Основни изводи
- GC-MS (газова хроматография с масспектрометрия) е златният стандарт сред аналитичните методи за потвърждаване на идентичността, чистотата и състава на етеричните масла. Всяка B2B покупка трябва да бъде подкрепена от GC-MS доклад за конкретната партида от лаборатория, акредитирана по ISO 17025.
- Правилно оформеният GC-MS доклад съдържа хроматограма (визуалната карта на пиковете), таблица на съединенията (данните зад тези пикове) и метаданни в заглавната част (име на лабораторията, препратка към метода, идентификатор на пробата). Умението да четете и трите раздела защитава вашата верига на доставки.
- Фалшификацията е откриваема, когато знаете кои съединения да търсите — и кои не би трябвало да присъстват. Синтетичните маркери, необичайните съотношения между съединенията и липсващите очаквани пикове са трите най-силни тревожни сигнала.
- При масла с висока стойност като лавандула, роза и риган само стандартният GC-MS може да не е достатъчен. Хиралната GC и масспектрометрията на изотопните съотношения (IRMS) добавят нива на удостоверяване, които улавят изкусните измами.
- Изграждането на вътрешна референтна библиотека от валидирани GC-MS профили на одобрени партиди превръща снабдяването ви от реактивно в прогнозно. Постоянството между партидите става измеримо и подлежащо на контрол.
Въведение
Ако купувате етерични масла в търговски обеми, почти сигурно сте получавали GC-MS доклад от доставчик. Въпросът е дали действително можете да го прочетете. Умението да се чете GC-MS доклад за етерични масла е може би най-важното аналитично умение в B2B снабдяването с етерични масла, но повечето специалисти по покупките гледат на тези документи като на отметки за съответствие, а не като на инструменти за вземане на решения.
GC-MS докладът ви казва точно какви молекули присъстват в маслото, в какви концентрации и дали химичният отпечатък съответства на това, как би трябвало да изглежда едно истинско, нефалшифицирано масло от съответния вид и произход. Това е разликата между доверието в думите на доставчика и доверието в химията.
Това ръководство разглежда подробно всеки раздел на GC-MS доклада — от метаданните в заглавната част през пиковете на хроматограмата до таблицата за идентификация на съединенията. То обхваща референтните диапазони на съединенията за най-търгуваните етерични масла, обяснява тревожните сигнали за фалшификация и предлага практическа рамка за включване на GC-MS данните във вашия процес на снабдяване. Ако сте нови в снабдяването с етерични масла, нашето ръководство за B2B снабдяване дава по-широк контекст за оценката на доставчици. За въведение в разликите между хемотиповете вижте съпътстващото ръководство за хемотиповете.
Какво е GC-MS и защо има значение
GC-MS е комбинирана аналитична техника, която обединява два уреда в един работен процес. Първият уред разделя летливите съединения в пробата; вторият ги идентифицира. Заедно те дават както качествени, така и количествени данни за химичния състав на етеричното масло.
Газова хроматография — разделяне на съединенията
Газовият хроматограф (GC) е двигателят на разделянето. Много малък обем от пробата етерично масло — обикновено от 0,1 до 1,0 микролитър — се инжектира в нагрят входен порт, където се изпарява мигновено. Газ носител (обикновено хелий или водород) изтласква изпарените молекули през дълга, тясна капилярна колона, покрита със стационарна фаза. Често използваните типове колони включват неполярна с 5% фенилполисилоксан (DB-5 или еквивалентна) и полярна с полиетиленгликол (Carbowax / DB-WAX).
Различните молекули взаимодействат по различен начин с покритието на колоната. По-леките и по-слабо полярни молекули преминават по-бързо; по-тежките или по-полярните се забавят. Това различно време на преминаване се нарича време на задържане и е основата за разделянето на стотици отделни съединения от едно-единствено инжектиране. Един типичен GC анализ на етерично масло трае от 30 до 60 минути, през които всяко летливо съединение в пробата се елуира от колоната при характерното си време на задържане.
