Öne çıkan noktalar
- Analiz sertifikası (CoA), partiye özel bir laboratuvar belgesidir ve bir kuru meyve sevkiyatının nem, kontaminant, pestisit kalıntısı, mikrobiyolojik sayım ve fiziksel derecelendirme bakımından üzerinde anlaşılan spesifikasyonları karşılayıp karşılamadığını teyit eder. B2B kuru meyve tedarikindeki tek en önemli belgedir ve her parti kabul kararının temelidir.
- Aflatoksin limitleri pazarlar arasında çarpıcı biçimde değişir — AB, tüketime hazır kuru meyvede aflatoksin B1 için 2 ppb ve toplamda 4 ppb uygular (kuru incirde 6 ve 10 ppb); ABD FDA toplamda 20 ppb'ye izin verir, Japonya ise toplamda 10 ppb uygular. Tek bir partiden birden fazla pazara tedarik yapmak, uygulanabilir en katı standarda karşı test yaptırmayı gerektirir.
- Nem içeriği ve su aktivitesi gibi fiziksel parametreler raf kararlılığını ve doğrudan ticari değeri belirler. %24'ün üzerinde nemli kuru incir, %25'in üzerinde kuru kayısı veya %16'nın üzerinde sultani üzüm, test anındaki mikrobiyolojik sonuçlar ne olursa olsun, taşıma ve depolama sırasında küf çoğalması bakımından yüksek risk taşır.
- AB Tüzüğü 396/2005 kapsamındaki pestisit kalıntısı taraması, ürüne özgü bir limit belirlenmemişse varsayılan olarak 0,01 mg/kg'lık bir MRL uygular. 500'den fazla bileşiği kapsayan çoklu kalıntı paneli, ilk kez tedarikçi yeterliliği değerlendirmesi için doğru yatırımdır; yerleşik tedarikçilerin sürekli rutin doğrulaması içinse hedefli paneller yeterlidir.
- Bir CoA'daki uyarı işaretleri — eksik parti numaraları, ISO 17025 akreditasyonu olmayan laboratuvarlar, birden fazla partide birebir aynı sonuçlar veya üretimle örtüşmeyen test tarihleri — derhal üst mercie taşınmalıdır. Bir mevzuat masa denetiminden geçemeyecek bir CoA, ithalat reddi veya geri çağırma senaryosunda işletmenizi de korumaz.
Giriş
Kuru meyve analiz sertifikasını okumayı öğrenmek, ticari hacimlerde kuru incir, kayısı, sultani üzüm, kuru üzüm veya başka kurutulmuş meyve ithal eden her B2B alıcı için pazarlığa açık olmayan bir beceridir. CoA bir pazarlama belgesi değildir. Yetkin bir laboratuvar tarafından tanımlı test yöntemlerine göre üretilmiş, belirli bir üretim partisinin alıcının kalite spesifikasyonunu karşıladığını — ya da karşılamadığını — teyit eden analitik bir rapordur.
CoA verisini yanlış okumanın veya göz ardı etmenin sonuçları somuttur: sınırda ithalat alıkoyması, idari para cezaları, müşteri şikâyetleri, ürün geri çağırmaları ve onarılması yıllar süren itibar kaybı. AB RASFF (Gıda ve Yem için Hızlı Alarm Sistemi) bildirimleri — özellikle aflatoksin ve okratoksin A aşımları için — haftalık olarak yayımlanır ve kamuya açık biçimde aranabilir. Şirketinizin adı o listede kalıcıdır.
Bu rehber, bir kuru meyve CoA'sının her bölümünü uygulamalı ayrıntısıyla ele alır. Belgenin meşruiyetini kuran başlık üstverisini, ticari dereceyi belirleyen fiziksel parametreleri, varış pazarına göre değişen kimyasal kontaminant eşiklerini, AB, ABD ve Japonya çerçeveleri arasında farklılaşan pestisit kalıntısı limitlerini ve gıda güvenliği serbest bırakmasını denetleyen mikrobiyolojik standartları kapsar. Ayrıca sahte veya yetersiz CoA'ların nasıl fark edileceğini ve tedarikçilerinizden daha iyi belgelendirmenin nasıl talep edileceğini de anlatır.
Türkiye'den kuru meyve tedarikinde yeniyseniz, toptan kuru meyve tedarik rehberimiz daha geniş satın alma bağlamını sunar. Botanik hammaddeler genelinde CoA yorumlamaya genel bir giriş için botanik hammaddeler için CoA rehberimize bakın. Elinizdeki yazı özellikle kuru meyveye odaklanır — bu kategoriyi benzersiz biçimde talepkâr kılan parametrelere, limitlere ve pazara özgü mevzuat farklarına.
Analiz sertifikası nedir ve kuru meyvede neden önemlidir
Analiz sertifikası, bir laboratuvar tarafından — ideal olarak ilgili test kapsamı için ISO 17025 akreditasyonuna sahip bir laboratuvar tarafından — düzenlenen ve belirli bir ürün partisi üzerinde yapılan testlerin sonuçlarını teyit eden resmî bir analitik rapordur. Kuru meyvede bu tipik olarak fiziksel parametreleri (nem, su aktivitesi, kalibre, renk, kusur sayısı), kimyasal kontaminantları (aflatoksinler, okratoksin A, ağır metaller, uygulanabildiğinde sülfit kalıntıları), pestisit kalıntılarını ve mikrobiyolojik göstergeleri kapsar.
CoA, bir mevzuat incelemesi durumunda gerekli özenin birincil kanıtı işlevini görür. Rotterdam'daki bir sınır denetçisi veya Los Angeles'taki bir FDA müfettişi sevkiyatınızın güvenliğini sorguladığında, talep ettikleri ilk belge CoA'dır. Yoksa, eksikse veya inandırıcı değilse sevkiyatınız alıkonur — ve alıkoyma maliyetleri her gün katlanır.
Spesifikasyon föyü ile partiye özel CoA
Kuru meyve tedarikindeki en yaygın belgelendirme hatası, bir spesifikasyon föyüne CoA muamelesi yapmaktır. Bunlar farklı amaçlara hizmet eden, temelde farklı belgelerdir.
Spesifikasyon föyü ürün düzeyinde bir belgedir. Bir ürün kategorisinin hedef kalite profilini tanımlar — tipik nem aralığı, kabul edilebilir renk aralığı, kusur toleransı, standart ambalaj. Tüm partiler için geçerlidir ve belirli laboratuvar sonuçlarına atıf yapmaz. İlk tedarikçi yeterliliği ve satın alma siparişi mutabakatı için yararlıdır ama partiye özel kalitenin kanıtı değildir.
