Keskeiset havainnot
- GC-MS (kaasukromatografia-massaspektrometria) on analyysimenetelmien kultainen standardi eteerisen öljyn identiteetin, puhtauden ja koostumuksen vahvistamiseen. Jokaisen B2B-oston tueksi tulisi saada eräkohtainen GC-MS-raportti ISO 17025 -akkreditoidulta laboratoriolta.
- Asianmukaisesti laadittu GC-MS-raportti sisältää kromatogrammin (visuaalinen piikkikartta), yhdistetaulukon (piikkien takana oleva data) ja otsikkotiedot (laboratorion nimi, menetelmäviite, näytetunniste). Kun osaatte lukea kaikki kolme osaa, suojaatte toimitusketjunne.
- Väärennös on havaittavissa, kun tiedätte, mitä yhdisteitä etsiä – ja mitä yhdisteitä ei pitäisi olla mukana. Synteettiset merkkiaineet, epätavalliset yhdistesuhteet ja puuttuvat odotetut piikit ovat kolme vahvinta varoitusmerkkiä.
- Arvokkaissa öljyissä, kuten laventelissa, ruusussa ja oreganossa, pelkkä tavallinen GC-MS ei välttämättä riitä. Kiraalinen GC ja isotooppisuhdemassaspektrometria (IRMS) tuovat lisää todentamisen kerroksia, jotka paljastavat hienostuneenkin petoksen.
- Hyväksyttyjen erien validoiduista GC-MS-profiileista koottu sisäinen vertailukirjasto muuttaa hankintanne reaktiivisesta ennakoivaksi. Erien välisestä tasalaatuisuudesta tulee mitattavaa ja valvottavaa.
Johdanto
Jos hankitte eteerisiä öljyjä kaupallisina määrinä, olette lähes varmasti saaneet toimittajalta GC-MS-raportin. Kysymys on, osaatteko todella lukea sitä. Eteeristen öljyjen GC-MS-raportin lukeminen on kiistatta tärkein yksittäinen analyyttinen taito eteeristen öljyjen B2B-hankinnassa, mutta valtaosa osto-alan ammattilaisista kohtelee näitä asiakirjoja vaatimustenmukaisuuden rasteina eikä päätöksenteon välineinä.
GC-MS-raportti kertoo täsmälleen, mitä molekyylejä öljyssä on, missä pitoisuuksissa ja vastaako kemiallinen sormenjälki sitä, miltä kyseisen lajin ja alkuperän aidon, väärentämättömän öljyn pitäisi näyttää. Se on ero toimittajan sanaan luottamisen ja kemiaan luottamisen välillä.
Tämä opas käy läpi GC-MS-raportin jokaisen osan yksityiskohtaisesti – otsikkotiedoista kromatogrammin piikkeihin ja yhdisteiden tunnistustaulukkoon. Siinä esitetään kaupatuimpien eteeristen öljyjen yhdisteiden viitealueet, selitetään väärennöksestä kertovat varoitusmerkit ja annetaan käytännön kehikko GC-MS-datan sisällyttämiseksi hankintaprosessiinne. Jos eteeristen öljyjen hankinta on teille uutta, B2B-hankintaoppaamme antaa laajemman taustan toimittajien arviointiin. Kemotyyppien eroihin johdattaa rinnakkainen kemotyyppiopas.
Mitä GC-MS on ja miksi sillä on merkitystä
GC-MS on yhdistelmätekniikka, jossa kaksi laitetta liitetään yhdeksi työnkuluksi. Ensimmäinen laite erottaa näytteen haihtuvat yhdisteet; toinen tunnistaa ne. Yhdessä ne tuottavat sekä kvalitatiivista että kvantitatiivista tietoa eteerisen öljyn kemiallisesta koostumuksesta.
Kaasukromatografia – yhdisteiden erottaminen
Kaasukromatografi (GC) on erotuksen moottori. Pieni määrä eteeristä öljynäytettä – tyypillisesti 0,1–1,0 mikrolitraa – injektoidaan lämmitettyyn injektoriin, jossa se höyrystyy välittömästi. Kantajakaasu (yleensä helium tai vety) työntää höyrystyneet molekyylit pitkän, kapean kapillaarikolonnin läpi, joka on päällystetty stationäärifaasilla. Yleisiä kolonnityyppejä ovat pooliton 5 %-fenyylipolysiloksaani (DB-5 tai vastaava) ja polaarinen polyetyleeniglykoli (Carbowax / DB-WAX).
Eri molekyylit vuorovaikuttavat kolonnin pinnoitteen kanssa eri tavoin. Kevyemmät, vähemmän polaariset molekyylit kulkevat läpi nopeammin; raskaammilla tai polaarisemmilla kestää pidempään. Tätä kulkuaikojen eroa kutsutaan retentioajaksi, ja siihen perustuu satojen yksittäisten yhdisteiden erottaminen yhdestä injektiosta. Tyypillinen eteerisen öljyn GC-ajo kestää 30–60 minuuttia, ja sen aikana jokainen näytteen haihtuva yhdiste eluoituu kolonnista sille ominaisella retentioajalla.
