Ключові висновки
- Геотермально висушені фрукти Arovela мають показник 0,02–0,05 kg CO₂e на кілограм готового продукту — це скорочення на 93–97% порівняно з традиційним сушінням на викопному паливі та на 95–97% порівняно з енергоємною сублімаційною сушкою. Ближче до вуглецево нейтральної переробки в комерційному масштабі галузь сухофруктів ще не підходила.
- Вуглецево нейтральна геотермальна переробка сухофруктів — не маркетингове прагнення, а вимірюваний інженерний результат. Підземна теплова енергія зі свердловин у Синдирги (Балікесір) повністю усуває спалювання з етапу сушіння, тобто прибирає найбільше окреме джерело викидів у життєвому циклі будь-якого сухофрукта.
- Для B2B-покупців, які звітують за EU CSRD, CDP Climate або SBTi FLAG, перехід на постачальника з геотермальним сушінням дає перевірюваний, специфічний для постачальника коефіцієнт викидів, що витримує незалежне підтвердження, — без компенсацій, без заяв про уникнуті викиди, без творчого обліку.
- Залишковий вуглець у продукті Arovela походить від транспорту, упаковки та сільськогосподарських ресурсів — а не від енергії на переробку. Ця різниця важлива для чесної комунікації щодо сталості та для побудови шляхів скорочення вздовж усього ланцюга створення вартості.
- Комерційні супутні переваги виходять за межі вуглецю: стабільне цілорічне виробництво, незалежне від погоди та енергетичних ринків, краще збереження поживних речовин за низьких температур сушіння та історія бренду, яка знаходить відгук у ритейлерів, що вимагають від постачальників показників сталості.
Вступ
Світова харчова галузь щороку генерує приблизно 13,7 млрд метричних тонн викидів в еквіваленті CO₂ — близько третини всіх антропогенних парникових газів. На цьому тлі післязбиральна переробка є тихим важковаговиком. Вона не фотогенічна. Вона не потрапляє в заголовки. Але на неї припадає більше вбудованого вуглецю в пакетику сухофруктів, ніж на вирощування, перевезення та роздрібне охолодження разом узяті.
Arovela побудувала всю свою виробничу модель навколо усунення цього вуглецю. Не скорочення на 10%. Не компенсації кредитами, купленими в брокера в іншій півкулі. Усунення — шляхом заміни спалювання викопного палива геотермальним теплом, яке береться безпосередньо із землі під підприємством.
Вуглецево нейтральна геотермальна переробка сухофруктів — це поєднання геології, інженерії та свідомого комерційного вибору. Коли компанія розташована над одним із найпродуктивніших геотермальних родовищ західної Туреччини і вирішує спрямувати це тепло в сушильні камери харчового класу замість спалювати природний газ, вуглецева арифметика змінюється докорінно. Етап сушіння — який на традиційному підприємстві дає 55–70% усіх викидів продукту за межами «від колиски до воріт» — падає майже до нуля.
Ця стаття — повний облік того, що це означає. Дані. Методологія. Межі заяви. Залишкові викиди. А також комерційні, регуляторні та брендові наслідки для B2B-покупців, які оцінюють стале виробництво сухофруктів для своїх інвентаризацій Scope 3.
Вуглецева проблема традиційного виробництва сухофруктів
Сухофрукти — давня продуктова категорія із сучасною проблемою викидів. Світовий ринок, оцінений у понад 10 млрд доларів США і зі зростанням 5–6% на рік, переважно залежить від теплової енергії, яка перетворює свіжу сировину на інгредієнти тривалого зберігання. А ця теплова енергія на переважній більшості виробництв світу отримується зі спалювання вуглеводнів.
Енергоспоживання під час термічного сушіння
Видалення води з фруктів енергоємне за своєю природою. Свіжі фрукти надходять у сушарку з вологістю 75–85%. Готовий продукт виходить із вологістю 12–18%. Це означає, що кожен кілограм сухофруктів вимагає випаровування приблизно 3–5 кілограмів води, залежно від продукту. Прихована теплота пароутворення — 2 260 kJ на кілограм води за атмосферного тиску — встановлює термодинамічну межу, яку не обійде жодна інженерна інновація.
На практиці реальне енергоспоживання значно перевищує цей теоретичний мінімум. Традиційні тунельні та лоткові сушарки працюють із тепловим ККД 35–55%, тобто майже половина виробленого тепла втрачається з вихлопом, випромінюванням і через погану ізоляцію. Типове сушильне підприємство на природному газі споживає 2,0–3,5 kWh теплової енергії на кілограм сухого продукту. У масштабі — для підприємства, що переробляє 5 000 метричних тонн сухофруктів на рік, — це 10 000–17 500 MWh теплового попиту, що дорівнює річному опаленню приблизно 500–700 європейських домогосподарств.
Залежність харчової переробки від викопного палива
Залежність сушильної галузі від викопного палива структурна, а не випадкова. Інфраструктура природного газу усталена, надійна і закладена в кожну модель витрат. Скраплений газ обслуговує підприємства без доступу до газопроводу. У деяких регіонах досі використовують вугілля та мазут попри зростальний регуляторний тиск. У результаті лише етап переробки в галузі генерує 850–1 200 kg CO₂e на метричну тонну традиційно висушених фруктів — ще до того, як продукт буде упаковано, відвантажено чи викладено на полицю.
