Keskeiset havainnot
- Analyysitodistus (CoA) on eräkohtainen laboratorioasiakirja, joka vahvistaa, täyttääkö kuivahedelmälähetys sovitut spesifikaatiot kosteuden, vierasaineiden, torjunta-ainejäämien, mikrobiologisten pitoisuuksien ja fysikaalisen luokituksen osalta. Se on B2B-kuivahedelmähankinnan tärkein yksittäinen asiakirja ja jokaisen erän hyväksymispäätöksen perusta.
- Aflatoksiinirajat vaihtelevat markkinoiden välillä jyrkästi – EU soveltaa syötäväksi valmiisiin kuivattuihin hedelmiin rajaa 2 ppb aflatoksiini B1:lle ja 4 ppb kokonaismäärälle (kuivatuille viikunoille 6 ja 10 ppb), kun taas Yhdysvaltain FDA sallii 20 ppb kokonaismäärän ja Japani soveltaa 10 ppb:n kokonaisrajaa. Kun yhdestä erästä hankitaan usealle markkinalle, testaus on tehtävä tiukinta sovellettavaa standardia vasten.
- Fysikaaliset parametrit, kuten kosteuspitoisuus ja vedenaktiivisuus, määräävät säilyvyyden ja suoran kaupallisen arvon. Kuivatuissa viikunoissa yli 24 %:n, kuivatuissa aprikooseissa yli 25 %:n ja sulttaanirusinoissa yli 16 %:n kosteus merkitsee kohonnutta homeen lisääntymisen riskiä kuljetuksen ja varastoinnin aikana riippumatta siitä, mitä mikrobiologiset tulokset testaushetkellä näyttävät.
- EU:n asetuksen 396/2005 mukaisessa torjunta-ainejäämien seulonnassa sovelletaan oletusarvoista jäämien enimmäismäärää (MRL) 0,01 mg/kg silloin, kun viljelykasvikohtaista rajaa ei ole asetettu. Yli 500 yhdistettä kattava monijäämäpaneeli on oikea investointi uuden toimittajan hyväksynnässä; kohdennetut paneelit riittävät vakiintuneiden toimittajien jatkuvaan rutiinivarmennukseen.
- CoA:n varoitusmerkit – puuttuvat eränumerot, laboratoriot ilman ISO 17025 -akkreditointia, identtiset tulokset useissa erissä tai tuotantoon sopimattomat testauspäivät – edellyttävät välitöntä eskalointia. CoA, joka ei kestäisi viranomaisen asiakirjatarkastusta, ei suojaa liiketoimintaanne tuonnin epäämis- tai takaisinvetotilanteessa.
Johdanto
Kuivattujen hedelmien analyysitodistuksen lukeminen on välttämätön taito jokaiselle B2B-ostajalle, joka tuo maahan kuivattuja viikunoita, aprikooseja, sulttaanirusinoita, rusinoita tai muita kuivattuja hedelmiä kaupallisina määrinä. CoA ei ole markkinointiasiakirja. Se on analyysiraportti, jonka pätevä laboratorio on laatinut määriteltyjen testimenetelmien mukaan ja joka vahvistaa, että tietty tuotantoerä täyttää – tai ei täytä – ostajan laatuspesifikaation.
CoA-tietojen väärin lukemisen tai huomiotta jättämisen seuraukset ovat konkreettisia: tuonnin pysäyttäminen rajalla, viranomaissakot, asiakasvalitukset, tuotteiden takaisinvedot ja mainehaitta, jonka korjaaminen vie vuosia. EU:n RASFF-järjestelmän (elintarvikkeita ja rehuja koskeva nopea hälytysjärjestelmä) kuivattuja hedelmiä koskevat ilmoitukset – erityisesti aflatoksiinin ja okratoksiini A:n ylitykset – julkaistaan viikoittain, ja niistä voi tehdä julkisia hakuja. Yrityksenne nimi sillä listalla on pysyvä.
Tämä opas käy kuivattujen hedelmien CoA:n jokaisen osion läpi käytännönläheisesti. Se kattaa asiakirjan luotettavuuden osoittavat otsikkotiedot, kaupallisen laatuluokan määräävät fysikaaliset parametrit, kohdemarkkinoittain vaihtelevat kemiallisten vierasaineiden kynnysarvot, EU:n, Yhdysvaltojen ja Japanin sääntelykehyksissä erilaiset torjunta-ainejäämärajat sekä mikrobiologiset standardit, jotka ratkaisevat elintarviketurvallisuuden kannalta erän vapauttamisen. Lisäksi käsitellään, miten vilpilliset tai puutteelliset CoA:t tunnistetaan ja miten toimittajilta pyydetään parempaa dokumentaatiota.
Jos kuivattujen hedelmien hankinta Turkista on teille uutta, kuivattujen hedelmien tukkuhankintaoppaamme antaa laajemman hankintakontekstin. Yleinen johdatus CoA:n tulkintaan kasviraaka-aineissa löytyy kasviraaka-aineiden CoA-oppaastamme. Tämä artikkeli keskittyy nimenomaan kuivattuihin hedelmiin – parametreihin, raja-arvoihin ja markkinakohtaisiin sääntelyeroihin, jotka tekevät tästä tuoteryhmästä poikkeuksellisen vaativan.
Mikä analyysitodistus on ja miksi sillä on merkitystä kuivatuissa hedelmissä
Analyysitodistus on laboratorion – mieluiten kyseiseen testausalaan ISO 17025 -akkreditoidun – antama virallinen analyysiraportti, joka vahvistaa tietylle tuote-erälle tehtyjen testien tulokset. Kuivatuissa hedelmissä se kattaa tyypillisesti fysikaaliset parametrit (kosteus, vedenaktiivisuus, kokoluokka, väri, virheiden määrä), kemialliset vierasaineet (aflatoksiinit, okratoksiini A, raskasmetallit, tarvittaessa sulfiittijäämät), torjunta-ainejäämät ja mikrobiologiset indikaattorit.
CoA on ensisijainen näyttö huolellisuusvelvoitteen täyttämisestä viranomaisselvityksen sattuessa. Kun rajatarkastaja Rotterdamissa tai FDA:n tarkastaja Los Angelesissa kyseenalaistaa lähetyksenne turvallisuuden, CoA on ensimmäinen asiakirja, jota he pyytävät. Jos se puuttuu, on puutteellinen tai ei vakuuta, lähetyksenne pysäytetään – ja pysäytyksen kustannukset kasvavat päivä päivältä.
Spesifikaatiolomake vs eräkohtainen CoA
Kuivattujen hedelmien hankinnan yleisin dokumentaatiovirhe on käsitellä spesifikaatiolomaketta ikään kuin se olisi CoA. Ne ovat perustavasti eri asiakirjoja, joilla on eri tarkoitus.
Spesifikaatiolomake on tuotetason asiakirja. Se kuvaa tuoteryhmän tavoitellun laatuprofiilin – tyypillisen kosteusalueen, hyväksyttävän värialueen, virhetoleranssin ja vakiopakkauksen. Se koskee kaikkia eriä eikä viittaa tiettyihin laboratoriotuloksiin. Se on hyödyllinen toimittajan alustavassa hyväksynnässä ja ostotilauksen yhteensovittamisessa, mutta se ei ole näyttö eräkohtaisesta laadusta.
