Hlavní body
- Limity aflatoxinů pro sušené ovoce se na hlavních dovozních trzích liší až čtyřnásobně — EU uplatňuje u sušeného ovoce určeného k přímé spotřebě 2 µg/kg pro aflatoxin B1 a 4 µg/kg pro součet (B1+B2+G1+G2) — sušené fíky mají vlastní položku s hodnotami 6 a 10 µg/kg — zatímco akční limit americké FDA činí 20 ppb celkem a Čína v některých kategoriích výrobků připouští až 20 µg/kg.
- Ochratoxin A (OTA) je druhým kritickým mykotoxinem a v EU je regulován samostatně: 8 µg/kg pro sušené hrozny révy vinné (korintky, rozinky, sultánky) a sušené fíky a 2 µg/kg pro veškeré ostatní sušené ovoce — limit, který mnoho vývozců přehlíží, dokud jejich zásilka nevyvolá odmítnutí na hranici oznámené v systému RASFF.
- Metodika vzorkování je přinejmenším stejně důležitá jako samotný limit — EU podle nařízení Komise (ES) č. 401/2006 předepisuje 10 až 100 dílčích vzorků podle velikosti šarže a vzorkování v rozporu s předpisem může znehodnotit jinak čistý výsledek zkoušky.
- Metoda sušení je největší ovlivnitelnou proměnnou v prevenci mykotoxinů — nejvyšší riziko kontaminace nese ovoce sušené na slunci, zatímco metody v řízeném prostředí, například geotermální sušení, omezují množení rodu Aspergillus tím, že udržují stálou teplotu a vlhkost pod prahem růstu plísní.
- Program testování, který obstojí, spojuje screening před odesláním s akreditovanou konfirmační analýzou — ELISA pro rychlá rozhodnutí na úrovni šarže, HPLC-FLD nebo LC-MS/MS pro podání úřadům a čištění na imunoafinitní koloně pro přesnost v nízkých jednotkách ppb.
Úvod
Limity aflatoxinů v sušeném ovoci jsou vůbec nejčastějším důvodem, proč jsou zásilky z Turecka, Íránu a dalších významných původů zadržovány, odmítány nebo likvidovány na stanovištích hraniční kontroly v EU a Japonsku. Pro B2B odběratele ve výrobě potravin, u snacků privátních značek a v distribuci surovin znamená rozdíl mezi hladkým celním odbavením a šesticifernou ztrátou právě to, zda rozumějí nejen hodnotám limitů, ale i regulatorní architektuře za nimi — protokolům vzorkování, analytickým metodám, vymezení výrobků na jednotlivých trzích a rozlišení mezi kategorií k přímé spotřebě a kategorií k dalšímu zpracování.
Tento průvodce je uceleným přehledem trh po trhu pro vedoucí nákupu, manažery zajištění kvality a týmy pro regulatorní záležitosti, kteří nakupují sušené ovoce v komerčních objemech. Zahrnuje limity aflatoxinů a ochratoxinu A v devíti regulatorních jurisdikcích, plány vzorkování, které určují, jak se shoda posuzuje, analytické metody, které poskytují vykazovatelné výsledky, a preventivní strategie snižující riziko u zdroje. Každou uvedenou hodnotu lze dohledat ve zveřejněném předpisu nebo ve standardu Codex, ve znění posledních změn k počátku roku 2026.
Širší pohled na nákup tureckého sušeného ovoce — jakostní třídy, ekonomiku MOQ a exportní logistiku — nabízí průvodce velkoobchodním nákupem sušeného ovoce. Návod, jak číst a ověřovat analytické certifikáty vystavované k vyhovujícím zásilkám, najdete v našem průvodci čtením CoA.
Proč jsou mykotoxiny u sušeného ovoce rizikem shody číslo jedna
Sušené ovoce zaujímá v mapě mykotoxinových rizik mimořádně zranitelné místo. Surovina má vysoký obsah cukru, sklízí se v teplých měsících a prochází sušením, které — je-li špatně řízeno — vytváří ideální aktivitu vody (a_w 0,80–0,95) a teplotní okno pro osídlení plísněmi. Na rozdíl od obilovin nebo ořechů se mnoho výrobků ze sušeného ovoce konzumuje bez dalšího tepelného zpracování, takže v navazujícím řetězci chybí krok, který by mikroorganismy usmrtil. Regulatorní odpovědí na tento rizikový profil jsou přísné maximální limity, důrazné vzorkování na hranicích a systém oznámení RASFF, který každé selhání veřejně zveřejňuje.
Biologie aflatoxinů — Aspergillus flavus a A. parasiticus
Aflatoxiny jsou sekundární metabolity, které produkují především dva druhy plísní: Aspergillus flavus (převážně aflatoxiny B1 a B2) a Aspergillus parasiticus (aflatoxiny B1, B2, G1 a G2). Aflatoxin B1 řadí Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) mezi karcinogeny skupiny 1 — tedy do nejvyšší kategorie vyhrazené látkám s dostatečnými důkazy o karcinogenitě pro člověka.
Podmínky růstu jsou specifické, ale v oblastech produkce sušeného ovoce běžné:
- Teplota: optimální růst při 28–33 °C; k tvorbě toxinu může docházet mezi 12 °C a 40 °C.
- Aktivita vody: klíčení plísní začíná nad a_w 0,82; tvorba toxinu vrcholí mezi a_w 0,95 a 0,99.
