Klíčové poznatky
- Turecký oreganový éterický olej nabízí nejvyšší koncentrace karvakrolu na světovém trhu – 65–85 % z Origanum onites, dominantního druhu tureckého sběru z volné přírody –, a je proto preferovaným původem pro konzervaci potravin, nutraceutika a antimikrobiální aplikace.
- U každé velkoobchodní šarže si vyžádejte zprávu GC-MS ke konkrétní šarži z laboratoře akreditované podle ISO 17025; měla by profilovat přinejmenším karvakrol, thymol, p-cymen a gama-terpinen. Odmítněte dodavatele, kteří poskytují pouze organoleptická tvrzení nebo tvrzení založená na hustotě.
- Falšování je reálné riziko: přídavek syntetického karvakrolu, ředění tymiánovým olejem a míchání s méně kvalitními mexickými nebo středomořskými oreganovými oleji jsou tři nejčastější cesty podvodu. Chirální GC a zkoušky IRMS zachytí to, co standardní GC-MS může přehlédnout.
- Velkoobchodní MOQ začíná u standardních jakostí na 5 kg, přičemž cena výrazně klesá v pásmech 100 kg a 500 kg+. Sezónní ceny vrcholí v květnu až červnu před hlavní sklizní a povolují v září až listopadu, kdy na trh vstupuje čerstvý destilát.
- Regulatorní rámce se podle cílového trhu výrazně liší – odběratelé v EU potřebují označení v souladu s CLP a dokumentaci podle nařízení o aromatech, odběratelé v USA se opírají o status FDA GRAS a specifikace FCC a trhy GCC vyžadují vedle standardní dokumentace SDS také certifikaci halal.
Úvod
Turecký oreganový éterický olej je v globálním B2B obchodu referenčním původem oreganového oleje s vysokým obsahem karvakrolu. Spojení správného druhu – převážně Origanum onites a v menší míře Origanum vulgare subsp. hirtum – se správnými pěstebními podmínkami v egejských, středomořských a středoanatolských vysočinách Turecka dává éterický olej s obsahem karvakrolu 65–85 %. Žádná jiná významná produkční oblast tohoto rozmezí soustavně nedosahuje.
B2B odběratelům v odvětvích potravin a nápojů, nutraceutik, farmacie, kosmetiky a krmiv nabízí turecký oreganový olej dodavatelský řetězec, který je zároveň hluboký (Turecko vyrábí odhadem 60–70 % světového komerčního oreganového oleje) a dobře zdokumentovaný. Turecký dodavatelský řetězec oregana má vyspělou infrastrukturu kvality: destilerie s certifikací ISO, laboratoře pro zkoušky GC-MS a exportní logistiku, která denně obsluhuje trhy EU, USA a GCC.
Tento průvodce se zabývá botanickými a chemotypovými rozdíly, které turecký oreganový olej odlišují, parametry výroby a sklizně ovlivňujícími kvalitu, interpretací GC-MS pro nákup, strukturou cen a MOQ, regulatorním souladem podle cílového trhu a praktickými otázkami a odpověďmi pro začínající odběratele. Pokud jste v nákupu éterických olejů z Turecka noví, další souvislosti o turecké nabídce přináší náš širší průvodce velkoobchodem s éterickými oleji.
Čím se turecký oreganový olej liší
Origanum onites vs. O. vulgare vs. mexické oregano
Pojem „oreganový olej“ zahrnuje přinejmenším tři odlišné botanické druhy prodávané ve světovém obchodu, s dramaticky rozdílnými profily látek:
| Parametr | Origanum onites (turecké) | O. vulgare subsp. hirtum (středomořské) | Lippia graveolens (mexické) |
|---|---|---|---|
| Běžný obchodní název | Turecké oregano | Řecké/středomořské oregano | Mexické oregano |
| Hlavní látka | Karvakrol (65–85 %) | Karvakrol (50–75 %) | Karvakrol (40–65 %) nebo převaha thymolu |
| Vedlejší látky | p-Cymen (3–10 %), gama-terpinen (2–8 %) | Thymol (5–20 %), p-cymen (5–12 %) | Thymol (5–30 %), eukalyptol proměnlivý |
| Botanická čeleď | Lamiaceae | Lamiaceae | Verbenaceae (jiná čeleď) |
| Typ sklizně | Převážně sběr z volné přírody | Sběr z volné přírody i pěstování | Pěstování |
| Podíl na světovém trhu | ~60–70 % | ~15–20 % | ~10–15 % |
| Norma ISO | ISO 13171 | ISO 13171 | Žádná specifická monografie ISO |
Zásadní bod pro nákup: Origanum onites i O. vulgare subsp. hirtum jsou pravá oregana (čeleď Lamiaceae), zatímco mexické oregano (Lippia graveolens) patří do zcela jiné botanické čeledi (Verbenaceae). Nákupní specifikace, která říká jen „oreganový olej“, nechává otevřené dveře záměně. Vždy specifikujte botanický druh.