Це не маргінальний внесок. У повній оцінці життєвого циклу сушених абрикосів, доставлених на європейський склад, етап сушіння зазвичай становить 58–68% усіх викидів «від колиски до воріт». Польові роботи дають 7–10%. Внутрішнє перевезення додає 2–3%. На морський фрахт припадає 8–12%. Саме в сушарці концентрується вуглець, і саме там має відбуватися втручання.
Викиди Scope 3 у глобальних ланцюгах постачання
Для B2B-покупця ці викиди переробки потрапляють безпосередньо в Scope 3, Категорію 1 — «Придбані товари та послуги», яку стандарт GHG Protocol Corporate Value Chain визначає як усі висхідні викиди, пов'язані з виробництвом товарів, придбаних звітною компанією. Категорія 1 майже завжди є найбільшою частиною Scope 3 для харчових компаній і зазвичай становить 60–80% усіх корпоративних викидів.
Неприємна реальність для команд із закупівель полягає в тому, що Scope 3, Категорію 1 також найважче виміряти і найважче скоротити лише внутрішніми діями. Ви не можете перепроєктувати завод постачальника з головного офісу. Але ви можете обирати постачальників, чиї методи переробки генерують принципово менше вуглецю. Це не маргінальне закупівельне рішення — це стратегічний важіль скорочення викидів, здатний зрушити показники більше, ніж будь-яка внутрішня програма ефективності.
Детальний розбір методології обліку Scope 3 щодо сушених інгредієнтів див. у посібнику зі скорочення вуглецю Scope 3.
Геотермальна енергія — безвуглецеве джерело тепла від природи
Геотермальна енергія — це теплова енергія, накопичена в земній корі. На відміну від сонячної та вітрової, вона не переривчаста. На відміну від біомаси, вона не потребує спалювання. На відміну від атомної, вона не потребує паливних стрижнів чи градирень. Це просто тепло — постійно доступне, відновлюване завдяки радіоактивному розпаду та залишковій енергії формування планети, — яке чекає, щоб його видобули.
Як геотермальні свердловини працюють у харчовій переробці
Принцип простий. Свердловини, пробурені на глибину 200–2 000 метрів, сягають резервуарів гарячої води або пари з температурою від 40 °C до понад 200 °C. Для харчової переробки оптимум — 65–110 °C на гирлі свердловини: такі температури ідеальні для закритих сушильних камер, що після теплообміну працюють із температурою сушильного повітря 40–65 °C.
Гарячу воду піднімають на поверхню, пропускають через пластинчасті або кожухотрубні теплообмінники, що передають теплову енергію чистому сушильному повітрю, а потім повертають у підземний резервуар через нагнітальні свердловини. Замкнений контур означає, що вода не витрачається, а продукти згоряння не утворюються. Електроенергія потрібна лише для циркуляційних насосів і вентиляторів — зазвичай 0,05–0,15 kWh на кілограм сухого продукту порівняно з 2,0–3,5 kWh теплового входу в системі на викопному паливі.
Коефіцієнт викидів усієї геотермальної сушильної операції — з урахуванням електроенергії для насосів із національної мережі Туреччини — становить 2–6 kg CO₂e на GJ поставленого тепла. Для порівняння: природний газ дає 56–62 kg CO₂e на GJ, скраплений газ — 66–72, мазут — 74–78, вугілля — 94–100. Це не поступове покращення. Це скорочення на один-півтора порядки величини.
Синдирги, Балікесір — підприємство Arovela
Геотермальні сушильні потужності Arovela розташовані в районі Синдирги провінції Балікесір, в Егейському геотермальному поясі західної Туреччини. Цей регіон лежить на одній із найактивніших геотермальних зон Європи: температура на гирлі свердловин становить 80–110 °C, а місткість резервуарів десятиліттями забезпечує безперервний видобуток без вимірюваного зниження температури.
Підприємство отримує геотермальне тепло з ліцензованих свердловин і спрямовує його через теплообмінники харчового класу в закриті сушильні камери, що працюють у межах системи ISO 22000 компанії Arovela. Оскільки тепло на гирлі свердловини безкоштовне і доступне 24 години на добу, 365 днів на рік, в операторів немає стимулу піднімати температуру сушіння вище оптимальної заради економії палива. Це принципова відмінність від підприємств на викопному паливі, де тиск часу та вартість енергії штовхають температури вище 70 °C, руйнуючи поживні речовини й колір. Наукове пояснення цієї переваги у збереженні див. у дослідженні збереження вітаміну C.
У результаті виходить виробнича модель, у якій етап сушіння — найбільше окреме джерело викидів у традиційному виробництві сухофруктів — додає до готового продукту майже нульовий вуглець. Решта енергоспоживання підприємства (освітлення, сортувальні лінії, пакувальне обладнання) забезпечується з національної мережі, і ці викиди обліковуються окремо в повному вуглецевому аудиті.
Економіка енергії: геотермія проти викопного палива
Крім викидів, економічна структура геотермальної енергії дає стабільність, з якою викопне паливо не може зрівнятися. Ціни на природний газ і скраплений газ схильні до глобальної сировинної волатильності, геополітичних потрясінь і механізмів ціноутворення на вуглець. Геотермальне тепло після створення інфраструктури свердловин має майже нульову граничну паливну вартість. Операційні витрати обмежуються обслуговуванням насосів, теплообмінників та електроенергією для допоміжних систем.
Ця стабільність витрат безпосередньо перетворюється на стабільність цін FOB для B2B-покупців. Коли найбільший енергетичний ресурс вашого постачальника не прив'язаний до волатильної сировини, контрактні ціни стають передбачуванішими — практична перевага, яку команди із закупівель цінують незалежно від історії про сталість.