Partiye özel CoA ise üretim parti numarasını, laboratuvarın adını ve akreditasyon numarasını, numunenin alındığı ve analiz edildiği tarihi, tanımlı yöntemlere karşı tek tek test sonuçlarını ve üzerinde anlaşılan limitlere göre geçti/kaldı kararını taşır. Yalnızca ve yalnızca tek bir parti için geçerlidir. Sevk edilen her partinin kendi CoA'sı olmalıdır — önceki bir partinin CoA'sını yeniden kullanmak maliyet tasarrufu sağlayan bir kestirme değil, diskalifiye sebebidir.
Tedarikçileri değerlendirirken, bu ayrımı anladıklarını yeterlilik sürecinin erken aşamasında doğrulayın. Partiye özel CoA istediğinizde size genel bir spesifikasyon föyü gönderen tedarikçiler ya uluslararası alıcı beklentilerine yabancıdır ya da parti düzeyinde hesap verebilirlikten bilinçli olarak kaçınmaktadır. Her iki senaryo da güven vermez. ISO/HACCP sertifikasyon rehberimiz, güvenilir CoA belgelendirmesinin dayandığı daha geniş kalite yönetimi çerçevelerini açıklar.
CoA sizi ne zaman korur — ne zaman korumaz
Bir CoA; partiye özel olduğunda, akredite bir laboratuvarca yapıldığında, üretim ve sevkiyat tarihleriyle tutarlı bir zaman aralığında üretildiğinde ve varış pazarınıza ait doğru mevzuat limitlerine karşı test edildiğinde sizi korur. Bu koşullar altında CoA gerekli özeni gösterir: ürünü tedarik zincirinize sokmadan önce güvenliğini ve kalitesini doğrulamak için makul adımlar attınız.
Bir CoA; genel olduğunda (parti numarası yok), akredite olmayan bir laboratuvarca yapıldığında, ilgili üretim penceresinden aylar önce veya sonra tarihlendiğinde ya da yanlış standartlara karşı test edildiğinde sizi korumaz. Tüketime hazır kuru meyvede toplam aflatoksin limitinin beş kat daha sıkı olduğu AB'ye ithalat yapıyorsanız, ABD FDA aflatoksin limitlerini gösteren bir CoA konu dışıdır. Mikotoksin testi için ISO 17025 kapsamı olmayan bir laboratuvardan gelen CoA, bir yaptırım işleminde hiçbir mevzuat ağırlığı taşımaz.
Bir CoA, testten sonra gerçekleşen olaylara karşı da sizi korumaz. Bir parti üretim tesisinde test edilip ardından sevkiyattan önce üç ay boyunca nem kontrolü olmayan bir depoda tutulduysa, CoA'daki mikrobiyolojik ve nem sonuçları teslim anındaki fiili mal durumunu artık yansıtmıyor olabilir. Numune alma protokolünün, depolama koşullarının ve sevkiyat takvimlerinin CoA'nın kendisi kadar önemli olmasının nedeni budur.
Kuru meyve CoA'sının anatomisi — bölüm bölüm
Düzgün yapılandırılmış bir kuru meyve CoA'sı, her biri satın alma ve kalite profesyonellerinin bir partiyi mal kabulüne onaylamadan önce doğrulaması gereken bilgileri taşıyan ayrı bölümlerden oluşur.
Başlık ve üstveri
Başlık, belgenin meşruiyetini ve izlenebilirliğini kurar. Eksik başlık alanları, standart altı bir CoA'nın en yaygın erken uyarı işaretidir.
| Alan | Açıklama | Geçme ölçütü | Yaygın uyarı işareti |
|---|---|---|---|
| Laboratuvar adı | Test laboratuvarının tam yasal unvanı | Tanımlanabilir, doğrulanabilir tüzel kişi | Adres veya sicil bilgisi olmayan genel isim |
| Akreditasyon numarası | ISO 17025 akreditasyon referansı ve kapsamı | Listelenen test türlerini kapsayan geçerli, güncel akreditasyon | Akreditasyon numarası yok veya süresi dolmuş |
| Numune tanımlaması | Ürün adı, parti numarası, tedarikçi referansı | Satın alma siparişiniz ve sevk belgelerinizle eşleşir | Parti numarası olmayan genel ürün adı |
| Numunenin alınma tarihi | Laboratuvarın numuneyi teslim aldığı takvim tarihi | Üretim ve sevkiyat takvimiyle tutarlı | Tarih yok veya parti üretim tarihiyle tutarsız |
| Analiz tarihi | Testin yapıldığı takvim tarihi/tarihleri | Numune tesliminden birkaç gün veya hafta içinde | Analiz tarihi sevkiyat tarihinden aylar önce |
| Yöntem referansları | Her test için atıf yapılan analitik yöntem standartları | Tanınmış yöntemler (ISO, AOAC, EN, FDA BAM) | Yöntem referansı yok veya ayrıntısız "kurum içi yöntem" |
| Rapor numarası | Benzersiz laboratuvar rapor kimliği | Sıralı, izlenebilir numaralandırma sistemi | Rapor numarası yok veya numarasız belge |
| Analist / yetkili imza | Sorumlu analistin adı veya kimliği | ISO 17025 kapsamında zorunlu | İmzasız veya dijital imzası olmayan belge |
Başlık eksikse — özellikle akreditasyon numarası, parti numarası veya yöntem referansları yoksa — CoA temel bir belge denetiminden kalır. Başlık geçmeden analitik sonuçları değerlendirmeye geçmeyin. İyi yapılandırılmış bir başlık isteğe bağlı bir ayrıntı değil, ön koşuldur. Arovela'nın kendi belgelendirmesine uyguladığı standartlar için sertifikalar sayfamızı inceleyin.
Fiziksel parametreler
Fiziksel parametreler, kuru meyvenin ticari derecesini ve raf kararlılığını tanımlar. Ürünün kullanılabilirliğini, raf ömrünü ve değerini doğrudan etkiledikleri için çoğu alıcının ilk kontrol ettiği sonuçlardır.