Podrobněji o tom, jak variabilita chemotypů ovlivňuje nákupní rozhodnutí napříč kategoriemi éterických olejů, pojednává náš průvodce chemotypy a čistotou.
Obsah karvakrolu: 65–85 % – proč na něm záleží
Karvakrol je látka, která stojí za většinou komerčních aplikací oreganového éterického oleje. Publikovaný výzkum doložil antimikrobiální, antimykotické a antioxidační vlastnosti karvakrolu v širokém rozmezí koncentrací. Metaanalýza z roku 2012 publikovaná v časopise Journal of Applied Microbiology potvrdila širokospektrální antimikrobiální aktivitu karvakrolu proti patogenům přenášeným potravinami – zjištění, které formovalo postavení této suroviny v konzervaci potravin a v krmivech.
Rozmezí 65–85 % karvakrolu typické pro turecký O. onites je významné, protože:
- Formulátoři konzervace potravin obvykle vyžadují minimálně 60 % karvakrolu pro účinnost při komerčně únosném dávkování.
- Výrobci nutraceutických kapslí dávají přednost >70 % karvakrolu kvůli tvrzením o síle určeným spotřebitelům.
- Výrobci doplňkových látek do krmiv standardizují své výrobky na konkrétní procento karvakrolu a potřebují stálé dodávky, které se šarži po šarži trefí do téhož okna.
- Formulátoři kosmetiky mohou dávat přednost střednímu obsahu karvakrolu (50–65 %), aby vyvážili antimikrobiální funkci a snášenlivost pokožkou.
Vysoký a stálý obsah karvakrolu v tureckém oreganovém oleji snižuje potřebu míchání nebo standardizačních úprav, které vyžadují původy s nižším obsahem karvakrolu.
Variabilita chemotypu podle sklizňové oblasti a nadmořské výšky
I v rámci Turecka se chemotyp oreganového oleje mění podle geografie a nadmořské výšky:
- Egejské pobřeží (0–400 m): Obvykle 65–75 % karvakrolu, vyšší obsah p-cymenu. Z této oblasti pochází většina turecké komerční sklizně oregana.
- Západní Středomoří (400–800 m): Vyšší strop karvakrolu, často 75–82 %, s nižším obsahem monoterpenových uhlovodíků. Ceněno pro farmaceutické a nutraceutické jakosti.
- Středoanatolská náhorní plošina (800–1 200 m): Proměnlivější – některé populace vykazují vedle karvakrolu zvýšený thymol. Je-li čistota karvakrolu pro vaši aplikaci kritická, vyžaduje ověření GC-MS šarži po šarži.
- Vysočiny východního Středomoří (>1 000 m): Menší objemy, někdy vyšší celkový obsah fenolů, ale dodávky jsou méně stálé.
Záleží-li na rozmezí karvakrolu, uveďte sklizňovou oblast v nákupní specifikaci. Seriózní dodavatel poskytne ke každé šarži data GC-MS spojená se sklizňovou oblastí. Jak napsat účinnou nákupní specifikaci pro éterické oleje, popisuje náš průvodce B2B nákupem.
Výroba a sklizeň
Sběr z volné přírody vs. pěstované oregano v Turecku
Většina tureckého oregana – odhadem 80–85 % národní sklizně – se sbírá z přirozených populací na svazích a neobdělávaných pozemcích Anatolie. Produkce pěstovaného oregana existuje, ale na celkových dodávkách se podílí menší měrou. Důkladné srovnání kompromisů v kvalitě a sledovatelnosti mezi těmito dvěma modely najdete v našem průvodci sběrem z volné přírody vs. pěstováním.
Výhody tureckého oregana ze sběru z volné přírody:
- Vyšší rozmanitost chemotypů – některé plané populace dávají mimořádně vysoký obsah karvakrolu (>80 %), kterému se pěstované porosty vyrovnají jen zřídka.
