Najważniejsze wnioski
- Certyfikat analizy (CoA) to dokument laboratoryjny dotyczący konkretnej partii, który potwierdza, czy wysyłka suszonych owoców spełnia uzgodnione specyfikacje w zakresie wilgotności, zanieczyszczeń, pozostałości pestycydów, wskaźników mikrobiologicznych i klasyfikacji fizycznej. To najważniejszy pojedynczy dokument w zakupach suszonych owoców B2B i podstawa każdej decyzji o przyjęciu partii.
- Limity aflatoksyn różnią się radykalnie między rynkami — UE egzekwuje 2 ppb dla aflatoksyny B1 i 4 ppb dla sumy w suszonych owocach do bezpośredniego spożycia (6 i 10 ppb dla suszonych fig), podczas gdy amerykańska FDA dopuszcza 20 ppb sumy, a Japonia stosuje 10 ppb sumy. Zaopatrywanie kilku rynków z jednej partii wymaga badania względem najsurowszej mającej zastosowanie normy.
- Parametry fizyczne, takie jak zawartość wilgoci i aktywność wody, decydują o stabilności w przechowywaniu i bezpośrednio o wartości handlowej. Suszone figi powyżej 24% wilgotności, suszone morele powyżej 25% czy sułtanki powyżej 16% są narażone na podwyższone ryzyko rozwoju pleśni podczas transportu i przechowywania, niezależnie od tego, co pokazują wyniki mikrobiologiczne w chwili badania.
- Badanie przesiewowe pozostałości pestycydów na podstawie rozporządzenia UE 396/2005 stosuje domyślny NDP 0,01 mg/kg tam, gdzie nie ustalono limitu dla danej uprawy. Panel wielopozostałościowy obejmujący ponad 500 związków to właściwa inwestycja przy pierwszej kwalifikacji dostawcy; panele celowane wystarczają do bieżącej, rutynowej weryfikacji sprawdzonych dostawców.
- Sygnały ostrzegawcze w CoA — brak numerów partii, laboratoria bez akredytacji ISO 17025, identyczne wyniki dla wielu partii albo daty badań niepasujące do produkcji — powinny uruchamiać natychmiastową eskalację. CoA, który nie przetrwałby urzędowego audytu dokumentów, nie ochroni twojej firmy w razie odmowy importu albo wycofania produktu.
Wprowadzenie
Umiejętność czytania certyfikatu analizy suszonych owoców jest obowiązkowa dla każdego kupującego B2B, który importuje suszone figi, morele, sułtanki, rodzynki czy inne odwodnione owoce w ilościach handlowych. CoA nie jest dokumentem marketingowym. To raport analityczny, sporządzony przez wykwalifikowane laboratorium według określonych metod badawczych, potwierdzający, że konkretna partia produkcyjna spełnia — albo nie spełnia — specyfikację jakościową nabywcy.
Konsekwencje błędnego odczytania albo zignorowania danych z CoA są konkretne: zatrzymanie importu na granicy, kary regulacyjne, reklamacje klientów, wycofania produktów i utrata reputacji, której odbudowa trwa latami. Powiadomienia unijnego systemu RASFF (System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach) dotyczące suszonych owoców — zwłaszcza przekroczeń aflatoksyn i ochratoksyny A — są publikowane co tydzień i można je publicznie przeszukiwać. Nazwa twojej firmy zostaje na tej liście na stałe.
Ten przewodnik omawia w praktycznych szczegółach każdą sekcję CoA suszonych owoców. Obejmuje metadane nagłówka, które przesądzają o wiarygodności dokumentu, parametry fizyczne decydujące o klasie handlowej, progi zanieczyszczeń chemicznych różniące się w zależności od rynku docelowego, limity pozostałości pestycydów odmienne w ramach regulacyjnych UE, USA i Japonii oraz normy mikrobiologiczne warunkujące zwolnienie partii pod kątem bezpieczeństwa żywności. Pokazuje też, jak rozpoznać sfałszowane lub niewystarczające CoA i jak wymagać od dostawców lepszej dokumentacji.
Jeśli dopiero zaczynasz kupować suszone owoce z Turcji, szerszy kontekst zakupowy daje nasz przewodnik po hurtowym zaopatrzeniu w suszone owoce. Ogólne wprowadzenie do interpretacji CoA surowców roślinnych znajdziesz w naszym przewodniku po CoA surowców roślinnych. Niniejszy artykuł skupia się wyłącznie na suszonych owocach — na parametrach, limitach i różnicach regulacyjnych między rynkami, które czynią tę kategorię wyjątkowo wymagającą.
Czym jest certyfikat analizy i dlaczego ma znaczenie dla suszonych owoców
Certyfikat analizy to formalny raport analityczny wystawiony przez laboratorium — najlepiej akredytowane zgodnie z ISO 17025 w odpowiednim zakresie badań — potwierdzający wyniki badań wykonanych na konkretnej partii produktu. W przypadku suszonych owoców obejmuje on zwykle parametry fizyczne (wilgotność, aktywność wody, klasę wielkości, barwę, liczbę wad), zanieczyszczenia chemiczne (aflatoksyny, ochratoksynę A, metale ciężkie, pozostałości siarczynów, jeśli dotyczy), pozostałości pestycydów i wskaźniki mikrobiologiczne.
CoA pełni funkcję podstawowego dowodu należytej staranności w razie postępowania urzędowego. Gdy inspektor graniczny w Rotterdamie albo kontroler FDA w Los Angeles kwestionuje bezpieczeństwo twojej wysyłki, CoA jest pierwszym dokumentem, o który prosi. Jeśli go nie ma, jest niekompletny albo nieprzekonujący, wysyłka zostaje zatrzymana — a koszty zatrzymania rosną z każdym dniem.
Karta specyfikacji a CoA dla konkretnej partii
Najczęstszym błędem dokumentacyjnym w zakupach suszonych owoców jest traktowanie karty specyfikacji tak, jakby była CoA. To zasadniczo różne dokumenty, służące różnym celom.
Karta specyfikacji to dokument na poziomie produktu. Opisuje docelowy profil jakościowy kategorii produktu — typowy zakres wilgotności, dopuszczalny zakres barwy, tolerancję wad, standardowe opakowanie. Dotyczy wszystkich partii i nie odwołuje się do konkretnych wyników laboratoryjnych. Przydaje się przy wstępnej kwalifikacji dostawcy i uzgadnianiu zamówienia, ale nie stanowi dowodu jakości konkretnej partii.
