Keskeiset havainnot
- Lisäaineettomat hedelmäsipsit ovat clean label -välipalojen nopeimmin kasvava segmentti. Kasvua vauhdittavat työpaikkojen hyvinvointibudjetit, koulujen ravitsemusvaatimukset ja se, että kuluttajat torjuvat keinotekoiset säilöntäaineet. Vähittäiskauppiaat EU:ssa, Yhdysvalloissa ja Persianlahden maissa pyytävät aktiivisesti nimikkeitä, joiden ainesosaluettelossa on yksi ainoa ainesosa.
- Hedelmäsipsien private label -ohjelma voi edetä allekirjoitetusta toimeksiannosta ensimmäiseen lähetykseen 55–70 päivässä sertifioidun turkkilaisen sopimusvalmistajan kanssa. Aikatauluun sisältyvät reseptin kehitys, näytteen hyväksyntä, säädösten mukaisuus, pakkausten hankinta, koetuotanto ja logistiikka.
- Geoterminen kuivaus 40–65 °C:ssa on tuotantomenetelmä, joka tekee aidosti lisäaineettomista hedelmäsipseistä kaupallisesti kannattavia: se säilyttää 70–85 % C-vitamiinista, pitää luonnollisen värin ilman rikkidioksidia ja kuluttaa 60–70 % vähemmän energiaa kuin pakastekuivaus.
- Vähimmäistilausmäärät alkavat 5 000 vähittäismyyntiyksiköstä nimikettä kohti, kun pakkaus on brändätty asiakkaan mukaan. Irtotavarana raaka-ainetta toimitetaan uudelleenpakkaajille ja ammattikeittiöille 100 kg:sta alkaen.
- Turkki on maailman suurin kuivattujen aprikoosien, viikunoiden ja sultanarusinoiden tuottaja, joten koko hedelmäsipsivalikoima voidaan hankkia yhdestä alkuperämaasta. Tämä yksinkertaistaa tuontiasiakirjoja ja logistiikkaa.
- Geotermisen käsittelyn katehyöty on merkittävä: sama vähittäishinta, joka tuottaa pakastekuivatulla tuotteella 25 %:n myyntikatteen, tuottaa geotermisesti kuivatulla 40–45 %, koska käsittelyn energiakustannus lähestyy nollaa.
Johdanto
Lisäaineettomien hedelmäsipsien private label -ohjelmista on vuonna 2026 tullut B2B-ostajien hankintojen valtavirtaa. Tuoteryhmä sijoittuu kolmen markkinavoiman leikkauspisteeseen, eikä yhdenkään niistä odoteta hiipuvan: kuluttajien clean label -kysyntä, laitosten ja yritysten hyvinvointihankinnat sekä keinotekoisia lisäaineita koskevan sääntelyn kiristyminen. Kun brändinomistajat, jakelijat ja ammattikeittiötoimijat arvioivat kumppanuuksia clean label -hedelmäsipsien valmistajien kanssa, kysymys ei enää ole siitä, otetaanko hedelmäsipsit valikoimaan, vaan siitä, miten ne hankitaan suuressa mittakaavassa omalla tuotemerkillä niin, että ainesosaluettelossa lukee pelkkä hedelmän nimi.
Tämä opas kattaa koko private label -matkan konseptista toimitukseen. Siinä käydään läpi kulutuskysynnän ajurit, markkinatiedot, 60 päivän tuotantosuunnitelma, hedelmälajikkeiden vaihtoehdot, tuotantomenetelmien vertailu, MOQ ja hinnoittelun talous, pakkausmuodot, säädösten mukaisuus kolmella suurella markkina-alueella sekä sertifikaatit, joita hyllypaikan saaminen edellyttää. Opas on kirjoitettu B2B-hankintavastaaville, nouseville brändinomistajille, tuoteryhmäpäälliköille ja ammattikeittiötoimijoille, jotka arvioivat private label -välipalojen hankintaa Turkista.
Jos haluatte laajemman kuvan luonnollisten välipalojen tukkukaupasta hedelmäsipsejä laajemmin, tutustukaa luonnollisten välipalojen B2B-tukkuhankintaoppaaseen.
Miksi lisäaineettomat hedelmäsipsit ovat nopeimmin kasvava välipalaryhmä
Kulutuskysynnän ajurit: clean label ja läpinäkyvyys
Siirtymä lisäaineettomiin välipaloihin ei ole kausi-ilmiö. Se kuvastaa pysyvää muutosta siinä, miten kuluttajat arvioivat pakattuja elintarvikkeita. Clean label -odotukset vaikuttavat EU:n ja Pohjois-Amerikan markkinoilla välipalojen ostopäätöksiin nykyään enemmän kuin hinta, ja sama kehitys kiihtyy Persianlahden maiden ja Itä-Aasian vähittäiskaupassa.
Kolme erityistä voimaa luo hedelmäsipsien B2B-tukkukaupalle kestävää kysyntää:
1. Ainesosaluettelon läpinäkyvyydestä ei tingitä. Kuluttajat valokuvaavat ainesosaluetteloita ja jakavat niitä sosiaalisessa mediassa. Hedelmäsipsi, jonka ainoa ainesosa on ”omena”, voittaa jokaisen vertailun tavanomaista sipsiä vastaan, jonka luettelossa ovat rikkidioksidi, sitruunahappo ja luontainen aromi. Lisäaineita sisältäviä tuotteita myyvät brändit joutuvat tarkasteluun, jota mikään markkinointibudjetti ei pysty kompensoimaan. Yhden ainesosan ilmoituksesta on tullut kilpailusuoja.
2. Laitoshankinnat kasvattavat irtotavaran määriä. Yritysten hyvinvointiohjelmat, sairaaloiden ruokalat, koulujen ravitsemussopimukset ja lentoyhtiöiden catering korvaavat makeisia ja tavanomaisia sipsejä clean label -hedelmävälipaloilla. Kyse on B2B-suurhankinnasta, jossa määrät ovat ennustettavia ja toistuvia, ei vähittäiskaupan heräteostoista. Hakulauseke ”healthy snacks for work” kasvoi Google Trendsin tietojen mukaan yli 800 % vuodessa vuoden 2026 alkuun mennessä, ja kysyntä tulee ylivoimaisesti laitosostajilta, jotka tekevät suuria tilauksia.
3. Sääntelyn myötätuuli vapauttaa hyllytilaa. EU:n Pellolta pöytään -strategia tiukentaa valmistuksen apuaineita ja lisäaineiden merkitsemistä koskevia sääntöjä. Ison-Britannian HFSS-säännökset rajoittavat rasva-, sokeri- ja suolarajat ylittävien välipalojen sijoittelua myymälässä. Lisäaineettomat hedelmäsipsit täyttävät molemmat kehykset lähtökohtaisesti ja saavat suosituimmat hyllypaikat, joihin tavanomaisten välipalojen valmistajat eivät pääse muuttamatta reseptejään.
Markkinan koko ja kasvuluvut
Terveellisten välipalojen maailmanmarkkinoiden ennustetaan ylittävän 120 miljardia Yhdysvaltain dollaria vuoteen 2028 mennessä, ja vuotuinen kasvuvauhti on 7–9 %. Tämän ryhmän sisällä ”better for you” -alaryhmä, johon kuuluvat lisäaineettomat kuivahedelmävälipalat, pähkinäsekoitukset ja hedelmäsipsit, kasvaa noin kaksi kertaa nopeammin kuin välipalamarkkina kokonaisuutena.
