Temel bilgiler
- Türkiye, kurutulmuş kayısı ihracatının yaklaşık %85-90'ını karşılamakta olup, yalnızca Malatya ili Türkiye üretiminin %90'ından fazlasını gerçekleştirmektedir — bu durum Malatya'yı herhangi bir B2B kuru kayısı alıcısı için en önemli tedarik menşei haline getirmektedir.
- Malatya kuru kayısıları iki temel formda sunulmaktadır: perakende pazarlar için kükürtlü (parlak turuncu, SO2 uygulanmış) ve sağlık odaklı ve organik kanallar için doğal/kükürtsüz (koyu kahverengi) — her birinin farklı uyumluluk ve fiyatlandırma profilleri bulunmaktadır.
- Kuru kayısı için AB aflatoksin limitleri B1 için 2 µg/kg ve toplam 4 µg/kg olup, SO2 maksimum kalıntı düzeyi 2.000 mg/kg'dır — bu sınırlar büyük ithalat pazarları arasındaki en katı limitlerdir ve tedarikçilerinizin karşılaması gereken referans değerlerdir.
- Toptan kuru kayısı için FOB Mersin/İskenderun fiyatlandırması, tür (kükürtlü - doğal), boyut sınıfı ve sezona bağlı olarak kilogram başına 3,50 - 8,00 USD arasında değişmekte olup, MOQ'lar karışık paletler için 500 kg'dan ve tam konteyner yüklemeleri için 5.000 kg'dan başlamaktadır.
- Her ihracat sevkiyatı minimum dokümantasyon olarak Analiz Sertifikası (CoA), bitki sağlığı sertifikası ve fumigasyon sertifikası gerektirmektedir — organik statü beyan edilmesi halinde ek olarak organik sertifikasyon (EU/NOP/JAS) de zorunludur.
Giriş
Malatya kuru kayısısı yalnızca bölgesel bir ürün değildir — küresel standarttır. Avrupa, Orta Doğu veya Kuzey Amerika genelindeki satın alma yöneticileri bir satın alma emrinde "kuru kayısı" belirttiğinde, ürünün Malatya'dan — yüzyıllar boyunca tüm tarımsal ekonomisini kayısı yetiştiriciliğine dayandırmış bir Doğu Anadolu ilinden — gelme olasılığı büyük ölçüde yüksektir.
Türkiye yıllık 120.000 ila 160.000 ton kuru kayısı ihraç ederek dünya ticaret hacminin %85-90'ını temsil etmektedir. Bu üretimin %90'dan fazlası Malatya ili ve yakın çevresinden kaynaklanmaktadır. Dünya üzerinde başka hiçbir kuru meyve kaynağı bu düzeyde coğrafi yoğunluğa sahip değildir. B2B alıcılar için bu yoğunluk hem fırsat hem de risk oluşturmaktadır — fırsat, tek bir bölgeden mevcut olan tedarik seçenekleri, derecelendirme sistemleri ve işleme kapasitelerinin derinliğinde; risk ise tek bir hasata bağlı fiyat oynaklığı şeklindedir.
Bu rehber, Malatya kuru kayısısının toptan ölçekte tedariki için eksiksiz satın alma çerçevesini sunmaktadır: çeşit özellikleri, ürün tipleri, kalite derecelendirmesi, hedef pazara göre mevzuat uyumu, fiyatlandırma yapıları, dokümantasyon gereksinimleri ve numune değerlendirme metodolojisi. Türkiye'den kuru meyve tedariki hakkında daha geniş bir perspektif için toptan kuru meyve tedarik rehberimize bakınız.
Malatya bölgesi — coğrafyanın önemi
İklim ve arazi
Malatya, Doğu Anadolu platosunda 900-1.200 metre yükseklikte yer almakta olup, kıtasal iklim koşulları kayısı ağaçlarının optimum şeker gelişimi için ihtiyaç duyduğu spesifik stres kalıplarını oluşturmaktadır. Temel iklim faktörleri şunlardır:
- Sıcaklık uçları: Sert kışlar (-15 ila -25 derece C) dormans için gerekli soğuma saatlerini sağlarken, sıcak ve kurak yazlar (35-40 derece C) meyvede şekerleri %50-65 toplam çözünür katı maddeye kadar yoğunlaştırmaktadır.
- Düşük nem: Yaz döneminde göreceli nem ortalama %25-35 olup, doğal güneş kurutmasını ağaç üzerinde veya kurutma platformlarında küf riski olmadan mümkün kılmaktadır — bu kritik bir kalite faktörüdür.