- Nižší náklady na vstupy (žádné zavlažování, hnojení ani pesticidy).
- Pozicování „sbíráno ve volné přírodě“ má tržní hodnotu v prémiových aromaterapeutických a nutraceutických kanálech.
Výhody pěstovaného tureckého oregana:
- Lepší konzistence obsahu karvakrolu mezi šaržemi.
- Snazší dokumentace sledovatelnosti pro EUDR a ekologickou certifikaci.
- Škálovatelné dodávky, méně závislé na počasí a sezónní variabilitě.
V B2B nákupu je oreganový olej ze sběru z volné přírody tržním standardem a v dohledné budoucnosti jím zůstane. Rozhodujícím faktorem není, zda jde o sběr, nebo pěstování, ale systém řízení kvality – zkoušky GC-MS, záznamy o sledovatelnosti a udržitelné postupy sběru –, který dodavatel na svůj dodavatelský řetězec ze sběru uplatňuje.
Sklizňové oblasti: Egejská oblast, Středomoří, střední Anatolie
Turecká sklizeň oregana se soustřeďuje do tří geografických zón:
Egejský region (provincie İzmir, Muğla, Denizli, Aydın): Největší produkční oblast. Teplá, suchá léta a vápenité půdy dávají rostliny bohaté na fenolické látky. Pochází odtud většina oreganového oleje komerční jakosti (karvakrol 65–78 %).
Západní Středomoří (Antalya, Burdur, Isparta): Populace ve vyšších polohách, často rostoucí na skalnatých vápencových svazích. Dává některé z dostupných šarží s nejvyšším obsahem karvakrolu (75–85 %). Menší celkový objem, ale prémiové pozicování.
Střední Anatolie (Konya, Karaman, Aksaray): Kontinentální klima s horkými, suchými léty a studenými zimami. Oregano z této oblasti vykazuje častější společný výskyt thymolu a karvakrolu. Vhodné pro odběratele, kteří akceptují smíšené fenolové profily.
Sklizňové okno a načasování destilace
Sklizňové okno oregana trvá od června do září, přičemž optimální období sklizně z hlediska kvality éterického oleje připadá na červenec až srpen, kdy jsou rostliny v plném květu. Obsah karvakrolu vrcholí ve fázi kvetení a v materiálu po odkvětu, při tvorbě semen, klesá.
Rozhodující faktory načasování:
- Sklizeň před květem (červen): Nižší celková výtěžnost éterického oleje, nižší procento karvakrolu. Vhodné pro výrobu sušené byliny, ale neoptimální pro destilaci oleje.
- Plný květ (červenec–srpen): Nejvyšší obsah éterického oleje a nejvyšší procento karvakrolu. Standardní sklizňové okno pro materiál olejové jakosti.
- Po odkvětu (září): Klesající obsah oleje, rostoucí podíl monoterpenových uhlovodíků. Přijatelné pro standardní jakosti, ale ne pro prémiové farmaceutické nebo nutraceutické aplikace.
Na době mezi sklizní a destilací záleží. Čerstvá oreganová nať by se měla do destilerie dostat do 24–48 hodin od sklizně. Opožděná destilace – zejména pokud nať leží na slunci nebo se skladuje mokrá – vede k fermentaci, cizím tónům a nižší výtěžnosti karvakrolu.
Parametry destilace vodní parou a výtěžnost
Turecký oreganový olej se vyrábí výhradně destilací vodní parou ze sušených nebo polosušených nadzemních částí (listy, stonky a kvetoucí vrcholky). U menších dávek se příležitostně používá hydrodestilace.
Standardní výrobní parametry:
| Parametr | Typické rozmezí |
|---|---|
| Metoda destilace | Přímá pára, atmosférický tlak |
| Vsázka | Sušené nebo polosušené nadzemní části |
| Tlak páry | 0,3–0,7 bar (mírně nad atmosférickým) |
| Doba destilace | 2–4 hodiny |
| Výtěžnost oleje (hm./hm.) | 2,0–4,5 % hmotnosti sušené byliny |
| Hustota oleje (20 °C) | 0,930–0,960 g/mL |
| Barva | Světle žlutá až zlatě jantarová |
Výtěžnost se liší podle kvality rostlin, způsobu sušení a destilačního zařízení. Dobře řízený provoz zpracovávající materiál z vrcholu kvetení obvykle dosahuje výtěžnosti 3,0–3,5 %. Výtěžnost pod 2 % naznačuje neoptimální surovinu nebo potíže s destilací.