Масспектрометрия — идентифициране на съединенията
Когато всяко разделено съединение излиза от GC колоната, то навлиза в масспектрометъра (MS). MS йонизира всяка молекула — обикновено чрез електронна йонизация при 70 eV — и я фрагментира на характерни части. Тези фрагменти се сортират по отношение маса/заряд и се записват като масспектър: уникален отпечатък от интензитетите на фрагментите, който идентифицира молекулата.
Софтуерът на MS сравнява всеки измерен масспектър с референтни библиотеки (NIST, Wiley, FFNSC), съдържащи стотици хиляди познати съединения. Оценка на съвпадението над 90% обикновено потвърждава идентификацията; по-ниските оценки изискват ръчен преглед от аналитика. Комбинацията от време на задържане и съвпадение на масспектъра осигурява висока степен на сигурност при идентификацията на съединенията.
Защо GC-MS превъзхожда органолептичното изпитване и измерването на плътността
Органолептичната оценка (мирис, цвят, вкус) е субективна и лесно се заблуждава от умели майстори на смеси. Измерванията на плътността и показателя на пречупване улавят само грубата фалшификация — 10% разреждане с базово масло със сходна плътност няма да измести съществено тези числа. GC-MS разделя отделни съединения при концентрации до 0,01% от общото масло, което го прави единствения практичен метод за откриване на изкусна фалшификация на молекулно ниво.
Физичните показатели остават полезни като бързи инструменти за скрининг, но не могат да заменят разделителната способност на ниво съединение, която GC-MS осигурява. Една сериозна програма за качество използва плътността, показателя на пречупване и оптичното въртене като първи филтри, а след това допуска всяка партида въз основа на GC-MS данните. Нашето ръководство за CoA разглежда как тези показатели се вписват в по-широката рамка на сертификата за анализ.
Анатомия на GC-MS доклада
Добре структурираният GC-MS доклад има четири основни раздела. Всеки от тях носи информация, която специалистите по снабдяване трябва да проверят, преди да одобрят партидата.
Информация в заглавната част
Заглавната част е блокът с метаданни в горната част на доклада. Тя трябва да включва:
- Име на лабораторията и номер на акредитацията — търсете акредитация по ISO 17025 конкретно за анализ на етерични масла. Лаборатория, акредитирана само за изпитване на води, не е равностойна.
- Препратка към аналитичния метод — тип на колоната, температурна програма, газ носител и параметри на инжектиране. ISO 11024-1 и ISO 11024-2 определят стандартния GC метод за профилиране на етерични масла. Реномираните лаборатории цитират тях или своя вътрешно валидиран еквивалент.
- Идентификация на пробата — номерът на партидата на доставчика, номерът на вашата поръчка за покупка и датата на получаване на пробата.
- Дата на анализа — потвърждава кога е извършена работата. Доклад с дата шест месеца преди датата на експедиция за същия номер на партида заслужава внимателна проверка.
- Име или идентификатор на аналитика — изисква се по ISO 17025 за проследимост.
Ако някое от тези полета липсва, докладът не издържа елементарен документален одит. Отхвърляйте доклади без номер на акредитация на лабораторията или без ясна препратка към метода.
Хроматограмата — четене на пиковете
Хроматограмата е визуалният резултат от GC анализа. Тя изобразява интензитета на сигнала (ос y) спрямо времето на задържане в минути (ос x). Всеки пик в хроматограмата представлява съединение (или понякога група съвместно елуиращи съединения), което е присъствало в пробата масло.
Основни неща, които да проверите в хроматограмата:
- Брой и разпределение на пиковете. Истинското етерично масло дава характерна картина от пикове. Лавандуловото масло обикновено показва от 8 до 15 основни пика, разпределени по хода на анализа; лютивата мента показва от 5 до 10 преобладаващи пика. Масло, което показва само 2 до 3 съвършено остри пика, почти сигурно е синтетична реконструкция, а не продукт на естествена дестилация.
- Поведение на базовата линия. Базовата линия трябва да е равна и стабилна. Покачващата се базова линия подсказва разграждане или замърсяване на колоната. Прекомерният шум на базовата линия може да сочи проблеми при подготовката на пробата.