Eräkohtaisessa CoA:ssa on tuotantoerän numero, laboratorion nimi ja akkreditointinumero, näytteen vastaanotto- ja analysointipäivä, yksittäiset testitulokset määritellyillä menetelmillä sekä hyväksytty/hylätty-ratkaisu sovittuja rajoja vasten. Se koskee yhtä ja vain yhtä erää. Jokaisella toimitetulla erällä on oltava oma CoA:nsa – aiemman erän CoA:n uudelleenkäyttö on hylkäämisperuste, ei kustannuksia säästävä oikotie.
Varmistakaa toimittajia arvioidessanne jo hyväksyntäprosessin alkuvaiheessa, että he ymmärtävät tämän eron. Toimittajat, jotka lähettävät yleisen spesifikaatiolomakkeen, kun pyydätte eräkohtaista CoA:ta, joko eivät tunne kansainvälisten ostajien odotuksia tai välttelevät tietoisesti erätason vastuuta. Kumpikaan vaihtoehto ei herätä luottamusta. ISO/HACCP-sertifiointioppaamme selittää laajemmat laadunhallinnan kehykset, joihin luotettava CoA-dokumentaatio nojaa.
Milloin CoA suojaa teitä – ja milloin ei
CoA suojaa teitä, kun se on eräkohtainen, akkreditoidun laboratorion tekemä, laadittu tuotanto- ja lähetyspäiviin nähden johdonmukaisessa ajassa ja testattu kohdemarkkinanne oikeita sääntelyrajoja vasten. Näillä ehdoilla CoA osoittaa asianmukaisen huolellisuuden: ryhdyitte kohtuullisiin toimiin varmistaaksenne tuotteen turvallisuuden ja laadun ennen sen päästämistä toimitusketjuunne.
CoA ei suojaa teitä, kun se on yleinen (ei eränumeroa), akkreditoimattoman laboratorion tekemä, päivätty kuukausia ennen asianomaista tuotantoikkunaa tai sen jälkeen tai testattu vääriä standardeja vasten. Yhdysvaltain FDA:n aflatoksiinirajat osoittava CoA on merkityksetön, jos tuotte tavaraa EU:hun, jossa syötäväksi valmiiden kuivattujen hedelmien aflatoksiinien kokonaisraja on viisi kertaa tiukempi. CoA laboratoriosta, jonka ISO 17025 -pätevyysalue ei kata mykotoksiinitestausta, on täytäntöönpanotoimissa vailla sääntelyllistä painoarvoa.
CoA ei myöskään suojaa testauksen jälkeisiltä tapahtumilta. Jos erä testattiin tuotantolaitoksessa ja sitä säilytettiin sen jälkeen kolme kuukautta varastossa, jonka kosteutta ei hallita, CoA:n mikrobiologiset ja kosteustulokset eivät enää välttämättä kuvaa tavaran todellista tilaa toimitushetkellä. Siksi näytteenottoprotokollalla, varastointiolosuhteilla ja lähetysaikatauluilla on merkitystä itse CoA:n rinnalla.
Kuivattujen hedelmien CoA:n rakenne – osio osiolta
Asianmukaisesti jäsennelty kuivattujen hedelmien CoA sisältää selkeät osiot, joiden tiedot hankinnan ja laadun ammattilaisten tulee tarkistaa ennen erän hyväksymistä vastaanotettavaksi.
Otsikko- ja metatiedot
Otsikkotiedot osoittavat asiakirjan luotettavuuden ja jäljitettävyyden. Puuttuvat otsikkokentät ovat heikkotasoisen CoA:n yleisin varhainen varoitusmerkki.
| Kenttä | Kuvaus | Hyväksymiskriteeri | Yleinen varoitusmerkki |
|---|---|---|---|
| Laboratorion nimi | Testauslaboratorion täydellinen virallinen nimi | Tunnistettava, todennettavissa oleva yhteisö | Yleisluonteinen nimi ilman osoitetta tai rekisteröintiä |
| Akkreditointinumero | ISO 17025 -akkreditoinnin viite ja pätevyysalue | Voimassa oleva akkreditointi, joka kattaa luetellut testityypit | Akkreditointinumero puuttuu tai on vanhentunut |
| Näytteen tunnistetiedot | Tuotenimi, eränumero, toimittajan viite | Vastaa ostotilaustanne ja lähetysasiakirjoja | Yleinen tuotenimi ilman eränumeroa |
| Näytteen vastaanottopäivä | Kalenteripäivä, jona laboratorio vastaanotti näytteen | Johdonmukainen tuotanto- ja lähetysaikataulun kanssa | Päivämäärä puuttuu tai on ristiriidassa erän valmistuspäivän kanssa |
| Analyysipäivä | Kalenteripäivä(t), jona testaus tehtiin | Päivien tai viikkojen sisällä näytteen vastaanotosta | Analyysipäivä kuukausia ennen lähetyspäivää |
| Menetelmäviitteet | Kullekin testille ilmoitetut analyysimenetelmästandardit | Tunnustetut menetelmät (ISO, AOAC, EN, FDA BAM) | Ei menetelmäviitettä tai ”oma menetelmä” ilman tarkempia tietoja |
| Raportin numero | Laboratorioraportin yksilöllinen tunniste | Juokseva, jäljitettävä numerointijärjestelmä | Ei raporttinumeroa tai numeroimaton asiakirja |
| Analyytikko / valtuutettu allekirjoittaja | Vastuullisen analyytikon nimi tai tunniste | Vaaditaan ISO 17025:n mukaan | Allekirjoittamaton asiakirja tai allekirjoittamaton digitaalinen asiakirja |
Jos otsikkotiedot ovat puutteelliset – etenkin jos akkreditointinumero, eränumero tai menetelmäviitteet puuttuvat – CoA ei läpäise perustason asiakirjatarkastusta. Älkää siirtykö analyysitulosten arviointiin ennen kuin otsikkotiedot on hyväksytty. Hyvin jäsennellyt otsikkotiedot ovat edellytys, eivät valinnainen yksityiskohta. Sertifikaattisivultamme näette, mitä standardeja Arovela soveltaa omaan dokumentaatioonsa.
Fysikaaliset parametrit
Fysikaaliset parametrit määrittävät kuivattujen hedelmien kaupallisen laatuluokan ja säilyvyyden. Useimmat ostajat tarkistavat nämä tulokset ensimmäisenä, koska ne vaikuttavat suoraan tuotteen käytettävyyteen, säilyvyysaikaan ja arvoon.