Massaspektrometria – yhdisteiden tunnistaminen
Kun kukin erotettu yhdiste poistuu GC-kolonnista, se siirtyy massaspektrometriin (MS). MS ionisoi jokaisen molekyylin – tyypillisesti elektroni-ionisaatiolla 70 eV:n energialla – ja pilkkoo sen tunnusomaisiksi kappaleiksi. Nämä fragmentit lajitellaan massa-varaussuhteen mukaan ja tallennetaan massaspektrinä: fragmenttien intensiteettien ainutlaatuisena sormenjälkenä, joka tunnistaa molekyylin.
MS-ohjelmisto vertaa jokaista mitattua massaspektriä vertailukirjastoihin (NIST, Wiley, FFNSC), joissa on satojatuhansia tunnettuja yhdisteitä. Yli 90 %:n osuvuus vahvistaa tyypillisesti tunnistuksen; alemmat arvot edellyttävät analyytikon manuaalista tarkastusta. Retentioajan ja massaspektrin osuvuuden yhdistelmä antaa yhdisteen tunnistukselle suuren varmuuden.
Miksi GC-MS päihittää aistinvaraisen arvioinnin ja tiheysmittauksen
Aistinvarainen arviointi (haju, väri, maku) on subjektiivista, ja taitavat sekoittajat hämäävät sitä helposti. Tiheyden ja taitekertoimen mittaukset paljastavat vain karkean väärennöksen – 10 %:n laimennus tiheydeltään samankaltaisella kantajaöljyllä ei siirrä näitä lukuja merkittävästi. GC-MS erottaa yksittäiset yhdisteet jopa 0,01 %:n pitoisuuksissa koko öljystä, mikä tekee siitä ainoan käytännöllisen menetelmän hienostuneen väärennöksen havaitsemiseen molekyylitasolla.
Fysikaaliset parametrit ovat edelleen hyödyllisiä nopeina seulontavälineinä, mutta ne eivät voi korvata GC-MS:n yhdistetason erottelukykyä. Vakavasti otettava laatuohjelma käyttää tiheyttä, taitekerrointa ja optista kiertokykyä ensimmäisen vaiheen suodattimina ja hyväksyy sitten jokaisen erän GC-MS-datan perusteella. CoA-oppaamme kertoo, miten nämä parametrit asettuvat analyysitodistuksen laajempaan kehykseen.
GC-MS-raportin rakenne
Hyvin jäsennellyssä GC-MS-raportissa on neljä ydinosaa. Jokaisessa on tietoa, joka hankinnan ammattilaisten tulisi tarkistaa ennen erän hyväksymistä.
Otsikkotiedot
Otsikko on raportin yläosan metatietolohko. Sen tulisi sisältää:
- Laboratorion nimi ja akkreditointinumero – etsikää ISO 17025 -akkreditointia nimenomaan eteeristen öljyjen analytiikkaan. Vain vesitestaukseen akkreditoitu laboratorio ei ole samanarvoinen.
- Analyysimenetelmän viite – kolonnityyppi, lämpötilaohjelma, kantajakaasu ja injektioparametrit. ISO 11024-1 ja ISO 11024-2 määrittelevät eteeristen öljyjen profiloinnin vakio-GC-menetelmän. Hyvämaineiset laboratoriot viittaavat näihin tai omaan validoituun vastineeseensa.
- Näytteen tunnistetiedot – toimittajan eränumero, teidän ostotilausnumeronne ja näytteen vastaanottopäivä.
- Analyysipäivä – vahvistaa, milloin työ tehtiin. Raportti, joka on päivätty kuusi kuukautta ennen saman eränumeron lähetyspäivää, antaa aihetta tarkempaan selvitykseen.
- Analyytikon nimi tai tunniste – ISO 17025 edellyttää tätä jäljitettävyyden vuoksi.
Jos jokin näistä kentistä puuttuu, raportti ei läpäise perustason dokumentaatioauditointia. Hylätkää raportit, joista puuttuu laboratorion akkreditointinumero tai selkeä menetelmäviite.
Kromatogrammi – piikkien lukeminen
Kromatogrammi on GC-ajon visuaalinen tuloste. Siinä esitetään signaalin intensiteetti (y-akseli) retentioajan funktiona minuutteina (x-akseli). Jokainen kromatogrammin piikki edustaa yhdistettä (tai toisinaan ryhmää yhdessä eluoituvia yhdisteitä), jota öljynäytteessä oli.
Kromatogrammista tarkistettavat keskeiset asiat:
- Piikkien määrä ja jakauma. Aito eteerinen öljy tuottaa tunnusomaisen piikkikuvion. Laventeliöljyssä on tyypillisesti 8–15 pääpiikkiä jakautuneina koko ajon alueelle; piparmintussa on 5–10 hallitsevaa piikkiä. Öljy, jossa näkyy vain 2–3 täydellisen terävää piikkiä, on lähes varmasti synteettinen rekonstruktio eikä luonnollinen tislaustuote.