Nimenomaan hedelmäpohjaiset välipalat (sipsit, lastut, patukat ja suupalat) ovat terveellisten välipalojen segmentin nopeimmin kasvava tuotemuoto. Clean label -ominaisuudet, luontainen makeus ilman lisättyä sokeria ja kätevä annospakkaus tekevät hedelmäsipseistä yhden harvoista tuoteryhmistä, joissa kuluttajakysyntä ylittää johdonmukaisesti hyllytarjonnan.
B2B-hankinnan ammattilaisille käytännön johtopäätös on selvä: vähittäiskauppiaat etsivät aktiivisesti uusia private label -hedelmäsipsinimikkeitä hyllykartan aukkojen täyttämiseen, ja aidosti lisäaineettoman tuotteen saatavuus kaupallisessa mittakaavassa on yhä rajallista. Ensimmäisinä liikkeelle lähtevät saavat hyllytilan ja sopimusehdot, joihin myöhemmin tulevien on vaikea yltää.
Vähittäiskaupan kanavien mahdollisuudet
Lisäaineettomat hedelmäsipsit toimivat kaikissa vähittäiskaupan kanavissa, ja kullakin kanavalla on omat hankintatapansa:
- Päivittäistavarakauppa ja supermarketit: Private label -hedelmäsipsit täyttävät hyllykartan ”terveelliset välipalat” -osion. Ostajat painottavat tasaista saatavuutta, kilpailukykyistä yksikkötaloutta ja vaatimustenmukaisia merkintöjä.
- Luomu- ja terveyskaupat: Premium-asemointi luomusertifikaatilla ja nimetyllä alkuperällä (esim. Malatyan aprikoosi, Aydınin viikuna). Korkeampi hinnansietokyky, pienemmät määrät, vahvempi kate.
- Food service ja HoReCa: Lentoyhtiöt, hotellit, yrityscatering ja sairaaloiden ravitsemuspalvelut hankkivat annospakkauksia suurina erinä. Flow pack -muodot hallitsevat, ja annoskoko on 20–30 g.
- Verkkokauppa ja D2C: Tilauslaatikkomallit ja suoraan kuluttajille myyvät brändit arvostavat näyttävää pakkausta, alkuperästä ja prosessista kertovaa tarinaa sekä joustavaa MOQ:ta lanseerausmäärille.
- Tax free ja lahjamyynti: Premium-peltirasiat ja jäykät kartonkipakkaukset lentoasemille, luksuskauppaan ja yrityslahjoiksi. Korkea kate, pienempi volyymi, vahva brändinrakennuspotentiaali.
Private label -tiekartta 60 päivässä
Seuraava aikataulu kuvaa lisäaineettomien hedelmäsipsien private label -ohjelman vakiotyönkulkua sertifioidun sopimusvalmistajan kanssa. Jokainen vaihe sisältää ne ratkaisevat päätökset ja tuotokset, joista riippuu, lähteekö toimitus aikataulussa.
Vaihe 1: Konsepti ja resepti (päivät 1–15)
Päivät 1–5: Toimeksiannon jättäminen ja toteutettavuusarvio
Kaikki alkaa kirjallisesta toimeksiannosta. Täydellinen toimeksianto kattaa seuraavat asiat:
- Tuotekonsepti: hedelmälajit, yksi hedelmä vai sekoitus, tavoiteltu rakenne (rapea vai sitkeä)
- Kohdemarkkinat: yksittäiset maat, ei laajat alueet
- Tavoiteltu vähittäishinta ja vaadittu myyntikate
- Ruokavalio- ja allergeenivaatimukset: vegaaninen, gluteeniton, halal, kosher, luomu
- Pakkausmuoto ja materiaalitoiveet
- Vuosivolyymin ennuste neljännesvuosittain eriteltynä
- Mahdolliset kauppaketjukohtaiset vaatimukset (BRC/IFS-taso, erityiset allergeenittoman laitoksen vaatimukset)
Sopimusvalmistaja vastaa viiden työpäivän kuluessa toteutettavuusarviolla, suuntaa-antavalla EXW-hinnoittelulla kahdelle tai kolmelle muotovaihtoehdolle ja näytelähetysten aikataululla.
Päivät 6–15: Näytetuotanto ja reseptin iterointi
Näytesipsit valmistetaan määritellystä lajikkeesta ja määritellyssä muodossa. Kahdella tai kolmella kierroksella hiotaan viipaleen paksuus, kuivausprofiili (joka ratkaisee rapeuden ja sitkeyden suhteen), tavoitekosteus sekä sekoitussuhteet monihedelmänimikkeissä.
Resepti on lukittava päivään 15 mennessä. Jokainen tämän jälkeen tehty reseptimuutos heijastuu ravintoarvomerkinnän uudelleenlaskentaan, painoaineiston korjaukseen ja pakkausten uudelleenpainatukseen ja lisää ohjelmaan 15–25 päivää. Tämä on yleisin yksittäinen syy lanseerauksen viivästymiseen hedelmäsipsien private label -hankkeissa.
Vaihe 2: Näytteen hyväksyntä ja säädökset (päivät 16–30)
Päivät 16–20: Lopullisen näytteen hyväksyntä ja kuittaus
Hyväksytty näyte toimii tuotannon vertailustandardina. Molemmat osapuolet säilyttävät fyysiset näytteet tuotantoerien laatuvertailukohtana. Vedenaktiivisuus (Aw), kosteuspitoisuus ja aistinvaraiset ominaisuudet kirjataan hyväksymiseritelmiksi.
Päivät 16–25: Säädösten ja merkintöjen vaatimustenmukaisuus (rinnakkainen työvaihe)
Säädösten mukaisuus etenee rinnakkain lopullisen näytteen hyväksynnän kanssa. EU-kohteissa merkintöjen on täytettävä elintarviketietojen antamisesta kuluttajille annettu asetus (EU) 1169/2011:
- Ainesosaluettelo (yksi ainesosa puhtaissa hedelmäsipseissä, sekoituksissa painon mukaan alenevassa järjestyksessä)
- Allergeenien korostaminen typografisesti erottuvalla tavalla (lihavointi tai suuraakkoset)
- Ravintoarvoilmoitus 100 g:aa kohti ja valinnaisesti annosta kohti
- Sisällön määrä, eräkoodi ja parasta ennen -päiväys kohdemarkkinan edellyttämässä muodossa
- Alkuperämaa tai lähtöpaikka
- Toimijan nimi ja EU/ETA-alueella rekisteröity osoite
Yhdysvaltain vähittäiskaupassa sovelletaan FDA:n 21 CFR 101 -säännösten mukaista ravintoarvotaulukon muotoilua, mukaan lukien lisätyn sokerin rivi (lisäaineettomissa hedelmäsipseissä nolla). Persianlahden markkinoilla GSO 9:2013 edellyttää kaksikielisiä arabian- ja englanninkielisiä merkintöjä sekä halal-sertifiointimerkkiä.
