Hlavní body
- Analytický certifikát (CoA) je laboratorní dokument vázaný na konkrétní šarži, který potvrzuje, zda zásilka sušeného ovoce splňuje dohodnuté specifikace pro vlhkost, kontaminanty, rezidua pesticidů, mikrobiologické počty a fyzikální třídění. Je vůbec nejdůležitějším dokumentem při B2B nákupu sušeného ovoce a základem každého rozhodnutí o přijetí šarže.
- Limity aflatoxinů se mezi trhy dramaticky liší — EU uplatňuje u sušeného ovoce k přímé spotřebě 2 ppb pro aflatoxin B1 a 4 ppb pro součet (u sušených fíků 6 a 10 ppb), zatímco americká FDA připouští 20 ppb celkem a Japonsko uplatňuje 10 ppb celkem. Nákup pro více trhů z jediné šarže vyžaduje testování podle nejpřísnější použitelné normy.
- Fyzikální parametry, jako je obsah vlhkosti a aktivita vody, určují skladovací stabilitu a přímou obchodní hodnotu. Sušené fíky s vlhkostí nad 24 %, sušené meruňky nad 25 % nebo sultánky nad 16 % jsou během přepravy a skladování vystaveny zvýšenému riziku množení plísní, bez ohledu na to, co v době zkoušky ukazují mikrobiologické výsledky.
- Screening reziduí pesticidů podle nařízení EU 396/2005 uplatňuje výchozí MRL 0,01 mg/kg tam, kde není stanoven limit pro konkrétní plodinu. Multireziduální panel pokrývající 500+ látek je správnou investicí při první kvalifikaci dodavatele; pro průběžné rutinní ověřování zavedených dodavatelů stačí cílené panely.
- Varovné signály na CoA — chybějící čísla šarží, laboratoře bez akreditace ISO 17025, totožné výsledky u více šarží nebo data zkoušek, která neodpovídají výrobě — by měly vést k okamžité eskalaci. CoA, který by neobstál při úředním dokumentačním auditu, váš podnik neochrání při odmítnutí dovozu ani při stahování výrobku z trhu.
Úvod
Umět číst analytický certifikát sušeného ovoce je dovednost, bez které se neobejde žádný B2B odběratel dovážející sušené fíky, meruňky, sultánky, rozinky nebo jiné dehydrované ovoce v komerčních objemech. CoA není marketingový dokument. Je to analytická zpráva, kterou vypracovala kvalifikovaná laboratoř podle definovaných zkušebních metod a která potvrzuje, že konkrétní výrobní šarže splňuje — nebo nesplňuje — jakostní specifikaci kupujícího.
Důsledky špatného čtení nebo přehlížení dat CoA jsou konkrétní: zadržení dovozu na hranici, pokuty od regulačních orgánů, stížnosti zákazníků, stahování výrobků z trhu a poškození pověsti, jehož náprava trvá roky. Oznámení RASFF (systém rychlého varování pro potraviny a krmiva) EU týkající se sušeného ovoce — zejména překročení limitů aflatoxinů a ochratoxinu A — se zveřejňují každý týden a lze v nich veřejně vyhledávat. Název vaší firmy na tomto seznamu zůstane natrvalo.
Tento průvodce prochází každý oddíl CoA sušeného ovoce s praktickými podrobnostmi. Zabývá se metadaty v záhlaví, která zakládají legitimitu dokumentu, fyzikálními parametry určujícími obchodní třídu, prahovými hodnotami chemických kontaminantů, které se liší podle cílového trhu, limity reziduí pesticidů odlišnými v rámcích EU, USA a Japonska i mikrobiologickými normami, které podmiňují uvolnění z hlediska bezpečnosti potravin. Popisuje také, jak rozpoznat podvodné nebo nedostatečné CoA a jak si od dodavatelů vyžádat lepší dokumentaci.
Pokud s nákupem sušeného ovoce z Turecka teprve začínáte, širší nákupní souvislosti nabízí náš průvodce velkoobchodním nákupem sušeného ovoce. Obecný úvod do čtení CoA u rostlinných surovin najdete v našem průvodci CoA pro rostlinné suroviny. Tento článek se zaměřuje výslovně na sušené ovoce — na parametry, limity a regulatorní rozdíly mezi trhy, kvůli kterým je tato kategorie mimořádně náročná.
Co je analytický certifikát a proč je u sušeného ovoce důležitý
Analytický certifikát je formální analytická zpráva vystavená laboratoří — v ideálním případě akreditovanou podle ISO 17025 pro příslušný rozsah zkoušek — která potvrzuje výsledky zkoušek provedených na konkrétní šarži výrobku. U sušeného ovoce obvykle zahrnuje fyzikální parametry (vlhkost, aktivitu vody, velikostní třídu, barvu, počet vad), chemické kontaminanty (aflatoxiny, ochratoxin A, těžké kovy, případně rezidua siřičitanů), rezidua pesticidů a mikrobiologické ukazatele.
CoA slouží jako hlavní důkaz náležité péče v případě úředního šetření. Když hraniční inspektor v Rotterdamu nebo kontrolor FDA v Los Angeles zpochybní bezpečnost vaší zásilky, je CoA prvním dokumentem, který si vyžádá. Pokud chybí, je neúplný nebo nepřesvědčivý, zásilka je zadržena — a náklady na zadržení každým dnem narůstají.
Specifikační list a CoA ke konkrétní šarži
Nejčastější dokumentační chybou při nákupu sušeného ovoce je zacházet se specifikačním listem, jako by to byl CoA. Jde o zásadně odlišné dokumenty sloužící různým účelům.
Specifikační list je dokument na úrovni výrobku. Popisuje cílový jakostní profil kategorie výrobku — obvyklé rozmezí vlhkosti, přijatelné rozmezí barvy, toleranci vad, standardní balení. Platí pro všechny šarže a neodkazuje na konkrétní laboratorní výsledky. Je užitečný při úvodní kvalifikaci dodavatele a při sladění objednávky, není však důkazem kvality konkrétní šarže.
