Hlavní body
- GC-MS (plynová chromatografie s hmotnostní spektrometrií) je zlatým standardem mezi analytickými metodami pro potvrzení totožnosti, čistoty a složení éterického oleje. Každý B2B nákup by měl být podložen protokolem GC-MS pro konkrétní šarži z laboratoře akreditované podle ISO 17025.
- Správně zpracovaný protokol GC-MS obsahuje chromatogram (vizuální mapu píků), tabulku látek (data, která za těmito píky stojí) a metadata v záhlaví (název laboratoře, odkaz na metodu, identifikace vzorku). Umět číst všechny tři části chrání váš dodavatelský řetězec.
- Falšování je odhalitelné, pokud víte, které látky hledat – a které by přítomny být neměly. Syntetické markery, neobvyklé poměry látek a chybějící očekávané píky jsou tři nejsilnější varovné signály.
- U vysoce hodnotných olejů, jako je levandulový, růžový a oreganový, nemusí samotná standardní GC-MS stačit. Chirální GC a hmotnostní spektrometrie izotopových poměrů (IRMS) přidávají další úrovně ověření pravosti, které zachytí i důmyslný podvod.
- Vybudování interní referenční knihovny validovaných profilů GC-MS ze schválených šarží mění váš nákup z reaktivního na prediktivní. Konzistence mezi šaržemi se stává měřitelnou a vymahatelnou.
Úvod
Pokud nakupujete éterické oleje v komerčních objemech, téměř jistě jste už od dodavatele protokol GC-MS dostali. Otázkou je, zda ho opravdu umíte číst. Naučit se číst protokol GC-MS u éterických olejů je patrně vůbec nejdůležitější analytickou dovedností v B2B nákupu éterických olejů, přesto většina nákupčích považuje tyto dokumenty za položky k odškrtnutí kvůli compliance, a ne za nástroj rozhodování.
Protokol GC-MS vám přesně říká, jaké molekuly jsou v oleji přítomny, v jakých koncentracích a zda chemický otisk odpovídá tomu, jak má vypadat pravý, nefalšovaný olej daného druhu a původu. Je to rozdíl mezi důvěrou ve slovo dodavatele a důvěrou v chemii.
Tento průvodce podrobně prochází každou část protokolu GC-MS – od metadat v záhlaví přes píky chromatogramu až po tabulku identifikace látek. Uvádí referenční rozmezí látek pro nejobchodovanější éterické oleje, vysvětluje varovné signály falšování a nabízí praktický rámec pro začlenění dat GC-MS do nákupního procesu. Pokud s nákupem éterických olejů začínáte, širší kontext hodnocení dodavatelů poskytuje náš průvodce B2B nákupem. Úvod do rozdílů mezi chemotypy najdete v souvisejícím průvodci chemotypy.
Co je GC-MS a proč na ní záleží
GC-MS je spřažená analytická technika, která spojuje dva přístroje do jednoho pracovního postupu. První přístroj rozdělí těkavé látky ve vzorku; druhý je identifikuje. Společně poskytují kvalitativní i kvantitativní data o chemickém složení éterického oleje.
Plynová chromatografie – dělení látek
Plynový chromatograf (GC) je motorem separace. Nepatrný objem vzorku éterického oleje – obvykle 0,1 až 1,0 mikrolitru – se nastříkne do vyhřívaného nástřikového portu, kde se okamžitě odpaří. Nosný plyn (obvykle helium nebo vodík) žene odpařené molekuly dlouhou, úzkou kapilární kolonou potaženou stacionární fází. Mezi běžné typy kolon patří nepolární 5%-fenyl polysiloxan (DB-5 nebo ekvivalent) a polární polyethylenglykol (Carbowax / DB-WAX).
Různé molekuly interagují s povlakem kolony různě. Lehčí, méně polární molekuly procházejí rychleji; těžším nebo polárnějším to trvá déle. Tato rozdílná doba průchodu se nazývá retenční čas a je základem pro rozdělení stovek jednotlivých látek z jediného nástřiku. Typický běh GC éterického oleje trvá 30 až 60 minut, během nichž každá těkavá látka ve vzorku eluuje z kolony ve svém charakteristickém retenčním čase.