- Yüksekliğe bağlı gündüz-gece sıcaklık farkı: Meyve olgunlaşma döneminde (Haziran-Temmuz) gündüz ve gece arasındaki 15-20 derece C'lik farklar, Malatya kayısılarını düşük rakımlı rakiplerinden (İran, Özbekistan) ayırt eden karmaşık aroma profilini — karamel, bal ve tanik notaları — geliştirmektedir.
- Volkanik toprak: Bölgenin eski volkanik faaliyetlerden birikmiş mineral bakımından zengin toprakları, Malatya kayısılarının karakteristik derin rengini ve mineral yoğunluğunu veren potasyum, kalsiyum ve demir içeriğini sağlamaktadır.
Temel çeşitler
Malatya'nın ticari kuru kayısı üretiminde iki çeşit hakimdir:
| Faktör | Hacıhaliloğlu | Kabaaşı |
|---|---|---|
| Üretim payı | ~%65 | ~%25 |
| Birincil kullanım | Kurutma (geleneksel) | Çift amaçlı (taze ve kurutma) |
| Meyve boyutu | Orta (35-45 mm) | Büyük (45-60 mm) |
| Şeker içeriği | %60-65 TSS (kuru) | %55-60 TSS (kuru) |
| Renk (kükürtsüz) | Koyu çikolata kahvesi | Orta kahverengi |
| Renk (kükürtlü) | Parlak altın-turuncu | Açık turuncu |
| Doku | Yoğun, çiğnenebilir, deri gibi | Daha yumuşak, etli |
| Aroma profili | Yoğun karamel, konsantre | Daha hafif, meyvemsi, daha az karmaşık |
| Kurutma oranı (taze:kuru) | 4:1 ila 5:1 | 3,5:1 ila 4,5:1 |
| İhracat primi | Referans | Eşdeğer sınıf için +%5-10 |
| En uygun kullanım | Perakende paketleri, atıştırmalık, endüstriyel | Gurme perakende, dolgulu kayısı ürünleri |
Üretimin geri kalan yaklaşık %10'u Çataloğlu, Soğancı ve Hasanbey dahil minör çeşitlerden gelmekte olup, bunlar genellikle macun, püre veya düşük sınıf endüstriyel ürüne işlenmektedir.
Hasat takvimi
Mevsimsel döngüyü anlamak tedarik planlaması için esastır:
| Dönem | Faaliyet | Alıcı için anlamı |
|---|---|---|
| Mart-Nisan | Çiçeklenme dönemi; don riski penceresi | Geç donlar ürünü %20-40 azaltarak fiyat artışlarını tetikleyebilir |
| Haziran-Temmuz | Meyve gelişimi ve şeker birikimi | Sezon öncesi kontratlar müzakere edilir; ürün boyut tahminleri açıklanır |
| Temmuz ortası - Ağustos ortası | Ana hasat; elle toplama | İşgücü mevcudiyeti hasat zamanlamasını etkiler |
| Ağustos | Beton platformlarda güneş kurutması (5-8 gün) | Kurutma sırasındaki hava koşulları küf/kalite sonuçlarını belirler |
| Eylül-Ekim | Fabrika girişi, ayıklama, işleme | İlk yeni ürün teklifleri Eylül sonu itibarıyla mevcuttur |
| Kasım-Mart | Yoğun ihracat sezonu | En iyi bulunurluk; FCL siparişleri için en rekabetçi fiyatlandırma |
| Nisan-Haziran | Sezon dışı; soğuk hava deposu stoku | Stoka bağlı; potansiyel %5-15 fiyat primi |
Ürün tipleri — kükürtlü ve doğal
Malatya kuru kayısılarındaki en önemli sınıflandırma, kükürtlü ve doğal (kükürtsüz) ürün arasındaki ayrımdır. Bunlar farklı pazarlara hizmet eden fiilen iki farklı üründür.
Kükürtlü kuru kayısı
Kükürtlü kayısılar, parlak turuncu rengi korumak ve enzimatik kararmayı önlemek için işleme sırasında kükürt dioksit (SO2) gazı ile muamele edilir. Bu, küresel olarak perakende kanallarında hakim olan standart ticari üründür.
İşleme yöntemi: Taze kayısılar ikiye bölünür, çekirdeği çıkarılır ve güneş kurutması öncesinde veya sırasında SO2 gazına maruz bırakılır (genellikle fumigasyon odalarında 2-4 saat). Kükürt oksidasyonu durdurarak rengi korur ve raf ömrünü 18-24 aya uzatır.