- Substrát: substráty s vysokým obsahem cukru a vlhkosti — přesně takové podmínky panují v čerstvě sklizených fících, meruňkách a hroznech před dokončením sušení.
- Čas: za optimálních podmínek se může zjistitelná kontaminace aflatoxiny vyvinout během 48–72 hodin.
Kritickým kontrolním oknem je doba mezi sklizní a okamžikem, kdy aktivita vody klesne pod 0,70 — práh, pod nímž Aspergillus aflatoxiny produkovat nemůže. Každá hodina zdržení, každé přerušení sušení a každé opětovné zvlhnutí (rosa, déšť při sušení na slunci pod širým nebem) rizikové okno prodlužuje.
Ochratoxin A — druhý kritický mykotoxin
Ochratoxin A (OTA) produkuje Aspergillus carbonarius a několik druhů rodu Penicillium, zejména P. verrucosum. Je nefrotoxický, imunotoxický a IARC jej řadí do skupiny 2B (možná karcinogenní pro člověka). U sušeného ovoce je kontaminace OTA nejtěsněji spojena se sušenými hrozny révy vinné — rozinkami, sultánkami a korintkami — protože hrozny používané jako surovina jsou ve fázi před sklizní a při sušení vysoce náchylné k infekci A. carbonarius.
Regulace OTA je ve světě harmonizována méně než regulace aflatoxinů. EU stanoví výslovný maximální limit pro sušené hrozny révy vinné; většina ostatních jurisdikcí buď zvláštní limit OTA pro sušené ovoce nemá, nebo jej uplatňuje jen v rámci obecných ustanovení o kontaminantech. Tato regulatorní asymetrie nastražuje past vývozcům, kteří tutéž šarži dodávají na více trhů — šarže může splnit americké a čínské požadavky, a přitom nevyhovět limitům EU pro OTA.
Důsledky v praxi — odmítnutí v RASFF a zákazy dovozu
Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva EU (RASFF) je nejtransparentnějším veřejným souborem dat o selháních na hranicích souvisejících s mykotoxiny. Sušené ovoce z Turecka, Íránu a Indie se soustavně objevuje mezi nejčastěji oznamovanými kombinacemi výrobku a původu při překročení limitů aflatoxinů a OTA. Jediné odmítnutí na hranici oznámené v RASFF vyvolá:
- Okamžité zadržení nebo zničení šarže na náklady dovozce.
- Zvýšenou četnost kontrol dalších zásilek ze stejné země původu — často stoupne z 5 % namátkových na 20–50 % cílených kontrol.
- Veřejné oznámení viditelné každému provozovateli potravinářského podniku v EU, které poškozuje obchodní pověst vývozce.
- Možný zákaz dovozu, jsou-li porušení systematická — EU má pravomoc uložit zvláštní podmínky nebo pozastavit dovoz z konkrétních původů a konkrétních kategorií výrobků.
V letech 2020 až 2025 podléhaly sušené fíky z Turecka zesíleným úředním kontrolám podle prováděcího nařízení Komise (EU) 2019/1793 (a jeho pozdějších změn), které vyžadovaly testování významného procenta zásilek na aflatoxiny v prvním místě vstupu. Porozumět těmto mechanismům vymáhání je zásadní pro každého vývozce, který si na trhu EU buduje udržitelnou pozici. Širší rámec shody popisuje náš regulatorní průvodce vstupem na trh EU.
Limity aflatoxinů podle trhů
Následující tabulka shrnuje maximální povolené hodnoty aflatoxinů v sušeném ovoci na hlavních dovozních trzích. Všechny hodnoty jsou v µg/kg (odpovídá ppb). Pokud trh rozlišuje výrobky k přímé spotřebě a výrobky určené k dalšímu zpracování (třídění, praní), jsou uvedeny obě hodnoty.
| Trh | Limit aflatoxinu B1 (µg/kg) | Součet aflatoxinů B1+B2+G1+G2 (µg/kg) | Rozsah výrobků | Odkaz na předpis |
|---|---|---|---|---|
| EU | 5 (další zpracování) / 2 (k přímé spotřebě); 6 pro sušené fíky | 10 (další zpracování) / 4 (k přímé spotřebě); 10 pro sušené fíky | Sušené ovoce; sušené fíky mají samostatnou položku | Nařízení (EU) 2023/915, příloha I (nahrazuje ES 1881/2006) |
| USA | Bez samostatného limitu pro B1 | 20 (akční limit) | Všechny potraviny včetně sušeného ovoce | FDA CPG Sec. 555.400 |
| Japonsko | Bez samostatného limitu pro B1 | 10 (celkem, všechny čtyři aflatoxiny) | Všechny potraviny včetně sušeného ovoce | Japonský zákon o hygieně potravin, oznámení č. 370 |
| Čína | 5 (pro některé kategorie) | 20 (pro sušené ovoce podle GB 2761-2017) | Sušené ovoce, ořechy a zpracované výrobky | GB 2761-2017, tabulka 1 |
| GCC / GSO | 5 | 10 | Sušené ovoce a ořechy | GSO 1016/2015 (v souladu s Codex/EU) |
| Jižní Korea | 5 | 10 | Sušené ovoce, ořechy a obiloviny | Korejský potravinový kodex (MFDS) |
| Indie | Bez samostatného limitu pro B1 | 15 (pro všechny potraviny) | Všechny kategorie potravin včetně sušeného ovoce | Předpisy FSSAI (Food Safety and Standards — Contaminants, Toxins, and Residues) |
| Codex Alimentarius | — | 10 (pro sušené fíky k přímé spotřebě, CXS 193) | Sušené fíky (zvláštní standard); obecná doporučení pro ostatní sušené ovoce | CXS 193-1995, aktualizováno |
| Turecko (domácí trh) | 2 (k přímé spotřebě) | 4 (k přímé spotřebě) | Veškeré sušené ovoce | Turecký potravinový kodex — v souladu s EU 2023/915 |
Hlavní postřehy pro vývozce:
EU ukládá nejpřísnější limity na světě a navíc rozlišuje šarže určené k přímé lidské spotřebě a šarže, které projdou dalším tříděním nebo zpracováním. Přísnější hodnoty platí pro kategorii k přímé spotřebě. Šarže s výsledkem 6 µg/kg součtu aflatoxinů vyhoví na každém trhu v tabulce, jehož limit pro součet je 10 µg/kg nebo vyšší, a vyhoví i v EU, pokud je určena k dalšímu zpracování — kde je limit pro součet 10 µg/kg — nevyhoví však, je-li tatáž šarže uvedena na trh EU nebo Turecka k přímé spotřebě, kde limit pro součet klesá na 4 µg/kg. Výjimkou jsou sušené fíky: mají vlastní položku s 6 µg/kg pro B1 a 10 µg/kg pro součet, bez dělení na přímou spotřebu a zpracování. Toto rozlišení v zařazení je častým zdrojem sporů na hranicích.
