Hlavní body
- Turecký olej z divokého oregana z druhu Origanum minutiflorum nabízí nejvyšší komerčně dostupné koncentrace karvakrolu — 80–90 % z divokých populací v nadmořské výšce 1000–1500 m — a Turecko je díky tomu nesporným prémiovým původem oreganového oleje farmaceutické kvality a kvality pro doplňky stravy.
- O hodnotě rozhoduje volba druhu: O. minutiflorum (80–90 % karvakrolu), O. vulgare subsp. hirtum (60–80 %) a O. onites (55–75 %) obsluhují různé segmenty trhu a kupující musí v každé objednávce uvést přesný botanický druh, aby předešli záměně.
- Analýza GC/MS podle ISO 17025 je při B2B nákupu nezbytností — protokol musí obsahovat profil karvakrolu, thymolu, p-cymenu, gama-terpinenu a beta-karyofylenu a navíc potvrdit nepřítomnost markerů syntetického karvakrolu, jako je 4-isopropylfenol.
- Sběr v pohoří Taurus (provincie Antalya, Mersin a Hatay, nadmořská výška 800–1500 m) se řídí kvótami udržitelnosti, které spravuje turecké ministerstvo zemědělství, což zajišťuje dlouhodobou kontinuitu dodávek.
- Velkoobchodní ceny se pohybují v rozmezí 85–150 USD/kg u prémiového oleje farmaceutické kvality (80 %+ karvakrolu) s MOQ od 5 kg; na úrovních 200 kg a 1000 kg+ se uplatňují výrazné množstevní slevy.
Úvod
Turecko je předním světovým původem éterického oleje z divokého oregana s vysokým obsahem karvakrolu. Spojení endemických druhů rodu Origanum — z nichž některé se nevyskytují nikde jinde na Zemi — s vápencovými půdami bohatými na minerály a vysokohorským středomořským klimatem pohoří Taurus dává oreganový olej s koncentracemi karvakrolu, jaké žádný pěstovaný zdroj nedokáže napodobit.
Pro výrobce doplňků stravy, vývojáře receptur v potravinářství, výrobce doplňkových látek do krmiv i nákupčí kosmetických surovin představuje turecký olej z divokého oregana jak měřítko kvality, tak obchodně nejrozvinutější dodavatelský řetězec. Na Turecko připadá odhadem 65–75 % světové produkce oreganového éterického oleje a jeho exportní infrastruktura zahrnuje destilerie s certifikací ISO 9001, zkušební laboratoře akreditované podle ISO 17025 a zavedené logistické koridory na trhy EU, Severní Ameriky a asijsko-pacifické oblasti.
Tento článek se zabývá konkrétními druhy rodu Origanum, které dávají prémiové hladiny karvakrolu, oblastmi a postupy sběru ve volné přírodě, jež určují kvalitu, standardy kvality GC/MS a odhalováním falšování, parametry destilace, systémy jakostních tříd a praktickými nákupními detaily — cenami, MOQ, certifikacemi a balením — které B2B kupující potřebují k rozhodování o nákupu. Širší souvislosti tureckého trhu s éterickými oleji najdete v našem průvodci velkoobchodem s éterickými oleji z Turecka.
Srovnání druhů: které turecké oregano dává nejvíce karvakrolu
Ne každý oreganový olej je stejný. V Turecku roste více druhů rodu Origanum a každý má odlišný chemotypový profil. Porozumění těmto rozdílům je základem pro sestavení přesných nákupních specifikací.
Origanum minutiflorum — prémiový druh
Origanum minutiflorum je turecký endemit, který se vyskytuje výhradně v pohoří Taurus v jihozápadní Anatolii. Mezi komerčně zpracovávanými druhy oregana má vůbec nejvyšší obsah karvakrolu:
- Obsah karvakrolu: 80–92 % (typické komerční šarže: 82–88 %)
- Stanoviště: vápencové skalní štěrbiny a suťové svahy ve výšce 1000–1500 m
- Rozšíření: především provincie Antalya, Burdur a Isparta
- Způsob sklizně: 100 % sběr ve volné přírodě; úspěšné komerční pěstování zatím neexistuje
- Výtěžnost: 3–5 % éterického oleje z hmotnosti sušené natě (více než u většiny druhů oregana)
- Roční produkce: omezená — odhadem 5–10 tun éterického oleje celosvětově
Díky mimořádně vysokému obsahu karvakrolu je olej z O. minutiflorum preferovanou volbou pro doplňky stravy farmaceutické kvality, kde se na etiketě vyžaduje deklarace 80 %+ karvakrolu. Jeho vzácnost vede k prémiovým cenám, zpravidla o 40–60 % vyšším než u oleje z O. onites.