CoA dla konkretnej partii zawiera numer partii produkcyjnej, nazwę laboratorium i numer akredytacji, datę przyjęcia i analizy próbki, poszczególne wyniki badań według określonych metod oraz ocenę „spełnia/nie spełnia” względem uzgodnionych limitów. Dotyczy jednej partii i tylko jednej. Każda wysłana partia musi mieć własny CoA — ponowne użycie CoA wcześniejszej partii to zdarzenie dyskwalifikujące, a nie sposób na oszczędność.
Oceniając dostawców, sprawdź na wczesnym etapie kwalifikacji, czy rozumieją to rozróżnienie. Dostawcy, którzy w odpowiedzi na prośbę o CoA dla konkretnej partii przysyłają ogólną kartę specyfikacji, albo nie znają oczekiwań międzynarodowych kupujących, albo celowo unikają odpowiedzialności na poziomie partii. Żaden z tych scenariuszy nie budzi zaufania. Nasz przewodnik po certyfikacji ISO/HACCP wyjaśnia szersze ramy zarządzania jakością, na których opiera się rzetelna dokumentacja CoA.
Kiedy CoA cię chroni — a kiedy nie
CoA chroni cię, gdy dotyczy konkretnej partii, został wykonany przez akredytowane laboratorium, sporządzony w terminie spójnym z datami produkcji i wysyłki oraz odniesiony do właściwych limitów regulacyjnych dla twojego rynku docelowego. W takich warunkach CoA dowodzi należytej staranności: podjąłeś rozsądne kroki, aby zweryfikować bezpieczeństwo i jakość produktu przed wprowadzeniem go do swojego łańcucha dostaw.
CoA nie chroni cię, gdy jest ogólny (bez numeru partii), wykonany przez nieakredytowane laboratorium, datowany na miesiące przed właściwym oknem produkcji albo po nim, albo odniesiony do niewłaściwych norm. CoA pokazujący limity aflatoksyn amerykańskiej FDA jest bez znaczenia, jeśli importujesz do UE, gdzie limit sumy aflatoksyn dla suszonych owoców do bezpośredniego spożycia jest pięciokrotnie surowszy. CoA z laboratorium bez zakresu ISO 17025 obejmującego badania mykotoksyn nie ma mocy regulacyjnej w postępowaniu egzekucyjnym.
CoA nie chroni cię też przed zdarzeniami, które następują po badaniu. Jeśli partię zbadano w zakładzie produkcyjnym, a potem przez trzy miesiące przed wysyłką przechowywano w magazynie bez kontroli wilgotności, wyniki mikrobiologiczne i wilgotność podane w CoA mogą już nie odzwierciedlać rzeczywistego stanu towaru w chwili dostawy. Dlatego obok samego CoA liczą się protokół pobierania próbek, warunki przechowywania i harmonogram wysyłki.
Anatomia CoA suszonych owoców — sekcja po sekcji
Prawidłowo zbudowany CoA suszonych owoców zawiera odrębne sekcje, z których każda niesie informacje, jakie specjaliści ds. zakupów i jakości powinni zweryfikować przed zatwierdzeniem partii do przyjęcia.
Nagłówek i metadane
Nagłówek przesądza o wiarygodności i identyfikowalności dokumentu. Brakujące pola nagłówka to najczęstszy wczesny sygnał ostrzegawczy CoA niespełniającego standardów.
| Pole | Opis | Kryteria zaliczenia | Częsty sygnał ostrzegawczy |
|---|---|---|---|
| Nazwa laboratorium | Pełna nazwa prawna laboratorium badawczego | Podmiot możliwy do zidentyfikowania i zweryfikowania | Ogólna nazwa bez adresu i numeru rejestracji |
| Numer akredytacji | Numer i zakres akredytacji ISO 17025 | Ważna, aktualna akredytacja obejmująca wymienione rodzaje badań | Brak numeru akredytacji albo akredytacja wygasła |
| Identyfikacja próbki | Nazwa produktu, numer partii, numer referencyjny dostawcy | Zgodna z twoim zamówieniem i dokumentami wysyłkowymi | Ogólna nazwa produktu bez numeru partii |
| Data przyjęcia próbki | Data kalendarzowa przyjęcia próbki przez laboratorium | Spójna z harmonogramem produkcji i wysyłki | Brak daty albo data niespójna z datą produkcji partii |
| Data analizy | Data (daty) kalendarzowa wykonania badań | W ciągu dni lub tygodni od przyjęcia próbki | Data analizy na miesiące przed datą wysyłki |
| Odniesienia do metod | Normy metod analitycznych przywołane dla każdego badania | Uznane metody (ISO, AOAC, EN, FDA BAM) | Brak odniesienia do metody albo „metoda własna” bez szczegółów |
| Numer raportu | Unikalny identyfikator raportu laboratoryjnego | Kolejny, identyfikowalny system numeracji | Brak numeru raportu albo dokument nienumerowany |
| Analityk / osoba upoważniona do podpisu | Imię i nazwisko albo identyfikator odpowiedzialnego analityka | Wymagane na mocy ISO 17025 | Dokument niepodpisany albo niepodpisany dokument cyfrowy |
Jeśli nagłówek jest niekompletny — zwłaszcza gdy brakuje numeru akredytacji, numeru partii albo odniesień do metod — CoA nie przechodzi podstawowego audytu dokumentacji. Nie przechodź do oceny wyników analitycznych, dopóki nagłówek nie zostanie zaliczony. Dobrze zbudowany nagłówek to warunek wstępny, a nie opcjonalny detal. Na naszej stronie z certyfikatami sprawdzisz, jakie normy Arovela stosuje do własnej dokumentacji.
Parametry fizyczne
Parametry fizyczne określają klasę handlową i stabilność suszonych owoców w przechowywaniu. To pierwsze wyniki, które sprawdza większość kupujących, ponieważ bezpośrednio wpływają na użyteczność produktu, trwałość i wartość.