Päivät 21–30: Painoaineiston suunnittelu ja pakkaustoimeksianto
Painoaineistoon sisällytetään lukittu ravintoarvotaulukko, ainesosaluettelo, allergeeni-ilmoitus, viivakoodit (EAN-13 tai UPC-A markkinasta riippuen) ja kaikki säädösten edellyttämät tekstit. Luova suunnittelu rakentuu säänneltyä tietoa varten varatun, koskemattoman suoja-alueen ympärille. Useimmissa ohjelmissa painoaineistoa korjataan tässä aikaikkunassa kaksi kierrosta.
Vaihe 3: Tuotanto ja pakkaaminen (päivät 31–50)
Päivät 31–40: Pakkausten hankinta
Toimitusajat vaihtelevat muodon mukaan:
- Seisovat pussit (doypack): 14–21 päivää lopullisen painoaineiston hyväksynnästä
- Flow pack -tyynypussit: 10–18 päivää
- Ikkunalliset jäykät kartonkipakkaukset: 21–30 päivää
- Peltirasiat: 25–35 päivää
Painamattoman pakkausmateriaalin tilaaminen etukäteen lyhentää näitä aikatauluja 7–10 päivää ostajilla, jotka ovat sitoutuneet määriin. Pakkausmateriaalien hankinta alkaa heti, kun painoaineisto on hyväksytty, ja etenee rinnakkain koetuotannon kanssa.
Päivät 35–45: Koetuotantoajo
200–500 kg:n pilottierä vahvistaa saannon raakahedelmäkiloa kohti, eräkohtaisen käsittelyajan ja valmiin tuotteen laadun hyväksyttyyn vertailunäytteeseen nähden. Koetuotannosta syntyvät:
- HACCP-dokumentaatio, jossa uusi nimike on sisällytetty laitoksen vaara-analyysisuunnitelmaan
- Pilottierän analyysitodistus (CoA)
- Säilyvyystestauksen aloitus olosuhteissa 25 °C / 60 %:n suhteellinen kosteus sekä kiihdytettynä 40 °C:ssa
- Merkintöjen vaatimustenmukaisuuden riippumaton tarkastus kohdemarkkinaa varten
Päivät 41–50: Varsinainen tuotantoajo
Tuotanto toteutetaan vahvistetun reseptin, hyväksytyn painoaineiston ja toimitettujen pakkausmateriaalien mukaisesti. Tavanomaisessa 5 000–10 000 yksikön ensitilauksessa tuotanto kestää 3–5 päivää hedelmälajikkeesta ja muodosta riippuen. Useita nimikkeitä voidaan ajaa peräkkäin tämän aikaikkunan sisällä.
Vaihe 4: Laadunvalvonta ja toimitus (päivät 51–60)
Laadunvalvonta kattaa metallinilmaisun, valmiin tuotteen vedenaktiivisuuden varmennuksen, silmämääräisen tarkastuksen vertailunäytteeseen nähden sekä eräkohtaisen CoA:n laatimisen pyynnöstä. Jokainen tuotantoerä saa yksilöllisen eräkoodin täyttä jäljitettävyyttä varten.
Kuljetusjärjestelyt viimeistellään sovitun Incoterms-ehdon perusteella. Hedelmäsipsien tavanomainen konttitäyttö on 2 400–3 200 vähittäismyyntiyksikköä kuutiometriä kohti pakkausmuodosta ja laatikkokoosta riippuen. Merirahti Turkista Pohjois-Eurooppaan kestää keskimäärin 12–18 päivää, Yhdysvaltain itärannikolle 18–25 päivää ja Persianlahden satamiin 5–10 päivää.
Yksityiskohtaisemman erittelyn 60 päivän prosessista sekä yleisimmistä viivästysten syistä ja niiden torjuntakeinoista saatte kattavasta private label -välipalojen 60 päivän tuotanto-oppaasta.
Yhteenveto 60 päivän aikataulusta
| Vaihe | Päivät | Keskeiset toimet | Tuotokset | Ratkaiseva päätös |
|---|---|---|---|---|
| 1. Konsepti ja resepti | 1–15 | Toimeksianto, toteutettavuusarvio, näytekierrokset, reseptin lukitus | Allekirjoitettu toimeksianto, hyväksytty näyte, lukittu resepti | Hedelmälajikkeen ja rakenteen valinta |
| 2. Näytteen hyväksyntä ja säädökset | 16–30 | Lopullisen näytteen kuittaus, säädösten mukaisuus, painoaineiston suunnittelu | Hyväksytty vertailunäyte, vaatimustenmukaiset merkintätekstit, lopullinen painoaineisto | Ravintoarvotaulukon muoto ja sääntelymarkkinan valinta |
| 3. Tuotanto ja pakkaaminen | 31–50 | Pakkausten hankinta, koetuotanto, varsinainen tuotantoajo | Pakkausmateriaalit, pilottierän CoA, tuotantoerän varasto | Pakkausmuotoon ja materiaaliin sitoutuminen |
| 4. Laadunvalvonta ja toimitus | 51–60 | Laadunvalvonta, eräasiakirjat, logistiikka ja kuljetus | Eräkohtainen CoA (pyynnöstä), kuljetusasiakirjat, toimitettu tuote | Incoterms-ehdon ja kuljetustavan valinta |
Hedelmäsipsilajikkeet ja raaka-aineen hankinta
Turkki ulottuu seitsemälle erilliselle maatalouden ilmastovyöhykkeelle, minkä ansiosta se on maailman johtava tai kolmen suurimman joukkoon kuuluva tuottaja useissa kuivahedelmäryhmissä. Maantieteellisen keskittymisen ansiosta täydellinen lisäaineeton hedelmäsipsivalikoima voidaan hankkia yhdestä maasta, jolloin usean alkuperän toimitusketjujen monimutkaisuus jää pois.
Omenasipsit
Turkkilaiset omenalajikkeet, pääasiassa Keski-Anatolian ja Mustanmeren alueen Amasya ja Starking, tuottavat sipsejä, joiden makeanhapan makuprofiili on tiivistynyt. Lajikkeet korjataan elokuusta lokakuuhun. Niiden luontainen sokeripitoisuus on korkea ja malto kiinteää, joten geotermisen kuivauksen jälkeen saadaan ohuita, rapeita sipsejä. Omena on private label -ohjelmien kustannustehokkain hedelmäpohja ja suositeltava aloituslajike tuoteryhmään tuleville brändeille.
Saatavilla olevia muotoja ovat ohuet rengasviipaleet, puolikuun muotoiset leikkeet ja lohkot. Omenasipsit ovat monikäyttöisin lajike hedelmäsekoituksiin, ja ne sopivat hyvin myös kanelilla kevyesti maustetuiksi versioiksi (jolloin kaneli on etiketin ainoa lisäainesosa).
Viikunasipsit
Turkin Egeanmeren rannikon Aydınin Sarilop-viikunat tunnetaan kansainvälisesti viikunoiden premium-lajikkeena. Viikunat korjataan elo- ja syyskuussa, ja niistä saadaan sipsejä, joiden omaleimainen hillomainen, karamellinen pohjasävy sopii hyvin premium- ja lahjasegmentteihin. Turkin osuus maailman kuivattujen viikunoiden tuotannosta on noin 70 %, mikä takaa luotettavan saatavuuden ja kilpailukykyisen hinnoittelun.
