataloglu, Soganci ו-Hasanbey, המעובדים בדרך כלל לממרח, למחית או למוצר תעשייתי בדרגה נמוכה יותר.
לוח הקטיף
הבנת המחזור העונתי חיונית לתכנון הרכש:
| תקופה | פעילות | המשמעות לקונה |
|---|---|---|
| מרץ-אפריל | תקופת הפריחה; חלון הסיכון לקרה | קרה מאוחרת עלולה לצמצם את היבול ב-20-40% ולגרום לזינוקי מחירים |
| יוני-יולי | התפתחות הפרי וצבירת סוכר | מתנהל משא ומתן על חוזים טרום-עונתיים; מתפרסמות הערכות לגודל היבול |
| אמצע יולי עד אמצע אוגוסט | הקטיף העיקרי; קטיף ידני | זמינות כוח האדם משפיעה על עיתוי הקטיף |
| אוגוסט | ייבוש בשמש על משטחי בטון (5-8 ימים) | מזג האוויר בזמן הייבוש קובע את התוצאות מבחינת עובש ואיכות |
| ספטמבר-אוקטובר | קליטה במפעל, מיון, עיבוד | ההצעות הראשונות מהיבול החדש זמינות בסוף ספטמבר |
| נובמבר-מרץ | שיא עונת היצוא | הזמינות הטובה ביותר; התמחור התחרותי ביותר להזמנות FCL |
| אפריל-יוני | מחוץ לעונה; מלאי מאחסון בקירור | תלוי במלאי; פרמיית מחיר אפשרית של 5-15% |
סוגי המוצרים — מגופר מול טבעי
הסיווג החשוב ביותר במשמשים מיובשים ממלטיה הוא ההבחנה בין מוצר מגופר למוצר טבעי (לא מגופר). למעשה אלה שני מוצרים שונים המשרתים שווקים שונים.
משמשים מיובשים מגופרים
משמשים מגופרים מטופלים בגז גופרית דו-חמצנית (SO2) במהלך העיבוד כדי לשמר את הצבע הכתום הבהיר ולמנוע השחמה אנזימטית. זהו המוצר המסחרי הסטנדרטי השולט בערוצי הקמעונאות בעולם.
שיטת העיבוד: משמשים טריים נחצים, מגולענים ונחשפים לגז SO2 (בדרך כלל 2-4 שעות בתאי גיפור) לפני הייבוש בשמש או במהלכו. הגופרית עוצרת את החמצון, משמרת את הצבע ומאריכה את חיי המדף ל-18-24 חודשים.
מפרטים עיקריים:
- רמת שאריות SO2: 1,000-2,000 mg/kg (המרב המותר באיחוד האירופי: 2,000 mg/kg)
- תכולת לחות: 18-24% (היעד 20-22% למרקם מיטבי)
- צבע: כתום בהיר עד כתום-זהוב (נמדד בלוחות צבע)
- חיי מדף: 18-24 חודשים בטמפרטורת הסביבה
שוקי יעד: נשנוש קמעונאי, חומר גלם למאפיות, תוספת לדגני בוקר, ממתקים, שירותי מזון.
משמשים מיובשים טבעיים (לא מגופרים)
משמשים מיובשים טבעיים אינם עוברים טיפול בגופרית, והתוצאה היא מוצר בגוון חום כהה עד שוקולד, שנוצר בהשחמת מייאר טבעית במהלך הייבוש. הקטגוריה הזו צמחה במהירות — ב-15-20% בשנה — בזכות הביקוש לתווית נקייה ולמוצרים אורגניים.
שיטת העיבוד: משמשים טריים מיובשים בשמש בשלמותם או חצויים, ללא כל טיפול כימי. החמצון הטבעי מניב את הצבע הכהה האופייני ואת הטעם המרוכז, שבו בולט הקרמל.
מפרטים עיקריים:
- רמת שאריות SO2: מתחת ל-10 mg/kg (אפס למעשה; חייבת להיות מתחת ל-10 mg/kg לצורך סימון "ללא תוספת סולפיטים" באיחוד האירופי)
- תכולת לחות: 15-20% (בדרך כלל יבש יותר מהמגופר)
- צבע: חום כהה עד שוקולד (שונות טבעית מקובלת)
- חיי מדף: 12-18 חודשים (קצרים מאלה של המגופר בשל היעדר חומר משמר)
שוקי יעד: קמעונאות אורגנית, מזון בריאות, חומרי גלם למזון תינוקות, מוצרים בתווית נקייה, ממתקי פרימיום.