| Parametr | Metoda | Limit dla suszonych fig | Limit dla suszonych moreli | Limit dla rodzynek / sułtanek |
|---|---|---|---|---|
| Zawartość wilgoci (%) | ISO 1026 / AOAC 934.06 | 22–26 | 20–25 | 13–16 |
| Aktywność wody (Aw) | ISO 18787 / AOAC 978.18 | ≤ 0,70 | ≤ 0,68 | ≤ 0,60 |
| Klasa wielkości (mm lub liczba sztuk/kg) | Klasyfikacja ręczna / sortowanie EN | Według kontraktu (np. 28+ mm) | Według kontraktu (np. wielkość 1–4) | Według kontraktu (np. 180–220/100 g) |
| Barwa (L* a* b* lub wizualnie) | Kolorymetr / wzorzec wizualny | Od bursztynowej do ciemnobrązowej, zależnie od klasy | Jaskrawopomarańczowa (traktowane SO2) lub ciemnobrązowa (ekologiczne) | Od jasnozłotej (sułtanki) do ciemnobrązowej (rodzynki) |
| Liczba wad (%) | Kontrola ręczna według Codex STAN | ≤ 5% liczbowo (uszkodzenia przez owady, widoczna pleśń, uszkodzenia mechaniczne) | ≤ 4% liczbowo | ≤ 5% liczbowo |
| Ciała obce (%) | Kontrola ręczna | ≤ 0,5% masowo | ≤ 0,5% masowo | ≤ 0,5% masowo |
| Pozostałość SO2 (mg/kg) | Monier-Williams / EN 1988-1 | Nie dotyczy (zwykle niesiarkowane) | ≤ 2000 (konwencjonalne) / ≤ 100 (ekologiczne) | ≤ 1500 (konwencjonalne) / ≤ 100 (ekologiczne) |
Zawartość wilgoci to najważniejszy pojedynczy parametr fizyczny. Bezpośrednio decyduje o stabilności w przechowywaniu (wyższa wilgotność przyspiesza wzrost pleśni), masie (a więc o koszcie jednostki suchej masy) i teksturze (oczekiwania konsumentów różnią się w zależności od produktu). Partia suszonych fig o wilgotności 26% jest na górnej granicy — wciąż w specyfikacji, ale wymaga starannego monitorowania warunków przechowywania. Ta sama partia przechowywana przez cztery tygodnie w magazynie bez kontroli klimatu może łatwo wejść w strefę pleśni.
Aktywność wody to dokładniejszy wskaźnik ryzyka mikrobiologicznego niż sama zawartość wilgoci. Aw poniżej 0,65 skutecznie zapobiega kiełkowaniu pleśni w większości warunków przechowywania. Aw między 0,65 a 0,70 to strefa ryzyka, w której wahania temperatury podczas transportu mogą wywołać kondensację i miejscową pleśń. Aw powyżej 0,70 wymaga zarządzania łańcuchem chłodniczym albo oznaczenia krótkiej trwałości.
Pozostałość dwutlenku siarki ma znaczenie w przypadku konwencjonalnych suszonych moreli i sułtanek, w których SO2 stosuje się jako konserwant i środek utrwalający barwę. Limity UE to 2000 mg/kg dla suszonych moreli i 1500 mg/kg dla sułtanek. Certyfikacja ekologiczna wymaga SO2 poniżej granicy wykrywalności albo poniżej 100 mg/kg, w zależności od jednostki certyfikującej. Jeśli zaopatrujesz kanały ekologiczne, CoA musi wprost podawać pozostałość SO2 względem progu ekologicznego — a nie limitu konwencjonalnego. Szczegółowe omówienie wymagań dokumentacyjnych dla produktów ekologicznych znajdziesz w naszym przewodniku po certyfikacji ekologicznej.
Kupujący, którzy zaopatrują się w tureckich zakładach suszenia geotermalnego, korzystają z przewagi procesowej: suszenie geotermalne osiąga docelowe poziomy wilgotności przez kontrolowane odwadnianie w niskiej temperaturze, które zachowuje barwę i profil odżywczy bez interwencji chemicznej. Oznacza to niższe pozostałości SO2 w owocach traktowanych konwencjonalnie i stale ścisłą kontrolę wilgotności między partiami. Dostępne produkty znajdziesz w naszej ofercie owoców suszonych geotermalnie.
Badania zanieczyszczeń chemicznych
Mykotoksyny — przede wszystkim aflatoksyny (B1, B2, G1, G2) i ochratoksyna A — to zanieczyszczenia chemiczne o najpoważniejszych konsekwencjach w suszonych owocach. Skażenie aflatoksynami odpowiada za większość powiadomień unijnego systemu RASFF dotyczących suszonych fig i innych owoców z drzew. Limity regulacyjne znacznie różnią się między rynkami docelowymi, a zaopatrywanie kilku regionów z jednej partii wymaga badania względem najsurowszej mającej zastosowanie normy.
| Zanieczyszczenie | UE (rozporządzenie (UE) 2023/915) | USA (FDA CPG 555.400) | Codex Alimentarius | GCC / GSO | Japonia (MHLW) |
|---|---|---|---|---|---|
| Aflatoksyna B1 | ≤ 2 ppb (bezpośrednie spożycie) / ≤ 5 ppb (dalsze przetwarzanie); ≤ 6 ppb suszone figi | Brak osobnego limitu B1 | ≤ 10 ppb | ≤ 5 ppb (bezpośrednie spożycie) | Brak osobnego limitu B1 |
| Suma aflatoksyn (B1+B2+G1+G2) | ≤ 4 ppb (bezpośrednie spożycie) / ≤ 10 ppb (dalsze przetwarzanie); ≤ 10 ppb suszone figi | ≤ 20 ppb | ≤ 15 ppb | ≤ 10 ppb (bezpośrednie spożycie) | ≤ 10 ppb |
| Ochratoksyna A | ≤ 8 ppb (suszone owoce winorośli i suszone figi) / ≤ 2 ppb (pozostałe suszone owoce) | Brak formalnego limitu (poziom działania bywa różny) | W trakcie przeglądu | ≤ 15 ppb | Brak formalnego limitu |
| Fumonizyny (B1+B2) | Nie dotyczy większości suszonych owoców | Nie dotyczy większości suszonych owoców | Nie dotyczy | Nie dotyczy | Nie dotyczy |
| Deoksyniwalenol (DON) | Nie dotyczy większości suszonych owoców | Nie dotyczy większości suszonych owoców | Nie dotyczy | Nie dotyczy | Nie dotyczy |
| Patulina | ≤ 50 ppb (dotyczy produktów z jabłek) | ≤ 50 ppb (sok jabłkowy/produkty z jabłek) | ≤ 50 ppb (produkty z jabłek) | ≤ 50 ppb | ≤ 50 ppb |
Z tej tabeli wynika kilka kluczowych wniosków. Po pierwsze, UE jest najsurowszym dużym rynkiem pod względem aflatoksyny B1: narzuca limit 2 ppb dla suszonych owoców do bezpośredniego spożycia, podczas gdy podejście amerykańskie reguluje wyłącznie sumę aflatoksyn na poziomie 20 ppb. Jeśli kupisz partię zbadaną tylko względem limitów amerykańskich i spróbujesz wwieźć ją do UE, partia może nie przejść kontroli na granicy, mimo że spełniała wymagania USA.
Po drugie, UE rozróżnia suszone owoce przeznaczone do bezpośredniego spożycia i suszone owoce przeznaczone do dalszego przetwarzania (sortowania, czyszczenia albo zastosowania jako składnik). Limity dla klasy przetwórczej (B1 ≤ 5 ppb, suma ≤ 10 ppb) są łagodniejsze niż limity dla produktów do bezpośredniego spożycia (B1 ≤ 2 ppb, suma ≤ 4 ppb). Twój CoA musi odzwierciedlać właściwe oznaczenie przeznaczenia.
