Keskeiset havainnot
- Geoterminen kuivaus 40–65 °C:ssa säilyttää 60–75 % C-vitamiinista kivihedelmissä, kuten aprikooseissa, kun ulkoilmassa tehtävä aurinkokuivaus säilyttää 30–40 % ja yli 70 °C:ssa toimivat perinteiset kuumailmajärjestelmät 40–55 % – lämpötila on siis ravintoaineiden säilyvyyteen eniten vaikuttava yksittäinen muuttuja.
- Värin heikkeneminen (ruskistumisindeksi) on 2–3 kertaa vähäisempää geotermisesti kuivatussa tuotteessa kuin vastaavassa perinteisesti tunnelikuivatussa tuotteessa L*a*b*-väriavaruusanalyysilla mitattuna, koska Maillard-reaktiot ja ei-entsymaattiset ruskistumisreaktiot kiihtyvät eksponentiaalisesti lämpötilan mukana.
- Mikrobiologinen turvallisuus paranee merkittävästi suljetuissa geotermisissä kammioissa – aerobisten mikrobien kokonaismäärät sekä hiiva- ja homekuormat jäävät säännöllisesti 1–2 logaritmiyksikköä aurinkokuivatun tuotteen alapuolelle ja täyttävät johdonmukaisesti EU-asetuksen 2073/2005 rajat ilman kuivauksen jälkeistä kaasutusta.
- Energiakustannus lopputuotekiloa kohden laskee 60–80 %, kun geoterminen lämpö korvaa maakaasun tai nestekaasun, ja hiilijalanjälki putoaa 850–1 200 kg:sta CO₂e/tonni 35–110 kg:aan CO₂e/tonni – vähennys, joka vaikuttaa suoraan CSRD:n mukaiseen Scope 3 -raportointiin.
- Säilyvyys pitenee 4–8 kuukautta geotermisesti kuivatuilla viikunoilla, aprikooseilla ja rusinoilla verrattuna aurinkokuivattuihin vastineisiin samassa varastointilämpötilassa, mikä johtuu alhaisemmasta alkuvaiheen vedenaktiivisuudesta ja vähäisemmistä hapettumisvaurioista käsittelyn aikana.
Johdanto
Geotermisen kuivauksen lämpötila- ja ravinnesäilyvyysdata on vuonna 2026 jokaisen vakavasti otettavan kuivattuja hedelmiä koskevan hankintakeskustelun ytimessä. Kun hankintatiimi vertaa kolmen eri toimittajan kuivattuja aprikoosieriä, jotka on kuivattu kolmella eri menetelmällä, käsittelyn aikainen lämpötilaprofiili on se yksittäinen muuttuja, joka selittää suurimman osan C-vitamiinipitoisuuden, väriluokan, mikrobikuorman ja odotettavissa olevan säilyvyyden vaihtelusta. Muuttujan tärkeydestä huolimatta useimmat kaupalliset tuotetietolomakkeet kuvaavat kuivausmenetelmää edelleen epämääräisin termein – ”aurinkokuivattu”, ”luonnollisesti kuivattu”, ”hellävaraisesti käsitelty” – antamatta lämpötila-, aika-, kosteus- ja ilmavirtatietoja, joiden avulla ostaja voisi tehdä kvantitatiivisen vertailun.
Tämä artikkeli täyttää tuon aukon. Se esittää rinnakkain tiedot maailman kuivahedelmäkaupan kolmesta vallitsevasta kuivausmenetelmästä – ulkoilmassa tehtävästä aurinkokuivauksesta, perinteisestä kuumailmatunnelikuivauksesta ja geotermisestä kuivauksesta – kuudella ulottuvuudella: prosessiparametrit, ravintoaineiden säilyvyys, väri- ja rakennemittarit, mikrobiologinen turvallisuus, energia- ja kustannustalous sekä säilyvyyden stabiilius. Kaikki vaihteluvälit on poimittu vertaisarvioidusta elintarviketieteellisestä kirjallisuudesta ja sisäisistä prosessitiedoista turkkilaisilta geotermisiltä kuivauslaitoksilta, jotka toimivat Sindirgin piirikunnassa Balikesirin maakunnassa Länsi-Turkissa.
Laajempi yleiskatsaus geotermiseen kuivausteknologiaan ja sen vaikutuksiin B2B-hankintaan on geotermisen kuivauksen B2B-oppaassa. Nimenomaan C-vitamiinin säilymisen kemiaan syvennytään artikkelissa geoterminen kuivaus ja C-vitamiini – tiede selitettynä.
Kolme kuivausmenetelmää – prosessin perusteet
Aurinkokuivaus ulkoilmassa – perinteinen lähtötaso
Aurinkokuivaus on vanhin ja laajimmalle levinnyt hedelmien säilöntämenetelmä. Kokonaiset tai halkaistut hedelmät levitetään tarjottimille, telineille tai suoraan betoni- tai kangaspinnoille ja altistetaan auringonsäteilylle kuivissa ilmastoissa kahdesta viiteen päivään ja kosteilla tai lauhkeilla alueilla jopa kahden viikon ajaksi. Suljettua kammiota ei ole, ei myöskään pakotettua ilmavirtaa eikä muuta lämpötilan hallintaa kuin kuivauskauden ja leveysasteen valinta.
Fysiikan näkökulmasta kosteuden poistumista ajaa höyrynpaine-ero hedelmän pinnan ja ympäröivän ilman välillä. Auringonsäteily lämmittää hedelmän pintaa, nostaa paikallista höyrynpainetta ja edistää haihtumista. Tuuli huolehtii luonnollisesta konvektiivisesta aineensiirrosta. Kummankin prosessin nopeus vaihtelee kuitenkin minuutti minuutilta pilvisyyden, tuulen nopeuden, ilmankosteuden ja vuorokaudenajan mukaan. Tuotteen lämpötila heilahtelee varhaisaamun 25 °C:n ja keskipäivällä auringolle alttiin pinnan 45–50 °C:n välillä, ja paksumpien hedelmäpalojen sisus pysyy koko syklin ajan 5–10 °C pintaa viileämpänä.
Tämä hallinnan puute aiheuttaa neljä elintarviketieteellisessä kirjallisuudessa hyvin dokumentoitua ongelmaa. Ensinnäkin pitkä kuivausaika (usein 48–72 tuntia kumulatiivista aurinkoaltistusta) antaa entsymaattisten ja ei-entsymaattisten ruskistumisreaktioiden edetä pitkälle. Toiseksi suora UV-säteily hajottaa C-vitamiinia fotolyyttisellä pilkkoutumisella lämpötilasta riippumatta. Kolmanneksi avoin ympäristö altistaa tuotteen ilmassa leijuvalle pölylle, hyönteisille, lintujen ulosteille ja mikrobikontaminaatiolle – aurinkokuivattujen hedelmien aerobisten mikrobien kokonaismäärät ylittävät säännöllisesti 10⁵ CFU/g. Neljänneksi epätasainen kuivuminen tarjottimella synnyttää kosteusgradientteja, jotka edistävät paikallista homeen kasvua varastoinnin aikana.