| Parametri | Menetelmä | Raja, kuivattu viikuna | Raja, kuivattu aprikoosi | Raja, rusina / sulttaanirusina |
|---|---|---|---|---|
| Kosteuspitoisuus (%) | ISO 1026 / AOAC 934.06 | 22–26 | 20–25 | 13–16 |
| Vedenaktiivisuus (Aw) | ISO 18787 / AOAC 978.18 | ≤ 0,70 | ≤ 0,68 | ≤ 0,60 |
| Kokoluokka (mm tai kpl/kg) | Käsinlajittelu / EN-lajittelu | Sopimuksen mukaan (esim. 28+ mm) | Sopimuksen mukaan (esim. koko 1–4) | Sopimuksen mukaan (esim. 180–220/100 g) |
| Väri (L* a* b* tai visuaalinen) | Kolorimetri / visuaalinen standardi | Meripihkasta tummanruskeaan luokan mukaan | Kirkkaan oranssi (SO2-käsitelty) tai tummanruskea (luomu) | Vaalean kullankeltaisesta (sulttaani) tummanruskeaan (rusina) |
| Virheiden määrä (%) | Manuaalinen tarkastus Codex STAN -standardin mukaan | ≤ 5 % kappalemäärästä (hyönteisvauriot, näkyvä home, mekaaniset vauriot) | ≤ 4 % kappalemäärästä | ≤ 5 % kappalemäärästä |
| Vieraat aineet (%) | Manuaalinen tarkastus | ≤ 0,5 % massasta | ≤ 0,5 % massasta | ≤ 0,5 % massasta |
| SO2-jäämä (mg/kg) | Monier-Williams / EN 1988-1 | Ei sovellu (tyypillisesti rikittämätön) | ≤ 2 000 (tavanomainen) / ≤ 100 (luomu) | ≤ 1 500 (tavanomainen) / ≤ 100 (luomu) |
Kosteuspitoisuus on tärkein yksittäinen fysikaalinen parametri. Se määrää suoraan säilyvyyden (korkeampi kosteus nopeuttaa homeen kasvua), painon (ja siten kustannuksen kuiva-aineyksikköä kohti) ja rakenteen (kuluttajien odotukset vaihtelevat tuotteittain). Kuivattu viikunaerä, jonka kosteus on 26 %, on ylärajalla – edelleen spesifikaation sisällä, mutta varastointiolosuhteita on seurattava huolellisesti. Sama erä voisi neljän viikon varastoinnin jälkeen ilmastoimattomassa varastossa helposti siirtyä homeriskin puolelle.
Vedenaktiivisuus ennustaa mikrobiriskiä tarkemmin kuin pelkkä kosteuspitoisuus. Alle 0,65:n Aw estää homeen itämisen tehokkaasti useimmissa varastointiolosuhteissa. Aw välillä 0,65–0,70 on riskivyöhyke, jossa lämpötilapoikkeamat kuljetuksen aikana voivat aiheuttaa kondenssia ja paikallista hometta. Yli 0,70:n Aw edellyttää kylmäketjun hallintaa tai lyhyttä säilyvyysaikamerkintää.
Rikkidioksidijäämä on olennainen tavanomaisissa kuivatuissa aprikooseissa ja sulttaanirusinoissa, joissa SO2:ta käytetään säilöntäaineena ja värin säilyttäjänä. EU:n rajat ovat 2 000 mg/kg kuivatuille aprikooseille ja 1 500 mg/kg sulttaanirusinoille. Luomusertifiointi edellyttää, että SO2 on alle määritysrajan tai alle 100 mg/kg sertifiointielimestä riippuen. Jos hankitte tuotteita luomukanaviin, CoA:ssa on nimenomaisesti raportoitava SO2-jäämä luomukynnystä – ei tavanomaista rajaa – vasten. Luomun dokumentaatiovaatimuksia käsitellään perusteellisesti luomusertifiointioppaassamme.
Turkin geotermisistä kuivauslaitoksista hankkivat ostajat hyötyvät prosessiedusta: geoterminen kuivaus saavuttaa tavoitekosteuden hallitulla matalan lämpötilan kuivauksella, joka säilyttää värin ja ravintoprofiilin ilman kemiallista käsittelyä. Tämä tarkoittaa alhaisempia SO2-jäämiä tavanomaisesti käsitellyissä hedelmissä ja johdonmukaisen tarkkaa kosteuden hallintaa erästä toiseen. Saatavilla olevat tuotteet näette geotermisesti kuivattujen hedelmien valikoimastamme.
Kemiallisten vierasaineiden testaus
Mykotoksiinit – ensisijaisesti aflatoksiinit (B1, B2, G1, G2) ja okratoksiini A – ovat kuivattujen hedelmien merkittävimmät kemialliset vierasaineet. Aflatoksiinikontaminaatio muodostaa valtaosan kuivattuja viikunoita ja muita puuhedelmiä koskevista EU:n RASFF-ilmoituksista. Sääntelyrajat vaihtelevat kohdemarkkinoiden välillä huomattavasti, ja kun yhdestä erästä hankitaan usealle maantieteelliselle alueelle, testaus on tehtävä tiukinta sovellettavaa standardia vasten.
| Vierasaine | EU (asetus (EU) 2023/915) | USA (FDA CPG 555.400) | Codex Alimentarius | GCC / GSO | Japani (MHLW) |
|---|---|---|---|---|---|
| Aflatoksiini B1 | ≤ 2 ppb (syötäväksi valmis) / ≤ 5 ppb (jatkokäsittely); ≤ 6 ppb kuivatut viikunat | Ei erillistä B1-rajaa | ≤ 10 ppb | ≤ 5 ppb (syötäväksi valmis) | Ei erillistä B1-rajaa |
| Aflatoksiinit yhteensä (B1+B2+G1+G2) | ≤ 4 ppb (syötäväksi valmis) / ≤ 10 ppb (jatkokäsittely); ≤ 10 ppb kuivatut viikunat | ≤ 20 ppb | ≤ 15 ppb | ≤ 10 ppb (syötäväksi valmis) | ≤ 10 ppb |
| Okratoksiini A | ≤ 8 ppb (kuivatut viinirypäleet ja kuivatut viikunat) / ≤ 2 ppb (muut kuivatut hedelmät) | Ei muodollista rajaa (toimenpideraja vaihtelee) | Tarkasteltavana | ≤ 15 ppb | Ei muodollista rajaa |
| Fumonisiini (B1+B2) | Ei sovellu useimpiin kuivattuihin hedelmiin | Ei sovellu useimpiin kuivattuihin hedelmiin | Ei sovellu | Ei sovellu | Ei sovellu |
| Deoksinivalenoli (DON) | Ei sovellu useimpiin kuivattuihin hedelmiin | Ei sovellu useimpiin kuivattuihin hedelmiin | Ei sovellu | Ei sovellu | Ei sovellu |
| Patuliini | ≤ 50 ppb (koskee omenaperäisiä tuotteita) | ≤ 50 ppb (omenamehu/-tuotteet) | ≤ 50 ppb (omenatuotteet) | ≤ 50 ppb | ≤ 50 ppb |
Taulukosta nousee esiin useita ratkaisevia seikkoja. Ensinnäkin EU on aflatoksiini B1:n osalta suurista markkinoista tiukin: se asettaa syötäväksi valmiille kuivatuille hedelmille 2 ppb:n rajan, kun Yhdysvallat sääntelee vain aflatoksiinien kokonaismäärää 20 ppb:n tasolla. Jos hankitte erän, joka on testattu vain Yhdysvaltojen rajoja vasten, ja yritätte tuoda sen EU:hun, erä voidaan hylätä rajalla, vaikka se täytti Yhdysvaltojen vaatimukset.
Toiseksi EU erottaa suoraan kulutukseen tarkoitetut (syötäväksi valmiit) kuivatut hedelmät ja jatkokäsittelyyn (lajittelu, puhdistus tai käyttö ainesosana) tarkoitetut kuivatut hedelmät. Käsittelylaadun rajat (B1 ≤ 5 ppb, kokonaismäärä ≤ 10 ppb) ovat sallivammat kuin syötäväksi valmiiden rajat (B1 ≤ 2 ppb, kokonaismäärä ≤ 4 ppb). CoA:nne on vastattava oikeaa käyttötarkoitusluokkaa.