Po trzecie, ochratoksyna A to rosnący problem regulacyjny dla suszonych owoców winorośli (rodzynki, sułtanki, koryntki) i suszonych fig. Limit UE wynosi 8 ppb dla obu kategorii i 2 ppb dla wszystkich pozostałych suszonych owoców — partia suszonych moreli podlega więc ostrzejszemu limitowi OTA niż partia sułtanek. Upewnij się, że twój CoA obejmuje badanie ochratoksyny A, jeśli twoja kategoria produktu podlega tym limitom.
Kompleksowe omówienie przepisów dotyczących aflatoksyn i mykotoksyn na wszystkich głównych rynkach importowych znajdziesz w naszym osobnym przewodniku po limitach aflatoksyn na poszczególnych rynkach. Metody analityczne oznaczania aflatoksyn — HPLC z detekcją fluorescencyjną (AOAC 999.07) i LC-MS/MS — podaje się w CoA w kolumnie odniesień do metod. Oczyszczanie na kolumnie powinowactwa immunologicznego, a następnie HPLC-FLD, to metoda odniesienia przywoływana wraz z rozporządzeniem Komisji (UE) 2023/915, które zastąpiło rozporządzenie (WE) nr 1881/2006. Szybkie zestawy przesiewowe oparte na ELISA są dopuszczalne do wstępnych badań wewnętrznych, ale nie wystarczają jako jedyna metoda w CoA przeznaczonym do wykazania zgodności regulacyjnej.
Badanie przesiewowe pozostałości pestycydów
Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości pestycydów (NDP) w suszonych owocach regulują różne ramy prawne w zależności od rynku docelowego. Ramy UE wynikające z rozporządzenia (WE) 396/2005 są najbardziej kompleksowe: ustalają NDP dla setek kombinacji pestycyd–uprawa i stosują domyślny NDP 0,01 mg/kg tam, gdzie nie ustalono konkretnego limitu.
| Pestycyd | NDP UE (mg/kg) | NDP US EPA (mg/kg) | NDP Japonia (mg/kg) | Często występuje w |
|---|---|---|---|---|
| Chloropiryfos | 0,01 (domyślny, zakazany w UE od 2020 r.) | 1,0 (figi), 0,01 (rodzynki) | 0,01 (domyślny) | Figi, owoce przetwarzane z cytrusami |
| Acetamipryd | 0,4 (suszone winogrona), 0,01 (figi) | 1,2 (rodzynki), 0,5 (figi) | 2,0 (suszone winogrona) | Sułtanki, rodzynki |
| Boskalid | 5,0 (suszone winogrona), 0,01 (figi) | 7,0 (rodzynki) | 10,0 (suszone winogrona) | Sułtanki, rodzynki |
| Karbendazym | 0,1 (suszone owoce ogólnie) | 10,0 (rodzynki) | 3,0 (suszone winogrona) | Morele, sułtanki |
| Fludioksonil | 5,0 (suszone winogrona), 0,01 (figi) | 5,0 (rodzynki), 3,0 (figi) | 7,0 (suszone winogrona) | Sułtanki, rodzynki |
| Metalaksyl / mefenoksam | 1,0 (suszone winogrona), 0,01 (figi) | 2,0 (rodzynki) | 1,0 (suszone winogrona) | Sułtanki, rodzynki |
| Iprodion | 0,01 (niezatwierdzony w UE od 2018 r.) | 10,0 (rodzynki) | 5,0 (suszone winogrona) | Sułtanki, rodzynki |
| Pyriproksyfen | 0,05 (figi), 1,0 (suszone winogrona) | 0,2 (figi), 1,0 (rodzynki) | 0,3 (figi) | Figi, daktyle |
| Cypermetryna | 0,05 (suszone owoce), 1,0 (konkretnie suszone winogrona) | 1,0 (rodzynki) | 2,0 (suszone winogrona) | Przechowywane suszone owoce (fumigacja) |
Współczynnik zagęszczenia to kluczowa kwestia w suszonych owocach, którą wielu kupujących pomija. Gdy świeże owoce są suszone, pozostałości pestycydów zagęszczają się proporcjonalnie do utraconej wody. Świeże winogrono z pozostałością 0,5 mg/kg może dać rodzynkę z pozostałością od 1,5 do 2,5 mg/kg, w zależności od stopnia odwodnienia. Unijne NDP dla suszonych owoców uwzględniają ten współczynnik zagęszczenia, ale nie wszystkie ramy regulacyjne wprowadzają tę korektę wprost. Porównując wartości NDP między rynkami, sprawdź, czy podany limit dotyczy produktu suszonego, czy świeżego odpowiednika.
Wielopozostałościowe badanie przesiewowe metodami LC-MS/MS i GC-MS/MS obejmujące ponad 500 związków to właściwe podejście analityczne przy pierwszej kwalifikacji dostawcy. Koszt wynosi od 150 EUR do 300 EUR za próbkę, w zależności od laboratorium. Przy bieżących badaniach sprawdzonych dostawców o udokumentowanej historii opłacalne są panele celowane obejmujące 10 do 15 związków najwyższego ryzyka dla danego rodzaju uprawy, w cenie od 50 EUR do 100 EUR za próbkę.
Tureckie suszone owoce z zakładów suszenia geotermalnego korzystają ze strukturalnie korzystnego profilu pestycydowego. Duża część tureckiej produkcji suszonych fig, moreli i sułtanek pochodzi z regionów egejskiego i śródziemnomorskiego, gdzie tradycyjne praktyki uprawy wiążą się z mniejszym zużyciem środków chemicznych niż w rolnictwie uprzemysłowionym. Suszenie geotermalne przetwarza owoce w kontrolowanej temperaturze bez fumigacji po zbiorze — inaczej niż niektóre konwencjonalne systemy suszenia magazynowego, w których bywa stosowany bromek metylu albo fosforowodór. W efekcie wielopozostałościowe badania tureckich suszonych owoców rutynowo dają wyniki poniżej LOQ w całym panelu. Niezależna weryfikacja na podstawie danych z akredytowanego laboratorium jest zawsze wymagana; same deklaracje dostawcy nie wystarczają.