Näistä rajoitteista huolimatta aurinkokuivaus säilyttää asemansa, koska sen pääoma- ja energiakustannukset ovat lähes nolla. Hintaherkille markkinoille myytävissä bulkkilaatuisissa kuivatuissa hedelmissä se on edelleen vallitseva menetelmä Turkissa, Iranissa, Afganistanissa ja osissa Keski-Aasiaa.
Perinteinen kuumailmatunnelikuivaus
Perinteisissä tunnelikuivaimissa käytetään fossiilisilla polttoaineilla lämmitettyjä lämmönvaihtimia (maakaasu, nestekaasu tai edullisemmissa laitoksissa hiili tai polttoöljy), joilla ympäristön ilma lämmitetään 60–90 °C:seen ennen kuin sitä kierrätetään täytettyjen tarjottimien tai kuljettimien yli nopeudella 2–5 m/s. Suljettu kammio mahdollistaa jonkinasteisen lämpötilan ja kosteuden hallinnan, ja kuivausajat lyhenevät 6–14 tuntiin tuotetyypin, viipaleen paksuuden ja alkukosteuden mukaan.
Tärkein etu on nopeus ja läpimeno. Yksittäinen tunnelikuivain, joka käsittelee aprikoosinpuolikkaita 70 °C:ssa 2,5 m/s:n ilmavirralla, voi saavuttaa 18–22 %:n tavoitekosteuden 8–12 tunnissa, kun aurinkokuivaus vie 48–72 tuntia. Läpimeno lattianeliömetriä kohden on 5–10 kertaa suurempi, ja suljettu ympäristö vähentää mikrobikontaminaatiota 1–2 logaritmiyksikköä ulkoilma-altistukseen verrattuna.
Hintana on ravintoaineiden tuhoutuminen. 70–80 °C:n tulolämpötiloissa L-askorbiinihapon palautumaton hajoaminen, jossa DHAA:n rengas avautuu 2,3-diketogulonihapoksi, etenee 3–8 kertaa nopeammin kuin 50 °C:ssa; se noudattaa Arrheniuksen kinetiikkaa, ja julkaistut aktivaatioenergiat kivihedelmämatriiseissa ovat 60–90 kJ/mol. Beetakaroteenin isomeroituminen ja hapettuminen kiihtyvät yli 60 °C:ssa. Polyfenolioksidaasin kokonaisaktiivisuus kasvaa lämpötilan mukana, kunnes entsyymi denaturoituu 80–85 °C:ssa, ja Maillard-ruskistumisen nopeus suunnilleen kaksinkertaistuu jokaista 10 °C:n käsittelylämpötilan nousua kohden.
Tuloksena on tuote, joka kuivuu nopeasti mutta menettää 45–70 % C-vitamiinistaan, jonka väri muuttuu merkittävästi (korkeampi ruskistumisindeksi, alhaisempi L*-arvo) ja johon kehittyy usein pintakovettumiseen liittyvä nahkamainen pintarakenne – ulkopinta kuivuu sisusta nopeammin ja sulkee sisäänsä jäännöskosteutta, joka voi heikentää laatua varastoinnin ja kuljetuksen aikana.
Yksityiskohtainen vertailu perinteisen tunnelikuivauksen ja uudemman teknologian välillä on artikkelissa pakastekuivattu vai geotermisesti kuivattu hedelmä.
Geoterminen kuivaus – miten se toimii
Geoterminen kuivaus korvaa fossiilisten polttoaineiden polton maanalaisista varannoista saatavalla suoralla geotermisellä lämmöllä. Länsi-Turkin geotermisillä kentillä – jotka kuuluvat Euroopan aktiivisimpiin matalan ja keskitason entalpian geotermisiin vyöhykkeisiin – 80–120 °C:n kuuma vesi pumpataan pintaan ja kierrätetään putki- tai levylämmönvaihtimien läpi. Lämmönvaihtimet lämmittävät puhtaan kuivausilman 40–65 °C:seen ennen kuin se johdetaan suljettuihin ruostumattomasta teräksestä valmistettuihin kuivauskammioihin.
Käyttäjä säätää neljää muuttujaa toisistaan riippumatta: kuivausilman lämpötilaa (säädetään muuttamalla virtausnopeutta lämmönvaihtimen läpi), suhteellista kosteutta (säädetään ilmankuivaimen integroinnilla tai poistopellin asennolla), ilmavirran nopeutta (säädetään taajuusmuuttajaohjatuilla puhaltimilla) ja kammion painetta (lievästi ylipaineinen ympäristöstä tulevan kontaminaation estämiseksi). Koska geoterminen lämmönlähde virtaa jatkuvasti eikä maksa kaivon suulla käytännössä mitään – ainoa suora energiakustannus on pumppujen ja puhaltimien sähkö – ei ole minkäänlaista taloudellista kannustinta nostaa lämpötiloja tuotteelle optimaalisen alueen yläpuolelle.
Tämä on geotermisen ja perinteisen kuivauksen perustavanlaatuinen ero, ja se on pikemminkin taloudellinen kuin teknologinen. Kaasulämmitteisen tunnelin käyttäjä maksaa jokaisesta poltetusta maakaasukuutiometristä, mikä luo jatkuvan kannustimen maksimoida lämpötila ja minimoida kuivausaika. Geotermisen laitoksen käyttäjä maksaa vain pumppujen sähköstä, joten on taloudellisesti järkevää ajaa prosessia alemmassa lämpötilassa, joka maksimoi tuotteen laadun. Teknologia mahdollistaa matalan lämpötilan kuivauksen; talous pitää siitä huolen.
Hiilijalanjälkeen kohdistuvia vaikutuksia käsitellään kattavasti artikkelissa geoterminen kuivaus ja Scope 3 -hiilipäästöjen vähentäminen.