- Форма на пиковете. Симетричните, добре разделени пикове говорят за добре проведен анализ. Опашките, предният наклон или силното припокриване между пиковете могат да влошат точността на количественото определяне.
- Мащаб. Проверете дали хроматограмата е увеличена или нормализирана. Някои доклади мащабират оста y така, че да се вижда само върхът на най-високия пик, което може да направи малките пикове — включително важни второстепенни съединения — невидими.
Таблицата на съединенията — какво означава всяка колона
Таблицата на съединенията е числовото сърце на доклада. Тя обикновено съдържа от четири до шест колони:
| Колона | Какво означава | Какво да проверите |
|---|---|---|
| Номер на пика | Пореден ред на елуиране | Трябва да съвпада с означенията на пиковете в хроматограмата |
| Време на задържане (min) | Кога съединението е излязло от колоната | Трябва да съответства на очакваното време на задържане за типа колона |
| Наименование на съединението | Идентификация чрез съвпадение с масспектрална библиотека | Проверете дали очакваните маркерни съединения са изброени |
| CAS номер | Регистрационен номер в Chemical Abstracts Service | Потвърждава еднозначно идентичността на съединението |
| Площ % | Дял от общата площ на пиковете, отнесен към това съединение | Основен количествен показател; сравнете с диапазоните по ISO |
| Качество на съвпадението (%) | Достоверност на съвпадението с масспектралната библиотека | Стойности под 85% изискват ръчна проверка |
Процентът по площ е най-често цитираното число в разговорите за снабдяване, но той е относителна мярка — показва каква част от откритите съединения се пада на дадена молекула. Той не показва абсолютната концентрация в mg/mL, освен ако лабораторията не е извършила калибриране с външни стандарти.
Време на задържане, площ % и идентификация
Времето на задържане е основата за определяне на съединенията, но се различава между лабораториите в зависимост от типа на колоната, температурната програма и дебита на газа носител. Съединение, което се елуира на 12,34 минути на колона DB-5, може да се елуира на 18,72 минути на колона DB-WAX. Затова съвпадението на масспектъра е от съществено значение — само времето на задържане не е достатъчно за идентификация.
Площ % се изчислява чрез интегриране на площта под всеки пик и изразяването ѝ като процент от общата интегрирана площ. Параметрите на интегриране (праг на базовата линия, минимална площ на пика, отхвърляне на шума) могат да повлияят на отчетените проценти, особено при второстепенните съединения под 0,5%. Когато се сравняват доклади от различни лаборатории, малките разлики в процентите на второстепенните съединения (в рамките на 0,5 процентни пункта) са нормални и очаквани.
За всяка партида етерично масло, която Arovela изпраща, точно такъв доклад се предоставя при поискване — пълна таблица на съединенията, хроматограма и препратка към метода от независима лаборатория. Разгледайте нашата гама етерични масла или поискайте примерен GC-MS доклад преди следващото си решение за покупка.
Основни съединения за проверка според вида масло
Всяко етерично масло има набор от маркерни съединения с очаквани диапазони на концентрация, определени в монографиите на ISO и фармакопейните източници. Отклоненията от тези диапазони са сигнал за различен хемотип, различен ботанически произход или фалшификация. Таблиците по-долу съдържат референтни диапазони за пет широко търгувани масла.