CoA ke konkrétní šarži uvádí číslo výrobní šarže, název laboratoře a číslo akreditace, datum přijetí a analýzy vzorku, jednotlivé výsledky zkoušek podle definovaných metod a vyhodnocení vyhovuje/nevyhovuje vůči dohodnutým limitům. Platí pro jednu šarži a pouze pro ni. Každá odeslaná šarže musí mít vlastní CoA — opětovné použití CoA předchozí šarže je důvodem k diskvalifikaci, nikoli úspornou zkratkou.
Při hodnocení dodavatelů si v rané fázi kvalifikace ověřte, že tomuto rozdílu rozumějí. Dodavatelé, kteří vám na žádost o CoA ke konkrétní šarži pošlou obecný specifikační list, buď neznají očekávání mezinárodních odběratelů, nebo se odpovědnosti na úrovni šarže záměrně vyhýbají. Ani jedna z možností nebudí důvěru. Širší rámce řízení kvality, o které se spolehlivá dokumentace CoA opírá, vysvětluje náš průvodce certifikacemi ISO/HACCP.
Kdy vás CoA chrání — a kdy ne
CoA vás chrání, pokud je vázán na konkrétní šarži, provedla jej akreditovaná laboratoř, vznikl v časovém rámci odpovídajícím datům výroby a odeslání a zkoušky proběhly vůči správným regulatorním limitům vašeho cílového trhu. Za těchto podmínek CoA prokazuje náležitou péči: podnikli jste přiměřené kroky k ověření bezpečnosti a kvality výrobku, než jste jej uvolnili do svého dodavatelského řetězce.
CoA vás nechrání, pokud je obecný (bez čísla šarže), provedla jej neakreditovaná laboratoř, je datován měsíce před příslušným výrobním oknem nebo po něm, nebo byl testován vůči nesprávným normám. CoA uvádějící limity aflatoxinů americké FDA je bezpředmětný, pokud dovážíte do EU, kde je limit pro součet aflatoxinů v sušeném ovoci k přímé spotřebě pětkrát přísnější. CoA z laboratoře, jejíž rozsah akreditace ISO 17025 nezahrnuje zkoušení mykotoxinů, nemá při úředním vymáhání žádnou regulatorní váhu.
CoA vás nechrání ani před událostmi, k nimž dojde po zkoušce. Pokud byla šarže testována ve výrobním provozu a pak před odesláním tři měsíce skladována ve skladu bez řízené vlhkosti, mikrobiologické výsledky a výsledky vlhkosti na CoA již nemusí odrážet skutečný stav zboží v době dodání. Proto vedle samotného CoA záleží i na protokolu vzorkování, skladovacích podmínkách a časovém plánu přepravy.
Anatomie CoA sušeného ovoce — oddíl po oddílu
Správně strukturovaný CoA sušeného ovoce obsahuje samostatné oddíly a každý nese informace, které by si pracovníci nákupu a kvality měli ověřit, než šarži schválí k příjmu.
Záhlaví a metadata
Záhlaví zakládá legitimitu a sledovatelnost dokumentu. Chybějící pole v záhlaví jsou nejčastějším časným varovným signálem nevyhovujícího CoA.
| Pole | Popis | Kritérium přijetí | Častý varovný signál |
|---|---|---|---|
| Název laboratoře | Úplný právní název zkušební laboratoře | Identifikovatelný, ověřitelný subjekt | Obecný název bez adresy nebo registrace |
| Číslo akreditace | Odkaz na akreditaci ISO 17025 a její rozsah | Platná, aktuální akreditace pokrývající uvedené typy zkoušek | Číslo akreditace chybí nebo je neplatné |
| Identifikace vzorku | Název výrobku, číslo šarže, reference dodavatele | Shoduje se s vaší objednávkou a přepravními doklady | Obecný název výrobku bez čísla šarže |
| Datum přijetí vzorku | Kalendářní datum, kdy laboratoř vzorek přijala | V souladu s časovým plánem výroby a odeslání | Datum chybí nebo neodpovídá datu výroby šarže |
| Datum analýzy | Kalendářní datum (data) provedení zkoušek | V řádu dnů nebo týdnů od přijetí vzorku | Datum analýzy měsíce před datem odeslání |
| Odkazy na metody | Normy analytických metod uvedené u každé zkoušky | Uznávané metody (ISO, AOAC, EN, FDA BAM) | Bez odkazu na metodu nebo „interní metoda“ bez podrobností |
| Číslo zprávy | Jedinečný identifikátor laboratorní zprávy | Posloupný, dohledatelný systém číslování | Bez čísla zprávy nebo nečíslovaný dokument |
| Analytik / oprávněný podepisující | Jméno nebo identifikátor odpovědného analytika | Vyžadováno podle ISO 17025 | Nepodepsaný dokument nebo nepodepsaný digitální dokument |
Je-li záhlaví neúplné — zejména chybí-li číslo akreditace, číslo šarže nebo odkazy na metody — CoA neprojde základním dokumentačním auditem. K hodnocení analytických výsledků nepřistupujte, dokud záhlaví nevyhoví. Dobře strukturované záhlaví je předpokladem, nikoli nepovinným detailem. Normy, které Arovela uplatňuje na vlastní dokumentaci, najdete na naší stránce certifikací.
Fyzikální parametry
Fyzikální parametry vymezují obchodní třídu a skladovací stabilitu sušeného ovoce. Jsou prvními výsledky, které většina odběratelů kontroluje, protože přímo ovlivňují použitelnost výrobku, trvanlivost a hodnotu.