Standardy kvality a analýza GC-MS
Co má zpráva GC-MS u oreganového oleje ukazovat
Vyhovující zpráva GC-MS pro turecký oreganový éterický olej má identifikovat a kvantifikovat přinejmenším následující látky, porovnané s ISO 13171 a s monografií Evropského lékopisu pro oreganový olej:
| Látka | Očekávané rozmezí (O. onites) | Význam |
|---|---|---|
| Karvakrol | 65–85 % | Hlavní účinná látka, určuje antimikrobiální účinnost |
| Thymol | 0,5–5 % | Vedlejší fenol, synergický s karvakrolem |
| p-Cymen | 3–10 % | Monoterpenový uhlovodík, prekurzor karvakrolu |
| gama-Terpinen | 2–8 % | Biosyntetický prekurzor karvakrolu |
| Linalool | 0,5–3 % | Minoritní složka, květinový tón |
| beta-Karyofylen | 0,5–3 % | Seskviterpen, protizánětlivý marker |
| Borneol | ≤1 % | V pravém oleji O. onites má být nízký |
| alfa-Terpineol | ≤1 % | Minoritní terpenový alkohol |
Varovné signály ve zprávě GC-MS:
- Karvakrol >90 % bez odpovídajícího p-cymenu nebo gama-terpinenu – naznačuje přídavek syntetického karvakrolu.
- Thymol >15 % v materiálu označeném jako O. onites – naznačuje kontaminaci olejem z druhů rodu Thymus.
- Neobvyklý šum základní linie nebo nerozlišené píky – naznačují špatnou analytickou kvalitu nebo falšovaný vzorek.
- Chybějící identifikace látek – důvěryhodná laboratoř identifikuje a kvantifikuje nejméně 15–20 jednotlivých látek.
Úplný návod, jak číst certifikáty analýzy napříč kategoriemi rostlinných surovin, najdete v našem průvodci CoA.
Rizika falšování – syntetický karvakrol, míchání s tymiánovým olejem
Oreganový éterický olej je častým terčem falšování, protože karvakrol je dostupný jako syntetická chemikálie za zlomek ceny přírodního oreganového oleje destilovaného vodní parou. Tři nejčastější cesty falšování:
1. Přídavek syntetického karvakrolu. Karvakrol petrochemického původu se přidává do základu z nekvalitního oreganového oleje nebo levného nosného oleje, aby se zvýšilo zdánlivé procento karvakrolu. Standardní GC-MS molekulu karvakrolu detekuje, ale přírodní od syntetické nerozliší. K potvrzení přírodního původu je nutná IRMS (analýza poměru stabilních izotopů uhlíku).
2. Míchání s tymiánovým olejem. Tymiánový olej (Thymus vulgaris CT karvakrol) obsahuje karvakrol jako hlavní složku, ale jeho úplný profil látek – zejména poměr thymolu ke karvakrolu a seskviterpenový otisk – se od pravého oreganového oleje liší. Vyškolený analytik, který porovná úplný profil GC-MS s referencí ISO, dokáže tuto směs rozpoznat.
3. Ředění levnějšími druhy oregana. Do tureckého oleje O. onites se může kvůli snížení nákladů přimíchávat olej z mexického oregana (Lippia graveolens) nebo O. vulgare jiného než tureckého původu. Poměry gama-terpinenu a beta-karyofylenu se v takových směsích zjistitelně posouvají.
Co od dodavatele požadovat:
- GC-MS ke konkrétní šarži z laboratoře s ISO 17025 (nikoli jen z vlastní interní laboratoře dodavatele).
- Analýzu IRMS (delta-13C) u šarží s vysokou hodnotou nebo při kvalifikaci nového dodavatele.
- Podepsané prohlášení o botanickém druhu a zeměpisném původu.
Odkazy na ISO a lékopisy
Klíčové referenční standardy pro nákup oreganového éterického oleje:
- ISO 13171:2016 – Éterický olej z oregana, Origanum spp. Definuje profil GC-MS, fyzikálně-chemické parametry a názvosloví.
- Evropský lékopis (Ph. Eur.) – Monografie Origani vulgaris aetheroleum (oreganový olej). Definuje požadavky na oreganový olej farmaceutické jakosti.
- FCC (Food Chemicals Codex) – Americký standard pro éterické oleje potravinářské jakosti včetně oregana.