| Parametre | Yöntem | Kuru incir limiti | Kuru kayısı limiti | Kuru üzüm / sultani limiti |
|---|---|---|---|---|
| Nem içeriği (%) | ISO 1026 / AOAC 934.06 | 22–26 | 20–25 | 13–16 |
| Su aktivitesi (Aw) | ISO 18787 / AOAC 978.18 | ≤ 0,70 | ≤ 0,68 | ≤ 0,60 |
| Kalibre (mm veya adet/kg) | Manuel derecelendirme / EN sınıflandırma | Sözleşmeye göre (ör. 28+ mm) | Sözleşmeye göre (ör. kalibre 1–4) | Sözleşmeye göre (ör. 180–220/100 g) |
| Renk (L* a* b* veya görsel) | Kolorimetre / görsel standart | Dereceye göre kehribardan koyu kahveye | Parlak turuncu (SO2 işlemli) veya koyu kahve (organik) | Açık altın sarısı (sultani) ile koyu kahve (kuru üzüm) arası |
| Kusur oranı (%) | Codex STAN'a göre manuel muayene | adetçe ≤ %5 (böcek hasarı, gözle görülür küf, mekanik hasar) | adetçe ≤ %4 | adetçe ≤ %5 |
| Yabancı madde (%) | Manuel muayene | kütlece ≤ %0,5 | kütlece ≤ %0,5 | kütlece ≤ %0,5 |
| SO2 kalıntısı (mg/kg) | Monier-Williams / EN 1988-1 | Uygulanmaz (tipik olarak kükürtsüz) | ≤ 2000 (konvansiyonel) / ≤ 100 (organik) | ≤ 1500 (konvansiyonel) / ≤ 100 (organik) |
Nem içeriği tek başına en önemli fiziksel parametredir. Raf kararlılığını (yüksek nem küf gelişimini hızlandırır), ağırlığı (dolayısıyla kuru madde başına maliyeti) ve dokuyu (tüketici beklentisi ürüne göre değişir) doğrudan belirler. %26 nemdeki bir kuru incir partisi üst sınırdadır — hâlâ spesifikasyon içindedir ama depolama koşullarının dikkatle izlenmesini gerektirir. Aynı parti, iklim kontrolü olmayan bir depoda dört hafta bekletilirse rahatlıkla küf bölgesine kayabilir.
Su aktivitesi, mikrobiyal riskin tek başına nem içeriğinden daha kesin bir yordayıcısıdır. 0,65'in altındaki Aw, çoğu depolama koşulunda küf çimlenmesini etkin biçimde engeller. 0,65 ile 0,70 arasındaki Aw, taşıma sırasındaki sıcaklık sapmalarının yoğuşmayı ve yerel küflenmeyi tetikleyebileceği bir risk bölgesidir. 0,70'in üzerindeki Aw, soğuk zincir yönetimi veya kısa raf ömrü tanımlaması gerektirir.
Kükürt dioksit kalıntısı, SO2'nin koruyucu ve renk koruyucu ajan olarak kullanıldığı konvansiyonel kuru kayısı ve sultani üzümde geçerlidir. AB limitleri kuru kayısı için 2000 mg/kg, sultani üzüm için 1500 mg/kg'dır. Organik sertifikasyon, sertifikasyon kuruluşuna bağlı olarak SO2'nin tayin sınırının altında veya 100 mg/kg'ın altında olmasını gerektirir. Organik kanallar için tedarik yapıyorsanız, CoA'nın SO2 kalıntısını konvansiyonel limite değil, açıkça organik eşiğe karşı raporlaması gerekir. Organik belgelendirme gerekliliklerine derinlemesine bir bakış için organik sertifikasyon rehberimize bakın.
Türkiye'nin jeotermal kurutma tesislerinden tedarik yapan alıcılar bir süreç avantajından yararlanır: jeotermal kurutma, hedef nem düzeylerine kimyasal müdahale olmadan, rengi ve besin profilini koruyan kontrollü düşük sıcaklıkta dehidrasyonla ulaşır. Bu, konvansiyonel işlem görmüş meyvede daha düşük SO2 kalıntısı ve partiler arasında istikrarlı biçimde dar nem kontrolü anlamına gelir. Mevcut ürünler için jeotermal kurutulmuş meyve serimize bakın.
Kimyasal kontaminant testleri
Mikotoksinler — başlıca aflatoksinler (B1, B2, G1, G2) ve okratoksin A — kuru meyvedeki en sonuç doğurucu kimyasal kontaminantlardır. Kuru incir ve diğer ağaç meyvelerini ilgilendiren AB RASFF bildirimlerinin çoğunluğu aflatoksin bulaşmasından kaynaklanır. Mevzuat limitleri varış pazarları arasında önemli ölçüde değişir ve tek bir partiden birden fazla coğrafyaya tedarik yapmak, uygulanabilir en katı standarda karşı test yaptırmayı gerektirir.
| Kontaminant | AB (Tüzük (AB) 2023/915) | ABD (FDA CPG 555.400) | Codex Alimentarius | GCC / GSO | Japonya (MHLW) |
|---|---|---|---|---|---|
| Aflatoksin B1 | ≤ 2 ppb (tüketime hazır) / ≤ 5 ppb (ileri işleme); kuru incirde ≤ 6 ppb | Ayrı B1 limiti yok | ≤ 10 ppb | ≤ 5 ppb (tüketime hazır) | Ayrı B1 limiti yok |
| Toplam aflatoksin (B1+B2+G1+G2) | ≤ 4 ppb (tüketime hazır) / ≤ 10 ppb (ileri işleme); kuru incirde ≤ 10 ppb | ≤ 20 ppb | ≤ 15 ppb | ≤ 10 ppb (tüketime hazır) | ≤ 10 ppb |
| Okratoksin A | ≤ 8 ppb (kurutulmuş asma meyveleri ve kuru incir) / ≤ 2 ppb (diğer kuru meyveler) | Resmî limit yok (aksiyon seviyesi değişir) | Değerlendirme aşamasında | ≤ 15 ppb | Resmî limit yok |
| Fumonisin (B1+B2) | Çoğu kuru meyve için uygulanmaz | Çoğu kuru meyve için uygulanmaz | Uygulanmaz | Uygulanmaz | Uygulanmaz |
| Deoksinivalenol (DON) | Çoğu kuru meyve için uygulanmaz | Çoğu kuru meyve için uygulanmaz | Uygulanmaz | Uygulanmaz | Uygulanmaz |
| Patulin | ≤ 50 ppb (elma kaynaklı ürünler için geçerli) | ≤ 50 ppb (elma suyu/ürünleri) | ≤ 50 ppb (elma ürünleri) | ≤ 50 ppb | ≤ 50 ppb |
Bu tablodan birkaç kritik nokta çıkıyor. Birincisi, aflatoksin B1 bakımından en katı büyük pazar AB'dir; tüketime hazır kuru meyvede 2 ppb limiti uygularken ABD yalnızca toplam aflatoksinleri 20 ppb'de düzenler. Yalnızca ABD limitlerine karşı test edilmiş bir parti tedarik edip AB'ye ithal etmeye kalkarsanız, parti ABD uyumu içinde olsa bile sınırda kalabilir.
İkincisi, AB doğrudan tüketime yönelik (tüketime hazır) kuru meyve ile ileri işlemeye (ayıklama, temizleme veya hammadde olarak kullanım) yönelik kuru meyve arasında ayrım yapar. İşleme derecesi limitleri (B1 ≤ 5 ppb, toplam ≤ 10 ppb), tüketime hazır limitlerinden (B1 ≤ 2 ppb, toplam ≤ 4 ppb) daha müsamahakârdır. CoA'nız doğru nihai kullanım tanımını yansıtmalıdır.