Viikunasipsit leikataan tavallisesti pystyviipaleiksi tai renkaiksi, jolloin esiin tulee siemenkuvio, jonka kuluttajat yhdistävät laatuun. Säilyvyysaika on korkeamman luontaisen kosteusaktiivisuuden vuoksi hieman muita lajikkeita lyhyempi, 10 kuukautta.
Aprikoosisipsit
Itä-Anatolian Malatyan aprikoosit ovat kuivattujen aprikoosien laadun maailmanlaajuinen vertailukohta. Turkki tuottaa yli 80 % maailman kuivatuista aprikooseista, ja Malatyan alueen ainutlaatuinen pienilmasto tuottaa hedelmiä, joiden voimakasta makeutta ja hunajaista aromia mikään muu alkuperä ei pysty toistamaan. Aprikoosit korjataan kesä- ja heinäkuussa, ja aprikoosisipsit säilyttävät tunnusomaisen oranssin sävynsä geotermisessä kuivauksessa ilman rikkidioksidikäsittelyä.
Aprikoosisipseistä maksetaan korkeampaa hintaa kuin omena- ja päärynälajikkeista, mutta ne tuottavat vähittäiskaupassa vahvemman katteen, koska kuluttajat mieltävät ne premium-tuotteiksi ja nimetystä alkuperästä voidaan kertoa tarinaa.
Sekahedelmäsipsit
Monihedelmänimikkeissä yhdistetään kaksi tai useampi lajike samaan pakkaukseen, tavallisesti niin, että makuprofiilit ja kustannusrakenteet ovat tasapainossa. Suosittuja sekoituksia ovat:
- Klassinen trio: omena, aprikoosi ja viikuna yhtä suurin osuuksin
- Marjasekoitus: mansikka, mulperi ja omena (mansikka ja mulperi maun vuoksi, omena kustannustehokkaana pohjana)
- Eksoottinen sekoitus: kiivi, granaattiomena ja päärynä
- Välimeren sekoitus: viikuna, aprikoosi ja mulperi
Monihedelmänimikkeet ovat tehokas keino erottua vähittäiskaupassa, koska ne tarjoavat makuelämyksen, jota yhden hedelmän kilpailijoilla ei ole. Ne mahdollistavat myös katteen optimoinnin, kun premium-hedelmää (aprikoosi, viikuna) sekoitetaan kustannustehokkaaseen pohjahedelmään (omena, päärynä).
Kausi- ja erikoislajikkeet
Ydinvalikoiman lisäksi Turkin maatalous tuottaa useita kausiluonteisia ja erikoisempia hedelmäsipsilajikkeita:
- Mansikka: Välimeren rannikon sato huhtikuusta kesäkuuhun. Kirkas marjainen maku ja kirpeä jälkimaku. Saatavilla kokonaisina tai puolitettuina viipaleina.
- Kiivi: Mustanmeren rannikon sato lokakuusta marraskuuhun. Kirpeänmakea maku, ja eloisa vihreä väri säilyy geotermisen kuivauksen jälkeen.
- Päärynä (Deveci- ja Ankara-lajikkeet): Marmaran ja Keski-Anatolian sato syyskuusta lokakuuhun. Miedon makea maku ja voinen rakenne, erinomainen sekoitusten pohjaksi.
- Mulperi (valkoinen ja musta): Etelä-Anatolian sato kesä- ja heinäkuussa. Kokonaisena kuivattu, makea hunajainen vivahde. Erottuva tuote premium- ja erikoiskauppaan.
- Granaattiomena: Välimeren alueen ja Kaakkois-Turkin sato syyskuusta marraskuuhun. Saatavilla siemenryppäinä tai ohuina viipaleina; kirpeänmakea maku ja näyttävä rubiininpunainen väri.
Kaikki lajikkeet käsitellään ilman lisäaineita, säilöntäaineita tai valmistuksen apuaineita. Ympärivuotinen tuotanto varmistetaan varastoimalla raaka-aineet säädellyn ilmakehän kylmävarastoissa. Koko tuotevalikoimaan, johon kuuluvat myös pähkinä-hedelmäsekoitukset ja energiapalat, voitte tutustua luonnollisten välipalojen tuotesivulla.
Tuotantomenetelmien vertailu
Kuivausmenetelmä on lisäaineettoman hedelmäsipsiohjelman tärkein yksittäinen päätös. Se ratkaisee tuotteen laadun, kustannusrakenteen, ainesosaluettelon, säilyvyysajan ja sen, mitä väittämiä pakkauksen etupuolella voidaan esittää. Kaupallista hedelmäsipsituotantoa hallitsee kolme menetelmää.
Geoterminen kuivaus (40–65 °C)
Geotermisessä kuivauksessa käytetään maanalaista lämpöenergiaa, joka johdetaan lämmönvaihtimien kautta suljettuihin kuivauskammioihin. Lämpötila on 40–65 °C eli niin lempeä, että luonnollinen väri, vitamiinit ja rakenne säilyvät ilman kemiallista käsittelyä. Juuri tämä prosessi tekee aidosti lisäaineettomista hedelmäsipseistä kaupallisesti kannattavia.
Keskeiset ominaisuudet:
- Lämpötila-alue: 40–65 °C (selvästi Maillard-ruskistumisen kynnyksen alapuolella)
- Kuivausaika: 12–24 tuntia hedelmälajikkeesta ja viipaleen paksuudesta riippuen
- C-vitamiinin säilyminen: 70–85 % tuoreen hedelmän arvosta
- Värin säilyminen: Luonnollinen väri säilyy ilman rikkidioksidia. Aprikoosit pysyvät oransseina, omenat kermankultaisina ja viikunat säilyttävät purppuranruskeat sävynsä
- Energianlähde: Uusiutuva geoterminen lämpö, saatavilla vuorokauden ympäri vuoden jokaisena päivänä, polttoaineen rajakustannus lähes nolla
- Hiilijalanjälki: 0,02–0,05 kg CO2e valmista tuotekiloa kohti
- Lisäaineiden tarve: Ei ole. Yhden ainesosan ilmoitus on mahdollinen
Turkin Egeanmeren alue ja Keski-Anatolia sijaitsevat aktiivisilla geotermisillä vyöhykkeillä, mikä antaa turkkilaisille tuottajille rakenteellisen energiakustannusedun, jota muiden alkuperämaiden kilpailijoilla ei ole. Perusteellinen tekninen vertailu ravintoaineiden säilymisestä eri kuivausmenetelmissä löytyy artikkelista pakastekuivattu vai geotermisesti kuivattu hedelmä.
Tyhjiöfriteeraus
Tyhjiöfriteeraus tapahtuu alennetussa ilmanpaineessa, mikä laskee veden kiehumispistettä ja mahdollistaa friteerauksen 80–120 °C:ssa tavanomaisen friteerauksen 160–180 °C:n sijaan. Tuloksena on perunalastuja muistuttava rapea rakenne, mutta öljyä imeytyy huomattavasti vähemmän.