Ширше порівняння технологій сушіння, витрат і міркувань для покупців див. у B2B-посібнику з геотермального сушіння.
Порівняння вуглецевого сліду
У таблиці нижче зведено дані оцінки життєвого циклу, нормалізовані на один кілограм сушеного продукту (вихідна сировина — свіжі фрукти з вологістю приблизно 80%, висушені до кінцевої вологості 12–18%). Усі цифри відображають межі «від колиски до воріт» — від приймання сировини на сушильному підприємстві до упакованого, палетизованого продукту, готового до відвантаження. Викиди до воріт ферми, транспорт і кінець життєвого циклу виключено, оскільки вони спільні для всіх методів.
| Метод сушіння | Джерело енергії | kg CO₂e на kg сухого продукту | Доступність протягом року | Ключове обмеження |
|---|---|---|---|---|
| Геотермальний (Arovela) | Підземне тепло | 0,02–0,05 | 24/7/365 | Географічна прив'язка |
| Традиційний гаряче-повітряний | Природний газ / скраплений газ | 0,30–0,50 | Цілий рік | Високі викиди, втрата поживних речовин |
| Сублімаційний | Електроенергія з мережі | 0,80–1,20 | Цілий рік | Дуже висока вартість, енергоємність |
| Сонячний (відкритий) | Сонячне випромінювання | 0,01–0,03 | Лише сезонно | Ризик для безпечності харчових продуктів, нестабільність |
| Сонячно-гібридний | Сонце + електричний резерв | 0,15–0,35 | Частково сезонно | Потребує резерву, змінна продуктивність |
Геотермально висушені фрукти: 0,02–0,05 kg CO₂e на kg
Геотермальний процес сушіння Arovela генерує 0,02–0,05 kg CO₂e на кілограм готових сухофруктів. Ця цифра включає електроенергію, яку споживають циркуляційні насоси, вентилятори та системи моніторингу, розраховану за коефіцієнтом викидів національної мережі Туреччини. Саме тепло — домінантний енергетичний ресурс — відновлюване і не дає викидів від згоряння.
У масштабі підприємства це приблизно 35–90 kg CO₂e на метричну тонну сухого продукту. Для стандартного 20-футового контейнера, що вміщує приблизно 18 метричних тонн сухофруктів, загальні викиди, пов'язані з переробкою, становлять 630–1 620 kg CO₂e — порівняно з 15 300–21 600 kg CO₂e для такого самого контейнера, висушеного традиційним способом. Скорочення — 90–97%.
Традиційний гаряче-повітряний метод: 0,30–0,50 kg CO₂e на kg
Традиційні тунельні та лоткові сушарки на природному газі або скрапленому газі генерують 0,30–0,50 kg CO₂e на кілограм сухого продукту на рівні процесу. Діапазон відображає різницю в тепловому ККД (35–55%), типі палива та віці підприємства. Новіші підприємства із системами рекуперації тепла перебувають на нижній межі; старіші, що спалюють скраплений газ або мазут, — вище.
Ці цифри узгоджуються з опублікованими даними LCA щодо сушильних виробництв у Туреччині, Ірані та Китаї — трьох найбільших світових виробників сухофруктів. Поступові покращення ефективності можуть зрізати 10–20% цього діапазону, але хімія згоряння викопного палива встановлює структурну межу, яку не подолає жодна операційна оптимізація.
Сублімаційний метод: 0,80–1,20 kg CO₂e на kg
Сублімаційна сушка (ліофілізація) споживає 4,0–7,0 kWh мережевої електроенергії на кілограм видаленої води. За середнім енергетичним міксом ЄС (приблизно 0,25 kg CO₂e на kWh) це дає 0,80–1,20 kg CO₂e на кілограм готового продукту. У мережах із великою часткою вугілля цифра ще вища. Попри кращу текстуру та здатність до регідратації, сублімаційна сушка несе вуглецеве навантаження, яке в багатьох мережевих умовах перевищує навіть традиційне гаряче-повітряне сушіння. Детальне порівняння див. у порівнянні сублімаційного та геотермального сушіння.
Сонячне сушіння: змінне, залежне від погоди
Сушіння на відкритому сонці дає найнижчі прямі викиди (0,01–0,03 kg CO₂e на kg), але не може бути надійним комерційним методом для продукту експортної якості. Залежність від погоди, забруднення пилом і комахами, нестабільний контроль вологості та неможливість відповідати стандартам безпечності харчових продуктів ЄС щодо активності води та мікробіологічних лімітів роблять його непридатним для серйозних B2B-ланцюгів постачання. Він лишається поширеним у натуральному господарстві та на місцевих ринках.
Методологія та межі LCA
Усі коефіцієнти викидів у цій статті використовують межі системи «від колиски до воріт» відповідно до ISO 14040/14044 (оцінка життєвого циклу) та ISO 14067 (вуглецевий слід продукції). Функціональна одиниця — один кілограм упакованих, палетизованих сухофруктів біля воріт заводу. Включені процеси: приймання сировини, миття, попередня обробка (де застосовно), сушіння, сортування, калібрування, пакування та палетизація. Виключені: висхідні сільськогосподарські викиди, вихідне перевезення, роздрібне зберігання, споживання та кінець життєвого циклу. Коефіцієнти викидів для мережевої електроенергії розраховані локаційним методом за середніми показниками національної мережі. Коефіцієнти для викопного палива відповідають настановам IPCC 2006 (оновлення 2019) у значеннях «від свердловини до згоряння».