| Parametr | Metoda | Limit pro sušené fíky | Limit pro sušené meruňky | Limit pro rozinky / sultánky |
|---|---|---|---|---|
| Obsah vlhkosti (%) | ISO 1026 / AOAC 934.06 | 22–26 | 20–25 | 13–16 |
| Aktivita vody (Aw) | ISO 18787 / AOAC 978.18 | ≤ 0,70 | ≤ 0,68 | ≤ 0,60 |
| Velikostní třída (mm nebo počet/kg) | Ruční třídění / třídění podle EN | Podle smlouvy (např. 28+ mm) | Podle smlouvy (např. velikost 1–4) | Podle smlouvy (např. 180–220/100 g) |
| Barva (L* a* b* nebo vizuálně) | Kolorimetr / vizuální standard | Jantarová až tmavě hnědá podle třídy | Jasně oranžová (ošetřeno SO2) nebo tmavě hnědá (bio) | Světle zlatá (sultánky) až tmavě hnědá (rozinky) |
| Počet vad (%) | Ruční kontrola podle Codex STAN | ≤ 5 % podle počtu (poškození hmyzem, viditelná plíseň, mechanické poškození) | ≤ 4 % podle počtu | ≤ 5 % podle počtu |
| Cizí příměsi (%) | Ruční kontrola | ≤ 0,5 % hmotnostních | ≤ 0,5 % hmotnostních | ≤ 0,5 % hmotnostních |
| Zbytkový SO2 (mg/kg) | Monier-Williams / EN 1988-1 | Neuplatňuje se (obvykle nesířené) | ≤ 2 000 (konvenční) / ≤ 100 (bio) | ≤ 1 500 (konvenční) / ≤ 100 (bio) |
Obsah vlhkosti je vůbec nejdůležitějším fyzikálním parametrem. Přímo určuje skladovací stabilitu (vyšší vlhkost urychluje růst plísní), hmotnost (a tím i cenu za jednotku sušiny) a texturu (očekávání spotřebitelů se liší podle výrobku). Šarže sušených fíků s vlhkostí 26 % je na horní hranici — stále ve specifikaci, ale vyžaduje pečlivé sledování skladovacích podmínek. Tatáž šarže uložená čtyři týdny ve skladu bez řízeného klimatu by se snadno mohla dostat do pásma plísní.
Aktivita vody předpovídá mikrobiální riziko přesněji než samotný obsah vlhkosti. Aw pod 0,65 ve většině skladovacích podmínek účinně brání klíčení plísní. Aw mezi 0,65 a 0,70 je rizikové pásmo, v němž teplotní výkyvy při přepravě mohou vyvolat kondenzaci a lokální plíseň. Aw nad 0,70 vyžaduje řízení chladicího řetězce nebo označení krátké trvanlivosti.
Zbytkový oxid siřičitý je důležitý u konvenčních sušených meruněk a sultánek, kde se SO2 používá jako konzervant a látka zachovávající barvu. Limity EU jsou 2 000 mg/kg pro sušené meruňky a 1 500 mg/kg pro sultánky. Bio certifikace vyžaduje SO2 pod mezí detekce nebo pod 100 mg/kg podle certifikačního orgánu. Pokud nakupujete pro bio kanály, musí CoA výslovně uvádět zbytkový SO2 vůči bio limitu — nikoli vůči konvenčnímu limitu. Podrobný pohled na požadavky na bio dokumentaci nabízí náš průvodce bio certifikací.
Odběratelé nakupující z tureckých geotermálních sušáren těží z procesní výhody: geotermální sušení dosahuje cílové vlhkosti řízenou nízkoteplotní dehydratací, která zachovává barvu i nutriční profil bez chemických zásahů. To znamená nižší zbytkový SO2 u konvenčně ošetřeného ovoce a trvale těsné řízení vlhkosti napříč šaržemi. Dostupné výrobky najdete v našem sortimentu geotermálně sušeného ovoce.
Zkoušky chemických kontaminantů
Mykotoxiny — především aflatoxiny (B1, B2, G1, G2) a ochratoxin A — jsou nejzávažnějšími chemickými kontaminanty sušeného ovoce. Na kontaminaci aflatoxiny připadá většina oznámení RASFF EU týkajících se sušených fíků a dalšího stromového ovoce. Regulatorní limity se mezi cílovými trhy výrazně liší a nákup pro více zeměpisných oblastí z jediné šarže vyžaduje testování podle nejpřísnější použitelné normy.
| Kontaminant | EU (nařízení (EU) 2023/915) | USA (FDA CPG 555.400) | Codex Alimentarius | GCC / GSO | Japonsko (MHLW) |
|---|---|---|---|---|---|
| Aflatoxin B1 | ≤ 2 ppb (k přímé spotřebě) / ≤ 5 ppb (další zpracování); ≤ 6 ppb sušené fíky | Bez samostatného limitu pro B1 | ≤ 10 ppb | ≤ 5 ppb (k přímé spotřebě) | Bez samostatného limitu pro B1 |
| Aflatoxiny celkem (B1+B2+G1+G2) | ≤ 4 ppb (k přímé spotřebě) / ≤ 10 ppb (další zpracování); ≤ 10 ppb sušené fíky | ≤ 20 ppb | ≤ 15 ppb | ≤ 10 ppb (k přímé spotřebě) | ≤ 10 ppb |
| Ochratoxin A | ≤ 8 ppb (sušené hrozny révy vinné a sušené fíky) / ≤ 2 ppb (ostatní sušené ovoce) | Bez formálního limitu (akční limit se liší) | V přezkumu | ≤ 15 ppb | Bez formálního limitu |
| Fumonisiny (B1+B2) | U většiny sušeného ovoce se neuplatňuje | U většiny sušeného ovoce se neuplatňuje | Neuplatňuje se | Neuplatňuje se | Neuplatňuje se |
| Deoxynivalenol (DON) | U většiny sušeného ovoce se neuplatňuje | U většiny sušeného ovoce se neuplatňuje | Neuplatňuje se | Neuplatňuje se | Neuplatňuje se |
| Patulin | ≤ 50 ppb (platí pro výrobky z jablek) | ≤ 50 ppb (jablečná šťáva/výrobky) | ≤ 50 ppb (výrobky z jablek) | ≤ 50 ppb | ≤ 50 ppb |
Z této tabulky vyplývá několik zásadních bodů. Zaprvé je EU u aflatoxinu B1 nejpřísnějším velkým trhem: u sušeného ovoce k přímé spotřebě ukládá limit 2 ppb, kdežto USA regulují pouze součet aflatoxinů na úrovni 20 ppb. Pokud koupíte šarži testovanou jen vůči americkým limitům a pokusíte se ji dovézt do EU, může na hranici neprojít, přestože americké požadavky splňovala.