Üçüncüsü, okratoksin A kurutulmuş asma meyveleri (kuru üzüm, sultani üzüm, kuş üzümü) ve kuru incir için giderek büyüyen bir mevzuat konusudur. AB limiti her iki kategori için 8 ppb, diğer tüm kuru meyveler için 2 ppb'dir — yani bir kuru kayısı partisi, bir sultani üzüm partisinden daha sıkı bir OTA limitiyle karşı karşıyadır. Ürün kategoriniz bu limitlere tabiyse CoA'nızın okratoksin A testini içerdiğinden emin olun.
Tüm büyük ithalat pazarlarındaki aflatoksin ve mikotoksin mevzuatının kapsamlı bir dökümü için özel aflatoksin pazar rehberimize bakın. Aflatoksin tayinine yönelik analitik yöntemler — floresans dedektörlü HPLC (AOAC 999.07) ve LC-MS/MS — CoA'nın yöntem referansı sütununda belirtilir. İmmünoafinite kolonuyla temizleme ardından HPLC-FLD, Tüzük (AT) No 1881/2006'nın yerini alan Komisyon Tüzüğü (AB) 2023/915 ile birlikte atıf yapılan referans yöntemdir. ELISA tabanlı hızlı tarama kitleri kurum içi ön testler için kabul edilebilir, ancak mevzuat uyumu amaçlı bir CoA'da tek yöntem olarak yeterli değildir.
Pestisit kalıntısı taraması
Kuru meyvede pestisit maksimum kalıntı limitleri (MRL), varış pazarına göre farklı mevzuat çerçeveleriyle yönetilir. Tüzük (AT) 396/2005 kapsamındaki AB çerçevesi en kapsamlı olanıdır; yüzlerce pestisit-ürün kombinasyonu için ürüne özgü MRL'ler belirler ve özel bir limit tanımlanmamışsa varsayılan olarak 0,01 mg/kg uygular.
| Pestisit | AB MRL (mg/kg) | ABD EPA MRL (mg/kg) | Japonya MRL (mg/kg) | Yaygın olduğu ürün |
|---|---|---|---|---|
| Klorpirifos | 0,01 (varsayılan, AB'de 2020'den beri yasak) | 1,0 (incir), 0,01 (kuru üzüm) | 0,01 (varsayılan) | İncir, turunçgil işlenmiş meyve |
| Asetamiprid | 0,4 (kuru üzüm), 0,01 (incir) | 1,2 (kuru üzüm), 0,5 (incir) | 2,0 (kuru üzüm) | Sultani üzüm, kuru üzüm |
| Boskalid | 5,0 (kuru üzüm), 0,01 (incir) | 7,0 (kuru üzüm) | 10,0 (kuru üzüm) | Sultani üzüm, kuru üzüm |
| Karbendazim | 0,1 (kuru meyve geneli) | 10,0 (kuru üzüm) | 3,0 (kuru üzüm) | Kayısı, sultani üzüm |
| Fludioksonil | 5,0 (kuru üzüm), 0,01 (incir) | 5,0 (kuru üzüm), 3,0 (incir) | 7,0 (kuru üzüm) | Sultani üzüm, kuru üzüm |
| Metalaksil / mefenoksam | 1,0 (kuru üzüm), 0,01 (incir) | 2,0 (kuru üzüm) | 1,0 (kuru üzüm) | Sultani üzüm, kuru üzüm |
| İprodion | 0,01 (AB'de 2018'den beri onaylı değil) | 10,0 (kuru üzüm) | 5,0 (kuru üzüm) | Sultani üzüm, kuru üzüm |
| Piriproksifen | 0,05 (incir), 1,0 (kuru üzüm) | 0,2 (incir), 1,0 (kuru üzüm) | 0,3 (incir) | İncir, hurma |
| Sipermetrin | 0,05 (kuru meyve), 1,0 (kuru üzüme özgü) | 1,0 (kuru üzüm) | 2,0 (kuru üzüm) | Depolanmış kuru meyve (fümigasyon) |
Konsantrasyon faktörü, kuru meyve için birçok alıcının gözden kaçırdığı kritik bir husustur. Taze meyve kurutulduğunda, pestisit kalıntıları kaybedilen suyla orantılı olarak yoğunlaşır. Kalıntısı 0,5 mg/kg olan taze bir üzüm, kurutma oranına bağlı olarak 1,5 ila 2,5 mg/kg kalıntılı bir kuru üzüm verebilir. Kuru meyve için AB MRL'leri bu konsantrasyon faktörünü hesaba katar, ancak her mevzuat çerçevesi bu düzeltmeyi açıkça belirtmez. MRL değerlerini pazarlar arasında karşılaştırırken, listelenen limitin kurutulmuş ürüne mi yoksa taze eşdeğerine mi uygulandığını doğrulayın.
500'den fazla bileşiği kapsayan LC-MS/MS ve GC-MS/MS ile çoklu kalıntı taraması, ilk kez tedarikçi yeterliliği için uygun analitik yaklaşımdır. Maliyet, laboratuvara göre numune başına 150 ila 300 EUR arasında değişir. Kanıtlanmış geçmişe sahip yerleşik tedarikçilerin sürekli testinde ise, ilgili ürün tipi için en yüksek riskli 10 ila 15 bileşiği kapsayan hedefli paneller numune başına 50 ila 100 EUR ile maliyet-etkindir.
Jeotermal kurutma tesislerinden gelen Türk kuru meyvesi, yapısal olarak elverişli bir pestisit profilinden yararlanır. Türkiye'nin kuru incir, kayısı ve sultani üzüm üretiminin büyük kısmı, geleneksel yetiştirme uygulamalarının sanayileşmiş tarım işletmelerine kıyasla daha düşük kimyasal girdi içerdiği Ege ve Akdeniz bölgelerinden gelir. Jeotermal kurutma, meyveyi hasat sonrası fümigasyon olmaksızın kontrollü sıcaklıklarda işler — metil bromür veya fosfin kullanabilen bazı konvansiyonel depo kurutma sistemlerinin aksine. Sonuç olarak, Türk kuru meyvesinin çoklu kalıntı taramaları panelin tamamında rutin biçimde LOQ altı sonuç verir. Akredite laboratuvar verisiyle bağımsız doğrulama her zaman gereklidir; tek başına tedarikçi beyanları yeterli değildir.