Таке визначення меж узгоджується з тим, як розраховуються коефіцієнти викидів Scope 3, Категорії 1 за GHG Protocol, — тобто цифри можна використовувати безпосередньо в корпоративній вуглецевій інвентаризації покупця без методологічного коригування.
Що означає «майже вуглецево нейтральний» — і чого це не означає
Інтелектуальна чесність необхідна в комунікації щодо сталості. Arovela використовує термін «майже вуглецево нейтральний», а не «вуглецево нейтральний», бо ця різниця важлива — для регуляторної відповідності, для довіри до бренду і для точності будь-якого ESG-звіту, що посилається на наші продукти. Ось де викиди є, де їх немає і як виглядає чесний облік.
Викиди переробки проти всього ланцюга постачання
Сам етап геотермального сушіння генерує майже нульові викиди вуглецю. Це перевірюваний, аудитований факт, підтверджений даними обліку енергії та незалежними вуглецевими оцінками. Коли ми кажемо, що переробка майже вуглецево нейтральна, ми маємо на увазі саме операцію сушіння — етап, що традиційно генерує 55–70% усіх викидів продукту із сухофруктів.
Проте сушений абрикос не матеріалізується біля воріт заводу. Його вирощують на фермі, перевозять на підприємство, переробляють, пакують у матеріали, виготовлені деінде, і перевозять через океани на склад покупця. Кожен із цих етапів має вуглецеву ціну, що лежить поза операцією сушіння.
Транспорт, упаковка та сільськогосподарські ресурси
Репрезентативний розподіл викидів у повному ланцюгу постачання для однієї метричної тонни геотермально висушених фруктів Arovela, доставлених на склад у ЄС:
| Етап ланцюга постачання | kg CO₂e на тонну | Частка в загальному обсязі |
|---|---|---|
| Польові роботи (вирощування, зрошення, збирання) | 80–150 | 22–32% |
| Післязбиральне сушіння (геотермальне) | 20–50 | 5–11% |
| Сортування, калібрування, пакування | 40–80 | 11–17% |
| Пакувальні матеріали (виробництво) | 30–60 | 8–13% |
| Внутрішнє перевезення (Туреччина) | 20–45 | 5–10% |
| Морський фрахт (Туреччина — ЄС) | 60–120 | 16–26% |
| Внутрішня логістика в ЄС | 25–55 | 7–12% |
Разом: приблизно 275–560 kg CO₂e на метричну тонну. Порівняйте це з 1 200–1 800 kg CO₂e для такого самого продукту, висушеного традиційно. Геотермальна перевага скорочує загальний слід на 55–77%, а етап сушіння становить лише 5–11% решти загального обсягу замість традиційних 58–68%.
Чесний облік: звідки беруться залишкові викиди
Залишкові викиди в ланцюгу постачання Arovela мають три джерела:
Сільськогосподарські ресурси. Виробництво та внесення добрив, насосне зрошення, пальне для тракторів і ґрунтові викиди від обробітку дають 80–150 kg CO₂e на метричну тонну. Вони здебільшого поза прямим контролем переробника, але на них можна впливати через угоди контрактного вирощування, що передбачають практики з низьким використанням ресурсів.
Транспорт. Перевезення сировини із садів на підприємство та готового продукту з Туреччини на ринки призначення генерує викиди, пропорційні відстані та виду транспорту. Морський фрахт з Ізміра до Роттердама додає приблизно 15–25 kg CO₂e на метричну тонну — частку від заощаджених викидів переробки.
Упаковка. Гофрокартон, поліетиленові вкладиші та матеріали для палетизації несуть вбудовані викиди власних виробничих процесів. Arovela поступово переходить на упаковку з вторинною сировиною та мономатеріальну упаковку, щоб зменшити цю статтю.
Шлях до справжньої вуглецевої нейтральності
Шлях від майже вуглецево нейтральної до повністю вуглецево нейтральної переробки складається з чотирьох заходів, упорядкованих за впливом і здійсненністю:
- Сонячні PV-панелі на майданчику для заміщення мережевої електроенергії (сортувальні лінії, освітлення, пакувальне обладнання) — наразі на етапі оцінки.
- Парк електромобілів для внутрішніх перевезень між садами та підприємством.
- Партнерства з регенеративного землеробства з контрактними виробниками для скорочення викидів до воріт ферми.
- Сертифіковані кредити на видалення вуглецю для залишкових викидів, які неможливо усунути операційними змінами, — як крайній захід, а не перша стратегія.
Така послідовність відображає принцип: спершу скорочуй, видаляй лише те, чого не можеш скоротити. Саме цей підхід схвалює Science Based Targets initiative (SBTi), і саме він витримує прискіпливу увагу аудиторів, регуляторів та обізнаних покупців.
Рамки ESG-звітності та місце геотермії в них
Регуляторний ландшафт розкриття інформації про сталість стрімко зближується. Чотири рамки нині домінують серед вимог ESG-звітності, з якими мають працювати B2B-покупці харчових продуктів. Кожна з них по-своєму трактує викиди переробки в Scope 3, але всі чотири віддають перевагу даним, специфічним для постачальника, над середньогалузевими — і всі чотири визнають відновлювану енергію на етапі переробки легітимним скороченням викидів.