- ISO 4720:2018 – Názvosloví surovin přírodního původu včetně druhů rodu Origanum.
Požadavky na zkoušky v laboratoři třetí strany
V B2B obchodu má minimální zkušební panel pro každou šarži tureckého oreganového éterického oleje zahrnovat:
- Profil látek GC-MS/FID – úplnou identifikaci a kvantifikaci.
- Fyzikálně-chemické parametry – hustotu (pyknometr), index lomu, optickou otáčivost.
- Screening těžkých kovů – olovo, kadmium, arsen, rtuť (zejména u potravinářských a nutraceutických jakostí).
- Mikrobiologické zkoušky – celkový počet mikroorganismů, kvasinky a plísně, E. coli, Salmonella (pro potravinářské a nutraceutické aplikace).
- Panel reziduí pesticidů – soulad s MRL EU u aplikací potravinářské jakosti.
Podrobné informace o úplné sadě zkoušek očekávané u rostlinných surovin v B2B obchodu najdete v našem průvodci CoA a na stránce certifikací.
Aplikace podle odvětví
Potraviny a nápoje – aromatizace a přírodní konzervant
Turecký oreganový éterický olej má v potravinářském a nápojovém sektoru dvě hlavní použití:
Aromatizace: Oreganový olej je povolenou aromatickou látkou podle nařízení EU 1334/2008 a v USA má status FDA GRAS (Generally Recognized As Safe). Používá se ve slaných omáčkách, marinádách, kořenicích směsích na pizzu, suchých marinádách na maso a v hotových jídlech středomořského stylu. Vysoký obsah karvakrolu v tureckém oreganovém oleji znamená, že k dosažení cílové intenzity chuti stačí nižší dávkování, což zlepšuje ekonomiku nákladů při použití.
Přírodní konzervace: Výzkum antimikrobiálních vlastností karvakrolu podpořil zavádění oreganového oleje jako přírodního konzervantu v potravinách s čistou etiketou. K aplikacím patří systémy oplachu čerstvé drůbeže, antimikrobiální povlaky potravinových obalů a prodlužování trvanlivosti minimálně zpracovaných ovocných a zeleninových výrobků. Týmy bezpečnosti potravin obvykle vyžadují obsah karvakrolu nad 60 % pro účinnost při komerčně únosných koncentracích.
Kosmetika a osobní péče
V kosmetice se oreganový olej používá především pro svůj antimikrobiální přínos v těchto oblastech:
- Přípravky proti akné – aktivita karvakrolu proti Propionibacterium acnes a Staphylococcus aureus z něj činí přírodní alternativu k syntetickým konzervantům a účinným látkám.
- Péče o vlasovou pokožku a přípravky proti lupům – antimykotické vlastnosti zaměřené na druhy rodu Malassezia.
- Přírodní deodoranty – antimikrobiální funkce bez hliníkových solí.
- Přípravky ústní hygieny – ústní vody, zubní pasty a osvěžovače dechu.
Formulátoři kosmetiky by měli mít na paměti, že neředěný oreganový olej je silný kožní senzibilizátor. Pokyny IFRA (International Fragrance Association) a nařízení EU o kosmetických přípravcích (ES) 1223/2009 vyžadují odpovídající posouzení bezpečnosti a maximální úrovně použití, obvykle 0,1–0,5 % v neoplachových přípravcích.
Farmacie a nutraceutika – výzkum karvakrolu
Nutraceutický sektor je nejrychleji rostoucím segmentem poptávky po oreganovém oleji s vysokým obsahem karvakrolu. Kapsle a měkké tobolky s oreganovým olejem se na trzích USA, EU a Asie prodávají jako doplňky stravy pro podporu imunity a zdraví trávení.
Klíčové oblasti použití:
- Výroba měkkých kapslí a tobolek – standardizovaných na stanovené procento karvakrolu (obvykle 70–80 %) s nosným olejem (olivový olej nebo MCT).
- Kapky tekutého oreganového oleje – ředěné v nosném oleji pro sublingvální nebo přímé perorální použití.
- Enterosolventní formulace – určené k uvolnění ve střevě, zaměřené na aplikace pro zdraví střev.
Farmaceutické společnosti, které zkoumají terapeutický potenciál karvakrolu, vyžadují olej farmaceutické jakosti splňující specifikace Evropského lékopisu, s úplnou sledovatelností a stabilitními daty.
