Idei principale
- Turcia asigură aproximativ 85-90% din exporturile mondiale de caise uscate, iar provincia Malatya răspunde singură de peste 90% din producția turcească — ceea ce o face cea mai importantă origine de aprovizionare pentru orice cumpărător B2B de caise uscate.
- Caisele uscate de Malatya există în două forme principale: sulfitate (portocaliu aprins, tratate cu SO2) pentru piețele de retail și naturale/nesulfitate (maro închis) pentru canalele orientate spre sănătate și cele ecologice — fiecare cu un profil distinct de conformitate și de preț.
- Limitele UE de aflatoxine pentru caisele uscate sunt de 2 ug/kg pentru B1 și 4 ug/kg în total, cu niveluri maxime de reziduuri de SO2 de 2.000 mg/kg — cele mai stricte dintre marile piețe de import și reperul pe care furnizorul dumneavoastră trebuie să îl respecte.
- Prețurile FOB Mersin/Iskenderun pentru caise uscate en-gros variază între 3,50 și 8,00 USD pe kilogram, în funcție de tip (sulfitate sau naturale), de calibru și de sezon — cu MOQ-uri care pornesc de la 500 kg pentru paleți mixți și de la 5.000 kg pentru încărcături de container complet.
- Fiecare expediție de export necesită, ca documentație minimă, un certificat de analiză (CoA), un certificat fitosanitar și un certificat de fumigare — plus certificare ecologică (UE/NOP/JAS), dacă se revendică statutul ecologic.
Introducere
Caisele uscate de Malatya nu sunt un simplu produs regional — sunt standardul mondial. Atunci când managerii de achiziții din Europa, Orientul Mijlociu sau America de Nord trec „caise uscate” pe o comandă de cumpărare, probabilitatea covârșitoare este ca produsul să provină din Malatya, o provincie din estul Anatoliei care și-a construit, de-a lungul secolelor, întreaga economie agricolă în jurul culturii caisului.
Turcia exportă anual între 120.000 și 160.000 de tone de caise uscate, adică 85-90% din volumul comerțului mondial. Din această producție, provincia Malatya și împrejurimile ei imediate contribuie cu peste 90%. Nicio altă origine de fructe uscate de pe glob nu atinge un asemenea grad de concentrare geografică. Pentru cumpărătorii B2B, această concentrare creează deopotrivă oportunitate și risc — oportunitate prin diversitatea opțiunilor de aprovizionare, a sistemelor de calibrare și a capacităților de procesare disponibile într-o singură regiune și risc sub forma volatilității prețurilor, legate de o singură recoltă.
Acest ghid oferă cadrul complet de achiziție pentru aprovizionarea cu caise uscate de Malatya la scară en-gros: caracteristicile soiurilor, tipurile de produs, clasificarea calitativă, conformitatea cu reglementările pe piețe de destinație, structurile de preț, cerințele de documentație și metodologia de evaluare a mostrelor. Pentru un context mai larg privind aprovizionarea cu fructe uscate turcești, consultați ghidul nostru de aprovizionare cu fructe uscate en-gros.
Regiunea Malatya — de ce contează geografia
Climă și relief
Malatya se află la o altitudine de 900-1.200 de metri, pe platoul Anatoliei de Est, unde condițiile de climă continentală creează tiparele specifice de stres de care caișii au nevoie pentru o dezvoltare optimă a zaharurilor. Factorii climatici esențiali sunt:
- Extreme de temperatură: Iernile aspre (între -15 și -25 °C) asigură orele de frig necesare repausului vegetativ, iar verile fierbinți și uscate (35-40 °C) concentrează zaharurile din fruct până la 50-65% substanță uscată solubilă totală.
- Umiditate scăzută: Umiditatea relativă din timpul verii este în medie de 25-35%, ceea ce permite uscarea naturală la soare, pe pom sau pe platforme de uscare, fără risc de mucegai — un factor de calitate critic.