GHG Protocol Scope 3 (Категорія 1: придбані товари)
Стандарт Scope 3 GHG Protocol визначає три рівні якості даних для коефіцієнтів викидів Категорії 1:
- Рівень 1 (специфічний для постачальника): фактичні енергетичні дані з підприємства постачальника, в ідеалі перевірені третьою стороною. Це найякісніший вхідний показник, якому віддають перевагу аудитори CSRD та оцінювачі CDP.
- Рівень 2 (на рівні продукту): опубліковані вуглецеві сліди продуктів із галузевих баз даних (наприклад, Ecoinvent, коефіцієнти перерахунку DEFRA).
- Рівень 3 (на основі витрат): коефіцієнти викидів на долар закупівельних витрат — найгрубіший метод, який використовують, коли кращих даних немає.
Arovela надає для своїх геотермально висушених продуктів коефіцієнти викидів Рівня 1, специфічні для постачальника, отримані з щорічних енергоаудитів, обліку спожитої електроенергії та даних про теплову потужність на гирлі свердловин. Ці дані можна безпосередньо внести в інвентаризацію Scope 3 покупця на найвищому рівні якості даних, підвищивши як точність, так і готовність корпоративного вуглецевого звіту до підтвердження.
EU CSRD (Директива про корпоративну звітність зі сталого розвитку)
CSRD, що діє для великих компаній із 2025 фінансового року і каскадно поширюється на МСП, які котируються на біржі, з 2026 року, вимагає звітності за Європейськими стандартами звітності зі сталого розвитку (ESRS). ESRS E1 (Зміна клімату) зобов'язує розкривати Scope 3, включно з Категорією 1, з чіткими вимогами щодо:
- документування методології розрахунку;
- градації якості даних (специфічні для постачальника проти оціночних);
- етапів перехідного плану, прив'язаних до реальних скорочень викидів.
Перехід на постачальника з геотермальним сушінням кваліфікується як задокументований захід перехідного плану — аудитований, постійний і без ризику реверсії. Ширший огляд CSRD та пов'язаних регламентів ЄС див. у посібнику для постачальників щодо Зеленого курсу ЄС.
Розкриття CDP Climate
Щорічна кліматична анкета CDP, яку заповнюють понад 23 000 компаній у світі, оцінює респондентів за деталізацією та амбітністю розкриття Scope 3. Високі оцінки вимагають:
- розбивки Scope 3 за категоріями з даними, специфічними для постачальника;
- визначених гарячих точок викидів із задокументованими заходами скорочення;
- кількісно виміряних щорічних скорочень викидів, що пов'язані з конкретними заходами.
Задокументований перехід від традиційно висушених до геотермально висушених інгредієнтів — із коефіцієнтами викидів «до» і «після» — саме той тип заходу, що переводить оцінку CDP з рівня B у територію A-списку.
Science Based Targets initiative (SBTi)
Компанії, що встановлюють науково обґрунтовані цілі в рамках SBTi, мають включати викиди Scope 3, якщо вони становлять понад 40% загальних викидів (що в харчових компаніях майже завжди так). Настанова SBTi FLAG (Forest, Land and Agriculture — ліси, землі та сільське господарство) додатково вимагає:
- короткострокових цілей скорочення Scope 3, узгоджених зі сценаріями 1,5 °C;
- продемонстрованих реальних скорочень викидів (а не компенсацій);
- залучення постачальників як задокументованої стратегії скорочення.
Геотермальна переробка безпосередньо відповідає наголосу траєкторії FLAG на реальних, постійних скороченнях у сільськогосподарському ланцюгу постачання.
Вимоги ESG-рамок і точки даних геотермії
| Рамка | Вимога щодо Scope 3 | Пріоритет щодо якості даних | Як вписується геотермія |
|---|---|---|---|
| GHG Protocol | Розкриття Категорії 1 обов'язкове для повної звітності | Перевага — Рівень 1, специфічний для постачальника | Облікові енергетичні дані, щорічний вуглецевий аудит |
| EU CSRD (ESRS E1) | Розкриття Scope 3 з методологією та градацією якості даних | Специфічні для постачальника над оціночними | Аудитований коефіцієнт викидів на рівні підприємства |
| CDP Climate | Розбивка за категоріями, визначення гарячих точок, заходи скорочення | Дані постачальника оцінюються вище | Задокументований захід із кількісно виміряним скороченням |
| SBTi FLAG | Короткострокова ціль Scope 3, реальні скорочення, залучення постачальників | Виміряні скорочення над заявами про компенсації | Постійна заміна енергії переробки, без ризику реверсії |
| TCFD / ISSB (IFRS S2) | Розкриття кліматичних ризиків і можливостей, включно з ланцюгом створення вартості | Сценарний аналіз із даними постачальника | Стійкість ланцюга постачання (без цінового ризику викопного палива) |
Таке зближення означає, що B2B-покупці, які використовують геотермально висушені інгредієнти, можуть задовольнити кілька рамок звітності одним набором даних, специфічних для постачальника. Один коефіцієнт викидів, належно задокументований, одночасно служить для GHG Protocol, CSRD, CDP і SBTi.
Комерційні переваги для B2B-покупців
Показники сталості дедалі більше стають комерційним входом, а не лише результатом відповідності. Для B2B-покупців сухофруктів рішення перейти на постачальника з геотермальним сушінням дає вимірювані переваги в чотирьох вимірах.