Krmiva – přírodní antimikrobiální látka
Celosvětové omezení antibiotických stimulátorů růstu v živočišné výrobě vytvořilo významný trh pro fytogenní doplňkové látky do krmiv. Oreganový éterický olej – konkrétně jeho karvakrolová složka – patří ke komerčně nejzavedenějším fytogenním krmným surovinám.
K aplikacím patří:
- Chov drůbeže – doplňková látka do krmiva pro zdraví střev a zlepšení užitkovosti.
- Chov prasat – krmné dávky pro odstavená selata jako alternativa antibiotik.
- Akvakultura – antimikrobiální a antioxidační suplementace v krmivech pro ryby.
- Chov přežvýkavců – výzkum snižování emisí metanu a aplikace jako modifikátor bachoru.
Odběratelé z oboru krmiv obvykle nakupují oreganový olej ve velkém (sudy 200 L nebo kontejnery IBC) v pásmu MOQ 500 kg+, často na základě ročních kontraktů.
Velkoobchodní ceny a MOQ
Cenové rozpětí podle procenta karvakrolu
Ceny tureckého oreganového éterického oleje se odvíjejí především od obsahu karvakrolu, který přímo souvisí s jakostí suroviny, načasováním sklizně a kvalitou destilace. Pásmo pod 65 % není O. onites ze sběru z volné přírody, který začíná na 65 %: zahrnuje materiál O. vulgare subsp. hirtum a šarže z pozdní sklizně nebo z nízkých poloh:
| Rozmezí karvakrolu | Typická jakost | Orientační cena FOB (za kg) | Hlavní aplikace |
|---|---|---|---|
| 60–65 % | Standardní | 35–55 USD | Aromatizace potravin, krmiva |
| 65–75 % | Dobrá komerční | 55–80 USD | Konzervace potravin, kosmetika, krmiva |
| 75–82 % | Prémiová | 80–110 USD | Nutraceutika, farmacie |
| 82–85 %+ | Farmaceutická jakost | 110–150 USD | Farmacie, vysoce účinné doplňky stravy |
Poznámka: Ceny jsou orientační FOB Turecko a kolísají podle objemu sklizně, sezónní poptávky a světových komoditních cen. Aktuální ceny šarží si vyžádejte přímo u dodavatele.
Pásma MOQ (5 kg, 100 kg, 500 kg+)
| Pásmo MOQ | Balení | Platební podmínky | Dodací lhůta |
|---|---|---|---|
| 5 kg (vstupní) | Hliníková nádoba, pod dusíkovou atmosférou | 100% platba předem nebo akreditiv na viděnou | 5–10 pracovních dnů ze skladu |
| 100 kg | Ocelové nebo hliníkové sudy | 30 % záloha, 70 % proti konosamentu (BL) | 10–15 pracovních dnů |
| 500 kg+ | Ocelové sudy, kontejnery IBC nebo flexitank | Dle dohody (30/70, akreditiv 60 dní) | 15–25 pracovních dnů, podle sklizně |
| Roční kontrakt | Podle harmonogramu | Rámcová smlouva, čtvrtletní stanovení cen | Plánované zásilky |
Balení a skladování
Standardní možnosti balení tureckého oreganového éterického oleje:
- Hliníkové sudy (25 kg, 50 kg): Oborový standard pro éterické oleje. Dusíková atmosféra nad hladinou brání oxidaci. Vnitřní lak pro styk s potravinami.
- Ocelové sudy s epoxidovou výstelkou (180–200 kg): Pro větší objemy. Musí být zcela utěsněné a inertizované.
- Kontejnery IBC (1 000 kg): Pro velkoobjemové průmyslové odběratele (doplňkové látky do krmiv, velcí výrobci potravin).
- Maloobchodní balení: Lahvičky z jantarového skla 10 mL, 15 mL, 30 mL s uzávěry s pojistkou originality pro programy pod privátní značkou.
Požadavky na skladování: Uchovávejte v chladném, tmavém prostředí pod 25 stupňů Celsia, mimo přímé sluneční světlo a zdroje tepla. Trvanlivost je 24 měsíců od data destilace při správném skladování v uzavřených nádobách pod dusíkovou atmosférou.
Sezónní cenové vzorce
Ceny tureckého oreganového oleje sledují předvídatelný roční cyklus:
- Leden–duben: Stabilní ceny ve středním pásmu ze skladových zásob.