Origanum vulgare subsp. hirtum — všestranný tahoun
Tento poddruh, v evropském obchodě někdy označovaný jako řecké oregano, roste na jihu Turecka jak planě, tak v omezené míře v kultuře:
- Obsah karvakrolu: 60–80 % (komerční rozmezí: 65–75 %)
- Stanoviště: otevřené stráně, okraje lesů a degradovaná makchie ve výšce 400–1200 m
- Rozšíření: egejské pobřeží (Mugla, Denizli), středomořské pobřeží (Antalya, Mersin)
- Způsob sklizně: sběr ve volné přírodě a polokulturní pěstování
- Výtěžnost: 2–4 % éterického oleje z hmotnosti
- Roční produkce: střední — odhadem 30–50 tun éterického oleje
Tento druh obsluhuje střední až vyšší segment trhu — potravinářské aplikace vyžadující 60 %+ karvakrolu a receptury doplňků stravy, kde je přijatelných 70–80 % karvakrolu.
Origanum onites — objemový druh
O. onites (nazývaný také turecké oregano nebo dobromysl smyrenská) je v Turecku dominantním komerčním druhem oregana a základem velkoobjemového obchodu se sušenou oreganovou natí:
- Obsah karvakrolu: 55–75 % (komerční rozmezí: 60–70 %)
- Stanoviště: stráně v nízkých polohách, olivové háje a silniční náspy ve výšce 200–800 m
- Rozšíření: egejské Turecko (Izmir, Manisa, Denizli, Mugla) — největší produkční oblast
- Způsob sklizně: sběr ve volné přírodě i pěstování
- Výtěžnost: 2–3,5 % éterického oleje z hmotnosti
- Roční produkce: největší objem — odhadem 80–120 tun éterického oleje
O. onites je standardní oreganový olej komerční kvality používaný k aromatizaci potravin, v krmivech a v běžné aromaterapii. Nižší cenová hladina a větší nabídka jej předurčují pro aplikace, kde rozhoduje cena za jednotku karvakrolu.
Shrnutí srovnání druhů
| Parametr | O. minutiflorum | O. vulgare subsp. hirtum | O. onites |
|---|---|---|---|
| Rozmezí karvakrolu | 80–92 % | 60–80 % | 55–75 % |
| Nadmořská výška | 1000–1500 m | 400–1200 m | 200–800 m |
| Objem nabídky | Velmi omezený | Střední | Velký |
| Cenová úroveň | Prémiová | Středně vysoká | Standardní |
| Hlavní použití | Farmacie/doplňky stravy | Doplňky stravy/potraviny | Potraviny/krmiva/aroma |
| Pěstování | Neproveditelné | Omezené | Zavedené |
Podrobný rozbor toho, jak variabilita chemotypů ovlivňuje nákup napříč kategoriemi éterických olejů, najdete v našem průvodci chemotypy a čistotou.
Oblasti sběru ve volné přírodě a udržitelné postupy
Pohoří Taurus: srdce tureckého oregana
Oreganové oleje s nejvyšším obsahem karvakrolu pocházejí ze tří hornatých provincií podél tureckého středomořského pobřeží:
Provincie Antalya (Západní Taurus): hlavní zdroj O. minutiflorum — vápencový krasový terén mezi okresy Elmali, Koerkueteli a Akseki ve výšce 1000–1400 m. Z této oblasti pocházejí špičkové oleje s 85 %+ karvakrolu. Sběr je pracný kvůli strmému skalnatému terénu bez přístupu pro vozidla.
Provincie Mersin (Střední Taurus): bohatá biodiverzita v podhůří Tauru od Mutu po Erdemli, s výskytem O. minutiflorum i O. vulgare subsp. hirtum ve výšce 800–1300 m. Sušší svahy orientované k jihu dávají vyšší koncentrace karvakrolu než svahy severní.
Provincie Hatay (pohoří Amanos): nejvýchodnější prémiová sběrná oblast, kde pohoří Amanos poskytuje nadmořskou výšku i vápencový podklad. Dominuje zde O. vulgare subsp. hirtum, jehož karvakrol obvykle dosahuje 70–78 %.
K vedlejším produkčním oblastem patří provincie Burdur, Isparta, Mugla a Denizli — dodávají objemnější O. onites a část materiálu O. vulgare.
Souvislost nadmořské výšky a karvakrolu
Výzkum opakovaně prokazuje pozitivní korelaci mezi nadmořskou výškou sběru a procentem karvakrolu u tureckých druhů rodu Origanum. Rostliny rostoucí ve výšce 1200–1500 m mají zpravidla o 8–15 % vyšší obsah karvakrolu než populace téhož druhu ve výšce 400–600 m. Tento efekt se připisuje vyššímu stresu z UV záření, nižší vlhkosti a širším denním výkyvům teplot ve vyšších polohách — to vše spouští zvýšenou tvorbu fenolických monoterpenů jako obranného mechanismu proti stresu.