Референтни стойности за лавандулово масло
Lavandula angustifolia CT линалоол — референция: ISO 3515
| Съединение | Очакван диапазон (площ %) | Значение |
|---|---|---|
| Линалоол | 25 -- 40 | Основен маркер; високите стойности потвърждават CT линалоол |
| Линалилацетат | 25 -- 45 | Ключов маркер за качество при премиум клас |
| Терпинен-4-ол | 1,5 -- 6,0 | Маркер за естествена вариабилност |
| Лавандулилацетат | 1,0 -- 5,0 | Маркер за автентичност, рядко срещан в синтетични смеси |
| Камфор | ≤ 0,8 | Стойности над 1,5% подсказват замърсяване с лавандин |
| Лимонен | ≤ 1,0 | Повишените нива могат да сочат добавено цитрусово масло |
Референтни стойности за риганово масло
Origanum vulgare / O. onites — референция: ISO 13171
| Съединение | Очакван диапазон (площ %) | Значение |
|---|---|---|
| Карвакрол | 55 -- 85 | Преобладаващ фенол; при турски произход обикновено над 65% |
| Тимол | 1,0 -- 5,0 | Присъства заедно с карвакрола; високите нива подсказват замърсяване с мащерка |
| p-Цимен | 3,0 -- 12,0 | Биосинтетичен предшественик на карвакрола |
| Гама-терпинен | 2,0 -- 10,0 | Биосинтетичен предшественик; очаква се естествено съвместно присъствие |
| Бета-кариофилен | 1,0 -- 5,0 | Сесквитерпенов маркер за ботаническа автентичност |
| Линалоол | ≤ 3,0 | Необичайно високите нива подсказват фалшификация с по-евтини масла |
За по-задълбочен анализ на веригите за доставки на турски риган вижте ръководството за турски риган.
Референтни стойности за масло от чаено дърво
Melaleuca alternifolia — референция: ISO 4730
| Съединение | Очакван диапазон (площ %) | Значение |
|---|---|---|
| Терпинен-4-ол | 30 -- 48 | Основен маркер за качество; трябва да надвишава 30% по ISO 4730 |
| Гама-терпинен | 10 -- 28 | Основен монотерпен; очаква се естествено съвместно присъствие |
| Алфа-терпинен | 5 -- 13 | Монотерпенов маркер |
| 1,8-Цинеол | ≤ 15 | Трябва да остане под 15% по ISO; високите стойности понижават качеството |
| p-Цимен | 0,5 -- 8,0 | Маркер за окисление, когато е над типичния диапазон |
| Алфа-терпинеол | 1,5 -- 8,0 | Маркер — вторичен алкохол |
Референтни стойности за розово масло
Rosa damascena — референция: ISO 9842
| Съединение | Очакван диапазон (площ %) | Значение |
|---|---|---|
| Цитронелол | 20 -- 40 | Преобладаващ монотерпенов алкохол |
| Гераниол | 10 -- 22 | Втори основен алкохол; съотношението към цитронелола е диагностично |
| Нерол | 3,0 -- 10,0 | Геометричен изомер на гераниола |
| Нонадекан (C19) | 8,0 -- 18,0 | Дълговерижен алкан, характерен за розата от парна дестилация |
| Хенейкозан (C21) | 3,0 -- 6,0 | Парафинов маркер; липсва в абсолю или синтетични смеси |
| Геранилацетат | 0,5 -- 3,0 | Естерен маркер, потвърждаващ естествената сложност |
Присъствието на нонадекан и хенейкозан е особено важно за удостоверяването на розовото масло. Тези дълговерижни алкани са характерни за Rosa damascena от парна дестилация и липсват в розовото абсолю и в смесите за синтетична реконструкция.
Референтни стойности за масло от мащерка
Thymus vulgaris CT тимол — референция: ISO 19817
| Съединение | Очакван диапазон (площ %) | Значение |
|---|---|---|
| Тимол | 36 -- 60 | Преобладаващ фенол при CT тимол |
| p-Цимен | 14 -- 28 | Основен въглеводороден предшественик |
| Гама-терпинен | 5,0 -- 12,0 | Очаква се биосинтетично съвместно присъствие |
| Линалоол | 2,0 -- 8,0 | Второстепенен алкохол; много високите стойности сочат друг хемотип |
| Карвакрол | 1,0 -- 5,0 | Второстепенен фенолен изомер; не бива да преобладава |
| Бета-кариофилен | 1,0 -- 5,0 | Сесквитерпенов маркер |
Тревожни сигнали, които сочат фалшификация
Фалшификацията при етеричните масла варира от грубо разреждане до изкусна измама на молекулно ниво. GC-MS докладът е основният ви инструмент за откриване — ако знаете какво да търсите.