Вимоги ритейлерів щодо сталості
Великі європейські та північноамериканські ритейлери запроваджують для постачальників картки показників сталості, що безпосередньо впливають на рішення про лістинг, розміщення на полиці та промо-підтримку. Tesco Sustainable Supplier Assessment, матриця CSR-показників Lidl, Food Transition Index від Carrefour і Sourcing Values від Whole Foods Market містять метрики вбудованого вуглецю в інгредієнтах.
Постачальник, який може задокументувати скорочення викидів переробки на 90–97%, дає своєму B2B-клієнтові точку даних, що зрушує показник у картці. Для брендів private label — де ритейлер є власником бренду і несе пряму відповідальність за розкриття інформації про ланцюг постачання — це особливо вагомо.
Готовність споживачів платити за сталість
Численні дослідження підтверджують, що сегменти споживачів у ЄС, Великій Британії, США та Японії демонструють вимірювану готовність платити надбавку 10–25% за продукти з перевірюваними показниками сталості. Ключове слово — «перевірюваними». Розмиті заяви про екологічність втрачають вагу; конкретні, кількісні заяви, підкріплені даними третіх сторін, набирають її.
Продукт із сухофруктів, який може вказати вуглецевий слід своєї переробки — 0,02–0,05 kg CO₂e на kg, перевірений незалежним аудитом, — дає ту конкретну заяву, яка знаходить відгук в обізнаних споживачів і проходить регуляторну перевірку за вимогами Директиви ЄС про екологічні заяви (Green Claims Directive).
Переваги в оцінюванні тендерів і RFP
У B2B-закупівлях критерії сталості переходять із додатків категорії «було б добре мати» у зважені розділи оцінювання офіційних тендерів. Опитування EcoVadis 2025 року показало, що 78% фахівців із закупівель нині включають ESG-критерії в оцінку постачальників, а дані про вуглецевий слід є найчастіше запитуваною метрикою.
Коли RFP відводить на сталість 15–25% загальної оцінки (що дедалі частіше трапляється в державних закупівлях ЄС і великих роздрібних тендерах), постачальник з аудитованими, майже нульовими викидами переробки має структурну перевагу в оцінюванні, якої конкуренти із сушінням на викопному паливі не можуть досягти поступовими покращеннями.
Історія бренду та маркетингові матеріали
Для власників брендів, що розробляють споживчі історії про сталість, геотермальна історія надзвичайно переконлива. Вона конкретна (тепло із землі, а не з газового пальника), візуальна (підприємство, свердловини, ландшафт) і науково перевірювана (облікові енергетичні дані, опубліковані коефіцієнти викидів). Вона не спирається на складні механізми компенсації, які споживачам важко зрозуміти чи яким важко довіряти.
Arovela надає B2B-клієнтам документацію про походження, фотографії підприємства та дані про коефіцієнти викидів, які можна безпосередньо включити у звіти бренду зі сталості, текст на упаковці та маркетингові матеріали — за умови власної юридичної перевірки заяв покупцем.
Наочний приклад: показники сталості Arovela
Прихильність Arovela до сталого виробництва сухофруктів — не нещодавній поворот; це засаднича логіка всієї діяльності. Будівництво харчопереробного підприємства на геотермальному родовищі було свідомим інфраструктурним рішенням, а не модернізацією.
Сертифікати та незалежна перевірка
Arovela працює за ISO 22000 (менеджмент безпечності харчових продуктів), ISO 9001 (менеджмент якості) та ISO 27001 (менеджмент інформаційної безпеки). Повний перелік сертифікатів доступний на нашому сайті.
Важливо: сертифікати — не те саме, що вуглецеві дані. Сертифікат підтверджує існування системи менеджменту; коефіцієнт викидів підтверджує, що підприємство фактично викидає. Arovela надає і те, і те: сертифікати систем менеджменту, яких вимагають команди із закупівель для кваліфікації постачальника, і конкретні коефіцієнти викидів, яких вимагають ESG-команди для звітності за Scope 3.
Дані щорічного вуглецевого аудиту
Arovela проводить щорічні енергоаудити, що документують загальне споживання електроенергії з національної мережі, використання геотермального тепла та отримані коефіцієнти викидів на рівні продукту. Ці аудити відповідають методологіям ISO 14064 (інвентаризації парникових газів) та ISO 14067 (вуглецевий слід продукції).
Ключові цифри за останній період аудиту:
- Використання геотермального тепла: 95–97% усієї теплової енергії для сушіння
- Споживання мережевої електроенергії: обмежене насосами, вентиляторами, сортувальними лініями, освітленням і пакувальним обладнанням
- Коефіцієнт викидів на рівні продукту (етап сушіння): 0,02–0,05 kg CO₂e на kg сухого продукту
- Інтенсивність викидів усього підприємства: відстежується та звітується щороку з даними про динаміку рік до року
Ці цифри доступні кваліфікованим B2B-покупцям у складі пакета передконтрактної перевірки. Для покупців, які проводять обов'язкові за CSRD оцінки постачальників, ці дані безпосередньо вписуються в розрахунок Scope 3, Категорії 1.
Сертифікати відновлюваної енергії
Геотермальна енергія, що використовується в сушильних операціях Arovela, кваліфікується як відновлювана і за енергетичним законодавством Туреччини, і за класифікацією Директиви ЄС про відновлювану енергію (RED III). Теплову енергію отримують із ліцензованих геотермальних свердловин, і вона не потребує спалювання, ядерного поділу чи викопного палива.
