Hlavní body
- Levandulový éterický olej z Turecka, Bulharska a Francie má pokaždé jiný chemický otisk — poměry linaloolu a linalylacetátu se mezi původy liší o 10–20 procentních bodů, což přímo ovlivňuje charakter vůně, terapeutický účinek i chování v receptuře.
- Turecký levandulový olej z provincií Isparta a Burdur nabízí na současném B2B trhu nejlepší poměr ceny a kvality: ceny FOB jsou při srovnatelné koncentraci linaloolu o 25–40 % nižší než u francouzské levandule z Provence.
- Bulharská levandule z Kazanlackého údolí (Údolí růží) se cenově pohybuje ve středním pásmu a dodává největší podíl evropského levandulového oleje farmaceutické jakosti; opírá se o dlouho budované zázemí pro shodu s normou ISO 3515.
- Všechny tři původy musí splňovat normu ISO 3515:2023 pro éterický olej z Lavandula angustifolia. Skutečné profily GC-MS se však liší podle nadmořské výšky, načasování sklizně a parametrů destilace — pro vývojáře receptur je ověřování analytického certifikátu u každé šarže nezbytností, o které se nediskutuje.
- Strategie nákupu ze dvou zdrojů, která kombinuje turecký původ s bulharským nebo turecký s francouzským, snižuje riziko v dodavatelském řetězci spojené s výkyvy počasí, politickými otřesy nebo neúrodou a zároveň udržuje kvalitativní okno, které vaše receptury vyžadují.
Úvod
Levandulový éterický olej je nejobchodovanějším květinovým éterickým olejem ve světovém B2B obchodě. Ať už vyvíjíte parfémy, kosmetiku, aromaterapeutické přípravky nebo potravinářská aromata, původ levandulového oleje určuje jeho chemický profil, regulatorní dokumentaci, cenovou hladinu i dlouhodobou stabilitu dodávek. Pro nákupčí, kteří levandulový éterický olej hodnotí, je srovnání tureckého, bulharského a francouzského původu základním nákupním rozhodnutím.
Tento průvodce rozebírá tři dominantní původy levandulového oleje podle všech parametrů, na kterých B2B odběratelům záleží: chemické složení, třídění jakosti, ceny, minimální odběrová množství, vhodnost pro jednotlivá použití a nákupní strategii. Zaměřujeme se na Lavandula angustifolia (levandule lékařská, pravá levandule), protože právě ta obsazuje prémiový konec trhu. Lavandin (Lavandula x intermedia), hybridní levandule pěstovaná v Provence především kvůli objemu, má odlišný profil látek a obsluhuje jiný segment trhu — tam, kde je to podstatné, jej zmiňujeme, ale těžištěm tohoto textu není.
Pokud s nákupem éterických olejů teprve začínáte, přečtěte si nejprve našeho průvodce B2B nákupem, který nabízí širší rámec pro hodnocení dodavatelů, dokumentační standardy a testování kvality. Chcete-li hlouběji pochopit, jak variabilita chemotypů ovlivňuje kvalitu éterického oleje, základy shrnuje náš průvodce chemotypy.
Tři hlavní původy levandulového oleje
Turecká levandule — provincie Isparta a Burdur
Turecká produkce levandulového oleje se soustřeďuje v jezerní oblasti jihozápadní Anatolie, především v provincii Isparta a v sousední provincii Burdur. Ispartě se říká „turecké hlavní město levandule“ — v provincii se levandule pěstuje na více než 10 000 hektarech a plocha se každoročně rozšiřuje, protože státní zemědělské pobídky podporují novou výsadbu.
Turecká levandule je téměř výhradně Lavandula angustifolia a pěstuje se v nadmořských výškách mezi 900 a 1 300 metry. Kontinentální klima anatolské jezerní oblasti — horká, suchá léta a studené zimy — dává rostliny s koncentrovanými siličnými žlázkami. Sklizeň probíhá od poloviny června do konce července a destilace vodní parou následuje bezprostředně po řezu, aby se zachovala celistvost těkavých látek.
Hlavní charakteristiky tureckého levandulového oleje:
- Obsah linaloolu: 28–42 %, většina komerčních šarží spadá do rozmezí 32–38 %.