Lämpötila- ja aikaprofiilit
Seuraava taulukko vertaa kolmen kuivausmenetelmän keskeisiä prosessiparametreja edustavalla kivihedelmätuotteella (aprikoosinpuolikkaat, alkukosteus 80–85 %, tavoitekosteus 18–22 %).
| Parametri | Aurinkokuivaus ulkoilmassa | Perinteinen kuumailmatunneli | Geoterminen kuivaus |
|---|---|---|---|
| Lämpötila-alue (°C) | 25–45 (vaihteleva, hallitsematon) | 60–80 (asetusarvo ± 3–5 °C) | 40–65 (asetusarvo ± 1–2 °C) |
| Suhteellinen kosteus (%) | 20–70 (ympäristön mukaan, hallitsematon) | 15–35 (osittain hallittu) | 20–40 (hallitaan pellillä/ilmankuivaimella) |
| Tyypillinen kuivausaika (tuntia) | 48–72 (säästä riippuvainen) | 6–12 | 8–18 |
| Ilmavirran nopeus (m/s) | 0–3 (luonnollinen tuuli, vaihteleva) | 2,0–5,0 (pakotettu) | 0,8–2,5 (pakotettu, taajuusmuuttajaohjattu) |
| Säätötarkkuus | Ei ole – säästä riippuvainen | Kohtalainen – ± 3–5 °C, manuaalinen RH | Korkea – ± 1–2 °C, ohjelmoitava RH |
| UV-altistus | Suuri – suora auringonsäteily | Ei ole – suljettu kammio | Ei ole – suljettu kammio |
Taulukko 1. Prosessiparametrien vertailu aprikoosinpuolikkaiden kuivauksessa. Tiedot on koottu julkaistuista kuivauskinetiikan tutkimuksista ja turkkilaisten geotermisten laitosten käyttötiedoista.
Taulukon keskeinen oivallus ei ole mikään yksittäinen parametri vaan lämpötilan ja ajan vuorovaikutus. Aurinkokuivaus toimii matalissa lämpötiloissa mutta pitkään ja UV-altistuksessa. Perinteinen kuivaus on nopeaa mutta kuumaa. Geoterminen kuivaus asettuu optimaaliseen keskimaastoon: riittävän lämmin tehokkaaseen kosteudenpoistoon, riittävän viileä lämpöhajoamisen minimoimiseen ja riittävän suljettu UV-säteilyn ja mikrobikontaminaation poissulkemiseen.
Ravintoaineiden säilyvyysdata
Ravintoaineiden säilyvyys on mittari, joka muuntaa prosessiparametrit tuotteen arvoksi. Seuraava taulukko esittää kuivatun aprikoosin viiden keskeisen ravintoaineen ja bioaktiivisen yhdisteen säilyvyysvälit; ne on koottu julkaistuista elintarviketieteellisistä tutkimuksista ja validoitu turkkilaisten geotermisten jalostuslaitosten analyysitodistuksia vasten.
| Ravintoaine / bioaktiivinen yhdiste | Tuoreen lähtötaso (mg/100 g DW) | Aurinkokuivattu (% säilynyt) | Perinteinen kuumailma (% säilynyt) | Geoterminen (% säilynyt) | Huomautukset |
|---|---|---|---|---|---|
| C-vitamiini (askorbiinihappo) | 8–12 | 30–40 | 40–55 | 60–75 | Lämpöherkin; UV-fotolyysi lisää aurinkokuivauksen hävikkiä |
| Beetakaroteeni | 35–65 | 45–60 | 35–50 | 65–80 | Isomeroituu yli 60 °C:ssa; alempi lämpötila kompensoi osittain aurinkokuivauksen UV-hävikkiä |
| Polyfenolit yhteensä (GAE) | 180–350 | 50–65 | 40–60 | 70–85 | Oksidaasiaktiivisuus suurin keskilämpötiloissa |
| Tokoferolit (E-vitamiini) | 4–8 | 55–70 | 45–60 | 70–85 | Rasvaliukoinen; korkea lämpötila + O₂-virta kiihdyttää hapettumista |
| Rauta (biosaatava fraktio) | 2,0–3,5 | 80–90 | 75–85 | 85–95 | Lämpö ei tuhoa mineraalia; matriisin muutokset vaikuttavat hyötyosuuteen |
Taulukko 2. Ravintoaineiden säilyvyys eri kuivausmenetelmillä kuivatussa aprikoosissa (Prunus armeniaca). Tuoreen lähtötasot on ilmoitettu kuivapainoa kohden. Säilyvyysvälit on koottu vertaisarvioidusta aineistosta, mukaan lukien Journal of Food Engineering- ja Food Chemistry -lehdissä julkaistut tutkimukset. Geoterminen data on validoitu Sindirgin altaan laitosten CoA-todistuksia vasten.
Useat säännönmukaisuudet ansaitsevat huomiota. C-vitamiinin säilyvyydessä menetelmien välinen hajonta on suurin, koska askorbiinihapon lämpöstabiiliuden kynnys on alhaisin – hajoaminen kiihtyy jyrkästi yli 60 °C:ssa, ja UV-fotolyysi tuo aurinkokuivaukseen lämpötilasta riippumattoman hävikkireitin. Siksi C-vitamiinin säilyvyys toimii parhaana yksittäisenä kuivauksen kokonaislaadun mittarina, kuten C-vitamiinin säilymisen tiedettä käsittelevässä artikkelissa yksityiskohtaisesti kerrotaan.
Beetakaroteenin säilyvyys on aurinkokuivatussa tuotteessa itse asiassa parempi kuin perinteisesti tunnelikuivatussa tuotteessa pidemmästä kuivausajasta huolimatta, koska karotenoidien isomeroituminen ja hapettuminen ovat 25–80 °C:n alueella herkempiä lämpötilalle kuin ajalle. Geoterminen kuivaus päihittää kuitenkin kummankin menetelmän, koska siinä yhdistyvät matala lämpötila, UV-säteilyn poissulkeminen ja vähäisempi happivirta.
Polyfenolien kokonaissäilyvyys noudattaa monimutkaista kaavaa. Polyfenolioksidaasi (PPO) -entsyymin aktiivisuus on huipussaan 40–50 °C:ssa ja inaktivoituu yli 75–80 °C:ssa, mikä tarkoittaa, että perinteinen kuivaus tuhoaa entsyymin mutta tuhoaa lämpöhapettumisen kautta myös sen substraatit. Geoterminen kuivaus 40–65 °C:ssa sallii jonkin verran PPO-aktiivisuutta syklin alussa mutta säilyttää polyfenolivarannon, joka jää jäljelle, kun vedenaktiivisuus laskee entsyymin toiminta-alueen alapuolelle. Nettosäilyvyys on suurin geotermisissä järjestelmissä.
Ostajille, jotka haluavat ymmärtää, miten nämä säilyvyysluvut näkyvät analyysitodistuksen arvoissa, suosittelemme opasta kuivattujen hedelmien CoA:n lukemisesta.