Для B2B-покупців, які заявляють про вміст відновлюваної енергії у своїх ланцюгах постачання, ця класифікація є регуляторною основою для заяви. На відміну від сертифікатів відновлюваної електроенергії (які можуть передбачати складний ринковий облік), геотермальна теплова енергія фізично споживається на місці — немає розділення атрибутів, немає торгівлі і немає ризику подвійного обліку.
Глибше про те, як ці показники відповідають вимогам ESG-аудиту, див. у посібнику зі сталого сільського господарства та ESG.
Часті запитання (FAQ)
Чи можна заявляти «вуглецево нейтральний» на упаковці сухофруктів? Яка перевірка потрібна?
Заява «вуглецево нейтральний» на споживчій упаковці потребує повної оцінки життєвого циклу (LCA) «від колиски до могили» за методологією ISO 14064 або PAS 2060, що охоплює не лише переробку, а й сільськогосподарські ресурси, транспорт, упаковку та утилізацію після використання. Потім заяву має перевірити акредитована третя сторона, а всі залишкові викиди мають бути компенсовані визнаними кредитами на видалення або уникнення вуглецю. Безпечніший підхід, якому дедалі частіше віддають перевагу згідно з настановами Директиви ЄС про екологічні заяви, — конкретна, кількісна заява на кшталт «висушено на 100% відновлюваній геотермальній енергії» або «вуглецевий слід переробки: 0,02–0,05 kg CO₂e на kg»; обидві можна перевірити без повної компенсації. Розмиті заяви на кшталт «екологічний» чи «зелений» дедалі частіше оскаржуються регуляторами в ЄС і Великій Британії. Як дані Arovela про викиди підтримують саме ваші заяви, дивіться на сторінці сертифікатів.
Скільки CO₂ заощаджує геотермальне сушіння порівняно з традиційним на тонну сухофруктів?
Геотермальне сушіння генерує 35–110 kg CO₂e на метричну тонну готових сухофруктів на етапі переробки. Традиційне сушіння на природному газі генерує 850–1 200 kg CO₂e на метричну тонну на тому самому етапі. Отже, економія становить 740–1 165 kg CO₂e на метричну тонну — скорочення викидів, пов'язаних із переробкою, на 88–95%. Для стандартного 20-футового контейнера, що вміщує приблизно 18 метричних тонн сухофруктів, сукупна економія порівняно з традиційно висушеним еквівалентом становить приблизно 13 000–21 000 kg CO₂e на відвантаження. Ці цифри використовують межі системи «від колиски до воріт» відповідно до ISO 14040/14044 і безпосередньо застосовні до вашої інвентаризації Scope 3, Категорії 1 за GHG Protocol. Повну методологію та порівняльні дані див. у посібнику зі скорочення вуглецю Scope 3 завдяки геотермальному сушінню.
Які категорії викидів Scope 3 застосовуються до закупівель сухофруктів?
Закупівлі сухофруктів належать передусім до Scope 3, Категорії 1 (придбані товари та послуги), яка охоплює всі висхідні викиди, вбудовані в товари, придбані звітною компанією. Сюди входять вирощування фруктів, післязбиральне сушіння, сортування, калібрування, пакувальні матеріали та внутрішнє перевезення до пункту відвантаження. Для харчових компаній Категорія 1 зазвичай становить 60–80% усіх викидів Scope 3 і є також найсуттєвішою ціллю для зобов'язань SBTi FLAG (ліси, землі та сільське господарство). Деякі команди із закупівель також відносять елементи логістики сухофруктів до Категорії 4 (висхідне транспортування та розподіл) залежно від того, де переходять витрати й ризики. Arovela надає для звітності за Категорією 1 коефіцієнти викидів Рівня 1, специфічні для постачальника, — найякісніші вхідні дані за GHG Protocol, що підвищують і точність інвентаризації, і готовність до підтвердження за CSRD. Повний розбір рамки Scope 3 див. у статті про вуглецево нейтральну геотермальну перевагу.
Чи кваліфікується геотермальне сушіння для будь-яких схем вуглецевих кредитів?
Геотермальне сушіння — це передусім механізм уникнення викидів, а не діяльність із видалення вуглецю, тож за більшістю усталених схем, як-от Gold Standard або Verra VCS, воно безпосередньо не генерує вуглецевих кредитів. Вуглецеві кредити видають за вимірювані скорочення або видалення відносно заздалегідь погодженої базової лінії — а геотермальне сушіння, хоча й має радикально нижчі викиди, не передбачає поглинання CO₂ з атмосфери. Втім, геотермальна переробка може відігравати непряму роль у програмах вуглецевих кредитів, якщо покупець реалізує перехідний план SBTi або CSRD, що документує щорічні скорочення Scope 3: перехід від традиційного до геотермального постачальника є задокументованим, кількісно виміряним заходом скорочення, який посилює довіру до будь-якого перехідного плану, поданого до SBTi чи CDP. Сама енергія кваліфікується як відновлювана за Директивою ЄС про відновлювану енергію (RED III), що підтримує звітність щодо відновлюваної енергії. Контекст того, як геотермальні показники відповідають вимогам ESG-аудиту, див. у посібнику зі сталого сільського господарства та ESG-закупівель.
Як ESG-орієнтованим брендам комунікувати перевагу геотермального сушіння споживачам?