- Obsah linalylacetátu: 25–45 %, vysoká variabilita podle nadmořské výšky a načasování sklizně.
- Obsah kafru: obvykle 0,3–1,2 % — dostatečně nízký pro kosmetické a aromaterapeutické použití.
- Cenové postavení: nejkonkurenceschopnější ze tří původů, ceny FOB Mersin/Istanbul jsou o 25–40 % nižší než u francouzského levandulového oleje.
- Vývoj nabídky: výrobní kapacita meziročně roste. Turecko je nastupující původ, který ještě nedosáhl cenových prémií spojených se zavedenými evropskými zdroji.
Turecký levandulový olej má oproti bulharskému a francouzskému původu o něco bylinnější a zelenější hlavu vůně, kterou někteří parfuméři popisují jako charakter „čerstvého pole“. Díky tomu se dobře hodí pro funkční použití (osobní péče, výrobky pro domácnost, aromaterapeutické směsi), kde čistý levandulový charakter znamená víc než květinová komplexnost.
Bulharská levandule — Kazanlacké údolí
Bulharsko je významným producentem levandulového oleje od počátku 20. století; výroba se soustřeďuje v Kazanlackém údolí (Údolí růží) a v podbalkánských údolích kolem Plovdivu, Staré Zagory a Karlova. Bulharský levandulový olej má v evropských farmaceutických a parfumérských dodavatelských řetězcích pevně zavedenou pověst.
Bulharská levandule se pěstuje ve výškách 400–800 metrů v klimatu, které zmírňuje pohoří Stara planina. Sklizňové okno trvá od konce června do poloviny července, tedy o něco později než u turecké levandule, a to kvůli chladnějším jarním teplotám.
Hlavní charakteristiky bulharského levandulového oleje:
- Obsah linaloolu: 25–38 %, šarže farmaceutické jakosti obvykle dosahují 30–36 %.
- Obsah linalylacetátu: 30–50 %, u prémiových destilací často nejvyšší ze tří původů.
- Obsah kafru: 0,2–0,8 % — nejnižší průměrný obsah kafru ze tří původů.
- Cenové postavení: střední pásmo, přibližně o 10–20 % nad tureckou levandulí a o 15–25 % pod francouzskou levandulí z Provence.
- Dodavatelská infrastruktura: vyspělá exportní logistika, zavedené laboratoře pro testování kvality a desítky let zkušeností s plněním regulatorních požadavků EU.
Bulharský levandulový olej je ceněn pro vysoký obsah linalylacetátu, který dodává sladkou, květinovou, lehce ovocnou hlavu vůně. Parfuméři pracující s jemnou parfumerií často dávají bulharské levanduli přednost právě pro tento charakter bohatý na estery. Nízký obsah kafru z ní navíc dělá silného kandidáta pro terapeutické receptury a receptury dětské péče, kde je třeba kafr minimalizovat.
Francouzská levandule — Provence a Drome
Francie je historickým referenčním původem levandulového éterického oleje. Levandule z Provence — zejména z departementů Drome, Vaucluse a Alpes-de-Haute-Provence — určila světový standard kvality pro olej z Lavandula angustifolia. Francouzský levandulový olej má v některých mikroregionech označení AOP (Appellation d'Origine Protegee), které mu dává zeměpisnou certifikaci jakosti obdobnou tomu, co AOC poskytuje vínu.
Francouzská levandule se pěstuje ve výškách od 600 do 1 400 metrů, přičemž nejvýše položené plantáže (nad 1 000 m) dávají nejcennější olej. Sklizeň probíhá od konce června do srpna, výše položená pole se sklízejí později.
Hlavní charakteristiky francouzského levandulového oleje:
- Obsah linaloolu: 25–40 %, šarže jakosti AOP se obvykle pohybují v rozmezí 30–38 %.
- Obsah linalylacetátu: 30–48 %, vysokohorské šarže z Provence pravidelně dosahují 40 % a více.
- Obsah kafru: 0,2–1,0 %, rozhodujícím faktorem je nadmořská výška.