Mikrobiyolojik limitler
Mikrobiyolojik test, kuru meyve partisinin gıda güvenliği riski oluşturacak düzeyde patojen organizma taşımadığını teyit eder. İlgili parametreler, limitler ve yöntem referansları varış pazarına ve kullanım amacına göre değişir.
| Parametre | AB kılavuzu (AT 2073/2005, süreç hijyeni) | ABD standardı (FDA rehberi) | Kurum içi en iyi uygulama | Yöntem referansı |
|---|---|---|---|---|
| Toplam aerobik mezofilik bakteri (TPC) | ≤ 10^5 kob/g | ≤ 10^5 kob/g | ≤ 10^4 kob/g | ISO 4833 / AOAC 990.12 |
| Toplam maya ve küf | ≤ 10^4 kob/g | ≤ 10^4 kob/g | ≤ 10^3 kob/g | ISO 21527 / AOAC 997.02 |
| Enterobacteriaceae | ≤ 10^3 kob/g | Özel olarak istenmiyor | ≤ 10^2 kob/g | ISO 21528 |
| E. coli | ≤ 100 kob/g | ≤ 100 kob/g | ≤ 10 kob/g | ISO 16649 / AOAC 991.14 |
| Salmonella spp. | 25 g'da bulunmamalı (n=5, c=0) | 25 g'da bulunmamalı | 25 g'da bulunmamalı | ISO 6579 / FDA BAM Böl. 5 |
| Listeria monocytogenes | 25 g'da bulunmamalı (tüketime hazır gıdalar için) | Tüketime hazır ürünlerde sıfır tolerans | 25 g'da bulunmamalı | ISO 11290 / FDA BAM Böl. 10 |
| Koliformlar | ≤ 10^3 kob/g | ≤ 10^3 kob/g | ≤ 10^2 kob/g | ISO 4832 / AOAC 991.14 |
"Kurum içi en iyi uygulama" sütunu, kaliteye önem veren alıcıların mevzuat asgarilerinin ötesinde koyduğu daha sıkı limitleri temsil eder. Toplam bakteri sayımı için spesifikasyonunuzu mevzuattaki 10^5 yerine 10^4 kob/g'da belirlemek, taşıma ve depolama sırasındaki sayım artışlarına karşı bir güvenlik payı sağlar. Bu pay özellikle uzun transit süreli sevkiyatlarda önemlidir — Türkiye'den Doğu Asya'ya deniz yoluyla giden kuru meyve dört ila altı hafta yolda olabilir ve bu süre boyunca sıcaklık dalgalanmaları, doğru kurutulmuş üründe bile mikrobiyal çoğalmayı teşvik edebilir.
Kuru meyvede mikrobiyolojik başarısızlıkların kök nedenleri öngörülebilir ve büyük ölçüde önlenebilirdir: yetersiz kurutma (paketleme anında nem içeriğinin güvenli eşiğin üzerinde olması), hasat sonrası işleme sırasında çapraz bulaşma (ortak ekipman, hijyenik olmayan paketleme ortamları), taşıma sırasında yoğuşma (konteyner taşımacılığındaki sıcaklık döngüsü olayları) ve nem kontrolü olmayan tesislerde uzun süreli depolama. Üretim anında kabul edilebilir mikrobiyal sayımlar gösteren bir CoA, depolama ve taşıma koşulları bozulduysa teslim anında aynı sonuçları garanti etmez.
Üretim tesisi standartlarını değerlendiren alıcılar için FSSC 22000 veya BRC sertifikasyonu, HACCP ilkelerinin uygulandığına dair sistem düzeyinde güvence sağlar. Ancak tesis sertifikasyonu, CoA'daki partiye özel mikrobiyolojik testin yerini tutmaz. İkisi de gereklidir — sertifikasyon tedarikçi yeterlilik kapısı, partiye özel test ise sevkiyat serbest bırakma kapısı olarak. ISO/HACCP rehberimiz, yönetim sistemi sertifikasyonu ile analitik test arasındaki ilişkiyi ayrıntılı olarak ele alır.
Ağır metaller
Kuru meyvedeki ağır metal bulaşması — kurşun (Pb), kadmiyum (Cd), arsenik (As), cıva (Hg) — toprak kirliliğinden, sulama suyu kalitesinden, atmosferik birikimden ve zaman zaman işleme ekipmanından veya ambalajdan kaynaklanır. Pestisit kalıntıları için geçerli olan konsantrasyon faktörü ağır metaller için de geçerlidir: kurutma, diğer tüm uçucu olmayan bileşenlerle birlikte metalleri de yoğunlaştırır.
| Metal | AB limiti (Tüzük (AB) 2023/915) | Codex Alimentarius (GSCTF) | ABD FDA (rehber/aksiyon seviyeleri) | Yöntem |
|---|---|---|---|---|
| Kurşun (Pb) | 0,10 mg/kg (kurutulmuş asma meyveleri), 0,50 mg/kg (kuru meyve geneli) | 0,10 mg/kg (kurutulmuş asma meyveleri) | Resmî limit yok; aksiyon seviyesi değişir | ICP-MS (EN 15763 / AOAC 2015.01) |
| Kadmiyum (Cd) | 0,050 mg/kg (kuru meyve, önerilen değişiklik) | 0,05 mg/kg (değerlendirme aşamasında) | Resmî limit yok | ICP-MS (EN 15763 / AOAC 2015.01) |
| Arsenik (inorganik As) | Kuru meyve için özel limit yok (genel gıda izlemesi) | Kuru meyve için belirlenmemiş | Kuru meyve için resmî limit yok | Türlendirmeli ICP-MS (EN 16802) |
| Cıva (Hg) | Kuru meyve için özel limit yok | Kuru meyve için belirlenmemiş | Kuru meyve için resmî limit yok | ICP-MS (EN 13806 / AOAC 2015.01) |
| Kalay (Sn) | 200 mg/kg (yalnızca konserve ürünler) | 250 mg/kg (konserve ürünler) | Resmî limit yok | ICP-OES |
Kuru meyvedeki ağır metaller için AB çerçevesi gelişmektedir. Kurutulmuş asma meyveleri (kuru üzüm, sultani üzüm, kuş üzümü) için kurşun limitleri 0,10 mg/kg'a sıkılaştırılmıştır ve kuru meyve için kadmiyum limitleri aktif bir mevzuat değişikliği sürecindedir. Limitler son on yılda düşüş eğiliminde olduğundan alıcılar, güncellemeler için AB RASFF bildirimlerini ve Codex Alimentarius Gıda ve Yemde Kontaminantlar ve Toksinler Genel Standardı'nı takip etmelidir.
Pratik satın alma açısından, kuru meyvede uyum sorununa yol açması en olası iki metal kurşun ve kadmiyumdur. Arsenik ve cıva daha çok deniz ürünleri ve pirinç ürünleri için önem taşır, ancak en iyi uygulamadaki CoA'lar taban olarak dört metalin tamamını içeren bir panel sunar. Analitik yöntem, güncel mevzuat limitleriyle ilgili düşük mg/kg düzeylerinde metalleri saptamak için gereken duyarlılığı sağlayan ICP-MS (endüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometrisi) olmalıdır. ICP-OES tarama için kabul edilebilir, ancak en sıkı AB eşikleri için gereken tayin sınırı hassasiyetinden yoksun kalabilir.