Kolmanneksi okratoksiini A on kasvava sääntelyhuoli kuivatuissa viinirypäleissä (rusinat, sulttaanirusinat, korintit) ja kuivatuissa viikunoissa. EU:n raja on 8 ppb molemmille ryhmille ja 2 ppb kaikille muille kuivatuille hedelmille – kuivattuun aprikoosierään sovelletaan siis tiukempaa OTA-rajaa kuin sulttaanirusinaerään. Varmistakaa, että CoA:nne sisältää okratoksiini A -testauksen, jos tuoteryhmäänne koskevat nämä rajat.
Kattava erittely aflatoksiini- ja mykotoksiinisäädöksistä kaikilla tärkeimmillä tuontimarkkinoilla löytyy aiheelle omistetusta aflatoksiinien markkinaoppaastamme. Aflatoksiinien kvantitointiin käytettävät analyysimenetelmät – HPLC fluoresenssidetektiolla (AOAC 999.07) ja LC-MS/MS – ilmoitetaan CoA:n menetelmäviitesarakkeessa. Immunoaffiniteettikolonnipuhdistus ja sitä seuraava HPLC-FLD on vertailumenetelmä, johon viitataan säädöksen komission asetus (EU) 2023/915 yhteydessä; tämä asetus korvasi asetuksen (EY) N:o 1881/2006. ELISA-pohjaiset pikaseulontakitit kelpaavat omaan alustavaan testaukseen, mutta ne eivät riitä ainoaksi menetelmäksi CoA:ssa, joka on tarkoitettu sääntelyn noudattamisen osoittamiseen.
Torjunta-ainejäämien seulonta
Kuivattujen hedelmien torjunta-ainejäämien enimmäismääriä (MRL) säännellään kohdemarkkinasta riippuen eri sääntelykehyksillä. Asetukseen (EY) 396/2005 perustuva EU:n kehys on kattavin: se asettaa viljelykasvikohtaiset MRL-arvot sadoille torjunta-aine–viljelykasviyhdistelmille ja soveltaa oletusarvoa 0,01 mg/kg silloin, kun erityistä rajaa ei ole vahvistettu.
| Torjunta-aine | EU:n MRL (mg/kg) | US EPA:n MRL (mg/kg) | Japanin MRL (mg/kg) | Yleinen tuotteissa |
|---|---|---|---|---|
| Klooripyrifossi | 0,01 (oletus, kielletty EU:ssa vuodesta 2020) | 1,0 (viikunat), 0,01 (rusinat) | 0,01 (oletus) | Viikunat, sitrushedelmäjalosteet |
| Asetamipridi | 0,4 (kuivatut viinirypäleet), 0,01 (viikunat) | 1,2 (rusinat), 0,5 (viikunat) | 2,0 (kuivatut viinirypäleet) | Sulttaanirusinat, rusinat |
| Boskalidi | 5,0 (kuivatut viinirypäleet), 0,01 (viikunat) | 7,0 (rusinat) | 10,0 (kuivatut viinirypäleet) | Sulttaanirusinat, rusinat |
| Karbendatsiimi | 0,1 (kuivatut hedelmät yleisesti) | 10,0 (rusinat) | 3,0 (kuivatut viinirypäleet) | Aprikoosit, sulttaanirusinat |
| Fludioksoniili | 5,0 (kuivatut viinirypäleet), 0,01 (viikunat) | 5,0 (rusinat), 3,0 (viikunat) | 7,0 (kuivatut viinirypäleet) | Sulttaanirusinat, rusinat |
| Metalaksyyli / mefenoksaami | 1,0 (kuivatut viinirypäleet), 0,01 (viikunat) | 2,0 (rusinat) | 1,0 (kuivatut viinirypäleet) | Sulttaanirusinat, rusinat |
| Iprodioni | 0,01 (ei hyväksytty EU:ssa vuodesta 2018) | 10,0 (rusinat) | 5,0 (kuivatut viinirypäleet) | Sulttaanirusinat, rusinat |
| Pyriproksifeeni | 0,05 (viikunat), 1,0 (kuivatut viinirypäleet) | 0,2 (viikunat), 1,0 (rusinat) | 0,3 (viikunat) | Viikunat, taatelit |
| Sypermetriini | 0,05 (kuivatut hedelmät), 1,0 (erityisesti kuivatut viinirypäleet) | 1,0 (rusinat) | 2,0 (kuivatut viinirypäleet) | Varastoidut kuivatut hedelmät (kaasutus) |
Väkevöitymiskerroin on kuivatuissa hedelmissä ratkaiseva seikka, jonka moni ostaja jättää huomiotta. Kun tuore hedelmä kuivataan, torjunta-ainejäämät väkevöityvät suhteessa poistuneeseen veteen. Tuoreesta viinirypäleestä, jonka jäämä on 0,5 mg/kg, voi tulla rusina, jonka jäämä on kuivaussuhteesta riippuen 1,5–2,5 mg/kg. EU:n kuivattujen hedelmien MRL-arvot ottavat tämän väkevöitymiskertoimen huomioon, mutta kaikki sääntelykehykset eivät tee oikaisua nimenomaisesti. Kun vertaatte MRL-arvoja markkinoiden välillä, tarkistakaa, koskeeko ilmoitettu raja kuivattua tuotetta vai tuoretta vastinetta.
Yli 500 yhdistettä kattava monijäämäseulonta LC-MS/MS- ja GC-MS/MS-menetelmillä on asianmukainen analyyttinen lähestymistapa uuden toimittajan hyväksynnässä. Kustannus on laboratoriosta riippuen EUR 150–300 näytteeltä. Vakiintuneiden, luotettaviksi osoittautuneiden toimittajien jatkuvassa testauksessa kustannustehokkaita ovat kohdennetut paneelit, jotka kattavat kyseisen viljelykasvin 10–15 suuririskisintä yhdistettä hintaan EUR 50–100 näytteeltä.
Geotermisistä kuivauslaitoksista tulevilla turkkilaisilla kuivatuilla hedelmillä on rakenteellisesti edullinen torjunta-aineprofiili. Suuri osa Turkin kuivattujen viikunoiden, aprikoosien ja sulttaanirusinoiden tuotannosta on peräisin Egeanmeren ja Välimeren alueilta, joilla perinteisissä viljelykäytännöissä käytetään vähemmän kemikaaleja kuin teollistuneessa maataloudessa. Geoterminen kuivaus käsittelee hedelmät hallituissa lämpötiloissa ilman sadonkorjuun jälkeistä kaasutusta – toisin kuin jotkin tavanomaiset varastokuivausjärjestelmät, joissa voidaan käyttää metyylibromidia tai fosfiinia. Tuloksena on, että turkkilaisten kuivattujen hedelmien monijäämäseulonnat antavat koko paneelissa säännöllisesti määritysrajan (LOQ) alittavia tuloksia. Riippumaton varmennus akkreditoidun laboratorion tiedoilla vaaditaan aina; pelkät toimittajan väitteet eivät riitä.