Väri- ja rakennemittarit
Väri on ensimmäinen ominaisuus, jonka ostaja arvioi avatessaan näytepussin, ja se on suurin yksittäinen luokituksen ja hintapreemioiden ajuri maailman kuivahedelmäkaupassa. Seuraava taulukko esittää instrumentaaliset väri- ja rakennetiedot eri kuivausmenetelmille elintarviketieteellisessä tutkimuksessa vakiintuneilla mittareilla.
| Parametri | Mittausmenetelmä | Aurinkokuivattu (tyypillinen) | Perinteinen kuumailma (tyypillinen) | Geoterminen (tyypillinen) | Kuluttajan / ostajan mieltymys |
|---|---|---|---|---|---|
| L* (vaaleus, 0–100) | CIE L*a*b* -kolorimetri | 38–48 | 32–42 | 48–58 | Korkeampi L* = vaaleampi, suosittu |
| a* (puna–viher) | CIE L*a*b* -kolorimetri | 12–20 | 8–14 | 16–24 | Korkeampi a* = oranssimpi/punaisempi, aprikoosissa suosittu |
| b* (kelta–sini) | CIE L*a*b* -kolorimetri | 18–28 | 12–20 | 24–34 | Korkeampi b* = keltaisempi, luonnollisen näköinen |
| Ruskistumisindeksi (BI) | BI = [100 × (x − 0,31)] / 0,172 | 85–120 | 110–160 | 55–85 | Alhaisempi BI = vähemmän ruskistumista, suosittu |
| Rehydraatiosuhde (RR) | Massa 30 min:n liotuksen jälkeen / kuivamassa | 2,2–2,8 | 1,8–2,4 | 2,6–3,4 | Korkeampi RR = solurakenne säilynyt paremmin |
| Rakenteen kiinteys (N) | TA.XT Plus -rakenneanalysaattori, 2 mm:n mittapää | 4–8 | 8–15 | 3–7 | Alhaisempi N = pehmeämpi, luonnollisempi purutuntuma |
Taulukko 3. Kuivattujen aprikoosinpuolikkaiden väri- ja rakennevertailu. L*a*b*-arvot on mitattu Hunter/Minolta-kolorimetreilla. Ruskistumisindeksi on laskettu Paloun ym. (1999) mukaan. Rehydraatiosuhde on määritetty 25 °C:n deionisoidussa vedessä 30 minuutin ajan. Kiinteys on mitattu huippuvoimana 2 mm:n sylinterimäisellä mittapäällä 1 mm/s:n nopeudella.
Ruskistumisindeksin data kertoo selkeimmän tarinan. Maillard-ruskistuminen (pelkistävien sokerien ja aminohappojen välinen reaktio) ja karamellisoitumisreaktiot noudattavat kumpikin Arrhenius-tyyppistä lämpötilariippuvuutta, jossa nopeus suunnilleen kaksinkertaistuu 10 °C:n nousua kohden. Geoterminen kuivaus 40–65 °C:ssa tuottaa 35–50 % alhaisempia ruskistumisindeksejä kuin perinteinen kuivaus 70–80 °C:ssa, joten tuote on silminnähden vaaleampi ja eloisampi.
Rehydraatiosuhde on suora solurakenteen säilymisen mittari. Korkeammat lämpötilat aiheuttavat voimakkaampaa soluseinien romahtamista ja proteiinien denaturoitumista, mikä heikentää kuivatun kudoksen kykyä imeä vettä takaisin. Geotermisesti kuivattu tuote rehydratoituu 15–40 % enemmän kuin perinteisesti kuivatut vastineet, millä on merkitystä suurkeittiö- ja leipomokäytössä, jossa kuivattu hedelmä rekonstituoidaan ennen käyttöä.
Rakenteen kiinteys korreloi käänteisesti lämpötilan kanssa, koska pintakovettuminen – tiiviin, lasimaisen pintakerroksen muodostuminen, kun ulkoinen kuivumisnopeus ylittää selvästi sisäisen kosteuden siirtymisen – on voimakkaampaa korkeissa ilman lämpötiloissa ja suurilla ilmavirran nopeuksilla. Geotermisen kuivauksen alempi lämpötila ja maltillinen ilmavirta tuottavat tasaisemman kosteusgradientin, jolloin lopputuote on pehmeämpi ja taipuisampi.
Nämä väri- ja rakenne-edut muuttuvat suoraan luokkakohtaisiksi hintapreemioiksi. Turkin kuivattujen aprikoosien markkinoilla ero luokan 1 (L* > 50, BI < 80) ja luokan 2 (L* 40–50, BI 80–120) välillä voi merkitä 800–1 500 USD:n hintapreemiota tonnia kohden. Yksityiskohtaista tietoa laatuluokitusjärjestelmistä on kuivattujen hedelmien laatuluokkaoppaassa.
Mikrobiologiset tulokset
Kuivattu hedelmä on alhaisen vedenaktiivisuuden tuote, mutta käsittelyn aikainen mikrobikontaminaatio – erityisesti kserofiilisillä homeilla ja osmofiilisilla hiivoilla – voi aiheuttaa laatuongelmia varastoinnin ja kuljetuksen aikana, jos alkukuormat ovat liian suuria. Seuraava taulukko vertaa eri kuivausmenetelmien tyypillisiä mikrobiologisia tuloksia.
| Parametri | Aurinkokuivattu (tyypillinen) | Perinteinen kuumailma (tyypillinen) | Geoterminen (tyypillinen) | EU-asetuksen 2073/2005 raja | Testimenetelmä |
|---|---|---|---|---|---|
| Aerobisten mikrobien kokonaismäärä (CFU/g) | 10⁴–10⁶ | 10²–10⁴ | 10²–10³ | 10⁵ (tyydyttävä) | ISO 4833-1, valumaljamenetelmä, 30 °C / 72 h |
| Hiivat ja homeet (CFU/g) | 10³–10⁵ | 10²–10³ | 10¹–10² | 10⁴ (tyydyttävä) | ISO 21527-2, DRBC-agar, 25 °C / 5 vrk |
| Koliformit (CFU/g) | 10–10³ | < 10 | < 10 | 10² (tyydyttävä) | ISO 4832, VRBA, 37 °C / 24 h |
| Salmonella spp. (25 g:ssa) | Ei todettu – todettu | Ei todettu | Ei todettu | Ei todettu / 25 g | ISO 6579-1 |
| Aflatoksiini B₁ (µg/kg) | 2–12 | 0,5–4 | 0,2–2 | 2 (syötäväksi valmiit kuivatut hedelmät) | HPLC-FLD, IAC-puhdistus |
| Okratoksiini A (µg/kg) | 3–15 | 1–6 | 0,5–3 | 2 (muut kuivatut hedelmät kuin kuivatut viinirypäleet ja viikunat) | HPLC-FLD, IAC-puhdistus |
Taulukko 4. Mikrobiologinen ja mykotoksiinivertailu eri kuivausmenetelmillä kuivatuissa kivihedelmissä. EU-rajat asetuksen (EY) N:o 2073/2005 (mikrobit) ja asetuksen (EU) 2023/915 (mykotoksiinit) mukaan. Vaihteluvälit perustuvat julkaistuun kirjallisuuteen ja turkkilaisten jalostajien tietoihin.