- Variații diurne de temperatură determinate de altitudine: Diferențele de 15-20 °C între zi și noapte în perioada de coacere a fructelor (iunie-iulie) dezvoltă profilul aromatic complex — note de caramel, de miere și note tanice — care deosebește caisele de Malatya de concurenții de la altitudini mai joase (Iran, Uzbekistan).
- Sol vulcanic: Solurile bogate în minerale ale regiunii, depuse de o activitate vulcanică străveche, furnizează conținutul de potasiu, calciu și fier care dă caiselor de Malatya culoarea profundă caracteristică și densitatea minerală.
Soiuri principale
Două soiuri domină producția comercială de caise uscate din Malatya:
| Factor | Hacihaliloglu | Kabaasi |
|---|---|---|
| Pondere în producție | ~65% | ~25% |
| Utilizare principală | Uscare (tradițională) | Dublă utilizare (proaspăt și uscat) |
| Mărimea fructului | Medie (35-45 mm) | Mare (45-60 mm) |
| Conținut de zahăr | 60-65% TSS (uscat) | 55-60% TSS (uscat) |
| Culoare (nesulfitat) | Maro-ciocolatiu închis | Maro mediu |
| Culoare (sulfitat) | Portocaliu-auriu aprins | Portocaliu deschis |
| Textură | Densă, elastică, pieloasă | Mai moale, mai cărnoasă |
| Profil aromatic | Caramel intens, concentrat | Mai blând, fructat, mai puțin complex |
| Raport de uscare (proaspăt:uscat) | 4:1 până la 5:1 | 3,5:1 până la 4,5:1 |
| Primă la export | Reper | +5-10% la calibru echivalent |
| Potrivit mai ales pentru | Ambalaje de retail, gustări, uz industrial | Retail gourmet, produse din caise umplute |
Restul de ~10% din producție provine din soiuri minore, printre care Cataloglu, Soganci și Hasanbey, care sunt de regulă procesate în pastă, piure sau produs industrial de calitate inferioară.
Calendarul recoltei
Înțelegerea ciclului sezonier este esențială pentru planificarea achizițiilor:
| Perioadă | Activitate | Implicație pentru cumpărător |
|---|---|---|
| Martie-aprilie | Perioada de înflorire; fereastra de risc de îngheț | Înghețurile târzii pot reduce recolta cu 20-40%, declanșând creșteri bruște de preț |
| Iunie-iulie | Dezvoltarea fructelor și acumularea zaharurilor | Se negociază contractele de presezon; se publică estimările privind mărimea recoltei |
| Mijlocul lui iulie - mijlocul lui august | Recolta principală; cules manual | Disponibilitatea forței de muncă influențează calendarul recoltei |
| August | Uscare la soare pe platforme de beton (5-8 zile) | Vremea din timpul uscării determină rezultatele privind mucegaiul și calitatea |
| Septembrie-octombrie | Recepția în fabrică, sortare, procesare | Primele oferte din recolta nouă sunt disponibile la sfârșitul lui septembrie |
| Noiembrie-martie | Vârful sezonului de export | Cea mai bună disponibilitate; cele mai competitive prețuri pentru comenzile FCL |
| Aprilie-iunie | Extrasezon; stoc din depozite frigorifice | Depinde de stoc; posibilă primă de preț de 5-15% |
Tipuri de produs — sulfitate sau naturale
Cea mai importantă clasificare la caisele uscate de Malatya este distincția dintre produsul sulfitat și cel natural (nesulfitat). Acestea sunt, practic, două produse diferite, care deservesc piețe diferite.
Caise uscate sulfitate
Caisele sulfitate sunt tratate în timpul procesării cu dioxid de sulf (SO2) gazos, pentru a păstra culoarea portocalie aprinsă și a preveni brunificarea enzimatică. Acesta este produsul comercial standard, care domină canalele de retail la nivel mondial.
Metoda de procesare: Caisele proaspete sunt înjumătățite, li se scoate sâmburele și sunt expuse la SO2 gazos (de regulă 2-4 ore, în camere de fumigare) înainte de uscarea la soare sau în timpul acesteia. Sulful oprește oxidarea, păstrând culoarea și prelungind termenul de valabilitate la 18-24 de luni.