Rámec udržitelnosti
Sběr divokého oregana v Turecku probíhá v regulačním rámci, který spravují Generální ředitelství lesů a ministerstvo zemědělství:
- Systém kvót: roční povolení ke sběru stanovují maximální objemy sklizně pro jednotlivé regiony; obvykle dovolují sklidit 30–40 % stojící biomasy, aby byla zajištěna obnova.
- Časová omezení: sběr je povolen pouze ve fázi od květu po počátek tvorby semen (červen–srpen), kdy obsah karvakrolu vrcholí a rostlina již nasadila semena pro rozmnožování.
- Rotace: některé oblasti s vysokou poptávkou fungují v 2–3letém cyklu, který umožňuje plnou obnovu populace.
- Certifikace sběračů: licencovaní sběrači procházejí školením v technikách udržitelné sklizně — řez se vede nad nejnižším nodem, aby zůstal zachován kořenový krček.
Více o dopadech sběru ve volné přírodě oproti pěstování na kvalitu si přečtěte v našem samostatném rozboru sběr ve volné přírodě versus pěstování: kvalita a sledovatelnost.
Co určuje obsah karvakrolu
Procento karvakrolu v oreganovém oleji není pevnou vlastností druhu — mění se podle čtyř vzájemně provázaných faktorů, kterým musí kupující při hodnocení tvrzení dodavatelů rozumět:
1. Genetika druhu
To je hlavní určující faktor. O. minutiflorum má genetickou kapacitu pro 80–92 % karvakrolu; O. onites dosahuje i za optimálních podmínek maxima přibližně 75 %. Žádná míra pečlivosti při sklizni ani destilaci nevytvoří z biomasy O. onites 85 % karvakrolu.
2. Nadmořská výška a mikroklima
V rámci jednoho druhu je nadmořská výška nejsilnějším environmentálním prediktorem. Mechanismus je dobře zdokumentován: záření UV-B roste přibližně o 10–12 % na každých 1000 m převýšení, což spouští zvýšenou aktivitu fenylpropanoidní dráhy, která produkuje karvakrol. Pro účely nákupu si vždy vyžádejte nadmořskou výšku sběru každé šarže.
3. Načasování sklizně
Akumulace karvakrolu u druhů rodu Origanum sleduje předvídatelný sezonní průběh:
- Před květem (květen): 40–60 % maxima — rostlina je stále ve vegetativním růstu
- Plný květ (červen–červenec): 85–100 % maxima — cílové sklizňové okno
- Po odkvětu / počátek tvorby semen (srpen): 70–85 % maxima — karvakrol začíná klesat, protože rostlina přesouvá zdroje do dozrávání semen
- Pozdní zralost semen / senescence (září): 50–65 % maxima — komerční kvalita prudce klesá
Optimální sklizňové okno je 3–4týdenní období během vrcholu kvetení, které se liší podle nadmořské výšky — dříve v nižších polohách (konec května ve 400 m) a později ve vyšších (konec července ve 1400 m).
4. Parametry destilace
Posklizňové zacházení a technika destilace výrazně ovlivňují výsledné procento karvakrolu:
- Způsob sušení: sušení na vzduchu ve stínu po dobu 5–7 dní koncentruje těkavé oleje bez tepelné degradace. Sušení na slunci nebo mechanické sušení nad 40 stupňů Celsia způsobuje ztráty karvakrolu odpařováním.
- Délka destilace: karvakrol přechází přednostně během prvních 60–90 minut destilace vodní parou, zatímco lehčí terpenoidy (gama-terpinen, p-cymen) se extrahují dál po dobu 2–3 hodin. Krátké destilace (45–60 minut) mohou dát uměle zvýšené procento karvakrolu, ale na úkor celkové výtěžnosti oleje.
- Tlak a teplota páry: nižší tlak (0,3–0,5 baru) chrání termolabilní sloučeniny. Agresivní destilace nad 1 bar může způsobit rozklad karvakrolu a vznik cizích pachových tónů.
Standardy kvality a specifikace GC/MS
Cílové složení podle GC/MS u prémiového tureckého oreganového oleje
Správně provedená analýza GC/MS — vypracovaná laboratoří akreditovanou podle ISO 17025 — by měla u prémiového tureckého oleje z divokého oregana potvrdit následující složení:
| Sloučenina | Cílové rozmezí (prémiová třída) | Minimum přijatelné | Varovný signál pod |
|---|---|---|---|
| Karvakrol | 75–90 % | 70 % | 60 % |
| p-Cymen | 3–8 % | 2 % | 1 % |
| Gama-terpinen | 2–6 % | 1,5 % | 0,5 % |
| Thymol | 0,5–3 % | 0,3 % | — |
| Beta-karyofylen | 1–4 % | 0,5 % | — |
| Linalool | 0,5–2 % | — | — |
| Alfa-terpinen | 0,5–2 % | — | — |
Zásadní postřeh: p-cymen a gama-terpinen jsou biosyntetickými prekurzory karvakrolu. Jejich přítomnost ve výše uvedených rozmezích potvrzuje přirozenou biosyntézu. Nepřítomnost těchto sloučenin v oleji, který deklaruje vysoký obsah karvakrolu, je známkou přídavku syntetického karvakrolu.