Маркери на синтетични съединения
Някои синтетични химикали оставят характерни следи в GC-MS доклада, защото не се срещат естествено в изпитвания растителен вид. Основни примери:
- Диетилфталат (DEP) или дибутилфталат (DBP) — замърсяване с пластификатор от некачествени съдове за съхранение или умишлено добавяне като фиксатор. Всеки фталат, открит над следово ниво, е критерий за отхвърляне.
- Синтетичен линалоол или линалилацетат с рацемични енантиомерни съотношения — открива се чрез хирална GC, а не чрез стандартен GC-MS. Стандартният GC-MS ще покаже нормални проценти на съединенията; само хиралният анализ разкрива съотношението 50/50 R/S, характерно за синтетичното производство.
- Пропиленгликол или дипропиленгликол — често използвани разредители, които се появяват като късно елуиращи пикове, каквито няма в истинските масла.
- Ванилин от лигнин или от синтез от гваякол — понякога се добавя, за да прикрие нежелани нотки при некачествени дестилации. Въглеродно-изотопният анализ (IRMS) разграничава естествения ванилин от синтетичния.
Необичайни съотношения между съединенията
Естествената биосинтеза произвежда съединенията в характерни съотношения. Когато доставчик добави едно-единствено синтетично съединение, за да повиши даден маркер, съотношението между подсиленото съединение и неговите естествени биосинтетични съпътстващи продукти се измества:
- В ригановото масло карвакролът и неговите предшественици p-цимен и гама-терпинен трябва да поддържат естествено съотношение. Ако карвакролът е 82%, а гама-терпиненът е под 1%, добавянето на синтетичен карвакрол е най-вероятното обяснение.
- В лавандуловото масло линалоолът и линалилацетатът трябва да бъдат едновременно в диапазона по ISO. Масло с 45% линалилацетат, но само 15% линалоол подсказва добавяне на синтетичен ацетат.
- В маслото от чаено дърво терпинен-4-олът и гама-терпиненът имат естествена корелация. Стойност на терпинен-4-ол от 45% при гама-терпинен под 5% заслужава проверка.
Липсващи очаквани съединения
Истинското етерично масло е сложна смес. Истинската лавандула съдържа над 100 идентифицируеми съединения; дори един базов GC-MS доклад би трябвало да изброява от 20 до 40 от тях. Ако докладът показва само петте-шест основни съединения и нищо друго, се случва едно от двете: маслото е синтетична реконструкция (съставена от изолирани химикали) или лабораторията е съкратила доклада, за да скрие неудобни данни.
Поискайте пълната таблица на съединенията. Истинското натурално масло винаги показва сложна „опашка“ от второстепенни съединения (всяко под 0,5%), която синтетичните смеси не могат да възпроизведат без изключителни усилия. Присъствието на следови сесквитерпени, второстепенни естери и продукти на окисление е положителен признак за естествен произход.
Аномалии на базовата линия
Хроматографска базова линия, която се отклонява, има резки скокове или показва изразена гърбица между 20-ата и 40-ата минута, може да сочи наличие на нелетлив разредител (растително масло, минерално масло), който частично се изпарява във входа на GC. Разреждането с растително масло се открива по пиковете на мастните киселини в областта от 25-ата до 35-ата минута на неполярна колона. Ако хроматограмата показва необясними широки пикове или повдигнати участъци на базовата линия, които не са отразени в таблицата на съединенията, поискайте обяснение от лабораторията.
Ако докладът на доставчик поражда някой от тези тревожни сигнали, струва си да го сравните с проверен еталон. Нашето ръководство за снабдяване на едро разглежда как да изградите процес на одобряване, който улавя фалшификацията, преди тя да стигне до вашия склад, или поискайте оферта с пълна документация, предоставяна при поискване.