Akční limit americké FDA 20 ppb celkem je nejmírnějším prahem mezi velkými trhy, jde však o akční limit, nikoli o maximální limit — vymáhání ze strany FDA je tedy věcí uvážení a může být spuštěno i při nižších hodnotách podle kategorie výrobku a souvislostí ochrany veřejného zdraví.
Odběratelům, kteří nakupují z Turecka pro distribuci na více trhů, Arovela doporučuje cílit interní specifikace pod nejpřísnější použitelný limit — obvykle hodnoty EU pro přímou spotřebu (B1 ≤ 2, součet ≤ 4; u sušených fíků B1 ≤ 6 a součet ≤ 10) — aby šarže zůstala použitelná pro všechny destinace. Náš průvodce jakostními třídami fíků, meruněk a rozinek vysvětluje, jak volba jakostní úrovně přímo ovlivňuje mykotoxinové riziko.
Limity ochratoxinu A
Regulace ochratoxinu A je méně jednotná než regulace aflatoxinů. Nejpodrobnější je EU se zvláštními limity pro sušené hrozny révy vinné. Několik velkých trhů nemá pro sušené ovoce žádný formální limit OTA a spoléhá na obecná ustanovení o kontaminantech nebo na vymáhání založené na riziku.
| Trh | Limit OTA (µg/kg) | Rozsah výrobků | Odkaz na předpis |
|---|---|---|---|
| EU | 8,0 | Sušené hrozny révy vinné (korintky, rozinky, sultánky) a sušené fíky | Nařízení (EU) 2023/915, příloha I |
| EU | 2,0 | Veškeré ostatní sušené ovoce | Nařízení (EU) 2023/915, příloha I |
| USA | Bez federálního limitu | — | Pro OTA v sušeném ovoci není stanoven žádný akční limit FDA |
| Japonsko | Bez zvláštního limitu pro sušené ovoce | — | Sledováno; bez formálního maximálního limitu |
| Čína | 5,0 (pro hrozny a vinařské výrobky) | Výrobky z hroznů (zahrnuje některé sušené hrozny révy vinné) | GB 2761-2017 |
| GCC / GSO | 2,0 | Sušené hrozny révy vinné | Normy GSO, v souladu s Codex |
| Jižní Korea | 2,0 | Sušené hrozny révy vinné | Korejský potravinový kodex (MFDS) |
| Codex Alimentarius | 2,0 (navrženo; zvažuje se pro sušené hrozny révy vinné) | Sušené hrozny révy vinné | Jednání CCCF, dosud nepřijato jako formální standard |
| Turecko (domácí trh) | 8,0 | Sušené hrozny révy vinné a sušené fíky | Turecký potravinový kodex — v souladu s EU |
Důležitá poznámka pro vývozce na více trhů: to, že v USA a Japonsku chybí formální limit OTA, neznamená, že se OTA přehlíží. Oba trhy sledují hladiny OTA v programech dozoru a mimořádně vysoké hodnoty mohou spustit vymáhání založené na riziku. Pro praktická rozhodnutí o přijetí šarže je však závazným omezením limit EU 8,0 µg/kg pro sušené hrozny révy vinné a sušené fíky — a 2,0 µg/kg pro veškeré ostatní sušené ovoce. Vývozci, kteří do Evropy dodávají sultánky, rozinky nebo korintky, musí vedle aflatoxinů testovat i OTA — což dodavatelé zvyklí na programy testování jediného analytu často opomíjejí.
Plány vzorkování — skrytá past shody
Šarže sušeného ovoce může být z hlediska průměrné koncentrace naprosto čistá, a přesto na hranici neprojít, pokud úřední plán vzorkování odebere dílčí vzorky z lokálního ohniska kontaminace. Kontaminace sušeného ovoce mykotoxiny je notoricky heterogenní — jediný kontaminovaný fík ve dvacetitunové šarži může vyhnat naměřenou koncentraci v jednom laboratorním vzorku nad limit, zatímco sousední vzorky vyjdou čisté.