Aurinkokuivauksessa mikrobikuormat ovat johdonmukaisesti suurimmat, koska avoin ympäristö sallii jatkuvan uudelleenkontaminaation ilmasta, hyönteisistä ja suorasta kosketuksesta maapintoihin. Perinteinen tunnelikuivaus pienentää kuormia 1–2 logaritmiyksikköä suljetun käsittelyn ansiosta, mutta voimakas ilmavirta (2–5 m/s) voi levittää pintakontaminantteja uudelleen koko erään.
Geoterminen kuivaus saavuttaa pienimmät mikrobikuormat kolmesta syystä. Ensinnäkin suljettu, ylipaineinen kammio minimoi ilmateitse tulevan kontaminaation. Toiseksi maltillinen ilmavirran nopeus (0,8–2,5 m/s) vähentää turbulenttia uudelleenleviämistä. Kolmanneksi hallittu kosteusympäristö – suhteellinen kosteus pidetään alle 40 %:ssa koko kuivaussyklin ajan – hillitsee mikrobikasvua kriittisessä vedenaktiivisuuden väli-ikkunassa (aw 0,3–0,7), jolloin kserofiiliset homeet ovat aktiivisimmillaan.
Mykotoksiinidata on erityisen merkittävää ostajille, jotka tuovat tuotteita EU:hun tai Japaniin, joissa aflatoksiinin ja okratoksiini A:n rajoja valvotaan rajalla tiukasti. Hallitsemattomista ympäristöistä peräisin oleva aurinkokuivattu tuote ylittää usein EU:n aflatoksiini B₁ -rajan 2 µg/kg syötäväksi valmiille kuivatuille hedelmille, mikä johtaa RASFF-rajahylkäyksiin. Suljetuista laitoksista peräisin oleva geotermisesti kuivattu tuote jää johdonmukaisesti selvästi sääntelyrajojen alle ilman kuivauksen jälkeistä kaasutusta tai säteilytystä. Kattavat ohjeet mykotoksiinirajoista ja testausvaatimuksista ovat aflatoksiini- ja mykotoksiinirajaoppaassa.
Energia- ja kustannusanalyysi
Geotermisen kuivauksen taloudelliset perusteet nojaavat kahteen pilariin: lämpöenergian lähes olemattomaan rajakustannukseen kaivon suulla ja pienempään työvoiman tarpeeseen aurinkokuivaukseen verrattuna. Seuraava taulukko esittää yksityiskohtaisen kustannusvertailun.
| Tekijä | Aurinkokuivaus | Perinteinen (maakaasu) | Perinteinen (sähkö) | Geoterminen | Yksikkö |
|---|---|---|---|---|---|
| Lämpöenergian kulutus | ~0 (aurinko) | 3,0–5,0 | 2,5–4,0 | 0,3–0,8 (vain pumput + puhaltimet) | kWh / kg tuotetta |
| Polttoaine- / sähkökustannus | 0 | 0,15–0,35 | 0,25–0,55 | 0,02–0,08 | USD / kg tuotetta |
| Työvoiman tarve | 15–25 | 3–6 | 3–6 | 2–5 | henkilötyötuntia / tonni |
| Läpimenokapasiteetti | 50–200 | 500–2 000 | 500–2 000 | 300–1 500 | kg / päivä yksikköä kohden |
| Pääomakustannus yksikköä kohden | 500–2 000 | 40 000–150 000 | 50 000–180 000 | 60 000–200 000 (ilman kaivoa) | USD |
| Hiilijalanjälki | 30–80 | 850–1 200 | 500–900 | 35–110 | kg CO₂e / tonni tuotetta |
| Vedenkulutus | Merkityksetön | 0,5–1,5 | 0,3–1,0 | 0,2–0,8 (suljettu kierto) | m³ / tonni tuotetta |
| Esikäsittelyn yhteensopivuus | Rikkidioksidikaasutus | Sulfiittikasto, ryöppäys | Sulfiittikasto, ryöppäys | Sulfiititon tai vähäsulfiittinen | Vakiokäytäntö |
Taulukko 5. Energia-, kustannus- ja ympäristövertailu eri kuivausmenetelmillä. Kaasun hinnaksi on oletettu 0,04–0,07 USD/kWh (Turkin teollisuustariffi 2025–2026). Sähkön hinnaksi on oletettu 0,08–0,14 USD/kWh. Hiilijalanjälki sisältää polttoaineen tuotannon ja kuljetuksen sitoutuneet päästöt. Geotermisen energian kustannus kuvaa vain pumppujen sähköä; kaivon lämpöenergia on rajakustannukseltaan käytännössä ilmaista.
Taulukon silmiinpistävin luku on energiakustannus kiloa kohden. Perinteinen kaasulämmitteinen kuivaus, jossa lämpöenergia maksaa 0,15–0,35 USD/kg, on merkittävä muuttuva kustannus, joka vaihtelee maailman kaasunhintojen mukana. Geoterminen kuivaus laskee tämän 0,02–0,08 USD:iin/kg – käytännössä pelkkään kiertopumppujen ja taajuusmuuttajaohjattujen puhaltimien sähköön. Tämä 60–80 %:n energiakustannusten aleneminen kompensoi osittain geotermisen kaivon rakentamisen ja lämmönvaihtimien asennuksen korkeampia pääomamenoja, ja tyypillinen takaisinmaksuaika kaupallisessa mittakaavassa on 3–5 vuotta.
Aurinkokuivauksen energiakustannus on nolla mutta työvoiman tarve suurin – työntekijöiden on levitettävä, käänneltävä, kerättävä ja lajiteltava tuote käsin usean päivän ajan, ja kokonaistyöpanos on 15–25 henkilötyötuntia tonnia kohden. Tämä työvoimakustannus ylittää usein energiakustannussäästöt, erityisesti alueilla, joilla maatalouden palkat nousevat.
Hiilijalanjäljen ero on muuttuja, joka ohjaa yhä enemmän niiden eurooppalaisten ja pohjoisamerikkalaisten brändien hankintapäätöksiä, joita koskee CSRD:n Scope 3 -raportointi tai vapaaehtoiset hiilineutraaliussitoumukset. Siirtyminen kaasulämmitteisestä tunnelikuivauksesta geotermiseen vähentää käsittelyn sitoutuneita päästöjä noin 90 %, 850–1 200 kg:sta CO₂e/tonni 35–110 kg:aan CO₂e/tonni. 20 jalan kontillisessa kuivattuja hedelmiä (noin 18 tonnia netto) tämä merkitsee 13–20 tonnin CO₂e-vähennystä lähetystä kohden. Syvällinen analyysi tästä hiilivähennyksestä yritysten ESG-raportoinnin yhteydessä on artikkelissa hiilineutraali kuivattu hedelmä – geoterminen etu.