Разширен анализ: хирална GC и IRMS
Когато стандартният GC-MS не е достатъчен
Стандартният GC-MS идентифицира съединенията и определя количествено относителните им концентрации, но не може да разграничи естествената от синтетичната версия на една и съща молекула. Синтетичната молекула линалоол е химически идентична с естествената — същото време на задържане, същият масспектър, същият процент по площ. За маслата с висока стойност, при които синтетичната фалшификация е икономически мотивирана, са необходими допълнителни аналитични техники.
Ценовият праг, който оправдава разширеното изпитване, е приблизително EUR 80 на kg масло. Под това ценово ниво цената на материалите за фалшифициране се доближава до цената на истинското масло, което намалява икономическия стимул за фалшификация. Над него — и със сигурност при масла с цена EUR 200 на kg или повече (лавандула, роза, нероли, маточина) — инвестицията в хирална GC и IRMS се изплаща още с първата уловена измамна партида.
Анализ на енантиомерното съотношение
Хиралната GC използва специализирана колона (най-разпространени са стационарните фази на основата на циклодекстрин), която разделя огледалните молекули. В природата ензимната биосинтеза произвежда предимно единия енантиомер. Синтетичната химия произвежда рацемична смес (равни части от двата).
Критичните енантиомерни маркери включват:
- Линалоол в лавандулата: естественият (R)-(-)-линалоол преобладава с 94 до 99%. Съотношение под 90% е силен признак за добавен синтетичен продукт.
- Ментол в лютивата мента: естественият (-)-ментол надвишава 99%. Всеки откриваем (+)-ментол подсказва синтетично замърсяване.
- Лимонен в цитрусовите масла: естественият (R)-(+)-лимонен преобладава с над 97% в портокаловото и лимоновото масло.
- Алфа-пинен в боровите масла: енантиомерните съотношения варират според вида и произхода, но трябва да са постоянни в рамките на дадена комбинация вид–произход.
Масспектрометрия на изотопните съотношения
IRMS измерва съотношението на стабилните въглеродни изотопи (въглерод-13 към въглерод-12, изразено като делта-13-C в промили спрямо стандарта V-PDB) в отделните съединения след GC разделяне. Растенията усвояват атмосферния CO2 със сигнатура делта-13-C, която се различава от тази на синтеза от нефтен произход. Специфичният за съединенията IRMS (GC-C-IRMS) анализира всяко съединение поотделно, а не маслото като цяло, което позволява да се открие частично синтетично подсилване дори когато е добавено само едно съединение.
При етеричните масла типичните естествени стойности на делта-13-C за монотерпените са между -25 и -32 промила (път на фотосинтеза C3). Синтетичните съединения с нефтен произход показват стойности в диапазона от -28 до -34, но с различни специфични за съединенията модели. Диагностичната сила е в сравняването на стойностите на делта-13-C на няколко съединения в едно и също масло — те би трябвало да се групират в тесен диапазон, ако всички са от един и същ ботанически източник. Ако едно съединение показва подчертано различна изотопна стойност, то е добавено от друг източник.
NIST Chemistry WebBook предоставя референтни масспектри и индекси на задържане, които аналитиците използват, за да валидират идентификациите на съединенията при тези разширени методи.
Как да използвате GC-MS докладите в снабдяването
Разбирането на GC-MS данните има стойност само ако ги включите в процеса си на покупка. Следната рамка превръща аналитичните знания в решения за снабдяване.
Изискване на доклади от доставчиците
Посочете в документацията си за одобряване на доставчици, че всяка предложена партида трябва да бъде придружена от GC-MS доклад от лаборатория, акредитирана по ISO 17025. Докладът трябва да посочва типа на колоната и препратката към метода и да изброява всички съединения над 0,05% по площ. Общи доклади, доклади без дата или без име на лабораторията са основание за незабавно отхвърляне на партидата.
Бъдете изрични какво очаквате. Примерна клауза в спецификацията може да гласи: „Доставчикът предоставя за всяка предложена партида аналитичен GC-MS доклад по методиката на ISO 11024, изготвен от лаборатория, акредитирана по ISO 17025, в който са отчетени всички съединения над 0,05% по площ с CAS номера.“ Нашата страница за сертификати описва подробно аналитичните стандарти и стандартите за управление на качеството, които Arovela прилага за своята гама етерични масла.