Keskeiset ominaisuudet:
- Lämpötila-alue: 80–120 °C tyhjiössä
- Kuivausaika: 5–15 minuuttia erää kohti
- C-vitamiinin säilyminen: 50–65 %
- Värin säilyminen: Hyvä, mutta lämpötila-alueen yläpäässä esiintyy jonkin verran ruskistumista
- Energianlähde: Sähkö (tyhjiöpumput) sekä öljyn lämmitys
- Hiilijalanjälki: 0,15–0,30 kg CO2e valmista tuotekiloa kohti
- Lisäaineiden tarve: Tuotteessa on jäämiä friteerausöljystä (tavallisesti palmu- tai kookosöljyä), joka on ilmoitettava. Ei sovellu yhden ainesosan tai öljyttömyyden väittämiin
Tyhjiöfriteeratut hedelmäsipsit vetoavat kuluttajiin vahvasti rapean rakenteensa ansiosta, mutta niissä ei voida käyttää ”lisäaineeton”- tai ”yksi ainesosa” -väittämiä, joihin clean label -asemointi perustuu.
Pakastekuivaus
Pakastekuivaus (lyofilisointi) poistaa kosteuden sublimoimalla hyvin alhaisessa lämpötilassa ja paineessa. Tuloksena on kevyt, huokoinen sipsi, jonka väri ja ravintoaineet säilyvät erinomaisesti, mutta rakenne on omaleimaisen hauras ja tuotantokustannus korkeampi.
Keskeiset ominaisuudet:
- Lämpötila-alue: −40…−50 °C (jäädytys), sen jälkeen 20–30 °C (sublimointi tyhjiössä)
- Kuivausaika: 24–48 tuntia erää kohti
- C-vitamiinin säilyminen: 85–95 %
- Värin säilyminen: Erinomainen, lähimpänä tuoreen hedelmän ulkonäköä
- Energianlähde: Suuri sähköntarve jäähdytys- ja tyhjiöjärjestelmiin
- Hiilijalanjälki: 0,4–0,8 kg CO2e valmista tuotekiloa kohti
- Lisäaineiden tarve: Ei ole, mutta hauras rakenne rajoittaa käyttökohteita
Pakastekuivaus tuottaa premium-tason tuloksen, mutta käsittelykustannus on 2–3-kertainen geotermiseen kuivaukseen verrattuna. Myös rakenne on rajoittava tekijä: pakastekuivatut sipsit murenevat helposti, ja niitä on vaikea pakata vähittäismyyntiin rikkoutumatta.
Tuotantomenetelmien vertailutaulukko
| Parametri | Geoterminen kuivaus | Tyhjiöfriteeraus | Pakastekuivaus |
|---|---|---|---|
| Käsittelylämpötila | 40–65 °C | 80–120 °C (tyhjiö) | −40…−50 °C, sen jälkeen 20–30 °C |
| Käsittelyaika erää kohti | 12–24 tuntia | 5–15 minuuttia | 24–48 tuntia |
| C-vitamiinin säilyminen | 70–85 % | 50–65 % | 85–95 % |
| Värin säilyminen | Erinomainen (ei lisäaineita) | Hyvä (lievää ruskistumista) | Erinomainen |
| Rakenne | Rapean sitkeä, kestävä | Rapea (lastujen kaltainen) | Hauras, huokoinen |
| Energiakustannus/kg | Hyvin alhainen (rajakustannus lähes nolla) | Kohtalainen | Korkea (2–3 × geoterminen) |
| Hiilijalanjälki (kg CO2e/kg) | 0,02–0,05 | 0,15–0,30 | 0,4–0,8 |
| Yhden ainesosan väittämä | Kyllä | Ei (sisältää öljyä) | Kyllä |
| Lisäaineeton-väittämä | Kyllä | Ei | Kyllä |
| Säilyvyys (suljettuna, huoneenlämmössä) | 10–12 kuukautta | 8–10 kuukautta | 12–18 kuukautta |
| Suhteellinen käsittelykustannus | 1 × (perustaso) | 1,2–1,5 × | 2–3 × |
| Sopii parhaiten | Vähittäiskauppa, food service, irtotavara | Välipalabaarit, premium-vähittäiskauppa | Premium, lääketeollisuus, tilarajoitteiset käyttökohteet |
Private label -ohjelmissa, joissa painotetaan clean label -asemointia ja katetaloutta, geoterminen kuivaus tarjoaa parhaan tasapainon laadun, kustannusten ja sallittujen väittämien välillä.
MOQ, hinnoittelu ja pakkausvaihtoehdot
Vähimmäistilausmäärät muodoittain
MOQ riippuu tilaustyypistä, pakkausmuodosta ja räätälöinnin asteesta. Seuraavassa taulukossa esitetään realistiset vähimmäismäärät sertifioidulle sopimusvalmistajalle, jolla on ISO 22000- ja HACCP-akkreditointi:
| Tilaustyyppi | MOQ | Tyypillinen käyttötapaus | Toimitusaika | Suuntaa-antava hintahaarukka (EXW) |
|---|---|---|---|---|
| Irtotavara (pakkaamaton) | 100 kg hedelmälajiketta kohti | Uudelleenpakkaajat, food service, raaka-aineostajat | 10–15 päivää | 8–18 EUR/kg lajikkeesta riippuen |
| White label (yleispakkaus) | 3 000 vähittäismyyntiyksikköä | Markkinatestaus, food service -näytteet | 20–30 päivää | 0,45–0,90 EUR/yksikkö (30–50 g) |
| Private label (oma pakkaus) | 5 000 vähittäismyyntiyksikköä/nimike | Brändin lanseeraus, ensimmäinen listaus vähittäiskauppaan | 55–70 päivää | 0,55–1,20 EUR/yksikkö (30–50 g) |
| Täysi OEM (oma resepti + pakkaus) | 10 000 vähittäismyyntiyksikköä/nimike | Monimyymäläketjut, suuret jakelijat | 60–80 päivää | 0,50–1,10 EUR/yksikkö (30–50 g) |
| Yhteisbrändätty kumppanuus | 25 000 vähittäismyyntiyksikköä/nimike | Valtakunnallisen ketjun käyttöönotto | 60–90 päivää | 0,40–0,95 EUR/yksikkö (30–50 g) |
Yksikkökustannukset laskevat 8–15 %, kun vuosisitoumus ylittää 50 000 yksikköä nimikettä kohti, koska raaka-aineista voidaan tehdä termiinisopimuksia ja pakkauksissa saavutetaan mittakaavaetuja.