Säilyvyys ja varastointistabiilius
Säilyvyys on kaikkien edeltävien prosessimuuttujien – kosteuspitoisuuden, vedenaktiivisuuden, mikrobikuorman, hapettumisvaurioiden ja pakkauksen eheyden – lopullinen yhteisvaikutus. Seuraava taulukko vertaa odotettavissa olevaa säilyvyyttä eri tuotteilla ja kuivausmenetelmillä.
| Tuote | Kuivausmenetelmä | Alkukosteus (%) | Vedenaktiivisuus (aw) | Säilyvyys 25 °C:ssa (kuukautta) | Säilyvyys 4 °C:ssa (kuukautta) |
|---|---|---|---|---|---|
| Viikunat (alkuperä Aydin) | Aurinkokuivattu | 22–26 | 0,62–0,68 | 6–9 | 12–15 |
| Viikunat (alkuperä Aydin) | Perinteinen kuumailma | 18–22 | 0,55–0,62 | 10–14 | 16–20 |
| Viikunat (alkuperä Aydin) | Geoterminen | 16–20 | 0,48–0,55 | 14–18 | 20–26 |
| Aprikoosit (alkuperä Malatya) | Aurinkokuivattu | 20–25 | 0,58–0,65 | 6–10 | 12–16 |
| Aprikoosit (alkuperä Malatya) | Perinteinen kuumailma | 17–21 | 0,52–0,58 | 10–14 | 16–20 |
| Aprikoosit (alkuperä Malatya) | Geoterminen | 15–19 | 0,45–0,52 | 14–20 | 20–28 |
| Rusinat (alkuperä Manisa) | Aurinkokuivattu | 14–18 | 0,52–0,60 | 8–12 | 14–18 |
| Rusinat (alkuperä Manisa) | Perinteinen kuumailma | 12–16 | 0,48–0,55 | 12–16 | 18–22 |
| Rusinat (alkuperä Manisa) | Geoterminen | 11–14 | 0,42–0,50 | 16–22 | 22–30 |
Taulukko 6. Säilyvyysvertailu eri tuotteilla ja kuivausmenetelmillä. Säilyvyys on määritelty ajaksi ensimmäiseen havaittavaan laatuvirheeseen (sivumaku, värinmuutos > 5 Delta-E-yksikköä tai kosteuden siirtyminen kriittisen aw-kynnyksen yläpuolelle) suljetussa polyeteeni-alumiinilaminaattipakkauksessa, jossa on kuivausainepussit. Tiedot on koottu kiihdytetyistä säilyvyystutkimuksista ja reaaliaikaisista varastointihavainnoista turkkilaisissa vientilaitoksissa.
Geoterminen kuivaus saavuttaa johdonmukaisesti 4–8 kuukautta pidemmän säilyvyyden huoneenlämmössä verrattuna saman tuotteen aurinkokuivattuihin vastineisiin. Etu johtuu kahdesta tekijästä. Ensinnäkin hallituissa geotermisissä kammioissa saavutettava alhaisempi ja tasaisempi lopullinen kosteuspitoisuus ja vedenaktiivisuus – näkyy aw-sarakkeessa – sijoittaa tuotteen kauemmas mikrobikasvun (aw > 0,60 useimmille kserofiilisille homeille) ja ei-entsymaattisen ruskistumisen kiihtymisen (aw 0,55–0,75) kriittisten kynnysten alapuolelle. Toiseksi geotermisen käsittelyn aikana syntyvät vähäisemmät lämpö- ja hapettumisvauriot tarkoittavat, että luonnolliset antioksidantit (polyfenolit, tokoferolit, karotenoidit), jotka suojaavat tuotetta lipidien hapettumiselta varastoinnin aikana, hajoavat vähemmän.
B2B-ostajille, jotka hallinnoivat pitkiä toimitusketjuja – merirahti Turkista Pohjois-Amerikkaan kestää 4–6 viikkoa, ja vähittäiskaupan jakelu lisää vielä 2–4 kuukautta ennen kuin tuote päätyy kuluttajalle – ero 6 ja 14 kuukauden huoneenlämpösäilyvyyden välillä ei ole teoreettinen. Se on ero luotettavan säilyvyysajan lopun tuotelaadun ja kohonneiden reklamaatio- ja palautusmäärien välillä.
Laajempi yleiskatsaus turkkilaisten kuivattujen hedelmien laatujärjestelmiin ja niiden yhteyteen säilyvyystakuisiin on kuivattujen hedelmien tukkuhankintaoppaassa.
Miksi Arovela valitsi geotermisen – liiketoimintaperusteet
Sindirgin geotermisen kentän edut
Arovelan geoterminen kuivaustoiminta sijaitsee Sindirgin piirikunnassa Balikesirin maakunnassa Länsi-Turkissa, yhdellä Euroopan geotermisesti aktiivisimmista vyöhykkeistä. Kenttä toimittaa 80–110 °C:n kuumaa vettä 300–1 500 metrin syvyyteen poratuista kaivoista ja tarjoaa vakaan, jatkuvan lämmönlähteen, joka toimii 8 760 tuntia vuodessa ilman kausivaihtelua.
Tätä maantieteellistä etua ei voida toistaa useimmilla muilla kuivattuja hedelmiä tuottavilla alueilla. Turkin ainutlaatuinen yhdistelmä runsasta kivihedelmäviljelyä (maailman suurin aprikoosintuottaja, toiseksi suurin viikunantuottaja, neljänneksi suurin viinirypäleiden tuottaja) ja saavutettavissa olevia geotermisiä resursseja samalla Egeanmeren ja Länsi-Anatolian alueella luo hankintaedun, johon mikään muu alkuperä ei yllä vastaavin kustannuksin.
Sindirgin kenttä kuuluu myös Turkin vakiintuneimpiin geotermisiin alueisiin: sillä on hyvin kehittynyt lämmönjakeluinfrastruktuuri, vakiintuneet sääntelykehykset ja paikallinen työvoima, jolla on kokemusta geotermisen energian maataloussovelluksista. Tämä kypsyys pienentää operatiivista riskiä ja varmistaa tasaisen tuotelaadun – kriittinen näkökohta B2B-ostajille, jotka sitoutuvat vuotuisiin toimitussopimuksiin.