אורגני מול קונבנציונלי
הן משמשים מגופרים והן משמשים טבעיים זמינים בהסמכה אורגנית. התקנים האורגניים הבאים רלוונטיים ליצוא:
| הסמכה | תחולה | דרישות עיקריות |
|---|---|---|
| EU Organic (EC 2018/848) | האיחוד האירופי | ללא חומרי הדברה סינתטיים, ניהול קרקע אורגני במשך 3+ שנים, ביקורת שנתית |
| USDA NOP | ארצות הברית | שווה ערך לזה של האיחוד האירופי, עם תיעוד תהליכים נוסף |
| JAS | יפן | נדרשת הסמכה נפרדת; אינה מוכרת אוטומטית על בסיס EU/NOP |
| Naturland / Bio Suisse | גרמניה / שווייץ | מחמיר מקו הבסיס של האיחוד האירופי; אמות מידה חברתיות נוספות |
משמשים מיובשים אורגניים זוכים לפרמיה של 30-60% על פני דרגות קונבנציונליות שוות ערך. לקונים הנכנסים לערוצים האורגניים, ראו את מדריך ההסמכה האורגנית ליצואני פירות יבשים שלנו, המפרט את מסלולי העמידה בדרישות.
דרגות איכות וסיווגי גודל
שיטת דירוג הגודל
משמשים מיובשים ממלטיה מדורגים בעיקר לפי מספר היחידות לקילוגרם — שיטה המתואמת ישירות עם גודל הפרי. מספר יחידות קטן יותר מעיד על פירות בודדים גדולים יותר, והוא זוכה למחירים גבוהים יותר.
| כינוי הדרגה | יחידות ל-kg | קוטר פרי משוער | מיצוב בשוק |
|---|---|---|---|
| Jumbo / Royal | 60-80 | 45-55 mm | קמעונאות פרימיום, מתנות |
| גודל 1 (גדול) | 80-100 | 40-48 mm | קמעונאות סטנדרטית, דרגת יצוא A |
| גודל 2 (בינוני) | 100-120 | 35-42 mm | קמעונאות משתלמת, שירותי מזון |
| גודל 3 (סטנדרטי) | 120-140 | 30-38 mm | תעשייה, מאפיות, תוספות |
| גודל 4 (קטן) | 140-160 | 28-33 mm | עיבוד, ממרח, מחית |
| תעשייתי | 160+ | משתנה | ממרח, רכז, מזון לבעלי חיים |
סבולות לפגמים
בקרת האיכות של משמשים מיובשים בוחנת כמה קטגוריות של פגמים. הסבולות הבאות מייצגות את הציפיות המקובלות בדרגת יצוא:
| סוג הפגם | דרגת פרימיום | יצוא סטנדרטי | תעשייתי |
|---|---|---|---|
| נזקי חרקים | עד 1% | עד 3% | עד 8% |
| עובש (נראה לעין) | 0% | עד 1% | עד 3% |
| נזק מכני | עד 3% | עד 5% | עד 10% |
| שינוי צבע (צבע החורג מהמפרט) | עד 2% | עד 5% | עד 15% |
| חומר זר | 0% | עד 0.5% | עד 1% |
| שבורים/שברים | עד 2% | עד 5% | עד 15% |
תקני תכולת הלחות
תכולת הלחות משפיעה ישירות הן על איכות המוצר והן על בטיחות המזון. לחות גבוהה יותר מתואמת עם מרקם רך יותר, אך מגדילה את הסיכון המיקרוביולוגי.
| טווח הלחות | יישום | הערות |
|---|---|---|
| 15-18% | יצוא למרחקים ארוכים, אקלים חם | סיכון נמוך יותר לעובש; מרקם מוצק יותר |
| 18-22% | יצוא סטנדרטי, שווקים ממוזגים | איזון מיטבי בין מרקם לבטיחות |
| 22-25% | קמעונאות פרימיום במרקם רך | מחייב שרשרת קירור; חיי מדף קצרים יותר |
| מעל 25% | לא מומלץ ליצוא | סיכון גבוה לעובש ולתסיסה |
להבנה מעמיקה יותר של מינוח דרגות האיכות בפירות יבשים, ראו את מדריך דרגות האיכות לתאנים, למשמשים ולצימוקים שלנו.