Temel spesifikasyonlar:
- SO2 kalıntı düzeyi: 1.000-2.000 mg/kg (AB izin verilen maksimum: 2.000 mg/kg)
- Nem içeriği: %18-24 (optimum doku için hedef %20-22)
- Renk: Parlak turuncudan altın turuncuya (renk kartları ile ölçülür)
- Raf ömrü: Ortam sıcaklığında 18-24 ay
Hedef pazarlar: Perakende atıştırmalık, fırıncılık malzemesi, tahıl karışımı bileşeni, şeker ve çikolata sektörü, gıda hizmeti.
Doğal (kükürtsüz) kuru kayısı
Doğal kuru kayısılar hiçbir kükürt işlemine tabi tutulmaz; kurutma sırasındaki doğal Maillard reaksiyonu ile koyu kahverengiden çikolata rengine kadar değişen bir ürün oluşur. Bu kategori, temiz etiket ve organik talep tarafından yönlendirilerek yıllık %15-20 oranında hızla büyümüştür.
İşleme yöntemi: Taze kayısılar herhangi bir kimyasal işlem yapılmadan bütün veya ikiye bölünmüş olarak güneş altında kurutulur. Doğal oksidasyon, karakteristik koyu rengi ve yoğunlaştırılmış, karamel ağırlıklı aromayı oluşturur.
Temel spesifikasyonlar:
- SO2 kalıntı düzeyi: 10 mg/kg'nin altında (fiilen sıfır; AB'de "eklenmiş sülfit yok" etiketlemesi için 10 mg/kg'nin altında olmalıdır)
- Nem içeriği: %15-20 (genellikle kükürtlüden daha kuru)
- Renk: Koyu kahverengiden çikolataya (doğal varyasyon kabul edilir)
- Raf ömrü: 12-18 ay (koruyucu madde olmaması nedeniyle kükürtlüden daha kısa)
Hedef pazarlar: Organik perakende, sağlıklı gıda, bebek maması bileşenleri, temiz etiket ürünleri, premium şeker ve çikolata.
Organik ve konvansiyonel
Hem kükürtlü hem de doğal kayısılar organik sertifikalı olarak mevcuttur. İhracat için ilgili organik standartlar aşağıdaki gibidir:
| Sertifikasyon | Kapsam | Temel gereksinimler |
|---|---|---|
| AB Organik (EC 2018/848) | Avrupa Birliği | Sentetik pestisit yok, 3+ yıl organik arazi yönetimi, yıllık denetim |
| USDA NOP | Amerika Birleşik Devletleri | AB ile eşdeğer, ek süreç dokümantasyonu |
| JAS | Japonya | Ayrı sertifikasyon gerekli; AB/NOP'tan otomatik olarak tanınmaz |
| Naturland / Bio Suisse | Almanya / İsviçre | AB temelinden daha katı; ek sosyal kriterler |
Organik kuru kayısılar, konvansiyonel eşdeğer sınıflara göre %30-60 oranında bir prim elde etmektedir. Organik kanallara giren alıcılar için, detaylı uyumluluk yolları hakkında kuru meyve ihracatçıları için organik sertifikasyon rehberimize bakınız.
Kalite sınıfları ve boyut sınıflandırmaları
Boyut derecelendirme sistemi
Malatya kuru kayısıları öncelikli olarak kilogram başına adet sayısına göre derecelendirilir — bu sistem doğrudan meyve boyutu ile ilişkilendirilir. Daha düşük adet sayıları daha büyük bireysel meyvelere işaret eder ve daha yüksek fiyat talep eder.