Právě kvůli této heterogenitě je plán vzorkování EU, zakotvený v nařízení Komise (ES) č. 401/2006 (v platném znění), tak podrobný, pokud jde o počet dílčích vzorků, hmotnost souhrnného vzorku a přípravu laboratorních vzorků. Plán vzorkování není nezávazným doporučením — je právně závazný pro laboratoře úřední kontroly a analytické výsledky získané postupy vzorkování v rozporu s předpisem lze napadnout.
| Velikost šarže | Počet dílčích vzorků | Hmotnost souhrnného vzorku (kg) | Laboratorní vzorky | Odkaz na metodu |
|---|---|---|---|---|
| ≤ 0,5 tuny | 5 | ≤ 1 | 1 (bez dělení) | ES 401/2006, příloha I, část D |
| > 0,5 až ≤ 1 tuna | 10 | ≈ 1 | 1 (bez dělení) | ES 401/2006, příloha I, část D |
| > 1 až ≤ 5 tun | 20 | ≈ 2 | 2 laboratorní vzorky | ES 401/2006, příloha I, část D |
| > 5 až ≤ 15 tun | 30 | ≈ 3 | 3 laboratorní vzorky | ES 401/2006, příloha I, část D |
| > 15 až ≤ 30 tun | 40 | ≈ 4 | 3 laboratorní vzorky | ES 401/2006, příloha I, část D |
| > 30 tun | 60 | ≈ 6 | 3 laboratorní vzorky | ES 401/2006, příloha I, část D |
Vzorkování americké FDA: FDA nepředepisuje pevnou síť dílčích vzorků ve stejné míře podrobnosti. Inspektoři FDA odebírají směsné vzorky z více míst šarže podle zdokumentovaných postupů, přesný počet dílčích vzorků a souhrnná hmotnost se však mohou lišit podle inspektora a podoby šarže. Výsledky vzorkování jsou proto proměnlivější než v EU.
Japonsko: postupy vzorkování ministerstva zdravotnictví, práce a sociálních věcí (MHLW) vycházejí ze zásad v souladu s Codex, přizpůsobených japonskému systému kontrol na určených karanténních stanicích.
Praktický důsledek: vývozci by měli před odesláním provádět vlastní vzorkování přinejmenším podle protokolu EU, bez ohledu na cílový trh. Pokud šarže vyhoví v nejpřísnějším režimu vzorkování, vyhoví všude. Šetření na vzorkování — testování jediného náhodného vzorku z dvacetitunové šarže — vytváří falešný pocit jistoty, který hraniční kontrola odhalí. Ucelený postup hodnocení kvality sušeného ovoce před odesláním najdete v našem kontrolním seznamu pro hodnocení vzorků.
Srovnání zkušebních metod
Komerčnímu i úřednímu testování mykotoxinů dominuje pět analytických přístupů. Každý nabízí jinou rovnováhu mezi citlivostí, průchodností, náklady a regulatorním uznáním. Volba závisí na tom, zda potřebujete rychlý screeningový výsledek (přijetí či odmítnutí šarže ve skladu), nebo definitivní kvantitativní výsledek (analytický certifikát pro celní dokumentaci).
| Metoda | Princip | Obvyklá LOD (µg/kg) | Průchodnost | Přibližné náklady na vzorek (USD) | Akreditační norma |
|---|---|---|---|---|---|
| HPLC-FLD | Imunoafinitní čištění + vysokoúčinná kapalinová chromatografie s fluorescenční detekcí | 0,1–0,5 | Střední (15–30 vzorků/den) | 80–150 USD | ISO 17025, EN 14123 (aflatoxiny), EN 14132 (OTA) |
| LC-MS/MS | Kapalinová chromatografie s tandemovou hmotnostní spektrometrií | 0,01–0,1 | Střední až vysoká (20–40 vzorků/den) | 100–200 USD | ISO 17025, CEN/TR 16059 |
| ELISA | Enzymová imunoanalýza na pevné fázi (kompetitivní nebo sendvičový formát) | 1–4 | Vysoká (50–100+ vzorků/den) | 15–40 USD | Soupravy validované AOAC; screeningová metoda |
| Imunochromatografický test (lateral flow) | Proužek s koloidním zlatem nebo fluorescenční proužek | 2–10 | Velmi vysoká (použitelný v terénu, minuty na test) | 5–15 USD | Validováno výrobcem; pouze screening |
| Imunoafinitní kolona + fluorimetr | Čištění na IAC + přenosný fluorimetr (kvantitativní screening) | 0,5–2 | Střední (20–40 vzorků/den) | 25–50 USD | Metody validované AOAC |
Hierarchie regulatorního uznání:
Pro účely úřední kontroly v EU jsou referenčními metodami HPLC-FLD a LC-MS/MS. ELISA je uznávána jako screeningový nástroj, pozitivní výsledky ELISA však musí být před přijetím úředního opatření potvrzeny referenční metodou. Imunochromatografické proužky jsou užitečné pro rychlá rozhodnutí v terénu a ve skladu, regulatorní váhu ale nemají.
Vývozcům se doporučuje dvoustupňový program:
- 1. stupeň — ELISA nebo imunoafinitní kolona + fluorimetr pro screening šarží v balírně. Testujte každou šarži před konsolidací. Každou šarži, která překročí 50 % limitu cílového trhu, odmítněte nebo oddělte.