- Cenové postavení: prémiový původ. Ceny FOB jsou ze tří původů nejvyšší; táhne je známost značky, prémie za certifikaci AOP, omezené rozšiřování ploch a vyšší náklady na práci.
- Riziko dodávek: francouzská levandule se v některých regionech potýká s úbytkem ploch v důsledku změny klimatu, fytoplazmového onemocnění (Candidatus Phytoplasma solani) a konkurence lavandinu. Celková francouzská produkce L. angustifolia se za poslední desetiletí snížila.
Francouzský levandulový olej nabízí nejkomplexnější aromatický profil — vytříbený květinový charakter s dřevitými, medovými a bylinnými nuancemi, kterých si cení špičkoví parfuméři. Prémiová cena a zužující se nabídka z něj však dělají obtížnou volbu jako jediného zdroje pro receptury citlivé na náklady.
Srovnání chemického profilu
Poměry linaloolu a linalylacetátu
Dvě látky, které pro většinu B2B použití určují kvalitu levandulového oleje, jsou linalool (monoterpenový alkohol se zklidňujícími a antimikrobiálními vlastnostmi a zklidňujícím účinkem na pokožku) a linalylacetát (ester, který dodává sladkou květinovou vůni a ve výzkumu aromaterapie je spojován s relaxačními účinky).
| Látka | Turecký (Isparta) | Bulharský (Kazanlak) | Francouzský (Provence) | Rozmezí ISO 3515 |
|---|---|---|---|---|
| Linalool | 28–42 % | 25–38 % | 25–40 % | 20–45 % |
| Linalylacetát | 25–45 % | 30–50 % | 30–48 % | 25–47 % |
| Kafr | 0,3–1,2 % | 0,2–0,8 % | 0,2–1,0 % | 0–1,5 % |
| 1,8-cineol | 0,5–2,5 % | 0,3–1,5 % | 0,3–2,0 % | 0–2,5 % |
| Terpinen-4-ol | 1,5–6,0 % | 1,0–5,0 % | 1,0–5,5 % | 0,1–8,0 % |
| Lavandulol | 0,2–1,0 % | 0,1–0,8 % | 0,3–1,5 % | stopy–1,6 % |
| Lavandulylacetát | 1,0–5,0 % | 1,5–6,0 % | 2,0–7,0 % | 0,2–7,0 % |
| beta-karyofylen | 2,0–8,0 % | 2,5–9,0 % | 2,0–7,5 % | 1,0–10,0 % |
Typické šarže ze všech tří původů spadají do specifikace ISO 3515:2023 pro éterický olej z Lavandula angustifolia a průměrná šarže každého původu leží v jiné zóně těchto povolených rozmezí. Jednu hranici se vyplatí hlídat: bulharské a francouzské šarže na horním okraji svého pásma linalylacetátu (48–50 %) leží nad stropem ISO 47 %, takže šarže s vysokým obsahem esterů může být vynikajícím olejem, a přesto neprojít kontrolou shody s ISO 3515. Proto je pro vývojáře receptur, kteří cílí na konkrétní okna obsahu látek, důležitá analýza GC-MS každé šarže — nikoli jen obecné osvědčení o původu.
Rozdíly v minoritních látkách
Vedle hlavních čísel pro linalool a linalylacetát odlišuje tři původy několik minoritních látek:
- Lavandulylacetát bývá nejvyšší ve francouzském levandulovém oleji (2–7 %) a přispívá ke komplexnímu, vrstvenému aromatickému profilu, který si parfuméři spojují s provensálským původem. Turecká levandule se obvykle pohybuje na dolním konci tohoto rozmezí.
- Beta-karyofylen (seskviterpen s protizánětlivými vlastnostmi doloženými v recenzované odborné literatuře) je o něco vyšší v bulharské levanduli, což je jeden z důvodů, proč je bulharský olej oblíbený v terapeutických recepturách.
- Kafr je látka, která nejostřeji rozlišuje uvnitř jednotlivých původů. Vyšší obsah kafru dává léčivější, pronikavější tón — přijatelný u výrobků pro domácnost, ale nežádoucí v jemné parfumerii nebo v recepturách dětské péče. Turecká levandule z níže položených plantáží občas překračuje 1 % kafru, a proto je při nákupu z Turecka důležité specifikovat nadmořskou výšku.