Сравняване на постоянството между партидите
Натуралните етерични масла показват присъща вариация между партидите. Лавандуловото масло от едно и също поле ще се различава леко през отделните реколтни години в зависимост от времето, стреса от надморската височина и параметрите на дестилация. Ключът е да се разграничи нормалната вариация от недопустимото отклонение.
Създайте електронна таблица, в която проследявате петте до осемте основни маркерни съединения за всяка получена партида. След пет до десет партиди от един и същ доставчик ще видите естествената ивица на вариация. Всяка партида, чиито маркерни стойности попадат извън две стандартни отклонения от историческите ви данни, трябва да задейства допълнителна проверка — маслото е или от друг произход, или от друг хемотип, или е било модифицирано.
Точно по този начин големите производители на ароматни композиции и ароматизанти управляват веригите си на доставки. Това не е запазено за компании със собствени лаборатории; необходими са само електронна таблица и дисциплината да се въвеждат данните от всеки доклад. За насоки относно по-широките рамки за изпитване на качеството вижте нашето ръководство за CoA.
Изграждане на референтна библиотека
Референтната библиотека е сбор от валидирани GC-MS профили на партиди, които независимо сте потвърдили като истински. Стъпката на валидиране е критична — референцията трябва да идва от анализ във вашата собствена лаборатория от трета страна, а не единствено от доклада на доставчика.
Започнете с вашите три до пет масла с най-голям обем. Изпратете запазена проба от всяка одобрена партида във вашата лаборатория и архивирайте пълния файл с GC-MS данните (не само резюмето в PDF). С времето тази библиотека се превръща във вашия еталон за оценка на нови партиди, нови доставчици и нови произходи. Тя осигурява и защитима документация при регулаторни одити.
За свързани насоки относно проследимостта във веригата на доставки и това как проследимостта подкрепя аналитичната проверка вижте съпътстващата ни статия за практиките на диво събиране и култивиране.
Изпитване от трета страна или вътрешно изпитване
Изборът между изпитване в лаборатория от трета страна и собствен GC-MS зависи от вашия обем, рисков профил и бюджет.
Изпитването в лаборатория от трета страна е подходящо за повечето B2B купувачи. Цената на анализ варира от EUR 80 до EUR 250 в зависимост от обхвата (базов GC-MS или пълен панел с хирална GC и IRMS). Срокът за изпълнение обикновено е от пет до десет работни дни. Предимствата са акредитирани резултати, защитимост пред регулаторите и липса на капиталови инвестиции. Недостатъкът е срокът за изпълнение — ако ви трябват решения за освобождаване в същия ден, ви е необходим собствен капацитет.
Собственият GC-MS става икономически оправдан, когато анализирате повече от 300 до 500 проби годишно. Един настолен GC-MS уред струва от EUR 80 000 до EUR 150 000; към това се добавят годишната поддръжка, консумативите, референтните стандарти и заплатата на обучен аналитик. Изчислението на възвръщаемостта зависи от текущите ви разходи за изпитване от трета страна и от стойността на по-бързите решения за освобождаване.
За средно големите купувачи добре работи хибриден подход: собствен GC-FID за бърз скрининг (по-ниска цена на уреда, по-бързи анализи), съчетан с периодично потвърждение чрез GC-MS от трета страна върху статистическа извадка от партиди и изпитване по пълен панел на всяка партида, която не покрие критериите на скрининга. За купувачите, които оценяват първия си турски доставчик, нашето ръководство за търговия на едро обхваща целия процес на одобряване — от вземането на проби до одобрението.
Често задавани въпроси
Колко струва един GC-MS анализ?
Стандартният GC-MS анализ на етерично масло в лаборатория, акредитирана по ISO 17025, обикновено струва между EUR 80 и EUR 150 на проба. Добавянето на хирална GC увеличава общата сума до EUR 150 – EUR 250. Изпитването по пълен панел, включително IRMS (масспектрометрия на изотопните съотношения), е от EUR 250 до EUR 500. Много лаборатории предлагат отстъпки за обем на купувачи, които подават повече от 20 проби месечно. Цената трябва да се съпостави със стойността на изпитваната партида масло — за варел розово масло за EUR 5000 аналитична инвестиция от EUR 300 представлява пренебрежимо малка застрахователна премия.