| Sınıf tanımı | Adet/kg | Yaklaşık meyve çapı | Pazar konumlandırması |
|---|---|---|---|
| Jumbo / Royal | 60-80 | 45-55 mm | Premium perakende, hediye |
| Boy 1 (Büyük) | 80-100 | 40-48 mm | Standart perakende, ihracat A-sınıfı |
| Boy 2 (Orta) | 100-120 | 35-42 mm | Ekonomik perakende, gıda hizmeti |
| Boy 3 (Standart) | 120-140 | 30-38 mm | Endüstriyel, fırıncılık, katkı |
| Boy 4 (Küçük) | 140-160 | 28-33 mm | İşleme, macun, püre |
| Endüstriyel | 160+ | Değişken | Macun, konsantre, hayvan yemi |
Kusur toleransları
Kuru kayısı için kalite kontrolü çeşitli kusur kategorilerini değerlendirir. Aşağıdaki toleranslar standart ihracat sınıfı beklentilerini temsil etmektedir:
| Kusur tipi | Premium sınıf | Standart ihracat | Endüstriyel |
|---|---|---|---|
| Böcek hasarı | maks. %1 | maks. %3 | maks. %8 |
| Küf (görünür) | %0 | maks. %1 | maks. %3 |
| Mekanik hasar | maks. %3 | maks. %5 | maks. %10 |
| Renk bozukluğu (spesifikasyon dışı) | maks. %2 | maks. %5 | maks. %15 |
| Yabancı madde | %0 | maks. %0,5 | maks. %1 |
| Kırık/parçalanmış | maks. %2 | maks. %5 | maks. %15 |
Nem içeriği standartları
Nem içeriği hem ürün kalitesini hem de gıda güvenliğini doğrudan etkiler. Daha yüksek nem daha yumuşak doku ile ilişkiliyken, mikrobiyolojik riski artırır.
| Nem aralığı | Kullanım | Notlar |
|---|---|---|
| %15-18 | Uzun mesafe ihracat, sıcak iklimler | Düşük küf riski; daha sert doku |
| %18-22 | Standart ihracat, ılıman pazarlar | Doku ve güvenliğin optimum dengesi |
| %22-25 | Yumuşak yeme premium perakende | Soğuk zincir gerektirir; daha kısa raf ömrü |
| %25 üzerinde | İhracat için önerilmez | Yüksek küf/fermentasyon riski |
Kuru meyveler arasında kalite sınıfı terminolojisinin daha derin bir anlayışı için incir, kayısı ve kuru üzüm kalite sınıfları rehberimize bakınız.
Uyumluluk ve mevzuat gereksinimleri
Gıda güvenliği uyumu, kuru kayısı ticaretinde taviz verilemez bir konudur. Aflatoksin kontaminasyonu ve kükürt dioksit kalıntı düzeyleri, iki temel düzenleyici engeldir.
AB pazarı gereksinimleri
Avrupa Birliği, büyük ithalat pazarları arasında kuru kayısı için en katı aflatoksin limitlerini uygulamaktadır:
| Parametre | AB limiti | Test standardı |
|---|---|---|
| Aflatoksin B1 | 2 µg/kg | Komisyon Tüzüğü (AB) 2023/915 |
| Toplam aflatoksinler (B1+B2+G1+G2) | 4 µg/kg | Komisyon Tüzüğü (AB) 2023/915 |
| Kükürt dioksit (SO2) | Maks. 2.000 mg/kg | Tüzük (AT) 1333/2008 |
| Okratoksin A | 2 µg/kg | Komisyon Tüzüğü (AB) 2023/915 |
| Kurşun | 1,0 mg/kg | Komisyon Tüzüğü (AB) 2023/915 |
Türkiye, AB'ye giren kuru kayısılar için artırılmış sınır kontrollerine tabidir — sevkiyatların yaklaşık %20'si sınır denetim noktalarında fiziksel olarak denetlenir ve numune alınır. Bu durum, sevkiyat öncesi testleri zorunlu değilse bile kesinlikle gerekli kılmaktadır.
ABD FDA gereksinimleri
| Parametre | ABD limiti | Notlar |
|---|---|---|
| Toplam aflatoksinler | 20 µg/kg (işlem limiti) | AB'den daha az katı |
| SO2 | 10 mg/kg üzerinde ise beyanı zorunlu | Alerjen etiketleme gereksinimi |
| Pestisit kalıntıları | EPA toleransları geçerli | Bazı aktif maddelerde MRL'ler AB'den farklıdır |
| FSMA uyumu | FSVP gerekli | Yabancı Tedarikçi Doğrulama Programı |
KİK pazarı gereksinimleri
| Parametre | KİK limiti | Referans |
|---|---|---|
| Toplam aflatoksinler | 10 µg/kg | GSO standartları / Codex Alimentarius |
| SO2 | 2.000 mg/kg | Codex ile uyumlu |
| Nem | Maks. %25 | GSO 255 |
| Helal sertifikası | Zorunlu | ESMA/SFDA akrediteli kuruluştan |
Pazarlar genelinde mikotoksin limitlerinin kapsamlı bir dökümü için aflatoksin ve mikotoksin limitleri rehberimize bakınız.