- Květen–červen: Ceny mohou růst, protože skladové zásoby klesají a nová sklizeň ještě nebyla destilována.
- Červenec–září: Na trh vstupuje čerstvý destilát; ceny obvykle povolují, jak je k dispozici nová nabídka.
- Říjen–prosinec: Konsolidace cen po sklizni; jednání o velkoobjemových kontraktech na následující rok.
Odběratelé, kteří usilují o nejlepší roční ceny, by měli rámcové smlouvy nebo roční kontrakty vyjednávat v období říjen–prosinec, kdy mají dodavatelé jasný přehled o kvalitě sklizně a stavu zásob.
Regulatorní soulad podle trhů
EU: nařízení o aromatech, označování podle CLP
Oreganový éterický olej vstupující na trh EU musí splňovat:
- Nařízení EU o aromatech (ES) 1334/2008: Oreganový olej je uveden v unijním seznamu povolených aromat. Pro některé látky platí maximální úrovně použití (např. methyleugenol, estragol). Ověřte, že vaše konkrétní šarže splňuje kritéria přírodní aromatické látky podle čl. 3 odst. 2 písm. c).
- Nařízení CLP (ES) 1272/2008: Oreganový olej je podle CLP klasifikován jako nebezpečný. Na všech etiketách a bezpečnostních listech jsou vyžadovány standardní piktogramy GHS, signální slova a standardní věty o nebezpečnosti a pokyny pro bezpečné zacházení. K typickým klasifikacím nebezpečnosti patří H315 (dráždí kůži), H317 (senzibilizace kůže), H319 (podráždění očí) a H412 (toxicita pro vodní prostředí).
- Registrace REACH: Oreganový olej by měl být registrován podle REACH, pokud se dováží v množství nad 1 tunu ročně na dovozce.
- Deklarace alergenů: 26 vonných alergenů EU (příloha III nařízení o kosmetických přípravcích) musí být v kosmetických aplikacích deklarováno, jsou-li přítomny nad prahovými koncentracemi.
USA: status FDA GRAS, specifikace FCC
Pro americký trh:
- Status FDA GRAS: Oreganový olej (Origanum spp.) je obecně uznáván jako bezpečný (Generally Recognized As Safe) pro použití jako aromatická látka (21 CFR 182.10, 182.20). To se vztahuje na použití ve styku s potravinami; nevztahuje se na terapeutická tvrzení.
- Food Chemicals Codex (FCC): Monografie FCC definuje požadavky na identitu, čistotu a složení oreganového oleje potravinářské jakosti. Soulad se specifikacemi FCC je u odběratelů z amerického potravinářského průmyslu standardním očekáváním.
- Použití v doplňcích stravy: Pro nutraceutické aplikace a doplňky stravy spadá oreganový olej pod DSHEA (Dietary Supplement Health and Education Act, 1994). Výrobce nese odpovědnost za doložení bezpečnosti, soulad s GMP (21 CFR Part 111) a hlášení nežádoucích účinků.
GCC: certifikace halal, požadavky na SDS
Pro trhy GCC (Rada pro spolupráci arabských států v Perském zálivu) – Saúdská Arábie, SAE, Katar, Kuvajt, Bahrajn, Omán:
- Certifikace halal: Vyžaduje se pro potravinářské, doplňkové a kosmetické aplikace na trzích GCC. Oreganový olej je ze své podstaty halal (rostlinný původ, zpracování bez alkoholu), ale formální certifikace halal od uznávaného orgánu (např. GIMDES, MUI, JAKIM nebo rovnocenného) je praktickým požadavkem pro přístup na trh.
- SFDA (Saudi Food and Drug Authority): Výrobky vstupující do Saúdské Arábie vyžadují registraci u SFDA a soulad s normami SASO.
- SDS (bezpečnostní list): Pro celní odbavení a registraci dovozce je vyžadován úplný SDS v souladu s GHS v angličtině a arabštině.
- CoA a dokumentace původu: Certifikát analýzy, osvědčení o původu a rostlinolékařské osvědčení jsou standardními dokladovými požadavky.
Podrobné pokyny k požadavkům na certifikaci halal a košer najdete v našem průvodci certifikací halal a košer. Širší informace o našich certifikacích kvality najdete na stránce certifikací.
Často kladené otázky
Čím se turecký oreganový olej liší od oreganového oleje vyráběného v jiných zemích?