Skaalautuvuus B2B-määriin
Yksittäinen geoterminen kuivauslaitos Sindirgin altaassa pystyy käsittelemään 300–1 500 kg tuoretta hedelmää päivässä kuivauskammiota kohden, ja laitoksissa on tyypillisesti 6–12 kammiota rinnakkain. Kaupallisen laitoksen vuotuinen läpimenokapasiteetti on 500–3 000 tonnia valmista kuivattua tuotetta – riittävästi useiden 20 jalan konttitilausten toimittamiseen viikossa huippukaudella.
Tämä skaalautuvuus vastaa yhteen B2B-ostajien yleisimmistä geotermistä kuivausta koskevista huolista: pystyykö se toimittamaan määrät, joita teollinen raaka-ainetoimitus, vähittäiskaupan private label -ohjelmat tai suurkeittiöjakelu edellyttävät. Olemassa olevien turkkilaisten laitosten käyttötietojen tukema vastaus on, että geoterminen kuivaus ei enää ole pienimuotoinen tai kokeellinen prosessi. Se on kaupallisen mittakaavan teknologia, joka tuottaa tuhansia tonneja vuodessa.
Erityisesti private label -ohjelmista kiinnostuneille ostajille artikkeli geotermisesti kuivattu hedelmä vs. perinteiset välipalabrändit antaa ohjeita muodoista ja asemoinnista.
Kolmannen osapuolen validoimat väitteet
Jokainen tässä artikkelissa esitetty tieto – vitamiinien säilyvyys, värimittarit, mikrobikuormat, säilyvyyden stabiilius – on todennettavissa kolmannen osapuolen laboratoriotestauksella. Arovela toimittaa pyynnöstä täydet analyysitodistukset (CoA) jokaisesta kaupallisesta erästä; ne ovat riippumattomien laboratorioiden antamia ja kattavat ravintokoostumuksen, mikrobiologiset parametrit, mykotoksiinitasot, raskasmetallit ja torjunta-ainejäämät.
Tämä sitoutuminen läpinäkyvään, todennettavaan dataan on B2B-suhteiden luottamuksen perusta. Väitteet ”hellävaraisesta kuivauksesta” tai ”luonnollisesta käsittelystä” ovat merkityksettömiä ilman analyyttistä näyttöä. Minkä tahansa toimittajan – Arovela mukaan lukien – arvioivien ostajien on syytä vaatia nähtäväkseen eräkohtaiset CoA-tiedot, jotka tukevat jokaista laatuväitettä. Sertifikaattisivumme antaa yleiskuvan laatujärjestelmämme perustana olevista standardeista ja akkreditoinneista, ja CoA:n lukuopas selittää, miten analyysituloksia tulkitaan hankinnan yhteydessä.
Tietoa kestävän maatalouden käytännöistä ja ESG:n integroinnista koko toimitusketjuun on yleiskatsauksessamme kestävä maatalous ja geoterminen ESG.
Usein kysytyt kysymykset
Toimiiko geoterminen kuivaus kaikentyyppisille hedelmille?
Geoterminen kuivaus soveltuu teknisesti mille tahansa hedelmälle, vihannekselle tai yrtille, joka voidaan käsitellä konvektiivisella ilmakuivauksella, koska perusmekanismi – tuotteen yli kierrätettävä lämmin ilma, joka haihduttaa kosteuden – on sama kuin perinteisessä kuumailmakuivauksessa. Ero on vain lämmönlähteessä ja siitä seuraavassa lämpötilaprofiilissa. Hedelmät, joiden alkukosteus on korkea ja joissa on lämpöherkkiä bioaktiivisia yhdisteitä – kivihedelmät, kuten aprikoosit, persikat ja luumut; marjat, mukaan lukien mulperinmarjat ja hapankirsikat; sekä viikunat – hyötyvät geotermisestä käsittelystä eniten, koska 40–65 °C:n lämpötilaikkuna säilyttää lämpöherkät vitamiinit ja pigmentit ja saavuttaa silti riittävät kuivumisnopeudet. Myös tuontiraaka-aineesta käsiteltävät trooppiset hedelmät, kuten mango ja ananas, soveltuvat hyvin. Kovemmat hyödykkeet, kuten rusinat ja kuivatut luumut, jotka ovat lämpötilalle vähemmän herkkiä, hyötyvät silti paremmasta värin säilymisestä ja alhaisemmista energiakustannuksista. Ainoa käytännön rajoite on maantieteellinen: kuivauslaitoksen on sijaittava taloudellisesti järkevän putkitusetäisyyden päässä geotermisestä kaivosta, mikä rajoittaa kaupallisen geotermisen kuivauksen nykyisin alueille, joilla on saavutettavissa olevia geotermisiä resursseja, kuten Länsi-Turkkiin, Islantiin ja osiin Uutta-Seelantia.
Mikä lämpötila-alue on optimaalinen C-vitamiinin säilymiselle kuivatuissa hedelmissä?
Optimaalinen kuivauslämpötila C-vitamiinin säilyvyyden maksimoimiseksi on useimmilla hedelmätyypeillä 40–55 °C. Tällä alueella askorbiinihapon palautumattoman hajoamisen – tarkemmin sanottuna dehydroaskorbiinihapon (DHAA) hydrolyyttisen renkaan avautumisen 2,3-diketogulonihapoksi (2,3-DKG) – nopeusvakio pysyy 3–8 kertaa alhaisempana kuin 70–80 °C:ssa, ja se noudattaa Arrheniuksen kinetiikkaa hedelmämatriisien 60–90 kJ/mol:n aktivaatioenergioilla. Aprikoosin kuivausta koskevat julkaistut tutkimukset raportoivat C-vitamiinin säilyvyydeksi 65–80 % 50 °C:ssa ja 35–50 % 70 °C:ssa, kun kaikki muut muuttujat ovat samat. Kuivausta alle 40 °C:n lämpötiloissa ei kuitenkaan suositella, koska pidentynyt kuivausaika (usein yli 36 tuntia) aiheuttaa pitkittyneen altistuksen vedenaktiivisuuden välivyöhykkeelle (aw 0,3–0,7), jolla hapettumisnopeudet ovat suurimmillaan. 40–55 °C:n ikkuna optimoi kompromissin lämpöhajoamisen nopeuden ja kokonaisaltistusajan välillä ja minimoi aika–lämpötila-integraalin, joka määrää C-vitamiinin kokonaishävikin. Geotermiset järjestelmät soveltuvat ihanteellisesti tämän lämpötila-alueen ylläpitämiseen, koska jatkuva lämmönlähde poistaa lämpötilavaihtelut, joita aurinkoriippuvaisissa järjestelmissä esiintyy.
Miten geoterminen kuivaus vaikuttaa säilyvyyteen aurinkokuivaukseen verrattuna?