עמידה בדרישות ורגולציה
בסחר במשמשים מיובשים, העמידה בדרישות בטיחות המזון אינה נתונה למשא ומתן. זיהום באפלטוקסין ורמות השאריות של גופרית דו-חמצנית הם שני החסמים הרגולטוריים העיקריים.
דרישות שוק האיחוד האירופי
האיחוד האירופי מחיל על משמשים מיובשים את גבולות האפלטוקסין המחמירים ביותר מבין כל שוקי היבוא הגדולים:
| פרמטר | הגבול באיחוד האירופי | תקן הבדיקה |
|---|---|---|
| אפלטוקסין B1 | 2 ug/kg | Commission Regulation (EU) 2023/915 |
| סך האפלטוקסינים (B1+B2+G1+G2) | 4 ug/kg | Commission Regulation (EU) 2023/915 |
| גופרית דו-חמצנית (SO2) | 2,000 mg/kg לכל היותר | Regulation (EC) 1333/2008 |
| אוכרטוקסין A | 2 ug/kg | Commission Regulation (EU) 2023/915 |
| עופרת | 1.0 mg/kg | Commission Regulation (EU) 2023/915 |
טורקיה כפופה לבקרות גבול מוגברות על משמשים מיובשים הנכנסים לאיחוד האירופי — כ-20% מהמשלוחים נבדקים פיזית ונדגמים בעמדות הביקורת בגבול. משום כך בדיקות טרום-משלוח הן הכרח, ולא אפשרות.
דרישות ה-FDA בארצות הברית
| פרמטר | הגבול בארצות הברית | הערות |
|---|---|---|
| סך האפלטוקסינים | 20 ug/kg (רמת פעולה) | מחמיר פחות מהאיחוד האירופי |
| SO2 | חובה להצהיר אם מעל 10 mg/kg | דרישת סימון אלרגנים |
| שאריות חומרי הדברה | חלות הסבולות של EPA | ה-MRL שונים מאלה של האיחוד האירופי בכמה חומרים פעילים |
| עמידה ב-FSMA | נדרש FSVP | Foreign Supplier Verification Program |
דרישות שוק ה-GCC
| פרמטר | הגבול ב-GCC | מקור |
|---|---|---|
| סך האפלטוקסינים | 10 ug/kg | תקני GSO / Codex Alimentarius |
| SO2 | 2,000 mg/kg | תואם ל-Codex |
| לחות | 25% לכל היותר | GSO 255 |
| הסמכת חלאל | נדרשת | גוף המוסמך על ידי ESMA/SFDA |
לפירוט מקיף של גבולות המיקוטוקסינים בשווקים השונים, עיינו במדריך גבולות האפלטוקסין והמיקוטוקסינים שלנו.
התראות RASFF — לקחים מהתרעות אחרונות
מערכת ההתרעה המהירה של האיחוד האירופי למזון ולמספוא (RASFF) מסמנת באופן קבוע משמשים מיובשים מטורקיה בגין חריגות אפלטוקסין. הדפוסים הנפוצים כוללים:
- משלוחים ממעבדים קטנים ללא סינון טרום-יצוא מספק
- מלאי מסוף העונה שנחשף ללחות גבוהה יותר במהלך הייבוש
- משלוחים של אצוות מעורבות, שבהם תת-אצוות מזוהמות לא הופרדו
אסטרטגיית ההפחתה: עבדו אך ורק עם יצואנים שמבצעים סינון אפלטוקסין אצווה אחר אצווה במעבדות מוסמכות ISO 17025 לפני המשלוח, ובקשו את ה-CoA יחד עם פרטי תוכנית הדיגום. ראו את המדריך שלנו לקריאת תעודות אנליזה למתודולוגיית הפרשנות.