Mikrobiologiset rajat
Mikrobiologinen testaus vahvistaa, ettei kuivahedelmäerässä ole taudinaiheuttajia elintarviketurvallisuusriskin aiheuttavina määrinä. Olennaiset parametrit, rajat ja menetelmäviitteet vaihtelevat kohdemarkkinan ja käyttötarkoituksen mukaan.
| Parametri | EU:n ohje (EY 2073/2005, prosessihygienia) | Yhdysvaltain standardi (FDA:n ohjeistus) | Sisäinen paras käytäntö | Menetelmäviite |
|---|---|---|---|---|
| Aerobisten mikrobien kokonaispesäkeluku (TPC) | ≤ 10^5 CFU/g | ≤ 10^5 CFU/g | ≤ 10^4 CFU/g | ISO 4833 / AOAC 990.12 |
| Hiivat ja homeet yhteensä | ≤ 10^4 CFU/g | ≤ 10^4 CFU/g | ≤ 10^3 CFU/g | ISO 21527 / AOAC 997.02 |
| Enterobacteriaceae | ≤ 10^3 CFU/g | Ei erityisesti vaadittu | ≤ 10^2 CFU/g | ISO 21528 |
| E. coli | ≤ 100 CFU/g | ≤ 100 CFU/g | ≤ 10 CFU/g | ISO 16649 / AOAC 991.14 |
| Salmonella spp. | Ei todettavissa 25 g:ssa (n=5, c=0) | Ei todettavissa 25 g:ssa | Ei todettavissa 25 g:ssa | ISO 6579 / FDA BAM Ch. 5 |
| Listeria monocytogenes | Ei todettavissa 25 g:ssa (RTE-elintarvikkeet) | Nollatoleranssi RTE-tuotteille | Ei todettavissa 25 g:ssa | ISO 11290 / FDA BAM Ch. 10 |
| Koliformit | ≤ 10^3 CFU/g | ≤ 10^3 CFU/g | ≤ 10^2 CFU/g | ISO 4832 / AOAC 991.14 |
Sarake ”sisäinen paras käytäntö” edustaa tiukempia rajoja, joita laatutietoiset ostajat asettavat sääntelyn vähimmäisvaatimusten lisäksi. Kun spesifikaationne kokonaispesäkeluvulle on 10^4 CFU/g sääntelyn 10^5:n sijaan, saatte turvamarginaalin kuljetuksen ja varastoinnin aikaista pesäkeluvun kasvua vastaan. Marginaali on erityisen tärkeä pitkän kuljetusajan lähetyksissä – meritse Turkista Itä-Aasiaan lähetetyt kuivatut hedelmät voivat olla matkalla neljästä kuuteen viikkoa, jona aikana lämpötilan vaihtelut voivat edistää mikrobien lisääntymistä asianmukaisesti kuivatussakin tuotteessa.
Kuivattujen hedelmien mikrobiologisten hylkäysten perussyyt ovat ennustettavia ja suurelta osin ehkäistävissä: riittämätön kuivaus (kosteuspitoisuus yli turvallisen kynnyksen pakkaushetkellä), ristikontaminaatio sadonkorjuun jälkeisessä käsittelyssä (yhteiset laitteet, epähygieeniset pakkaustilat), kondenssi kuljetuksen aikana (lämpötilan vaihtelu konttikuljetuksessa) ja pitkä varastointi tiloissa, joiden kosteutta ei hallita. CoA, joka osoittaa hyväksyttävät mikrobimäärät valmistushetkellä, ei takaa samoja tuloksia toimitushetkellä, jos varastointi- ja kuljetusolosuhteet ovat pettäneet.
Tuotantolaitosten tasoa arvioiville ostajille FSSC 22000- tai BRC-sertifiointi antaa järjestelmätason varmuuden siitä, että HACCP-periaatteet on otettu käyttöön. Laitoksen sertifiointi ei kuitenkaan korvaa CoA:n eräkohtaista mikrobiologista testausta. Molempia tarvitaan – sertifiointia toimittajan hyväksynnän porttina, eräkohtaista testausta lähetyksen vapauttamisen porttina. ISO/HACCP-oppaamme käsittelee hallintajärjestelmän sertifioinnin ja analyyttisen testauksen suhdetta yksityiskohtaisesti.
Raskasmetallit
Raskasmetallikontaminaatio – lyijy (Pb), kadmium (Cd), arseeni (As), elohopea (Hg) – on kuivatuissa hedelmissä peräisin maaperän saastumisesta, kasteluveden laadusta, ilmalaskeumasta ja toisinaan käsittelylaitteista tai pakkauksista. Torjunta-ainejäämiä koskeva väkevöitymiskerroin pätee myös raskasmetalleihin: kuivaus väkevöi metallit kaikkien muiden haihtumattomien ainesosien mukana.
| Metalli | EU:n raja (asetus (EU) 2023/915) | Codex Alimentarius (GSCTF) | US FDA (ohjeistus/toimenpiderajat) | Menetelmä |
|---|---|---|---|---|
| Lyijy (Pb) | 0,10 mg/kg (kuivatut viinirypäleet), 0,50 mg/kg (kuivatut hedelmät yleisesti) | 0,10 mg/kg (kuivatut viinirypäleet) | Ei muodollista rajaa; toimenpideraja vaihtelee | ICP-MS (EN 15763 / AOAC 2015.01) |
| Kadmium (Cd) | 0,050 mg/kg (kuivatut hedelmät, ehdotettu muutos) | 0,05 mg/kg (tarkasteltavana) | Ei muodollista rajaa | ICP-MS (EN 15763 / AOAC 2015.01) |
| Arseeni (epäorgaaninen As) | Ei erityistä rajaa kuivatuille hedelmille (yleinen elintarvikeseuranta) | Ei vahvistettu kuivatuille hedelmille | Ei muodollista rajaa kuivatuille hedelmille | ICP-MS spesiaatiolla (EN 16802) |
| Elohopea (Hg) | Ei erityistä rajaa kuivatuille hedelmille | Ei vahvistettu kuivatuille hedelmille | Ei muodollista rajaa kuivatuille hedelmille | ICP-MS (EN 13806 / AOAC 2015.01) |
| Tina (Sn) | 200 mg/kg (vain säilyketuotteet) | 250 mg/kg (säilyketuotteet) | Ei muodollista rajaa | ICP-OES |
EU:n raskasmetallikehys kuivatuille hedelmille kehittyy jatkuvasti. Kuivattujen viinirypäleiden (rusinat, sulttaanirusinat, korintit) lyijyrajat kiristettiin 0,10 mg/kg:aan, ja kuivattujen hedelmien kadmiumrajoja koskeva säädösmuutos on parhaillaan vireillä. Ostajien kannattaa seurata EU:n RASFF-ilmoituksia ja asiakirjaa Codex Alimentarius General Standard for Contaminants and Toxins in Food and Feed päivitysten varalta, sillä rajat ovat viimeisen vuosikymmenen aikana olleet laskusuunnassa.
Käytännön hankinnan näkökulmasta lyijy ja kadmium ovat ne kaksi metallia, jotka todennäköisimmin aiheuttavat vaatimustenmukaisuusongelmia kuivatuissa hedelmissä. Arseeni ja elohopea ovat olennaisempia merenelävissä ja riisituotteissa, mutta parhaiden käytäntöjen mukaisissa CoA:issa on lähtökohtana täysi neljän metallin paneeli. Analyysimenetelmän tulisi olla ICP-MS (induktiivisesti kytketty plasma-massaspektrometria), joka antaa tarvittavan herkkyyden metallien havaitsemiseen nykyisten sääntelyrajojen kannalta olennaisilla alhaisilla mg/kg-tasoilla. ICP-OES kelpaa seulontaan, mutta sen määritysrajan tarkkuus ei välttämättä riitä EU:n tiukimmille kynnysarvoille.