- Pohjaviivan käyttäytyminen. Pohjaviivan tulisi olla tasainen ja vakaa. Nouseva pohjaviiva viittaa kolonnin heikkenemiseen tai kontaminaatioon. Liiallinen pohjaviivan kohina voi kertoa näytteen valmistelun ongelmista.
- Piikin muoto. Symmetriset, hyvin erottuvat piikit kertovat hyvin tehdystä analyysista. Häntiminen, etupainotteisuus tai piikkien voimakas päällekkäisyys voivat heikentää kvantitoinnin tarkkuutta.
- Mittakaava. Tarkistakaa, onko kromatogrammia zoomattu tai normalisoitu. Joissakin raporteissa y-akseli skaalataan näyttämään vain korkeimman piikin huippu, jolloin pienet piikit – myös tärkeät vähäiset yhdisteet – voivat jäädä näkymättömiin.
Yhdistetaulukko – mitä kukin sarake tarkoittaa
Yhdistetaulukko on raportin numeerinen ydin. Siinä on tyypillisesti neljästä kuuteen saraketta:
| Sarake | Mitä se tarkoittaa | Mitä tarkistaa |
|---|---|---|
| Piikin numero | Eluoitumisjärjestys | Tulee vastata kromatogrammin piikkimerkintöjä |
| Retentioaika (min) | Milloin yhdiste poistui kolonnista | Tulee vastata kolonnityypin odotettua retentioaikaa |
| Yhdisteen nimi | Tunnistus massaspektrikirjaston osuman perusteella | Varmistakaa, että odotetut merkkiyhdisteet on lueteltu |
| CAS-numero | Chemical Abstracts Servicen rekisterinumero | Vahvistaa yhdisteen yksiselitteisen identiteetin |
| Pinta-ala-% | Tälle yhdisteelle kuuluva osuus piikkien kokonaispinta-alasta | Ensisijainen kvantitatiivinen mittari; verratkaa ISO-alueisiin |
| Osuman laatu (%) | Massaspektrikirjaston osuman luotettavuus | Alle 85 %:n arvot vaativat manuaalisen varmennuksen |
Pinta-alaprosentti on hankintakeskustelujen siteeratuin luku, mutta se on suhteellinen mitta – se kertoo, kuinka suuren osuuden havaituista yhdisteistä tietty molekyyli muodostaa. Se ei kerro absoluuttista pitoisuutta yksikössä mg/mL, ellei laboratorio ole tehnyt kalibrointia ulkoisilla standardeilla.
Retentioaika, pinta-ala-% ja tunnistus
Retentioaika on yhdisteiden nimeämisen perusta, mutta se vaihtelee laboratorioiden välillä kolonnityypin, lämpötilaohjelman ja kantajakaasun virtausnopeuden mukaan. Yhdiste, joka eluoituu DB-5-kolonnilla 12,34 minuutin kohdalla, voi eluoitua DB-WAX-kolonnilla 18,72 minuutin kohdalla. Siksi massaspektrin osuma on välttämätön – pelkkä retentioaika ei riitä tunnistukseen.
Pinta-ala-% lasketaan integroimalla kunkin piikin alle jäävä pinta-ala ja ilmaisemalla se prosentteina integroidusta kokonaispinta-alasta. Integrointiparametrit (pohjaviivan kynnys, piikin vähimmäispinta-ala, kohinan hylkäys) voivat vaikuttaa ilmoitettuihin prosentteihin etenkin alle 0,5 %:n vähäisissä yhdisteissä. Kun vertaillaan eri laboratorioiden raportteja, pienet erot vähäisten yhdisteiden prosenteissa (0,5 prosenttiyksikön sisällä) ovat normaaleja ja odotettuja.
Jokaisesta Arovelan toimittamasta eteerisen öljyn erästä on pyynnöstä saatavilla juuri tällainen raportti – täysi yhdistetaulukko, kromatogrammi ja menetelmäviite riippumattomasta laboratoriosta. Tutustukaa eteeristen öljyjen valikoimaamme tai pyytäkää esimerkki GC-MS-raportista ennen seuraavaa ostopäätöstänne.
Tarkistettavat avainyhdisteet öljytyypeittäin
Jokaisella eteerisellä öljyllä on joukko merkkiyhdisteitä, joiden odotetut pitoisuusalueet määritellään ISO-monografioissa ja farmakopeaviitteissä. Poikkeamat näistä alueista kertovat joko eri kemotyypistä, eri kasvitieteellisestä alkuperästä tai väärennöksestä. Alla olevissa taulukoissa on viitealueet viidelle laajasti kaupatulle öljylle.