RASFF bildirimleri — son uyarılardan çıkarılan dersler
AB Gıda ve Yem İçin Hızlı Uyarı Sistemi (RASFF), Türk kuru kayısılarını düzenli olarak aflatoksin ihlalleri nedeniyle işaretlemektedir. Yaygın kalıplar şunlardır:
- Yeterli ihracat öncesi tarama yapmayan küçük ölçekli işlemcilerden gelen sevkiyatlar
- Kurutma sırasında daha yüksek nem maruziyetine sahip sezon sonu stokları
- Kontamine alt partilerin ayrıştırılmadığı karışık parti sevkiyatlar
Risk azaltma stratejisi: sevkiyat öncesinde parti bazlı aflatoksin taraması yapan, ISO 17025 akrediteli laboratuvarlarda test yaptıran ihracatçılarla özel olarak çalışın ve örnekleme planı detaylarıyla birlikte CoA'yı talep edin. Yorumlama metodolojisi için Analiz Sertifikası okuma rehberimize bakınız.
Fiyatlandırma yapısı
FOB fiyat aralıkları (2025-2026 sezonu)
Malatya kuru kayısı fiyatlandırması ürün tipine, boyut sınıfına ve sipariş zamanlamasına göre önemli ölçüde değişmektedir. Aşağıdaki tablo, gösterge niteliğinde FOB Mersin veya FOB İskenderun fiyatlandırmasını temsil etmektedir:
| Ürün tipi | Boyut sınıfı | FOB fiyat aralığı (USD/kg) | Tipik MOQ |
|---|---|---|---|
| Kükürtlü, konvansiyonel | Jumbo (60-80 adet/kg) | 6,50 - 8,00 | 1.000 kg |
| Kükürtlü, konvansiyonel | Boy 1 (80-100 adet/kg) | 5,50 - 7,00 | 500 kg |
| Kükürtlü, konvansiyonel | Boy 2 (100-120 adet/kg) | 4,50 - 5,80 | 500 kg |
| Kükürtlü, konvansiyonel | Boy 3 (120-140 adet/kg) | 3,80 - 5,00 | 1.000 kg |
| Kükürtlü, konvansiyonel | Endüstriyel (160+ adet/kg) | 3,50 - 4,50 | 5.000 kg |
| Doğal, konvansiyonel | Boy 1 (80-100 adet/kg) | 5,00 - 6,50 | 500 kg |
| Doğal, konvansiyonel | Boy 2 (100-120 adet/kg) | 4,20 - 5,50 | 500 kg |
| Doğal, organik | Boy 1 (80-100 adet/kg) | 7,50 - 9,50 | 300 kg |
| Doğal, organik | Boy 2 (100-120 adet/kg) | 6,50 - 8,50 | 300 kg |
| Kükürtlü, organik | Boy 1 (80-100 adet/kg) | 7,00 - 9,00 | 300 kg |
MOQ kademeleri ve sipariş ekonomisi
| Sipariş hacmi | Tipik yapı | Fiyat avantajı |
|---|---|---|
| 300-500 kg | Karışık palet, LCL sevkiyat | Temel fiyatlandırma |
| 1.000-5.000 kg | Özel paletler, LCL veya grupaj | %3-5 hacim indirimi |
| 5.000-10.000 kg | Yarım konteyner (20ft) | %5-8 hacim indirimi |
| 10.000-20.000 kg | Tam konteyner yükü (20ft FCL) | %8-12 hacim indirimi |
| 20.000+ kg | Tam konteyner yükü (40ft FCL) | %10-15 hacim indirimi; özel işleme |
Mevsimsel fiyatlandırma faktörleri
Kuru kayısı fiyatları, ürün boyutu ve kalitesinin yönlendirdiği oynaklıkla tahmin edilebilir bir mevsimsel kalıp izlemektedir:
- Eylül-Kasım (yeni ürün): Fiyatlar hasat sonucuna göre belirlenir; yoğun müzakere dönemi
- Aralık-Mart (yoğun ihracat): En istikrarlı fiyatlandırma; en yüksek bulunurluk
- Nisan-Haziran (sezon dışı): Soğuk hava deposu maliyetleri biriktikçe fiyatlar %5-15 yükselir
- Temmuz-Ağustos (hasat öncesi): Ürün tahminlerine dayalı spekülatif fiyatlandırma; en yüksek oynaklık
Mart-Nisan çiçeklenme dönemindeki don olayları ürünü %20-50 oranında azaltarak haftalar içinde %30-80 fiyat artışlarını tetikleyebilir. Alıcılara, yalnızca spot satın almaya güvenmek yerine fiyat ayarlama mekanizmaları içeren yıllık kontratlar yapmaları önerilir.