Може ли доставчик да подправи GC-MS доклад?
Да. Подправянето на доклади се случва в бранша. Често срещаните методи включват повторно използване на истински доклад от предишна партида (друг номер на партида, същите данни), цифрова промяна на процентите на съединенията в PDF или предаване на истинска проба в лабораторията при експедиране на различен продукт. Най-ефективната противомярка е проверката от трета страна: запазвайте запечатана проба от всяка доставена партида и периодично изпращайте запазените проби във вашата собствена лаборатория за независим анализ. Сравнявайте резултатите с доклада на доставчика. Всяко съществено несъответствие е основание за отстраняване на доставчика.
Каква е разликата между GC-MS и GC-FID?
GC-FID (пламъчно-йонизационна детекция) и GC-MS са взаимно допълващи се техники. GC-FID осигурява отлична количествена точност — сигналът на FID е пропорционален на броя на въглеродните атоми, което го прави силно линеен и възпроизводим при измерване на процентите на съединенията. GC-FID обаче не може да идентифицира непознати съединения; той разчита на съпоставяне на времето на задържане с познати стандарти. GC-MS осигурява качествена идентификация чрез съвпадение с масспектрална библиотека, което го прави незаменим за откриване на неочаквани съединения (замърсители, фалшификати, продукти на разграждане). Добрата практика използва и двете: GC-FID за количествено определяне на очакваните маркерни съединения, GC-MS за потвърждаване на идентичността и скрининг за неочаквани съединения.
Колко често трябва да изисквам GC-MS доклади от моя доставчик?
За всяка партида, без изключение. Етеричните масла са натурални продукти с присъща вариабилност между партидите. Доставчик, който предлага GC-MS доклад от „представителна партида“ или „типична партида“, а не от конкретната експедирана партида, или пести от аналитични разходи, или прикрива вариацията. Вашата спецификация за покупка трябва да посочва, че GC-MS докладът трябва да съответства на точния номер на партидата в товарните документи. При дългосрочни договори за доставка периодичната проверка от трета страна на запазените проби (на всяка пета или десета партида) добавя допълнително ниво на осигуряване на качеството.
Нуждаят ли се био етеричните масла от различен GC-MS анализ?
Аналитичният GC-MS метод е еднакъв за био и конвенционалните етерични масла. Био сертификацията обаче добавя допълнителни изисквания към документацията: сертификатът за анализ за био масла трябва да включва името на сертифициращия орган за биологично производство, номера на сертификата и потвърждение, че анализът е извършен върху сертифициран био материал. Самият химичен състав може леко да се различава от конвенционалните еквиваленти заради разликите в условията на отглеждане, но диапазоните на маркерните съединения и критериите за качество остават същите. Био статусът не гарантира химично качество — сертифицирано био масло пак може да бъде окислено, лошо дестилирано или фалшифицирано. Проверката с GC-MS е еднакво важна за био и за конвенционалните качества.
Проверете следващата си покупка
Четенето на GC-MS доклад е умение, което се изплаща още с първата уловена измамна партида. Аналитичните техники, описани в това ръководство — от базовото тълкуване на хроматограмата до разширеното хирално и IRMS изпитване — са същите инструменти, които използват водещите световни парфюмерийни къщи, доставчиците на фармацевтични съставки и регулаторните лаборатории.
В Arovela GC-MS доклад от независима лаборатория се предоставя при поискване за всяка партида етерично масло — с пълни таблици на съединенията, хроматограми и препратки към методите. Нашата аналитична документация отговаря на стандартите, описани в това ръководство, защото изградихме програмата си за качество върху същите принципи.
Разгледайте нашата гама етерични масла, прегледайте нашите сертификати или поискайте оферта с GC-MS документация, предоставяна при поискване.