Hmotnostní spektrometrie – identifikace látek
Jakmile jednotlivá rozdělená látka opustí kolonu GC, vstupuje do hmotnostního spektrometru (MS). MS každou molekulu ionizuje – obvykle elektronovou ionizací při 70 eV – a fragmentuje ji na charakteristické části. Tyto fragmenty se třídí podle poměru hmotnosti a náboje a zaznamenávají se jako hmotnostní spektrum: jedinečný otisk intenzit fragmentů, který molekulu identifikuje.
Software MS porovnává každé naměřené hmotnostní spektrum s referenčními knihovnami (NIST, Wiley, FFNSC), které obsahují stovky tisíc známých látek. Skóre shody nad 90 % identifikaci zpravidla potvrzuje; nižší skóre vyžadují ruční přezkoumání analytikem. Kombinace retenčního času a shody hmotnostního spektra poskytuje vysokou míru jistoty při identifikaci látek.
Proč GC-MS překonává organoleptické zkoušky a měření hustoty
Organoleptické hodnocení (vůně, barva, chuť) je subjektivní a zkušený míchač ho snadno oklame. Měření hustoty a indexu lomu zachytí pouze hrubé falšování – 10% zředění nosným olejem o podobné hustotě tato čísla významně neposune. GC-MS rozliší jednotlivé látky už při koncentracích 0,01 % celkového oleje, a je tak jedinou praktickou metodou pro odhalení důmyslného falšování na molekulární úrovni.
Fyzikální parametry zůstávají užitečné jako rychlé screeningové nástroje, nemohou však nahradit rozlišení na úrovni látek, které poskytuje GC-MS. Seriózní program kvality používá hustotu, index lomu a optickou otáčivost jako filtry prvního průchodu a každou šarži pak podmiňuje daty GC-MS. Jak tyto parametry zapadají do širšího rámce certifikátu analýzy, popisuje náš průvodce CoA.
Anatomie protokolu GC-MS
Dobře strukturovaný protokol GC-MS má čtyři základní části. Každá nese informace, které by nákupčí měli zkontrolovat před schválením šarže.
Informace v záhlaví
Záhlaví je blok metadat v horní části protokolu. Mělo by obsahovat:
- Název laboratoře a číslo akreditace – hledejte akreditaci ISO 17025 konkrétně pro analýzu éterických olejů. Laboratoř akreditovaná pouze pro zkoušení vody není rovnocenná.
- Odkaz na analytickou metodu – typ kolony, teplotní program, nosný plyn a parametry nástřiku. Normy ISO 11024-1 a ISO 11024-2 definují standardní metodu GC pro profilování éterických olejů. Renomované laboratoře citují tyto normy nebo svůj interní validovaný ekvivalent.
- Identifikace vzorku – číslo šarže dodavatele, číslo vaší objednávky a datum přijetí vzorku.
- Datum analýzy – potvrzuje, kdy byla práce provedena. Protokol datovaný šest měsíců před datem odeslání téže šarže si zaslouží bližší prověření.
- Jméno nebo identifikátor analytika – vyžaduje ho ISO 17025 kvůli sledovatelnosti.
Pokud některé z těchto polí chybí, protokol neprojde základním auditem dokumentace. Odmítejte protokoly, kterým chybí číslo akreditace laboratoře nebo jasný odkaz na metodu.
Chromatogram – čtení píků
Chromatogram je vizuální výstup běhu GC. Vynáší intenzitu signálu (osa y) proti retenčnímu času v minutách (osa x). Každý pík v chromatogramu představuje látku (nebo občas skupinu koeluujících látek), která byla ve vzorku oleje přítomna.
Klíčové věci, které je třeba na chromatogramu zkontrolovat:
- Počet a rozložení píků. Pravý éterický olej dává charakteristický vzor píků. Levandulový olej obvykle vykazuje 8 až 15 hlavních píků rozložených po celém běhu; máta peprná 5 až 10 dominantních píků. Olej, který ukazuje pouze 2 až 3 dokonale ostré píky, je téměř jistě syntetická rekonstrukce, nikoli přírodní produkt destilace.
- Chování základní linie. Základní linie by měla být rovná a stabilní. Stoupající základní linie naznačuje degradaci nebo kontaminaci kolony. Nadměrný šum základní linie může ukazovat na problémy s přípravou vzorku.