Miten CoA:ta verrataan omaan spesifikaatioon
CoA:n vastaanottaminen on vasta ensimmäinen askel. Ratkaiseva taito on verrata CoA:n tuloksia omaan tuotespesifikaatioon ja tehdä dokumentoitu päätös erän hyväksymisestä.
Erän hyväksymisen tarkistuslistan laatiminen
Erän hyväksymisen tarkistuslista on järjestelmällinen työkalu, joka kohdistaa spesifikaationne jokaisen parametrin CoA:n vastaavaan tulokseen, kirjaa hyväksytty/hylätty-tilan ja dokumentoi erän lopullisen käsittelypäätöksen. Sen tulee olla vakioitu asiakirja – ei päässä tehtävä harjoitus – jota käytetään johdonmukaisesti kaikissa saapuvissa erissä ja kaikkien toimittajien kohdalla.
Tarkistuslistan tulee sisältää vähintään: eränumeron varmennus (CoA:n erä vastaa lähetysasiakirjoja), otsikkotietojen tarkastus (akkreditointi, päivämäärät, menetelmät), fysikaalisten parametrien tarkastelu (kosteus, Aw, luokka, virheet, tarvittaessa SO2), aflatoksiinitulokset oikeaa markkinarajaa vasten, torjunta-ainejäämätulokset kaikkien kohdemarkkinoiden MRL-arvoja vasten, mikrobiologiset tulokset spesifikaatiota vasten, raskasmetallitulokset sekä erän lopullinen käsittelypäätös (hyväksyntä, ehdollinen hyväksyntä, hylkäys).
Antakaa jokaiselle parametrille kriittisyysluokka. Kriittiset parametrit – aflatoksiini, Salmonella, sääntelyrajat ylittävät raskasmetallit – johtavat automaattiseen hylkäykseen ilman ehdollisen hyväksynnän mahdollisuutta. Merkittävät parametrit – spesifikaation ylittävä kosteus, kohonneet hiivat ja homeet, MRL-arvoa lähestyvä (mutta sen alittava) torjunta-ainejäämä – voivat sallia ehdollisen hyväksynnän dokumentoiduin perusteluin ja korjaavin toimenpitein. Vähäiset parametrit – hieman tavoitteen ulkopuolella oleva väri, spesifikaation rajalla oleva kokoluokka – ovat kaupalliseen harkintaan perustuvia käsittelypäätöksiä. Käytännön mallipohja ja lisää arviointikriteerejä löytyy näytteiden arvioinnin tarkistuslistastamme.
Kehys: hylkäys, ehdollinen hyväksyntä vai täysi hyväksyntä
Kolmiportainen käsittelypäätösten kehys tuo selkeyttä ja johdonmukaisuutta:
Täysi hyväksyntä – kaikki parametrit spesifikaation sisällä, otsikkotietojen tarkastus tehty, ei poikkeamia. Erä vapautetaan vastaanotettavaksi, varastoitavaksi ja jatkokäyttöön. Lisäehtoja ei tarvita.
Ehdollinen hyväksyntä – yksi tai useampi merkittävä parametri on spesifikaation ulkopuolella mutta sääntelyrajojen sisällä, ja poikkeama on kaupallisesti hallittavissa. Esimerkkejä ovat 26,5 %:n kosteus 26 %:n spesifikaatiota vasten (hyväksyttävissä mukautetulla säilyvyysaikamerkinnällä) tai kokonaispesäkeluku 8 x 10^4 CFU/g sisäistä rajaa 10^4 vasten (hyväksyttävissä erälle, joka on tarkoitettu lyhyeen jakeluketjuun). Ehdollinen hyväksyntä edellyttää dokumentoitua perustelua, ilmoitusta laatutiimille ja tyypillisesti korjaavan toimenpiteen pyyntöä toimittajalle.
Hylkäys – mikä tahansa kriittinen parametri on sääntelyrajojen ulkopuolella, useampi merkittävä parametri on samanaikaisesti spesifikaation ulkopuolella tai otsikkotietojen tarkastuksessa on puutteita, jotka heikentävät koko asiakirjan luotettavuutta. Hylkäyspäätökset ilmoitetaan toimittajalle kirjallisesti ja niissä viitataan täsmällisesti hylättyihin parametreihin ja sovellettaviin sääntely- tai spesifikaatiorajoihin.
Dokumentoikaa jokainen käsittelypäätös, myös täydet hyväksynnät. Asiakirjaketju on näyttönne asianmukaisesta huolellisuudesta viranomaistutkinnassa tai asiakasvalituksessa. Laatuluokkien hakuteoksemme antaa lisätietoa siitä, miten laatuluokkamerkinnät kytkeytyvät CoA:n parametreihin.
Varoitusmerkit, jotka kertovat heikosta tai vilpillisestä CoA:sta
Jokainen CoA ei ole luotettava. Vilpilliset, kierrätetyt tai huonosti laaditut CoA:t ovat todellinen riski kansainvälisessä kuivahedelmäkaupassa. Varoitusmerkkien tunnistaminen ennen erän hyväksymistä estää kalliit ongelmat ketjun myöhemmissä vaiheissa.
Puuttuvat tai yleisluonteiset eränumerot
CoA ilman täsmällistä eränumeroa – tai epämääräisellä tunnisteella, kuten ”vuoden 2026 sato” tai ”vakiotuotanto” – ei ole eräkohtainen asiakirja. Se on mallipohja. Eränumeroiden tulee olla niin täsmällisiä, että tuote voidaan jäljittää määriteltyyn tuotantoerään ja mieluiten yhdistää valmistuspäivään, käsittelylinjaan ja raaka-aineen vastaanottokirjauksiin.
Ristiintarkistakaa: CoA:n eränumeron tulee vastata pakkausluettelon, lähetysasiakirjojen ja laatikoiden tai säkkien fyysisten etikettien eränumeroa. Mikä tahansa poikkeama on peruste pidättää lähetys selvityksen ajaksi.
Laboratoriot ilman ISO 17025 -akkreditointia
ISO 17025 on testaus- ja kalibrointilaboratorioiden kansainvälinen standardi. Sen mukainen akkreditointi vahvistaa, että laboratoriolla on laadunhallintajärjestelmä, että se käyttää validoituja menetelmiä, ylläpitää pätevää henkilöstöä ja osallistuu pätevyyskokeisiin. CoA akkreditoimattomasta laboratoriosta – tai laboratoriosta, joka on akkreditoitu eri pätevyysalueelle (akkreditoitu vesitestaukseen mutta raportoi aflatoksiinituloksia) – on vailla sääntelyllistä painoarvoa.
Varmentakaa akkreditointi tarkistamalla laboratorion akkreditointinumero kansallisen akkreditointielimen verkkorekisteristä. Turkissa se on TURKAK; EU:ssa jokaisella jäsenvaltiolla on kansallinen elin (esim. DAKKS Saksassa, COFRAC Ranskassa, UKAS Yhdistyneessä kuningaskunnassa). Jos akkreditointinumeroa ei voi todentaa verkossa, käsitelkää CoA:ta varmentamattomana.