Specificații principale:
- Nivelul reziduurilor de SO2: 1.000-2.000 mg/kg (maximul permis în UE: 2.000 mg/kg)
- Conținut de umiditate: 18-24% (țintă de 20-22% pentru o textură optimă)
- Culoare: De la portocaliu aprins la portocaliu-auriu (măsurată pe scale de culoare)
- Termen de valabilitate: 18-24 de luni la temperatura ambiantă
Piețe-țintă: Gustări de retail, ingredient de panificație, incluziune în cereale, cofetărie, food service.
Caise uscate naturale (nesulfitate)
Caisele uscate naturale nu primesc niciun tratament cu sulf, rezultând un produs de culoare maro închis până la ciocolatiu, prin brunificarea Maillard naturală din timpul uscării. Această categorie a crescut rapid — cu 15-20% anual —, împinsă de cererea de produse clean-label și ecologice.
Metoda de procesare: Caisele proaspete sunt uscate la soare, întregi sau înjumătățite, fără niciun tratament chimic. Oxidarea naturală produce culoarea închisă caracteristică și gustul concentrat, dominat de note de caramel.
Specificații principale:
- Nivelul reziduurilor de SO2: sub 10 mg/kg (practic zero; trebuie să fie sub 10 mg/kg pentru etichetarea „fără sulfiți adăugați” în UE)
- Conținut de umiditate: 15-20% (de regulă mai uscate decât cele sulfitate)
- Culoare: De la maro închis la ciocolatiu (variația naturală este acceptată)
- Termen de valabilitate: 12-18 luni (mai scurt decât la produsul sulfitat, din cauza absenței conservantului)
Piețe-țintă: Retail ecologic, produse naturiste, ingrediente pentru alimente destinate sugarilor, produse clean-label, cofetărie premium.
Ecologic sau convențional
Atât caisele sulfitate, cât și cele naturale sunt disponibile cu certificare ecologică. Pentru export sunt relevante următoarele standarde ecologice:
| Certificare | Domeniu | Cerințe principale |
|---|---|---|
| Ecologic UE (EC 2018/848) | Uniunea Europeană | Fără pesticide de sinteză, gestionare ecologică a terenului de 3+ ani, inspecție anuală |
| USDA NOP | Statele Unite | Echivalent cu cel UE, cu documentație de proces suplimentară |
| JAS | Japonia | Este necesară o certificare separată; nu este recunoscută automat pe baza UE/NOP |
| Naturland / Bio Suisse | Germania / Elveția | Mai strict decât nivelul de bază al UE; criterii sociale suplimentare |
Caisele uscate ecologice obțin o primă de 30-60% față de calibrele convenționale echivalente. Pentru cumpărătorii care intră pe canalele ecologice, consultați ghidul nostru de certificare ecologică pentru exportatorii de fructe uscate, cu parcursurile detaliate de conformitate.
Clase de calitate și clasificări pe calibre
Sistemul de calibrare
Caisele uscate de Malatya sunt clasificate în primul rând după numărul de bucăți pe kilogram — un sistem care se corelează direct cu mărimea fructului. Un număr mai mic de bucăți indică fructe individuale mai mari și se vinde la prețuri mai ridicate.