Podrobný návod ke čtení a interpretaci certifikátů GC/MS najdete v článku jak číst protokol GC/MS u éterických olejů.
ISO 13171 — norma pro oreganový olej
ISO 13171 (Oil of oregano) stanoví mezinárodní normu pro složení a kvalitu oreganového éterického oleje. Mezi hlavní požadavky patří:
- identifikace druhu (botanický název musí být deklarován)
- fyzikální konstanty: relativní hustota (0,935–0,960 při 20 stupních Celsia), index lomu (1,500–1,516), optická otáčivost
- rozmezí chemického složení klíčových sloučenin podle deklarovaného druhu
- požadavky na chromatografický otisk
Monografie Evropského lékopisu
Pro farmaceutické aplikace a doplňky stravy na trzích EU musí oreganový olej vyhovovat monografii Evropského lékopisu (Ph. Eur. 2398), která stanoví:
- minimální obsah karvakrolu 60 % (normalizací ploch v GC)
- maximální obsah thymolu 5 %
- nepřítomnost specifických markerů falšování
- těžké kovy pod stanovenými limity (Pb méně než 5 ppm, Cd méně než 1 ppm, Hg méně než 0,1 ppm)
- soulad reziduí pesticidů podle Ph. Eur. 2.8.13
Destilace vodní parou: proces a parametry
Výrobní postup
Standardní výrobní proces tureckého oleje z divokého oregana má tyto fáze:
- Sběr ve volné přírodě — ruční sklizeň nadzemních částí (listy, stonky, květy) na vrcholu kvetení
- Sušení v terénu — sušení ve stínu po dobu 5–7 dní, které sníží vlhkost z přibližně 70 % na 10–12 %
- Přeprava — slisovaná nať se dopraví do destilerie do 2 týdnů od sklizně
- Plnění — 200–500 kg sušené natě se naloží do nerezových destilačních nádob
- Destilace vodní parou — biomasou prochází sytá pára o tlaku 0,3–0,5 baru po dobu 2–3 hodin
- Kondenzace — směs oleje a vody se chladí v nerezových kondenzátorech
- Separace — gravitační oddělení ve florentinské nádobě (oreganový olej je hustší než voda při specifické hmotnosti 0,935–0,960)
- Filtrace — filtrace 5–10 mikronů k odstranění částic
- Analýza — GC/MS, fyzikální konstanty, mikrobiologické zkoušky
- Balení — plnění pod dusíkovou atmosférou do hliníkových sudů nebo nádob z HDPE
Výtěžnost
Výtěžnost se výrazně liší podle druhu a způsobu sušení:
- O. minutiflorum (sušená nať): 3,5–5,0 % hm. — druh s nejvyšší výtěžností
- O. vulgare subsp. hirtum (sušená nať): 2,5–4,0 % hm.
- O. onites (sušená nať): 2,0–3,5 % hm.
- Čerstvá nať (všechny druhy): 0,5–1,5 % hm. — nižší kvůli obsahu vody
Typická vsázka 500 kg sušeného O. minutiflorum dává 17,5–25 kg éterického oleje na jeden destilační cyklus. Většina komerčních destilerií provádí v hlavní sezoně (červenec–září) 2–3 cykly denně.