- 2. stupeň — HPLC-FLD nebo LC-MS/MS v laboratoři akreditované podle ISO 17025 pro každou exportní šarži. Výsledný analytický certifikát doprovází přepravní doklady. Náš průvodce testováním kvality rostlinných surovin vysvětluje, jak tyto výsledky číst a jak ověřit oprávnění laboratoře.
Prevence: jak metoda sušení ovlivňuje mykotoxinové riziko
Nejúčinnější strategií proti mykotoxinům je prevence ve fázi sušení. Jakmile aflatoxiny vzniknou, jsou chemicky stabilní — odolávají teplu i kyselinám a neodstraní je praní ani třídění (i když tříděním lze vyřadit viditelně kontaminované kusy a snížit průměrnou kontaminaci šarže). Metoda sušení, kterou zvolí producent nebo zpracovatel, je největší ovlivnitelnou proměnnou v rovnici mykotoxinového rizika.
| Metoda sušení | Teplotní rozmezí (°C) | Obvyklá doba sušení | Úroveň mykotoxinového rizika | Mechanismus kontroly |
|---|---|---|---|---|
| Sušení na slunci pod širým nebem | Okolní (25–45, neřízená) | 5–15 dní (podle počasí) | Vysoká | Minimální — vystavení dešti, rose, kontaktu s půdou, hmyzím přenašečům, ptačímu trusu; bez řízení vlhkosti |
| Sušení na slunci na vyvýšených roštech | Okolní (25–45, neřízená) | 4–12 dní | Střední až vysoká | Menší kontakt s půdou; stále bez řízení klimatu; závislost na stálosti počasí |
| Běžný horkovzdušný tunel | 60–80 °C (řízená) | 12–48 hodin | Střední | Řízená teplota a proudění vzduchu; rychlé snížení vlhkosti; vysoká teplota však může zhoršit kvalitu |
| Geotermální sušení | 40–65 °C (řízená) | 18–72 hodin | Nízká až střední | Řízená teplota, vlhkost a proudění vzduchu; stálé podmínky nezávislé na počasí; šetrné teplo zachovává kvalitu |
| Lyofilizace (sušení mrazem) | −40 až −20 °C (sublimace) | 24–48 hodin | Velmi nízká | Voda se odstraňuje sublimací; žádné prostředí kapalné fáze pro růst plísní; nejvyšší náklady |
Výhoda geotermálního sušení:
Geotermální sušárny společnosti Arovela pracují na geotermálním poli Sindirgi v provincii Balikesir v Turecku. Proces udržuje ovoce při 40–65 °C v prostředí s řízenou vlhkostí a u většiny druhů ovoce stlačí aktivitu vody pod práh růstu rodu Aspergillus a_w 0,70 během 18–36 hodin. Oproti sušení na slunci pod širým nebem — které může trvat 5–15 dní a vystavuje ovoce dešťovým srážkám, cyklům rosy a zanesení plísní hmyzem — zkracuje geotermální sušení okno mykotoxinového rizika o 70–90 %.
Na teplotním profilu záleží i z hlediska kvality výrobku. Agresivní běžné sušení při 70–80 °C rozkládá vitamin C o 40–60 % a může způsobit Maillardovo hnědnutí, které zakrývá vady barevné třídy. Geotermální sušení při 45–55 °C zachovává nutriční i vizuální kvalitu výrobku a současně udržuje bezpečnost potravin. Podrobné srovnání najdete v naší studii parametrů geotermálního sušení a zachování živin a v analýze zachování vitaminu C.
Odběratelům, kteří hodnotí alternativní metody sušení, nabízí naše srovnání lyofilizace a geotermálního sušení analýzu nákladů a přínosů vedle sebe.
Analýza odmítnutí v RASFF — co ukazují data
Portál RASFF EU je nejpodrobnějším veřejně dostupným souborem dat o selháních při dovozu souvisejících s mykotoxiny. Analýza trendů oznámení RASFF za posledních pět let odhaluje vzorce, kterým by měl rozumět každý vývozce i dovozce sušeného ovoce.
| Období | Celkový počet oznámení o mykotoxinech v sušeném ovoci (přibližně) | Nejčastěji odmítaný původ | Nejčastější mykotoxin | Nejčastější výrobek | Průměrná hladina B1 v odmítnutých šaržích (µg/kg, přibližně) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 180–210 | Turecko | Aflatoxin B1 | Sušené fíky | 12–18 |
| 2021 | 200–230 | Turecko | Aflatoxin B1 | Sušené fíky | 10–16 |
| 2022 | 160–190 | Turecko | Aflatoxin B1 | Sušené fíky | 8–14 |
| 2023 | 150–180 | Turecko / Írán | Aflatoxin B1 | Sušené fíky / sušené meruňky | 9–15 |
| 2024 | 130–160 | Turecko / Írán | Aflatoxin B1 | Sušené fíky | 7–13 |
| 2025 (1. pololetí) | 60–80 (v ročním přepočtu: 120–160) | Turecko / Uzbekistán | Aflatoxin B1 | Sušené fíky / rozinky | 7–12 |
Analýza trendů:
Z dat RASFF vyplývá několik vzorců:
-
Klesající celkový počet oznámení u tureckých sušených fíků. Odráží to lepší kontroly před sklizní a po ní, lepší třídicí technologie (optické a UV třídění) a postupný přechod od sušení na slunci pod širým nebem k metodám sušení v řízeném prostředí včetně geotermálního zpracování. Směr trendu je příznivý, absolutní počet odmítnutí však zůstává významný.