| Denumirea clasei | Bucăți pe kg | Diametrul aproximativ al fructului | Poziționare pe piață |
|---|---|---|---|
| Jumbo / Royal | 60-80 | 45-55 mm | Retail premium, cadouri |
| Calibrul 1 (mare) | 80-100 | 40-48 mm | Retail standard, clasa A de export |
| Calibrul 2 (mediu) | 100-120 | 35-42 mm | Retail economic, food service |
| Calibrul 3 (standard) | 120-140 | 30-38 mm | Industrial, panificație, incluziuni |
| Calibrul 4 (mic) | 140-160 | 28-33 mm | Procesare, pastă, piure |
| Industrial | 160+ | Variabil | Pastă, concentrat, hrană pentru animale |
Toleranțe la defecte
Controlul calității la caisele uscate evaluează mai multe categorii de defecte. Toleranțele de mai jos reprezintă așteptările standard pentru calitatea de export:
| Tipul defectului | Clasa premium | Export standard | Industrial |
|---|---|---|---|
| Atac de insecte | max. 1% | max. 3% | max. 8% |
| Mucegai (vizibil) | 0% | max. 1% | max. 3% |
| Deteriorări mecanice | max. 3% | max. 5% | max. 10% |
| Decolorare (culoare în afara specificației) | max. 2% | max. 5% | max. 15% |
| Corpuri străine | 0% | max. 0,5% | max. 1% |
| Rupte/fragmente | max. 2% | max. 5% | max. 15% |
Standarde privind conținutul de umiditate
Conținutul de umiditate influențează direct atât calitatea produsului, cât și siguranța alimentară. O umiditate mai mare se corelează cu o textură mai moale, dar sporește riscul microbiologic.
| Interval de umiditate | Aplicație | Observații |
|---|---|---|
| 15-18% | Export la distanță mare, climate calde | Risc mai mic de mucegai; textură mai fermă |
| 18-22% | Export standard, piețe temperate | Echilibru optim între textură și siguranță |
| 22-25% | Retail premium, produs moale gata de consum | Necesită lanț de frig; termen de valabilitate mai scurt |
| Peste 25% | Nerecomandat pentru export | Risc ridicat de mucegai/fermentare |
Pentru o înțelegere mai aprofundată a terminologiei claselor de calitate la fructele uscate, consultați ghidul nostru privind clasele de calitate la smochine, caise și stafide.
Conformitate și cerințe de reglementare
Conformitatea în materie de siguranță alimentară este nenegociabilă în comerțul cu caise uscate. Contaminarea cu aflatoxine și nivelurile reziduurilor de dioxid de sulf sunt cele două bariere de reglementare principale.
Cerințele pieței UE
Uniunea Europeană aplică cele mai stricte limite de aflatoxine pentru caisele uscate dintre toate marile piețe de import:
| Parametru | Limita UE | Standard de testare |
|---|---|---|
| Aflatoxina B1 | 2 ug/kg | Regulamentul (UE) 2023/915 al Comisiei |
| Aflatoxine totale (B1+B2+G1+G2) | 4 ug/kg | Regulamentul (UE) 2023/915 al Comisiei |
| Dioxid de sulf (SO2) | max. 2.000 mg/kg | Regulamentul (CE) 1333/2008 |
| Ochratoxina A | 2 ug/kg | Regulamentul (UE) 2023/915 al Comisiei |
| Plumb | 1,0 mg/kg | Regulamentul (UE) 2023/915 al Comisiei |
Turcia face obiectul unor controale intensificate la frontieră pentru caisele uscate care intră în UE — aproximativ 20% dintre expediții sunt inspectate fizic și eșantionate la posturile de inspecție la frontieră. Aceasta face ca testarea înainte de expediere să fie esențială, nu opțională.
Cerințele FDA din SUA
| Parametru | Limita SUA | Observații |
|---|---|---|
| Aflatoxine totale | 20 ug/kg (nivel de acțiune) | Mai puțin strict decât în UE |
| SO2 | Trebuie declarat dacă depășește 10 mg/kg | Cerință de etichetare a alergenilor |
| Reziduuri de pesticide | Se aplică toleranțele EPA | LMR-urile diferă de cele din UE la unele substanțe active |
| Conformitate FSMA | FSVP obligatoriu | Foreign Supplier Verification Program |
Cerințele pieței GCC
| Parametru | Limita GCC | Referință |
|---|---|---|
| Aflatoxine totale | 10 ug/kg | Standardele GSO / Codex Alimentarius |
| SO2 | 2.000 mg/kg | Aliniat la Codex |
| Umiditate | Max. 25% | GSO 255 |
| Certificare halal | Obligatorie | Organism acreditat ESMA/SFDA |
Pentru o prezentare cuprinzătoare a limitelor de micotoxine pe piețe, consultați ghidul nostru privind limitele de aflatoxine și micotoxine.