מבנה התמחור
טווחי מחירי FOB (עונת 2025-2026)
התמחור של משמשים מיובשים ממלטיה משתנה במידה ניכרת לפי סוג המוצר, דרגת הגודל ועיתוי ההזמנה. הטבלה הבאה מציגה מחירים אינדיקטיביים בתנאי FOB Mersin או FOB Iskenderun:
| סוג המוצר | דרגת הגודל | טווח מחירי FOB (USD/kg) | MOQ אופייני |
|---|---|---|---|
| מגופר, קונבנציונלי | Jumbo (60-80 יח'/kg) | 6.50 - 8.00 | 1,000 kg |
| מגופר, קונבנציונלי | גודל 1 (80-100 יח'/kg) | 5.50 - 7.00 | 500 kg |
| מגופר, קונבנציונלי | גודל 2 (100-120 יח'/kg) | 4.50 - 5.80 | 500 kg |
| מגופר, קונבנציונלי | גודל 3 (120-140 יח'/kg) | 3.80 - 5.00 | 1,000 kg |
| מגופר, קונבנציונלי | תעשייתי (160+ יח'/kg) | 3.50 - 4.50 | 5,000 kg |
| טבעי, קונבנציונלי | גודל 1 (80-100 יח'/kg) | 5.00 - 6.50 | 500 kg |
| טבעי, קונבנציונלי | גודל 2 (100-120 יח'/kg) | 4.20 - 5.50 | 500 kg |
| טבעי, אורגני | גודל 1 (80-100 יח'/kg) | 7.50 - 9.50 | 300 kg |
| טבעי, אורגני | גודל 2 (100-120 יח'/kg) | 6.50 - 8.50 | 300 kg |
| מגופר, אורגני | גודל 1 (80-100 יח'/kg) | 7.00 - 9.00 | 300 kg |
מדרגות MOQ וכלכלת ההזמנה
| היקף ההזמנה | מבנה אופייני | יתרון במחיר |
|---|---|---|
| 300-500 kg | משטח מעורב, משלוח LCL | מחיר הבסיס |
| 1,000-5,000 kg | משטחים ייעודיים, LCL או מטען מקובץ | הנחת כמות של 3-5% |
| 5,000-10,000 kg | חצי מכולה (20ft) | הנחת כמות של 5-8% |
| 10,000-20,000 kg | מטען מכולה מלאה (20ft FCL) | הנחת כמות של 8-12% |
| 20,000+ kg | מטען מכולה מלאה (40ft FCL) | הנחת כמות של 10-15%; עיבוד ייעודי |
גורמי תמחור עונתיים
מחירי המשמשים המיובשים נעים בדפוס עונתי צפוי, והתנודתיות נגזרת מגודל היבול ומאיכותו:
- ספטמבר-נובמבר (יבול חדש): המחירים נקבעים לפי תוצאות הקטיף; תקופה של משא ומתן אינטנסיבי
- דצמבר-מרץ (שיא היצוא): התמחור היציב ביותר; הזמינות הגבוהה ביותר
- אפריל-יוני (מחוץ לעונה): המחירים עולים ב-5-15% ככל שעלויות האחסון בקירור מצטברות
- יולי-אוגוסט (לפני הקטיף): תמחור ספקולטיבי המבוסס על תחזיות היבול; התנודתיות הגבוהה ביותר
אירועי קרה בתקופת הפריחה במרץ-אפריל עלולים לצמצם את היבול ב-20-50% ולגרום לעליות מחירים של 30-80% בתוך שבועות. מומלץ לקונים להבטיח חוזים שנתיים עם מנגנוני התאמת מחיר, במקום להסתמך אך ורק על רכישות ספוט.
להסבר מפורט על תנאי הסחר ומבני התמחור, ראו את מדריך ה-Incoterms שלנו למוצרים טבעיים ב-B2B.