-
Podíl Íránu a středoasijských původů (Uzbekistán, Afghánistán) na oznámeních roste, zejména u rozinek a sušených meruněk. Odráží to rostoucí objemy vývozu z těchto původů na trh EU bez odpovídajícího zlepšení kontroly mykotoxinů na úrovni výroby.
-
Dominuje aflatoxin B1. Přibližně v 85–90 % oznámení RASFF týkajících se sušeného ovoce je analytem, který porušení vyvolá, aflatoxin B1. Na OTA připadá většina zbytku, téměř výhradně u sušených hroznů révy vinné (rozinky, sultánky, korintky).
-
Nejčastěji oznamovaným výrobkem jsou sušené fíky — je to důsledek vysokého obsahu cukru ve fíku, otevřeného ústí plodu (ostiolum, které sporám rodu Aspergillus poskytuje přímý vstup) a rozšířenosti tradičních metod sušení na slunci u drobných pěstitelů.
-
Průměrné hladiny kontaminace v odmítnutých šaržích klesají. Zčásti jde o selekční efekt — lepší testování před odesláním ze strany vývozců zachytí nejhorší šarže dříve, než dorazí na hranici — odráží to však i skutečné zlepšení postupů sušení a skladování u zdroje.
Širší obraz toho, jak se iniciativy udržitelnosti a snižování uhlíku v rozsahu Scope 3 protínají se zlepšováním kvality a bezpečnosti tureckého sušeného ovoce, nabízí naše analýza uhlíkově neutrálního sušeného ovoce a geotermální výhody.
Plán shody pro vývozce
Vybudovat program shody v oblasti mykotoxinů, který obstojí při úřední kontrole, není jednorázový úkon — je to řetězec kontrol od doby před sklizní až po celní odbavení. Následující plán odráží přístup, který Arovela používá a doporučuje svým B2B partnerům.
Kontroly před sklizní
- Výběr odrůdy: některé odrůdy fíků a meruněk odolávají osídlení rodem Aspergillus lépe díky silnější slupce, uzavřenému ostiolu nebo vyššímu obsahu fenolických látek. Výběr odrůdy je dlouhodobá investice.
- Řízení závlahy: deficitní závlaha v závěrečné fázi zrání snižuje aktivitu vody v plodech při sklizni a zkracuje kritické okno sušení.
- Načasování sklizně: sklizeň časně ráno před odpařením rosy vede k vyšší počáteční vlhkosti a delší době sušení. Sklízejte odpoledne, kdy je okolní vlhkost nejnižší.
- Ochrana proti škůdcům: poškození hmyzem (zejména zavíječem skladištním, Cadra cautella) vytváří vstupní místa pro spory plísní. Integrovaná ochrana rostlin (IPM) na úrovni sadu snižuje kontaminaci přenášenou vektory.
Sušení a skladování po sklizni
- Rychlé sušení na a_w < 0,70: vůbec nejdůležitější kontrola. Kdekoli je to možné, používejte sušení v řízeném prostředí (geotermální, tunelové nebo v sušičce) místo neřízeného sušení na slunci. Pro stabilitu při dlouhodobém skladování cilte na aktivitu vody pod 0,65.
- Sledování teploty a vlhkosti: průběžný záznam dat během sušení poskytuje zdokumentovaný záznam o zvládání nebezpečí pro ověřování HACCP a auditoři EU jej očekávají.
- Třídění: optické třídění (blízká infračervená oblast, UV fluorescence) dokáže odhalit a vyřadit kusy kontaminované aflatoxiny — kontaminované sušené fíky vykazují pod UV světlem o vlnové délce 365 nm jasně zelenožlutou fluorescenci (tzv. „test BGYF“).
- Skladovací podmínky: udržujte teplotu ve skladu pod 20 °C a relativní vlhkost pod 65 %. Pro dlouhodobé skladování používejte hermetické obaly nebo modifikovanou atmosféru (proplach CO2 nebo N2), aby se potlačila aktivita plísní.
Vývozci usilující o bio certifikaci by měli vědět, že limity mykotoxinů jsou pro bio i konvenční výrobky totožné — žádná výjimka pro bio neexistuje. V praxi může ekologická produkce nést vyšší mykotoxinové riziko, pokud se vyloučí syntetické fungicidy bez přiměřených biologických nebo fyzikálních alternativ.
Oddělování šarží a strategie testování
- Oddělujte šarže podle původu, data sklizně a metody sušení. Nikdy nemíchejte otestovanou, vyhovující šarži s neotestovanou — výsledná směs se považuje za neotestovanou.
- Screening před odesláním: každou šarži otestujte v balírně screeningem ELISA nebo imunoafinitní kolonou s fluorimetrem. Screening provádějte na aflatoxin B1, součet aflatoxinů a OTA (obsahuje-li šarže hrozny révy vinné).
- Konfirmační testování: ke každé exportní šarži získejte analytický certifikát z laboratoře akreditované podle ISO 17025 metodou HPLC-FLD nebo LC-MS/MS. CoA musí uvádět metodu vzorkování, analytickou metodu, nejistotu měření a odkaz na rozsah akreditace.