Zadruhé EU rozlišuje sušené ovoce určené k přímé spotřebě a sušené ovoce určené k dalšímu zpracování (třídění, čištění nebo použití jako surovina). Limity pro zpracovatelskou jakost (B1 ≤ 5 ppb, součet ≤ 10 ppb) jsou mírnější než limity pro přímou spotřebu (B1 ≤ 2 ppb, součet ≤ 4 ppb). Váš CoA musí odrážet správné určení konečného použití.
Zatřetí je ochratoxin A rostoucím regulatorním tématem u sušených hroznů révy vinné (rozinky, sultánky, korintky) a sušených fíků. Limit EU je 8 ppb pro obě kategorie a 2 ppb pro veškeré ostatní sušené ovoce — šarže sušených meruněk tedy čelí přísnějšímu limitu OTA než šarže sultánek. Pokud vaše kategorie výrobků těmto limitům podléhá, dbejte na to, aby CoA zahrnoval zkoušku na ochratoxin A.
Úplný rozbor předpisů o aflatoxinech a mykotoxinech na všech hlavních dovozních trzích najdete v našem samostatném průvodci aflatoxiny podle trhů. Analytické metody kvantifikace aflatoxinů — HPLC s fluorescenční detekcí (AOAC 999.07) a LC-MS/MS — jsou uvedeny ve sloupci odkazů na metody v CoA. Čištění na imunoafinitní koloně následované HPLC-FLD je referenční metodou uváděnou spolu s nařízením Komise (EU) 2023/915, které nahradilo nařízení (ES) č. 1881/2006. Rychlé screeningové soupravy na bázi ELISA jsou přijatelné pro interní předběžné testování, nestačí však jako jediná metoda na CoA určeném k prokázání regulatorní shody.
Screening reziduí pesticidů
Maximální limity reziduí (MRL) pesticidů v sušeném ovoci se řídí různými regulatorními rámci podle cílového trhu. Nejpodrobnější je rámec EU podle nařízení (ES) č. 396/2005, který stanoví MRL pro konkrétní plodiny u stovek kombinací pesticid–plodina a tam, kde zvláštní limit stanoven není, uplatňuje výchozí MRL 0,01 mg/kg.
| Pesticid | MRL EU (mg/kg) | MRL US EPA (mg/kg) | MRL Japonsko (mg/kg) | Častý výskyt |
|---|---|---|---|---|
| Chlorpyrifos | 0,01 (výchozí, v EU zakázán od roku 2020) | 1,0 (fíky), 0,01 (rozinky) | 0,01 (výchozí) | Fíky, ovoce zpracované s citrusy |
| Acetamiprid | 0,4 (sušené hrozny), 0,01 (fíky) | 1,2 (rozinky), 0,5 (fíky) | 2,0 (sušené hrozny) | Sultánky, rozinky |
| Boskalid | 5,0 (sušené hrozny), 0,01 (fíky) | 7,0 (rozinky) | 10,0 (sušené hrozny) | Sultánky, rozinky |
| Karbendazim | 0,1 (sušené ovoce obecně) | 10,0 (rozinky) | 3,0 (sušené hrozny) | Meruňky, sultánky |
| Fludioxonil | 5,0 (sušené hrozny), 0,01 (fíky) | 5,0 (rozinky), 3,0 (fíky) | 7,0 (sušené hrozny) | Sultánky, rozinky |
| Metalaxyl / mefenoxam | 1,0 (sušené hrozny), 0,01 (fíky) | 2,0 (rozinky) | 1,0 (sušené hrozny) | Sultánky, rozinky |
| Iprodion | 0,01 (v EU neschválen od roku 2018) | 10,0 (rozinky) | 5,0 (sušené hrozny) | Sultánky, rozinky |
| Pyriproxyfen | 0,05 (fíky), 1,0 (sušené hrozny) | 0,2 (fíky), 1,0 (rozinky) | 0,3 (fíky) | Fíky, datle |
| Cypermethrin | 0,05 (sušené ovoce), 1,0 (zvlášť pro sušené hrozny) | 1,0 (rozinky) | 2,0 (sušené hrozny) | Skladované sušené ovoce (fumigace) |
Koncentrační faktor je u sušeného ovoce zásadním hlediskem, které mnoho odběratelů přehlíží. Při sušení čerstvého ovoce se rezidua pesticidů koncentrují úměrně ztrátě vody. Čerstvý hrozen s reziduem 0,5 mg/kg může podle sušicího poměru dát rozinku s reziduem 1,5 až 2,5 mg/kg. MRL EU pro sušené ovoce s tímto koncentračním faktorem počítají, ne všechny regulatorní rámce však tuto úpravu činí výslovně. Při porovnávání hodnot MRL mezi trhy si ověřte, zda uvedený limit platí pro sušený výrobek, nebo pro čerstvý ekvivalent.
Multireziduální screening metodami LC-MS/MS a GC-MS/MS pokrývající 500+ látek je vhodným analytickým přístupem při první kvalifikaci dodavatele. Náklady se podle laboratoře pohybují od 150 do 300 EUR na vzorek. Pro průběžné testování zavedených dodavatelů s prokázanou historií jsou nákladově efektivní cílené panely pokrývající 10 až 15 nejrizikovějších látek pro daný druh plodiny, a to za 50 až 100 EUR na vzorek.
Turecké sušené ovoce z geotermálních sušáren těží ze strukturálně příznivého pesticidního profilu. Velká část turecké produkce sušených fíků, meruněk a sultánek pochází z egejské a středomořské oblasti, kde tradiční pěstitelské postupy znamenají nižší chemické vstupy než průmyslové zemědělství. Geotermální sušení zpracovává ovoce při řízených teplotách bez posklizňové fumigace — na rozdíl od některých běžných skladových systémů sušení, které mohou používat methylbromid nebo fosfin. Výsledkem je, že multireziduální screeningy tureckého sušeného ovoce běžně vracejí v celém panelu výsledky pod LOQ. Nezávislé ověření daty z akreditované laboratoře je vždy nutné; samotná tvrzení dodavatele nestačí.