מסמכי יצוא
חבילת מסמכי יצוא מלאה למשמשים מיובשים ממלטיה כוללת:
מסמכי חובה
| מסמך | הגורם המנפיק | מטרה |
|---|---|---|
| תעודת אנליזה (CoA) | מעבדה מוסמכת ISO 17025 | מאשרת את מפרטי האפלטוקסין, ה-SO2, הלחות והמיקרוביולוגיה |
| תעודה פיטוסניטרית | משרד החקלאות הטורקי | מאשרת היעדר מזיקים; נדרשת בכל שוקי היבוא |
| תעודת חיטוי בגז (פומיגציה) | חברת חיטוי מורשית | מאשרת טיפול נגד מזיקי מחסן |
| תעודת מקור | לשכת המסחר הטורקית | נדרשת לשיעורי מכס מועדפים (איחוד המכס בין האיחוד האירופי לטורקיה) |
| חשבונית מסחרית | היצואן | מפרטת את המוצר, התמחור, ה-Incoterms ותנאי התשלום |
| רשימת אריזה | היצואן | מספר הקרטונים, משקלים נטו/ברוטו, מספרי אצווה |
| שטר מטען ימי / שטר מטען אווירי | המוביל / משלח בינלאומי | מסמך הובלה |
מסמכים נוספים לפי שוק
| מסמך | נדרש עבור | הערות |
|---|---|---|
| תעודת בריאות | GCC, חלק משוקי אסיה | מונפקת על ידי מנהל הבריאות המחוזי בטורקיה |
| תעודת חלאל | GCC, מלזיה, אינדונזיה | חייבת להיות מגוף המוסמך על ידי ESMA/SFDA/JAKIM |
| תעודה אורגנית (תעודת עסקה) | כל השווקים, אם נטען למעמד אורגני | ספציפית לאצווה; מונפקת על ידי גוף התעדה מוסמך |
| תעודת רדיואקטיביות | יפן, דרום קוריאה | דרישה שנותרה מאז צ'רנוביל לגבי מוצרים טורקיים |
| תעודת תנועה EUR.1 | האיחוד האירופי | שיעור מכס מועדף במסגרת איחוד המכס |
בדיקות מעבדה — מה לבקש
בעת הערכת ה-CoA של ספק, ודאו שנבדקים לכל הפחות הפרמטרים הבאים:
- אפלטוקסינים B1, B2, G1, G2 (כל אחד בנפרד והסך הכולל)
- שאריות גופרית דו-חמצנית (SO2)
- תכולת לחות
- פאנל מיקרוביולוגי (ספירה כללית, שמרים/עובשים, E. coli, Salmonella)
- אוכרטוקסין A
- סינון שאריות חומרי הדברה (שיטה רב-שאריתית)
- מתכות כבדות (עופרת וקדמיום לכל הפחות)
על המעבדה להחזיק בהסמכת ISO 17025 שהיקפה כולל את הפרמטרים הרלוונטיים. המעבדות הטורקיות שבהן נהוג להשתמש כוללות את Eurofins Istanbul, SGS Turkey, Bureau Veritas Turkey ו-Intertek.
כיצד להעריך דוגמאות
לפני שמתחייבים לספק או מגישים הזמנת ייצור, הערכת דוגמאות היא הכרחית. הגישה השיטתית שלהלן מקיפה הערכה חזותית, חושית ואנליטית.
רשימת תיוג לבדיקה חזותית
| פרמטר | מה לחפש | נורות אזהרה |
|---|---|---|
| אחידות הצבע | גוון עקבי בכל הדוגמה | שונות קיצונית מרמזת על אצוות מעורבות |
| מצב פני השטח | נקי, ללא התגבשות, ללא דביקות | גבישי סוכר לבנים = סיכון לתסיסה |
| נוכחות חרקים | ללא חרקים חיים או מתים, ללא הפרשות חרקים | כל נוכחות = פסילה |
| עובש | ללא עובש נראה לעין, ללא ריח טחב | כל עובש נראה לעין = פסילת האצווה כולה |
| חומר זר | ללא אבנים, גבעולים, עלים או פסולת אחרת | כל חומר זר = כשל בבקרת האיכות |
| אחידות הגודל | היחידות בטווח הדרגה המוצהרת | יותר מ-10% מחוץ למפרט = בעיית דירוג |
הערכה חושית
- ארומה: נקייה, מתוקה, קרמלית (טבעי) או של פרי טרי (מגופר); ללא תווי לוואי של טחב, תסיסה או כימיקלים
- מרקם: לעיס אך לא קשה; לא דביק ולא גומי; ללא גרגיריות
- טעם: מתוק עם חומציות מאוזנת; ללא מרירות, ללא תווים מתכתיים, ללא טעם תסיסה
- טעם לוואי: נקי; ללא טעם כימי או גופריתי מתמשך (במוצר מגופר, תו גופרית עדין הוא קביל)
פרוטוקול בדיקות מעבדה להערכת דוגמאות
לצורך הסמכה ראשונית של ספק, בקשו את הבדיקות הבאות על דוגמת ההערכה:
- פאנל אפלטוקסינים מלא — מאשר שהאצווה עומדת בגבולות של שוק היעד שלכם
- שאריות SO2 — מאמת התאמה לסוג המוצר המוצהר
- תכולת לחות — מאשרת את המפרט ואת היתכנות חיי המדף
- פעילות מים (aw) — צריכה להיות מתחת ל-0.65 ליציבות מיקרוביולוגית
- סינון מיקרוביולוגי — ספירה כללית, שמרים/עובשים, קוליפורמים
- פאנל חושי — אם יש לכם יכולת חושית פנימית, השוו מול תקני ייחוס שמורים
בקשו דוגמה של 1 kg לפחות מאצוות הייצור בפועל (ולא דוגמת תצוגה שנבחרה מראש). יצואנים בעלי מוניטין יספקו דוגמאות מאותה אצווה שתישלח, מזוהות במספר אצווה.