Pakkausmuodot: flow pack, seisova pussi, peltirasia
| Muoto | Kokoluokat | Materiaalivaihtoehdot | Sopii parhaiten | Vaikutelma hyllyssä |
|---|---|---|---|---|
| Seisova pussi (doypack) | 30 g, 50 g, 100 g, 200 g | Voimapaperi + PE-sisäkerros, matta BOPP, kierrätettävä mono-PE | Vähittäiskaupan hyllyt, premium-asemointi | Laadukas, luonnollinen ilme |
| Flow pack -tyynypussi | 20 g, 30 g, 50 g | BOPP, metalloitu BOPP | Automaattimyynti, food service, lentoyhtiöiden catering | Käytännöllinen, kustannustehokas |
| Ikkunallinen jäykkä kartonkipakkaus | 100 g, 150 g, 250 g | Kartonki + PLA-ikkuna | Lahjapakkaukset, premium-vähittäiskauppa, tax free | Laadukas, lahjaksi sopiva |
| Irtosäkki (elintarvikelaatu) | 1 kg, 5 kg, 10 kg | PE-vuorattu voimapaperi, tyhjiöpakattu | Uudelleenpakkaajat, HoReCa, teollisuus | B2B, ei kuluttajakäyttöön |
| Peltirasia | 100 g, 200 g | Painettu tinapelti | Premium-lahjat, tax free, yrityslahjat | Ylellinen, keräilyarvoinen |
Kaikki pakkausvaihtoehdot ovat saatavilla elintarvikekelpoisilla happisuojaominaisuuksilla, jotka säilyttävät rapeuden ja pidentävät säilyvyysaikaa. Kierrätettäviä ja yksimateriaalisia vaihtoehtoja on tarjolla brändeille, jotka tavoittelevat EU:n pakkauksia ja pakkausjätettä koskevan asetuksen (PPWR) mukaisuutta.
Private label -suunnitteluprosessi
Pakkaussuunnittelun työnkulku noudattaa jäsenneltyä järjestystä, jolla ehkäistään painoaineiston viivästykset – ne suistavat useimmat private label -aikataulut raiteiltaan:
- Suunnittelutoimeksianto (päivä 21): Brändiohjeisto, väripaletti, kuvavaatimukset ja tekstien linja
- Säädösten suoja-alueen asettelu (päivät 22–23): Koskemattomat alueet ravintoarvotaulukolle, ainesosaluettelolle, allergeeni-ilmoitukselle, viivakoodeille sekä erä- ja päiväysmerkinnöille
- Ensimmäinen luova vedos (päivät 24–26): Visuaalinen suunnitelma, jossa kaikki säännellyt elementit ovat mukana
- Korjauskierros (päivät 27–28): Muutoksia vain luoviin elementteihin; säädöstekstit on lukittu
- Lopullisen painoaineiston hyväksyntä (päivät 29–30): Painovalmiit tiedostot toimitetaan pakkaustoimittajalle
Brändit, joilla on valmiit pakkauspohjat ja lukitut säädöstekstit, voivat tiivistää tämän viisivaiheisen prosessin 5–7 päivään.
Kustannusten optimoinnin keinot
Hankintavastaaville, jotka haluavat maksimoida katteen lisäaineettomien hedelmäsipsien ohjelmassa:
- Sekoituksen optimointi: Yhdistäkää monihedelmänimikkeissä kustannustehokasta hedelmää (omena, päärynä) premium-hedelmään (aprikoosi, viikuna). Näin saatte premium-asemoinnin sekoitetulla raaka-ainekustannuksella.
- Muotojen karsinta: Lanseeratkaa yhdellä tai kahdella pakkausmuodolla neljän sijaan. Jokainen lisämuoto monimutkaistaa pakkaushankintaa ja kasvattaa varaston sitomaa pääomaa.
- Määräsitoumus: Yli 50 000 yksikön vuosisitoumukset tuovat 8–15 %:n alennukset raaka-aineiden termiinisopimusten ansiosta.
- Yhteiset painoaineistopohjat: Useille nimikkeille yhtenäistetty pakkausasettelu (jossa vaihtuvat vain hedelmäkuvat ja ravintoarvotiedot) alentaa painoaineiston suunnittelun ja painolaattojen valmistuksen kustannuksia 40–60 %.
- Kausihankinta: Kun raaka-aine ostetaan sadonkorjuun huipulla (useimmilla turkkilaisilla hedelmillä kesä–lokakuu), vuoden alhaisin raaka-ainekustannus saadaan lukittua.
Säädösten vaatimukset markkinoittain
EU: asetus 1169/2011 ja clean label -väittämät
Euroopan unioni on maailman säännellyin elintarvikemarkkina, mutta lisäaineettomilla hedelmäsipseillä on merkittävä etu vaatimustenmukaisuudessa: ainesosaluettelo on lyhin mahdollinen ilmoitus elintarvikevalmistuksessa. Yhden hedelmän sipsi tarvitsee vain hedelmän nimen.
EU:n keskeiset sääntelyvaatimukset:
- Ainesosaluettelo: Yhden ainesosan tuotteissa riittää hedelmän nimi. Monihedelmäsekoituksissa ainesosat luetellaan painon mukaan alenevassa järjestyksessä.
- Allergeenien korostaminen: Vaikka allergeeneja ei olisi, asiasta on ilmoitettava, jos laitoksessa käsitellään myös yleisiä allergeeneja (pähkinät, seesami jne.). Ristikontaminaatiota koskevat maininnat noudattavat ”saattaa sisältää” -muotoa.
- Ravintoarvoilmoitus: Pakollinen 100 g:aa kohti. Arvot on laskettava kyseisen kuivatun hedelmän koostumuksesta, ei arvioitava yleisistä tietokannoista. Geoterminen kuivaus tiivistää luontaiset sokerit, joten hiilihydraatti- ja sokeriarvot 100 g:aa kohti ovat korkeammat kuin tuoreessa hedelmässä.
- Alkuperämerkintä: Alkuperämaa on ilmoitettava. Turkkilaista alkuperää olevissa hedelmäsipseissä tämä on markkinointietu tuoteryhmissä, joissa Turkki on tunnustettu premium-alkuperä.
- Terveys- ja ravitsemusväitteet: Pakkauksen etupuolen väitteiden, kuten ”kuidun lähde” tai ”runsaasti C-vitamiinia”, on oltava EU:n asetuksen 1924/2006 mukaisia, ja ravintoarvoilmoituksen todellisten arvojen on tuettava niitä.
- Luomuväittämät: Luomukauppaan suunnatuissa tuotteissa on oltava EU:n luomulehtilogo, ja turkkilainen luomusertifikaatti tunnustetaan EU:n ja Turkin vastaavuussopimuksen nojalla.
- Pakkausjätevaatimukset: EU:n pakkaus- ja pakkausjäteasetus (PPWR) tuo kierrätysmateriaalin osuutta koskevia tavoitteita ja kierrätettävyysvaatimuksia, jotka vaikuttavat materiaalivalintoihin vuodesta 2026 alkaen.
Yhdysvallat: FDA FSMA ja ravintoarvotaulukko
Yhdysvaltain markkinoille pääsy edellyttää FDA:n 21 CFR 101 -säännösten noudattamista:
- Ravintoarvotaulukko: Tarkat muotovaatimukset, mukaan lukien päivitetyt päivittäisen saannin vertailuarvojen prosenttiosuudet, lisätyn sokerin rivi (puhtaissa hedelmäsipseissä nolla) ja annoskoon vakiointi.
- FSMA-vaatimustenmukaisuus: Ulkomaisten toimittajien varmennusohjelma (FSVP) velvoittaa yhdysvaltalaiset maahantuojat varmentamaan, että ulkomaiset elintarvikelaitokset täyttävät FDA:n turvallisuusstandardit. Turkkilaiset sopimusvalmistajat, joilla on ISO 22000 ja HACCP, täyttävät vaara-analyysia koskevan vaatimuksen.
- Merkintöjen kieli: Pelkkä englanti on hyväksyttävä; kaksikielistä englanti–espanja-merkintää suositellaan Yhdysvaltain jakeluun.