Limity mikrobiologiczne
Badania mikrobiologiczne potwierdzają, że partia suszonych owoców nie zawiera drobnoustrojów chorobotwórczych na poziomach zagrażających bezpieczeństwu żywności. Odpowiednie parametry, limity i odniesienia do metod różnią się w zależności od rynku docelowego i przeznaczenia.
| Parametr | Wytyczna UE (WE 2073/2005, higiena procesu) | Norma USA (wytyczne FDA) | Wewnętrzna dobra praktyka | Odniesienie do metody |
|---|---|---|---|---|
| Ogólna liczba drobnoustrojów tlenowych (TPC) | ≤ 10^5 CFU/g | ≤ 10^5 CFU/g | ≤ 10^4 CFU/g | ISO 4833 / AOAC 990.12 |
| Ogólna liczba drożdży i pleśni | ≤ 10^4 CFU/g | ≤ 10^4 CFU/g | ≤ 10^3 CFU/g | ISO 21527 / AOAC 997.02 |
| Enterobacteriaceae | ≤ 10^3 CFU/g | Brak konkretnego wymogu | ≤ 10^2 CFU/g | ISO 21528 |
| E. coli | ≤ 100 CFU/g | ≤ 100 CFU/g | ≤ 10 CFU/g | ISO 16649 / AOAC 991.14 |
| Salmonella spp. | Nieobecna w 25 g (n=5, c=0) | Nieobecna w 25 g | Nieobecna w 25 g | ISO 6579 / FDA BAM Ch. 5 |
| Listeria monocytogenes | Nieobecna w 25 g (dla żywności RTE) | Zerowa tolerancja dla RTE | Nieobecna w 25 g | ISO 11290 / FDA BAM Ch. 10 |
| Bakterie z grupy coli | ≤ 10^3 CFU/g | ≤ 10^3 CFU/g | ≤ 10^2 CFU/g | ISO 4832 / AOAC 991.14 |
Kolumna „wewnętrzna dobra praktyka” przedstawia ostrzejsze limity, które dbający o jakość kupujący narzucają ponad minima regulacyjne. Ustalenie specyfikacji na 10^4 CFU/g dla ogólnej liczby drobnoustrojów zamiast regulacyjnych 10^5 daje margines bezpieczeństwa na wypadek wzrostu liczebności podczas transportu i przechowywania. Margines ten jest szczególnie ważny przy wysyłkach o długim czasie przewozu — suszone owoce wysyłane drogą morską z Turcji do Azji Wschodniej mogą być w drodze od czterech do sześciu tygodni, a wahania temperatury w tym czasie mogą sprzyjać namnażaniu drobnoustrojów nawet w prawidłowo wysuszonym produkcie.
Główne przyczyny niezgodności mikrobiologicznych w suszonych owocach są przewidywalne i w dużej mierze możliwe do uniknięcia: niewystarczające wysuszenie (zawartość wilgoci powyżej bezpiecznego progu w chwili pakowania), zanieczyszczenie krzyżowe podczas obróbki pozbiorczej (wspólny sprzęt, niehigieniczne warunki pakowania), kondensacja podczas transportu (cykle temperatur w przewozie kontenerowym) i długie przechowywanie w obiektach bez kontroli wilgotności. CoA pokazujący akceptowalne liczebności drobnoustrojów w chwili produkcji nie gwarantuje takich samych wyników w chwili dostawy, jeśli warunki przechowywania i transportu zostały naruszone.
Kupującym, którzy oceniają standardy zakładu produkcyjnego, certyfikacja FSSC 22000 albo BRC daje pewność na poziomie systemu, że zasady HACCP są wdrożone. Certyfikacja zakładu nie zastępuje jednak badań mikrobiologicznych konkretnej partii w CoA. Potrzebne jest jedno i drugie — certyfikacja jako bramka kwalifikacji dostawcy, a badania konkretnej partii jako bramka zwolnienia wysyłki. Nasz przewodnik po ISO/HACCP szczegółowo omawia relację między certyfikacją systemu zarządzania a badaniami analitycznymi.
Metale ciężkie
Zanieczyszczenie metalami ciężkimi — ołowiem (Pb), kadmem (Cd), arsenem (As), rtęcią (Hg) — w suszonych owocach pochodzi ze skażenia gleby, jakości wody do nawadniania, depozycji atmosferycznej, a sporadycznie ze sprzętu przetwórczego lub opakowań. Współczynnik zagęszczenia, który dotyczy pozostałości pestycydów, dotyczy też metali ciężkich: suszenie zagęszcza metale razem ze wszystkimi innymi nielotnymi składnikami.
| Metal | Limit UE (rozporządzenie (UE) 2023/915) | Codex Alimentarius (GSCTF) | US FDA (wytyczne/poziomy działania) | Metoda |
|---|---|---|---|---|
| Ołów (Pb) | 0,10 mg/kg (suszone owoce winorośli), 0,50 mg/kg (suszone owoce ogólnie) | 0,10 mg/kg (suszone owoce winorośli) | Brak formalnego limitu; poziom działania bywa różny | ICP-MS (EN 15763 / AOAC 2015.01) |
| Kadm (Cd) | 0,050 mg/kg (suszone owoce, proponowana zmiana) | 0,05 mg/kg (w trakcie przeglądu) | Brak formalnego limitu | ICP-MS (EN 15763 / AOAC 2015.01) |
| Arsen (nieorganiczny As) | Brak konkretnego limitu dla suszonych owoców (ogólny monitoring żywności) | Nie ustalono dla suszonych owoców | Brak formalnego limitu dla suszonych owoców | ICP-MS ze specjacją (EN 16802) |
| Rtęć (Hg) | Brak konkretnego limitu dla suszonych owoców | Nie ustalono dla suszonych owoców | Brak formalnego limitu dla suszonych owoców | ICP-MS (EN 13806 / AOAC 2015.01) |
| Cyna (Sn) | 200 mg/kg (wyłącznie produkty w puszkach) | 250 mg/kg (produkty w puszkach) | Brak formalnego limitu | ICP-OES |
Unijne ramy dotyczące metali ciężkich w suszonych owocach ewoluują. Limity ołowiu dla suszonych owoców winorośli (rodzynki, sułtanki, koryntki) zaostrzono do 0,10 mg/kg, a limity kadmu dla suszonych owoców są przedmiotem trwających zmian regulacyjnych. Kupujący powinni śledzić powiadomienia unijnego systemu RASFF oraz Ogólną normę Codex Alimentarius dotyczącą zanieczyszczeń i toksyn w żywności i paszach pod kątem aktualizacji, ponieważ w ostatniej dekadzie limity mają tendencję spadkową.
Z praktycznego punktu widzenia zakupów ołów i kadm to dwa metale, które najczęściej powodują problemy ze zgodnością w suszonych owocach. Arsen i rtęć mają większe znaczenie w owocach morza i produktach z ryżu, ale wzorcowe CoA zawierają pełny panel czterech metali jako podstawę. Metodą analityczną powinna być ICP-MS (spektrometria mas z plazmą sprzężoną indukcyjnie), która zapewnia czułość potrzebną do wykrywania metali na niskich poziomach mg/kg odpowiadających obecnym limitom regulacyjnym. ICP-OES jest akceptowalna do przesiewu, ale może nie zapewniać precyzji granicy wykrywalności wymaganej przy najostrzejszych progach UE.