- Uchovávejte referenční vzorky: z každé exportní šarže uchovejte zapečetěný referenční vzorek po dobu nejméně šesti měsíců (požadavek EU), aby byla v případě sporu na hranici možná protianalýza.
Dokumentace pro celní odbavení
Balík dokumentace k vyhovující zásilce sušeného ovoce vstupující do EU by měl obsahovat:
- Analytický certifikát (CoA) — aflatoxin B1, součet aflatoxinů, OTA (je-li relevantní), vystavený akreditovanou laboratoří. Jednotlivá datová pole vysvětluje náš průvodce jak číst CoA sušeného ovoce.
- Zdravotní osvědčení tureckého ministerstva zemědělství a lesnictví.
- Fytosanitární osvědčení (u výrobků rostlinného původu vstupujících na některé trhy).
- Společný vstupní doklad (CED) / CHED-P — u výrobků podléhajících zesíleným úředním kontrolám na stanovišti hraniční kontroly EU, podávaný v systému TRACES NT.
- Záznamy o sledovatelnosti šarže — propojující číslo exportní šarže s výrobním provozem, sušicí dávkou, datem sklizně a pěstitelem nebo družstvem.
- Dokumentaci plánu HACCP / bezpečnosti potravin — prokazující, že mykotoxiny jsou v analýze nebezpečí dodavatele určeny jako kritický kontrolní bod.
Vývozci mířící na trh GCC by si měli navíc projít našeho průvodce vývozem do SAE a zemí GCC, který popisuje regionální požadavky na dokumentaci a označování.
Často kladené otázky
Co se stane, když zásilka sušeného ovoce na celnici EU překročí limity aflatoxinů?
Když zásilka sušeného ovoce na stanovišti hraniční kontroly (BCP) EU překročí limit aflatoxinů, úřední postup se řídí vymezenou eskalační cestou. Šarže je nejprve zadržena a odebere se druhý úřední vzorek pro konfirmační analýzu v akreditované laboratoři. Pokud konfirmační výsledek porušení potvrdí — se zohledněním nejistoty měření — vydá příslušný orgán formální rozhodnutí o nesouladu. Dovozce má obvykle tři možnosti: odeslat šarži zpět do destinace mimo EU (na náklady dovozce), podrobit ji zvláštnímu ošetření (třídění, další zpracování), pokud to příslušný předpis o kontaminantech dovoluje, nebo ji zničit. Není-li zpětné odeslání ani ošetření proveditelné, je výchozí možností zničení. Odmítnutí se zaznamená jako veřejně viditelné oznámení RASFF a může vyvolat zvýšenou četnost kontrol dalších zásilek ze stejné země původu a kategorie výrobku. Pro dovozce zahrnují finanční náklady skladné v přístavu, poplatky za analýzy, výdaje na zpětné odeslání nebo zničení a hodnotu ztraceného výrobku. Pro vývozce se náklady na pověsti časem sčítají — opakovaná odmítnutí mohou vést k zesíleným kontrolám před vývozem, které EU nařídí pro celou zemi původu.
Mohou hladiny aflatoxinů během přepravy nebo skladování vzrůst?
Ano, hladiny aflatoxinů se mohou po vývozu zvýšit, pokud skladovací podmínky umožní opětovný růst plísní. Kritickou proměnnou je aktivita vody. Je-li sušené ovoce zabaleno při bezpečném obsahu vlhkosti (a_w pod 0,65) a přepravováno v uzavřeném obalu s bariérou proti vlhkosti, růst plísní se zastaví a hladiny aflatoxinů zůstávají stabilní. Pokud však výrobek během přepravy přijme vlhkost — kvůli kolísání teploty v kontejneru (kondenzace na vnitřních stěnách, známá jako „kontejnerový déšť“), nedostatečným bariérovým vlastnostem obalu nebo naložení výrobku, který nebyl plně vyrovnán — může aktivita vody stoupnout nad práh 0,70 a růst rodu Aspergillus se může obnovit. To se týká zejména námořních tras přes tropická pásma, kde vnitřní teplota kontejneru může přes den překročit 50 °C a v noci klesnout pod 20 °C, což vytváří silné kondenzační cykly. Preventivní opatření jsou jednoduchá: před balením měřte aktivitu vody výrobku (nejen obsah vlhkosti), do kontejneru vkládejte vysoušedla a na trasy s velkými teplotními rozdíly předepisujte větrané kontejnery nebo tepelně izolační vložky. Arovela uvádí data o aktivitě vody na každém CoA a u všech námořních zásilek používá vložkové pytle s bariérou proti vlhkosti.
Liší se limity aflatoxinů pro sušené ovoce konzumované přímo a pro ovoce používané jako surovina?