Ticaret koşulları ve fiyatlandırma yapılarının detaylı açıklaması için B2B doğal ürünler için Incoterms rehberimize bakınız.
İhracat dokümantasyonu
Malatya kuru kayısıları için eksiksiz bir ihracat dokümantasyon paketi aşağıdakileri içermektedir:
Zorunlu belgeler
| Belge | Düzenleyen makam | Amaç |
|---|---|---|
| Analiz Sertifikası (CoA) | ISO 17025 akrediteli laboratuvar | Aflatoksin, SO2, nem, mikrobiyolojik spesifikasyonları doğrular |
| Bitki sağlığı sertifikası | T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı | Zararlı organizmalardan arınmış durumu doğrular; tüm ithalat pazarları tarafından istenir |
| Fumigasyon sertifikası | Lisanslı fumigasyon şirketi | Depolanmış ürün zararlılarına karşı işlem yapıldığını doğrular |
| Menşe sertifikası | Türkiye Ticaret Odası | Tercihli tarife oranları için gerekli (AB-Türkiye gümrük birliği) |
| Ticari fatura | İhracatçı | Ürün, fiyatlandırma, Incoterms, ödeme koşullarını detaylandırır |
| Paket listesi | İhracatçı | Koli sayıları, net/brüt ağırlıklar, parti numaraları |
| Konişmento / Hava konişmentosu | Taşıyıcı / navlun komisyoncusu | Taşıma belgesi |
Pazara özel ek belgeler
| Belge | Gerekli olduğu pazar | Notlar |
|---|---|---|
| Sağlık sertifikası | KİK, bazı Asya pazarları | T.C. il sağlık müdürlüğü tarafından düzenlenir |
| Helal sertifikası | KİK, Malezya, Endonezya | ESMA/SFDA/JAKIM akrediteli kuruluştan olmalıdır |
| Organik sertifika (işlem sertifikası) | Organik beyan eden tüm pazarlar | Partiye özel; akrediteli belgelendirici tarafından düzenlenir |
| Radyoaktivite sertifikası | Japonya, Güney Kore | Çernobil sonrası Türk ürünleri için miras gereksinim |
| EUR.1 dolaşım sertifikası | AB | Gümrük birliği kapsamında tercihli vergi oranı |
Laboratuvar testleri — nelerin talep edilmesi gerekir
Bir tedarikçinin CoA'sını değerlendirirken, aşağıdaki parametrelerin en azından test edildiğini teyit edin:
- Aflatoksinler B1, B2, G1, G2 (bireysel ve toplam)
- Kükürt dioksit (SO2) kalıntısı
- Nem içeriği
- Mikrobiyolojik panel (toplam canlı sayımı, maya/küf, E. coli, Salmonella)
- Okratoksin A
- Pestisit kalıntı taraması (multi-rezidü yöntemi)
- Ağır metaller (minimum kurşun, kadmiyum)
Laboratuvar, ilgili parametrelerin kapsamı dahilinde ISO 17025 akreditasyonuna sahip olmalıdır. Yaygın kullanılan Türk laboratuvarları arasında Eurofins İstanbul, SGS Türkiye, Bureau Veritas Türkiye ve Intertek bulunmaktadır.
Numune değerlendirme yöntemi
Bir tedarikçiye bağlılık veya üretim siparişi vermeden önce numune değerlendirmesi esastır. Aşağıdaki sistematik yaklaşım görsel, duyusal ve analitik değerlendirmeyi kapsamaktadır.