Laventeliöljyn viitearvot
Lavandula angustifolia CT linalooli – viite: ISO 3515
| Yhdiste | Odotettu alue (pinta-ala-%) | Merkitys |
|---|---|---|
| Linalooli | 25–40 | Ensisijainen merkkiaine; korkeat arvot vahvistavat CT linaloolin |
| Linalyyliasetaatti | 25–45 | Premium-laadun keskeinen laatumerkkiaine |
| Terpinen-4-oli | 1,5–6,0 | Luonnollisen vaihtelun merkkiaine |
| Lavandulyyliasetaatti | 1,0–5,0 | Aitousmerkkiaine, jota esiintyy harvoin synteettisissä sekoituksissa |
| Kamferi | ≤ 0,8 | Yli 1,5 %:n arvot viittaavat lavandiinikontaminaatioon |
| Limoneeni | ≤ 1,0 | Kohonneet tasot voivat kertoa sitrusöljyn lisäyksestä |
Oreganoöljyn viitearvot
Origanum vulgare / O. onites – viite: ISO 13171
| Yhdiste | Odotettu alue (pinta-ala-%) | Merkitys |
|---|---|---|
| Karvakroli | 55–85 | Hallitseva fenoli; turkkilaisessa alkuperässä tyypillisesti yli 65 % |
| Tymoli | 1,0–5,0 | Esiintyy karvakrolin rinnalla; korkeat tasot viittaavat timjamikontaminaatioon |
| p-Symeeni | 3,0–12,0 | Karvakrolin biosynteettinen esiaste |
| Gamma-terpineeni | 2,0–10,0 | Biosynteettinen esiaste; luonnollinen yhteisesiintyminen odotettua |
| Beeta-karyofylleeni | 1,0–5,0 | Seskviterpeenimerkkiaine kasvitieteelliselle aitoudelle |
| Linalooli | ≤ 3,0 | Epätavallisen korkeat tasot viittaavat väärennökseen halvemmilla öljyillä |
Turkkilaisen oreganon toimitusketjuja analysoidaan syvällisemmin turkkilaisen oreganon oppaassa.
Teepuuöljyn viitearvot
Melaleuca alternifolia – viite: ISO 4730
| Yhdiste | Odotettu alue (pinta-ala-%) | Merkitys |
|---|---|---|
| Terpinen-4-oli | 30–48 | Ensisijainen laatumerkkiaine; ISO 4730:n mukaan ylitettävä 30 % |
| Gamma-terpineeni | 10–28 | Merkittävä monoterpeeni; luonnollinen yhteisesiintyminen odotettua |
| Alfa-terpineeni | 5–13 | Monoterpeenimerkkiaine |
| 1,8-Sineoli | ≤ 15 | Pysyttävä ISO:n mukaan alle 15 %:n; korkeat arvot alentavat laatuluokkaa |
| p-Symeeni | 0,5–8,0 | Hapettumisen merkkiaine, kun arvo on tyypillistä aluetta korkeampi |
| Alfa-terpineoli | 1,5–8,0 | Toissijainen alkoholimerkkiaine |
Ruusuöljyn viitearvot
Rosa damascena – viite: ISO 9842
| Yhdiste | Odotettu alue (pinta-ala-%) | Merkitys |
|---|---|---|
| Sitronelloli | 20–40 | Hallitseva monoterpeenialkoholi |
| Geranioli | 10–22 | Toinen pääalkoholi; suhde sitronelloliin on diagnostinen |
| Neroli | 3,0–10,0 | Geraniolin geometrinen isomeeri |
| Nonadekaani (C19) | 8,0–18,0 | Pitkäketjuinen alkaani, tunnusomainen höyrytislatulle ruusulle |
| Heneikosaani (C21) | 3,0–6,0 | Parafiinimerkkiaine; puuttuu absoluutista ja synteettisistä sekoituksista |
| Geranyyliasetaatti | 0,5–3,0 | Esterimerkkiaine, joka vahvistaa luonnollisen monimuotoisuuden |
Nonadekaanin ja heneikosaanin läsnäolo on ruusuöljyn todentamisessa erityisen tärkeää. Nämä pitkäketjuiset alkaanit ovat tunnusomaisia höyrytislatulle Rosa damascena -öljylle, ja ne puuttuvat ruusuabsoluutista ja synteettisistä rekonstruktiosekoituksista.
Timjamiöljyn viitearvot
Thymus vulgaris CT tymoli – viite: ISO 19817
| Yhdiste | Odotettu alue (pinta-ala-%) | Merkitys |
|---|---|---|
| Tymoli | 36–60 | Hallitseva fenoli CT tymolissa |
| p-Symeeni | 14–28 | Merkittävä hiilivetyesiaste |
| Gamma-terpineeni | 5,0–12,0 | Biosynteettinen yhteisesiintyminen odotettua |
| Linalooli | 2,0–8,0 | Vähäinen alkoholi; hyvin korkeat arvot kertovat eri kemotyypistä |
| Karvakroli | 1,0–5,0 | Vähäinen fenoli-isomeeri; ei saa olla hallitseva |
| Beeta-karyofylleeni | 1,0–5,0 | Seskviterpeenimerkkiaine |
Väärennöksestä kertovat varoitusmerkit
Eteeristen öljyjen väärentäminen vaihtelee karkeasta laimentamisesta hienostuneeseen molekyylitason petokseen. GC-MS-raportti on ensisijainen havaitsemisvälineenne – jos tiedätte, mitä etsiä.