Co potřebují vědět vývojáři receptur
Praktický závěr pro vývojáře receptur zní: nezacházejte s levandulovým olejem jako s komoditou se zaměnitelnými původy. Receptura vyvinutá s bulharskou levandulí o 45 % linalylacetátu se bude chovat jinak — ve vůni, stabilitě, a dokonce i v účinnosti konzervace — když ji nahradíte tureckou levandulí o 30 % linalylacetátu. Při změně původu vždy recepturu upravte, nebo alespoň proveďte zkoušky stability.
V nákupní specifikaci uveďte požadovaná okna obsahu látek (linalool min./max., linalylacetát min./max., kafr max.). Dobrý dodavatel vybere šarže, které vašemu oknu odpovídají, místo aby poslal obecný vzorek „levandulového oleje“. Návod, jak číst a hodnotit analytické certifikáty, najdete v našem průvodci CoA.
Kvalita a třídění jakosti
Shoda s normou ISO 3515
ISO 3515:2023 (Oil of lavender, Lavandula angustifolia Mill.) je mezinárodní referenční norma pro éterický olej z pravé levandule. Stanoví fyzikálně-chemické vlastnosti (hustotu, index lomu, optickou otáčivost) a rozmezí látek stanovených GC-MS, která musí komerční levandulový olej v mezinárodním obchodě splňovat.
Všechny tři původy produkují olej, který může normu ISO 3515 splnit, ale zázemí pro prokazování shody se liší:
- Francie: norma ISO 3515 byla původně vypracována s francouzskou levandulí jako hlavní referencí. Francouzští destilatéři a družstva mají za sebou desítky let historie shody. Francouzský levandulový olej s certifikací AOP podléhá dalším kontrolám nad rámec ISO 3515.
- Bulharsko: bulharské laboratoře a destilerie jsou dobře začleněny do rámce kvality EU. Mnoho bulharských vývozců levandulového oleje má vedle dokumentace shody s ISO 3515 také certifikace ISO 9001 a ISO 22000.
- Turecko: shoda s ISO 3515 je u tureckých dodavatelů levandulového oleje exportní jakosti stále běžnějším standardem, trh však zahrnuje širší škálu jakostních úrovní. Ověřte si, že váš turecký dodavatel poskytuje protokoly GC-MS ke konkrétní šarži z laboratoře akreditované podle ISO 17025, nikoli obecné certifikáty.
Referenční hodnoty GC-MS podle původu
Solidní analýza GC-MS pro nákup levandulového oleje by měla profilovat přinejmenším:
- Linalool — hlavní ukazatel kvality.
- Linalylacetát — ukazatel kvality esterů a charakteru vůně.
- Kafr — u kosmetického a terapeutického použití musí být pod kontrolou.
- 1,8-cineol (eukalyptol) — při zvýšení nad 2,5 % ukazuje na kontaminaci lavandinem.
- Lavandulol a lavandulylacetát — ukazatele pravé L. angustifolia oproti lavandinu nebo syntetickým směsím.
- Beta-karyofylen — užitečný ukazatel pravosti; syntetickému levandulovému oleji tento seskviterpen v přirozených poměrech obvykle chybí.
Vedle číselných protokolů si vyžádejte i chromatogramy GC-MS. Chromatogram vám (nebo vašemu týmu kvality) umožní prohlédnout tvary píků a odhalit neočekávané píky, které mohou ukazovat na falšování nebo kontaminaci, jež samotná číselná tabulka neodhalí.
Rizika falšování podle původu
Falšování levandulového oleje je zdokumentovaným problémem u všech tří původů, rizikový profil se však liší:
- Turecký levandulový olej: nejčastějšími způsoby falšování jsou ředění lavandinovým olejem (který je levnější a má vyšší obsah kafru a 1,8-cineolu), přídavek syntetického linaloolu a míchání s levnější levandulí širokolistou (L. latifolia). Neobvykle nízká cena v kombinaci s dokonale vypadajícími čísly GC-MS je varovným signálem — poctivý turecký levandulový olej i na dolním konci tržních cen stále stojí víc než určité minimum.