Geotermisesti kuivattu hedelmä saavuttaa johdonmukaisesti 4–8 kuukautta pidemmän säilyvyyden huoneenlämmössä (25 °C) verrattuna saman tuotteen ja alkuperän aurinkokuivattuihin vastineisiin. Etu perustuu kolmeen mekanismiin. Ensinnäkin hallittu kammioympäristö tuottaa alhaisemman ja tasaisemman lopullisen kosteuspitoisuuden (tyypillisesti 15–19 % aprikooseilla, kun aurinkokuivatuilla se on 20–25 %) ja vedenaktiivisuuden (aw 0,45–0,52 vs. 0,58–0,65), mikä sijoittaa tuotteen kauemmas mikrobikasvun ja kiihtyneen ei-entsymaattisen ruskistumisen kriittisten kynnysten alapuolelle. Toiseksi suljettu käsittely-ympäristö pienentää alkuvaiheen mikrobikuormaa 1–3 logaritmiyksikköä, joten pilaantumisen käynnistäviä organismeja on varastoinnin aikana vähemmän. Kolmanneksi geotermisen käsittelyn vähäisemmät lämpö- ja hapettumisvauriot säilyttävät enemmän luonnollisia antioksidanttiyhdisteitä (polyfenolit, tokoferolit, karotenoidit), jotka suojaavat lipidien hapettumiselta pitkäaikaisessa varastoinnissa. Kiihdytetyissä säilyvyystutkimuksissa 35 °C:ssa ja 75 %:n suhteellisessa kosteudessa geotermisesti kuivatuissa Malatyan aprikooseissa ensimmäinen havaittava sivumaku ilmeni 8–10 kuukauden kohdalla, kun saman satoerän aurinkokuivatuissa vastineissa se ilmeni 4–5 kuukauden kohdalla.
Pidetäänkö geotermisesti kuivattua hedelmää ”raakana” raakaruokamerkinnöissä?
Vastaus riippuu käytetystä lämpötilaprofiilista ja sovellettavasta sääntely- tai sertifiointistandardista. Useimmat raakaruoan sertifiointielimet ja vähittäiskaupan standardit määrittelevät ”raa'an” alle 42–48 °C:ssa käsitellyksi, joskin tarkka kynnys vaihtelee. Geotermisiä kuivausjärjestelmiä voidaan käyttää tällä alueella – lämpötila on täysin säädettävissä muuttamalla virtausnopeutta lämmönvaihtimen läpi – mutta useimpien hedelmien tavanomainen kaupallinen geoterminen kuivaus toimii 45–65 °C:ssa hyväksyttävien kuivumisnopeuksien ja elintarviketurvallisuustulosten saavuttamiseksi. Geotermisen alueen alapäässä (40–48 °C) tuote voi oikeutetusti täyttää raa'an määritelmän useimmissa sertifiointijärjestelmissä, joskin kuivausajat pitenevät 18–30 tuntiin ja läpimeno pienenee samassa suhteessa. Raakasertifioitua tuotetta tarvitsevien ostajien on syytä määritellä tämä hankintasopimuksessa, jotta laitos voi mukauttaa lämpötilaprotokollat sen mukaisesti. On syytä huomata, että vielä 48 °C:ssakin geoterminen kuivaus tarjoaa huomattavia ravintoaineiden säilyvyysetuja 70–80 °C:n perinteisiin menetelmiin verrattuna – C-vitamiinin säilyvyysero 48 °C:n ja 65 °C:n geotermisen käsittelyn välillä on noin 5–12 prosenttiyksikköä, kun taas ero 48 °C:n geotermisen ja 75 °C:n perinteisen välillä on 25–40 prosenttiyksikköä. Raakaruoan lämpötilakynnys ei ole ravintoaine-edun ensisijainen ajuri.
Mikä on geotermisen ja perinteisen kuivauksen hiilijalanjälkien ero?
Geotermisen kuivauksen hiilijalanjälki on noin 90 % pienempi kuin maakaasulämmitteisen perinteisen kuivauksen tuotetonnia kohden laskettuna. Turkkilaisten geotermisten toimijoiden riippumattomat elinkaariarviointitiedot ilmoittavat geotermiselle käsittelylle 35–110 kg CO₂e kuivattua tuotetonnia kohden (mukaan lukien pumppujen sähkö, laitoksen rakentamisen kuoletus ja kunnossapito), kun maakaasulämmitteisellä tunnelikuivauksella luku on 850–1 200 kg CO₂e tonnia kohden ja nestekaasulämmitteisillä järjestelmillä 1 100–1 450 kg CO₂e tonnia kohden. Tavallisessa 20 jalan kontillisessa kuivattuja hedelmiä (noin 18 tonnia netto) siirtyminen kaasulämmitteisestä geotermiseen käsittelyyn vähentää sitoutuneita päästöjä 13–20 tonnia CO₂e lähetystä kohden. Tämä vähennys osuu suoraan Scope 3:n luokan 1 (ostetut tavarat ja palvelut) raportointiriville niillä ketjun loppupään ostajilla, joita koskee EU:n yritysten kestävyysraportointidirektiivi (CSRD) tai vapaaehtoiset kehykset, kuten CDP, SBTi tai GHG Protocol. Brändeille, jotka tavoittelevat ”hiilineutraali tuote” -asemointia, tai vähittäiskauppiaille, jotka edellyttävät toimittajatason hiilidataa, geotermisesti kuivattu hankinta tarjoaa dokumentoitavan, auditoitavan päästövähennyksen, joka ei vaadi kompensaatioita eikä uusiutuvan energian sertifikaatteja – lämpöenergia on luonnostaan uusiutuvaa jo kaivon suulla.
Hankkikaa geotermisesti kuivattua hedelmää
Tämän artikkelin tiedot eivät ole abstrakteja – ne kuvaavat tuotteita, joita Arovela toimittaa B2B-ostajille kaikilla mantereilla. Jos hankintatiiminne arvioi kuivausmenetelmiä ja haluaa nähdä luvut todellisessa CoA:ssa eikä lehtiartikkelissa, pyytäkää näyte täydellä analyysidokumentaatiolla.
Tutustukaa geotermisesti kuivattujen hedelmien valikoimaan →
Määrätiedusteluissa, private label -kehityksessä tai tässä artikkelissa esitettyjä tietoja koskevissa teknisissä kysymyksissä ottakaa yhteyttä suoraan tukkumyyntitiimiimme.
Ulkoiset lähteet: Demiray, E. ja Tulek, Y. (2017). Degradation kinetics of ascorbic acid in apricots during hot air drying. Journal of Food Engineering, 202, 44–51. doi:10.1016/j.jfoodeng.2017.01.019. International Energy Agency (2024). Geothermal Energy Technology Roadmap. iea.org/reports/geothermal.