Mikrobiologické limity
Mikrobiologické zkoušky potvrzují, že šarže sušeného ovoce neobsahuje patogenní organismy v množstvích, která představují riziko pro bezpečnost potravin. Příslušné parametry, limity a odkazy na metody se liší podle cílového trhu a zamýšleného použití.
| Parametr | Vodítko EU (ES 2073/2005, hygiena výrobního procesu) | Norma USA (pokyny FDA) | Interní osvědčená praxe | Odkaz na metodu |
|---|---|---|---|---|
| Celkový počet aerobních mikroorganismů (TPC) | ≤ 10^5 CFU/g | ≤ 10^5 CFU/g | ≤ 10^4 CFU/g | ISO 4833 / AOAC 990.12 |
| Kvasinky a plísně celkem | ≤ 10^4 CFU/g | ≤ 10^4 CFU/g | ≤ 10^3 CFU/g | ISO 21527 / AOAC 997.02 |
| Enterobacteriaceae | ≤ 10^3 CFU/g | Není výslovně vyžadováno | ≤ 10^2 CFU/g | ISO 21528 |
| E. coli | ≤ 100 CFU/g | ≤ 100 CFU/g | ≤ 10 CFU/g | ISO 16649 / AOAC 991.14 |
| Salmonella spp. | Nepřítomna ve 25 g (n=5, c=0) | Nepřítomna ve 25 g | Nepřítomna ve 25 g | ISO 6579 / FDA BAM Ch. 5 |
| Listeria monocytogenes | Nepřítomna ve 25 g (u potravin RTE) | Nulová tolerance u RTE | Nepřítomna ve 25 g | ISO 11290 / FDA BAM Ch. 10 |
| Koliformní bakterie | ≤ 10^3 CFU/g | ≤ 10^3 CFU/g | ≤ 10^2 CFU/g | ISO 4832 / AOAC 991.14 |
Sloupec „interní osvědčená praxe“ představuje přísnější limity, které si odběratelé dbající na kvalitu stanovují nad rámec regulatorních minim. Nastavíte-li specifikaci celkového počtu mikroorganismů na 10^4 CFU/g místo regulatorních 10^5, získáte bezpečnostní rezervu proti nárůstu počtů při přepravě a skladování. Tato rezerva je zvlášť důležitá u zásilek s dlouhou dobou přepravy — sušené ovoce přepravované po moři z Turecka do východní Asie může být na cestě čtyři až šest týdnů, během nichž mohou teplotní výkyvy podpořit množení mikroorganismů i v řádně usušeném výrobku.
Základní příčiny mikrobiologických selhání u sušeného ovoce jsou předvídatelné a z velké části se jim dá předejít: nedostatečné sušení (obsah vlhkosti nad bezpečným prahem v době balení), křížová kontaminace při posklizňové manipulaci (sdílené zařízení, nehygienické prostředí balírny), kondenzace při přepravě (cykly kolísání teploty při kontejnerové dopravě) a dlouhé skladování v prostorách bez řízené vlhkosti. CoA, který v době výroby ukazuje přijatelné mikrobiální počty, nezaručuje stejné výsledky v době dodání, pokud byly skladovací a přepravní podmínky narušeny.
Odběratelům, kteří hodnotí standardy výrobního provozu, poskytuje certifikace FSSC 22000 nebo BRC ujištění na úrovni systému, že jsou zavedeny zásady HACCP. Certifikace provozu však nenahrazuje mikrobiologické zkoušky konkrétní šarže uvedené na CoA. Nutné je obojí — certifikace jako brána kvalifikace dodavatele, zkoušky konkrétní šarže jako brána uvolnění zásilky. Vztah mezi certifikací systému řízení a analytickým zkoušením podrobně popisuje náš průvodce ISO/HACCP.
Těžké kovy
Kontaminace sušeného ovoce těžkými kovy — olovem (Pb), kadmiem (Cd), arsenem (As), rtutí (Hg) — pochází z kontaminace půdy, kvality závlahové vody, atmosférické depozice a příležitostně ze zpracovatelského zařízení nebo obalů. Koncentrační faktor platný pro rezidua pesticidů platí i pro těžké kovy: sušení koncentruje kovy spolu se všemi ostatními netěkavými složkami.
| Kov | Limit EU (nařízení (EU) 2023/915) | Codex Alimentarius (GSCTF) | US FDA (pokyny / akční limity) | Metoda |
|---|---|---|---|---|
| Olovo (Pb) | 0,10 mg/kg (sušené hrozny révy vinné), 0,50 mg/kg (sušené ovoce obecně) | 0,10 mg/kg (sušené hrozny révy vinné) | Bez formálního limitu; akční limit se liší | ICP-MS (EN 15763 / AOAC 2015.01) |
| Kadmium (Cd) | 0,050 mg/kg (sušené ovoce, navrhovaná změna) | 0,05 mg/kg (v přezkumu) | Bez formálního limitu | ICP-MS (EN 15763 / AOAC 2015.01) |
| Arsen (anorganický As) | Bez zvláštního limitu pro sušené ovoce (obecné sledování potravin) | Pro sušené ovoce nestanoveno | Bez formálního limitu pro sušené ovoce | ICP-MS se speciací (EN 16802) |
| Rtuť (Hg) | Bez zvláštního limitu pro sušené ovoce | Pro sušené ovoce nestanoveno | Bez formálního limitu pro sušené ovoce | ICP-MS (EN 13806 / AOAC 2015.01) |
| Cín (Sn) | 200 mg/kg (pouze konzervované výrobky) | 250 mg/kg (konzervované výrobky) | Bez formálního limitu | ICP-OES |
Rámec EU pro těžké kovy v sušeném ovoci se vyvíjí. Limity olova pro sušené hrozny révy vinné (rozinky, sultánky, korintky) byly zpřísněny na 0,10 mg/kg a limity kadmia pro sušené ovoce jsou předmětem probíhající změny předpisů. Odběratelé by měli sledovat oznámení RASFF EU a Obecný standard Codex Alimentarius pro kontaminanty a toxiny v potravinách a krmivech, protože limity v posledním desetiletí směřují dolů.