Найефективніша споживча комунікація — конкретна й перевірювана, а не розмита й декларативна. Заяви, які добре працюють у споживчих дослідженнях і є захищеними за Директивою ЄС про екологічні заяви, включають: «Висушено на 100% відновлюваній геотермальній енергії з підземних гарячих джерел Туреччини», «Вуглецевий слід переробки незалежно перевірено: менше 0,05 kg CO₂e на kg» та «У виробництві не використовується викопне паливо». Візуальна розповідь — підприємство, геотермальні свердловини, ландшафт західної Туреччини — особливо сильна, бо робить абстрактне поняття відновлюваної енергії відчутним. Бренди, що використовують числову заяву (наприклад, «на 90% нижчі викиди вуглецю на етапі сушіння порівняно з традиційним»), в A/B-тестах стабільно випереджають бренди, які спираються лише на якісну мову про сталість. Arovela надає B2B-клієнтам документацію про походження, дані підприємства та цифри коефіцієнтів викидів, які можна безпосередньо включити у звіти бренду зі сталості та текст на упаковці. Настанови щодо заяв про сталість у контексті ширшої ESG-стратегії див. у посібнику для постачальників натуральних продуктів щодо Зеленого курсу ЄС.
Чи справді геотермально висушені фрукти вуглецево нейтральні?
Сам процес сушіння майже вуглецево нейтральний: він генерує лише 0,02–0,05 kg CO₂e на кілограм сухого продукту — майже повністю від мережевої електроенергії для насосів і вентиляторів, а не від джерела тепла. Проте повний життєвий цикл продукту включає сільськогосподарські ресурси, транспорт і упаковку, які дають додаткові викиди. Arovela використовує термін «майже вуглецево нейтральний», щоб точно описати етап переробки, і надає повні дані про викиди ланцюга постачання покупцям, яким потрібні цифри «від колиски до воріт» або «від колиски до могили» для звітності за Scope 3.
Чим геотермальне сушіння відрізняється від купівлі вуглецевих компенсацій?
Вони принципово різні. Геотермальне сушіння — це фізичне уникнення викидів: вуглець узагалі не утворюється, бо викопне паливо не спалюється. Вуглецеві компенсації — це фінансові інструменти, що фінансують скорочення або видалення викидів деінде, щоб компенсувати викиди, які вже відбулися. І SBTi, і EU CSRD віддають пріоритет реальним скороченням викидів над механізмами компенсації. Для покупців, які вибудовують надійні шляхи декарбонізації, уникнення викидів на рівні постачальника завдяки геотермальній переробці є якіснішим заходом, ніж купівля компенсацій для покриття викидів постачальника, що працює на викопному паливі.
Чи можна використовувати дані Arovela про викиди в корпоративному звіті Scope 3?
Так. Arovela надає специфічні для постачальника коефіцієнти викидів, розраховані за методологією ISO 14067 і придатні для звітності Рівня 1 (специфічної для постачальника) за стандартом Scope 3 GHG Protocol. Ці дані можна безпосередньо використовувати в інвентаризації Категорії 1 (придбані товари та послуги), і вони розраховані на те, щоб витримати незалежне підтвердження за CSRD та процеси верифікації CDP. Коефіцієнти викидів оновлюються щороку після енергоаудиту підприємства.
Чи впливає геотермальне сушіння на смак або якість продукту?
Геотермальне сушіння працює за 40–65 °C — суттєво нижче, ніж традиційне гаряче-повітряне сушіння за 70–90 °C. Нижчий температурний діапазон зберігає 70–85% вітаміну C, утримує природний колір і ароматичні сполуки та усуває поверхневе затвердіння й побуріння за реакцією Маяра, що супроводжують високотемпературні процеси. Оцінки сенсорних панелей стабільно ставлять геотермально висушеним фруктам вищі бали за колір, аромат і текстуру, ніж традиційно висушеним аналогам із тієї самої партії врожаю. Детальні дослідницькі дані див. у статті про науку збереження вітаміну C.
Який мінімальний обсяг замовлення для геотермально висушених фруктів?
Комерційні переговори починаються з одного 20-футового контейнера (приблизно 18 метричних тонн). Для кваліфікації доступні зразки обсягом 1–5 kg з повним сертифікатом аналізу (CoA) та документацією щодо вуглецевого сліду. Для роздрібної упаковки private label MOQ на один SKU починається від 5 000–10 000 одиниць залежно від формату. Повний перелік категорії дивіться в асортименті геотермально висушених фруктів.
Співпрацюйте зі сталим постачальником
Перехід до низьковуглецевих ланцюгів постачання більше не є опціональним для харчових брендів, що працюють на регульованих ринках. EU CSRD, CDP Climate, SBTi FLAG і картки показників сталості ритейлерів зближуються, роблячи дані про викиди на рівні постачальника закупівельною вимогою, а не прагненням команди зі сталого розвитку.
Геотермально висушені фрукти Arovela мають на 93–97% нижчі викиди переробки, ніж традиційні альтернативи, що підтверджено аудитованими енергетичними даними, вуглецевим обліком, узгодженим зі стандартами ISO, і щорічною незалежною перевіркою. Для B2B-покупців, яким потрібні реальні скорочення викидів — не компенсації, не оцінки, не декларативні цілі, — це найвпливовіше окреме рішення щодо закупівель, доступне в категорії сухофруктів.
Запросіть ціну, щоб отримати актуальні ціни, деталі щодо MOQ, специфікації продуктів і специфічні для постачальника дані про коефіцієнти викидів, які потрібні вашій ESG-команді для звітності за Scope 3. Вкажіть у запиті свої вимоги до звітності зі сталого розвитку, і ми підготуємо пакет документації відповідно до них.