Kritické kontroly procesu
- Kvalita páry: sytá (nikoli přehřátá) pára brání tepelné degradaci
- Hustota vsázky: středně husté uložení (350–400 kg na metr krychlový) zajišťuje rovnoměrné rozdělení páry
- Doba destilace: 120–180 minut zachytí úplný terpenoidní profil. Zkrácení dává vyšší % karvakrolu, ale nižší celkovou výtěžnost
- Teplota kondenzátoru: výstupní voda pod 35 stupňů Celsia, aby nedocházelo ke ztrátám těkavých látek
- Skladování: okamžité balení pod dusíkovou atmosférou; nádoby chráněné před světlem
Jakostní třídy a specifikace
Turecký oreganový olej se komerčně třídí do tří úrovní podle obsahu karvakrolu a zamýšleného použití:
Farmaceutická kvalita / kvalita pro doplňky stravy (80 %+ karvakrolu)
- Zdrojové druhy: především O. minutiflorum, vybrané šarže O. vulgare subsp. hirtum
- Karvakrol: 80–92 %
- Thymol: méně než 3 %
- Těžké kovy: plný soulad s lékopisem
- Mikrobiologie: celkový počet aerobních mikroorganismů méně než 100 CFU/ml, nepřítomnost patogenů
- Balení: hliníkové nádoby 1 kg, 5 kg, 25 kg, pod dusíkovou atmosférou
- Použití: kapsle a měkké tobolky doplňků stravy, farmaceutické přípravky, veterinární medicína
- Dokumentace: úplná GC/MS, CoA, těžké kovy, rezidua pesticidů, mikrobiologie, stabilitní data
Potravinářská kvalita (60–80 % karvakrolu)
- Zdrojové druhy: O. vulgare subsp. hirtum, prémiový O. onites
- Karvakrol: 60–80 %
- Regulace: soulad s nařízením EU o aromatech, FDA GRAS, splněné specifikace FCC
- Mikrobiologie: celkový počet aerobních mikroorganismů méně než 1000 CFU/ml
- Balení: sudy 25 kg, 50 kg, 200 kg
- Použití: přírodní konzervant potravin, aromatická složka, receptury funkčních potravin, antimikrobiální látka pro „clean label“
- Dokumentace: GC/MS, CoA, prohlášení o alergenech, bezpečnostní list (SDS) v souladu s CLP, prohlášení o obalech pro styk s potravinami
Aromaterapeutická / běžná kvalita (50–70 % karvakrolu)
- Zdrojové druhy: O. onites, smíšené sklizňové šarže
- Karvakrol: 50–70 %
- Kvalita: standardní kvalita éterického oleje — bez viditelných nečistot, charakteristická vůně
- Balení: sudy 25 kg, 50 kg, 180 kg
- Použití: aromaterapeutické výrobky, čističe povrchů, osvěžovače vzduchu, výrobky pro domácnost, kosmetické receptury
- Dokumentace: GC/MS, základní CoA, SDS, MSDS
Použití napříč odvětvími
Doplňky stravy
Oreganový olej patří k nejrychleji rostoucím segmentům trhu s bylinnými doplňky stravy. Mezi aplikace patří:
- Měkké tobolky — standardizované na 70–85 % karvakrolu, obvykle 150–250 mg na tobolku
- Kapky — ředěné v nosném oleji (olivový, MCT) na koncentraci 10–25 % k sublingválnímu nebo perorálnímu užití
- Enterosolventní formy — pro cílené uvolňování ve střevě u přípravků na podporu zdraví trávicího traktu
Výrobci doplňků stravy vyžadují olej farmaceutické kvality s úplnou dokumentací sledovatelnosti. Náš průvodce B2B nákupem éterických olejů pokrývá celý nákupní postup u surovin pro doplňky stravy.
Konzervace a aromatizace potravin
Doložená antimikrobiální aktivita karvakrolu vůči Listeria monocytogenes, E. coli O157:H7, Salmonella spp. a plísním rodu Aspergillus — shrnutá v metaanalýze z roku 2012 v časopise Journal of Applied Microbiology — z něj činí přírodní alternativu syntetických konzervantů:
- Zpracování masa a drůbeže — povrchová aplikace nebo zapracování do obalových fólií
- Pekárenské výrobky — protiplísňová konzervace při 100–500 ppm
- Mytí čerstvého ovoce a zeleniny — vodné emulze pro posklizňovou sanitaci
- Aromatická složka — pizza, omáčky na těstoviny, kořenicí směsi na snacky, marinády
Krmiva (drůbežářský průmysl)
Drůbežářský průmysl se stal největším trhem jediné aplikace pro oreganový olej bohatý na karvakrol; pohání jej celosvětová snaha omezit antibiotické stimulátory růstu:
- Krmivo pro brojlery — karvakrol v dávce 100–300 ppm zlepšuje konverzi krmiva a zdraví střev
- Krmivo pro nosnice — komerční pokusy uvádějí snížení mortality a zlepšení snášky
- Akvakultura — rostoucí využití v krmivech pro ryby kvůli zdraví střev a odolnosti vůči chorobám
Velcí výrobci doplňkových látek do krmiv nakupují olej se 60–80 % karvakrolu v objemech od 200 kg po několik tun.
Kosmetika a osobní péče
- Přípravky na akné — antimikrobiální vlastnosti karvakrolu v topických recepturách
- Protiplísňové přípravky — ošetření nehtů a kůže
- Péče o vlasovou pokožku — šampony a kúry proti lupům
- Přírodní deodoranty — antibakteriální účinná složka
Certifikace pro přístup na světové trhy
Ekologická certifikace
- EU Organic (nařízení 2018/848): sběr ve volné přírodě lze podle ekologických norem EU certifikovat, pokud sběrná oblast nebyla 3 a více let ošetřena zakázanými vstupy a vztahuje se na ni plán ekologického hospodaření
- USDA NOP: produkty ze sběru ve volné přírodě splňují podmínky normy NOP pro sklizeň planě rostoucích plodin (7 CFR 205.207)
- Dvojí certifikace (EU + NOP): většina seriózních tureckých dodavatelů udržuje obě certifikace kvůli co nejširšímu přístupu na trhy
Další certifikace
| Certifikace | Účel | Klíčový trh |
|---|---|---|
| COSMOS Natural/Organic | Standard pro kosmetické suroviny | Kosmetika v EU |
| Halal (GIMDES/MUI) | Soulad s islámskými stravovacími předpisy | Země GCC, jihovýchodní Asie |
| Košer (OU/OK) | Soulad s židovskými stravovacími předpisy | USA, Izrael |
| GMP (ISO 22716 kosmetika / WHO farmacie) | Výrobní praxe | Všechny trhy |
| ISO 9001 | Systém řízení kvality | Všechny trhy |
| FSSC 22000 | Řízení bezpečnosti potravin | Potravinářství v EU a USA |
| BRC Global Standard | Soulad s požadavky maloobchodních řetězců | Maloobchodní dodavatelské řetězce ve Spojeném království |
Úplné certifikační požadavky podle trhů najdete v našem průvodci důvěryhodností ISO, HACCP a GMP.