Synteettisten yhdisteiden merkkiaineet
Tietyt synteettiset kemikaalit jättävät GC-MS-raporttiin tunnusomaisia jälkiä, koska niitä ei esiinny luontaisesti testattavassa kasvilajissa. Keskeisiä esimerkkejä:
- Dietyyliftalaatti (DEP) tai dibutyyliftalaatti (DBP) – pehmitinkontaminaatio heikkolaatuisista varastointiastioista tai tahallinen lisäys kiinnitysaineeksi. Mikä tahansa jäämätason ylittävä ftalaattihavainto on hylkäysperuste.
- Synteettinen linalooli tai linalyyliasetaatti raseemisin enantiomeerisuhtein – havaitaan kiraalisella GC:llä, ei tavallisella GC-MS:llä. Tavallinen GC-MS näyttää normaalit yhdisteprosentit; vain kiraalinen analyysi paljastaa synteettiselle tuotannolle ominaisen 50/50 R/S-suhteen.
- Propyleeniglykoli tai dipropyleeniglykoli – yleisiä laimentimia, jotka näkyvät myöhään eluoituvina piikkeinä, joita aidoissa öljyissä ei ole.
- Ligniini- tai guajakolisynteesistä peräisin oleva vanilliini – lisätään joskus peittämään heikkolaatuisten tislausten sivumakuja. Hiili-isotooppianalyysi (IRMS) erottaa luonnollisen vanilliinin synteettisestä.
Epätavalliset yhdistesuhteet
Luonnollinen biosynteesi tuottaa yhdisteitä tunnusomaisissa suhteissa. Kun toimittaja lisää yksittäisen synteettisen yhdisteen nostaakseen merkkiaineen arvoa, vahvistetun yhdisteen ja sen luonnollisten biosynteettisten rinnakkaistuotteiden suhde siirtyy:
- Oreganoöljyssä karvakrolin ja sen esiasteiden p-symeenin ja gamma-terpineenin tulisi säilyttää luonnollinen suhteensa. Jos karvakrolia on 82 % mutta gamma-terpineeniä alle 1 %, synteettisen karvakrolin lisäys on todennäköisin selitys.
- Laventeliöljyssä linaloolin ja linalyyliasetaatin tulisi olla ISO-alueella samanaikaisesti. Öljy, jossa on 45 % linalyyliasetaattia mutta vain 15 % linaloolia, viittaa synteettisen asetaatin lisäykseen.
- Teepuuöljyssä terpinen-4-olilla ja gamma-terpineenillä on luonnollinen korrelaatio. Terpinen-4-olin 45 %:n arvo, kun gamma-terpineeniä on alle 5 %, antaa aiheen selvitykseen.
Puuttuvat odotetut yhdisteet
Aito eteerinen öljy on monimutkainen seos. Aidossa laventelissa on yli 100 tunnistettavaa yhdistettä; perustason GC-MS-raportissakin niistä pitäisi olla lueteltuna 20–40. Jos raportissa näkyy vain viisi tai kuusi pääyhdistettä eikä mitään muuta, kyse on jommastakummasta: öljy on synteettinen rekonstruktio (rakennettu eristetyistä kemikaaleista), tai laboratorio on lyhentänyt raporttia piilottaakseen hankalaa dataa.
Pyytäkää täysi yhdistetaulukko. Aidossa luonnonöljyssä on aina monimuotoinen vähäisten yhdisteiden häntä (kukin alle 0,5 %), jota synteettiset sekoitukset eivät pysty jäljittelemään ilman poikkeuksellista vaivannäköä. Hivenmäärien seskviterpeenien, vähäisten estereiden ja hapettumistuotteiden läsnäolo on myönteinen merkki luonnollisesta alkuperästä.
Pohjaviivan poikkeamat
Kromatografinen pohjaviiva, joka vaeltaa, piikittää tai jossa on selvä kumpu minuuttien 20 ja 40 välillä, voi kertoa haihtumattomasta laimentimesta (kasviöljy, mineraaliöljy), joka höyrystyy osittain GC:n injektorissa. Kasviöljyllä laimentaminen on havaittavissa rasvahappopiikeistä 25–35 minuutin alueella poolittomalla kolonnilla. Jos kromatogrammissa on selittämättömiä leveitä piikkejä tai kohonneita pohjaviivan osuuksia, joita yhdistetaulukko ei selitä, pyytäkää laboratoriolta selvitys.
Jos toimittajan raportti herättää jonkin näistä varoitusmerkeistä, sitä kannattaa verrata varmennettuun vertailuprofiiliin. Tukkuhankintaoppaamme kertoo, miten rakennetaan hyväksyntäprosessi, joka pysäyttää väärennöksen ennen kuin se päätyy varastoonne. Voitte myös pyytää tarjouksen, jonka täysi dokumentaatio on saatavilla pyynnöstä.
Edistynyt analytiikka: kiraalinen GC ja IRMS
Kun tavallinen GC-MS ei riitä
Tavallinen GC-MS tunnistaa yhdisteet ja kvantifioi niiden suhteelliset pitoisuudet, mutta se ei pysty erottamaan saman molekyylin luonnollista ja synteettistä versiota toisistaan. Synteettinen linaloolimolekyyli on kemiallisesti identtinen luonnollisen kanssa – sama retentioaika, sama massaspektri, sama pinta-alaprosentti. Arvokkaissa öljyissä, joissa synteettiselle väärentämiselle on taloudellinen motiivi, tarvitaan lisää analyysitekniikoita.