- Bulharský levandulový olej: hlavním rizikem je falšování syntetickým linalylacetátem. Někteří dodavatelé zvyšují procenta linalylacetátu syntetickými estery, aby dosáhli prémiových specifikací. Odhalit to umí chirální GC analýza: přírodní linalool je převážně (R)-(-)-linalool, zatímco syntetický racemický linalool obsahuje oba enantiomery ve stejném poměru.
- Francouzský levandulový olej: historickým rizikem je záměna za levnější francouzský lavandinový olej. Někteří dodavatelé navíc míchají malá množství pravé francouzské L. angustifolia s bulharskou nebo tureckou levandulí a směs prodávají jako „francouzskou levanduli“. Nejsilnější pojistkou u deklarací francouzského původu je dokumentace zeměpisné sledovatelnosti a certifikace AOP.
Podrobný rozbor metod odhalování falšování napříč kategoriemi éterických olejů najdete v našem průvodci chemotypy.
Srovnání cen a MOQ
Ceny FOB podle původu
Cenu levandulového éterického oleje ovlivňuje původ, jakost, stav certifikace, velikost šarže a sezonní načasování. Následující tabulka uvádí orientační cenová rozmezí FOB pro standardní éterický olej z Lavandula angustifolia exportní jakosti k počátku roku 2026:
| Parametr | Turecký | Bulharský | Francouzský (Provence) |
|---|---|---|---|
| Cena FOB (za kg) | 55–85 USD | 75–110 USD | 100–160 USD |
| AOP / prémiová jakost | neuvádí se | 95–130 USD | 140–220 USD |
| Standardní MOQ | 25–50 kg | 50–100 kg | 25–50 kg |
| Objemové MOQ (nejlepší cena) | 200+ kg | 500+ kg | 100+ kg |
| Velikost vzorku | 100–250 mL | 100–500 mL | 100–250 mL |
| Balení | hliníkové sudy, s vložkou z HDPE | hliníkové sudy | hliníkové sudy |
| Období sklizně | červen–červenec | červen–červenec | červen–srpen |
| Nejvyšší dostupnost | srpen–říjen | srpen–listopad | září–listopad |
| Platební podmínky (obvyklé) | záloha 30–50 %, doplatek proti B/L | záloha 30 %, 70 % proti B/L | záloha 50 %, doplatek proti B/L |
Tyto ceny odrážejí tržní podmínky v době psaní textu a kolísají podle objemu sklizně, cyklů poptávky a pohybu měn. Než se zavážete, vždy si vyžádejte aktuální ceny od více dodavatelů.
Rozdíly v MOQ
Minimální odběrová množství se podle původu liší hlavně kvůli struktuře dodavatelského řetězce:
- Turečtí dodavatelé často pracují s menším MOQ (25–50 kg), protože mnozí jsou vertikálně integrovaní — tatáž firma pěstuje, destiluje i vyváží. Tato nižší vstupní bariéra zpřístupňuje turecký levandulový olej i menším výrobcům a začínajícím firmám.
- Bulharští dodavatelé mívají vyšší MOQ (50–100 kg u první objednávky), protože dodavatelský řetězec často zahrnuje družstva nebo zprostředkovatelské obchodní firmy, které sdružují produkci z více destilerií. Objemové úspory se projevují od 500 kg výše.
- Francouzští dodavatelé drží umírněné MOQ, ale při nejvyšší ceně za kilogram. Omezený celkový objem výroby znamená, že velkoodběratelé mohou v letech s nízkým výnosem narazit na přidělování množství.
Sezonní dostupnost
Všechny tři původy sledují podobný sezonní rytmus: sklizeň v červnu a červenci (na vysoko položených francouzských polích až do srpna), destilace bezprostředně po sklizni a nejvyšší dostupnost oleje z nové sklizně od srpna do listopadu. V prvním čtvrtletí následujícího roku už nakupujete ze skladových zásob, které mohou být o něco dražší, protože se nabídka před další sklizní zužuje.