Cenová struktura a MOQ
Velkoobchodní cenová rozmezí (orientačně pro rok 2026)
| Třída | Karvakrol % | Cenové rozmezí (USD/kg, FOB Turecko) | MOQ |
|---|---|---|---|
| Farmaceutická (O. minutiflorum) | 85–90 % | 120–150 | 5 kg |
| Farmaceutická (O. vulgare subsp. hirtum) | 80–85 % | 95–125 | 5 kg |
| Potravinářská (prémiová) | 70–80 % | 75–100 | 5 kg |
| Potravinářská (standardní) | 60–70 % | 55–80 | 5 kg |
| Aromaterapeutická / běžná | 50–60 % | 40–60 | 5 kg |
Struktura množstevních slev
- 200–500 kg: sleva 8–12 % z ceníkové ceny
- 500–1000 kg: sleva 12–18 %
- 1000 kg+: sleva 18–25 %, často s vyhrazenou rezervací šarže
- Roční kontrakt (5000 kg+): individuální ceny se zafixováním ve sklizňové sezoně
Sezonní cenové faktory
Ceny oreganového oleje sledují předvídatelný roční cyklus:
- Leden–duben: stabilní ceny; dodavatelé čerpají ze zásob předchozí sezony
- Květen–červen: ceny mohou vzrůst o 5–10 %, protože zásoby staré sezony se před novou sklizní tenčí
- Červenec–září: na trh přichází nová destilace; nejlepší okno pro vyjednávání ceny čerstvých šarží
- Říjen–prosinec: ceny se ustálí na úrovni nové sezony; v tomto období se obvykle sjednávají roční kontrakty
Možnosti balení
- 1–5 kg: hliníkové láhve — vzorkové objednávky a malosérioví výrobci
- 25 kg: hliníkové sudy se schválením UN — běžná velkoobchodní jednotka
- 50–200 kg: ocelové sudy s epoxidovou výstelkou nebo sudy z HDPE s hliníkovou vložkou
- 1000 kg (IBC): pro velkoobjemové odběratele z oboru krmných doplňků a průmyslu
- Volně ložená cisterna: k dispozici u objednávek 5000 kg+ (u oreganového oleje vzácné vzhledem k jeho hodnotě)
Všechny nádoby se expedují pod dusíkovou atmosférou a s plombami prokazujícími neporušenost. Přehled balení, doložek Incoterms a přepravní logistiky u tureckých přírodních produktů najdete v našem průvodci Incoterms a obchodem.
Rizika falšování a jeho odhalování
Oreganový olej patří ve světovém obchodě k nejčastěji falšovaným éterickým olejům, a to kvůli vysoké ceně karvakrolu a silné poptávce. Kupující musí rozumět třem hlavním způsobům podvodu:
1. Přídavek syntetického karvakrolu
Syntetický karvakrol (vyráběný chemickou syntézou z p-cymenu nebo thymolu) je výrazně levnější než přírodní karvakrol získaný destilací rostlin. Přidává se do oreganového oleje s nízkým obsahem karvakrolu, aby se zvýšila hodnota naměřená GC/MS.
Metody odhalení:
- IRMS (hmotnostní spektrometrie izotopových poměrů): měří poměr uhlíku-13 a uhlíku-12 — syntetický karvakrol má odlišný izotopový podpis než karvakrol biosyntetický
- Chirální GC: některé minoritní sloučeniny v přírodním oreganovém oleji mají specifické enantiomerní poměry, které syntetický přídavek narušuje
- Markerové sloučeniny: přírodní oreganový olej obsahuje stopová množství karvakrolmethyletheru, thymochinonu a specifických seskviterpenů — jejich nepřítomnost v oleji s jinak vysokým obsahem karvakrolu je podezřelá
- Poměry prekurzorů: olej s přirozeně vysokým obsahem karvakrolu vždy obsahuje úměrné hladiny p-cymenu a gama-terpinenu (biosyntetických prekurzorů). Karvakrol nad 85 % při p-cymenu pod 2 % si zaslouží prošetření.