עבודה עם Arovela
Arovela רוכשת ישירות ממעבדים מבוססים במלטיה, עם עקיבות מלאה מהמטע ועד המכולה. אספקת המשמשים המיובשים שלנו כוללת:
- מגופרים וטבעיים (לא מגופרים) בכל דרגות הגודל המסחריות
- קונבנציונלי כסטנדרט; אורגני מוסמך (EU, NOP, JAS) ניתן להסדיר לפי בקשה
- אריזה במותג פרטי ותצורות יצוא בתפזורת
- בדיקות טרום-משלוח במעבדות מוסמכות ISO 17025, לפי בקשה
- חבילות תיעוד מלאות לשוקי האיחוד האירופי, ארצות הברית, ה-GCC ואסיה
בין שאתם זקוקים להזמנת ניסיון של 500 kg ובין שלהיקפי חוזה שנתיים בסדר גודל של מכולות מלאות, הצוות שלנו מספק תמחור שקוף, איכות הניתנת למעקב ברמת האצווה ותקשורת קשובה לאורך כל תהליך הרכש.
עיינו במגוון הפירות היבשים המלא שלנו או צרו קשר עם צוות היצוא שלנו כדי לבקש דוגמאות ומחירים לדרישות הספציפיות שלכם.
שאלות נפוצות
מהי כמות ההזמנה המינימלית למשמשים מיובשים ממלטיה?
כמויות ההזמנה המינימליות משתנות לפי סוג המוצר ולפי הספק. במשמשים מיובשים מגופרים סטנדרטיים, רוב היצואנים במלטיה דורשים מינימום של 500 kg לכל דרגת גודל. למוצרים אורגניים עשוי להיות MOQ נמוך יותר, של 300 kg, בשל התמחור הגבוה. הזמנות של מטען מכולה מלאה (18,000-20,000 kg במכולת 20ft) מציעות את כלכלת התמחור הטובה ביותר, עם הנחות כמות של 8-15% בהשוואה להזמנות משטחים. הזמנות ניסיון של 100-300 kg אפשריות אצל חלק מהספקים, אך בדרך כלל הן נושאות פרמיה של 10-20% ונשלחות ב-LCL (מטען חלקי במכולה).
במה נבדלים משמשים מיובשים מגופרים ולא מגופרים בתמחור?
משמשים מיובשים מגופרים (כתום בהיר) נסחרים בדרך כלל בפרמיה של 10-20% על פני מוצר טבעי (חום כהה) באותה דרגת גודל. הדבר עשוי להיראות מנוגד לאינטואיציה, שכן המוצר הטבעי אינו מחייב טיפול כימי, אך הפרש המחיר משקף את כלכלת התפוקה — מוצר מגופר שומר על יותר לחות, ולכן מניב משקל מוגמר גבוה יותר מאותה כמות של פרי טרי. עם זאת, משמשים טבעיים אורגניים זוכים למחירים הגבוהים ביותר בשוק בסך הכול, בדרך כלל 50-80% מעל מוצר מגופר קונבנציונלי, בזכות ביקוש חזק מצד ערוצי מזון הבריאות והתווית הנקייה.
אילו בדיקות אפלטוקסין עליי לדרוש מהספק?