Bir CoA'yı kendi spesifikasyonunuzla nasıl karşılaştırırsınız
Bir CoA almak yalnızca ilk adımdır. Kritik beceri, belgelendirilmiş bir parti kabul kararı verebilmek için CoA sonuçlarını kendi ürün spesifikasyonunuzla karşılaştırmaktır.
Parti kabul kontrol listesi oluşturma
Parti kabul kontrol listesi; spesifikasyonunuzdaki her parametreyi CoA'daki karşılık gelen sonuca eşleyen, geçti/kaldı durumunu kaydeden ve partinin genel akıbetini belgeleyen sistematik bir araçtır. Zihinsel bir egzersiz değil, tüm gelen partilerde ve tüm tedarikçilerde tutarlı biçimde kullanılan standartlaştırılmış bir belge olmalıdır.
Kontrol listesi en azından şunları içermelidir: parti numarası doğrulaması (CoA partisi sevk belgeleriyle eşleşiyor mu), başlık denetimi (akreditasyon, tarihler, yöntemler), fiziksel parametre incelemesi (nem, Aw, derece, kusurlar, uygulanabildiğinde SO2), doğru pazar limitine karşı aflatoksin sonuçları, tüm varış pazarlarının MRL'lerine karşı pestisit kalıntısı sonuçları, spesifikasyona karşı mikrobiyolojik sonuçlar, ağır metal sonuçları ve genel parti akıbeti (kabul, koşullu kabul, ret).
Her parametreye bir kritiklik kademesi atayın. Kritik parametreler — mevzuat limitlerini aşan aflatoksin, Salmonella, ağır metaller — koşullu kabul seçeneği olmaksızın otomatik reddi tetikler. Önemli parametreler — spesifikasyonun üzerinde nem, yükselmiş maya ve küf, MRL'ye yaklaşan (ama altında kalan) pestisit kalıntısı — belgelendirilmiş gerekçe ve düzeltici faaliyetle koşullu kabule izin verebilir. Küçük parametreler — hedefin biraz dışında renk, spesifikasyonun sınırında kalibre — ticari muhakemeye dayalı akıbet kararlarıdır. Uygulanabilir bir şablon ve ek değerlendirme ölçütleri için numune değerlendirme kontrol listemize bakın.
Ret, koşullu kabul ve tam kabul çerçevesi
Üç kademeli bir akıbet çerçevesi açıklık ve tutarlılık sağlar:
Tam kabul — tüm parametreler spesifikasyon içinde, başlık denetimi eksiksiz, anormallik yok. Parti mal kabulüne, depolamaya ve sonraki kullanıma serbest bırakılır. Ek koşul gerekmez.
Koşullu kabul — bir veya daha fazla önemli parametre spesifikasyon dışında ama mevzuat limitleri içinde ve sapma ticari olarak yönetilebilir. Örnekler arasında %26'lık spesifikasyona karşı %26,5 nem (raf ömrü tarihlemesi ayarlanarak kabul edilebilir) veya 10^4'lük kurum içi limite karşı 8 x 10^4 kob/g toplam bakteri sayımı (kısa dağıtım zincirine yönelik bir parti için kabul edilebilir) yer alır. Koşullu kabul; belgelendirilmiş gerekçe, kalite ekibine bildirim ve tipik olarak tedarikçiye düzeltici faaliyet talebi gerektirir.
Ret — mevzuat limitleri dışında herhangi bir kritik parametre, aynı anda spesifikasyon dışında birden fazla önemli parametre veya belgenin tamamının güvenilirliğini zedeleyen başlık denetimi hataları. Ret kararları, kalınan parametrelere ve uygulanabilir mevzuat veya spesifikasyon limitlerine özel atıfla tedarikçiye yazılı olarak bildirilir.
Tam kabuller dâhil her akıbet kararını belgeleyin. Belge izi, bir mevzuat soruşturmasında veya müşteri şikâyetinde gerekli özeni gösterdiğinizin kanıtıdır. Kalite dereceleri referansımız, derece tanımlarının CoA parametreleriyle nasıl etkileştiğine dair ek bağlam sunar.
Zayıf veya sahte bir CoA'ya işaret eden uyarı işaretleri
Her CoA güvenilir değildir. Sahte, yeniden kullanılmış veya kötü hazırlanmış CoA'lar uluslararası kuru meyve ticaretinde gerçek bir risktir. Bir partiyi kabul etmeden önce uyarı işaretlerini tanımak, maliyetli sonraki başarısızlıkları önler.
Eksik veya genel parti numaraları
Belirli bir parti numarası olmayan — veya "2026 rekoltesi" ya da "standart üretim" gibi muğlak bir tanımlayıcı taşıyan — bir CoA partiye özel bir belge değildir. Bir şablondur. Parti numaraları, ürünü tanımlı bir üretim partisine kadar izlemeye yetecek kadar spesifik olmalı, ideal olarak üretim tarihine, işleme hattına ve hammadde giriş kayıtlarına bağlanmalıdır.
Çapraz doğrulayın: CoA'daki parti numarası, çeki listesindeki, sevk belgelerindeki ve kolilerin veya çuvalların üzerindeki fiziksel etiketlerdeki parti numarasıyla eşleşmelidir. Herhangi bir uyuşmazlık, açıklama gelene kadar sevkiyatı bekletmek için gerekçedir.
ISO 17025 akreditasyonu olmayan laboratuvarlar
ISO 17025, test ve kalibrasyon laboratuvarları için uluslararası standarttır. Bu standart kapsamındaki akreditasyon, laboratuvarın bir kalite yönetim sistemi işlettiğini, doğrulanmış yöntemler kullandığını, yetkin personel bulundurduğunu ve yeterlilik testlerine katıldığını teyit eder. Akredite olmayan bir laboratuvardan — ya da farklı bir kapsam için akredite bir laboratuvardan (su testi için akredite ama aflatoksin sonucu raporluyor) — gelen bir CoA hiçbir mevzuat ağırlığı taşımaz.
Akreditasyonu, laboratuvarın akreditasyon numarasını ulusal akreditasyon kurumunun çevrim içi kayıt sisteminde kontrol ederek doğrulayın. Türkiye'de bu kurum TÜRKAK'tır; AB'de her üye devletin kendi ulusal kurumu vardır (ör. Almanya'da DAKKS, Fransa'da COFRAC, Birleşik Krallık'ta UKAS). Akreditasyon numarası çevrim içi doğrulanamıyorsa CoA'yı doğrulanmamış kabul edin.