Notificări RASFF — lecții din alertele recente
Sistemul rapid de alertă pentru alimente și furaje al UE (RASFF) semnalează cu regularitate caisele uscate turcești pentru depășiri la aflatoxine. Tiparele frecvente includ:
- Expediții de la procesatori mai mici, fără o verificare adecvată înainte de export
- Stoc de sfârșit de sezon, mai expus la umiditate în timpul uscării
- Expediții cu loturi amestecate, în care subloturile contaminate nu au fost separate
Strategia de reducere a riscului: lucrați exclusiv cu exportatori care efectuează verificarea aflatoxinelor lot cu lot, în laboratoare acreditate ISO 17025, înainte de expediere, și solicitați CoA-ul împreună cu detaliile planului de eșantionare. Consultați ghidul nostru de citire a certificatelor de analiză pentru metodologia de interpretare.
Structura prețurilor
Intervale de preț FOB (sezonul 2025-2026)
Prețurile caiselor uscate de Malatya variază semnificativ în funcție de tipul produsului, de calibru și de momentul comenzii. Tabelul de mai jos prezintă prețuri orientative FOB Mersin sau FOB Iskenderun:
| Tipul produsului | Calibru | Interval de preț FOB (USD/kg) | MOQ tipic |
|---|---|---|---|
| Sulfitate, convenționale | Jumbo (60-80 buc./kg) | 6,50 - 8,00 | 1.000 kg |
| Sulfitate, convenționale | Calibrul 1 (80-100 buc./kg) | 5,50 - 7,00 | 500 kg |
| Sulfitate, convenționale | Calibrul 2 (100-120 buc./kg) | 4,50 - 5,80 | 500 kg |
| Sulfitate, convenționale | Calibrul 3 (120-140 buc./kg) | 3,80 - 5,00 | 1.000 kg |
| Sulfitate, convenționale | Industrial (160+ buc./kg) | 3,50 - 4,50 | 5.000 kg |
| Naturale, convenționale | Calibrul 1 (80-100 buc./kg) | 5,00 - 6,50 | 500 kg |
| Naturale, convenționale | Calibrul 2 (100-120 buc./kg) | 4,20 - 5,50 | 500 kg |
| Naturale, ecologice | Calibrul 1 (80-100 buc./kg) | 7,50 - 9,50 | 300 kg |
| Naturale, ecologice | Calibrul 2 (100-120 buc./kg) | 6,50 - 8,50 | 300 kg |
| Sulfitate, ecologice | Calibrul 1 (80-100 buc./kg) | 7,00 - 9,00 | 300 kg |
Praguri MOQ și economia comenzii
| Volumul comenzii | Structură tipică | Avantaj de preț |
|---|---|---|
| 300-500 kg | Palet mixt, expediție LCL | Preț de bază |
| 1.000-5.000 kg | Paleți dedicați, LCL sau grupaj | Reducere de volum de 3-5% |
| 5.000-10.000 kg | Jumătate de container (20ft) | Reducere de volum de 5-8% |
| 10.000-20.000 kg | Container complet (20ft FCL) | Reducere de volum de 8-12% |
| 20.000+ kg | Container complet (40ft FCL) | Reducere de volum de 10-15%; procesare dedicată |
Factori sezonieri de preț
Prețurile caiselor uscate urmează un tipar sezonier previzibil, cu o volatilitate determinată de mărimea și calitatea recoltei:
- Septembrie-noiembrie (recolta nouă): Prețurile se stabilesc în funcție de rezultatul recoltei; perioadă de negocieri intense
- Decembrie-martie (vârf de export): Cele mai stabile prețuri; cea mai mare disponibilitate
- Aprilie-iunie (extrasezon): Prețurile cresc cu 5-15%, pe măsură ce se acumulează costurile de depozitare frigorifică
- Iulie-august (înainte de recoltă): Prețuri speculative, bazate pe prognozele de recoltă; cea mai mare volatilitate
Episoadele de îngheț din perioada de înflorire din martie-aprilie pot reduce recolta cu 20-50%, declanșând creșteri de preț de 30-80% în câteva săptămâni. Cumpărătorilor li se recomandă să își asigure contracte anuale cu mecanisme de ajustare a prețului, în loc să se bazeze exclusiv pe achiziții spot.