- Tvar píků. Symetrické, dobře rozlišené píky svědčí o dobře provedené analýze. Chvostování, frontování nebo výrazné překrývání píků může ohrozit přesnost kvantifikace.
- Měřítko. Zkontrolujte, zda je chromatogram přiblížený nebo normalizovaný. Některé protokoly nastavují měřítko osy y tak, že ukazuje pouze vrchol nejvyššího píku, a menší píky – včetně důležitých minoritních látek – tak mohou být neviditelné.
Tabulka látek – co znamenají jednotlivé sloupce
Tabulka látek je číselným jádrem protokolu. Obvykle obsahuje čtyři až šest sloupců:
| Sloupec | Co znamená | Co zkontrolovat |
|---|---|---|
| Číslo píku | Pořadí eluce | Mělo by odpovídat popiskům píků v chromatogramu |
| Retenční čas (min) | Kdy látka opustila kolonu | Měl by odpovídat očekávanému RT pro daný typ kolony |
| Název látky | Identifikace podle shody s knihovnou hmotnostních spekter | Ověřte, že jsou uvedeny očekávané markerové látky |
| Číslo CAS | Registrační číslo Chemical Abstracts Service | Potvrzuje jednoznačnou totožnost látky |
| Plocha % | Podíl celkové plochy píků přiřazený této látce | Hlavní kvantitativní ukazatel; porovnejte s rozmezími ISO |
| Kvalita shody (%) | Spolehlivost shody s knihovnou hmotnostních spekter | Hodnoty pod 85 % vyžadují ruční ověření |
Plošné procento je v nákupních jednáních nejčastěji citovaným číslem, je to však relativní míra – říká, jaký podíl detekovaných látek představuje daná molekula. Neříká nic o absolutní koncentraci v mg/mL, pokud laboratoř neprovedla kalibraci externími standardy.
Retenční čas, plocha % a identifikace
Retenční čas je základem přiřazení látek, mezi laboratořemi se však liší podle typu kolony, teplotního programu a průtoku nosného plynu. Látka, která na koloně DB-5 eluuje v čase 12,34 minuty, může na koloně DB-WAX eluovat v čase 18,72 minuty. Proto je shoda hmotnostního spektra nezbytná – samotný retenční čas k identifikaci nestačí.
Plocha % se vypočítá integrací plochy pod každým píkem a jejím vyjádřením jako procenta celkové integrované plochy. Parametry integrace (práh základní linie, minimální plocha píku, potlačení šumu) mohou vykazovaná procenta ovlivnit, zejména u minoritních látek pod 0,5 %. Při porovnávání protokolů z různých laboratoří jsou malé rozdíly v procentech minoritních látek (do 0,5 procentního bodu) normální a očekávané.
Ke každé šarži éterického oleje, kterou Arovela expeduje, je právě takový protokol k dispozici na vyžádání – úplná tabulka látek, chromatogram a odkaz na metodu z nezávislé laboratoře. Prohlédněte si náš sortiment éterických olejů nebo si před dalším nákupním rozhodnutím vyžádejte vzorový protokol GC-MS.
Klíčové látky ke kontrole podle typu oleje
Každý éterický olej má sadu markerových látek s očekávanými rozmezími koncentrací, která definují monografie ISO a lékopisné odkazy. Odchylky od těchto rozmezí signalizují buď jiný chemotyp, jiný botanický původ, nebo falšování. Tabulky níže uvádějí referenční rozmezí pro pět široce obchodovaných olejů.