Hintakynnys, joka oikeuttaa edistyneen testauksen, on noin 80 euroa öljykiloa kohti. Sen alapuolella väärennösmateriaalien kustannus lähestyy aidon öljyn kustannusta, mikä vähentää taloudellista kannustinta väärentää. Sen yläpuolella – ja varmasti öljyissä, joiden hinta on 200 euroa kilolta tai enemmän (laventeli, ruusu, neroli, melissa) – investointi kiraaliseen GC- ja IRMS-testaukseen maksaa itsensä takaisin ensimmäisellä pysäytetyllä petollisella erällä.
Enantiomeerisuhteen analyysi
Kiraalisessa GC:ssä käytetään erikoiskolonnia (syklodekstriinipohjaiset stationäärifaasit ovat yleisimpiä), joka erottaa peilikuvamolekyylit. Luonnossa entsymaattinen biosynteesi tuottaa pääasiassa yhtä enantiomeeria. Synteettinen kemia tuottaa raseemisen seoksen (yhtä suuret osat kumpaakin).
Kriittisiä enantiomeerimerkkiaineita ovat:
- Linalooli laventelissa: luonnollinen (R)-(-)-linalooli hallitsee 94–99 %:n osuudella. Alle 90 %:n suhde on vahva merkki synteettisestä lisäyksestä.
- Mentoli piparmintussa: luonnollisen (-)-mentolin osuus ylittää 99 %. Mikä tahansa havaittava (+)-mentoli viittaa synteettiseen kontaminaatioon.
- Limoneeni sitrusöljyissä: luonnollinen (R)-(+)-limoneeni hallitsee yli 97 %:n osuudella appelsiini- ja sitruunaöljyissä.
- Alfa-pineeni mäntyöljyissä: enantiomeerisuhteet vaihtelevat lajin ja alkuperän mukaan, mutta niiden tulisi olla yhdenmukaisia saman laji–alkuperä-yhdistelmän sisällä.
Isotooppisuhdemassaspektrometria
IRMS mittaa hiilen stabiilien isotooppien suhteen (hiili-13 ja hiili-12, ilmaistuna delta-13-C-arvona promilleina suhteessa V-PDB-standardiin) yksittäisissä yhdisteissä GC-erotuksen jälkeen. Kasvit sitovat ilmakehän CO2:ta delta-13-C-jäljellä, joka eroaa maaöljypohjaisesta synteesistä. Yhdistekohtainen IRMS (GC-C-IRMS) analysoi jokaisen yhdisteen erikseen eikä koko öljyä kerralla, mikä mahdollistaa osittaisen synteettisen lisäyksen havaitsemisen silloinkin, kun vain yksi yhdiste on lisätty.
Eteerisissä öljyissä monoterpeenien tyypilliset luonnolliset delta-13-C-arvot asettuvat välille -25 ja -32 promillea (C3-fotosynteesireitti). Maaöljyperäisten synteettisten yhdisteiden arvot ovat välillä -28 ja -34, mutta yhdistekohtaiset kuviot ovat erilaiset. Diagnostinen voima on saman öljyn useiden yhdisteiden delta-13-C-arvojen vertailussa – niiden tulisi ryhmittyä kapealle alueelle, jos kaikki ovat peräisin samasta kasvilähteestä. Jos yhden yhdisteen isotooppiarvo poikkeaa selvästi, kyseinen yhdiste on lisätty eri lähteestä.
NIST Chemistry WebBook tarjoaa vertailumassaspektrejä ja retentioindeksejä, joita analyytikot käyttävät yhdisteiden tunnistusten validointiin näissä edistyneissä menetelmissä.
GC-MS-raporttien käyttö hankinnassa
GC-MS-datan ymmärtämisestä on hyötyä vain, jos se sisällytetään ostoprosessiin. Seuraava kehikko muuntaa analyyttisen tiedon hankintapäätöksiksi.
Raporttien pyytäminen toimittajilta
Määritelkää toimittajien hyväksyntäasiakirjoissanne, että jokaisen tarjotun erän mukana on oltava GC-MS-raportti ISO 17025 -akkreditoidulta laboratoriolta. Raportissa on yksilöitävä kolonnityyppi ja menetelmäviite sekä lueteltava kaikki yhdisteet, joiden pinta-ala on yli 0,05 %. Yleisluontoiset, päiväämättömät tai laboratorion nimeä vailla olevat raportit ovat peruste erän välittömälle hylkäämiselle.
Olkaa yksiselitteisiä siinä, mitä odotatte. Esimerkkilauseke eritelmään voisi kuulua: ”Toimittaja toimittaa jokaisesta tarjotusta erästä ISO 11024 -menetelmän mukaisen GC-MS-analyysiraportin, jonka on tehnyt ISO 17025 -akkreditoitu laboratorio ja jossa ilmoitetaan kaikki yli 0,05 %:n pinta-alan yhdisteet CAS-numeroineen.” Sertifikaattisivullamme esitellään analytiikan ja laadunhallinnan standardit, joita Arovela soveltaa koko eteeristen öljyjen valikoimaansa.