- Luomusertifiointi: Luomuväittämät edellyttävät USDA NOP -sertifiointia. Turkilla on USDA:n tunnustama luomun vastaavuusjärjestely, joka sujuvoittaa turkkilaista alkuperää olevien tuotteiden sertifiointia.
- Osavaltiotason vaatimukset: Kalifornian Proposition 65 ja tietyt osavaltiokohtaiset merkintävaatimukset voivat tulla sovellettaviksi. Clean label -tyyppisillä, yhden ainesosan hedelmäsipseillä altistus Prop 65 -aineille on yleensä vähäinen.
Persianlahden maat: GSO ja halal-vaatimukset
Persianlahden yhteistyöneuvoston (GCC) markkinoilla (Arabiemiirikunnat, Saudi-Arabia, Kuwait, Qatar, Bahrain, Oman) sovelletaan GSO-standardeja:
- GSO 9:2013: Edellyttää kaksikielisiä arabian- ja englanninkielisiä merkintöjä, mukaan lukien ainesosaluettelot, ravintoarvot ja allergeeni-ilmoitukset molemmilla kielillä.
- Halal-sertifiointi: Pakollinen GCC-markkinoille tuotaville elintarvikkeille. Halal-sertifikaatin on oltava peräisin akkreditointielimeltä, jonka kohdemaan kansallinen standardointiviranomainen tunnustaa. Turkkilaiset halal-sertifiointielimet tunnustetaan laajasti koko GCC-alueella.
- Päiväysten muoto: Etiketissä on oltava sekä valmistuspäivä että viimeinen käyttöpäivä (pelkkä parasta ennen -merkintä ei riitä).
- Säilyvyysaikavaatimukset: Jotkin GCC-maat edellyttävät tuontihetkellä jäljellä olevaa vähimmäissäilyvyysaikaa (tavallisesti 60–75 % kokonaissäilyvyysajasta).
- Tuontirekisteröinti: Tuotteet on rekisteröitävä asianomaisessa kansallisessa elintarvikeviranomaisessa (esim. Dubain kunta, Saudi-Arabian SFDA) ennen kuin ensimmäinen lähetys tullataan.
Sertifikaattien tarkistuslista
Seuraavat sertifikaatit kattavat lisäaineettomien hedelmäsipsien tärkeimmät vientimarkkinat. Pätevällä turkkilaisella sopimusvalmistajalla tulisi olla kaikki ydinsertifikaatit, ja sen tulisi pystyä toimittamaan markkinakohtaiset todistukset pyynnöstä:
Ydinsertifikaatit (välttämättömät):
- ISO 22000:2018 – elintarviketurvallisuuden hallintajärjestelmä
- HACCP – vaarojen analysointi ja kriittiset hallintapisteet
- GMP – hyvät tuotantotavat
- Halal-sertifiointi (GCC-maiden kansallisten viranomaisten tunnustama)
Markkinakohtaiset sertifikaatit (kohteen mukaan):
- BRC Global Standard for Food Safety (useimpien brittiläisten ja eurooppalaisten vähittäiskauppiaiden vaatima)
- IFS Food (saksalaisten ja ranskalaisten kauppaketjujen vaatima)
- USDA NOP / EU-luomu (luomutuotteiden väittämiä varten)
- Kosher-sertifiointi (Yhdysvallat, Israel ja erikoiskauppa)
- SEDEX / SMETA (eettisen kaupan auditointi, jota eurooppalaiset vähittäiskauppiaat vaativat yhä useammin)
- Rainforest Alliance tai UTZ (kestävyyssertifiointi premium-vähittäiskaupan asemointiin)
Lähetyskohtaiset asiakirjat:
- Analyysitodistus (CoA) tuotantoerää kohti, pyynnöstä
- Alkuperätodistus
- Kasvinterveystodistus
- EUR.1-tavaratodistus (EU:n etuustullikohtelua varten Turkin ja EU:n tulliliiton nojalla)
- Pakkausluettelo ja kauppalasku HS-koodeineen
Yksityiskohtaista tietoa Arovelan sertifikaateista ja tuotantolaitoksissamme ylläpidettävistä auditointistandardeista saatte sertifikaattisivulta. Jos haluatte perehtyä tarkemmin siihen, miten ISO, HACCP ja GMP rakentavat luottamusta B2B-suhteissa, lukekaa ISO-, HACCP- ja GMP-luottamusopas.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on private label -hedelmäsipsien vähimmäistilausmäärä, ja miten näyteprosessi toimii?
Omalla pakkauksella toimitettavien private label -hedelmäsipsien vähimmäistilaus on 5 000 vähittäismyyntiyksikköä nimikettä kohti. Markkinatestaukseen yleisellä white label -pakkauksella vähimmäismäärä on 3 000 yksikköä. Pakkaamattomat hedelmäsipsit uudelleenpakkaajille ja ammattikeittiöille alkavat 100 kg:sta lajiketta kohti. Näyteprosessi alkaa kirjallisesta toimeksiannosta – hedelmälajike, tavoiteltu muoto, kohdemarkkina ja pakkaustoiveet – minkä jälkeen sopimusvalmistaja lähettää tuotantonäytteet viiden–seitsemän työpäivän kuluessa. Pyynnöstä näytteiden mukana toimitetaan analyysitodistus, johon on kirjattu vedenaktiivisuus, kosteuspitoisuus ja aistinvaraiset eritelmät, joten teillä on objektiivinen laatuvertailukohta ennen määriin sitoutumista. Näytepyynnön voitte tehdä tukkumyyntisivulla.
Kuinka kauan private label -kehitys kestää toimeksiannosta ensimmäiseen lähetykseen?
Vakioaikataulu on 55–70 päivää allekirjoitetusta toimeksiannosta siihen, että ensimmäinen lähetys lähtee tuotantolaitokselta, ja lisäksi kuljetus kestää 5–25 päivää kohdemarkkinasta riippuen. Vaihe 1 (konsepti ja resepti) kattaa päivät 1–15, vaihe 2 (näytteen hyväksyntä ja säädösten mukaisuus) päivät 16–30, vaihe 3 (tuotanto ja pakkaaminen) päivät 31–50 ja vaihe 4 (laadunvalvonta ja toimitus) päivät 51–60. Yleisin viivästysten syy on pakkauksen painoaineiston korjaaminen – erityisesti ravintoarvotaulukon muotoilu ja säädöstekstien lokalisointi eri markkinoille. Brändit, joilla on lukitut ravintoarvotiedot ja ennalta hyväksytyt painoaineistopohjat, voivat tiivistää kokonaisaikataulun 45–50 päivään. Täydellinen päiväkohtainen erittely löytyy private label -tuotannon 60 päivän oppaasta.
Mitä sertifikaatteja lisäaineettomilta hedelmäsipseiltä vaaditaan EU:n ja Yhdysvaltain markkinoilla?