Referenční hodnoty levandulového oleje
Lavandula angustifolia CT linalool — reference: ISO 3515
| Látka | Očekávané rozmezí (plocha %) | Význam |
|---|---|---|
| Linalool | 25 -- 40 | Hlavní marker; vysoké hodnoty potvrzují CT linalool |
| Linalylacetát | 25 -- 45 | Klíčový marker kvality prémiové jakosti |
| Terpinen-4-ol | 1,5 -- 6,0 | Marker přirozené variability |
| Lavandulylacetát | 1,0 -- 5,0 | Marker pravosti, v syntetických směsích zřídka přítomný |
| Kafr | ≤ 0,8 | Hodnoty nad 1,5 % naznačují kontaminaci lavandinem |
| Limonen | ≤ 1,0 | Zvýšené hladiny mohou ukazovat na přídavek citrusového oleje |
Referenční hodnoty oreganového oleje
Origanum vulgare / O. onites — reference: ISO 13171
| Látka | Očekávané rozmezí (plocha %) | Význam |
|---|---|---|
| Karvakrol | 55 -- 85 | Dominantní fenol; u tureckého původu obvykle nad 65 % |
| Thymol | 1,0 -- 5,0 | Vyskytuje se spolu s karvakrolem; vysoké hladiny naznačují kontaminaci tymiánem |
| p-Cymen | 3,0 -- 12,0 | Biosyntetický prekurzor karvakrolu |
| Gama-terpinen | 2,0 -- 10,0 | Biosyntetický prekurzor; přirozený souběžný výskyt se očekává |
| Beta-karyofylen | 1,0 -- 5,0 | Seskviterpenový marker botanické pravosti |
| Linalool | ≤ 3,0 | Neobvykle vysoké hladiny naznačují falšování levnějšími oleji |
Hlubší analýzu tureckých dodavatelských řetězců oregana najdete v průvodci tureckým oreganem.
Referenční hodnoty oleje z čajovníku
Melaleuca alternifolia — reference: ISO 4730
| Látka | Očekávané rozmezí (plocha %) | Význam |
|---|---|---|
| Terpinen-4-ol | 30 -- 48 | Hlavní marker kvality; podle ISO 4730 musí přesáhnout 30 % |
| Gama-terpinen | 10 -- 28 | Hlavní monoterpen; přirozený souběžný výskyt se očekává |
| Alfa-terpinen | 5 -- 13 | Monoterpenový marker |
| 1,8-Cineol | ≤ 15 | Podle ISO musí zůstat pod 15 %; vysoké hodnoty snižují jakost |
| p-Cymen | 0,5 -- 8,0 | Marker oxidace, je-li zvýšen nad typické rozmezí |
| Alfa-terpineol | 1,5 -- 8,0 | Marker ze skupiny sekundárních alkoholů |
Referenční hodnoty růžového oleje
Rosa damascena — reference: ISO 9842
| Látka | Očekávané rozmezí (plocha %) | Význam |
|---|---|---|
| Citronellol | 20 -- 40 | Dominantní monoterpenový alkohol |
| Geraniol | 10 -- 22 | Druhý hlavní alkohol; poměr k citronellolu je diagnostický |
| Nerol | 3,0 -- 10,0 | Geometrický izomer geraniolu |
| Nonadekan (C19) | 8,0 -- 18,0 | Alkan s dlouhým řetězcem, charakteristický pro růži destilovanou vodní parou |
| Heneikosan (C21) | 3,0 -- 6,0 | Parafinový marker; v absolutní silici ani v syntetických směsích není přítomen |
| Geranylacetát | 0,5 -- 3,0 | Esterový marker potvrzující přirozenou komplexnost |
Přítomnost nonadekanu a heneikosanu je pro ověření pravosti růžového oleje obzvlášť důležitá. Tyto alkany s dlouhým řetězcem jsou charakteristické pro Rosa damascena destilovanou vodní parou a v růžové absolutní silici ani v syntetických rekonstrukčních směsích se nevyskytují.
Referenční hodnoty tymiánového oleje
Thymus vulgaris CT thymol — reference: ISO 19817
| Látka | Očekávané rozmezí (plocha %) | Význam |
|---|---|---|
| Thymol | 36 -- 60 | Dominantní fenol v CT thymol |
| p-Cymen | 14 -- 28 | Hlavní uhlovodíkový prekurzor |
| Gama-terpinen | 5,0 -- 12,0 | Biosyntetický souběžný výskyt se očekává |
| Linalool | 2,0 -- 8,0 | Minoritní alkohol; velmi vysoké hodnoty ukazují na jiný chemotyp |
| Karvakrol | 1,0 -- 5,0 | Minoritní izomer fenolu; neměl by dominovat |
| Beta-karyofylen | 1,0 -- 5,0 | Seskviterpenový marker |
Varovné signály, které ukazují na falšování
Falšování éterických olejů sahá od hrubého ředění až po důmyslný podvod na molekulární úrovni. Protokol GC-MS je váš hlavní detekční nástroj – pokud víte, co hledat.