Z praktického nákupního hlediska jsou olovo a kadmium dvěma kovy, které u sušeného ovoce nejpravděpodobněji způsobí problémy se shodou. Arsen a rtuť jsou důležitější u mořských plodů a výrobků z rýže, osvědčené CoA však jako základ obsahují úplný panel čtyř kovů. Analytickou metodou má být ICP-MS (hmotnostní spektrometrie s indukčně vázaným plazmatem), která poskytuje citlivost potřebnou k detekci kovů na nízkých úrovních mg/kg odpovídajících současným regulatorním limitům. ICP-OES je přijatelná pro screening, u nejpřísnějších prahů EU jí však může chybět přesnost meze detekce.
Jak porovnat CoA se svou specifikací
Obdržet CoA je jen první krok. Rozhodující dovedností je porovnat výsledky CoA s vlastní specifikací výrobku a učinit zdokumentované rozhodnutí o přijetí šarže.
Sestavení kontrolního seznamu pro přijetí šarže
Kontrolní seznam pro přijetí šarže je systematický nástroj, který každému parametru vaší specifikace přiřadí odpovídající výsledek z CoA, zaznamená stav vyhovuje/nevyhovuje a zdokumentuje celkové rozhodnutí o šarži. Měl by to být standardizovaný dokument — nikoli myšlenkové cvičení — používaný důsledně u všech příchozích šarží a všech dodavatelů.
Kontrolní seznam by měl obsahovat přinejmenším: ověření čísla šarže (šarže na CoA odpovídá přepravním dokladům), audit záhlaví (akreditace, data, metody), kontrolu fyzikálních parametrů (vlhkost, Aw, třída, vady, případně SO2), výsledky aflatoxinů vůči správnému limitu trhu, výsledky reziduí pesticidů vůči MRL všech cílových trhů, mikrobiologické výsledky vůči specifikaci, výsledky těžkých kovů a celkové rozhodnutí o šarži (přijetí, podmíněné přijetí, odmítnutí).
Každému parametru přiřaďte úroveň kritičnosti. Kritické parametry — aflatoxiny, Salmonella, těžké kovy nad regulatorními limity — vedou k automatickému odmítnutí bez možnosti podmíněného přijetí. Závažné parametry — vlhkost nad specifikací, zvýšené kvasinky a plísně, rezidua pesticidů blížící se MRL (ale pod ním) — mohou umožnit podmíněné přijetí se zdokumentovaným odůvodněním a nápravným opatřením. Méně závažné parametry — barva mírně mimo cíl, velikostní třída na hranici specifikace — jsou rozhodnutím založeným na obchodním úsudku. Praktickou šablonu a další hodnoticí kritéria najdete v našem kontrolním seznamu pro hodnocení vzorků.
Rámec odmítnutí, podmíněného přijetí a plného přijetí
Třístupňový rámec rozhodování přináší jasnost a konzistenci:
Plné přijetí — všechny parametry ve specifikaci, audit záhlaví úplný, žádné anomálie. Šarže je uvolněna k příjmu, skladování a dalšímu použití. Žádné další podmínky nejsou potřeba.
Podmíněné přijetí — jeden nebo více závažných parametrů mimo specifikaci, ale v regulatorních limitech, a odchylka je obchodně zvládnutelná. Příkladem je vlhkost 26,5 % při specifikaci 26 % (přijatelné při úpravě data trvanlivosti) nebo celkový počet mikroorganismů 8 x 10^4 CFU/g při interním limitu 10^4 (přijatelné u šarže určené pro krátký distribuční řetězec). Podmíněné přijetí vyžaduje zdokumentované odůvodnění, oznámení týmu kvality a obvykle žádost o nápravné opatření u dodavatele.
Odmítnutí — kterýkoli kritický parametr mimo regulatorní limity, nebo více závažných parametrů mimo specifikaci současně, nebo nedostatky v auditu záhlaví, které podkopávají spolehlivost celého dokumentu. Rozhodnutí o odmítnutí se dodavateli sděluje písemně s konkrétním odkazem na nevyhovující parametry a příslušné regulatorní nebo specifikační limity.
Dokumentujte každé rozhodnutí o šarži, včetně plných přijetí. Dokumentační stopa je vaším důkazem náležité péče při úředním šetření nebo stížnosti zákazníka. Další souvislosti toho, jak se označení tříd promítá do parametrů CoA, nabízí náš přehled jakostních tříd.
Varovné signály slabého nebo podvodného CoA
Ne každý CoA je důvěryhodný. Podvodné, recyklované nebo špatně sestavené CoA jsou v mezinárodním obchodě se sušeným ovocem reálným rizikem. Rozpoznáte-li varovné signály dříve, než šarži přijmete, předejdete nákladným selháním v dalších článcích řetězce.
Chybějící nebo obecná čísla šarží
CoA bez konkrétního čísla šarže — nebo s vágním identifikátorem typu „sklizeň 2026“ či „standardní výroba“ — není dokumentem ke konkrétní šarži. Je to šablona. Čísla šarží mají být dostatečně konkrétní, aby bylo možné výrobek vysledovat zpět k vymezené výrobní dávce, v ideálním případě s vazbou na datum výroby, zpracovatelskou linku a záznamy o příjmu suroviny.
Křížové ověření: číslo šarže na CoA se má shodovat s číslem šarže na balicím listu, v přepravních dokladech a na fyzických etiketách kartonů nebo pytlů. Jakýkoli nesoulad je důvodem k pozastavení zásilky do vyjasnění.
Laboratoře bez akreditace ISO 17025
ISO 17025 je mezinárodní norma pro zkušební a kalibrační laboratoře. Akreditace podle této normy potvrzuje, že laboratoř provozuje systém řízení kvality, používá validované metody, má způsobilý personál a účastní se zkoušení způsobilosti. CoA z neakreditované laboratoře — nebo z laboratoře akreditované pro jiný rozsah (akreditace pro zkoušení vody, ale vykazované výsledky aflatoxinů) — nemá žádnou regulatorní váhu.
Akreditaci ověřte porovnáním čísla akreditace laboratoře s online registrem národního akreditačního orgánu. V Turecku je jím TURKAK; v EU má každý členský stát vlastní národní orgán (např. DAKKS v Německu, COFRAC ve Francii, UKAS ve Spojeném království). Pokud číslo akreditace nelze online ověřit, považujte CoA za neověřený.