Erien välisen tasalaatuisuuden vertailu
Luonnollisissa eteerisissä öljyissä on luontaista erävaihtelua. Saman pellon laventeliöljy eroaa hieman satovuodesta toiseen sään, korkeusstressin ja tislausparametrien mukaan. Olennaista on erottaa normaali vaihtelu hyväksymättömästä poikkeamasta.
Laatikaa taulukkolaskentatiedosto, jossa seuraatte viidestä kahdeksaan pääasiallista merkkiyhdistettä jokaisesta vastaanottamastanne erästä. Viiden–kymmenen saman toimittajan erän jälkeen näette luonnollisen vaihtelukaistan. Jokaisen erän, jonka merkkiainearvot jäävät kahden keskihajonnan ulkopuolelle historiallisesta datastanne, tulisi käynnistää lisäselvitys – öljy on joko eri alkuperää, eri kemotyyppiä tai sitä on muokattu.
Juuri näin suuret hajuste- ja aromitalot hallitsevat toimitusketjujaan. Menettely ei ole varattu yrityksille, joilla on oma laboratorio; siihen tarvitaan vain taulukkolaskentatiedosto ja kurinalaisuutta kirjata tiedot jokaisesta raportista. Laajempia laatutestauksen kehyksiä käsitellään CoA-oppaassamme.
Vertailukirjaston rakentaminen
Vertailukirjasto on kokoelma validoituja GC-MS-profiileja eristä, jotka olette itsenäisesti vahvistaneet aidoiksi. Validointivaihe on ratkaiseva – vertailun tulee perustua omaan kolmannen osapuolen laboratorioanalyysiinne, ei pelkkään toimittajan raporttiin.
Aloittakaa kolmesta viiteen määrältään suurimmasta öljystänne. Lähettäkää jokaisesta hyväksytystä erästä säilytetty näyte omaan laboratorioonne ja arkistoikaa täysi GC-MS-datatiedosto (ei vain PDF-yhteenvetoa). Ajan myötä kirjastosta tulee vertailukohtanne uusien erien, uusien toimittajien ja uusien alkuperien arviointiin. Se tarjoaa myös puolustettavan dokumentaation viranomaisauditoinneissa.
Aiheeseen liittyvää tietoa toimitusketjun jäljitettävyydestä ja siitä, miten jäljitettävyys tukee analyyttista todentamista, on luonnonkeruuta ja viljelyä käsittelevässä rinnakkaisartikkelissamme.
Kolmannen osapuolen testaus vai oma testaus
Valinta kolmannen osapuolen laboratoriotestauksen ja oman GC-MS:n välillä riippuu määristänne, riskiprofiilistanne ja budjetistanne.
Kolmannen osapuolen laboratoriotestaus sopii useimmille B2B-ostajille. Analyysikohtainen kustannus on 80–250 euroa laajuuden mukaan (perus-GC-MS tai täysi paneeli kiraalisine ja IRMS-määrityksineen). Läpimenoaika on tyypillisesti viidestä kymmeneen arkipäivää. Etuja ovat akkreditoidut tulokset, puolustettavuus viranomaisten edessä ja se, ettei pääomainvestointia tarvita. Haittana on läpimenoaika – jos tarvitsette vapautuspäätökset samana päivänä, tarvitsette oman valmiuden.
Omasta GC-MS:stä tulee kustannustehokas, kun analysoitte yli 300–500 näytettä vuodessa. Pöytämallinen GC-MS-laite maksaa 80 000–150 000 euroa; lisäksi tulevat vuosihuolto, kulutustarvikkeet, vertailustandardit ja koulutetun analyytikon palkka. Takaisinmaksulaskelma riippuu nykyisistä kolmannen osapuolen testausmenoistanne ja nopeampien vapautuspäätösten arvosta.
Hybridimalli toimii hyvin keskisuurille ostajille: oma GC-FID nopeaan seulontaan (edullisempi laite, nopeammat ajot) yhdistettynä määräajoin tehtävään kolmannen osapuolen GC-MS-varmennukseen tilastollisesta eräotoksesta sekä täysi paneelitestaus jokaisesta erästä, joka ei täytä seulontakriteerejä. Ostajille, jotka arvioivat ensimmäistä turkkilaista toimittajaansa, tukkuoppaamme kattaa koko hyväksyntäprosessin näytteenotosta hyväksyntään.
Usein kysytyt kysymykset
Paljonko GC-MS-testi maksaa?
Tavallinen eteerisen öljyn GC-MS-analyysi ISO 17025 -akkreditoidussa laboratoriossa maksaa tyypillisesti 80–150 euroa näytteeltä. Kiraalisen GC:n lisääminen nostaa kokonaissumman 150–250 euroon. Täysi paneelitestaus IRMS:n (isotooppisuhdemassaspektrometria) kanssa maksaa 250–500 euroa. Monet laboratoriot tarjoavat määräalennuksia ostajille, jotka lähettävät yli 20 näytettä kuukaudessa. Kustannusta tulee punnita testattavan öljyerän arvoa vasten – 5 000 euron ruusuöljytynnyrille 300 euron analyysi-investointi on merkityksettömän pieni vakuutusmaksu.