Pro odběratele, kteří si chtějí zafixovat cenu, jsou ve všech třech původech běžnou praxí termínové kontrakty podepisované v březnu až květnu (před sklizní). Zvlášť důležité je to u francouzské levandule, kde je celková nabídka nejvíce omezená.
Vhodnost použití podle původu
Parfumerie a jemné vůně
Pro jemnou parfumerii zůstává francouzský levandulový olej referenčním bodem oboru. Komplexní aromatický profil — s vyšším obsahem lavandulylacetátu, jemně odstíněnými květinově-dřevitými tóny a prestiží značky „levandule z Provence“ — ospravedlňuje prémiovou cenu u parfémových domů, které prodávají v luxusních cenových hladinách.
Bulharská levandule je silnou alternativou pro vůně střední a prémiové třídy, zejména když je cílem vysoký obsah linalylacetátu. Mnoho evropských parfémových domů používá bulharskou levanduli jako standardní jakost a francouzskou si vyhrazuje pro prestižní řady.
Turecký levandulový olej se dobře osvědčuje ve funkčních vůních — v řadách tělové péče, bytových vůní, svíček a výrobků pro domácnost — kde je cílem čistý, rozpoznatelný levandulový tón bez příplatku za komplexnost francouzského původu.
Kosmetika a osobní péče
Pro receptury kosmetiky a osobní péče jsou vhodné všechny tři původy, kritéria výběru se však posouvají směrem k těmto bodům:
- Obsah kafru: u přípravků, které zůstávají na pokožce, u dětské péče a řad pro citlivou pleť musí být minimalizován. Často se dává přednost bulharské levanduli s jejím trvale nízkým obsahem kafru.
- Obsah linaloolu: podle nařízení o kosmetických přípravcích (ES) č. 1223/2009 musí být uveden na etiketách kosmetických přípravků v EU. Původy s vyšším obsahem linaloolu vyžadují výraznější označení alergenů, což může ovlivnit marketing výrobku.
- Nákladová efektivita: u velkoobjemových výrobků osobní péče (šampony, sprchové gely, tělová mléka) dodá turecký levandulový olej požadovanou kvalitu za nejkonkurenceschopnější cenu.
Aromaterapie a wellness
Kliničtí aromaterapeuti a vývojáři wellness produktů obvykle specifikují:
- Vysoký linalool + vysoký linalylacetát pro zklidňující směsi a směsi na podporu spánku. Pro klinickou aromaterapii se tradičně preferuje bulharská a francouzská levandule.
- Nízký obsah kafru je nezbytný pro deklarace terapeutické jakosti. Bulharská levandule tento parametr plní trvale.
- Bio certifikace se v tomto segmentu vyžaduje často. Certifikovanou ekologickou produkci nabízejí všechny tři původy, turecký bio levandulový olej je však cenově nejkonkurenceschopnější bio variantou.
Aromatizace potravin a nápojů
Levandule se používá jako aromatická složka v nápojích (koktejly, čaje, řemeslné limonády), cukrovinkách, medových směsích a pečivu. Regulatorní požadavky se výrazně liší:
- EU: levandulový olej je povolen jako přírodní aroma podle nařízení (ES) č. 1334/2008. Obsah kafru a 1,8-cineolu je třeba kontrolovat tak, aby zůstal v povolených limitech.
- USA: levandulový olej má podle předpisů FDA pro použití k aromatizaci status GRAS (Generally Recognised as Safe, obecně uznávaný jako bezpečný).
- Oba trhy: levandulový olej potravinářské jakosti vyžaduje jinou dokumentaci než olej kosmetické jakosti. Vždy si vyžádejte specifikace pro potravinářskou jakost a ujistěte se, že dodavatel má příslušné certifikace bezpečnosti potravin (FSSC 22000, BRC nebo rovnocenné).
Turecký levandulový olej se díky konkurenceschopné ceně a čistému chuťovému profilu stále častěji používá k aromatizaci potravin. Náš sortiment éterických olejů zahrnuje levandulový olej potravinářské jakosti s úplnou regulatorní dokumentací.
Nákupní strategie pro B2B odběratele
Jeden původ, nebo míchání
Mnoho velkoodběratelů používá levandulový olej jediného původu a staví své receptury na specifickém profilu tohoto původu. Tento přístup zjednodušuje kontrolu kvality a zajišťuje konzistenci — vytváří však jediný bod možného selhání dodávek.