2. Ředění tymiánovým olejem
Tymiánový olej (Thymus vulgaris, chemotyp thymol) je výrazně levnější než oreganový olej a může obsahovat 20–40 % thymolu a 15–30 % karvakrolu. Přimíchává se do oreganového oleje kvůli snížení nákladů.
Ukazatele pro odhalení:
- thymol nad 5 % v oleji deklarovaném jako O. minutiflorum nebo O. onites
- hladiny linaloolu nebo borneolu neodpovídající druhům oregana
- přítomnost geraniolu nebo citralu (markery tymiánu, které se v oreganu nevyskytují)
3. Záměna druhu
Levnější druhy oregana nebo druhy rodu Origanum, které oreganem nejsou (například O. majorana), se prodávají jako materiál prémiové třídy.
Odhalení: úplné profilování GC/MS zahrnující 40+ sloučenin odhalí druhově specifické otisky. Každý druh rodu Origanum má charakteristické poměry minoritních sloučenin, které slouží jako podpis identity.
Ucelený návod k odhalování falšování napříč kategoriemi éterických olejů najdete v našem samostatném článku o odhalování falšování éterických olejů.
Osvědčené nákupní postupy pro B2B kupující
Kontrolní seznam předkvalifikace
Než se zavážete tureckému dodavateli oreganového oleje, ověřte:
- Dokumentaci druhu — botanické určení certifikovaným taxonomem nebo herbářovou položkou
- Záznamy o sběru — souřadnice GPS, nadmořská výška, datum sběru, povolení sběračů
- GC/MS z nezávislé laboratoře — nikoli z interní laboratoře dodavatele; akreditace ISO 17025
- Ekologickou certifikaci — platný certifikát od uznaného certifikačního orgánu (je-li deklarována bio kvalita)
- Systém sledovatelnosti — kódování šarží, které propojuje hotový olej s konkrétními sběrnými oblastmi a daty
- Stabilitní data — zkoušky trvanlivosti prokazující zachování karvakrolu po dobu 24 měsíců
- Regulatorní dokumentaci — SDS, klasifikace podle CLP, prohlášení o alergenech, předregistrace REACH (pro EU)
Protokol hodnocení vzorků
- Vyžádejte si vzorky 100–250 ml ze 2–3 výrobních šarží (nikoli smíchaný směsný vzorek)
- Předejte je vlastní laboratoři s akreditací ISO 17025 k analýze GC/MS — nespoléhejte výhradně na protokoly dodané dodavatelem
- Pokud karvakrol přesahuje 85 %, vyžádejte si potvrzení IRMS, aby byl vyloučen syntetický přídavek
- Zhodnoťte organoleptické vlastnosti: silná, ostrá, přetrvávající vůně s hřejivým fenolickým charakterem
- Porovnejte konzistenci mezi šaržemi — odchylka karvakrolu nad 5 % naznačuje nekonzistentní zdroje
Podrobnou metodiku hodnocení vzorků použitelnou pro všechny turecké přírodní produkty najdete v našem průvodci osvědčenými postupy při objednávání vzorků.
Spolupracujte s Arovelou na tureckém oleji z divokého oregana
Arovela nakupuje přímo od licencovaných družstev sběračů v oblastech pohoří Taurus v provinciích Antalya, Mersin a Hatay. Náš dodavatelský řetězec nabízí:
- olej z O. minutiflorum farmaceutické kvality s 82–90 % karvakrolu a plnou sledovatelností
- oleje z O. vulgare a O. onites potravinářské kvality s 60–80 % karvakrolu
- nezávislou analýzu GC/MS podle ISO 17025 na vyžádání
- flexibilní MOQ od 5 kg u zkušebních objednávek až po vícetunové roční kontrakty
- doložky Incoterms EXW, FOB a CIF (DAP a DDP na vyžádání) se zavedenou logistikou do EU a na Ukrajinu
Arovela pracuje v rámci svých systémů ISO 22000, ISO 9001 a ISO 27001 a nedeklaruje certifikace, které nemá. Ekologický status (EU Organic nebo USDA NOP), COSMOS, halal nebo košer jsou požadavky vázané na kupujícího nebo šarži, které je třeba potvrdit ve vaší poptávce; nejde o certifikace, které drží sama Arovela.
Kontaktujte náš velkoobchodní tým a zeptejte se na aktuální dostupnost, ceny a vzorky.
Často kladené otázky
Jaké procento karvakrolu mám specifikovat u oreganového oleje pro doplňky stravy?