Voiko toimittaja väärentää GC-MS-raportin?
Kyllä. Raporttien sepittämistä esiintyy alalla. Yleisiä keinoja ovat aiemman erän aidon raportin uudelleenkäyttö (eri eränumero, sama data), yhdisteprosenttien digitaalinen muuttaminen PDF-tiedostossa tai aidon näytteen toimittaminen laboratorioon samalla, kun lähetetään eri tuotetta. Tehokkain vastatoimi on kolmannen osapuolen varmennus: säilyttäkää sinetöity näyte jokaisesta toimitetusta erästä ja lähettäkää säilytettyjä näytteitä määräajoin omaan laboratorioonne riippumatonta analyysia varten. Verratkaa tuloksia toimittajan raporttiin. Mikä tahansa olennainen ristiriita on peruste toimittajan hylkäämiselle.
Mikä ero on GC-MS:llä ja GC-FID:llä?
GC-FID (liekki-ionisaatiodetektori) ja GC-MS ovat toisiaan täydentäviä tekniikoita. GC-FID antaa erinomaisen kvantitatiivisen tarkkuuden – FID-vaste on verrannollinen hiiliatomien lukumäärään, mikä tekee siitä erittäin lineaarisen ja toistettavan yhdisteprosenttien mittaamisessa. GC-FID ei kuitenkaan pysty tunnistamaan tuntemattomia yhdisteitä; se nojaa retentioajan vertaamiseen tunnettuihin standardeihin. GC-MS antaa kvalitatiivisen tunnistuksen massaspektrikirjaston osumien avulla, mikä tekee siitä välttämättömän odottamattomien yhdisteiden (kontaminantit, väärennösaineet, hajoamistuotteet) havaitsemisessa. Parhaassa käytännössä käytetään molempia: GC-FID odotettujen merkkiyhdisteiden kvantitointiin ja GC-MS identiteetin vahvistamiseen ja odottamattomien yhdisteiden seulontaan.
Kuinka usein toimittajalta pitäisi pyytää GC-MS-raportti?
Jokaisesta erästä, poikkeuksetta. Eteeriset öljyt ovat luonnontuotteita, joissa on luontaista vaihtelua erien välillä. Toimittaja, joka tarjoaa GC-MS-raportin ”edustavasta erästä” tai ”tyypillisestä erästä” eikä juuri lähetettävästä erästä, joko säästää analyysikustannuksissa tai piilottaa vaihtelua. Ostoeritelmässänne tulisi todeta, että GC-MS-raportin on vastattava täsmälleen lähetysasiakirjojen eränumeroa. Pitkäaikaisissa toimitussopimuksissa säilytettyjen näytteiden määräajoin tehtävä kolmannen osapuolen varmennus (joka viides tai kymmenes erä) tuo lisäkerroksen laadunvarmistukseen.
Tarvitsevatko luomulaatuiset eteeriset öljyt erilaisen GC-MS-analyysin?
GC-MS-analyysimenetelmä on sama luomu- ja tavanomaisille eteerisille öljyille. Luomusertifiointi tuo kuitenkin lisää dokumentaatiovaatimuksia: luomuöljyjen analyysitodistuksessa tulisi olla luomusertifiointielimen nimi, sertifikaatin numero ja vahvistus siitä, että analyysi tehtiin sertifioidusta luomumateriaalista. Itse kemiallinen koostumus voi poiketa hieman tavanomaisista vastineista viljelyolosuhteiden erojen vuoksi, mutta merkkiyhdisteiden alueet ja laadun viitearvot pysyvät samoina. Luomustatus ei takaa kemiallista laatua – sertifioitu luomuöljy voi silti olla hapettunut, huonosti tislattu tai väärennetty. GC-MS-varmennus on yhtä tärkeää luomu- ja tavanomaisille laaduille.
Varmentakaa seuraava ostonne
GC-MS-raportin lukeminen on taito, joka maksaa itsensä takaisin ensimmäisellä kiinni saamallanne petollisella erällä. Tässä oppaassa kuvatut analyysitekniikat – kromatogrammin perustulkinnasta edistyneeseen kiraaliseen ja IRMS-testaukseen – ovat samoja välineitä, joita maailman johtavat hajustetalot, lääkeraaka-aineiden toimittajat ja viranomaislaboratoriot käyttävät.
Arovelalla riippumattoman laboratorion GC-MS-raportti on saatavilla pyynnöstä jokaisesta eteerisen öljyn erästä täysine yhdistetaulukoineen, kromatogrammeineen ja menetelmäviitteineen. Analyyttinen dokumentaatiomme täyttää tässä oppaassa kuvatut standardit, koska rakensimme laatuohjelmamme samojen periaatteiden varaan.
Tutustukaa eteeristen öljyjen valikoimaamme, perehtykää sertifikaatteihimme tai pyytäkää tarjous, jonka GC-MS-dokumentaatio on saatavilla pyynnöstä.