Pentru o explicație detaliată a condițiilor comerciale și a structurilor de preț, consultați ghidul nostru Incoterms pentru produse naturale B2B.
Documentația de export
Un pachet complet de documente de export pentru caisele uscate de Malatya cuprinde:
Documente obligatorii
| Document | Autoritatea emitentă | Scop |
|---|---|---|
| Certificat de analiză (CoA) | Laborator acreditat ISO 17025 | Confirmă specificațiile privind aflatoxinele, SO2, umiditatea și parametrii microbiologici |
| Certificat fitosanitar | Ministerul Agriculturii din Turcia | Confirmă absența dăunătorilor; cerut de toate piețele de import |
| Certificat de fumigare | Firmă de fumigare autorizată | Confirmă tratamentul împotriva dăunătorilor de depozit |
| Certificat de origine | Camera de Comerț din Turcia | Necesar pentru taxe vamale preferențiale (uniunea vamală UE-Turcia) |
| Factură comercială | Exportator | Detaliază produsul, prețul, Incoterms, condițiile de plată |
| Listă de colisaj | Exportator | Numărul de cutii, greutăți nete/brute, numere de lot |
| Conosament / scrisoare de transport aerian | Transportator / casă de expediții | Document de transport |
Documente suplimentare specifice pieței
| Document | Necesar pentru | Observații |
|---|---|---|
| Certificat de sănătate | GCC, unele piețe asiatice | Emis de direcția provincială de sănătate din Turcia |
| Certificat halal | GCC, Malaysia, Indonezia | Trebuie să provină de la un organism acreditat ESMA/SFDA/JAKIM |
| Certificat ecologic (certificat de tranzacție) | Toate piețele, dacă se revendică statutul ecologic | Specific lotului; emis de un organism de certificare acreditat |
| Certificat de radioactivitate | Japonia, Coreea de Sud | Cerință moștenită după Cernobîl pentru produsele turcești |
| Certificat de circulație a mărfurilor EUR.1 | UE | Taxă vamală preferențială în cadrul uniunii vamale |
Testarea de laborator — ce să solicitați
Atunci când evaluați CoA-ul unui furnizor, confirmați că sunt testați cel puțin următorii parametri:
- Aflatoxinele B1, B2, G1, G2 (individual și total)
- Reziduul de dioxid de sulf (SO2)
- Conținutul de umiditate
- Panelul microbiologic (număr total de germeni, drojdii/mucegaiuri, E. coli, Salmonella)
- Ochratoxina A
- Screeningul reziduurilor de pesticide (metodă multireziduu)
- Metale grele (cel puțin plumb și cadmiu)
Laboratorul trebuie să dețină acreditare ISO 17025, cu parametrii relevanți incluși în domeniul de acreditare. Printre laboratoarele din Turcia folosite frecvent se numără Eurofins Istanbul, SGS Turkey, Bureau Veritas Turkey și Intertek.
Cum se evaluează mostrele
Înainte de a vă angaja față de un furnizor sau de a plasa o comandă de producție, evaluarea mostrelor este esențială. Abordarea sistematică de mai jos acoperă evaluarea vizuală, senzorială și analitică.