Markery syntetických látek
Některé syntetické chemikálie zanechávají v protokolu GC-MS charakteristické stopy, protože se v testovaném rostlinném druhu přirozeně nevyskytují. Klíčové příklady:
- Diethylftalát (DEP) nebo dibutylftalát (DBP) – kontaminace změkčovadly z nekvalitních skladovacích nádob, nebo záměrný přídavek jako fixátoru. Jakýkoli ftalát zjištěný nad stopovou úrovní je důvodem k odmítnutí.
- Syntetický linalool nebo linalylacetát s racemickými enantiomerními poměry – odhalí je chirální GC, nikoli standardní GC-MS. Standardní GC-MS ukáže normální procenta látek; pouze chirální analýza odhalí poměr R/S 50/50 charakteristický pro syntetickou výrobu.
- Propylenglykol nebo dipropylenglykol – běžná ředidla, která se objevují jako pozdě eluující píky, jež v pravých olejích nejsou.
- Vanilin ze syntézy z ligninu nebo guajakolu – někdy se přidává k zamaskování nežádoucích tónů u nekvalitních destilací. Analýza izotopů uhlíku (IRMS) odliší přírodní vanilin od syntetického.
Neobvyklé poměry látek
Přirozená biosyntéza produkuje látky v charakteristických poměrech. Když dodavatel přidá jedinou syntetickou látku, aby posílil marker, posune se poměr mezi posílenou látkou a jejími přirozenými biosyntetickými koprodukty:
- V oreganovém oleji by si karvakrol a jeho prekurzory p-cymen a gama-terpinen měly udržovat přirozený poměr. Pokud je karvakrolu 82 %, ale gama-terpinenu pod 1 %, je nejpravděpodobnějším vysvětlením přídavek syntetického karvakrolu.
- V levandulovém oleji by linalool i linalylacetát měly být v rozmezí ISO současně. Olej se 45 % linalylacetátu, ale pouze 15 % linaloolu naznačuje přídavek syntetického acetátu.
- V oleji z čajovníku mají terpinen-4-ol a gama-terpinen přirozenou korelaci. Hodnota terpinen-4-olu 45 % při gama-terpinenu pod 5 % si zaslouží prošetření.
Chybějící očekávané látky
Pravý éterický olej je složitá směs. Pravá levandule obsahuje přes 100 identifikovatelných látek; i základní protokol GC-MS by jich měl uvádět 20 až 40. Pokud protokol ukazuje pouze pět nebo šest hlavních látek a nic dalšího, děje se jedna ze dvou věcí: olej je syntetická rekonstrukce (sestavená z izolovaných chemikálií), nebo laboratoř protokol zkrátila, aby skryla nepohodlná data.
Vyžádejte si úplnou tabulku látek. Pravý přírodní olej vždy vykazuje složitý chvost minoritních látek (každá pod 0,5 %), který syntetické směsi nedokážou bez mimořádného úsilí napodobit. Přítomnost stopových seskviterpenů, minoritních esterů a produktů oxidace je pozitivním ukazatelem přírodního původu.
Anomálie základní linie
Chromatografická základní linie, která kolísá, vykazuje špičky nebo má výrazný hrb mezi 20. a 40. minutou, může ukazovat na přítomnost netěkavého ředidla (rostlinný olej, minerální olej), které se v nástřiku GC částečně odpařuje. Ředění rostlinným olejem je na nepolární koloně odhalitelné podle píků mastných kyselin v oblasti 25 až 35 minut. Pokud chromatogram ukazuje nevysvětlené široké píky nebo zvýšené úseky základní linie, které tabulka látek nezohledňuje, vyžádejte si od laboratoře vysvětlení.
Pokud protokol dodavatele vyvolá kterýkoli z těchto varovných signálů, vyplatí se porovnat ho s ověřenou referencí. Náš průvodce velkoobchodním nákupem popisuje, jak nastavit kvalifikační proces, který falšování zachytí dříve, než dorazí do vašeho skladu, nebo si vyžádejte nabídku s úplnou dokumentací dostupnou na vyžádání.
Pokročilá analýza: chirální GC a IRMS
Kdy standardní GC-MS nestačí
Standardní GC-MS identifikuje látky a kvantifikuje jejich relativní koncentrace, nedokáže však rozlišit přírodní a syntetickou verzi téže molekuly. Molekula syntetického linaloolu je chemicky totožná s přírodní – stejný retenční čas, stejné hmotnostní spektrum, stejné plošné procento. U vysoce hodnotných olejů, kde je syntetické falšování ekonomicky motivované, jsou zapotřebí další analytické techniky.