Görsel inceleme kontrol listesi
| Parametre | Nelere bakılmalı | Kırmızı bayraklar |
|---|---|---|
| Renk tekdüzeliği | Numune genelinde tutarlı ton | Aşırı varyasyon karışık partilere işaret eder |
| Yüzey durumu | Temiz, kristalleşme yok, yapışkanlık yok | Beyaz şeker kristalleri = fermentasyon riski |
| Böcek varlığı | Canlı veya ölü böcek yok, dışkı yok | Herhangi bir varlık = ret |
| Küf | Görünür küf yok, küf kokusu yok | Herhangi bir görünür küf = tüm partinin reddi |
| Yabancı madde | Taş, sap, yaprak veya başka artık yok | Herhangi bir yabancı madde = kalite kontrol arızası |
| Boyut tutarlılığı | Parçalar beyan edilen sınıf aralığında | %10'dan fazla spesifikasyon dışı = derecelendirme sorunu |
Duyusal değerlendirme
- Aroma: Temiz, tatlı, karamel (doğal) veya taze meyve (kükürtlü); küflü, fermente veya kimyasal sapma notaları olmamalı
- Doku: Çiğnenebilir ama sert değil; yapışkan veya sakızımsı değil; kumlanma yok
- Tat: Dengeli asidite ile tatlı; acılık, metalik not veya fermente aroma yok
- Art tat: Temiz; kalıcı kimyasal veya kükürt tadı yok (kükürtlü ürün için hafif kükürt notu kabul edilebilir)
Numune değerlendirmesi için laboratuvar test protokolü
İlk tedarikçi yeterliliği için değerlendirme numunesinde aşağıdaki testleri talep edin:
- Tam aflatoksin paneli — partinin hedef pazarınızın limitlerine uygunluğunu doğrular
- SO2 kalıntısı — beyan edilen ürün tipine uyumu doğrular
- Nem içeriği — spesifikasyonu ve raf ömrü uygunluğunu doğrular
- Su aktivitesi (aw) — mikrobiyolojik stabilite için 0,65'in altında olmalıdır
- Mikrobiyolojik tarama — toplam canlı sayımı, maya/küf, koliformlar
- Duyusal panel — iç duyusal kapasiteniz varsa, korunan standartlarla kıyaslayın
Gerçek üretim partisinden (önceden seçilmiş temsil numunesi değil) minimum 1 kg numune talep edin. Saygın ihracatçılar, sevk edilecek aynı partiden, parti numarası ile tanımlanmış numuneler sağlayacaklardır.
Arovela ile çalışmak
Arovela, bahçeden konteynere tam izlenebilirlik ile Malatya'daki yerleşik işlemcilerden doğrudan tedarik sağlamaktadır. Kuru kayısı tedarikimiz aşağıdakileri kapsamaktadır:
- Tüm ticari boyut sınıflarında kükürtlü ve doğal (kükürtsüz)
- Standart olarak konvansiyonel; sertifikalı organik (EU, NOP, JAS) talep üzerine ayarlanabilir
- Özel marka ambalajlama ve dökme ihracat konfigürasyonları
- Talep üzerine ISO 17025 akrediteli laboratuvarlarda sevkiyat öncesi testler
- AB, ABD, KİK ve Asya pazarları için eksiksiz dokümantasyon paketleri
500 kg'lık deneme siparişi veya tam konteyner ölçeğinde yıllık kontrat hacimleri gereksinimi olsun, ekibimiz tedarik süreci boyunca şeffaf fiyatlandırma, parti izlenebilir kalite ve duyarlı iletişim sağlamaktadır.
Tam kuru meyve ürün yelpazemizi keşfedin veya özel gereksinimleriniz için numune ve fiyatlandırma talep etmek üzere ihracat ekibimizle iletişime geçin.
Sıkça sorulan sorular
Malatya kuru kayısıları için minimum sipariş miktarı nedir?
Minimum sipariş miktarları ürün tipine ve tedarikçiye göre değişmektedir. Standart kükürtlü kuru kayısılar için Malatya ihracatçılarının çoğu boyut sınıfı başına minimum 500 kg talep etmektedir. Organik ürünler, premium fiyatlandırma nedeniyle 300 kg gibi daha düşük MOQ'lara sahip olabilir. Tam konteyner yükü siparişleri (20 fitlik bir konteynerde 18.000-20.000 kg) en iyi fiyatlandırma ekonomisini sunmakta olup, palet siparişlerine kıyasla %8-15 hacim indirimi sağlamaktadır. Bazı tedarikçilerden 100-300 kg'lık deneme siparişleri mümkündür ancak genellikle %10-20 prim taşır ve LCL (tam konteyner yükünden az) ile sevk edilir.
Kükürtlü ve kükürtsüz kuru kayısılar fiyat açısından nasıl farklılaşır?
Kükürtlü (parlak turuncu) kuru kayısılar genellikle eşdeğer boyut sınıfındaki doğal (koyu kahverengi) ürüne göre %10-20 primle işlem görür. Doğal ürün kimyasal işlem gerektirmediğinden bu sezgisel olmayan görünebilir, ancak fiyat farkı verim ekonomisini yansıtmaktadır — kükürtlü ürün daha fazla nem tutar ve dolayısıyla aynı miktardaki taze meyveden daha yüksek bitmiş ağırlık üretir. Ancak doğal organik kayısılar, sağlıklı gıda ve temiz etiket kanallarından gelen güçlü talep tarafından yönlendirilerek, konvansiyonel kükürtlü ürünün %50-80 üzerinde en yüksek genel fiyatları elde etmektedir.