EU-markkinoille pääsyn keskeinen sertifiointivaatimus on ISO 22000 tai BRC Global Standard for Food Safety yhdessä HACCP-dokumentaation kanssa sekä elintarvikemerkintöjä koskevan asetuksen (EU) 1169/2011 täysimääräinen noudattaminen. Saksan ja Ranskan vähittäiskauppiaat vaativat nimenomaan IFS Food -sertifiointia BRC:n lisäksi tai sen sijaan. Yhdysvaltain vähittäiskaupassa FDA:n FSMA-lain mukainen ulkomaisten toimittajien varmennusohjelma (FSVP) velvoittaa maahantuojat varmentamaan, että valmistuslaitos täyttää FDA:n turvallisuusstandardit; ISO 22000 ja HACCP täyttävät tämän vaatimuksen. Luomuväittämiä käyttävät tuotteet edellyttävät vastaavasti EU:n luomusertifiointia (joka tunnustetaan EU:n ja Turkin vastaavuussopimuksen nojalla) tai USDA NOP -sertifiointia. Täydellinen luettelo voimassa olevista sertifikaateista ja niiden auditointipäivistä on sertifikaattisivulla.
Voidaanko luoda omia hedelmäsekoituksia, kuten omena-mango tai marjasekoitus?
Kyllä, sekoitukset voidaan räätälöidä täysin private label- ja OEM-ohjelmissa. Voitte määritellä minkä tahansa hedelmälajikkeiden yhdistelmän, sekoitussuhteet ja leikkuumuodot. Suosittuja koostumuksia ovat klassinen trio omenasta, aprikoosista ja viikunasta, marjasekoitus mansikasta, mulperista ja omenasta sekä eksoottinen sekoitus kiivistä, granaattiomenasta ja päärynästä. Omat sekoitukset kehitetään ohjelman reseptivaiheessa, ja kahdella tai kolmella näytekierroksella lukitaan tarkka suhde, rakenne ja tavoitekosteus. Monihedelmäsekoituksen ainesosaluettelossa kaikki lajikkeet luetellaan painon mukaan alenevassa järjestyksessä, joten etiketti pysyy selkeänä ja läpinäkyvänä. Omien sekoitusten nimikkeet edellyttävät tavallisesti 10 000 yksikön vähimmäistilausta; tavanomaiset yhden hedelmän nimikkeet omalla pakkauksella alkavat 5 000 yksiköstä. Saatavilla oleviin hedelmälajikkeisiin voitte tutustua luonnollisten välipalojen tuotesivulla.
Mitä pakkausmuotoja vähittäismyyntivalmiille hedelmäsipseille on saatavilla?
Vähittäismyyntivalmiiden hedelmäsipsien tärkeimmät pakkausmuodot ovat seisova pussi (doypack), flow pack -tyynypussi, ikkunallinen jäykkä kartonkipakkaus ja peltirasia. Seisova pussi on yleisin vähittäiskaupan muoto. Sitä on saatavilla 30 g:n, 50 g:n, 100 g:n ja 200 g:n kokoina voimapaperista PE-sisäkerroksella, mattapintaisesta BOPP-kalvosta tai kierrätettävästä mono-PE-materiaalista, ja se sopii premium-asemointiin hyllyssä. Flow pack -tyynypussi on kustannustehokkain muoto, ja sitä suositaan food service -käytössä, automaattimyynnissä ja lentoyhtiöiden cateringissa 20 g:n ja 30 g:n annoskokoina. Läpinäkyvällä ikkunalla varustettu jäykkä kartonkipakkaus sopii premium-vähittäiskauppaan ja lahjamyyntiin 100–250 g:n kokoina ja erottuu hyllyssä vahvasti. 100 g:n ja 200 g:n peltirasiat täyttävät ylellisten lahjojen ja tax free -myynnin segmentin. Kaikki muodot ovat saatavilla elintarvikekelpoisilla happisuojaominaisuuksilla, jotka säilyttävät rapeuden. Kierrätettäviä ja yksimateriaalisia vaihtoehtoja on tarjolla brändeille, jotka tavoittelevat EU:n pakkausasetuksen (PPWR) mukaisuutta.
Ovatko hedelmäsipsit aidosti lisäaineettomia, ilman minkäänlaisia valmistuksen apuaineita?
Kyllä. Geoterminen kuivaus 40–65 °C:ssa säilyttää luonnollisen värin, maun ja rakenteen ilman rikkidioksidia, sitruunahappoa, kasviöljyä, paakkuuntumisenestoaineita tai muita valmistuksen apuaineita. Ainesosaluettelossa on vain hedelmän nimi. Riippumattomat kolmannen osapuolen laboratoriot testaavat tuotteet ja vahvistavat, ettei niissä ole havaittavia jäämiä sulfiiteista tai muista yleisistä valmistuksen apuaineista. Nämä tulokset sisältävät analyysitodistukset ovat saatavilla pyynnöstä jokaisesta tuotantoerästä.
Mitä sertifikaatteja tärkeimmille vientimarkkinoille on saatavilla?
Arovelalla on ISO 22000-, ISO 9001- ja ISO 27001 -sertifikaatit. Eri vientimarkkinoilla on omia lisävaatimuksiaan – esimerkiksi jotkin EU:n vähittäiskauppakumppanit edellyttävät BRC:tä tai IFS:ää, GCC-markkinat vaativat halal-sertifioinnin ja luomuväittämät edellyttävät EU:n tai USDA NOP:n luomusertifiointia – ja nämä käsitellään hankekohtaisesti. Jokaiseen lähetykseen sisältyvät alkuperätodistus ja kasvinterveystodistus, ja eräkohtainen analyysitodistus toimitetaan pyynnöstä. Täydellinen luettelo auditointipäivineen on sertifikaattisivulla.
Lanseeratkaa hedelmäsipsibrändinne Arovelan kanssa
Lisäaineettomien hedelmäsipsien tuoteryhmä tarjoaa sen, mitä harva B2B-hankintamahdollisuus tarjoaa samanaikaisesti: vahvan ja kasvavan kuluttajakysynnän, suoraviivaisen säädösten mukaisuuden, clean label -asemoinnin ilman reseptikompromisseja ja katetalouden, joka palkitsee mittakaavasta. Tarjontapuolen rajoite ei ole markkinamahdollisuus vaan sellaisen sopimusvalmistajan löytäminen, jolla on oikea yhdistelmä suoraan alkuperästä saatavaa hedelmää, lempeää käsittelyteknologiaa ja kattavaa vientisertifiointia.
Arovelan geoterminen kuivaustoiminta Turkissa tarjoaa kaikki kolme. Tuotantokapasiteetti kattaa turkkilaisten hedelmälajikkeiden koko kirjon, tuotantolaitoksilla on ISO 22000-, ISO 9001- ja ISO 27001 -sertifikaatit, ja vientiasiakirjatiimillä on kokemusta EU:n, Yhdysvaltain ja GCC-maiden sääntelyvaatimuksista. Siksi 60 päivän aikataulu toimeksiannosta lähetykseen on vakiomenettely, ei parhaan tapauksen arvio.
Ajankohtaisen tuotesaatavuuden ja hinnoittelurakenteen näette tukkumyyntisivulta. Voitte myös siirtyä suoraan räätälöityyn ehdotukseen: pyytäkää tarjous ja kertokaa toivomanne hedelmälajikkeet, tavoitemäärä, pakkausmuoto ja kohdemarkkina. Näytelähetykset lähtevät viiden työpäivän kuluessa toimeksiannon vahvistamisesta.