Jak porównać CoA ze swoją specyfikacją
Otrzymanie CoA to dopiero pierwszy krok. Kluczową umiejętnością jest zestawienie wyników z CoA z własną specyfikacją produktu, aby podjąć udokumentowaną decyzję o przyjęciu partii.
Budowanie listy kontrolnej przyjęcia partii
Lista kontrolna przyjęcia partii to systematyczne narzędzie, które przyporządkowuje każdy parametr z twojej specyfikacji do odpowiadającego mu wyniku w CoA, rejestruje status „spełnia/nie spełnia” i dokumentuje ogólną dyspozycję wobec partii. Powinna być dokumentem standardowym — a nie ćwiczeniem w pamięci — stosowanym konsekwentnie do wszystkich przychodzących partii i wszystkich dostawców.
Lista kontrolna powinna zawierać co najmniej: weryfikację numeru partii (partia z CoA zgadza się z dokumentami wysyłkowymi), audyt nagłówka (akredytacja, daty, metody), przegląd parametrów fizycznych (wilgotność, Aw, klasa, wady, SO2 tam, gdzie dotyczy), wyniki aflatoksyn względem właściwego limitu rynkowego, wyniki pozostałości pestycydów względem NDP dla wszystkich rynków docelowych, wyniki mikrobiologiczne względem specyfikacji, wyniki metali ciężkich oraz ogólną dyspozycję wobec partii (przyjęcie, przyjęcie warunkowe, odrzucenie).
Każdemu parametrowi przypisz poziom krytyczności. Parametry krytyczne — aflatoksyny, Salmonella, metale ciężkie przekraczające limity regulacyjne — powodują automatyczne odrzucenie bez możliwości przyjęcia warunkowego. Parametry istotne — wilgotność powyżej specyfikacji, podwyższona liczba drożdży i pleśni, pozostałość pestycydu zbliżająca się do NDP (ale poniżej niego) — mogą pozwalać na przyjęcie warunkowe z udokumentowanym uzasadnieniem i działaniem korygującym. Parametry drugorzędne — barwa nieznacznie poza wartością docelową, klasa wielkości na granicy specyfikacji — to decyzje o dyspozycji oparte na ocenie handlowej. Praktyczny szablon i dodatkowe kryteria oceny znajdziesz w naszej liście kontrolnej oceny próbek.
Schemat: odrzucenie, przyjęcie warunkowe, pełne przyjęcie
Trzystopniowy schemat dyspozycji zapewnia jasność i spójność:
Pełne przyjęcie — wszystkie parametry w specyfikacji, audyt nagłówka kompletny, brak anomalii. Partia zostaje zwolniona do przyjęcia, przechowywania i dalszego wykorzystania. Nie są wymagane dodatkowe warunki.
Przyjęcie warunkowe — jeden lub więcej parametrów istotnych poza specyfikacją, ale w limitach regulacyjnych, a odchylenie jest handlowo możliwe do opanowania. Przykłady to wilgotność 26,5% przy specyfikacji 26% (akceptowalna przy skorygowanym terminie przydatności) albo ogólna liczba drobnoustrojów 8 x 10^4 CFU/g przy wewnętrznym limicie 10^4 (akceptowalna dla partii przeznaczonej do krótkiego łańcucha dystrybucji). Przyjęcie warunkowe wymaga udokumentowanego uzasadnienia, powiadomienia zespołu jakości i zwykle wniosku do dostawcy o działanie korygujące.
Odrzucenie — dowolny parametr krytyczny poza limitami regulacyjnymi albo kilka parametrów istotnych jednocześnie poza specyfikacją, albo niezgodności w audycie nagłówka podważające wiarygodność całego dokumentu. Decyzje o odrzuceniu przekazuje się dostawcy na piśmie, z konkretnym odniesieniem do niespełnionych parametrów i właściwych limitów regulacyjnych lub specyfikacyjnych.
Dokumentuj każdą decyzję o dyspozycji, także pełne przyjęcia. Ślad dokumentacyjny to twój dowód należytej staranności w postępowaniu urzędowym albo przy reklamacji klienta. Nasze opracowanie o klasach jakości daje dodatkowy kontekst tego, jak oznaczenia klas łączą się z parametrami CoA.
Sygnały ostrzegawcze wskazujące na słaby lub sfałszowany CoA
Nie każdy CoA jest wiarygodny. Sfałszowane, użyte ponownie albo źle sporządzone CoA to realne ryzyko w międzynarodowym handlu suszonymi owocami. Rozpoznanie sygnałów ostrzegawczych przed przyjęciem partii zapobiega kosztownym problemom na dalszych etapach.
Brakujące lub ogólne numery partii
CoA bez konkretnego numeru partii — albo z niejasnym identyfikatorem, takim jak „zbiór 2026” czy „produkcja standardowa” — nie jest dokumentem dotyczącym konkretnej partii. To szablon. Numery partii powinny być na tyle szczegółowe, by pozwalały prześledzić produkt do określonej szarży produkcyjnej, najlepiej z powiązaniem z datą produkcji, linią przetwórczą i zapisami przyjęcia surowca.
Sprawdź krzyżowo: numer partii w CoA powinien zgadzać się z numerem partii na liście pakunkowej, w dokumentach wysyłkowych i na fizycznych etykietach kartonów lub worków. Każda niezgodność jest podstawą do wstrzymania wysyłki do czasu wyjaśnienia.
Laboratoria bez akredytacji ISO 17025
ISO 17025 to międzynarodowa norma dla laboratoriów badawczych i wzorcujących. Akredytacja według tej normy potwierdza, że laboratorium prowadzi system zarządzania jakością, stosuje zwalidowane metody, utrzymuje kompetentny personel i uczestniczy w badaniach biegłości. CoA z laboratorium nieakredytowanego — albo akredytowanego w innym zakresie (akredytacja na badania wody, a raportowane wyniki aflatoksyn) — nie ma mocy regulacyjnej.
Zweryfikuj akredytację, sprawdzając numer akredytacji laboratorium w internetowym rejestrze krajowej jednostki akredytującej. W Turcji jest to TURKAK; w UE każde państwo członkowskie ma jednostkę krajową (np. DAKKS w Niemczech, COFRAC we Francji, UKAS w Wielkiej Brytanii). Jeśli numeru akredytacji nie da się zweryfikować online, traktuj CoA jako niezweryfikowany.