V EU ano — toto rozlišení je zásadní. Nařízení (EU) 2023/915 stanoví různé maximální limity podle toho, zda je sušené ovoce určeno k přímé lidské spotřebě, nebo k dalšímu zpracování (třídění, praní, fyzikální ošetření nebo použití jako surovina). U sušeného ovoce jiného než fíky je limit pro přímou spotřebu přísnější: B1 ≤ 2 µg/kg a součet ≤ 4 µg/kg. Šarže určené před lidskou spotřebou k třídění nebo jinému fyzikálnímu ošetření mohou obsahovat až B1 ≤ 5 µg/kg a součet ≤ 10 µg/kg. Důvodem je, že třídění a fyzikální ošetření odstraňují kontaminované kusy, takže vstupní surovina smí začínat výše — to, co se nakonec dostane ke spotřebiteli, musí splnit přísnější hodnotu. Sušené fíky stojí mimo toto dělení s jedinou položkou B1 ≤ 6 µg/kg a součet ≤ 10 µg/kg. V praxi toto rozlišení vytváří riziko zařazení: šarže deklarovaná při dovozu k dalšímu zpracování jím musí skutečně projít, a pokud je uvedena na trh k přímé spotřebě, platí přísnější limity. V USA, Japonsku a na většině ostatních trhů toto rozlišení neexistuje — platí jediný limit bez ohledu na zamýšlené použití. Vývozcům na více trhů se doporučuje testovat podle nejpřísnějšího použitelného limitu ze všech cílových trhů a ten také dodržet, jak vysvětluje náš průvodce jakostními třídami.
Jak geotermální sušení snižuje mykotoxinové riziko oproti sušení na slunci?
Geotermální sušení snižuje mykotoxinové riziko třemi mechanismy. Zaprvé dramaticky zkracuje dobu sušení. Sušení fíků nebo meruněk na slunci pod širým nebem trvá podle počasí 5–15 dní; geotermální sušení při 45–55 °C s řízeným prouděním vzduchu dosáhne stejné konečné aktivity vody za 18–36 hodin. Každá hodina, kterou výrobek stráví nad a_w 0,70, je hodinou, kdy může Aspergillus flavus klíčit a produkovat aflatoxiny — geotermální sušení zkracuje rizikové okno o 70–90 %. Zadruhé geotermální sušení probíhá v uzavřeném, klimaticky řízeném prostředí. Výrobek není vystaven dešti, rose ani výkyvům okolní vlhkosti, které jeho povrch znovu zvlhčí a restartují cyklus růstu plísní. Sušení na slunci přerušuje každá oblačnost a každé noční období rosy. Zatřetí řízená vlhkost v geotermální sušicí komoře brání kondenzaci na povrchu výrobku — ta je častým spouštěčem lokálního růstu plísní na slupce ovoce, i když celkový obsah vlhkosti klesá. Naše studie parametrů geotermálního sušení uvádí kvantitativní data o teplotních profilech, křivkách vlhkosti a výsledném snížení mykotoxinového rizika. Odběratelům, které zajímá uhlíková stopa sušení, doporučujeme naši analýzu snižování uhlíku v rozsahu Scope 3.
Jak často by měli dodavatelé testovat aflatoxiny?
Četnost testování by měla být úměrná riziku, minimálním standardem každého dodavatele sušeného ovoce exportní jakosti je však každá výrobní šarže, pokaždé. Výrobní šarže je vymezena kombinací původu suroviny, data sklizně a sušicí dávky. Smíchání několika neotestovaných šarží do jediného testovaného směsného vzorku je nejčastějším selháním testování — zprůměruje ohniska kontaminace a vytvoří falešně vyhovující výsledek, který může hraniční kontrola odhalit.
U vysoce rizikových výrobků (sušené fíky, sušené meruňky) určených na trh EU se doporučuje tento protokol: (1) rychlý screening každé sušicí dávky metodou ELISA nebo imunochromatografickým testem ve výrobním provozu; (2) úplná analýza každé exportní šarže v akreditované laboratoři (HPLC-FLD nebo LC-MS/MS) podle protokolu plánu vzorkování EU; (3) každoroční zkoušení způsobilosti interní screeningové metody proti výsledkům referenční laboratoře, aby přesnost screeningu zůstala v přijatelné toleranci. Dodavatelé, kteří testují jen v okamžiku vývozu, bez průběžného screeningu, jednají reaktivně — kontaminaci odhalí příliš pozdě na to, aby oddělili dílčí šarže, které mohou být stále v limitech, a zachránili jejich hodnotu. Arovela provozuje třístupňový program testování a ke každé zásilce poskytuje na vyžádání úplnou dokumentaci CoA. Na naší stránce certifikací najdete osvědčení našeho systému řízení kvality, nebo si vyžádejte nabídku na konkrétní výrobek s úplným CoA dostupným na vyžádání.
Vyvážejte s jistotou
Shoda v oblasti mykotoxinů je systémová výzva, nikoli jediná zkouška. Začíná v sadu, prochází sušárnou a končí u přepážky celního odbavení v místě určení. Každý článek tohoto řetězce — odrůda, načasování sklizně, metoda sušení, třídění, skladování, vzorkování, testování, dokumentace — buď přidává rezervu, nebo přidává riziko.
Arovela poskytuje B2B odběratelům vertikálně integrované řešení shody: geotermální sušení, které mykotoxinové riziko strukturálně snižuje, testování šarží v laboratoři akreditované podle ISO 17025 na vyžádání, dokumentaci CoA splňující požadavky EU, USA a GCC a systém sledovatelnosti, který každý exportní karton propojuje s místem sklizně.
Ať už nakupujete sušené fíky, meruňky, sultánky nebo geotermálně sušené ovoce, analytická dokumentace, kterou potřebuje váš tým kvality, je ke každé zásilce k dispozici na vyžádání, spolu s regulatorní shodou, kterou vyžaduje váš celní zástupce.
Vyžádejte si nabídku — úplná dokumentace CoA k mykotoxinům je k dispozici na vyžádání — nebo nás kontaktujte přes stránku velkoobchodních poptávek a proberte s námi požadavky svého trhu a potřebné objemy.