Listă de verificare pentru inspecția vizuală
| Parametru | Ce urmăriți | Semnale de alarmă |
|---|---|---|
| Uniformitatea culorii | Nuanță constantă în toată mostra | Variația extremă sugerează loturi amestecate |
| Starea suprafeței | Curată, fără cristalizare, fără aspect lipicios | Cristale albe de zahăr = risc de fermentare |
| Prezența insectelor | Fără insecte vii sau moarte, fără excremente de insecte | Orice prezență = respingere |
| Mucegai | Fără mucegai vizibil, fără miros de mucegai | Orice mucegai vizibil = respingerea întregului lot |
| Corpuri străine | Fără sâmburi, codițe, frunze sau alte resturi | Orice corp străin = eșec al controlului calității |
| Uniformitatea calibrului | Bucăți în intervalul clasei declarate | Peste 10% în afara specificației = problemă de calibrare |
Evaluarea senzorială
- Aromă: Curată, dulce, de caramel (naturale) sau de fruct proaspăt (sulfitate); fără note străine de mucegai, de fermentat sau chimice
- Textură: Elastică, dar nu tare; nici lipicioasă, nici gumoasă; fără senzație nisipoasă
- Gust: Dulce, cu aciditate echilibrată; fără amăreală, fără note metalice, fără gust de fermentat
- Postgust: Curat; fără gust chimic sau de sulf persistent (la produsul sulfitat, o notă ușoară de sulf este acceptabilă)
Protocol de testare de laborator pentru evaluarea mostrelor
Pentru calificarea inițială a furnizorului, solicitați următoarele teste pe mostra de evaluare:
- Panel complet de aflatoxine — confirmă că lotul respectă limitele pieței dumneavoastră țintă
- Reziduul de SO2 — verifică conformitatea cu tipul de produs declarat
- Conținutul de umiditate — confirmă specificația și viabilitatea termenului de valabilitate
- Activitatea apei (aw) — ar trebui să fie sub 0,65 pentru stabilitate microbiologică
- Screening microbiologic — număr total de germeni, drojdii/mucegaiuri, coliformi
- Panel senzorial — dacă aveți capacitate senzorială internă, comparați cu etaloanele păstrate
Solicitați o mostră de minimum 1 kg din lotul de producție propriu-zis (nu o mostră de prezentare preselectată). Exportatorii serioși vor furniza mostre din același lot care va fi expediat, identificate prin numărul de lot.
Colaborarea cu Arovela
Arovela se aprovizionează direct de la procesatori consacrați din Malatya, cu trasabilitate completă de la livadă la container. Oferta noastră de caise uscate acoperă:
- Caise sulfitate și naturale (nesulfitate), în toate calibrele comerciale
- Convenționale ca standard; cele certificate ecologic (UE, NOP, JAS) pot fi asigurate la cerere
- Ambalare sub marcă proprie și configurații de export în vrac
- Testare înainte de expediere în laboratoare acreditate ISO 17025, la cerere
- Pachete complete de documentație pentru piețele din UE, SUA, GCC și Asia
Fie că aveți nevoie de o comandă de probă de 500 kg, fie de volume contractuale anuale la scară de container complet, echipa noastră oferă prețuri transparente, calitate trasabilă la nivel de lot și comunicare promptă pe tot parcursul procesului de achiziție.
Explorați întreaga noastră gamă de fructe uscate sau contactați echipa noastră de export pentru a solicita mostre și prețuri pentru cerințele dumneavoastră specifice.
Întrebări frecvente
Care este cantitatea minimă de comandă pentru caisele uscate de Malatya?
Cantitățile minime de comandă variază în funcție de tipul produsului și de furnizor. Pentru caisele uscate sulfitate standard, majoritatea exportatorilor din Malatya cer un minimum de 500 kg per calibru. Produsele ecologice pot avea MOQ-uri mai mici, de 300 kg, datorită prețului premium. Comenzile de container complet (18.000-20.000 kg într-un container de 20ft) oferă cea mai bună economie de preț, cu reduceri de volum de 8-15% față de comenzile la palet. Comenzile de probă de 100-300 kg sunt posibile la unii furnizori, dar implică de regulă un adaos de 10-20% și se expediază în regim LCL (mai puțin decât un container complet).
Cum diferă ca preț caisele uscate sulfitate de cele nesulfitate?
Caisele uscate sulfitate (portocaliu aprins) se tranzacționează de regulă cu o primă de 10-20% față de produsul natural (maro închis) de calibru echivalent. Poate părea contraintuitiv, fiindcă produsul natural nu necesită niciun tratament chimic, însă diferența de preț reflectă economia randamentului — produsul sulfitat reține mai multă umiditate și, prin urmare, dă o greutate finită mai mare din aceeași cantitate de fructe proaspete. Totuși, caisele naturale ecologice obțin cele mai mari prețuri de pe piață, de regulă cu 50-80% peste produsul sulfitat convențional, pe fondul cererii puternice din canalele de produse naturiste și clean-label.