Totožné výsledky u více šarží
Přírodní zemědělské produkty vykazují přirozenou proměnlivost mezi šaržemi. Obsah vlhkosti, hladiny aflatoxinů, mikrobiologické počty, a dokonce i parametry fyzikální třídy se budou — alespoň mírně — lišit mezi šaržemi, i když pocházejí ze stejného pole a stejné sklizně. Pokud dodavatel předloží CoA ke třem různým šaržím s analytickými výsledky totožnými na desetinné místo, jsou dokumenty téměř jistě zkopírované, nikoli nezávisle otestované.
Vyžádejte si původní laboratorní zprávy (nikoli souhrny vypracované dodavatelem) a porovnejte je. Uchovávejte vzorky z každé šarže a pravidelně posílejte uchované vzorky do vlastní laboratoře k nezávislému ověření. Rozpory mezi CoA dodavatele a vašimi nezávislými výsledky by měly vést k eskalaci v podobě auditu dodavatele.
Data zkoušek, která neodpovídají harmonogramu zásilky
CoA datovaný šest měsíců před datem odeslání téže šarže vyvolává zjevné otázky o tom, nakolik jsou výsledky relevantní. Mikrobiologické počty se během týdnů nebo měsíců skladování mohou výrazně změnit. Obsah vlhkosti může vzrůst, nejsou-li skladovací podmínky řízeny. Dokonce i hladiny aflatoxinů se mohou zvýšit, dojde-li při skladování po výrobě k množení plísní.
Osvědčenou praxí je vyžadovat zkoušky pro CoA do 30 dnů před odesláním u mikrobiologických parametrů a do 90 dnů u chemických parametrů (aflatoxiny, pesticidy, těžké kovy), které jsou při správném skladování méně náchylné ke změně. Pokud CoA předchází odeslání o více než tato okna, vyžádejte si opakované zkoušky nebo zdokumentujte odůvodnění tohoto odstupu.
Jak si od dodavatelů vyžádat lepší CoA
Mnoho problémů s kvalitou CoA nevzniká záměrným podvodem, ale nejasnými očekáváními kupujícího. Pokud jste neuvedli, co požadujete, nemůžete dodavateli vyčítat, že poskytl méně.
Vzorové znění specifikace
Výslovné požadavky na CoA zahrňte do kupních smluv a kvalifikačních dokumentů dodavatele. Vzorová specifikační doložka:
„Dodavatel poskytne ke každé odeslané šarži analytický certifikát vázaný na konkrétní šarži, vystavený laboratoří akreditovanou podle ISO 17025 s rozsahem zahrnujícím zkoušení mykotoxinů, reziduí pesticidů, mikrobiologie a těžkých kovů v potravinách. CoA bude uvádět číslo šarže shodné s přepravními doklady, u každé zkoušky uvede analytickou metodu a vykáže výsledky vůči limitům stanoveným v příloze A této smlouvy. Obecné specifikační listy, CoA bez čísel šarží nebo CoA z neakreditovaných laboratoří nejsou přijatelné a povedou k pozastavení zásilky do doby, než dodavatel poskytne vyhovující dokumentaci.“
Toto znění není agresivní — je přesné. Odstraňuje nejasnost ohledně toho, co je přijatelná dokumentace, a stanoví důsledek (pozastavení zásilky) při nedodržení. Dodavatelé, kteří provozují závody řízené kvalitou, tuto jasnost vítají, protože odpovídá jejich vlastním interním standardům.
Protokol ověření třetí stranou
U hodnotných šarží, nových dodavatelských vztahů nebo výrobků určených na trhy s přísným režimem vymáhání (EU, Japonsko) zaveďte protokol ověření třetí stranou:
- Vzorkování před odesláním — nezávislá inspekční společnost odebere vzorky z výrobní šarže podle definovaného plánu vzorkování (např. pokyny Codex CAC/GL 50) a předá je laboratoři podle vašeho výběru, nikoli obvyklé laboratoři dodavatele.
- Nezávislá analýza — laboratoř třetí strany otestuje vzorky podle vaší úplné specifikace. Výsledky hlásí přímo vám.
- Porovnání — porovnejte výsledky třetí strany s CoA dodavatele. Přijatelný rozdíl u kvantitativních parametrů (vlhkost, aflatoxiny) má být v rámci uvedené nejistoty měření analytické metody. Kvalitativní parametry (Salmonella nepřítomna/přítomna) se musí shodovat.
- Četnost — každá šarže u prvních tří až pěti zásilek od nového dodavatele; poté vzorkování založené na riziku (každá třetí nebo pátá šarže plus spuštěné testování u každé šarže, kde CoA dodavatele ukazuje parametry blízko limitů specifikace).
Tento protokol znamená náklady navíc — obvykle 300 až 600 EUR na jedno ověření včetně inspekce, vzorkování, kurýra a laboratorních poplatků. Porovnejte to s náklady na nevyhovující šarži: zadržení na hranici, likvidace, stažení z trhu, pokuta a poškození pověsti. Pro většinu B2B odběratelů jsou náklady na ověření zanedbatelným pojištěním. Jak Arovela nastavuje dokumentaci pro objemové odběratele, zjistíte na stránce našich velkoobchodních možností.
Často kladené otázky
Kolik stojí zkoušky pro CoA sušeného ovoce?
Cena úplného CoA sušeného ovoce závisí na rozsahu zkoušek. Základní panel zahrnující vlhkost, aflatoxiny (B1 a součet) a mikrobiologické parametry stojí v laboratoři akreditované podle ISO 17025 obvykle 100 až 200 EUR na vzorek. Přidáním multireziduálního screeningu pesticidů (500+ látek metodami LC-MS/MS a GC-MS/MS) vzroste celková cena na 250 až 450 EUR. Úplný panel včetně těžkých kovů metodou ICP-MS vychází celkem na 350 až 600 EUR na vzorek. Většina akreditovaných laboratoří nabízí objemové slevy odběratelům, kteří zadávají více než deset vzorků měsíčně. Náklady je třeba posuzovat vůči hodnotě šarže — u kontejneru sušených fíků v hodnotě 25 000 až 40 000 EUR představuje analytická investice 500 EUR malé pojistné proti zadržení na hranici nebo stažení z trhu.