Cenový práh, který pokročilé testování opravňuje, je zhruba 80 EUR za kg oleje. Pod touto cenovou hladinou se náklady na falšující materiály blíží nákladům na pravý olej, což snižuje ekonomickou motivaci k falšování. Nad ní – a zcela jistě u olejů s cenou 200 EUR za kg a více (levandule, růže, neroli, meduňka) – se investice do testování chirální GC a IRMS zaplatí při první zachycené podvodné šarži.
Analýza enantiomerního poměru
Chirální GC používá specializovanou kolonu (nejběžnější jsou stacionární fáze na bázi cyklodextrinů), která rozděluje zrcadlově souměrné molekuly. V přírodě enzymatická biosyntéza produkuje převážně jeden enantiomer. Syntetická chemie produkuje racemickou směs (stejné díly obou).
Mezi rozhodující enantiomerní markery patří:
- Linalool v levanduli: přírodní (R)-(-)-linalool dominuje s 94 až 99 %. Poměr pod 90 % je silným ukazatelem syntetického přídavku.
- Menthol v mátě peprné: přírodní (-)-menthol přesahuje 99 %. Jakýkoli detekovatelný (+)-menthol naznačuje syntetickou kontaminaci.
- Limonen v citrusových olejích: přírodní (R)-(+)-limonen dominuje s více než 97 % v pomerančovém a citronovém oleji.
- Alfa-pinen v borovicových olejích: enantiomerní poměry se liší podle druhu a původu, ale v rámci kombinace druhu a původu by měly být konzistentní.
Hmotnostní spektrometrie izotopových poměrů
IRMS měří poměr stabilních izotopů uhlíku (uhlík-13 k uhlíku-12, vyjádřený jako delta-13-C v promilích vůči standardu V-PDB) v jednotlivých látkách po separaci GC. Rostliny zabudovávají atmosférický CO2 se stopou delta-13-C, která se liší od syntézy z ropy. IRMS specifická pro jednotlivé látky (GC-C-IRMS) analyzuje každou látku samostatně, nikoli olej jako celek, a umožňuje tak odhalit i částečné syntetické obohacení, i když byla přidána jen jediná látka.
U éterických olejů se typické přírodní hodnoty delta-13-C monoterpenů pohybují mezi -25 a -32 promile (fotosyntetická dráha C3). Syntetické látky ropného původu vykazují hodnoty v rozmezí -28 až -34, ale s odlišnými vzorci specifickými pro jednotlivé látky. Diagnostická síla spočívá v porovnání hodnot delta-13-C více látek v témže oleji – pokud všechny pocházejí ze stejného botanického zdroje, měly by se shlukovat v úzkém rozmezí. Vykazuje-li jedna látka výrazně odlišnou izotopovou hodnotu, byla přidána z jiného zdroje.
NIST Chemistry WebBook poskytuje referenční hmotnostní spektra a retenční indexy, které analytici používají k validaci identifikace látek napříč těmito pokročilými metodami.
Jak používat protokoly GC-MS v nákupu
Porozumění datům GC-MS má hodnotu jen tehdy, když je začleníte do svého nákupního procesu. Následující rámec převádí analytické znalosti na nákupní rozhodnutí.
Vyžadování protokolů od dodavatelů
V dokumentaci ke kvalifikaci dodavatelů stanovte, že každá nabízená šarže musí být doložena protokolem GC-MS z laboratoře akreditované podle ISO 17025. Protokol musí uvádět typ kolony, odkaz na metodu a všechny látky nad 0,05 % plochy. Obecné, nedatované protokoly nebo protokoly bez názvu laboratoře jsou důvodem k okamžitému odmítnutí šarže.
Buďte výslovní v tom, co očekáváte. Vzorová specifikační klauzule může znít: „Dodavatel poskytne ke každé nabízené šarži analytický protokol GC-MS podle metodiky ISO 11024, provedený laboratoří akreditovanou podle ISO 17025, který uvádí všechny látky nad 0,05 % plochy s čísly CAS.“ Naše stránka certifikací podrobně popisuje analytické normy a normy řízení kvality, které Arovela uplatňuje v celém svém sortimentu éterických olejů.