Alternativou je míchání původů: nákup levandulového oleje ze dvou původů a jeho smíchání na cílovou specifikaci. Například směs turecké levandule (kvůli nákladové efektivitě a vysokému linaloolu) s bulharskou levandulí (kvůli vysokému linalylacetátu a aromatické komplexnosti) může dát profil látek odpovídající francouzské levanduli při výrazně nižších nákladech. Míchání však vyžaduje:
- analýzu GC-MS každé šarže daného původu před smícháním,
- zkoušky stability směsi ve vaší konkrétní receptuře,
- důslednou dokumentaci poměrů míchání kvůli regulatorní sledovatelnosti.
Snižování rizika dvěma zdroji
Nejsilnější nákupní strategií u levandulového oleje je kvalifikovat dva původy a s oběma udržovat aktivní dodavatelské vztahy. Tento přístup dvou zdrojů chrání před následujícími riziky:
- Neúroda: sucho, mráz nebo propuknutí choroby v jednom původu vás nenechá bez dodávek.
- Cenová volatilita: pokud jeden původ kvůli slabé sklizni prudce zdraží, můžete objem přesunout na druhý.
- Geopolitické riziko: Turecko, Bulharsko i Francie jsou sice poměrně stabilní dodavatelé, ale narušení obchodu (cla, sankce, logistická úzká místa) může postihnout kterýkoli jednotlivý koridor.
- Kolísání kvality: v některých sklizňových letech vychází levandulový olej jednoho původu mimo vaše cílové okno obsahu látek. Druhý kvalifikovaný původ vám dává zálohu bez nouzového nakupování u neznámých dodavatelů.
Podrobnější rozbor modelů nákupu ze dvou a více zdrojů najdete v našem průvodci velkoobchodním nákupem.
Jak hodnotit vzorky
Při hodnocení vzorků levandulového oleje od nového dodavatele:
- Vyžádejte si vzorek o objemu nejméně 100 mL — to stačí na analýzu GC-MS i na zkušební recepturu.
- Trvejte na protokolu GC-MS ke konkrétní šarži z laboratoře akreditované podle ISO 17025. Obecné certifikáty, které neodkazují na konkrétní číslo šarže, nestačí.
- Porovnejte protokol GC-MS s rozmezími ISO 3515 a s vlastní cílovou specifikací.
- Proveďte organoleptické hodnocení — i při dokonalých číslech GC-MS musí aromatický profil oleje odpovídat vašemu použití. Nechte svého parfuméra nebo vývojáře receptur vzorek zhodnotit naslepo vedle oleje od stávajícího dodavatele.
- Vyžádejte si technický list (TDS), bezpečnostní list (SDS) a analytický certifikát (CoA) jako minimální balík dokumentace. Pro trhy EU si vyžádejte také prohlášení o alergenech a klasifikaci podle CLP.
- Certifikace ověřujte nezávisle. Pokud dodavatel uvádí bio certifikaci, certifikaci ISO nebo GMP, požádejte o číslo certifikátu a ověřte je u certifikačního orgánu. Naše stránka certifikace vysvětluje, jaká dokumentace je ke každé zásilce k dispozici na vyžádání.
Často kladené otázky
Jaký je hlavní chemický rozdíl mezi tureckým, bulharským a francouzským levandulovým olejem?
Hlavní rozdíl spočívá v poměru linaloolu k linalylacetátu a v koncentracích minoritních látek. Turecký levandulový olej mívá širší rozmezí linaloolu (28–42 %) při středním obsahu linalylacetátu. Bulharská levandule obvykle dosahuje nejvyšších hodnot linalylacetátu (30–50 %) při nejnižším obsahu kafru. Francouzský levandulový olej má nejkomplexnější profil minoritních látek včetně vyššího obsahu lavandulylacetátu, který mu dodává charakteristický aromatický ráz. Všechny tři původy spadají do specifikací ISO 3515, ale kolísání mezi šaržemi uvnitř každého původu znamená, že testování GC-MS u každého nákupu je nezbytné.