Birden fazla partide birebir aynı sonuçlar
Doğal tarım ürünleri, doğası gereği partiden partiye değişkenlik gösterir. Nem içeriği, aflatoksin düzeyleri, mikrobiyolojik sayımlar ve hatta fiziksel derece parametreleri, aynı tarladan aynı hasatta üretilmiş partilerde bile — en azından hafifçe — farklılık gösterir. Bir tedarikçi üç farklı parti için ondalık basamağına kadar birebir aynı analitik sonuçları gösteren CoA'lar veriyorsa, belgeler neredeyse kesinlikle bağımsız olarak test edilmemiş, kopyalanmıştır.
Orijinal laboratuvar raporlarını (tedarikçinin ürettiği özetleri değil) isteyin ve karşılaştırın. Her partiden şahit numune saklayın ve bunları düzenli aralıklarla bağımsız doğrulama için kendi laboratuvarınıza gönderin. Tedarikçinin CoA'sı ile sizin bağımsız sonuçlarınız arasındaki uyuşmazlıklar, tedarikçi denetiminin üst mercie taşınmasını tetiklemelidir.
Sevkiyat takvimiyle uyuşmayan test tarihleri
Aynı partinin sevkiyat tarihinden altı ay önce tarihlenmiş bir CoA, sonuçların güncelliği konusunda apaçık sorular doğurur. Mikrobiyolojik sayımlar haftalar veya aylar süren depolama boyunca önemli ölçüde değişebilir. Depolama koşulları kontrol edilmiyorsa nem içeriği artabilir. Üretim sonrası depolamada küf çoğalması olursa aflatoksin düzeyleri bile yükselebilir.
En iyi uygulama, mikrobiyolojik parametreler için sevkiyattan önceki 30 gün içinde, doğru depolamada değişime daha az açık olan kimyasal parametreler (aflatoksinler, pestisitler, ağır metaller) için ise 90 gün içinde CoA testi istemektir. CoA sevkiyattan bu pencerelerin ötesinde eskiyse, yeniden test isteyin veya aradaki fark için belgelendirilmiş gerekçe talep edin.
Tedarikçilerden daha iyi CoA talep etmek
CoA kalitesi sorunlarının çoğu kasıtlı sahtekârlıktan değil, alıcı beklentilerinin belirsizliğinden kaynaklanır. Neyi talep ettiğinizi belirtmediyseniz, tedarikçiyi daha azını verdiği için suçlayamazsınız.
Örnek spesifikasyon metni
Satın alma sözleşmelerinize ve tedarikçi yeterlilik belgelerinize açık CoA gereklilikleri ekleyin. Örnek bir spesifikasyon maddesi:
"Tedarikçi, sevk edilen her parti için, gıda ürünlerinde mikotoksin, pestisit kalıntısı, mikrobiyolojik ve ağır metal testlerini kapsayan bir ISO 17025 akreditasyonuna sahip laboratuvar tarafından düzenlenmiş, partiye özel bir analiz sertifikası sunacaktır. CoA, sevk belgeleriyle eşleşen parti numarasına atıf yapacak, her test için analitik yöntemi belirtecek ve sonuçları bu sözleşmenin Ek A'sında belirtilen limitlere karşı raporlayacaktır. Genel spesifikasyon föyleri, parti numarası bulunmayan CoA'lar veya akredite olmayan laboratuvarlardan alınan CoA'lar kabul edilemez olup, tedarikçi uyumlu belgeleri sunana kadar sevkiyatın bekletilmesiyle sonuçlanacaktır."
Bu ifade saldırgan değildir — kesindir. Kabul edilebilir belgelendirmenin ne olduğu konusundaki belirsizliği ortadan kaldırır ve uyumsuzluğun sonucunu (sevkiyat beklemesi) belirler. Kalite odaklı tesisler işleten tedarikçiler bu açıklığı memnuniyetle karşılar, çünkü kendi iç standartlarıyla örtüşür.
Üçüncü taraf doğrulama protokolü
Yüksek değerli partiler, yeni tedarikçi ilişkileri veya sıkı yaptırım rejimleri olan pazarlara (AB, Japonya) yönelik ürünler için bir üçüncü taraf doğrulama protokolü uygulayın:
- Sevkiyat öncesi numune alma — bağımsız bir gözetim kuruluşu, tanımlı bir numune alma planına göre (ör. Codex CAC/GL 50 kılavuzu) üretim partisinden numune alır ve bunları tedarikçinin her zamanki laboratuvarına değil, sizin seçtiğiniz laboratuvara gönderir.
- Bağımsız analiz — üçüncü taraf laboratuvar numuneleri spesifikasyonunuzun tamamına karşı test eder. Sonuçlar doğrudan size raporlanır.
- Karşılaştırma — üçüncü taraf sonuçlarını tedarikçinin CoA'sıyla karşılaştırın. Nicel parametrelerde (nem, aflatoksin) kabul edilebilir sapma, analitik yöntemin beyan ettiği ölçüm belirsizliği içinde olmalıdır. Nitel parametreler (Salmonella var/yok) birebir uyuşmalıdır.
- Sıklık — yeni bir tedarikçiden gelen ilk üç ila beş sevkiyatta her parti; sonrasında risk temelli numune alma (her üçüncü veya beşinci parti, ayrıca tedarikçinin CoA'sının spesifikasyon limitlerine yakın parametreler gösterdiği her parti için tetiklenen test).
Bu protokol maliyet ekler — gözetim, numune alma, kurye ve laboratuvar ücretleri dâhil doğrulama başına tipik olarak 300 ila 600 EUR. Bunu, kalan bir partinin maliyetiyle tartın: sınırda alıkoyma, imha, geri çağırma, idari para cezası ve itibar kaybı. Çoğu B2B alıcı için doğrulama maliyeti önemsiz bir sigortadır. Arovela'nın hacimli alıcılar için belgelendirmeyi nasıl yapılandırdığını anlamak için toptan seçeneklerimizi ziyaret edin.
SSS
Kuru meyve CoA testi ne kadar tutar?
Eksiksiz bir kuru meyve CoA'sının maliyeti test kapsamına bağlıdır. Nem, aflatoksin (B1 ve toplam) ve mikrobiyolojik parametreleri kapsayan temel bir panel, ISO 17025 akreditasyonlu bir laboratuvarda numune başına tipik olarak 100 ila 200 EUR tutar. Buna çoklu kalıntı pestisit taraması (LC-MS/MS ve GC-MS/MS ile 500+ bileşik) eklendiğinde toplam 250 ila 450 EUR'ya çıkar. ICP-MS ile ağır metalleri de içeren tam bir panel, kapsamlı maliyeti numune başına 350 ila 600 EUR'ya taşır. Akredite laboratuvarların çoğu, ayda ondan fazla numune gönderen alıcılara hacim indirimi uygular. Maliyet, partinin değerine göre değerlendirilmelidir — 25.000 ila 40.000 EUR değerindeki bir konteyner kuru incir için 500 EUR'luk bir analiz yatırımı, sınırda alıkoymaya veya geri çağırmaya karşı küçük bir sigorta primidir.