Porovnávání konzistence mezi šaržemi
Přírodní éterické oleje vykazují přirozenou variabilitu mezi šaržemi. Levandulový olej z téhož pole se mezi sklizňovými roky mírně liší v závislosti na počasí, výškovém stresu a parametrech destilace. Klíčové je odlišit normální variabilitu od nepřijatelné odchylky.
Vytvořte si tabulku, ve které budete u každé přijaté šarže sledovat pět až osm hlavních markerových látek. Po pěti až deseti šaržích od téhož dodavatele uvidíte pásmo přirozené variability. Každá šarže, jejíž hodnoty markerů vybočí mimo dvě směrodatné odchylky vašich historických dat, by měla spustit další prošetření – olej buď pochází z jiného původu, je jiného chemotypu, nebo byl upraven.
Přesně tímto postupem řídí své dodavatelské řetězce velcí výrobci vůní a aromat. Není vyhrazen firmám s vlastními laboratořemi; vyžaduje jen tabulku a disciplínu zapisovat data z každého protokolu. Pokyny k širším rámcům testování kvality najdete v našem průvodci CoA.
Budování referenční knihovny
Referenční knihovna je soubor validovaných profilů GC-MS ze šarží, jejichž pravost jste si nezávisle potvrdili. Krok validace je zásadní – reference by měla vycházet z analýzy ve vaší vlastní laboratoři třetí strany, nikoli pouze z protokolu dodavatele.
Začněte třemi až pěti oleji, které odebíráte v největších objemech. Z každé schválené šarže pošlete uchovaný vzorek do své laboratoře a archivujte úplný datový soubor GC-MS (ne jen souhrn v PDF). Časem se tato knihovna stane vaším měřítkem pro hodnocení nových šarží, nových dodavatelů a nových původů. Poskytuje také obhajitelnou dokumentaci při regulatorních auditech.
Související informace o sledovatelnosti dodavatelského řetězce a o tom, jak sledovatelnost podporuje analytické ověřování, najdete v našem doprovodném článku o sběru ve volné přírodě a pěstování.
Testování třetí stranou vs. interní testování
Rozhodnutí mezi testováním v laboratoři třetí strany a vlastní GC-MS závisí na vašem objemu, rizikovém profilu a rozpočtu.
Testování v laboratoři třetí strany je vhodné pro většinu B2B odběratelů. Cena za analýzu se pohybuje od 80 EUR do 250 EUR podle rozsahu (základní GC-MS vs. úplný panel s chirální analýzou a IRMS). Doba vyřízení je obvykle pět až deset pracovních dnů. Výhodami jsou akreditované výsledky, regulatorní obhajitelnost a žádná kapitálová investice. Nevýhodou je doba vyřízení – potřebujete-li rozhodovat o uvolnění týž den, potřebujete vlastní kapacitu.
Vlastní GC-MS se stává nákladově efektivní, když analyzujete více než 300 až 500 vzorků ročně. Stolní přístroj GC-MS stojí 80 000 EUR až 150 000 EUR; k tomu připočtěte roční údržbu, spotřební materiál, referenční standardy a plat vyškoleného analytika. Výpočet návratnosti závisí na vašich současných výdajích za testování třetí stranou a na hodnotě rychlejších rozhodnutí o uvolnění.
Středně velkým odběratelům dobře funguje hybridní přístup: vlastní GC-FID pro rychlý screening (nižší cena přístroje, rychlejší běhy) v kombinaci s pravidelným potvrzením GC-MS třetí stranou na statistickém vzorku šarží a s úplným panelem zkoušek u každé šarže, která nesplní screeningová kritéria. Odběratelům, kteří hodnotí svého prvního tureckého dodavatele, popisuje náš průvodce velkoobchodem celý kvalifikační proces od vzorkování po schválení.
Často kladené otázky
Kolik stojí zkouška GC-MS?
Standardní analýza GC-MS éterického oleje v laboratoři akreditované podle ISO 17025 obvykle stojí 80 EUR až 150 EUR za vzorek. S chirální GC se celková cena zvyšuje na 150 EUR až 250 EUR. Úplný panel zkoušek včetně IRMS (hmotnostní spektrometrie izotopových poměrů) se pohybuje od 250 EUR do 500 EUR. Mnoho laboratoří nabízí množstevní slevy odběratelům, kteří předkládají více než 20 vzorků měsíčně. Náklady je třeba poměřovat s hodnotou testované šarže oleje – u sudu růžového oleje za 5 000 EUR představuje analytická investice 300 EUR zanedbatelné pojistné.