Je turecký levandulový olej dost dobrý pro prémiové kosmetické receptury?
Turecký levandulový olej je pro prémiové kosmetické receptury plně vhodný, pokud jej nakupujete od renomovaných dodavatelů, kteří poskytují protokoly GC-MS ke konkrétní šarži splňující normu ISO 3515. Klíčové je uvést požadavky na obsah látek (zejména maximální kafr a minimální linalool/linalylacetát) v objednávce, místo abyste se na samotný původ spoléhali jako na záruku kvality. Mnoho evropských a severoamerických kosmetických značek používá turecký levandulový olej ve svých recepturách, protože poměr kvality a ceny je ze tří hlavních původů nejsilnější. Při kvalifikaci nového původu vždy provádějte vlastní zkoušky stability a kompatibility.
Jak ověřím, že levandulový olej není falšován lavandinem?
Falšování lavandinem se odhaluje analýzou GC-MS, při níž se hledají zvýšené hodnoty 1,8-cineolu (eukalyptolu) a kafru — obě látky jsou v lavandinu přítomny v mnohem vyšších koncentracích než v pravé L. angustifolia. Pokud 1,8-cineol překročí 2,5 % nebo kafr 1,5 %, je kontaminace lavandinem pravděpodobná. Hodnoty lavandulolu a lavandulylacetátu jsou navíc v pravé L. angustifolia trvale vyšší než v lavandinu. Pro definitivní potvrzení dokáže chirální GC analýza a hmotnostní spektrometrie izotopových poměrů (IRMS) uhlíku-14 rozlišit přírodní původ od syntetického falšování. Tyto zkušební metody podrobně popisuje náš průvodce CoA.
Jaké MOQ mám očekávat při nákupu levandulového oleje z Turecka?
Většina tureckých vývozců levandulového oleje nabízí MOQ od 25–50 kg na objednávku, takže je turecký původ dostupný i malým a středním výrobcům. Objemové ceny se obvykle výrazně zlepšují od 100 kg a znovu v pásmu 200+ kg. Vzorková množství (100–250 mL) bývají pro kvalifikované odběratele k dispozici za náklady nebo zdarma. Platební podmínky tureckých dodavatelů obvykle zahrnují zálohu 30–50 % s doplatkem proti konosamentu. Ucelený přehled logistiky nákupu éterických olejů z Turecka najdete v našem průvodci velkoobchodním nákupem.
Mohu smíchat turecký a bulharský levandulový olej, abych napodobil kvalitu francouzské levandule?
Smícháním tureckého a bulharského levandulového oleje lze získat profil látek, který se specifikacím francouzského levandulového oleje velmi blíží — zejména pokud cílíte na rozmezí linaloolu a linalylacetátu, jež charakterizují prémiovou levanduli z Provence. Aromatickou komplexnost vysokohorské francouzské levandule (danou minoritními látkami, jako je lavandulylacetát a stopové terpenoidy) je však obtížné mícháním dokonale napodobit. Pro funkční použití (osobní péče, domácnost, aromaterapie) může turecko-bulharská směs podat rovnocenný výkon při nákladech o 30–40 % nižších. V jemné parfumerii, kde je specifický aromatický charakter francouzské levandule pro kreativní zadání zásadní, nemusí náhrada dosáhnout stejného výsledku. Při testování směsí vždy vedle srovnání GC-MS proveďte i organoleptické hodnocení naslepo.
Levandulový olej od společnosti Arovela
Arovela dodává éterický olej z Lavandula angustifolia destilovaný vodní parou od tureckých pěstitelů z oblasti Isparta, s analýzou GC-MS na vyžádání, shodou s ISO 3515 a úplnou dokumentací pro trhy EU, USA a zemí GCC. Nabízíme MOQ od 5 kg, odeslání vzorků do pěti pracovních dnů a vyhrazenou technickou podporu pro vývojáře receptur, kteří tureckou levanduli porovnávají se svým stávajícím zdrojem.
Prohlédněte si celý náš sortiment éterických olejů nebo si vyžádejte nabídku a získejte aktuální ceny i data GC-MS ke konkrétní šarži podle své cílové specifikace.