Identyczne wyniki dla wielu partii
Naturalne produkty rolne cechuje nieodłączna zmienność między partiami. Zawartość wilgoci, poziomy aflatoksyn, liczebności drobnoustrojów, a nawet fizyczne parametry klasy będą się różnić — przynajmniej nieznacznie — między partiami, nawet wyprodukowanymi z tego samego pola w tym samym zbiorze. Jeśli dostawca przekazuje CoA dla trzech różnych partii z wynikami analitycznymi identycznymi co do miejsca po przecinku, dokumenty zostały niemal na pewno skopiowane, a nie oparte na niezależnych badaniach.
Poproś o oryginalne raporty laboratoryjne (a nie podsumowania sporządzone przez dostawcę) i porównaj je. Zachowuj próbki z każdej partii i okresowo wysyłaj zachowane próbki do własnego laboratorium do niezależnej weryfikacji. Rozbieżności między CoA dostawcy a twoimi niezależnymi wynikami powinny uruchamiać eskalację w postaci audytu dostawcy.
Daty badań niepasujące do harmonogramu wysyłki
CoA datowany na sześć miesięcy przed datą wysyłki tej samej partii rodzi oczywiste pytania o aktualność wyników. Liczebności drobnoustrojów mogą znacząco zmienić się w ciągu tygodni lub miesięcy przechowywania. Zawartość wilgoci może wzrosnąć, jeśli warunki przechowywania nie są kontrolowane. Nawet poziomy aflatoksyn mogą wzrosnąć, jeśli w trakcie przechowywania po produkcji dojdzie do rozwoju pleśni.
Dobrą praktyką jest wymaganie, by badania do CoA wykonano w ciągu 30 dni przed wysyłką dla parametrów mikrobiologicznych i w ciągu 90 dni dla parametrów chemicznych (aflatoksyny, pestycydy, metale ciężkie), które są mniej podatne na zmiany przy prawidłowym przechowywaniu. Jeśli CoA poprzedza wysyłkę o więcej niż te okna, poproś o ponowne badanie albo przedstaw udokumentowane uzasadnienie tej luki.
Jak wymagać od dostawców lepszych CoA
Wiele problemów z jakością CoA nie wynika z celowego oszustwa, lecz z niejasnych oczekiwań kupującego. Jeśli nie określiłeś, czego wymagasz, nie możesz winić dostawcy za to, że dostarczył mniej.
Przykładowy zapis w specyfikacji
Zamieść wyraźne wymagania dotyczące CoA w umowach zakupu i dokumentach kwalifikacji dostawców. Przykładowa klauzula specyfikacji:
„Dostawca przekaże certyfikat analizy dla konkretnej partii dla każdej wysyłanej partii, wystawiony przez laboratorium akredytowane zgodnie z ISO 17025 w zakresie obejmującym badania mykotoksyn, pozostałości pestycydów, badania mikrobiologiczne i badania metali ciężkich w produktach spożywczych. CoA będzie zawierał numer partii zgodny z dokumentami wysyłkowymi, przywoływał metodę analityczną dla każdego badania i podawał wyniki względem limitów określonych w załączniku A do niniejszej umowy. Ogólne karty specyfikacji, CoA bez numerów partii oraz CoA z laboratoriów nieakredytowanych nie są akceptowane i skutkują wstrzymaniem wysyłki do czasu przekazania przez dostawcę zgodnej dokumentacji.”
Ten zapis nie jest agresywny — jest precyzyjny. Usuwa niejednoznaczność co do tego, co stanowi akceptowalną dokumentację, i określa konsekwencję (wstrzymanie wysyłki) w razie niezgodności. Dostawcy prowadzący zakłady nastawione na jakość przyjmują taką jasność z zadowoleniem, ponieważ jest zgodna z ich własnymi standardami wewnętrznymi.
Protokół weryfikacji przez stronę trzecią
W przypadku partii o wysokiej wartości, nowych relacji z dostawcami albo produktów przeznaczonych na rynki o surowych reżimach egzekwowania (UE, Japonia) wdróż protokół weryfikacji przez stronę trzecią:
- Pobranie próbek przed wysyłką — niezależna agencja inspekcyjna pobiera próbki z partii produkcyjnej według określonego planu pobierania próbek (np. wytycznych Codex CAC/GL 50) i przekazuje je do laboratorium wybranego przez ciebie, a nie do laboratorium, z którego zwykle korzysta dostawca.
- Niezależna analiza — laboratorium strony trzeciej bada próbki względem twojej pełnej specyfikacji. Wyniki trafiają bezpośrednio do ciebie.
- Porównanie — zestaw wyniki strony trzeciej z CoA dostawcy. Akceptowalna rozbieżność dla parametrów ilościowych (wilgotność, aflatoksyny) powinna mieścić się w deklarowanej niepewności pomiaru metody analitycznej. Parametry jakościowe (Salmonella nieobecna/obecna) muszą być zgodne.
- Częstotliwość — każda partia przy pierwszych trzech do pięciu wysyłkach od nowego dostawcy; później pobieranie próbek oparte na ryzyku (co trzecia lub co piąta partia oraz badania uruchamiane dla każdej partii, w której CoA dostawcy pokazuje parametry bliskie limitom specyfikacji).
Ten protokół podnosi koszty — zwykle o 300 EUR do 600 EUR za jedną weryfikację, łącznie z inspekcją, pobraniem próbek, kurierem i opłatami laboratoryjnymi. Zestaw to z kosztem nieudanej partii: zatrzymaniem na granicy, utylizacją, wycofaniem, karą regulacyjną i utratą reputacji. Dla większości kupujących B2B koszt weryfikacji to pomijalnie tanie ubezpieczenie. Odwiedź stronę z naszymi opcjami sprzedaży hurtowej, aby zobaczyć, jak Arovela organizuje dokumentację dla kupujących duże wolumeny.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztują badania do CoA suszonych owoców?
Koszt kompletnego CoA suszonych owoców zależy od zakresu badań. Panel podstawowy obejmujący wilgotność, aflatoksyny (B1 i sumę) oraz parametry mikrobiologiczne kosztuje zwykle od 100 EUR do 200 EUR za próbkę w laboratorium akredytowanym zgodnie z ISO 17025. Dodanie wielopozostałościowego badania pestycydów (ponad 500 związków metodami LC-MS/MS i GC-MS/MS) podnosi łączny koszt do 250–450 EUR. Pełny panel z metalami ciężkimi metodą ICP-MS oznacza koszt całościowy od 350 EUR do 600 EUR za próbkę. Większość akredytowanych laboratoriów oferuje rabaty wolumenowe kupującym, którzy przekazują więcej niż dziesięć próbek miesięcznie. Koszt należy oceniać w odniesieniu do wartości partii — przy kontenerze suszonych fig o wartości od 25 000 EUR do 40 000 EUR wydatek 500 EUR na analizy to niewielka składka ubezpieczeniowa chroniąca przed zatrzymaniem na granicy albo wycofaniem produktu.