Tedarikçimden hangi aflatoksin testlerini talep etmeliyim?
Minimum olarak, aflatoksinler B1, B2, G1 ve G2 için bireysel sonuçlar ile toplam aflatoksin hesaplamasını, ISO 17025 akrediteli bir laboratuvarda HPLC veya LC-MS/MS metodolojisi kullanılarak test edilmiş olarak talep edin. Test, Komisyon Tüzüğü (AT) 401/2006 örnekleme protokolüne uygun alınmış bir numune üzerinde yapılmış olmalıdır — bu, tek bir rasgele numune değil, parti genelinde birden fazla noktadan toplam örnekleme anlamına gelmektedir. AB'ye yönelik sevkiyatlar için tedarikçileriniz, parti değişkenliğine karşı güvenlik marjı sağlamak için yasal maksimumun altında bir limite göre test yapmalıdır (B1 için 1,5 µg/kg altında ve toplam 3 µg/kg hedefleyin).
Kuru kayısıların raf ömrü nedir ve nasıl depolanmalıdır?
Kükürtlü kuru kayısılar, 20 derece C'nin altında sıcaklıklarda ve %65'in altında bağıl nemde depolandığında 18-24 ay raf ömrüne sahiptir. Doğal (kükürtsüz) ürün aynı koşullar altında 12-18 ay daha kısa bir raf ömrüne sahiptir. 12 ayı aşan uzun süreli depolama için 2-8 derece C'de soğuk depolama önerilir. Tüm kuru kayısılar doğrudan güneş ışığından, güçlü kokulardan ve nem kaynaklarından uzak depolanmalıdır. Ambalaj bozulmamış olmalıdır — açıldıktan sonra ürün nem emilimine ve böcek istilasına açık hale gelir. Vakumlu veya azot doldurulmuş ambalajlama, standart polipropilen torbalara kıyasla raf ömrünü 3-6 ay uzatır.
Tedarikçimin organik sertifikasının gerçek olduğunu nasıl doğrulayabilirim?
Malatya kuru kayısıları için gerçek organik sertifikasyon üç düzeyde doğrulama gerektirir. İlk olarak, tedarikçinin COKB akrediteli bir belgelendirme kuruluşu (AB için) veya USDA akrediteli belgelendirici (NOP için) tarafından düzenlenmiş geçerli bir organik sertifikaya sahip olduğunu teyit edin. Sertifika, kapsamındaki ürün olarak kuru kayısıyı listelemeli ve mevcut yılın geçerliliğini göstermelidir. İkinci olarak, sevkiyatınıza özel bir İşlem Sertifikası (TC) talep edin — bu parti düzeyindeki belge, satın aldığınız miktarın organik kontrol altında işlendiğini doğrular. Üçüncü olarak, belgelendiricinin akreditasyon durumunu AB OFIS veritabanı (AB organik için) veya USDA organik bütünlük veritabanı aracılığıyla doğrulayın. TC sağlayamayan veya sertifikası bağımsız olarak doğrulayamadığınız bir belgelendirme kuruluşunu listeleyen tedarikçilere karşı dikkatli olun.
Malatya kuru kayısı ticaretinde genellikle hangi ödeme koşulları kullanılır?
Türk kuru kayısı ihracatında standart ödeme koşulları, alıcı-tedarikçi ilişkisinin olgunluğuna dayalı kademeli bir yapı izlemektedir. Yeni alıcılar için tedarikçiler genellikle %30-50 peşin ödeme (T/T) ve bakiyenin konişmento kopyasına karşı veya varışta ödenmesini talep eder. Yerleşik ilişkiler (genellikle 3-5 başarılı sevkiyattan sonra) 30-60 günlük ödeme vadelerine veya görüldüğünde Akreditif'e (L/C) erişim sağlayabilir. Tam açık hesap vadeleri (60-90 gün) yüksek hacimli, uzun süreli alıcılara ve güçlü kredi profillerine sahip olanlara ayrılmıştır. Akreditifler, her iki tarafı da koruduğu için ilk kez ticarette tercih edilen araç olmaya devam etmektedir — alıcı, ödeme serbest bırakılmadan önce dokümantasyon uyumu konusunda güvence altındadır ve satıcı banka destekli bir ödeme garantisine sahiptir.