Dominantní turecký druh, Origanum onites, soustavně dává koncentrace karvakrolu 65–85 % – nejvyšší ze všech komerčně dostupných druhů oregana. Jde o botanickou a klimatickou výhodu: spojení genetiky O. onites, vápenitých anatolských půd, horkých a suchých lét středomořského typu a variability chemotypu dané nadmořskou výškou vytváří podmínky, které jiné oblasti produkující oregano nedokážou ve velkém měřítku napodobit. Výsledkem je olej, který poskytuje větší antimikrobiální účinnost na mililitr, což se B2B odběratelům promítá do nižšího dávkování a lepších nákladů při použití.
Jak mohu ověřit, že turecký oreganový olej nebyl falšován?
Vyžádejte si zprávu GC-MS ke konkrétní šarži z laboratoře třetí strany akreditované podle ISO 17025. Porovnejte úplný profil látek (nejen procento karvakrolu) s referenčními rozmezími ISO 13171 pro Origanum spp. K hlavním ukazatelům falšování patří: karvakrol >90 % se zanedbatelným obsahem prekurzorů (p-cymen, gama-terpinen), anomální poměr thymolu ke karvakrolu nebo nepravidelnosti základní linie v chromatogramu. U nákupů s vysokou hodnotou nebo při kvalifikaci nového dodavatele přidejte zkoušku IRMS (poměr stabilních izotopů uhlíku), která potvrdí přírodní původ oproti syntetickému karvakrolu.
Jaké je minimální objednací množství u velkoobchodního tureckého oreganového éterického oleje?
Standardní vstupní MOQ je 5 kg v hliníkové nádobě pod dusíkovou atmosférou. Většina dodavatelů nabízí lepší jednotkové ceny v pásmu 100 kg a významné objemové slevy od 500 kg výše. Pro účely vyhodnocení se vzorky poskytují zdarma, náklady na kurýra hradí odběratel. Roční kontrakty s plánovanými čtvrtletními nebo měsíčními zásilkami poskytují nejlepší ceny a jistotu dodávek.
Je turecký oreganový éterický olej bezpečný pro použití v potravinách?
Ano, pokud se používá v regulatorních mezích. Oreganový olej má v USA status FDA GRAS (21 CFR 182.10) a podle nařízení EU 1334/2008 je uveden jako povolená přírodní aromatická látka. Oreganový olej je však koncentrovaný rostlinný extrakt – není to potravinová složka, kterou lze používat v libovolných koncentracích. Pro některé minoritní látky platí maximální úrovně použití a olej musí splňovat specifikace bezpečnosti potravin (mikrobiologie, těžké kovy, rezidua pesticidů). Vždy dodavateli specifikujte potravinářskou jakost a ověřte soulad s regulatorním rámcem cílového trhu.
Jaké certifikace mám při nákupu tureckého oreganového oleje hledat?
Minimálně hledejte: ISO 22000 nebo FSSC 22000 (řízení bezpečnosti potravin), certifikaci GMP a zkoušky v laboratoři akreditované podle ISO 17025. Pro konkrétní trhy přidejte certifikaci halal (GCC), ekologickou certifikaci (EU Organic nebo USDA NOP, je-li vyžadována) a certifikaci košer (podle potřeby). Dodavatel má také poskytnout úplný balíček dokumentace: zprávu GC-MS, fyzikálně-chemickou analýzu, zkoušky těžkých kovů a reziduí pesticidů, SDS a osvědčení o původu.
Nakupujte turecký oreganový éterický olej
Turecký oreganový éterický olej je strategicky důležitou B2B surovinou – vysoký obsah karvakrolu, vyspělá dodavatelská infrastruktura a konkurenceschopné ceny přímo z místa původu z něj činí silnou nabídku pro odběratele z potravinářství, nutraceutik, kosmetiky, farmacie i krmiv.
Začněte zkušební objednávkou 5 kg, abyste turecký oreganový olej porovnali se svými současnými dodávkami. Ověřte profil GC-MS podle svých specifikací, posuďte konzistenci mezi šaržemi u dvou nebo tří zásilek a poté objemy navyšujte prostřednictvím rámcových smluv.
Prohlédněte si náš kompletní sortiment éterických olejů nebo si vyžádejte nabídku s uvedením cílového rozmezí karvakrolu, odhadu ročního objemu a cílového trhu. Do 1 pracovního dne odpovíme se zprávou GC-MS, orientační cenou a dodací lhůtou.