Bir tedarikçi önceki bir partinin CoA'sını yeniden kullanabilir mi?
Hayır. Meşru bir CoA partiye özeldir — belgedeki parti numarasıyla tanımlanan tam o üretim partisi için geçerlidir. Önceki bir partinin CoA'sını yeniden kullanmak, ciddi bir tedarikçi kalite sorunu olarak ele alınması gereken bir belge bütünlüğü ihlalidir. Doğal tarım ürünleri; nem, mikrobiyolojik sayımlar, aflatoksin düzeyleri ve diğer parametrelerde doğası gereği partiden partiye değişkenlik gösterir. 2026-001 numaralı partiden gelen bir CoA, iki parti aynı hammadde girişinden ardışık günlerde üretilmiş olsa bile, 2026-002 numaralı partinin kalitesi hakkında sıfır güvence sağlar. Bir tedarikçi, sevkiyat belgeleriyle eşleşmeyen bir parti numarası taşıyan CoA sunuyorsa sevkiyatı beklemeye alın ve serbest bırakmadan önce doğru partiye özel CoA'yı talep edin.
Aflatoksin B1 ile toplam aflatoksin arasındaki fark nedir?
Aflatoksinler, Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus mantarları tarafından üretilen, yapısal olarak akraba bir mikotoksin grubudur. Dört ana aflatoksin B1, B2, G1 ve G2'dir; floresanslarıyla (B mavi, G yeşil için) ve kromatografik hareketlilikleriyle ayrılırlar. Aflatoksin B1 grubun en güçlü kanserojenidir ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından Grup 1 kanserojen olarak sınıflandırılmıştır. AB'nin toplam aflatoksinlere (4 ppb, kuru incirde 10 ppb) ek olarak aflatoksin B1'i ayrıca düzenlemesinin (tüketime hazır kuru meyvede 2 ppb, kuru incirde 6 ppb) nedeni budur. Buna karşılık ABD FDA, ayrı bir B1 limiti olmaksızın yalnızca toplam aflatoksinleri 20 ppb'de düzenler. Bir CoA okurken, ayrı B1 limitleri uygulayan AB veya GCC pazarlarına sevkiyat yapıyorsanız hem B1 hem toplam aflatoksin değerlerinin raporlandığını doğrulayın.
Bir CoA ne kadar süre geçerlidir?
Bir CoA'nın, ürünün raf ömrü tarihi gibi resmî bir son kullanma tarihi yoktur. Ancak CoA, numune alma ve test anındaki parti durumunu yansıtır. Pratik geçerlilik, parametre tipine ve test ile sevkiyat arasındaki depolama koşullarına bağlıdır. Kimyasal parametreler (aflatoksinler, pestisitler, ağır metaller) doğru kuru depolamada nispeten kararlıdır ve testten sonra üç ila altı ay boyunca temsil edici kalır. Mikrobiyolojik parametreler daha değişkendir — depolama koşulları nem alımına veya sıcaklık sapmalarına izin veriyorsa sayımlar haftalar veya aylar içinde artabilir. En iyi uygulama, mikrobiyolojik testin sevkiyattan önceki 30 gün, kimyasal testin ise 90 gün içinde yapılmasını istemektir. Bir CoA bu pencerelerden eskiyse, partinin yeniden test edilmesini isteyin veya depolama koşullarının partiyi ilk test tarihinden bu yana spesifikasyon içinde tuttuğuna dair belgelendirilmiş kanıt talep edin.
Organik kuru meyvenin ayrı bir CoA'sı olmalı mı?
Evet. Organik kuru meyve, konvansiyonel üründeki tüm parametreleri ele alan bir CoA gerektirir — artı organiğe özgü ek belgelendirme. CoA, organik sertifikasyon kuruluşuna ve sertifika numarasına açıkça atıf yapmalı ve analiz edilen numunenin sertifikalı organik üretimden geldiğini teyit etmelidir. Kükürt dioksit kalıntısı, konvansiyonel limite değil, organik limite karşı raporlanmalıdır (sertifikasyon kuruluşuna bağlı olarak tipik olarak tayin sınırının altında veya 100 mg/kg'ın altında). Pestisit kalıntısı sonuçları organik üründe daha da önem kazanır — 0,01 mg/kg'ın üzerindeki herhangi bir tespit, yetki alanına bağlı olarak organik kontrol kuruluşu tarafından sertifika iptali soruşturmasını tetikleyebilir. Her organik sevkiyata eşlik eden organik işlem sertifikası (TC), CoA'dan ayrı bir belgedir ve onun yerini tutmaz. İkisi de gereklidir. Organik kuru meyve ihracatını düzenleyen belgelendirme çerçevesinin tamamı için organik sertifikasyon rehberimize bakın.
Bir sonraki alımınızı koruyun
Bir kuru meyve CoA'sını analitik bir kesinlikle okumak, kalite sorunlarını konteyner geldikten sonra keşfeden tepkisel alıcılarla, bu sorunları belgelendirme aşamasında önleyen proaktif alıcıları birbirinden ayıran beceridir. CoA'nın her bölümü — başlık üstverisinden aflatoksin sonuçlarına, mikrobiyolojik sayımlara kadar — mevzuat uyumunuzu, ürün kalitenizi ve ticari riskinizi doğrudan etkileyen bilgi taşır.
Bu rehberdeki çerçeve — başlık denetimi, fiziksel parametre doğrulaması, kontaminant limitlerinin karşılaştırılması, uyarı işaretlerinin belirlenmesi ve yapılandırılmış parti akıbeti — AB, Kuzey Amerika ve Doğu Asya'nın kalite konusunda en titiz ithalatçılarının ve perakendecilerinin kullandığı çerçevenin aynısıdır. Yalnızca kendi gıda güvenliği laboratuvarı olan şirketlere mahsus değildir. Yalnızca bir spesifikasyon belgesi, sistematik bir kontrol listesi ve ikisini de tutarlı biçimde uygulama disiplini gerektirir.
Arovela'da her kuru meyve partisi için, bu rehberde anlatılan analitik panelin tamamını kapsayan, bağımsız bir laboratuvardan alınmış partiye özel bir CoA talep üzerine sağlanır. Jeotermal kurutulmuş meyve serimiz, her CoA'da belgelenen istikrarlı biçimde dar nem, düşük kontaminant ve temiz pestisit profilleri sunan kontrollü koşullarda üretilir.
Jeotermal kurutulmuş meyve ürünlerimizi inceleyin, sertifikalarımızı gözden geçirin veya talep üzerine sağlanan tam CoA belgelendirmesiyle teklif isteyin.