Identtiset tulokset useissa erissä
Luonnon maataloustuotteissa on luontaista vaihtelua erästä toiseen. Kosteuspitoisuus, aflatoksiinitasot, mikrobiologiset pitoisuudet ja jopa fysikaaliset laatuluokkaparametrit eroavat – ainakin hieman – erien välillä, vaikka erät olisi tuotettu samalta pellolta saman sadonkorjuun aikana. Jos toimittaja toimittaa kolmesta eri erästä CoA:t, joiden analyysitulokset ovat desimaalin tarkkuudella identtiset, asiakirjat on lähes varmasti kopioitu eikä testattu itsenäisesti.
Pyytäkää alkuperäiset laboratorioraportit (ei toimittajan laatimia yhteenvetoja) ja verratkaa niitä. Säilyttäkää näytteet jokaisesta erästä ja lähettäkää säilytettyjä näytteitä ajoittain omaan laboratorioonne riippumatonta varmennusta varten. Toimittajan CoA:n ja omien riippumattomien tulostenne väliset erot edellyttävät toimittaja-auditoinnin eskalointia.
Testauspäivät, jotka eivät vastaa lähetysaikataulua
CoA, joka on päivätty kuusi kuukautta ennen saman erän lähetyspäivää, herättää ilmeisiä kysymyksiä tulosten merkityksellisyydestä. Mikrobiologiset pitoisuudet voivat muuttua merkittävästi viikkojen tai kuukausien varastoinnin aikana. Kosteuspitoisuus voi nousta, jos varastointiolosuhteita ei hallita. Jopa aflatoksiinitasot voivat nousta, jos home lisääntyy tuotannon jälkeisessä varastoinnissa.
Paras käytäntö on edellyttää CoA-testausta 30 päivän sisällä lähetyksestä mikrobiologisille parametreille ja 90 päivän sisällä kemiallisille parametreille (aflatoksiinit, torjunta-aineet, raskasmetallit), jotka muuttuvat asianmukaisessa varastoinnissa vähemmän herkästi. Jos CoA on näitä aikaikkunoita vanhempi, pyytäkää uusintatestaus tai esittäkää dokumentoitu perustelu aikavälille.
Parempien CoA:iden pyytäminen toimittajilta
Monet CoA:n laatuongelmat eivät johdu tahallisesta vilpistä vaan epäselvistä ostajan odotuksista. Jos ette ole määritelleet, mitä vaaditte, ette voi syyttää toimittajaa vähemmän toimittamisesta.
Mallisanamuoto spesifikaatioon
Sisällyttäkää nimenomaiset CoA-vaatimukset ostosopimuksiinne ja toimittajien hyväksyntäasiakirjoihin. Esimerkki spesifikaatiolausekkeesta:
”Toimittajan on toimitettava jokaisesta lähetetystä erästä eräkohtainen analyysitodistus, jonka on antanut ISO 17025 -akkreditoitu laboratorio, jonka pätevyysalue kattaa elintarvikkeiden mykotoksiini-, torjunta-ainejäämä-, mikrobiologisen ja raskasmetallitestauksen. CoA:ssa on viitattava lähetysasiakirjoja vastaavaan eränumeroon, mainittava kunkin testin analyysimenetelmä ja raportoitava tulokset tämän sopimuksen liitteessä A määriteltyjä rajoja vasten. Yleisiä spesifikaatiolomakkeita, eränumerottomia CoA:ita tai akkreditoimattomien laboratorioiden CoA:ita ei hyväksytä, ja ne johtavat lähetyksen pidättämiseen, kunnes toimittaja on toimittanut vaatimukset täyttävän dokumentaation.”
Tämä sanamuoto ei ole aggressiivinen – se on täsmällinen. Se poistaa epäselvyyden siitä, mikä on hyväksyttävää dokumentaatiota, ja vahvistaa seurauksen (lähetyksen pidättäminen) vaatimusten noudattamatta jättämisestä. Laatuvetoisia laitoksia ylläpitävät toimittajat pitävät tätä selkeyttä tervetulleena, koska se vastaa heidän omia sisäisiä standardejaan.
Kolmannen osapuolen varmennusprotokolla
Arvokkaille erille, uusille toimittajasuhteille tai tuotteille, jotka on tarkoitettu tiukan valvonnan markkinoille (EU, Japani), kannattaa ottaa käyttöön kolmannen osapuolen varmennusprotokolla:
- Lähetystä edeltävä näytteenotto – riippumaton tarkastuslaitos ottaa tuotantoerästä näytteet määritellyn näytteenottosuunnitelman mukaan (esim. Codex CAC/GL 50 -ohjeet) ja toimittaa ne teidän valitsemaanne laboratorioon, ei toimittajan tavanomaiseen laboratorioon.
- Riippumaton analyysi – kolmannen osapuolen laboratorio testaa näytteet koko spesifikaatiotanne vasten. Tulokset raportoidaan suoraan teille.
- Vertailu – verratkaa kolmannen osapuolen tuloksia toimittajan CoA:han. Määrällisten parametrien (kosteus, aflatoksiini) hyväksyttävän poikkeaman tulisi olla analyysimenetelmän ilmoitetun mittausepävarmuuden sisällä. Laadullisten parametrien (Salmonella ei todettavissa / todettavissa) on täsmättävä.
- Tiheys – jokainen erä uuden toimittajan kolmen–viiden ensimmäisen lähetyksen ajan; sen jälkeen riskiperusteinen näytteenotto (joka kolmas tai viides erä sekä erikseen käynnistettävä testaus jokaiselle erälle, jossa toimittajan CoA näyttää parametreja lähellä spesifikaatiorajoja).
Tämä protokolla lisää kustannuksia – tyypillisesti EUR 300–600 varmennuskertaa kohti, mukaan lukien tarkastus, näytteenotto, kuriiri ja laboratoriomaksut. Punnitkaa tätä hylätyn erän kustannuksiin: pysäytys rajalla, hävittäminen, takaisinveto, viranomaissakko ja mainehaitta. Useimmille B2B-ostajille varmennuskustannus on mitättömän pieni vakuutus. Tukkuvaihtoehdoistamme näette, miten Arovela järjestää dokumentaation volyymiostajille.
Usein kysytyt kysymykset
Paljonko kuivattujen hedelmien CoA-testaus maksaa?
Kuivattujen hedelmien täydellisen CoA:n kustannus riippuu testauksen laajuudesta. Peruspaneeli, joka kattaa kosteuden, aflatoksiinin (B1 ja kokonaismäärä) ja mikrobiologiset parametrit, maksaa ISO 17025 -akkreditoidussa laboratoriossa tyypillisesti EUR 100–200 näytteeltä. Torjunta-aineiden monijäämäseulonnan (yli 500 yhdistettä LC-MS/MS- ja GC-MS/MS-menetelmillä) lisääminen nostaa kokonaissumman EUR 250–450:een. Täysi paneeli, joka sisältää raskasmetallit ICP-MS-menetelmällä, nostaa kokonaiskustannuksen EUR 350–600:aan näytteeltä. Useimmat akkreditoidut laboratoriot tarjoavat määräalennuksia ostajille, jotka toimittavat yli kymmenen näytettä kuukaudessa. Kustannusta tulee arvioida suhteessa erän arvoon – EUR 25 000–40 000:n arvoiselle kuivattujen viikunoiden kontille EUR 500:n analyysi-investointi on pieni vakuutusmaksu rajalla pysäyttämistä tai takaisinvetoa vastaan.