U doplňků stravy s deklarací účinnosti určenou spotřebiteli specifikujte minimálně 75 % karvakrolu s cílovým rozmezím 80–85 %. To dává receptuře flexibilitu a zároveň zajišťuje, že hotový výrobek dodá smysluplné množství karvakrolu v jedné dávce. Olej z O. minutiflorum farmaceutické kvality s 82–90 % karvakrolu je standardní výchozí surovinou prémiových značek doplňků stravy. V nákupní specifikaci uveďte jak minimum (nikdy pod 75 %), tak cíl (80–85 %), aby dodavatelé měli přijatelná kritéria pro výběr šarží.
Jak ověřím, že oreganový olej obsahuje přírodní, a ne syntetický karvakrol?
Samotná standardní analýza GC/MS přírodní karvakrol od syntetického nerozliší — oba dávají totožné píky. Vyžádejte si analýzu IRMS (hmotnostní spektrometrie izotopových poměrů), která měří poměr izotopů uhlíku-13 a uhlíku-12 a spolehlivě odliší karvakrol biosyntetický od karvakrolu petrochemického původu. Prohlédněte si také úplný profil GC/MS: přírodní oreganový olej s vysokým obsahem karvakrolu vždy obsahuje úměrné hladiny p-cymenu (3–8 %) a gama-terpinenu (2–6 %) jako biosyntetických prekurzorů. Olej, který vykazuje 85 %+ karvakrolu, ale méně než 2 % p-cymenu a gama-terpinenu dohromady, si zaslouží prošetření metodou IRMS.
Jaký je z obchodního hlediska rozdíl mezi Origanum minutiflorum a Origanum onites?
O. minutiflorum je endemický druh rostoucí pouze planě, který dává 80–92 % karvakrolu; pochází z vysoko položených lokalit pohoří Taurus a jeho roční nabídka je velmi omezená (5–10 tun celosvětově). Dosahuje cenových prémií 40–60 % a používá se výhradně pro farmaceutické aplikace a prémiové doplňky stravy. O. onites se komerčně pěstuje i sbírá ve volné přírodě v nižších polohách a dává 55–75 % karvakrolu v mnohem větších objemech (80–120 tun ročně). Slouží trhům konzervace potravin, krmiv, aromaterapie a doplňků stravy střední třídy. Vybírejte podle požadované specifikace karvakrolu a nákladových omezení.
Jaké MOQ a jakou dodací lhůtu mám u velkoobchodního tureckého oreganového oleje očekávat?
MOQ je 5 kg u všech tříd; nejlepší jednotkové ceny začínají na 25 kg u oleje farmaceutické kvality a na 50–100 kg u potravinářské a aromaterapeutické kvality. Dodací lhůta závisí na sezoně: během sklizně a bezprostředně po ní (červenec–říjen) je k dispozici čerstvá destilace s dodací lhůtou 2–3 týdny od objednávky po expedici. Objednávky mimo sezonu (listopad–červen) se u standardních tříd expedují ze zásob do 1–2 týdnů, ale farmaceutický O. minutiflorum může při omezených zásobách vyžadovat 4–6 týdnů. Nejspolehlivější kontinuitu dodávek a nejlepší ceny nabízejí roční kontrakty s čtvrtletním harmonogramem dodávek.
Které certifikace jsou pro vývoz oreganového oleje na trh EU zásadní?
Vstup oreganového oleje na trh EU jako potravinářské složky vyžaduje: certifikaci EU Organic (při ekologických tvrzeních), bezpečnostní list a označení v souladu s CLP (nařízení 1272/2008), registraci nebo předregistraci REACH u objemů nad 1 tunu ročně, soulad s nařízením o aromatech (nařízení 1334/2008), používá-li se jako potravinářské aroma, a prohlášení o nepřítomnosti alergenů. U kosmetického použití výrobci receptur v EU stále častěji očekávají certifikaci COSMOS. U doplňků stravy platí soulad se směrnicí EU o doplňcích stravy (2002/46/ES) a s vnitrostátními předpisy o nových potravinách. Většina seriózních tureckých vývozců vede úplné balíčky dokumentace pro EU jako standard.
Jak nadmořská výška ovlivňuje kvalitu a cenu oreganového oleje?
Nadmořská výška je v rámci daného druhu nejsilnějším environmentálním prediktorem obsahu karvakrolu. Rostliny oregana ve výšce 1200–1500 m mají o 8–15 % více karvakrolu než tentýž druh ve výšce 400–600 m, a to kvůli vyššímu stresu ze záření UV-B, který zvyšuje biosyntézu fenolických sloučenin. To se přímo promítá do ceny: vysokohorský olej z O. minutiflorum (85 %+ karvakrolu z 1200+ m) stojí 120–150 USD/kg oproti nížinnému O. onites (60 % karvakrolu z 300–500 m) za 45–60 USD/kg. Při hodnocení dodavatelů si vždy vyžádejte rozmezí nadmořské výšky sběru každé šarže — je to jeden z nejspolehlivějších zástupných ukazatelů kvality ještě předtím, než obdržíte výsledky GC/MS.