לכל הפחות, דרשו תוצאות נפרדות לאפלטוקסינים B1, B2, G1 ו-G2 וכן חישוב של סך האפלטוקסינים, בבדיקה של מעבדה מוסמכת ISO 17025 בשיטת HPLC או LC-MS/MS. הבדיקה חייבת להתבצע על דוגמה שנלקחה לפי פרוטוקול הדיגום של Commission Regulation (EC) 401/2006 — כלומר דיגום מצרפי מכמה נקודות ברחבי האצווה, ולא דוגמה אקראית אחת. במשלוחים המיועדים לאיחוד האירופי, על הספק שלכם לבדוק מול גבול נמוך מהמרב הרגולטורי (יעד של פחות מ-1.5 ug/kg ל-B1 ו-3 ug/kg בסך הכול), כדי ליצור מרווח ביטחון מפני השונות בתוך האצווה.
מהם חיי המדף של משמשים מיובשים וכיצד יש לאחסן אותם?
למשמשים מיובשים מגופרים חיי מדף של 18-24 חודשים באחסון בטמפרטורות מתחת ל-20 מעלות צלזיוס ובלחות יחסית מתחת ל-65%. למוצר טבעי (לא מגופר) חיי מדף קצרים יותר, של 12-18 חודשים באותם תנאים. לאחסון ממושך מעבר ל-12 חודשים, מומלץ אחסון בקירור ב-2-8 מעלות צלזיוס. את כל המשמשים המיובשים יש לאחסן הרחק מאור שמש ישיר, מריחות חזקים וממקורות לחות. האריזה צריכה להיות שלמה — לאחר הפתיחה, המוצר רגיש לספיגת לחות ולנגיעות בחרקים. אריזה בוואקום או אריזה בשטיפת חנקן מאריכה את חיי המדף ב-3-6 חודשים בהשוואה לשקי פוליפרופילן סטנדרטיים.
כיצד אפשר לוודא שההסמכה האורגנית של הספק שלי אמיתית?
הסמכה אורגנית אמיתית למשמשים מיובשים ממלטיה מחייבת אימות בשלוש רמות. ראשית, ודאו שהספק מחזיק בתעודה אורגנית תקפה שהונפקה על ידי גוף התעדה המוסמך על ידי COKB (לאיחוד האירופי) או גוף התעדה המוסמך על ידי USDA (ל-NOP). בתעודה צריכים להופיע משמשים מיובשים כמוצר הכלול בהיקף ההסמכה, וכן התוקף לשנה הנוכחית. שנית, בקשו תעודת עסקה (TC) ספציפית למשלוח שלכם — מסמך זה, ברמת האצווה, מאשר שהכמות שאתם רוכשים עובדה תחת בקרה אורגנית. שלישית, אמתו את מעמד ההסמכה של גוף ההתעדה במאגר OFIS של האיחוד האירופי (לאורגני של האיחוד האירופי) או במאגר היושרה האורגנית של USDA. היזהרו מספקים שאינם יכולים לספק TC, או שבתעודה שלהם מופיע גוף התעדה שאינכם יכולים לאמת באופן עצמאי.
אילו תנאי תשלום נהוגים בדרך כלל בסחר במשמשים מיובשים ממלטיה?
תנאי התשלום המקובלים ביצוא משמשים מיובשים מטורקיה בנויים במדרגות, לפי בשלות היחסים בין הקונה לספק. מקונים חדשים, הספקים דורשים בדרך כלל מקדמה של 30-50% (T/T), והיתרה משולמת כנגד העתק שטר המטען או עם ההגעה. יחסים מבוססים (בדרך כלל לאחר 3-5 משלוחים מוצלחים) עשויים לזכות בתנאי תשלום של 30-60 ימים או במכתב אשראי (L/C) בהצגה. תנאי חשבון פתוח מלאים (60-90 ימים) שמורים לקונים ותיקים, בהיקפים גדולים ובעלי פרופיל אשראי חזק. מכתבי אשראי נותרים המכשיר המועדף בעסקה ראשונה, משום שהם מגינים על שני הצדדים — לקונה מובטחת התאמת המסמכים לפני שחרור התשלום, ולמוכר יש ערבות תשלום בגיבוי בנקאי.