Czy dostawca może ponownie użyć CoA z poprzedniej partii?
Nie. Rzetelny CoA dotyczy konkretnej partii — odnosi się dokładnie do tej partii produkcyjnej, którą identyfikuje numer partii na dokumencie. Ponowne użycie CoA z poprzedniej partii to naruszenie integralności dokumentacji, które należy traktować jako poważny problem jakościowy po stronie dostawcy. Naturalne produkty rolne cechuje nieodłączna zmienność między partiami pod względem wilgotności, liczebności drobnoustrojów, poziomów aflatoksyn i innych parametrów. CoA partii 2026-001 nie daje żadnej pewności co do jakości partii 2026-002, nawet jeśli obie partie wyprodukowano z tej samej dostawy surowca w kolejnych dniach. Jeśli dostawca przedstawia CoA z numerem partii niezgodnym z dokumentacją wysyłkową, wstrzymaj wysyłkę i przed jej zwolnieniem zażądaj właściwego CoA dla konkretnej partii.
Czym różni się aflatoksyna B1 od sumy aflatoksyn?
Aflatoksyny to grupa strukturalnie spokrewnionych mykotoksyn wytwarzanych przez grzyby Aspergillus flavus i Aspergillus parasiticus. Cztery główne aflatoksyny to B1, B2, G1 i G2, rozróżniane na podstawie fluorescencji (B jak blue, czyli niebieska, G jak green, czyli zielona) i ruchliwości chromatograficznej. Aflatoksyna B1 jest najsilniejszym czynnikiem rakotwórczym w tej grupie i jest klasyfikowana przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) jako czynnik rakotwórczy grupy 1. Dlatego UE reguluje aflatoksynę B1 osobno (2 ppb dla suszonych owoców do bezpośredniego spożycia, 6 ppb dla suszonych fig), oprócz sumy aflatoksyn (4 ppb, a dla suszonych fig 10 ppb). Amerykańska FDA natomiast reguluje wyłącznie sumę aflatoksyn na poziomie 20 ppb, bez osobnego limitu B1. Czytając CoA, sprawdź, czy podano zarówno wartość B1, jak i sumy aflatoksyn, jeśli wysyłasz towar na rynki UE lub GCC, które egzekwują osobne limity B1.
Jak długo ważny jest CoA?
CoA nie ma formalnej daty ważności w takim sensie, w jakim produkt ma termin przydatności. CoA odzwierciedla jednak stan partii w chwili pobrania próbek i badania. Praktyczna ważność zależy od rodzaju parametru i warunków przechowywania między badaniem a wysyłką. Parametry chemiczne (aflatoksyny, pestycydy, metale ciężkie) są stosunkowo stabilne przy prawidłowym suchym przechowywaniu i pozostają reprezentatywne przez trzy do sześciu miesięcy po badaniu. Parametry mikrobiologiczne są bardziej dynamiczne — liczebności mogą wzrosnąć w ciągu tygodni lub miesięcy, jeśli warunki przechowywania pozwalają na pobieranie wilgoci albo wahania temperatury. Dobrą praktyką jest wymaganie badań mikrobiologicznych w ciągu 30 dni przed wysyłką, a badań chemicznych w ciągu 90 dni. Jeśli CoA jest starszy niż te okna, poproś o ponowne zbadanie partii albo przedstaw udokumentowane dowody, że warunki przechowywania utrzymały partię w specyfikacji od daty pierwotnego badania.
Czy ekologiczne suszone owoce powinny mieć osobny CoA?
Tak. Ekologiczne suszone owoce wymagają CoA obejmującego wszystkie te same parametry co produkt konwencjonalny — oraz dodatkowej dokumentacji właściwej dla produktów ekologicznych. CoA powinien wprost wskazywać jednostkę certyfikującą produkcję ekologiczną i numer certyfikatu oraz potwierdzać, że analizowana próbka pochodzi z certyfikowanej produkcji ekologicznej. Pozostałość dwutlenku siarki musi być podana względem limitu ekologicznego (zwykle poniżej granicy wykrywalności albo poniżej 100 mg/kg, w zależności od jednostki certyfikującej), a nie limitu konwencjonalnego. Wyniki pozostałości pestycydów nabierają w przypadku produktu ekologicznego szczególnego znaczenia — każde wykrycie powyżej 0,01 mg/kg może, w zależności od jurysdykcji, uruchomić postępowanie w sprawie cofnięcia certyfikatu prowadzone przez ekologiczną jednostkę kontrolną. Ekologiczny certyfikat transakcyjny (TC), który towarzyszy każdej wysyłce ekologicznej, jest dokumentem odrębnym od CoA i go nie zastępuje. Wymagane są oba. Pełne ramy dokumentacyjne eksportu ekologicznych suszonych owoców opisuje nasz przewodnik po certyfikacji ekologicznej.
Zabezpiecz swój następny zakup
Czytanie CoA suszonych owoców z analityczną precyzją to umiejętność, która odróżnia kupujących reaktywnych — odkrywających problemy z jakością po przybyciu kontenera — od kupujących proaktywnych, którzy zapobiegają tym problemom na etapie dokumentacji. Każda sekcja CoA, od metadanych nagłówka przez wyniki aflatoksyn po liczebności drobnoustrojów, niesie informacje bezpośrednio wpływające na twoją zgodność regulacyjną, jakość produktu i ryzyko handlowe.
Schemat z tego przewodnika — audyt nagłówka, weryfikacja parametrów fizycznych, zestawienie z limitami zanieczyszczeń, identyfikacja sygnałów ostrzegawczych i uporządkowana dyspozycja wobec partii — to ten sam schemat, który stosują najbardziej rygorystyczni pod względem jakości importerzy i detaliści w UE, Ameryce Północnej i Azji Wschodniej. Nie jest zarezerwowany dla firm z własnymi laboratoriami bezpieczeństwa żywności. Wymaga jedynie dokumentu specyfikacji, systematycznej listy kontrolnej i dyscypliny, by konsekwentnie stosować jedno i drugie.
W Arovela CoA dla konkretnej partii z niezależnego laboratorium jest dostępny na życzenie dla każdej partii suszonych owoców i obejmuje pełny panel analityczny opisany w tym przewodniku. Nasza oferta owoców suszonych geotermalnie powstaje w kontrolowanych warunkach, które zapewniają stale ścisłą kontrolę wilgotności, niski poziom zanieczyszczeń i czyste profile pestycydowe — udokumentowane w każdym CoA.
Poznaj nasze owoce suszone geotermalnie, sprawdź nasze certyfikaty albo zapytaj o ofertę z pełną dokumentacją CoA dostępną na życzenie.