Může dodavatel znovu použít CoA z předchozí šarže?
Ne. Legitimní CoA je vázán na konkrétní šarži — platí pro přesně tu výrobní šarži, která je určena číslem šarže v dokumentu. Opětovné použití CoA z předchozí šarže je selháním integrity dokumentace, které je třeba řešit jako závažný problém kvality dodavatele. Přírodní zemědělské produkty vykazují přirozenou proměnlivost mezi šaržemi ve vlhkosti, mikrobiologických počtech, hladinách aflatoxinů a dalších parametrech. CoA šarže 2026-001 neposkytuje žádnou jistotu o kvalitě šarže 2026-002, i kdyby byly obě šarže vyrobeny ze stejného příjmu suroviny ve dvou po sobě jdoucích dnech. Nabídne-li dodavatel CoA s číslem šarže, které neodpovídá dokumentaci zásilky, zásilku pozastavte a před uvolněním si vyžádejte správný CoA ke konkrétní šarži.
Jaký je rozdíl mezi aflatoxinem B1 a součtem aflatoxinů?
Aflatoxiny jsou skupina strukturně příbuzných mykotoxinů, které produkují plísně Aspergillus flavus a Aspergillus parasiticus. Čtyři hlavní aflatoxiny jsou B1, B2, G1 a G2, rozlišené podle fluorescence (B jako modrá, G jako zelená) a chromatografické pohyblivosti. Aflatoxin B1 je nejsilnějším karcinogenem skupiny a Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) jej řadí mezi karcinogeny skupiny 1. Proto EU reguluje aflatoxin B1 zvlášť (2 ppb u sušeného ovoce k přímé spotřebě, 6 ppb u sušených fíků) vedle součtu aflatoxinů (4 ppb, u sušených fíků 10 ppb). Americká FDA naproti tomu reguluje pouze součet aflatoxinů na úrovni 20 ppb bez samostatného limitu pro B1. Při čtení CoA ověřte, že jsou uvedeny hodnoty B1 i součtu aflatoxinů, pokud dodáváte na trhy EU nebo GCC, které uplatňují samostatné limity pro B1.
Jak dlouho CoA platí?
CoA nemá formální datum konce platnosti v tom smyslu, v jakém má výrobek datum trvanlivosti. CoA však odráží stav šarže v době vzorkování a zkoušky. Praktická platnost závisí na typu parametru a na skladovacích podmínkách mezi zkouškou a odesláním. Chemické parametry (aflatoxiny, pesticidy, těžké kovy) jsou při správném suchém skladování poměrně stabilní a zůstávají reprezentativní tři až šest měsíců po zkoušce. Mikrobiologické parametry jsou dynamičtější — počty mohou během týdnů nebo měsíců vzrůst, pokud skladovací podmínky umožní příjem vlhkosti nebo teplotní výkyvy. Osvědčenou praxí je vyžadovat mikrobiologické zkoušky do 30 dnů před odesláním a chemické zkoušky do 90 dnů. Je-li CoA starší než tato okna, vyžádejte si opakované zkoušky šarže nebo předložte zdokumentované důkazy, že skladovací podmínky udržely šarži ve specifikaci od data původní zkoušky.
Má mít bio sušené ovoce samostatný CoA?
Ano. Bio sušené ovoce vyžaduje CoA, který pokrývá všechny tytéž parametry jako u konvenčního výrobku — a navíc dokumentaci specifickou pro bio. CoA má výslovně odkazovat na certifikační orgán pro ekologickou produkci, číslo certifikátu a potvrzovat, že analyzovaný vzorek pochází z certifikované ekologické produkce. Zbytkový oxid siřičitý musí být vykázán vůči bio limitu (obvykle pod mezí detekce nebo pod 100 mg/kg, podle certifikačního orgánu), nikoli vůči konvenčnímu limitu. Výsledky reziduí pesticidů mají u bio výrobků zvýšený význam — jakýkoli nález nad 0,01 mg/kg může podle jurisdikce vyvolat šetření kontrolního orgánu ekologické produkce vedoucí k odnětí certifikace. Transakční certifikát (TC), který doprovází každou bio zásilku, je dokument oddělený od CoA a nenahrazuje jej. Nutné je obojí. Úplný dokumentační rámec vývozu bio sušeného ovoce popisuje náš průvodce bio certifikací.
Ochraňte svůj příští nákup
Číst CoA sušeného ovoce s analytickou přesností je dovednost, která odlišuje reaktivní odběratele — ty, kteří problémy s kvalitou zjistí až po příjezdu kontejneru — od proaktivních odběratelů, kteří těmto problémům předcházejí už ve fázi dokumentace. Každý oddíl CoA, od metadat v záhlaví přes výsledky aflatoxinů až po mikrobiologické počty, nese informace, které přímo ovlivňují vaši regulatorní shodu, kvalitu výrobku i obchodní riziko.
Rámec popsaný v tomto průvodci — audit záhlaví, ověření fyzikálních parametrů, porovnání s limity kontaminantů, rozpoznání varovných signálů a strukturované rozhodnutí o šarži — je tentýž rámec, který používají dovozci a maloobchodníci s nejpřísnějšími nároky na kvalitu v EU, Severní Americe a východní Asii. Není vyhrazen firmám s vlastními laboratořemi bezpečnosti potravin. Vyžaduje pouze specifikační dokument, systematický kontrolní seznam a disciplínu uplatňovat obojí důsledně.
V Arovele je ke každé šarži sušeného ovoce na vyžádání k dispozici CoA ke konkrétní šarži z nezávislé laboratoře, který pokrývá úplný analytický panel popsaný v tomto průvodci. Náš sortiment geotermálně sušeného ovoce se vyrábí za řízených podmínek, které zajišťují trvale těsné řízení vlhkosti, nízký obsah kontaminantů a čisté pesticidní profily — zdokumentované na každém CoA.
Prohlédněte si naše geotermálně sušené ovoce, projděte si naše certifikace nebo si vyžádejte nabídku s úplnou dokumentací CoA dostupnou na vyžádání.