Ce testare pentru aflatoxine ar trebui să cer furnizorului meu?
Cereți cel puțin rezultate individuale pentru aflatoxinele B1, B2, G1 și G2, plus calculul aflatoxinelor totale, testate de un laborator acreditat ISO 17025 prin metodologie HPLC sau LC-MS/MS. Testul trebuie efectuat pe o probă prelevată conform protocolului de eșantionare din Regulamentul (CE) 401/2006 al Comisiei — adică eșantionare globală din mai multe puncte ale lotului, nu o singură probă luată la întâmplare. Pentru expedițiile destinate UE, furnizorul dumneavoastră ar trebui să testeze la o limită aflată sub maximul reglementat (țintă sub 1,5 ug/kg pentru B1 și 3 ug/kg în total), pentru a asigura o marjă de siguranță față de variabilitatea lotului.
Care este termenul de valabilitate al caiselor uscate și cum trebuie depozitate?
Caisele uscate sulfitate au un termen de valabilitate de 18-24 de luni atunci când sunt depozitate la temperaturi sub 20 °C și la o umiditate relativă sub 65%. Produsul natural (nesulfitat) are un termen de valabilitate mai scurt, de 12-18 luni, în aceleași condiții. Pentru depozitarea prelungită, peste 12 luni, se recomandă depozitarea frigorifică la 2-8 °C. Toate caisele uscate trebuie păstrate ferit de lumina directă a soarelui, de mirosuri puternice și de surse de umiditate. Ambalajul trebuie să fie intact — odată deschis, produsul este expus la absorbția de umiditate și la infestarea cu insecte. Ambalajele vidate sau cu atmosferă de azot prelungesc termenul de valabilitate cu 3-6 luni față de sacii standard din polipropilenă.
Cum pot verifica dacă certificarea ecologică a furnizorului meu este autentică?
O certificare ecologică autentică pentru caisele uscate de Malatya presupune verificarea la trei niveluri. În primul rând, confirmați că furnizorul deține un certificat ecologic valabil, emis de un organism de certificare acreditat COKB (pentru UE) sau de un certificator acreditat USDA (pentru NOP). Certificatul trebuie să enumere caisele uscate ca produs inclus în domeniu și să arate valabilitatea pentru anul în curs. În al doilea rând, solicitați un certificat de tranzacție (TC) specific expediției dumneavoastră — acest document la nivel de lot confirmă că respectiva cantitate pe care o cumpărați a fost procesată sub control ecologic. În al treilea rând, verificați statutul de acreditare al certificatorului în baza de date OFIS a UE (pentru ecologic UE) sau în baza de date USDA privind integritatea ecologică. Fiți prudenți cu furnizorii care nu pot prezenta un TC sau al căror certificat indică un organism de certificare pe care nu îl puteți verifica independent.
Ce condiții de plată se folosesc de obicei în comerțul cu caise uscate de Malatya?
Condițiile standard de plată la exportul turcesc de caise uscate urmează o structură pe trepte, în funcție de maturitatea relației dintre cumpărător și furnizor. Pentru cumpărătorii noi, furnizorii cer de regulă un avans de 30-50% (T/T), cu restul contra copiei conosamentului sau la sosire. Relațiile consolidate (de regulă după 3-5 expediții reușite) pot avea acces la termene de plată de 30-60 de zile sau la acreditiv (L/C) la vedere. Condițiile complete de cont deschis (60-90 de zile) sunt rezervate cumpărătorilor de volum mare, cu vechime și cu profil de credit solid. Acreditivele rămân instrumentul preferat pentru prima tranzacție, deoarece protejează ambele părți — cumpărătorul are garanția conformității documentelor înainte de eliberarea plății, iar vânzătorul are o garanție de plată susținută de bancă.