Voiko toimittaja käyttää uudelleen aiemman erän CoA:ta?
Ei. Asianmukainen CoA on eräkohtainen – se koskee täsmälleen sitä tuotantoerää, joka on yksilöity asiakirjan eränumerolla. Aiemman erän CoA:n uudelleenkäyttö on dokumentaation eheyden pettämistä, ja sitä tulee käsitellä vakavana toimittajan laatuongelmana. Luonnon maataloustuotteissa on luontaista vaihtelua erästä toiseen kosteudessa, mikrobiologisissa pitoisuuksissa, aflatoksiinitasoissa ja muissa parametreissa. Erän 2026-001 CoA ei anna minkäänlaista varmuutta erän 2026-002 laadusta, vaikka nämä kaksi erää olisi valmistettu samasta raaka-aine-erästä peräkkäisinä päivinä. Jos toimittaja tarjoaa CoA:ta, jonka eränumero ei vastaa lähetysasiakirjoja, pidättäkää lähetys ja pyytäkää oikea eräkohtainen CoA ennen vapauttamista.
Mikä on aflatoksiini B1:n ja aflatoksiinien kokonaismäärän ero?
Aflatoksiinit ovat rakenteeltaan toisilleen läheisten mykotoksiinien ryhmä, jota tuottavat sienet Aspergillus flavus ja Aspergillus parasiticus. Neljä tärkeintä aflatoksiinia ovat B1, B2, G1 ja G2, jotka erotetaan fluoresenssinsa (B = sininen, G = vihreä) ja kromatografisen liikkuvuutensa perusteella. Aflatoksiini B1 on ryhmän voimakkain karsinogeeni, ja Kansainvälinen syöväntutkimuskeskus (IARC) on luokitellut sen ryhmän 1 karsinogeeniksi. Siksi EU sääntelee aflatoksiini B1:tä erikseen (2 ppb syötäväksi valmiille kuivatuille hedelmille, 6 ppb kuivatuille viikunoille) aflatoksiinien kokonaismäärän lisäksi (4 ppb ja 10 ppb kuivatuille viikunoille). Yhdysvaltain FDA sen sijaan sääntelee vain aflatoksiinien kokonaismäärää 20 ppb:n tasolla ilman erillistä B1-rajaa. Kun luette CoA:ta, tarkistakaa, että sekä B1 että aflatoksiinien kokonaismäärä on raportoitu, jos toimitatte EU:n tai GCC-maiden markkinoille, joilla sovelletaan erillisiä B1-rajoja.
Kuinka kauan CoA on voimassa?
CoA:lla ei ole muodollista viimeistä voimassaolopäivää samalla tavalla kuin tuotteella on säilyvyysaika. CoA kuvaa kuitenkin erän tilaa näytteenotto- ja testaushetkellä. Käytännön voimassaolo riippuu parametrityypistä sekä varastointiolosuhteista testauksen ja lähetyksen välillä. Kemialliset parametrit (aflatoksiinit, torjunta-aineet, raskasmetallit) ovat asianmukaisessa kuivassa varastoinnissa suhteellisen vakaita ja pysyvät edustavina kolmesta kuuteen kuukautta testauksen jälkeen. Mikrobiologiset parametrit ovat dynaamisempia – pitoisuudet voivat nousta viikkojen tai kuukausien aikana, jos varastointiolosuhteet sallivat kosteuden imeytymisen tai lämpötilapoikkeamat. Paras käytäntö on edellyttää mikrobiologista testausta 30 päivän sisällä lähetyksestä ja kemiallista testausta 90 päivän sisällä. Jos CoA on näitä aikaikkunoita vanhempi, pyytäkää erän uusintatestaus tai esittäkää dokumentoitu näyttö siitä, että varastointiolosuhteet ovat pitäneet erän spesifikaation sisällä alkuperäisestä testauspäivästä lähtien.
Pitääkö kuivatuilla luomuhedelmillä olla erillinen CoA?
Kyllä. Kuivatut luomuhedelmät edellyttävät CoA:ta, joka kattaa kaikki samat parametrit kuin tavanomaisella tuotteella – sekä lisäksi luomukohtaisen dokumentaation. CoA:ssa tulee nimenomaisesti viitata luomusertifiointielimeen ja sertifikaatin numeroon ja vahvistaa, että analysoitu näyte on sertifioidusta luomutuotannosta. Rikkidioksidijäämä on raportoitava luomurajaa vasten (tyypillisesti alle määritysrajan tai alle 100 mg/kg sertifioijasta riippuen), ei tavanomaista rajaa vasten. Torjunta-ainejäämätulosten merkitys korostuu luomutuotteessa – mikä tahansa yli 0,01 mg/kg:n havainto voi lainkäyttöalueesta riippuen käynnistää luomuvalvontaelimen tutkinnan sertifioinnin peruuttamisesta. Jokaisen luomulähetyksen mukana kulkeva luomun tapahtumavarmenne (TC) on CoA:sta erillinen asiakirja eikä korvaa sitä. Molemmat vaaditaan. Kuivattujen luomuhedelmien vientiä ohjaava koko dokumentaatiokehys esitellään luomusertifiointioppaassamme.
Suojatkaa seuraava ostonne
Kuivattujen hedelmien CoA:n lukeminen analyyttisella tarkkuudella on taito, joka erottaa reaktiiviset ostajat – jotka havaitsevat laatuongelmat vasta kontin saavuttua – proaktiivisista ostajista, jotka ehkäisevät nämä ongelmat jo dokumentaatiovaiheessa. CoA:n jokainen osio otsikkotiedoista aflatoksiinituloksiin ja mikrobiologisiin pitoisuuksiin sisältää tietoa, joka vaikuttaa suoraan sääntelyn noudattamiseen, tuotteen laatuun ja kaupalliseen riskiinne.
Tämän oppaan kehys – otsikkotietojen tarkastus, fysikaalisten parametrien varmennus, vierasainerajojen ristiintarkistus, varoitusmerkkien tunnistaminen ja jäsennelty erän käsittelypäätös – on sama kehys, jota laadusta tarkimmat maahantuojat ja vähittäiskauppiaat käyttävät EU:ssa, Pohjois-Amerikassa ja Itä-Aasiassa. Se ei ole varattu yrityksille, joilla on omat elintarviketurvallisuuslaboratoriot. Se vaatii vain spesifikaatioasiakirjan, järjestelmällisen tarkistuslistan ja kurinalaisuutta soveltaa molempia johdonmukaisesti.
Arovelalla riippumattoman laboratorion eräkohtainen CoA on saatavilla pyynnöstä jokaisesta kuivahedelmäerästä, ja se kattaa koko tässä oppaassa kuvatun analyysipaneelin. Geotermisesti kuivattujen hedelmien valikoimamme valmistetaan hallituissa olosuhteissa, jotka tuottavat johdonmukaisesti tarkan kosteuden, alhaiset vierasainepitoisuudet ja puhtaat torjunta-aineprofiilit – dokumentoituina jokaisessa CoA:ssa.
Tutustukaa geotermisesti kuivattuihin hedelmätuotteisiimme, tarkastelkaa sertifikaattejamme tai pyytäkää tarjous – täydellinen CoA-dokumentaatio on saatavilla pyynnöstä.