Může dodavatel protokol GC-MS zfalšovat?
Ano. K falšování protokolů v odvětví dochází. Mezi běžné metody patří opětovné použití pravého protokolu z předchozí šarže (jiné číslo šarže, stejná data), digitální úprava procent látek v PDF nebo předložení pravého vzorku laboratoři při expedici jiného produktu. Nejúčinnějším protiopatřením je ověření třetí stranou: z každé dodané šarže si uchovávejte zapečetěný vzorek a uchované vzorky pravidelně posílejte do vlastní laboratoře k nezávislé analýze. Výsledky porovnejte s protokolem dodavatele. Jakýkoli podstatný rozpor je důvodem k diskvalifikaci dodavatele.
Jaký je rozdíl mezi GC-MS a GC-FID?
GC-FID (plamenově ionizační detekce) a GC-MS jsou komplementární techniky. GC-FID poskytuje vynikající kvantitativní přesnost – odezva FID je úměrná počtu atomů uhlíku, díky čemuž je vysoce lineární a reprodukovatelná při měření procent látek. GC-FID však nedokáže identifikovat neznámé látky; opírá se o shodu retenčních časů se známými standardy. GC-MS poskytuje kvalitativní identifikaci prostřednictvím shody s knihovnou hmotnostních spekter, a je proto nezbytná pro odhalování neočekávaných látek (kontaminanty, falšující látky, produkty degradace). Osvědčená praxe využívá obojí: GC-FID pro kvantifikaci očekávaných markerových látek, GC-MS pro potvrzení totožnosti a screening neočekávaných látek.
Jak často mám od dodavatele vyžadovat protokoly GC-MS?
U každé šarže, bez výjimky. Éterické oleje jsou přírodní produkty s přirozenou variabilitou mezi šaržemi. Dodavatel, který nabízí protokol GC-MS z „reprezentativní šarže“ nebo „typické várky“ místo konkrétní expedované šarže, buď šetří na analytických nákladech, nebo skrývá variabilitu. Vaše nákupní specifikace by měla stanovit, že protokol GC-MS musí odpovídat přesnému číslu šarže v přepravních dokladech. U dlouhodobých dodavatelských smluv přidává další úroveň zajištění kvality pravidelné ověřování uchovaných vzorků třetí stranou (u každé páté nebo desáté šarže).
Potřebují bio éterické oleje jinou analýzu GC-MS?
Analytická metoda GC-MS je pro bio i konvenční éterické oleje totožná. Bio certifikace však přidává další požadavky na dokumentaci: certifikát analýzy bio olejů by měl obsahovat název certifikačního orgánu pro ekologickou produkci, číslo certifikátu a potvrzení, že analýza byla provedena na certifikovaném bio materiálu. Samotné chemické složení se může od konvenčních ekvivalentů mírně lišit kvůli rozdílům v pěstitelských podmínkách, rozmezí markerových látek a referenční hodnoty kvality však zůstávají stejné. Status bio nezaručuje chemickou kvalitu – i certifikovaný bio olej může být zoxidovaný, špatně destilovaný nebo falšovaný. Ověření GC-MS je stejně důležité u bio i konvenčních jakostí.
Ověřte si svůj další nákup
Čtení protokolu GC-MS je dovednost, která se zaplatí při první podvodné šarži, kterou zachytíte. Analytické techniky popsané v tomto průvodci – od základní interpretace chromatogramu po pokročilé chirální zkoušky a IRMS – jsou tytéž nástroje, které používají přední světoví výrobci vůní, dodavatelé farmaceutických surovin a regulatorní laboratoře.
Ve společnosti Arovela je ke každé šarži éterického oleje na vyžádání k dispozici protokol GC-MS z nezávislé laboratoře, včetně úplných tabulek látek, chromatogramů a odkazů na metody. Naše analytická dokumentace splňuje standardy popsané v tomto průvodci, protože jsme svůj program kvality postavili na stejných zásadách.
Prohlédněte si náš sortiment éterických olejů, projděte si naše certifikace, nebo si vyžádejte nabídku s dokumentací GC-MS dostupnou na vyžádání.
